PDA

Επιστροφή στο Forum : Στα χαρτια λαγός, στην πραγματικότητα χελώνα...



phantom77
05-04-16, 18:34
Χρόνια τώρα, στην πόλη που έμενα, είχα 24άρα γραμμή με διάφορους παρόχους και πάντα έπιανα ταχύτητες 11-14 Mbps με Att και SNR 11 με 13. Απο το περασμένο καλοκαίρι είμαι στη Vodafone και πριν μετακομίσω όλα ήταν καλά: τα SD κανάλια που έβλεπα μέσω IPTV έπαιζαν άψογα και ό,τι αρχείο κατέβαζα ερχόταν ταχύτατα.

Πριν λίγο καιρό μετακόμισα στη Θεσσαλονίκη (κέντρο μάλλον "Βυζάντιο", αριθμός 2313xxxxxx) και άρχισαν τα προβλήματα: η IPTV πλέον δεν βλέπεται λόγω των συνεχών διακοπών ενώ ακόμα και τα πιο μικρά αρχεία έρχονται σε ταχύτητες modem. Τώρα για παράδειγμα ξεκίνησα να κατεβάζω ένα αρχείο 130ΜΒ με FTP και θέλει γύρω στην μια ώρα για να ολοκληρωθεί.

Τα στατιστικά της γραμμής είναι τα ακόλουθα:
169506
169507

Δοκίμασα το Vigor2700 σε όλες τις τηλεφωνικές πρίζες (χωρίς φίλτρο) και το αποτέλεσμα είναι ίδιο. Αν όντως είμαι στο κέντρο "Βυζάντιο", απέχει απο το σπίτι 350-400 μέτρα.

Μπορώ να κάνω κάτι πριν δηλώσω βλάβη;

valen_gr
05-04-16, 19:02
ναι, να δοκιμασεις με snr 9 ή 11 . Σε ορισμενες γραμμες χαμηλά snr οπως το 5 που εχεις βαλει, ειναι αντιπαραγωγικα.
Αν τωρα ειναι το ιδιο, δηλωνεις βλαβη .

nickmagk
13-04-16, 13:28
Καλησπέρα phantom77,
Για να έχεις αυτό το synch πρέπει να είσαι <1Km.
Φαίνεται να παίζεις με 6αρι snr.
Με μια ματιά δεν βλέπω πρόβλημα, πριν καλέσεις για να σου κάνουν έλεγχο δοκίμασε να βρεις αν το MTU packets είναι 1492 που έχουν οι Ελληνικοί ISPs. Συνήθως είναι στα PPPoE settings ή σε αλλα ρουτερ στις dsl ρυθμίσεις.
Αν έχει άλλη τιμή πολλές φορες ότι συγχρονισμό και αν μετράς η γραμμή δεν θα λειτουργεί καλά.

phantom77
13-04-16, 20:08
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Ρύθμιση για MTU δεν βρήκα μετα απο ένα γρήγορο ψάξιμο στο router. Μάλλον πρέπει να αλλάξω router, δεν σηκώνει τέτοια γραμμή ο γερο-Vigor.
Τώρα κατεβάζει αναβάθμιση του Firefox με 25kb\sec...

phantom77
17-04-16, 12:02
Τελικά βρέθηκε το πρόβλημα: έφταιγε το σταθερό τηλέφωνο στο οποίο δεν είχα βάλει φίλτρο και χάλαγε το σύνδεση. :whistle:

dimitris.taxideytis
17-04-16, 12:59
Εγω παντως θα σου αφιερωσω το παρακατω

https://www.youtube.com/watch?v=tJsGAtB0HV8

nickmagk
10-05-16, 23:01
Θα μάζευε μάλλον τπτ fec και crc errors στο Θεό λόγω της συσκευής αν δεν έκανε ένα σωρό αποσυγχρονισμούς.
Τέλος καλό όλα καλά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.