PDA

Επιστροφή στο Forum : Έλα Αλέκο? Πόσους μήνες είσαι off? ΠΟΣΟΥΣ??



haris_led
24-04-07, 02:12
Γειά σας αγαπητοί συμπάσχοντες!:rofl: :whistle:
Είμαι και εγώ ένας παθών των καμωμάτων της τελλας..
Αύριο στέλνω λοιπόν και ένα ωραίο email σε μερικά περιοδικά που ελπίζω να το δημοσιεύσουν!
Δείτε:
Αγαπητό περιοδικό,

Μέσα από αυτή τη στήλη θέλω να εκφράσω το παράπονό μου για την δραματική κατάσταση που επικρατεί στην αγορά του «γρήγορου ίντερνετ» στην Ελλάδα.

Ο Γολγοθάς μου, ξεκινάει τον περασμένο Νοέμβριο, όπου η εταιρεία Tellas ξεκίνησε την προώθηση του τηλεπικοινωνιακού προγράμματος (double play) με την ονομασία Zisto. Εγώ έχοντας εκείνη την περιόδο shared llu γραμμή με το dsl κομμάτι να είναι της εταιρείας tellas (2048/512), ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος από την ποιότητα της υπηρεσίας που μου προσέφεραν, οπότε προς το τέλος του μήνα, να ξεκίνησα τη διαδικασία, για να πάρω και εγώ το πολυαναμενόμενο Zisto.

Πήγα στα γραφεία της tellas στο Μαρούσι, όπου κρατούσα όλα τα απαραίτητα έγγραφα, και με τον υπάλληλο συμπληρώσαμε τα απαιτούμενα έγγραφα. Εννοείται ότι του τόνισα ότι είχα ήδη γραμμή shared llu της tellas στον βρόχο μου (αμφιβάλλω αν κατάλαβε ποτέ τι του είπα).
Έπειτα από περίπου δυο εβδομάδες, δηλαδή στο πρώτο δεκαήμερο του Δεκεμβρίου, επικοινώνησα με την εταιρεία για να ρωτήσω αν όλα είναι καλά και αν ξεκίνησε η διαδικασία, και μια γλυκύτατη κυρία με ενημέρωσε ότι λείπει ένα σημαντικό έγγραφο από την αίτηση μου(!!!!!!).

Ποιο έγγραφο; Μα η αίτηση για τον τοπικό βρόχο! Απορώ πως ο υπάλληλος που είχε αρμοδιοδοτήσει η εταιρεία να κάνει αιτήσεις, ξέχασε να μου δώσει να υπογράψω την συγκεκριμένη αίτηση! Τέλος πάντων λέω εγώ, θα την κατεβάσω από το site σας και θα στην στείλω με fax, όπως και έκανα την ίδια μέρα(νομίζω 7-8/12/2006), και στη συνέχεια με ενημέρωσαν ότι την έλαβαν επιτυχώς και ότι όλα τα έγγραφα είναι σωστά.

Καθησυχασμένος εγώ λοιπόν, και όντας φοιτητής, έφυγα από την Αθήνα για την πατρίδα μου για τις διακοπές των Χριστουγέννων, ελπίζοντας, ότι ο Άγιος Βασίλης θα είχε κάνει να συνδεθεί η καινούρια μου γραμμή! Άδικες ελπίδες φυσικά, μιας και όταν γύρισα στα μέσα του Ιανουαρίου, η γραμμή του ΟΤΕ ακόμα εκεί ήταν! Κατά τα τηλέφωνα στο τηλεφωνικό τμήμα της tellas, μου επαναλάμβαναν κάθε φορά ότι εκκρεμούσε μια αίτηση για τον τοπικό βρόχο! (και ναι, ένα μήνα μετά, δεν την είχαν συμπεριλάβει στον φάκελό μου! Απίστευτο!)

Μετά από αρκετές φωνές, και αρκετό στρες στο κέντρο τους, κατάφεραν να γράψουν στην καρτέλα, ότι υπήρχε η παραπάνω αίτηση. Καθυσηχασμένος για δεύτερη φορά εγώ, και σκεφτόμενος το FAQ που είχε αναρτήσει η tellas στο επίσημο site της ανέμενα υπομονετικά να έρθει η άγια μέρα. Τονίζω εδώ ότι τον Δεκέβρη η tellas έγραψε στο επίσημο FAQ της ότι στους κατόχους γραμμών shared llu που επιθυμούν να μεταβούν στο Tellas Zisto δεν θα διακοπεί καθόλου η adsl γραμμή τους παρά μόνο κατά την ημέρα της αλλαγής. Παρακαλώ αυτό να το προσέξετε ιδιαίτερα.

Γιατί να το προσέξετε; Μα φυσικά γιατί στις 31/1 το πρωί στις 12:15 μου διέκοψαν την adsl γραμμή μου με αποτέλεσμα να μη μπορώ να συνδεθώ στο ίντερνετ! Μετά από εξαντλητικές συνομιλίες στο τηλεφωνικό κέντρο και ώρες αναμονής με ενημέρωσαν στις 15 του Φεβρουαρίου ότι αν και έχω δίκιο για την χωρίς λόγο διακοπή της adsl γραμμής μου, το site τους δεν τα έγραφε σωστά, οπότε θα έπρεπε να περιμένω να ξεκινήσει η διαδικασία από την αρχή πλέον! Το χειρότερο όμως δεν το ακούσατε ακόμα, μιας και μου ξαναζήτησαν φωτοτυπία ταυτότητας και λογαριασμού ΟΤΕ, κάτι που τους είχα δώσει από τον Νοέμβρη στα ίδια τους τα γραφεία.

Μακάρι το βάσανό μου να είχε τελειώσει εκεί και να μην χρειαζόταν άλλα τρελά πράγματα.

Εδώ να πω ότι πάλι τις ίδιες μέρες, περίπου στα μέσα του Φεβρουαρίου είχα στείλει και επώνυμη καταγγελία στην ΕΕΤΤ που ήταν η αρμόδια να λύσει το πρόβλημά μου! Ταυτόχρονα ενημέρωσα και την tellas ότι επιθυμώ αποζημίωση για το δικό της λάθος να μου διακόψει την adsl γραμμή και να μη το διορθώσει για δυο εβδομάδες.
Σήμερα τι ημερομηνία έχουμε; Α, ναι μάλιστα, 24 Απριλίου 2007! Και ναι, είμαι ακόμα συνδεδεμένος με pstn σύνδεση για να μπορέσω να στείλω αυτό το email. Ναι. Στην Ελλάδα του 2007.

Τι έγινε μέσα σε αυτούς τους δυο μήνες; Μια εβδομάδα πριν το Πάσχα, με ενημέρωσαν ότι παρέλαβαν πόρτα από τον ΟΤΕ και ότι τότε ξεκινάνε τη διαδικασία (ναι, για Τρίτη φορά). Επίσης, όπως με ενημέρωσαν χθες, από την στιγμή που παραλαμβάνουν την πόρτα η γραμμή μου έπρεπε να είχε παραδωθεί σε 9 εργάσιμες μέρες! Εγώ ως τώρα γρήγορα, γρήγορα υπολόγισα 20 εργάσιμες μέρες!

Η ΕΕΤΤ μου είπε αφού επικοινώνησα εγώ μαζί της πριν λίγες μέρες ότι νόμιζε ότι το πρόβλημα είχε λυθεί (ωραία τα κανονίζουν εκεί στην ΕΕΤΤ), και ότι θα στείλουν ερώτημα ξανά στην tellas. Εδώ και μια εβδομάδα η tellas δεν τους έχει απαντήσει, και η ΕΕΤΤ δεν κάνει κάτι γι’ αυτό.
Πείτε μου σας παρακαλώ, που μπορεί κάποιος να βρει το δίκιο του σε αυτή την χώρα;
Ποιος θα πληρώσει τον λογαριασμό του ΟΤΕ που θα έρθει φουσκωμένος λόγω του κόστους του ΕΠΑΚ;

Μάλλον εγώ, ε; ;-)

Ειλικρινά θα ήθελα να δω τι θα έγραφε κάποιος αρμόδιος, μιας και από το τηλεφωνικό κέντρο της εταιρείας, δεν δίνεται η δυνατότητα σε κανέναν να λύσει ένα πιο εξειδικευμένο πρόβλημα!

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, Χάρης Λ.


