PDA

Επιστροφή στο Forum : Ήρθα για καλύτερα αλλα...



PAPAKITOU
31-03-16, 00:17
καλησπερα.. Απο σημερα ενεργοποιηθηκα στον πΟΤΕ, ημουν στην forthnet πολλα χρονια..
Ειχα κατι θεματακια που και που με τη forthnet, disconnects κυριως και χαμηλο συγχρονισμο..
Ειχε ερθει τεχνικος 3 φορες, δεν ηταν καποιο δικο μου προβλημα, βλάβες δηλωνοντουσαν απο δω κι απο κει συχνα..
Συνηθως η ταχυτητα που συγχρονιζα ηταν γυρω στα 11 mbps παντως..
Σήμερα διαπιστώνω αυτες τις ταχυτητες με το speedport.

168962

Τι προτεινετε;

vagelisb52
31-03-16, 08:02
Θα πας ρυθμίσεις WAN-DSL parameters και θα τσεκάρεις μόνο G.992.5 plus προτελευταία στήλη πρωτη επιλογή πάνω δεξιά.

sweet dreams
31-03-16, 10:03
καλησπερα.. Απο σημερα ενεργοποιηθηκα στον πΟΤΕ, ημουν στην forthnet πολλα χρονια..
Ειχα κατι θεματακια που και που με τη forthnet, disconnects κυριως και χαμηλο συγχρονισμο..
Ειχε ερθει τεχνικος 3 φορες, δεν ηταν καποιο δικο μου προβλημα, βλάβες δηλωνοντουσαν απο δω κι απο κει συχνα..
Συνηθως η ταχυτητα που συγχρονιζα ηταν γυρω στα 11 mbps παντως..
Σήμερα διαπιστώνω αυτες τις ταχυτητες με το speedport.

168962

Τι προτεινετε;

Mε τόσο Downstream Attenuation που έχεις δεν δικαιολογείται τέτοια ταχύτητα, ξεκίνα με έναν έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825)της εσωτερικής σου εγκατάστασης και αν είναι όλα εντάξει από την πλευρά σου τηλέφωνο στο πάροχο.

PAPAKITOU
31-03-16, 10:51
Ελεγχο στην καλωδιωση μου εχω κανει αρκετες φορες κατα καιρους, και το ρουτερ κατω στον κατανεμητη εχω παει..
Το ρουτερ μου ειναι στην κεντρικη πριζα στο σαλονι, που επισης εχω απομονώσει, δηλαδη οπως ερχεται η γραμμη απο κατω, ετσι παει πανω στο ρουτερ. Οι υπολοιπες πριζες του σπιτιου δεν λειτουργουν.
Δεν ειναι δικο μου προβλημα, πηρα χτες τηλεφωνο, θα το κοιταξουν και περιμενω σημερα νεα.
ΑΝ δεν δω βελτιωση θα παιρνω συνεχεια μεχρι να διορθωθει το προβλημα

sweet dreams
31-03-16, 10:52
:oneup:

PAPAKITOU
31-03-16, 22:15
Δεν εχω νεωτερα απο την τεχνικη υποστηριξη αν και ειδα οτι μου γυρισαν τη γραμμη σε interleaved χωρις να με ρωτησουν φυσικα..
αλλα τα πραγματα χειροτερεψαν.
Ειμαι σωστα εδω;

169004169005

mariokas
31-03-16, 22:19
πολύ άσχημα τα νούμερα περίμενε μέχρι να έχεις νέα από την ΤΥ , αν είσαι στα ίδια ξανά τηλέφωνο.

sweet dreams
31-03-16, 22:19
Yπάρχει σοβαρό πρόβλημα στην γραμμή.

PAPAKITOU
31-03-16, 22:21
Εχω βαλει τα γελια μονος μου παιδια, μιλαμε για τετοια αγανακτηση..
Ευτυχως λειπω απο το σπιτι ολη μερα σχεδον και δεν αντιμετωπιζω αυτο το χαλι..

PAPAKITOU
02-04-16, 11:10
Καλημερα. το μονο που κανανε ηταν να γυρισουν τη γραμμη σε interleaved, και να στειλουν sms οτι η βλαβη διορθωθηκε..
Γυρίζω σπίτι χτες, και δεν ειχα ιντερνετ, (ουτε τηλ αφου ειναι voip πλεον...) :respekt:
Παιρνω τηλ, της λεω για μπειτε λιγο στο ιστορικο να δειτε τις βλαβες, κοιταει, μου λεει ναι αποκατασταθηκε. Της λεω αποκατασταθηκε τοσο πολυ που δεν εχω ιντερνετ καθολου!
Τεσπα μην τα πολυλογώ, της ειπα οτι θα παιρνω καθε μερα τηλεφωνο μεχρι να μου φτιαξουν το προβλημα με τη γραμμη που ειναι χρονια, με χελωνα εξω απο το σπιτι εκτεθειμενη σε βροχες και υγρασια.
Ακομα τηλεφωνο δεν εχω παντως, και της ειπα οτι θα προβω σε καθε νομιμη ενεργεια για να σπασω τη συμβαση μου αν δεν διορθωσουν το προβλημα αμεσα, τα ημιμετρα της ειπα ειναι για τους εναλλακτικους παροχους :down:

sweet dreams
02-04-16, 18:12
με χελωνα εξω απο το σπιτι εκτεθειμενη σε βροχες και υγρασια.

