PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεργασία Microsoft και Canonical για την ενσωμάτωση του Ubuntu linux στα Windows 10



Σελίδες : [1] 2

nnn
30-03-16, 13:21
Οι Microsoft και Canonical ανακοίνωσαν πως συνεργάζονται, προκειμένου να "φέρουν" το Ubuntu στα Windows 10, σε μια κίνηση που 168926απευθύνεται στους developers. Το Ubuntu δεν θα "τρέχει" σε μια virtual machine, αλλά θα ενσωματωθεί στα Windows 10, κάνοντας χρήση native βιβλιοθηκών, ενώ το πιθανότερο είναι να μην υπάρχει διαθέσιμο το γραφικό περιβάλλον -Unity- του Ubuntu.


Microsoft and Canonical will not, however, sources say, be integrating Linux per se into Windows. Instead, Ubuntu will primarily run on a foundation of native Windows libraries.

It also seems unlikely that Ubuntu will be bringing its Unity interface with it. Instead the focus will be on Bash and other CLI tools, such as make, gawk and grep.

Canonical and Microsoft are doing this because Ubuntu on Windows' target audience is developers, not desktop users.



Πηγή : Windows Central (http://www.windowscentral.com/youll-soon-be-able-run-ubuntu-windows-10?utm_source=wpc&utm_medium=twitter)

nnn
30-03-16, 13:22
Έρχεται Microsoft Windows 11 linux edition :lol:

cmaniac
30-03-16, 13:26
Καλή πρωταπριλιά! :twisted:

nnn
30-03-16, 13:32
Καλή πρωταπριλιά! :twisted:

Έχει ανέβει από χτες στο ZDnet, δεν νομίζω :lol:

GrandGamer
30-03-16, 13:34
Βασικά το άρθρο λέει ότι τα Ubuntu αυτά δεν θα τρέχουν Linux Kernel. Ακούγεται απλά σαν την κλασσική τακτική (https://en.wikipedia.org/wiki/Embrace%2C_extend_and_extinguish). RIP Canonical 2016

Nikiforos
30-03-16, 14:01
και ποια ειναι η λογικη αυτης της κινησης? εικονικα δεν θα τρεχουν, unity δεν θα εχουν εναλλακτικα εστω σαν γραφικο, για βιβλιοθηκες λεει δλδ θελουν συμβατοτητα προγραμματων? να εχεις apt-get, aptitude κτλ τι ακριβως? :hmm:

GrandGamer
30-03-16, 14:08
και ποια ειναι η λογικη αυτης της κινησης? εικονικα δεν θα τρεχουν, unity δεν θα εχουν εναλλακτικα εστω σαν γραφικο, για βιβλιοθηκες λεει δλδ θελουν συμβατοτητα προγραμματων? να εχεις apt-get, aptitude κτλ τι ακριβως? :hmm:

Απ' ότι καταλαβαίνω θέλουν να κάνουν ένα αντίστοιχο, καλύτερο WINE, δηλαδή να τρέχεις Linux εφαρμογές μέσα σε Windows. Τώρα τι νόημα έχει αυτό δεν ξέρω ακριβώς, δεν μπορώ να καταλάβω τι σκέφτονται εκεί στην μικρομαλακή.

raspoutiv
30-03-16, 14:21
ΠΡΟΔΟΤΕΕΕΕΕΣ

ΚΑΛΙΟ ΝΑ ΣΠΑΣΩ ΤΟ PC ΜΟΥ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΩ ΣΤΟ GATES

αν είναι πρόωρο πρωταπριλιάτικο well done ;)

deniSun
30-03-16, 14:30
Να δεις ότι στο τέλος θα είναι καμιά μούφα τύπου Cygwin.

eno1
30-03-16, 14:42
Βασικά το άρθρο λέει ότι τα Ubuntu αυτά δεν θα τρέχουν Linux Kernel. Ακούγεται απλά σαν την κλασσική τακτική (https://en.wikipedia.org/wiki/Embrace%2C_extend_and_extinguish). RIP Canonical 2016

Εννοειτε οτι ειναι η "κλασσικη τακτικη". Πιστευω οτι θα υπαρχουν πολλα error θα υπαρχουν παρα πολλα bugs!