Ελπίζω να γίνει κάτι, και να γίνουν ρόμπα όσοι το αξίζουν :whistle:
Γιατί αλλιώς το βλέπω και γω να πηγαίνω στον OTE :oops:

No-Name
24-04-07, 02:18
Εφόσον σε καλυπτουν τόσοι εναλλακτικοί και εφόσον η ΕΕΤΤ ορίζει "πλέον" μέγιστο χρόνο μετάβασης σε llu τις 13 εργάσιμες γιατί δεν κοιτάς αλλού?

haris_led
24-04-07, 02:27
σκέφτομαι να πάω σε forthnet φίλε μου, αλλά θα περιμένω πάλι 1 μήνα? :(
υποθέτω ότι έτσι θα βγει κάτι πιο γρήγορα! :(

No-Name
24-04-07, 02:28
Η μετάβαση σε LLU με φορητότητα είναι μέγιστο 10 εργάσιμες από την ημερομηνία αποστολής του αιτήματος στον ΟΤΕ

Spanos
24-04-07, 02:37
Καλά ακόμα περιμένεις; Εγω νόμιζα τόσο καιρό οτι είχες ενεργοποιηθεί :shock:

Έλεος απλά, φύγε για αλλού. Όλο λες οτι δεν αξίζει να περιμένεις ένα μήνα και έχουν περάσει αρκετοί :p

apostolt
24-04-07, 09:04
Χαρη απο χθες ειμαι και official off απο Τελλας.Η αιτηση στην Forthnet προχωραει....... φυγε δεν υπαρχει λογος ...

Jazzer
24-04-07, 09:18
Καλά, δεν έχουν το θεό τους οι "εταιρίες". Μας βασανίζουν αλύπητα ! Που θα πάει αυτή η ιστορία ??:evil:
Και η ιστορία του φίλου εδώ δεν είναι η μοναδική. Πόσες τέτοιες συμβαίνουν συνέχεια....:mad:

DVader
24-04-07, 09:35
Καλά, δεν έχουν το θεό τους οι "εταιρίες". Μας βασανίζουν αλύπητα ! Που θα πάει αυτή η ιστορία ??:evil:
Και η ιστορία του φίλου εδώ δεν είναι η μοναδική. Πόσες τέτοιες συμβαίνουν συνέχεια....:mad:



Σας το έχω πει εδώ και καιρό αλλά ...

Αν μαζικά δεν κάνουμε γενικά κάτι τέτοιες ιστορίες θα έχουμε all the time ...
Καλά να πάθουμε αφού ακόμα δεν έχουμε κατεδαφίσει τα γραφεία τους για τις βλακείες που κάνουν !!:twisted: Καλά να πάθουμε που απλά κάνουμε παράπονα εδώ μέσα... Ποιός όμως έχει τα κότσια να κάνει κάτι τέτοιο ..?:hmm:

haris_led
24-04-07, 11:15
μάλλον θα πάω και εγώ προς forthnet λοιπόν!

ermis333
24-04-07, 12:07
μάλλον θα πάω και εγώ προς forthnet λοιπόν!

Εσύ που ανεβάζεις και συχνά στο thegreekz θα έλεγα να πάς netone που δίνει και 1Mbit upload.;)

supermario
24-04-07, 12:52
Εσύ που ανεβάζεις και συχνά στο thegreekz θα έλεγα να πάς netone που δίνει και 1Mbit upload.;)

Κατι ασχετο με το θεμα. Εχει κανεις προσκληση να μου στειλει, για να γραφτω στο thegreekz? Ευχαριστω

haris_led
24-04-07, 13:02
αυτή καλή είναι φίλε ερμή?
δε μου πολυγεμίζει το μάτι!

minovg
24-04-07, 13:10
Εσύ που ανεβάζεις και συχνά στο thegreekz θα έλεγα να πάς netone που δίνει και 1Mbit upload.;)
Πάει τα ανεβάζει από 16Μβιτ upload από νετ καφέ, μη σκας. :lol:

Πάντως πέρα από την πλάκα, τι στο καλό συμβαίνει δηλαδή με την αίτησή του; Αράχνες έχει βγάλει από Δεκέμβρη. Γιατί δεν του δίνει κανείς καμιά λογική εξήγηση; :mad:

apostolt
24-04-07, 13:11
Χαρη τωρα εκατσα και διαβασα την επιστολη σου.Θελεις να συμπληρωσω και εγω κατι?
Στις 13/03/2007 εστειλα fax στην Τελλας για διακοπη.Τις επομενες μερες υπηρχαν καποιες φημες για 4μβιτ share ,οι οποιες ηταν λαθος, και σκεφτηκα να ακυρωσω την ακυρωση.Μετα απο 5-6 μερες απο το fax με περνουν απο Τελλας για επιβαιβεωση.Του λεω λοιπον του υπαλληλου να μην προχωρησει η διακοπη.Με ηχογραφει και μου λεει ολα οκ δεν θα γινει διακοπη.
Οι μερες περνουσαν και Ζιστο δεν εβλεπα.Οποτε 18/04/2007 στελνω παλι φαξ διακοπης(οριστικο γιατι εκανα και αιτηση στην Forthnet).Η Fortnet βεβαια δεν εστελνε την αιτηση αν δεν κοβοταν πρωτα η Tellas για να μην υπαρξει καθυστερηση.Οποτε βρισκω εναν φιλο στην Τελλας για να μου <<σπρωξει>> λιγο την αιτηση διακοπης.Αυτα ολα στις 19/04/2007.Με περνει μετα απο λιγο τηλ λεγοντας μουοτι προχωραει η αιτηση διακοπης και εχει απει τον οτε απο 5/04/2007.Των ρωταω πως γινεται αυτο αφου εστειλα φαχ στις 18 του ιδιου μηνα?Τελικα απο οτι φαινεται το φαξ που ειχα στειλει στις 13/03/2007 δεν ειχε ακυρωθει ποτε και οι διαδικασιες προχωρουσαν κανονικα(τι κανονικα δηλαδη σκεφτειται οτι απο 13/03/2007 στον ΟΤΕ εστειλαν ενημερωση στις 05/04/2007).Δηλαδη αν δεν ειχα αποφασισει να φυγω , θα περιμενα Zisto σαν χαζος και θα ετρωγα μια ξεγυρισμενη διακοπη που θα ηταν ολη δικια μου.
Οποτε χθες το απογευμα ειδα οτι το λαμπακι της dsl εσβησε προς μεγαλη χαρα μου γιατι γλυτωσα απο την Τελλας.
Οταν θα ενεργοποιηθω απο την Forthnet θα ξαναποσταρω εδω, αν κατα τυχη ειναι σε 20-30 μερες τοτε λυπαμαι πολυ τα ατομα που περιμενουν στην Τελλας(στο κεντρο Αμπελοκηπων) γιατι μαλλον τους κοροιδευουν.

lewton
25-04-07, 02:51
Γενικά ήταν απαράδεκτος ο τρόπος που αντιμετώπισαν τους shared LLU πελάτες τους.

sportis
25-04-07, 09:34
Δηλαδη ρε παιδια παντου ενας χαμος!!!!!!

apostolt
27-04-07, 08:55
Με λυπη ανακοινωνω πως κατι παιζει με το κεντρο Αμπελκηπων κολησε και η αιτηση της Forthnet.....

Vagel
27-04-07, 09:48
πάμε γερά για 4ο μήνα... :S

minovg
27-04-07, 11:38
Με λυπη ανακοινωνω πως κατι παιζει με το κεντρο Αμπελκηπων κολησε και η αιτηση της Forthnet.....
Πώς το συμπέρανες αυτό Απστόλη; :hmm: Κάτσε ακόμα νωρίς δεν είναι για να το πεις;

No-Name
27-04-07, 12:00
Αν έχουν ξεμείνει από πόρτες ή καλώδια από πλευράς ΟΤΕ.....τότε καλη δύναμη εκεί στους Αμπελοκήπους

apostolt
27-04-07, 12:20
Πώς το συμπέρανες αυτό Απστόλη; :hmm: Κάτσε ακόμα νωρίς δεν είναι για να το πεις;

Δεν περναει η Forthnet καθολου την αιτηση προς Οτε για καποιο λογο που δεν ξερουν....... προσπαθω να βρω ενα τηλ απο το κεντρο εκει στην Μικρας Ασιας :hmm::hmm: να δω τι γινεται

karavagos
27-04-07, 12:22
Με λυπη ανακοινωνω πως κατι παιζει με το κεντρο Αμπελκηπων κολησε και η αιτηση της Forthnet.....

Έχει ζητηθεί εδώ και μέρες η ανάλογη επαύξηση ζευγών και αναμένεται σύντομα.

apostolt
27-04-07, 12:24
Έχει ζητηθεί εδώ και μέρες η ανάλογη επαύξηση ζευγών και αναμένεται σύντομα.

Γενικα για ολους τους παροχους?Aν ειναι να περιμενω.

ermis333
28-04-07, 01:00
Έχει ζητηθεί εδώ και μέρες η ανάλογη επαύξηση ζευγών και αναμένεται σύντομα.

Oι πόρτες που λένε....


