PDA

Επιστροφή στο Forum : Σοβαρό πρόβλημα με WiFi



DSL
30-03-16, 23:02
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλειά που κάνετε στο φόρουμ.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα ζήτημα που αντιμετωπίζω με το WiFi δίκτυο τον τελευταίο καιρό: σε διάφορες χρονικές στιγμές (ακανόνιστα) παρουσιάζει είτε χαμηλές ταχυτητες είτε σταματάει τελείως να δίνει παροχή (σαν να μπουκώνει, να κολλάει τελείως) για 1-2 λεπτά και μετά επανέρχεται. Λειτουργεί κανονικά για 1-2 λεπτά και πάλι τα ίδια. Αυτό γίνεται διαρκώς, μπορεί να συμβαίνει για 1-2 ώρες, μετά μπορεί να διορθώνεται η κατάσταση και σε ανύποπτο χρόνο ξαναπαρουσιάζεται το πρόβλημα.
Επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ και μου είπαν ότι μάλλον οφείλεται σε conflict με άλλα ασύρματα δίκτυα και με συμβούλεψαν να δοκιμάσω να αλλάξω το κανάλι και να κάνω δοκιμές με άλλα κανάλια. Μέχρι τώρα (γιατί δεν έχω και πολύ χρόνο να ασχολούμαι με αυτό το θέμα), όσα κανάλια δοκίμασα (από 13-10, αρχικά ήταν στο 1) δεν έχουν διορθώσει το πρόβλημα. Μάλιστα, τις στιγμές που κολλάει δεν μπορώ να συνδεθώ ούτε στο interface του ρούτερ.
Δοκίμασα με καλώδιο κάποιες φορές, σχεδόν αμέσως μετά από σχετικό πρόβλημα με το ασύρματο, και φαίνεται ότι λειτουργεί κανονικά (εκτός και αν ήμουν τόσο άτυχος και τύχαινε κάθε φορά που έβαζα το καλώδιο να επανέρχεται και να μου δίνει ψευδή ένδειξη σωστής λειτουργίας).
Πρόσφατα σχετικά (πριν κάποιους μήνες) αναγκάστηκα να αλλάξω ρούτερ, καθώς το παλιό (Linksys του ΟΤΕ) χάλασε και μου έβαλαν το ZTE. Με το παλιό δεν είχα τέτοια θέματα, ενώ με το καινούριο δεν είμαι σίγουρος αν υπήρχαν από την αρχή ή όχι, τουλάχιστον δεν το πρόσεξα.
Με βάση τα παραπάνω δεδομένα, θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για τα εξής:
1. Είναι πιθανό να οφείλεται στο ρούτερ (διάβασα στο φόρουμ ότι το συγκεκριμένο είναι προβληματικό, ισχύει;)
2. Μπορώ να ζητήσω να μου δώσουν το Speed... (μου διαφεύγει τώρα το μοντέλο), το οποίο διάβασα στο φόρουμ ότι είναι καλύτερο; Ισχύει ότι είναι καλύτερο;
3. Εάν δεν οφείλεται στο ρούτερ, τι άλλο θα μπορούσε να φταίει και πώς θα μπορούσε ίσως να διορθωθεί;
4. Διάβασα κάπου στο φόρουμ σχετικά με τη μετατροπή της τηλεφωνικής γραμμής σε VoIP, όταν δίνεται το Speed... ρούτερ. Ισχύει κάτι τέτοιο σε όλες τις περιπτώσεις ή είναι κατά περίπτωση; Το ρωτάω, γιατί έχω στο σπίτι 3 τηλεφωνικές μπρίζες και συσκευές σε διαφορετικά δωμάτια και σύνδεση ISDN και δεν ξέρω μήπως θα πρέπει να αλλάξω τη συνδεσμολογία (αρκετά δύσκολο λόγω διαρρύθμισης του σπιτιού), για να λειτουργούν τα άλλα τηλέφωνα. Επίσης, δεν ξέρω αν θα επηρρεάσει και την ποιότητα του τηλεφώνου τυχόν μετατροπή.
Παρακάτω σας παραθέτω τα στοιχεία της γραμμής μου που κατέγραψα πριν λίγα λεπτά. Βρίσκομαι στην περιοχή Μαλακοπή της Θεσσαλονίκης (σε αρκετή απόσταση από το κέντο του ΟΤΕ Τούμπας) και με κακής έως κάκιστης ποιότητας ΚΑΦΑΟ παλαιού τύπου και εξωτερική γραμμή/καλωδίωση (η εσωτερική καλωδίωση είναι επίσης μέτρια έως κακή κατά τις μετρήσεις των τεχνικών του ΟΤΕ), από ό,τι με έχουν πληροφορήσει οι τεχνικοί του ΟΤΕ παλιότερα.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο σας και φυσικά είμαι στη διάθεσή σας για οποιεσδήποτε περαιτέρω διευκρινίσεις, προκειμένου να διευκολύνω τις απαντήσεις σας.

