PDA

Επιστροφή στο Forum : WIFI πρόβλημα



balander
04-04-16, 07:05
Ειμαι νεος συνδρομητης περιπου ενα μηνα. Στην αρχη μου εδωσαν ενα ρουτερ speedport c2 εαν θυμαμαι καλα αλλα ειχε προβλημα με το wifi. Μετα απο καπιο καιρο δεν μπορουσε να δεχθει συσκευες με τον κωδικο του ασυρματου και γενικα δεν επερνε κανεναν κωδικο (ειτε εργοστασιακο, ειτε αυτον που ειχα) και επρεπε να γινει ΡΕΣΕΤ.

Εγινε αλλαγη πριν 2 μερες με το entry 2i, που σήμερα ξαφνικα το πρωι, πάλι το ίδιο πρόβλημα. Δεν μπορώ να μπω στο wifi από καμια συσκευη (εχθες ολα καλα δουλευαν). Στην αναζητηση βγαζει το SSD ονομα αλλα δεν δεχεται κανεναν κωδικο.

Τι θα γινει με τα κ@λ#ρουτερ του ΟΤΕ;

Η 4νετ που ειχα φανταζει ονειρο..... :evil::evil:

(Ασε που πηγα ΟΤΕ για vdsl, που μεσα απο την σελιδα τους με διευθυνση λεει οτι υπαρχει διαθεσιμοτητα, αλλα οταν πηγα μου ειπαν οτι δεν μπορω ακομα να βαλω...)

Μηπως μπορω να φυγω χωρις να πληρωσω προστιμο; Αφου φαινεται τους ειναι δυσκολο να παρεχουν τα βασικα.... :mad:

deniSun
04-04-16, 22:46
Είναι γεγονός ότι πρόκειται για μπαζο-ρούτερ.
Αν δεν σε γύρισαν σε voip βάλε ένα ξεχωριστό ΑΡ για να ξεμπερδεύεις.
Θα επομιστείς χρηματικά μια ακόμα συσκευή αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Για το άλλο θέμα που ρωτάς δες τον οδηγό καταναλωτή για τηλεφωνία και Διαδίκτυο από την ΕΕΤΤ.
Είναι σε pdf.
Αναφέρθηκε και σαν ανακοίνωση εδώ στο φόρουμ.

babis3g
05-04-16, 01:28
επειδη δεν εχω ξανα δει (απο οσο παρακολουθω) τετοιο συμπτωμα ξανα, σκεφτομαι μηπως καποιος σου εχει χακαρει το wifi και πηρε προσβαση στο μοντεμ και σου αλλαξε κωδικα, γιατι λογικα αν βγαλει προβλημα επρεπε να επιστρεψει στις εργοστασιακες ρυθμισεις το wifi
Απο οτι διαβαζω το 2ι εχει μονιμα ανοιχτο το wps που αυτο χακαρετε ευκολα

Τωρα να πας για αλλο μοντεμ και εχεις τηλεφωνια voip (θα το καταλαβεις γιατι πλεον το τηλεφωνο θα ειναι επανω στο μοντεμ) δεν θα παιξει αλλο μοντεμ ετσι απλα και οπως παλια ... και ας παρεις ακριβο με πιο ασφαλιας ρυθμισεις

balander
05-04-16, 04:29
Άλλαξα κανάλι στο wifi και βλέπουμε. Μόλις έκανα την αλλαγή μπήκαν όλες οι αςυρματες συσκευές αυτόματα. Θα φανεί στις επόμενες ημέρες. VoIP έχω.

vagelisb52
05-04-16, 09:07
Ειναι θέμα ειναι οτι οι συσκευές παίρνουν ipv6 και δεν παίζουν ασυρματα.Απενεργοποίησε το DHCP ipv6 (LAN>IPv6>DHCP server) και όλα θα είναι οκ.Τό ιδιο πρόβλημα έχω με το κινητό μου πολλές φορές οταν πάω για καφέ σε μια καφετέρια που παίρνει ipv6 απο το ρουτερ και μπαίνω απο την γειτονική.Αν κάνει επαννεκίνηση ο ιδιοκτήτης εκεί και φίλος τις περισσότερες φορές με βαζει με ipv4 μόνο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.