Αποστόλη είσαι μεγάλος γκαντέμης αδερφάκι μου:lol:

alexpeykh
03-05-07, 19:30
Για να εχεις παντως ενα ενδεικτικο χρονο αναμονης ,εγω περιμενω απο 19/12/2006 (ναι σωστα διαβασες) και ακομα πορτα δεν εχω παρει .Η τελλας μου λεει συνεχεια την ιδια ιστοριουλα "περιμενουμε να παρουμε πορτα απο τον ΟΤΕ " .Αν ηξερα οτι θα επρεπε να περιμενω τοσο θα ξηλωνα τη δικια μου που ειναι και ασφαλειας να τους την παω στα γραφεια τους.

kalex
11-05-07, 21:07
Για να εχεις παντως ενα ενδεικτικο χρονο αναμονης ,εγω περιμενω απο 19/12/2006 (ναι σωστα διαβασες) και ακομα πορτα δεν εχω παρει .Η τελλας μου λεει συνεχεια την ιδια ιστοριουλα "περιμενουμε να παρουμε πορτα απο τον ΟΤΕ " .Αν ηξερα οτι θα επρεπε να περιμενω τοσο θα ξηλωνα τη δικια μου που ειναι και ασφαλειας να τους την παω στα γραφεια τους.



πορτα θα εχεις παρει αλλα η τελλας δεν θα προλαβαινει να ενεργοποιηση!
:rtfm:

std04128
11-05-07, 22:00
Εμένα παιδιά μου ενεργοποίησαν το τηλ. από τις 2/5(δηλαδή έχει βρεθεί η πόρτα και έχω μπει στο δίκτυο της TELLAS) και μέχρι και τώρα που γράφω δεν μου έχουν ενεργοποιήσει το dsl...
Κάθε μέρα παίρνω τηλ. και τους λέω να το ενεργοποιήσουν και μάλλον με γράφουν!!!

Τι άλλο να κάνω ρε παιδιά για να πιέσω λίγο την κατάσταση?Έχουν περάσει 9 μέρες από την ενεργοποίηση της γραμμής και ακόμα να δω dsl.11/5 έχουμε σήμερα.ΕΛΕΟΣ!!!

Αν κάποιος έχει να πει κάτι που θα με βοηθήσει παρακαλώ πολύ ας το κάνει...!Δεν αντέχω άλλο!!!!

Gap
11-05-07, 22:11
Al3xgrc 1ο καλό θα ήταν να ακολουθήσεις τους κανόνες του forum και να μη γράφεις με λατινικά γιατί μας βγήκαν τα μάτια :cool: 2ο είναι απόλυτα κατανοητή η σύγχυσή σου αλλά γιατί δεν πας μια βόλτα μέχρι στα γραφεία τους στο Μαρούσι να δεις τι παίζει γιατί ως γνωστόν το 13800 μας δουλεύει κυριολεκτικά όλους μας

Gap
11-05-07, 22:20
πήγαινε μια βόλτα από τα κεντρικά της Τελλάς δεν θα χάσεις τίποτα

lx911
11-05-07, 22:31
Α ρε Ελληνες που μου θελετε και adsl... Τι το περασατε εδω;;; Αγγλια που εχει το μπριζακι ετοιμο!!!
Σε κανενα 5 μηνο ισως σας πεταξει και εσας καποιος provider κανενα καλωδιο... :whistle:
Εως τοτε βαλτε καμια dial up να σουρφαρετε :p
Φαγατε πορτα μαλλον :p

vaggos_fromhell
12-05-07, 19:53
haris_led και γω στην ίδια κατάσταση με σένα είμαι. Έκανα αίτηση για zisto 2-3 μέρες πιο μετά από σένα. Και ακόμα περιμένω. Λένε ότι έχω πόρτα αλλά τίποτα!!!!!!! Τουλάχιστον έχω την 768 μου ακόμα!!

haris_led
12-05-07, 23:16
παίδες με πήρε μια από τελλας και μου ζητούσε συγνώμη και τα σχετικά, τέλος πάντων της ζήτησα αν μπορεί(το τελευταίο πράγμα που περίμενα από αυτούς) είναι να ακυρώσειν επιτέλους την αίτηση στο σύστημα του ΟΤΕ για να μπορέσει η netone να προχωρήσει την δικιά της αίτηση.
μου είπε ότι την ακύρωσε χθες.
ελπίζω να το έκανε.:mad:

@ ADSLgr.com All rights reserved.