sweet dreams
31-03-16, 10:49
:welcome:

Το πρόβλημα με το WI-FI παρουσιάζεται όταν συνδέονται πολλές συσκευές πάνω ή το κάνει και μόνο με μια;; όταν παρουσιάζεται μήπως κάποια συσκευή κατεβάζει μεγάλα αρχεία μέσω Torrent, κ.λ.π. ή το παρουσιάζει και σε απλό σερφάρισμα με μία συσκευή;;;
Τα καθαρά κανάλια που υπάρχουν τα τσεκάρεις με αυτόν (http://www.adslgr.com/forum/threads/855557-Πολλά-Rx-Errors-Rx-Drops-σέ-ΖΤΕ-H108NS-router?p=5589021#post5589021)τον τρόπο για να ξέρεις τι θα βάλεις στο ρούτερ.
Αλλαγή του ρούτερ δεν σημαίνει απαραίτητα και αλλαγή της τηλεφωνίας σε VoIP, συνήθως γίνεται σε αλλαγή πακέτου/συμβολαίου, αλλά αυτό μπορείς να το ρωτήσεις. Εγώ άλλαξα ρούτερ σε γραφείο και σπίτι χωρίς να γίνει η αλλαγή της τηλεφωνίας παρόλο που στο γραφείο μου το πρότειναν αλλά το αρνήθηκα.
Κάποια στιγμή όλες οι συνδέσεις και ειδικά οι ISDN θα αλλάξουν σε VoIP.
Aν έχεις ήδη ISDN και γυρίσει η τηλεφωνία σου σε VoIP, δεν θα χρειαστεί καλωδιακά να αλλάξεις κάτι στο σπίτι γιατί έχει γίνει ήδη αλλαγή για να έχεις τηλέφωνο μέσω του NetMod.
Το κακό με το VoIP είναι ότι αν γίνει διακοπή ρεύματος δεν έχουμε και τηλέφωνο. Αυτό βέβαια λύνεται αν συνδεθεί το ρούτερ με ένα μικρό UPS και να παίρνουμε γραμμή από το Α/Κ και όχι από καμπίνα, γιατί προς το παρόν δεν έχουν ούτε αυτές εφεδρική τροφοδοσία.
Η ποιότητα της τηλεφωνίας δεν επηρεάζεται λόγω του VoIP.
Τα ρούτερ των παρόχων έχουν συνήθως από κακό έως μέτριο WI-FI, οπότε αν συνδέονται πολλές συσκευές πάνω και συνεχίσεις να έχεις προβλήματα θα πρέπει να πας σε Αccess Point του εμπορίου που θα το συνδέσεις πάνω στο modem/router του παρόχου.

Ανέβασε και τα στοιχεία από το ρούτερ που δείχνει το Line attenuation. Aφού όπως λες είσαι τόσο μακριά θα σου πρότεινα και έναν έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825)της εσωτερικής σου εγκατάστασης ώστε να είσαι τουλάχιστον από εκεί εντάξει και να μπορείς να πάρεις και το τελευταίο bit από την σύνδεση σου.

DSL
31-03-16, 17:09
Καλησπέρα και ευχαριστώ για το καλωσόρισμα :-) Όπως επίσης και για την εκτενή απάντηση :-)

Ως προς το VoIP, περισσότερο με απασχολεί το θέμα με το ενδεχόμενο αναγκαστικής αλλαγής στην καλωδίωση (που μου γράφεις ότι δεν υφίσταται ζήτημα) παρά τυχόν διακοπή ρεύματος (τουλάχιστον μέχρι τώρα, είναι σπανιότατες).