Mε αυτό τι εννοείς;;; κατανεμητή;;; ανέβασε αν μπορείς μια φωτογραφία.

mike_871
02-04-16, 20:16
Mε αυτό τι εννοείς;;; κατανεμητή;;; ανέβασε αν μπορείς μια φωτογραφία.

box εννοει.


Δεν εχω νεωτερα απο την τεχνικη υποστηριξη αν και ειδα οτι μου γυρισαν τη γραμμη σε interleaved χωρις να με ρωτησουν φυσικα..


169004169005

Ιnterleaved βαζουν την γραμμη οταν ειναι σε βλαβη

dleyteris
02-04-16, 21:51
εγω με Line attenuation 28.5 συγχρονιζω 16.559 και 1022 up δηλάδη στους κοφτες για τα δεδομενα της γραμμης.
Με αλλο ρουτερ παιζω και ψηλοτερα

sweet dreams
02-04-16, 22:02
εγω με Line attenuation 28.5 συγχρονιζω 16.559 και 1022 up δηλάδη στους κοφτες για τα δεδομενα της γραμμης.
Με αλλο ρουτερ παιζω και ψηλοτερα

Δεν έχει καμία σχέση η μια γραμμή με την άλλη και δεν θα πρέπει να κάνουμε τέτοιες συγκρίσεις. Υπάρχουν και καλύτερα από σένα αλλά δεν λέει κάτι αυτό.

169077

dleyteris
02-04-16, 22:09
Φιλε μου με αλλο ρουτερ εκει παιζω.
-Δεν ξερω γιατι το ειδες σαν συγκριση απλα το λεω οτι δεν προβλεπεται να εχει τετοια ταχυτητα.

sweet dreams
02-04-16, 22:14
Άλλο να βλέπουμε αφύσικα χαμηλά τον συγχρονισμό και άλλο να λέμε:
"εγω με Line attenuation 28.5 συγχρονιζω 16.559 και 1022 up δηλάδη στους κοφτες για τα δεδομενα της γραμμης.
Με αλλο ρουτερ παιζω και ψηλοτερα"

Πάνω σ' αυτό απάντησα που φαίνεται σαν σύγκριση. :)

mike_871
02-04-16, 22:18
εγω με Line attenuation 28.5 συγχρονιζω 16.559 και 1022 up δηλάδη στους κοφτες για τα δεδομενα της γραμμης.
Με αλλο ρουτερ παιζω και ψηλοτερα

Με ποσο snr?

Godian
02-04-16, 22:43
Κάνε γραπτή ενημέρωση προβλήματος σε ένα κατάστημα ΟΤΕ. Θα γίνει η δουλειά σίγουρα

PAPAKITOU
03-04-16, 01:50
Τηλεφωνησα παλι στην εξυπηρετηση μηπως πιεσω, αλλα παλι για δευτερα μου ελεγε η κοπελα..
Γυρισα σπιτι πριν απο λιγο και ειχα ιντερνετ παραδοξως, ισως ειναι τυχαιο, γιατι η υπαλληλος ειπε οτι εγινε προσπαθεια αποκαταστασης της βλαβης απομακρυσμενα χωρις επιτυχια..
Δεν ξερω...
169083
Το προβλημα παραμενει παντως.

PAPAKITOU
04-04-16, 11:09
Καλημερα, ηρθε ο τεχνικος σημερα. Απο οτι μου ειπε ηταν προβληματικο το ζευγαρι που με ειχαν το καφαο.
Το αλλαξε και ολα φαινονται οκ τωρα, βεβαια η ταχυτητα δεν ειναι αυτη που θελω γυρω στα 11 παρα κατι..
Αλλα μου ειπε οτι επειδη δουλευει χρονια στην περιοχη μου, σχεδον ολοι εκει παιζουν, αντε το πολυ 13..
ΘΑ το παρακολουθησουν μου ειπε και θα μιλησουμε αυριο μηπως και χαμηλωσω λιγο το snr.
Αργοτερα θα ποσταρω στατιστικα γιατι δεν ειμαι στο χωρο

dleyteris
08-04-16, 15:35
ποσο συγχρονιζεις εν τελει ? εισαι οκ?

PAPAKITOU
12-04-16, 13:23
ποσο συγχρονιζεις εν τελει ? εισαι οκ?

Καλησπερα, ειμαι στα 10236 τωρα, και το παρακολουθουμε , αν τελικα ειναι απροβληματιστο το συγκεκριμενο ζευγαρι που με βαλανε, θα το παμε στα 12...
μεχρι στιγμης δεν ειχα προβλημα

@ ADSLgr.com All rights reserved.