PDA

Επιστροφή στο Forum : Εχει δοκιμάσει κανείς το πρόγραμμα:SFI Δουλειά από το Σπίτι?



Σελίδες : [1] 2

WebSeeker
28-09-04, 15:07
Εχω δει εδώ και αρκετό καιρό το πρόγραμμα της SFI Work at Home και γράφτηκα χτες. Είναι ενδιαφέρον σύστημα εργασία από το σπίτι αλλά είναι βασισμένο αποκλειστικά στο internet .

Μοιάζει με αυτό της Amway αλλά ενώ ξέρω την Amway και δεν την εμπιστεύομαι το SFI μου φάνηκε καλύτερο και πιο αποδοτικό. Ακόμα και τίποτα να μην κερδίσεις έχει αρκετό internet marketing stuff που χρειάζεται σε οποιαδήποτε περίπτωση ακόμα και για τα προσωπικά sites

Εχει κανένας εμπειρία σχετικά ?

( Δεν κάνω post το link για να μην κατηγορηθώ ότι κάνω προώθηση στο πρόγραμμα , αν οι moderators το επιτρέψουν τότε ΟΚ )

WebSeeker
01-10-04, 17:48
Μάλλον δεν είναι γνωστό ιδιαίτερα αν κρίνω απο τις απαντήσεις
Οποιος ενδιαφέρεται να δει τις λεπτομέρειες ας μου στείλει μήνυμα private να του πω το link

xxxxx
01-10-04, 18:49
Το SixFigureIncome υπάρχει εδώ και 5 χρόνια φίλε.

Βασίζεται σε Multi-Level-Marketing και είναι από
τα πιο αξιόπιστα money-making προγράμματα.

Καλή τύχη,
χχχχχ

ΥΓ. Επίσης πολύ καλό είναι το retirequickly

WebSeeker
04-10-04, 13:11
Την ξέρω την εταιρεία απλά ήθελα να δω αν είναι γνωστή στην Ελλάδα
Είσαι μέλος εκεί ?
Εχεις βγάλει τίποτα ?
Κάνε post private αν δεν θέλεις να αναφέρεις λεπτομέρειες public

madboy76
04-10-04, 13:24
για πειτε βρε παιδια λεπτομέρειες μπας και βγάλουμε κανενα φράγκο???

tvelocity
04-10-04, 14:25
Να υποθέσω άλλη μια πυραμίδα;...

Εύκολο χρήμα δεν υπάρχει, μην χάνετε τον χρόνο σας καλύτερα...

xxxxx
04-10-04, 14:58
Δεν είναι πυραμίδες. Σταματήστε να πιπιλάτε
αυτή την καραμέλα κάποτε! Είναι νόμιμο, ηθικό
και ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ. Είναι τόσο πυραμίδα όσο
είναι η πυραμίδα:
παραγωγός ==> έμποροι ==> καταναλωτές

Ας σοβαρευτούμε λίγο.

Ήμουν παλιά μέλος του sfi αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκα
σοβαρά. Εάν θες την άποψη μου, το καλύτερο πρόγραμμα
είναι το EMPOWERISM.

Δεν θα ήθελα να αναφερθώ σε προσωπικά οικονομικά
στοιχεία, αλλά έχω βγάλει καλά λεφτά από αυτό.
Αυτή τη στιγμή έχω ΠΑΝΩ από 1,000 ευρώ στο
λογαριασμό μου εκεί.

Εάν ενδιαφέρεται κάποιος για παραπάνω πληροφορίες,
θα χαιρόμουν πολύ να τον πληροφορήσω, ακόμα και
ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ τη συνδρομή του για 1-2 μήνες στο
πρόγραμμα. Τώρα τελευταία το EMPOWERISM έχει βγάλει
ένα νέο σχέδιο (Revenue Sharing Value Plan) το οποίο
πρακτικά ΕΓΓΥΑΤΑΙ λεφτά, εντός συγκεκριμένης
χρονικής περιόδου.

Εάν ενδιαφέρεται κάποιος, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙ
από το domain της εταιρίας (www.empowerism.com),
αλλά μέσω κάποιου που είναι ΗΔΗ μέλος.
(π.χ. μέσω εμού).

Εγώ προσωπικά θα χαιρόμουνα πολύ να σας ