PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία σχετικά με σπουδές



Balaskas
03-04-16, 14:57
Χαίρεται είμαι καινούριος στο φόρουμ, συγνώμη αν το ανέβασμα σε λάθος μέρος αυτό το θεμα. Του χρόνου δίνω πανελλαδικές και έχω αρχίσει να ψαχνομαι για σχολές είμαι καλός μαθητής και σκεφτόμουν να θέσω ως στόχο το πολυτεχνείο μηχανικών η/υ στη πατρα ( εγώ θέλω να ασχοληθώ με το προγραμματισμό) αλλα σε μία κουβέντα με κάποιο γνωστό μου είπε πως το πολυτεχνείο δεν είναι και τόσο καλό για αυτό το σκοπό και άμα θέλω καθαρό προγραμματισμό να πάω σε κάποια σχολή μαθηματικών και στη συνέχεια μέσω μεταπτυχιακού να στοχευσω προς προγραμματισμό. Τι να κάνω??

gcf
03-04-16, 16:24
Μια χαρά προγραμματισμό θα μάθεις και οχι μόνο με το τμήμα η/υ στην Πάτρα, ή στην Κρήτη. Αυτό που σου είπε ο γνωστός ήταν καλή κίνηση πριν 20 χρόνια, το έκανα και εγώ.

Balaskas
04-04-16, 14:47
Εγώ θα ήθελα όταν με το καλό τελειώσω να πάω προγραμματιστής σε κάποια εταιρία (με μεταπτυχιακό) θα μπορούσα να το κάνω αυτό από το πολυτεχνείο? Οι μαθηματικοί προγραμματιστές έχουν καλύτερη μεταχείριση ή προταιρεοτητα στη πρόσληψη για μία τέτοια εργασία? Εσείς τι θα μου προτείνατε?

guardianhelm
04-04-16, 16:52
Εγώ θα ήθελα όταν με το καλό τελειώσω να πάω προγραμματιστής σε κάποια εταιρία (με μεταπτυχιακό) θα μπορούσα να το κάνω αυτό από το πολυτεχνείο? Οι μαθηματικοί προγραμματιστές έχουν καλύτερη μεταχείριση ή προταιρεοτητα στη πρόσληψη για μία τέτοια εργασία? Εσείς τι θα μου προτείνατε?

Προγραμματιστής από προγραμματιστή έχει διαφορά. Με τι είδους προβλήματα θες να ασχοληθείς; Ναι, προγραμματιστές έφτιαξαν και την αναζήτηση βάση περιεχομένου στο google photos/facebook, αλλά και το VLC, όμως μεταξύ τους έχουν πολύ διαφορετικές απαιτήσεις σε γνώσεις.

Επίσης πρέπει να διαχωρίσεις στο μυαλό σου τη διαφορά του programming από το computer science.


Computer science is the study of what computers [can] do; programming is the practice of making computers do things. (http://programmers.stackexchange.com/questions/137103/whats-the-difference-between-computer-science-and-programming)

Στο πολυτεχνείο και γενικά στα πανεπιστήμια θα προσπαθήσουν να σου μάθουν περισσότερο computer science και λιγότερο programming, οπότε χρειάζεται στην αρχή να προσπαθήσεις περισσότερο μόνος σου μέχρι να μάθεις τα εργαλεία και να ασχοληθείς με σοβαρά έργα, σε σχέση πχ με έναν απόφοιτο ΤΕΙ.

Οι μαθηματικές σπουδές σου ανοίγουν άλλους δρόμους στην πληροφορική. Αποκτάς πολύ καλή αντίληψη αφηρημένων εννοιών, που είναι πάρα πολύ χρήσιμο σε προβλήματα που απαιτούν γενίκευση, πχ προβλήματα βελτιστοποίησης (από το να κάνεις αλγορίθμους να τρέχουν πιο γρήγορα, μέχρι χειρισμό διανυσματικών χώρων και επεξεργασία τεράστιων δεδομένων σε πραγματικό χρόνο). Θα χρειαστείς όμως τουλάχιστον master εδώ για να τα μάθεις σε κάποιο βάθος, επομένως είναι ένα μονοπάτι που ταιριάζει περισσότερο στην έρευνα, παρά στο να αποκτήσεις μια καλή θέση σε μια εταιρεία που φτιάχνει πληροφοριακά συστήματα.

Balaskas
04-04-16, 18:55
Εγώ θέλω να ασχοληθώ με τη δημιουργία προγραμμάτων θέλω όμως να μπορώ να δημιουργώ όχι μόνο απλοϊκά προγράμματα αλλά αν χρειαστεί να ασχοληθώ με πιο προχωρημένα προγράμματα να μπορέσω να τα βγάλω εις πέρας (αν χρειαστεί με βοήθεια). Επίσης δε θέλω να έχω μόνο θεωρητικές γνώσεις και καθόλου στο υλικό τομέα

guardianhelm
04-04-16, 19:24
Εγώ θέλω να ασχοληθώ με τη δημιουργία προγραμμάτων θέλω όμως να μπορώ να δημιουργώ όχι μόνο απλοϊκά προγράμματα αλλά αν χρειαστεί να ασχοληθώ με πιο προχωρημένα προγράμματα να μπορέσω να τα βγάλω εις πέρας (αν χρειαστεί με βοήθεια). Επίσης δε θέλω να έχω μόνο θεωρητικές γνώσεις και καθόλου στο υλικό τομέα

Γιατί θες να ασχοληθείς με τον προγραμματισμό; Τι είναι αυτό που βρίσκεις ελκυστικό; Δεν φαίνεται να έχεις ξεκάθαρη άποψη.