Nikiforos
30-03-16, 14:43
Απ' ότι καταλαβαίνω θέλουν να κάνουν ένα αντίστοιχο, καλύτερο WINE, δηλαδή να τρέχεις Linux εφαρμογές μέσα σε Windows. Τώρα τι νόημα έχει αυτό δεν ξέρω ακριβώς, δεν μπορώ να καταλάβω τι σκέφτονται εκεί στην μικρομαλακή.

Σωστος! εφοσον λεει για βιβλιοθηκες μονο μαλλον η λογικη ειναι αυτη, το αντιθετο του wine δλδ!

dimitri_ns
30-03-16, 14:56
Πολλά τα "θα", έχουμε τους δικούς μας.
Γιατί να προτιμήσω τους ξένους ?

Το ubuntu phone δεν δουλεύει,τα windows 10 δεν δουλεύουν, μαζί θα σπάσουν τα ταμεία. :p

minos197
30-03-16, 15:02
Απ' ότι καταλαβαίνω θέλουν να κάνουν ένα αντίστοιχο, καλύτερο WINE, δηλαδή να τρέχεις Linux εφαρμογές μέσα σε Windows. Τώρα τι νόημα έχει αυτό δεν ξέρω ακριβώς, δεν μπορώ να καταλάβω τι σκέφτονται εκεί στην μικρομαλακή.

θα σου σω τι σκέφτονται κάνοντας αναφορά στην ομιλία ενος μηχανικού της Samba στο Fossdem.

"We are F...ed"

Μετα την τραγωδία που λέγεται Windows10 και με το τραγικό rewritten και τελειως σπασμένο network stack μάλλον συνειδητοποιούν οτι το καράβι δεν σώζεται και λένε να συγκρατήσουμε τα νερα που τρέχουν προς Linux μεριά. Εδω έβγαλαν δικιά τους διανομή (http://itsfoss.com/microsoft-announces-linux-os/) βασισμένη σε debian και έχουν ξεκινήσει να μεταφέρουν ολα τα εργαλεία τους (mono, .net, miscrosoft sql).

Δεν γίνεται να έχεις εταιρία σήμερα και να τρέχεις windows 10 με τις βλακείες που κάνουν. Η εταιρία μου δεν μπορεί να τα βάλει λογο security clearance, αλλά ακόμα και κολοσσοί σαν την ARM ξεκίνησαν να μεταφέρουν το documentation σε markdown γιατι δεν γίνεται να κανεις σοβαρο document version control με Office ασε το ότι σπάνε συμβατότητα με κάθε του νέα έκδοση. Αν θες δοκίμασε να ψάξεις για Dev Ops Αγγλία που γινεται ο πανικός με εταιρίες τεχνολογίας, να δεις οτι το ratio ειναι 80% linux σε σχέση με Windows , και οι μισθοί παίζουν στα 40 με 50K λίρες για mid level.

H ΜS το ξέρει αυτό γι'αυτό και κάνει ανοίγματα.

GrandGamer
30-03-16, 15:23
θα σου σω τι σκέφτονται κάνοντας αναφορά στην ομιλία ενος μηχανικού της Samba στο Fossdem.

"We are F...ed"

Μετα την τραγωδία που λέγεται Windows10 και με το τραγικό rewritten και τελειως σπασμένο network stack μάλλον συνειδητοποιούν οτι το καράβι δεν σώζεται και λένε να συγκρατήσουμε τα νερα που τρέχουν προς Linux μεριά. Εδω έβγαλαν δικιά τους διανομή (http://itsfoss.com/microsoft-announces-linux-os/) βασισμένη σε debian και έχουν ξεκινήσει να μεταφέρουν ολα τα εργαλεία τους (mono, .net, miscrosoft sql).

Δεν γίνεται να έχεις εταιρία σήμερα και να τρέχεις windows 10 με τις βλακείες που κάνουν. Η εταιρία μου δεν μπορεί να τα βάλει λογο security clearance, αλλά ακόμα και κολοσσοί σαν την ARM ξεκίνησαν να μεταφέρουν το documentation σε markdown γιατι δεν γίνεται να κανεις σοβαρο document version control με Office ασε το ότι σπάνε συμβατότητα με κάθε του νέα έκδοση. Αν θες δοκίμασε να ψάξεις για Dev Ops Αγγλία που γινεται ο πανικός με εταιρίες τεχνολογίας, να δεις οτι το ratio ειναι 80% linux σε σχέση με Windows , και οι μισθοί παίζουν στα 40 με 50K λίρες για mid level.