Ως προς την ουσία του προβλήματος τώρα, δυστυχώς το πρόβλημα συνεχίζει ακάθεκτο, παιδεύομαι ώρα να συνδεθώ στο λογαριασμό μου εδώ και να στείλω αυτό το μήνυμα... Για τέτοιο χάλι μιλάμε...
Θα τα ελέγξω τα κανάλια με το προγραμματάκι που μου προτείνεις, αν και ήδη έχω δοκιμάσει τα περισσότερα διαθέσιμα κανάλια (έχω φτάσει στο 7) μέσω του interface και το πρόβλημα δε λύνεται...
Ως προς τα ερωτήματά σου: το πρόβλημα παρουσιάζεται ακόμα και όταν είναι συνδεδεμένη μόνο μία συσκευή και το παρουσιάζει ακόμα και σε απλό σερφαρισμα... Για να καταλάβεις, δεν μπορώ να ανοίξω ούτε τη σελίδα της Google (την αναφέρω ως πολύ "ελαφριά" σελίδα) (μου βγάζει Connection Timed Out) και ούτε καν στο interface του ρούτερ να μπω... Είναι δυνατόν για τόσο ακραία δυσλειτουργία (τουλάχιστον έτσι το χαρακτηρίζω εγώ αυτό το φαινόμενο) να ευθύνεται ενδεχόμενο conflict με άλλα ασύρματα δίκτυα της περιοχής και να μη φταίει το ρούτερ; Το καταλαβαίνω να μη διαθέτουν τα ρούτερ των παρόχων το καλύτερο WiFi, αλλά να μην μπορώ ούτε να σερφάρω στο διαδίκτυο και να κολλάει για μεγάλα χρονικά διαστήματα με τέτοιο τρόπο;

Παρακάτω προσθέτω και τα στοιχεία για το Line Attenuation που μου ζήτησες: 168974

Οποιεσδήποτε περαιτέρω υποδείξεις, συμβουλές κ.λπ. είναι περισσότερο από ευπρόσδεκτες προτού καταλήξω να τηλεφωνήσω εκ νέου στο τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ να δηλώσω βλάβη και να ζητήσω αλλαγή του ρούτερ.

sweet dreams
31-03-16, 18:01
Στην ποιότητα της ασύρματης σύνδεσης παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες. Κάνε το τσεκάρισμα με το τρόπο που σου είπα ποιο πάνω για να βρεις ένα καθαρό κανάλι. Δοκίμασε να βάλεις Static IP σε μία συσκευή και με DNS 8.8.8.8. Αν το πρόβλημα παρουσιάζεται πάλι και σε αυτή την συσκευή, χωρίς να κατεβάζεις κάτι και όταν είναι συνδεδεμένη μόνο αυτή στο WI-FI, τότε πας για πρόβλημα στο ρούτερ. Κάνεις ένα hard reset πρώτα μήπως και διορθωθεί, αλλιώς παίρνεις τηλέφωνο για έλεγχο της γραμμής και αντικατάσταση του ρούτερ.

DSL
31-03-16, 18:11
Σε ευχαριστώ για τις επιπρόσθετες πληροφορίες / συμβουλές. Αν σου είναι εύκολο, πες μου συνοπτικά πώς να βάλω static IP στον σταθερό μου Η/Υ (Win XP ακόμα) και DNS. Να υποθέσω από τις ρυθμίσεις του TCP/IP; Αν είναι μπελάς, άφησέ το να το ψάξω στο google.
Hard reset εννοείς από το κουμπάκι reset του ρούτερ;

sweet dreams
31-03-16, 18:17
Αν το πρόβλημα παρουσιάζεται μόνο στο WI-FI ενώ στην ενσύρματη σύνδεση είναι εντάξει λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα με τον DNS. Πληροφορίες για να κάνεις δοκιμή με την Static IP εδώ, (https://www.pcsteps.gr/17431-%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%AE-ip-lan-windows/) για το Hard Reset όπως το λες.

DSL
31-03-16, 18:38
Το πρόβλημα φαίνεται να παρουσιάζεται μόνο στο WiFi. Σε ευχαριστώ για το σύνδεσμο, θα το δοκιμάσω το απόγευμα, όπως και το Hard reset.

@ ADSLgr.com All rights reserved.