Ποια είναι τα "απλοϊκά" και ποια τα "προχωρημένα προγράμματα" για σένα;

Ο υπολογιστής είναι ένα εργαλείο που σου επιτρέπει κατά βάση να κάνεις πράξεις πολύ γρήγορα και επαναλαμβανόμενα με συνέπεια. Επομένως τα προγράμματα βασίζονται σε αυτό για να λύσουν κάποιο πρόβλημα συνήθως. Τι είδους προβλήματα βλέπεις τριγύρω σου για τα οποία θα ήθελες να δεις λύση;

Αυτά πρέπει να τα απαντήσεις πριν ακολουθήσεις ένα αντικείμενο σπουδών, έτσι ώστε να τα έχεις πάνω απ'όλα καλά με τον εαυτό σου. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσοι υποψήφιοι διάλεξαν μια σχολή με βάση πχ την οικονομική προοπτική και τα παράτησαν επειδή αντιλήφθηκαν ότι δεν τους εκφράζει το αντικείμενο.

Πρέπει να μη φοβάσαι και να μη βαριέσαι να ψάξεις. Άνοιξε τη σελίδα ενός πολυτεχνικού τμήματος και δες τα μαθήματα που διδάσκονται.

Πχ για τη σχολή ηλεκτρονικών μηχανικών στα χανιά
Εδώ οι κατηγορίες μαθημάτων (http://www.ece.tuc.gr/4118.html)
κι εδώ τα μαθήματα που υπάρχουν συνολικά (http://courses.ece.tuc.gr/) (από τον κωδικό φαίνεται σε ποια κατηγορία ανήκει το καθένα)

deniSun
04-04-16, 23:00
Μια χαρά προγραμματισμό θα μάθεις και οχι μόνο με το τμήμα η/υ στην Πάτρα, ή στην Κρήτη. Αυτό που σου είπε ο γνωστός ήταν καλή κίνηση πριν 20 χρόνια, το έκανα και εγώ.

Πολύ καλό το συγκεκριμένο τμήμα.
Θα αποκτήσεις ευρύς γνώσεις που είναι απαραίτητες στον προγραμματισμό.
Μακριά από παλιές νοοτροπίες του τύπου γίνε μαθηματικός-φυσικός-θεολόγος και μετά κάνε ένα μεταπτυχιακό στην πληροφορική.

ΥΓ
Το 91 σε Πειραματικό Γυμνάσιο διδάχθηκα για πρώτη φορά πληροφορική από θεολόγο.
Είχαν ξεκινήσει σεμινάρια πληροφορικής από το Υπουργείο που τους έδιναν μετά τον τίτλο του Πληροφορικού.
Ήταν οι πρώτοι Πληροφορικοί στην Ελλάδα.
Μετά ήρθαν οι φυσικοί και οι μαθηματικοί και μαγαρίστηκε τελείως το θέμα.

guardianhelm
04-04-16, 23:58
Μακριά από παλιές νοοτροπίες του τύπου γίνε μαθηματικός-φυσικός-θεολόγος και μετά κάνε ένα μεταπτυχιακό στην πληροφορική.


Γενικά συμφωνώ με αυτό, ο λόγος που γινόταν αυτό πριν 20 χρόνια ήταν επειδή δεν υπήρχαν αποκλειστικές σχολές πληροφορικής. Παρ'όλα αυτά, ακόμα και σήμερα, σε συγκεκριμένους τομείς της πληροφορικής είναι μεγάλο bonus να έχεις συναίσθηση του τι παίζει με ένα ευρύ πεδίο των μαθηματικών. Βοηθάνε στο να αποκτήσεις ικανότητα αφαίρεσης, όπως είπα προηγουμένως, και η επίσημη εκπαίδευση είναι μερικά κλικ πιο αποτελεσματική στο να σου το περάσει αυτό από το να τα διαβάσεις μόνος σου.

Αν και τόσο το πτυχίο μου όσο και το master μου είναι πάνω στην πληροφορική, προσωπική μου άποψη είναι ότι, αν κάποιος ενδιαφέρεται να ασχοληθεί με μηχανική μάθηση και τεχνητή νοημοσύνη, αξίζει πολύ ένα bachelor στα μαθηματικά.

Το να συνδυάσεις πληροφορική με άλλους κλάδους γενικά είναι πολύ καλή περίπτωση, εφόσον σε ενδιαφέρει ο εν λόγω κλάδος.

Πχ πτυχίο από κάποιο τμήμα πληροφορικής/ηλεκτρονικού μηχανικού και μεταπτυχιακό/διδακτορικό στην ιατρική πληροφορική. Άλλος μπορεί να σπουδάσει γεωλογία και να κάνει μεταπτυχιακό στην πληροφορική. Είναι πολύ λογική πορεία, φτάνει να έχεις καταλήξει σε κάτι που ξέρεις ότι σου αρέσει.

Εν τέλει όλα έχουν να κάνουν με τα ενδιαφέροντα του Balaskas. Αν μας πει περισσότερα θα μπορέσουμε να τον βοηθήσουμε πιο πολύ :)

Balaskas
05-04-16, 14:31
Κοιτάξτε εμένα μου αρέσουν τα βιντεοπαιχνίδια, δεν είμαι από αυτούς που το μόνο που κάνουν είναι να παίζουν λολ ή κάτι άλλο και να νομίζουν πως επειδή ξέρουν να παίζουν θα καταφέρουν να κάνουν παπάδες σε αυτό το τομέα.εγώ θα ήθελα να ασχοληθώ ως προγραμματιστής βιντεοπαιχνιδιών αλλά δεν είναι ο υψηστος στόχος. Είμαι από τους ανθρώπους που τους αρέσει να δημιουργούν νέα πράγματα, άμα υπάρξει μία ευκαιρία στα πλαίσια του προγραμματισμού για εργασία δε θα την αρνηθώ. Αλλα θελω οταν ψαχνω για δουλεια να έχω όσο το δυνατό περισσότερες πιθανότητες να τη πάρω.Εσείς τι λέτε να κανω

deniSun
05-04-16, 15:04
Γενικά συμφωνώ με αυτό, ο λόγος που γινόταν αυτό πριν 20 χρόνια ήταν επειδή δεν υπήρχαν αποκλειστικές σχολές πληροφορικής. Παρ'όλα αυτά, ακόμα και σήμερα, σε συγκεκριμένους τομείς της πληροφορικής είναι μεγάλο bonus να έχεις συναίσθηση του τι παίζει με ένα ευρύ πεδίο των μαθηματικών. Βοηθάνε στο να αποκτήσεις ικανότητα αφαίρεσης, όπως είπα προηγουμένως, και η επίσημη εκπαίδευση είναι μερικά κλικ πιο αποτελεσματική στο να σου το περάσει αυτό από το να τα διαβάσεις μόνος σου.

Αν και τόσο το πτυχίο μου όσο και το master μου είναι πάνω στην πληροφορική, προσωπική μου άποψη είναι ότι, αν κάποιος ενδιαφέρεται να ασχοληθεί με μηχανική μάθηση και τεχνητή νοημοσύνη, αξίζει πολύ ένα bachelor στα μαθηματικά.

Το να συνδυάσεις πληροφορική με άλλους κλάδους γενικά είναι πολύ καλή περίπτωση, εφόσον σε ενδιαφέρει ο εν λόγω κλάδος.

Πχ πτυχίο από κάποιο τμήμα πληροφορικής/ηλεκτρονικού μηχανικού και μεταπτυχιακό/διδακτορικό στην ιατρική πληροφορική. Άλλος μπορεί να σπουδάσει γεωλογία και να κάνει μεταπτυχιακό στην πληροφορική. Είναι πολύ λογική πορεία, φτάνει να έχεις καταλήξει σε κάτι που ξέρεις ότι σου αρέσει.

Εν τέλει όλα έχουν να κάνουν με τα ενδιαφέροντα του Balaskas. Αν μας πει περισσότερα θα μπορέσουμε να τον βοηθήσουμε πιο πολύ :)

Όλες οι Σχολές σε όλα τα Ιδρύματα προσφέρουν γενικές γνώσεις και όχι ειδικές.
Το να θέλει κάποιος να ασχοληθεί με ένα αντικείμενο πχ μηχανική μάθηση θα πρέπει να το κάνει σε επίπεδο Dr.
Σε Προπτυχιακό ή Μεταπτυχιακό επίπεδο το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να δώσει περισσότερη έμφαση σε κάποιο σχετικό μάθημα ή να υλοποιήσει κάτι σε επίπεδο Πτυχιακή/Διπλωματικής εργασίας.

guardianhelm
05-04-16, 17:22
Κοιτάξτε εμένα μου αρέσουν τα βιντεοπαιχνίδια, δεν είμαι από αυτούς που το μόνο που κάνουν είναι να παίζουν λολ ή κάτι άλλο και να νομίζουν πως επειδή ξέρουν να παίζουν θα καταφέρουν να κάνουν παπάδες σε αυτό το τομέα.εγώ θα ήθελα να ασχοληθώ ως προγραμματιστής βιντεοπαιχνιδιών αλλά δεν είναι ο υψηστος στόχος. Είμαι από τους ανθρώπους που τους αρέσει να δημιουργούν νέα πράγματα, άμα υπάρξει μία ευκαιρία στα πλαίσια του προγραμματισμού για εργασία δε θα την αρνηθώ. Αλλα θελω οταν ψαχνω για δουλεια να έχω όσο το δυνατό περισσότερες πιθανότητες να τη πάρω.Εσείς τι λέτε να κανω

Δεν υπάρχει μία σωστή απάντηση στην αρχική σου ερώτηση.

Αρχικά, το ότι δείχνεις ενδιαφέρον σε τιμά. Εγώ θα σου πρότεινα τα εξής:

1. Σκέψου λίγο καλύτερα τα πράματα που μπορεί να σου αρέσουν. Πχ λες εδώ game development, βρες κανα δυο ακόμα όμως.
2. Κάνε μια σχετική αναζήτηση και μάθε ποιες είναι οι γνώσεις που χρειάζεσαι για να πετύχεις αυτά που θες (https://en.wikibooks.org/wiki/Guide_to_Game_Development). Μην καείς όμως μόνος σου, δες απλά σε ποιες γνωστικές περιοχές δραστηριοποιείται.
3. Σύγκρινε με τα μαθήματα που προσφέρει η κάθε σχολή. Υπάρχουν κοινά σημεία; Σε τι βάθος φαίνεται να τα καλύπτει το κάθε μάθημα;
4. Κανένα πανεπιστήμιο δεν θα σου μάθει να γράφεις παιχνίδια. Γι'αυτό, το καλοκαίρι που θα έχεις περισσότερο χρόνο, προσπάθησε να αφιερώσεις μερικές μέρες στο να ξεκαθαρίσεις μέσα στο μυαλό σου τα παραπάνω. Θέλει κάποια δουλειά, αλλά, πίστεψέ με, είναι κάτι για το οποίο θα σε ευγνωμονεί ο μελλοντικός σου εαυτός. Μην αφεθείς.
5. Αν θες και πρακτική εμπειρία σαν bonus (βοηθάει στο πανεπιστήμιο) μπορείς να ξεκινήσεις με κάποια μαθήματα από αυτή τη λίστα (https://www.reddit.com/r/learnprogramming/comments/4dbza2/heres_a_list_of_241_free_online_programmingcs/) που βρίσκεις ενδιαφέροντα (άρχισε από την κατηγορία "beginner" με 5 αστέρια)



Το να θέλει κάποιος να ασχοληθεί με ένα αντικείμενο πχ μηχανική μάθηση θα πρέπει να το κάνει σε επίπεδο Dr.

Ναι, ισχύει αυτό. Το ανέφερα σαν παράδειγμα, γιατί κάποια πράγματα είναι προτιμότερο να τα μαθαίνεις μικρότερος και νομίζω ότι τα μαθηματικά είναι ένα από αυτά. Επομένως αν τελικά καταλήξει στο ότι θα τα χρειαστεί, ίσως αξίζει να εξετάσει και τέτοιες σχολές. Δεν θεωρώ λοιπόν ότι είναι μονόδρομος οι πολυτεχνικές σχολές και από τη στιγμή που έχει πάνω από ένα χρόνο μπροστά του να αποφασίσει, δεν υπάρχει λόγος να απορρίψει τις εναλλακτικές. Άσε που οι μαθηματικές σχολές συνήθως έχουν και χαμηλότερη βάση.

kavadias
06-04-16, 09:51
αν σ αρέσει ο προγραμματισμός, ξεκίνα να προγραμματίζεις.

αν σ' αρέσει ο προγραμματισμός video games, ξεκίνα να φτιάχνεις. Είτε με modding tools είτε με τόσα engines και assets που υπάρχουν πλέον δωρεάν.

όσον αφορά τη δουλειά, ένα πραγματικά καλό github, ή μερικά πραγματικά καλά tool ή εφαρμογές, βάζουν κάτω οποιοδήποτε πτυχίο/μάστερ/phd αν θες να δουλέψεις σαν προγραμματιστής.

Δυστυχώς ή ευτυχώς είναι απ' τις δουλειές που στον πραγματικό κόσμο τα skills σου παίζουν πολύ μεγαλύτερο ρόλο απ' τα πτυχία σου.

Balaskas
06-04-16, 14:07
Αυτό που θέλω να μάθω είναι: ξέρω πως από μαθηματικό με μεταπτυχιακό είναι σχεδόν τον ίδιο σε χρόνια και καλύτερα σε γνώσει από το πολυτεχνείο αλλά δε θέλω 3-4 χρόνια να κάνω μόνο μαθηματικά είναι καλός σε αυτά του λύκειου και πιστεύω θα την βαρετή τη σχολή. Αν έχετε διαφορετική γνώμη πείτε το μου. Επίσης ασχολούμενος με προγραμματισμό μαθαίνοντας τη python και φτιαγνω ψιλοπρογραμματακια όπως τετρις με τη βοηθειά ενός ηλ. Βιβλιου

guardianhelm
06-04-16, 14:42
Αυτό που θέλω να μάθω είναι: ξέρω πως από μαθηματικό με μεταπτυχιακό είναι σχεδόν τον ίδιο σε χρόνια και καλύτερα σε γνώσει από το πολυτεχνείο αλλά δε θέλω 3-4 χρόνια να κάνω μόνο μαθηματικά είναι καλός σε αυτά του λύκειου και πιστεύω θα την βαρετή τη σχολή. Αν έχετε διαφορετική γνώμη πείτε το μου. Επίσης ασχολούμενος με προγραμματισμό μαθαίνοντας τη python και φτιαγνω ψιλοπρογραμματακια όπως τετρις με τη βοηθειά ενός ηλ. Βιβλιου

Ωραία, καλά έκανες και άρχισες να αποκτάς πρακτική γνώση. Αν θες τσέκαρε και κάποια από τα online μαθήματα που έγραψα. Έχει πολλά για αρχάριους και σχεδόν όλα περιλαμβάνουν projects, οπότε σου δίνουν την ευκαιρία να έρθεις σε επαφή με το community. www.stackoverflow.com και παρεμφερή του stackexchange network, www.reddit.com/r/learnprogramming, κοκ.

Balaskas
06-04-16, 23:56
Τα είδα και άρχισα να παρακολουθώ κάποια διαδικτυακά σεμινάρια, αλλά δεν δημιούργησα το θέμα για αυτό το λόγο. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας ήταν πολύ χρήσιμες αλλά θέλω να μάθω τι θα προτείνατε να κάνει κάποιος που θέλει να γίνει προγραμματιστής τέτοιου είδους? Είχατε πει πως προγραμματιστής είναι περισσότερο γνώσεις και ικανότητές παρά το πτυχίο που θα απόκτηση περισσότερο από αυτα(παρακαλώ μη μου πείτε του εξυπναδες όπως μόνος σου καλυτερα)?

Veldrin
07-04-16, 00:29
Δε σου λένε εξυπνάδες. Σου μιλάνε πάρα πολύ καλά οι συμφορουμίτες και συγκεκριμένα αλλά τους κρίνεις ενώ δεν έχεις ξεκάθαρη άποψη και θέσεις.

Άνοιξε το μυαλό σου και δέξου αυτά που σου λένε. Αυτά που θές θέλουν μεράκι και όρεξη. Με ένα-δύο-πέντε χαρτιά δεν έγινε ποτέ κανείς τίποτα αν δεν έχει να δείξει συγκεκριμένα skills, και στο λέω αυτό όντας τώρα στο διδακτορικό μου.

Έχω φίλη που ασχολείται με δημιουργία παιχνιδιών ως game designer, έχοντας βγάλει αρχιτεκτονική και μεταπτυχιακό σε visual arts από την καλών τεχνών. Έχω γνωστό που δουλεύει στη Blizzard έχοντας τελειώσει οικονομική σχολή για να δημιουργεί μοντέλα.

Φτιάξε ένα ξεκάθαρο πλάνο και βρες με τι ακριβώς θες να ασχοληθείς και που θες να πάς κυρίως για να δείς τι skillset χρειάζεσαι και τι εργαλεία. Μετά ψάξε ποιές σχολές σου κάνουν ή ποιές είναι κοντά. Είσαι μικρός για να έχεις κολλήματα στον τρόπο σκέψης σου, το πρώτο βήμα είναι να παραδεχτείς πως δεν ξέρεις απολύτως τίποτα σχετικά με το θέμα. Το δεύτερο να αρχίσεις να ψάχνεσαι από το μηδέν.

Δε μπορείς να λές για μεταπτυχιακό όταν ακόμα δεν ξεκίνησες το προπτυχιακό. Αν πχ με το προπτυχιακό σου έχεις πιάσει ένα Α expert επίπεδο στο να δουλεύεις τα απαιτούμενα εργαλεία, δεν πρόκειται να σου χρειαστεί κανένα μεταπτυχιακό αν έχεις να επιδείξεις έργο. Έχεις όλα τα άλλα skills που απαιτούνται; Έχεις να δείξεις ένα εξαιρετικό portfolio; (Συν άριστη γνώση ξένων γλωσσών, certificates σχετικά με τα εργαλεία που θές δείχνοντας έμπρακτα πως ακολουθείς τις εξελίξεις του κλάδου κ.ο.κ). Αυτά είναι πράγματα που θα σε πάνε εκεί που θες επαγγελματικά. Γιατί άλλο το ακαδημαικό και άλλο το επαγγελματικό (που στην Ελλάδα είχαμε για πολλά χρόνια την τάση να τα ταυτίζουμε).

Καλό είναι να μπαίνουν μικροί στόχοι για να πας στον μεγάλο. Αν έβαζα στόχους δέκα χρόνια μπροστά από το τώρα θα με είχε πιάσει κατάθλιψη.

guardianhelm
07-04-16, 00:37
Τα είδα και άρχισα να παρακολουθώ κάποια διαδικτυακά σεμινάρια, αλλά δεν δημιούργησα το θέμα για αυτό το λόγο. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας ήταν πολύ χρήσιμες αλλά θέλω να μάθω τι θα προτείνατε να κάνει κάποιος που θέλει να γίνει προγραμματιστής τέτοιου είδους? Είχατε πει πως προγραμματιστής είναι περισσότερο γνώσεις και ικανότητές παρά το πτυχίο που θα απόκτηση περισσότερο από αυτα(παρακαλώ μη μου πείτε του εξυπναδες όπως μόνος σου καλυτερα)?

Μα δεν σου είπα να τα παρακολουθήσεις για να περνάς την ώρα σου ;) Το νόημα είναι να μάθεις τι σου αρέσει και τι όχι για να σου είναι πιο εύκολο να διαλέξεις.

Εν πάση περιπτώσει, δεν υπάρχει μία απάντηση, αλλά για μένα έχεις πρακτικά τις εξής επιλογές:

1. Σχολή ηλεκτρονικών μηχανικών (Καλή παρουσία της πληροφορικής, καλό πρεστίζ, υψηλή βάση)
2. Σχολή ηλεκτρολόγων μηχανικών (Λίγη παρουσία της πληροφορικής και κυρίως αφού διαλέξεις τομέα, καλό πρεστίζ, υψηλή βάση)
3. Σχολή πληροφορικής (εξειδικεύεται στην πληροφορική, μέτριο πρεστίζ, με προοπτικές να γίνει καλό με κάποιο μεταπτυχιακό, πιο προσιτή βάση)

Το πρεστίζ εν ολίγοις επηρεάζει τον αρχικό μισθό. Εγώ στη θέση σου θα τα κοιτούσα με τη σειρά (τα πολυτεχνεία ακούω ότι συχνά έχουν και καλύτερη φοιτητική ζωή από άλλες σχολές)

Αυτό είναι το εύκολο κομμάτι. Από εκεί και μετά το πρόβλημα είναι ποια συγκεκριμένη σχολή να διαλέξεις και αυτό δεν μπορεί να στο δώσει κανείς στο πιάτο. Για μένα ο ιδανικός τρόπος να το προσεγγίσεις είναι ο εξής:

Χρησιμοποίησε τον ελεύθερό σου χρόνο για να αναγνωρίσεις τα ενδιαφέροντά σου και τις αδυναμίες σου και κυρίως τι δεν σου αρέσει (όταν είσαι πολύ νέος συνήθως είναι πιο εύκολο).

Δες τι γνώσεις χρειάζονται, πχ το Path finding απαιτεί εξοικείωση με γράφους, ενώ η κίνηση κάποιες (βασικές) γνώσεις φυσικής. Ποια προγράμματα σπουδών φαίνεται να καλύπτουν καλύτερα τα αντίστοιχα θέματα που ενδιαφέρουν εσένα;

zaranero
07-04-16, 11:30
Προσωπικα για μενα θα ηταν καλο να παρακολουθησεις μια σχολη με κατευθυνση την πληροφορικη και οχι μαθηματικος και μετα πληροφορικη. Σιγουρα τα μαθηματικα ειναι πολυεργαλειο , αλλα καλυτερα πληροφορικη. Και μην ξεχναμε και οτι η πληροφορικη ειναι πολυεργαλειο , ειναι η κολλα που συνδεει και εξυπηρετει ενα σωρο επαγγελματα... απο προγραμματα για λογιστες ... μεχρι προγραμματα ιατρικης φυσεως , μεχρι οτιδηποτε μπορεις να φανταστεις.

Balaskas
07-04-16, 15:58
Veldrin συγνωμη αλλα με παρεξηγησες. Στο προηγουμενο σχολιο μου ηθελα να πω πως θα ηθελα να μου πειτε σε τι ειδους σχολη θα μπορουσα να παω που θα μου προσφερει περισσοτερες γνωσεις, prestige (δεν ηξερα πως να το πω και χρησιμοποιησα τον ορο του guardianhelm) και διαφορα αλλα πλεονεκτηματα που μπορει να μη γνωριζα. Αυτα που μου προτειναν τα παιδια μου αρεσαν, ηταν χρησιμα και δεν τα παρακακολουθω για να περνα η ωρα μου, μαλιστα οπως ειπα εχω ηδη ξεκινησει ενα σεμιναριο για προγραμματισμο. Προσπαθουσα απο την αρχη να μη νομιζετε πως ειμαι αλαζονας και οτι νομιζω πως τα ξερω ολα, ξερω πως γνωριζω ελαχιστα, για αυτο και ανερτησα αυτη τη συζητηση, μπορει να σας δημιουργησα αυτη την ιδεα για μενα γιατι ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για ενα συγκεκριμενο θεμα. Συγνωμη.

kavadias
07-04-16, 16:23
Αν θες να γίνεις expert στο αντικείμενο, ΜΗΝ πας σε σχολή, θα είναι ο πιο χαμένος χρόνος στη ζωή σου. Γίνε καλός και φτιάξε καλό portfolio. Μετά θα βρεις πολύ εύκολα τεχνική δουλειά πάνω στο αντικείμενο που να σ' αρεσει. Αν πας και εξωτερικό θα πληρώνετε και καλά.

Αλλά δεν θες αυτό. Αν σε έτρωγε η ανάγκη της δημιουργίας θα χες φτιάξει ήδη παπάδες. :) Δεν σε κρίνω αρνητικά ούτε γω είμαι τέτοιος τύπος, απλά ζηλεύω αυτούς πουχουν τόσο έντονη αυτή τη ανάγκη/φαγούρα. Κάνουν πραγματικά εκπληκτικά πράγματα.

Υποθέτω ότι θες να ακολουθήσεις την κλασσική πορεία, να το παίξεις 5-6 χρόνια προγραμματιστής σε ελληνική εταιρεία και μετά μανατζεράκος>μανατζερούλης>μανατζεράρας. Γι αυτό ο δρόμος είναι ένας. Μετσόβειο Ηλεκτρολόγος. Το μεγαλύτερο πρεστίζ στους άσχετους by far.

guardianhelm
07-04-16, 16:51
Αν θες να γίνεις expert στο αντικείμενο, ΜΗΝ πας σε σχολή, θα είναι ο πιο χαμένος χρόνος στη ζωή σου. Γίνε καλός και φτιάξε καλό portfolio. Μετά θα βρεις πολύ εύκολα τεχνική δουλειά πάνω στο αντικείμενο που να σ' αρεσει. Αν πας και εξωτερικό θα πληρώνετε και καλά.

Αλλά δεν θες αυτό. Αν σε έτρωγε η ανάγκη της δημιουργίας θα χες φτιάξει ήδη παπάδες. :) Δεν σε κρίνω αρνητικά ούτε γω είμαι τέτοιος τύπος, απλά ζηλεύω αυτούς πουχουν τόσο έντονη αυτή τη ανάγκη/φαγούρα. Κάνουν πραγματικά εκπληκτικά πράγματα.

Υποθέτω ότι θες να ακολουθήσεις την κλασσική πορεία, να το παίξεις 5-6 χρόνια προγραμματιστής σε ελληνική εταιρεία και μετά μανατζεράκος>μανατζερούλης>μανατζεράρας. Γι αυτό ο δρόμος είναι ένας. Μετσόβειο Ηλεκτρολόγος. Το μεγαλύτερο πρεστίζ στους άσχετους by far.

Από τις χειρότερες συμβουλές που έχω ακούσει ποτέ.

Χωρίς πτυχίο δεν πας πουθενά, εκτός αν είσαι διάνοια. Το σχολείο κρατάει τους μαθητές από το χεράκι με αποτέλεσμα ελάχιστοι να έχουν την πειθαρχία και τον αυτοέλεγχο να τελειώνουν αυτό που αρχίζουν αν δεν υπάρχει ένας μπαμπούλας από πάνω τους. Επομένως κατά πάσα πιθανότητα ΔΕΝ θα έχεις φτιάξει το portfolio που θα αντισταθμίσει την έλλεψη πτυχίου, όχι 3, όχι 4 αλλά ούτε 10 χρόνια μετά, άρα ακόμα άνεργος θα είσαι.

Προφανώς κανένα πανεπιστήμιο δεν θα σε κάνει προγραμματιστή, αλλά τα είπαμε αυτά. Εξάλλου ο προγραμματισμός δεν είναι κάτι δύσκολο αν αγνοήσεις τη θεωρία που κρύβεται πίσω του (που τη μαθαίνεις απείρως καλύτερα με τον συστηματικό τρόπο που σου παρέχει ένα καλό πανεπιστήμιο).

Άσε που ειδικά το πολυτεχνείο σου ανοίγει κι άλλους δρόμους, πέρα από τον κλάδο της πληροφορικής.

Ας προσέχουμε λίγο τι λέμε...

Balaskas
07-04-16, 17:12
και εγω σκεφτομουν να παω στη πατρα μηχανικος η/υ αλλα μου ειπαν πως δεν εχει τοση σχεση με προγραμματισμο εχει σχεση με το υλικο μερος και πως δεν εχει καθολου πρακτικη μονο θεωρια δλδ θα λιγοτερη εμπειρια οταν τελειωσω απο εναν του τει (απαναλαμβανω ετσι μου ειπαν) εσεις τι λετε?

kavadias
07-04-16, 17:30
@guardianhelm
just my experience συναναστρεφόμενος με αρκετούς από δαύτους στη γαλλική IT πολυεθνική που δουλεύω. πίστεψε με υπάρχουν αρκετοί χωρίς πτυχίο. και όχι μόνο programmers αλλά και συστεμάδες κλπ. Το πτυχίο δεν είναι απαραίτητο για καρριέρα στο ΙΤ. Σε αντίθεση με τα certifications (Cisco, MS, Oracle, Red Hat κλπ.) Αυτό που βλέπω είναι ότι τα certificates και το ITIL είναι πολύ πιο δυνατά χαρτιά από οποιοδήποτε ελληνικό πτυχίο κρίνοντας απ' τους συναδέλφους μου απ' τη μια και απ' τους φίλους και συμφοιτητές μου απ' την άλλη.

βέβαια εγώ παράτησα τη σχολή γιατί την βρήκα βαρέτη και αποφάσισα να φτιάξω δικά μου πράγματα οπότε μπορεί ναμαι πιο biased προς αυτή τη πλευρά.

anycase, just MHO οπότε όποιος θέλει την κρατάει όποιος θέλει την πετάει.

Veldrin
07-04-16, 20:33
Το πτυχίο είναι αυτό που θα σου φέρει μια συνέντευξη. Τα certificates, τα skills και το portfolio είναι αυτά που θα σου δώσουν τη δουλειά.

Balaskas δε σε παρεξήγησα, απλά σου λέω να κρατάς τους ορίζοντες σου ανοιχτούς χωρίς τα ανόητα/χαζά/βλακώδη κολλήματα που σου επιβάλλει το σχολείο και το φροντιστήριο. Καμία σχολή δε σε κάνει σκουπίδι όπως καμία δε σε κάνει θεό. Όλα παίζονται στη δική σου θέληση να εξελιχτείς.

Πριν 15 χρόνια (πωπω γεράσαμε) πέρασα σε μια σχολή μηχανικών ΤΕΙ στην Κοζάνη και το φροντιστήριο είχε ντραπεί να γράψει το όνομα μου στους επιτυχόντες. Σήμερα πληρώνομαι από πανεπιστήμιο και ΕΕ για ερευνητικά προγράμματα, δίπλα σε φοβερούς επιστήμονες/ανθρώπους που έχω την τύχη να συνεργάζομαι.

Γράψε τους όλους, κάνε την έρευνα σου, πέρνα σε αυτό που πιστεύεις ότι θα αποδώσεις όσο πιο καλά γίνεται (επειδή σου αρέσει) και όλα τα άλλα θα τα πάρεις (δε θα σου έρθουν) με τη δουλειά σου.

dimr
11-04-16, 09:58
@guardianhelm
just my experience συναναστρεφόμενος με αρκετούς από δαύτους στη γαλλική IT πολυεθνική που δουλεύω. πίστεψε με υπάρχουν αρκετοί χωρίς πτυχίο. και όχι μόνο programmers αλλά και συστεμάδες κλπ. Το πτυχίο δεν είναι απαραίτητο για καρριέρα στο ΙΤ. Σε αντίθεση με τα certifications (Cisco, MS, Oracle, Red Hat κλπ.) Αυτό που βλέπω είναι ότι τα certificates και το ITIL είναι πολύ πιο δυνατά χαρτιά από οποιοδήποτε ελληνικό πτυχίο κρίνοντας απ' τους συναδέλφους μου απ' τη μια και απ' τους φίλους και συμφοιτητές μου απ' την άλλη.