H ΜS το ξέρει αυτό γι'αυτό και κάνει ανοίγματα.

Δεν διαφωνώ αλλά δεν νομίζω ότι προσπαθούν να κάνουν άνοιγμα προς τα Linux αλλά κλείσιμο στα Linux. Εμένα μου κάνει πιο πολύ ότι θέλουν να ξεκόψουν κάποιους από το Dual Booting με αυτή την κίνηση. Προσωπικά ανέφερα και παλαιότερα ότι σε 5 με 10 χρόνια η Μ$ θα γυρίσει σε BSD Kernel κατά πάσα πιθανότητα, πιστεύω ότι είναι μονόδρομος πλέον. Το θέμα είναι μην μας χαλάσουν και τα Linux στην πορεία.

Simpleton
30-03-16, 15:28
(...)
Εδω έβγαλαν δικιά τους διανομή (http://itsfoss.com/microsoft-announces-linux-os/) βασισμένη σε debian και έχουν ξεκινήσει να μεταφέρουν ολα τα εργαλεία τους (mono, .net, miscrosoft sql).
(...)

Είδες την ημερομηνία αυτού του άρθρου; Πάτησες στο «Know more about Microsoft’s Linux OS»;

tsigarid
30-03-16, 15:36
Να δεις ότι στο τέλος θα είναι καμιά μούφα τύπου Cygwin.

Και εγώ αυτό πιστεύω, αντί να κάνεις εγκατάςταςη όλες τις βιβλιοθήκες θα χρησιμοποιείς μερικές των Windows. O στόχος πιστεύω είναι native bash shell on Windows.

Μούφα το Cygwin;

GrandGamer
30-03-16, 15:50
Είδες την ημερομηνία αυτού του άρθρου; Πάτησες στο «Know more about Microsoft’s Linux OS»;

Μπορεί αυτό να είναι πρωταπριλιάτικο αλλά υπάρχει αυτό (https://en.wikipedia.org/wiki/Midori_(operating_system)). Επίσης να μην ξεχάσουμε ότι το Azure τώρα υποστηρίζει και Linux.

Jimi
30-03-16, 16:23
Παίδες όλα έχουν να κάνουν με το server hosting και το .NET Core. H MS διαπιστώνει ότι οι μεγάλες εταιρίες δεν είναι διατεθειμένες να πληρώσουν για MS licensing και ότι φτιάχνουν είναι Linux hosted. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν τα επόμενα Windows Server (οχι τα 2016 αλλα τα επόμενα) θα είναι Linux compatible. Οπότε ότι έκανες hosting σε Linux θα τρέχει και σε Windows Server. Ειδικά αν βάλεις το WS Core θα είναι το ίδιο με το να έχεις βάλει Linux server.

GrandGamer
30-03-16, 17:05
Παίδες όλα έχουν να κάνουν με το server hosting και το .NET Core. H MS διαπιστώνει ότι οι μεγάλες εταιρίες δεν είναι διατεθειμένες να πληρώσουν για MS licensing και ότι φτιάχνουν είναι Linux hosted. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν τα επόμενα Windows Server (οχι τα 2016 αλλα τα επόμενα) θα είναι Linux compatible. Οπότε ότι έκανες hosting σε Linux θα τρέχει και σε Windows Server. Ειδικά αν βάλεις το WS Core θα είναι το ίδιο με το να έχεις βάλει Linux server.

Με τη διαφορά ότι θα πρέπει να πληρώσεις Μ$ Licensing όπως είπες :p

minos197
30-03-16, 17:41
Είδες την ημερομηνία αυτού του άρθρου; Πάτησες στο «Know more about Microsoft’s Linux OS»;

Βασικά λάθος πηγή ήταν λόγω βιασύνης, στο sonic αναφερόμουν.

http://m.theregister.co.uk/2016/03/09/microsoft_sonic_debian/


Αλλά και μούφα να ήταν το άρθρο, δεν αλλάζει το γεγονός ότι το network stack στα w10 το έχει γράψει μια μαϊμού που της έδωσαν ναρκωτικά.

flamelab
30-03-16, 18:06
Αδυνατώ να πιστεψω οτι δεν ειναι πρωταπριλιατικο :p

FEFOS93
30-03-16, 18:22
Οne os to bring them all, and in the darkness bind them.