βέβαια εγώ παράτησα τη σχολή γιατί την βρήκα βαρέτη και αποφάσισα να φτιάξω δικά μου πράγματα οπότε μπορεί ναμαι πιο biased προς αυτή τη πλευρά.

anycase, just MHO οπότε όποιος θέλει την κρατάει όποιος θέλει την πετάει.

αυτο νομιζω οτι ισχυει πιο πολυ στο εξωτερικο... το βλεπεις και απο τις αγγελιες, στην ελλαδα πρωτο πρωτο ειναι παντα το πτυχιο που ζητανε...

bazzil
13-04-16, 01:12
Μάλλον καλύτερη επιλογή θα είναι η Κρήτη για αυτό που θέλεις. Να έχει υποψην πως οι σχολές σου παρέχουν το υπόβαθρο μόνο. Εξειδίκευση αποκτάς μόνος σου. Καλό θα σου κάνει και ενα μεταπτυχιακό ειδικότερα στο εξωτερικό που υπάρχουν και δουλειές. Κατα τη διάρκεια της φοίτησης - ανεξαρτήτου σχολής - θα ξεκαθαρίσει και το τοπίο στο τι θέλεις να ακολουθήσεις. Ο προγραμματισμός είναι τρόπος σκέψης και μόνο αυτό.

Balaskas
04-05-16, 21:39
Τι γνώμη έχετε για τα τμήματα πληροφορικής ( π.χ στο πα.πει) στα οποία μπαίνει μέσω κλάδου τεχνολογίας. Από τα λίγα που έχω ψάξει πιστεύω πως δεν είναι και η καλύτερη επιλογή για το σκοπό που έχω και ξέρετε. Πριν αρχισεται να λέτε μπορείς να κάνεις σε ιστοσελίδες και τέτοια κάνω την ερώτηση εδώ γτ είναι πιο εύκολο να ρωτας και να παίρνεις την απαντηση

KLG
06-05-16, 18:43
Οι μαθηματικές σπουδές σου ανοίγουν άλλους δρόμους στην πληροφορική. Αποκτάς πολύ καλή αντίληψη αφηρημένων εννοιών, που είναι πάρα πολύ χρήσιμο σε προβλήματα που απαιτούν γενίκευση, πχ προβλήματα βελτιστοποίησης (από το να κάνεις αλγορίθμους να τρέχουν πιο γρήγορα, μέχρι χειρισμό διανυσματικών χώρων και επεξεργασία τεράστιων δεδομένων σε πραγματικό χρόνο). Θα χρειαστείς όμως τουλάχιστον master εδώ για να τα μάθεις σε κάποιο βάθος, επομένως είναι ένα μονοπάτι που ταιριάζει περισσότερο στην έρευνα, παρά στο να αποκτήσεις μια καλή θέση σε μια εταιρεία που φτιάχνει πληροφοριακά συστήματα.

Σαν μαθηματικός που ασχολείται με προβλήματα βελτιστοποίησης σε εφαρμογές στα οικονομικά (δημοπρασίες, θεωρία παιγνίων) και εργάζεται σε τμήμα ηλεκτρολόγων, προσυπογράφω το παραπάνω μηνυμα.

Συμφωνω με όσους εγραψαν οτι η αποψη "σπουδασε μαθηματικός, φυσικός κτλ να αποκτήσεις βάσεις" ανήκει στο (μακρινό) παρελθον. Το ερώτημα που μπορεί να βοηθήσει τον Balaska είναι μηχανικός απο πολυτεχνείο ή πληροφορικός απο σχολή θετικών επιστημών; Δεδομένου οτι λέει οτι είναι καλός μαθητής και μπορεί να μπει στο πολυτεχνείο.

Προσωπική εκτίμηση, ενας αριστος μαθητής πρέπει να στοχευει στις αριστες σχολές, ώστε να είναι μεταξυ άριστων μαθητών και να αφησει τα τμήματα μαθηματικών, πληροφορικής κτλ σαν μια καλή καβάτζα. Επίσης να εχει στο πίσω μέρος του μυαλού του οτι οπου και να καταλήξει θα χρειαστει πολυ προσωπική δουλειά για να διακριθεί και να πετυχει τους στόχους του, η οποια δεν θα εχει και τόσο σχεση με το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος.

Gplayer
11-05-16, 15:53
Αν και είμαι από άλλο χώρο τελείως (απλά ασχολούμαι για πλάκα με web designing) θα σε συμβούλευα οι σπουδές σου να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά σε αυτό που θες να σχοληθείς. Θα σε βοηθήσει στο μέλλον στο θέμα ευρέσεως εργασίας.

Ένα πτυχίο βέβαια δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ξέρεις. Σημαίνει ότι ίσως ξέρεις. Ωστόσο είναι ένα σημαντικό πλεονέκτημα σε σχέση με κάποιον άλλον που δεν έχει τίποτα. Εκτός και αν αυτός ο άλλος είναι ο Mark.

Πάντως θα συμφωνήσω απόλυτα με κάποιον προλαλήσαντα που είπε πως κατά βάθος δεν θες να γίνεις προγραμματιστής. Αν ήθελες, ήδη θα ήσουν σε ένα καλό "ερασιτεχνικό" επίπεδο με ψάξιμο από μόνος σου. Μήπως δεν έχεις το μικρόβιο;

@ ADSLgr.com All rights reserved.