Αυτη ειναι η μια εκδοχη, η αλλη ειναι αυτη (https://www.youtube.com/watch?v=p3h8ZnXLsRg).

Avvocato
30-03-16, 19:04
Θεώ να δω ποιος θα γελαει απο το μεγαλυτερο HOAX της δεκαετειας......Αυτα τα πραγματα δεν γινονται απλα....... Καλη πρωταπριλια σε οποιον το σκεφτηκε.

nnn
30-03-16, 19:21
Θεώ να δω ποιος θα γελαει απο το μεγαλυτερο HOAX της δεκαετειας......Αυτα τα πραγματα δεν γινονται απλα....... Καλη πρωταπριλια σε οποιον το σκεφτηκε.

χαχαχαχα :p



"The Bash shell is coming to Windows. Yes, the real Bash is coming to Windows. This is not a VM. This is not cross-compiled tools. This is native." "We've partnered with Canonical to offer this great experience, which you'll be able to download right from the Windows Store."

και δεν είναι πρωταπριλιάτικο, it's happening :whistle:

nikosl
30-03-16, 19:58
Bash shell + .deb execution @ Windows !!!!!!

WOW!

flamelab
30-03-16, 20:00
Τωρα το ειδα

http://www.neowin.net/news/bash-comes-to-windows-with-the-help-of-ubuntu

wtf

:drunk:

nnn
30-03-16, 20:05
Τωρα το ειδα

http://www.neowin.net/news/bash-comes-to-windows-with-the-help-of-ubuntu

wtf

:drunk:



"Embrace, extend, and extinguish",[1] also known as "Embrace, extend, and exterminate",[2] is a phrase that the U.S. Department of Justice found[3] that was used internally by Microsoft[4] to describe its strategy for entering product categories involving widely used standards, extending those standards with proprietary capabilities, and then using those differences to disadvantage its competitors.

:twisted:

ditsikts
30-03-16, 20:36
θέλει η ms βοήθεια για να φέρει το bash στα windows;

deniSun
30-03-16, 20:36
http://www.engadget.com/2016/03/30/bash-shell-in-windows-10/?sr_source=Twitter

Artemius
30-03-16, 20:37
χοντρά παιχνίδια από την MS.

και αναγκαία,γιατί βλέπει οτι μένει στην απέξω διαφορετικά,οτι και να κάνει.

καλά όσο για την Canonical... ελπίζω να έχουν καλά firewall γιατί προβλέπω ορδές Linuxoτζιχαντιστών να ορμάνε να την φάνε λάχανο! :lol: :tooth

tsigarid
30-03-16, 20:42
χαχαχαχα :p



"The Bash shell is coming to Windows. Yes, the real Bash is coming to Windows. This is not a VM. This is not cross-compiled tools. This is native." "We've partnered with Canonical to offer this great experience, which you'll be able to download right from the Windows Store."

και δεν είναι πρωταπριλιάτικο, it's happening :whistle:


Και εγώ αυτό πιστεύω, αντί να κάνεις εγκατάςταςη όλες τις βιβλιοθήκες θα χρησιμοποιείς μερικές των Windows. O στόχος πιστεύω είναι native bash shell on Windows.

Μούφα το Cygwin;

Τι κερδίζω;

Jimi
30-03-16, 21:30
Με τη διαφορά ότι θα πρέπει να πληρώσεις Μ$ Licensing όπως είπες :pΜα εκεί είναι το όλο θέμα. Τα επόμενα WS Core να δεις που θα είναι δωρεάν.

nnn
30-03-16, 21:35
Τι κερδίζω;

wget plastiko_loukoumi

:p

deniSun
30-03-16, 21:48
Το traceroute να έχει... μου φτάνει για αρχή.

nikosl
30-03-16, 23:01
Οι εποχές mac και osx τελειώσανε κύριοι. ΤΕΛΕΙΩΣΑΝΕ.


http://blog.dustinkirkland.com/2016/03/ubuntu-on-windows.html





Windows 10 users
Can open the Windows Start menu
And type "bash" [enter]
Which opens a cmd.exe console
Running Ubuntu's /bin/bash
With full access to all of Ubuntu user space
Yes, that means apt, ssh, rsync, find, grep, awk, sed, sort, xargs, md5sum, gpg, curl, wget, apache, mysql, python, perl, ruby, php, gcc, tar, vim, emacs, diff, patch...
And most of the tens of thousands binary packages available in the Ubuntu archives!


Native ssh, gcc under Windows. I am puking rainbows.

dimitri_ns
30-03-16, 23:25
Οι εποχές mac και osx τελειώσανε κύριοι. ΤΕΛΕΙΩΣΑΝΕ.


http://blog.dustinkirkland.com/2016/03/ubuntu-on-windows.html



Native ssh, gcc under Windows. I am puking rainbows.

Αντε με το καλό και ext4.

ubuntu με registry ? μπλιαχ.. :twisted:

tsigarid
30-03-16, 23:29
Το traceroute να έχει... μου φτάνει για αρχή.

Υπάρχει από πάντα αυτό, απλά λέγεται tracert.

nikosl
30-03-16, 23:35
Αντε με το καλό και ext4.

ubuntu με registry ? μπλιαχ.. :twisted:

ReFS το πιθανότερο.

Και επίσης αν είχα να επιλέξω μεταξύ registry, και dependency hell, θα διάλεγα registry. Αλλά πλέον θα μπορούμε να απολαμβάνουμε και τα 2 στο ίδιο σύστημα! :twisted:

Pehlis
31-03-16, 00:21
Επειδή έκατσα και παρακολούθησα όλη την εκδήλωση Build 2016 αναφέρει πως το BASH θα ενσωματωθεί στην πλατφόρμα του ΛΣ .
Είναι μέρος της ενοποίησης που θέλει να κάνει η MS σε ότι αφορά το Universal APP.

Archer77
31-03-16, 01:07
Πάρα πολύ καλό επιτέλους!!!!!!

native bash, ssh, vnc και emacs -nw, και δεν χρειαζομαι τίποτε άλλο!!! :P

Βέβαια αρκεί να μη γίνουν τίποτα αθλιότητες όπως στα mac, όπου είχα γράψει ένα απλό bash scriptάκι για μια φίλη μου και δεν αναγνώριζε κάτι απλά regular expressions (κατι μου λέει ότι προς τα εκεί θα πάει η δουλειά...)

tsigarid
31-03-16, 01:18
Πάρα πολύ καλό επιτέλους!!!!!!

native bash, ssh, vnc και emacs -nw vi, και δεν χρειαζομαι τίποτε άλλο!!! :P

Βέβαια αρκεί να μη γίνουν τίποτα αθλιότητες όπως στα mac, όπου είχα γράψει ένα απλό bash scriptάκι για μια φίλη μου και δεν αναγνώριζε κάτι απλά regular expressions (κατι μου λέει ότι προς τα εκεί θα πάει η δουλειά...)

Fixed :p

nikosl
31-03-16, 01:19
Εδώ in action

http://www.winbeta.org/news/microsoft-shows-windows-10-can-run-native-linux-apps-video

eno1
31-03-16, 02:21
Προβλεπω πολλα zombies.... :twisted: :whistle:

patch
31-03-16, 03:00
Δλδ τσάμπα περιμέναμε τόσα χρόνια να έχουμε copy paste σε pw/cmd?
Τώρα μας λέει bash .....

GrandGamer
31-03-16, 05:51
χοντρά παιχνίδια από την MS.

και αναγκαία,γιατί βλέπει οτι μένει στην απέξω διαφορετικά,οτι και να κάνει.

καλά όσο για την Canonical... ελπίζω να έχουν καλά firewall γιατί προβλέπω ορδές Linuxoτζιχαντιστών να ορμάνε να την φάνε λάχανο! :lol: :tooth

Μπα. Τα Ubuntu χρόνια τώρα είναι το μαύρο πρόβατο της οικογένειας. Ο μόνος λόγος που υπάρχει είναι ότι λειτουργεί καλά για τον απλό χρήστη που θέλει να ξεκινήσει με Linux/για PC που πωλούνται χωρίς Windows. Γενικά υπάρχουν και καλύτερες εναλλακτικές η οποίες λειτουργούν στην ίδια περίπτωση αλλά επειδή δεν υπάρχει εταιρεία από πίσω, γενικά προτιμούνται τα Ubuntu. Το μόνο που φοβόμαστε οι περισσότεροι είναι μήπως δράσουν σαν Δούρειος Ίππος για τις υπόλοιπες διανομές και η Μ$ έχει ΕΕΕ σχέδια που πιάνουν τα πάντα και όχι μόνο την Canonical.

deniSun
31-03-16, 10:55
Windows 10 Anniversary Update (http://www.ghacks.net/2016/03/31/windows-10-anniversary-update/)

liberostelios
31-03-16, 16:10
Μ' αρέσει που κάποιοι το παρουσιάζεται ότι η Microsoft πάει για φούντο και προσπαθεί να προλάβει την τρομερή εξέλιξη του Linux! Μακάρι να ίσχυε, αλλά δυστυχώς δεν το βλέπω, τουλάχιστον στους end-users.

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι βλέπουν ότι σε επίπεδο developers και σε cloud computing (open stack) η απουσία UNIXοειδούς shell τους κρατάει μακριά από πολλές νέες τεχνολογίες (πχ. docker) και απωθεί devs και admins, σε σχέση με OS X και Linux, οπότε προφανώς αυτό το κενό προσπαθούν να καλύψουν. Δεν ξέρω αν αυτή η εξέλιξη έχει κάποιο παράπλευρο κέρδος για το Linux, αλλά όλα θα φανούν στην πορεία. Πόσο πολύ θα γίνει integrated το Windows bash και, τελικά, πόσο θα βοηθήσει (αν βοηθήσει) να υπάρξουν ακόμα περισσότερες cross-platform εφαρμογές.

cranky
31-03-16, 16:38
To Ubuntu υπάρχει εδώ και καιρό στα 10άρια.

163296



:p

eno1
31-03-16, 17:24
To Ubuntu υπάρχει εδώ και καιρό στα 10άρια.

163296



:p


Συνωμοσια!!!! :rofl:

ludist
31-03-16, 22:12
Παράξενη είδηση. Τρίκοπο μαχαίρι.

1. Ή κάποιος θα αγαπήσει την ubuntu command-line (αν κατάλαβα σωστά) διανομή μέσα στα Windows και θα πάει στο real thing,
2. ή θα σχηματίσει στραβή γνώμη (δεν νομίζω να είναι ολοκληρωμένη η εμπειρία χωρίς gui) και δεν καταλάβει τίποτα από Linux,
3. ή κάποιος απλά θα κάνει την δουλειά του (rsync και pipes (!) for the masses) και θα μείνει μόνο με τα Windows.

2 στα 3 υπέρ της Microsoft τα σενάρια. Δεν νομίζω να υπερισχύσει το 1 - αν και ποτέ δεν ξέρεις. Το Linux έχει αποκτήσει μια φήμη τίμιου - το λιγότερο - λειτουργικού.

Είναι ενδιαφέρον, αυτό που έλεγα από παλιά. Πως το Linux μπορεί να έχει ελάχιστα ποσοστά χρήσης, αλλά ποτέ δεν πέφτουν, μόνο ανεβαίνουν. Προφανώς το βλέπει και η Microsoft και δεν θέλει να ξεφύγει η κατάσταση.

Το *nix επηρεάζει εδώ και καιρό τα Windows. π.χ. στα Win-7 σοβαρεύτηκαν και άλλαξαν τον σαλίγκαρο Documents and Settings σε Users. Το θεώρησα αντιγραφή από το home. Όποτε πήγαινα να δουλέψω σε κονσόλα ήταν ένα μαρτύριο να πάω σε φακέλους. Και από το 2000 - καλώς τους και ας άργησαν - etc στην καρδιά του «κτήνους» (https://en.wikipedia.org/wiki/Hosts_%28file%29) :p (/system32/drivers/)

@ ADSLgr.com All rights reserved.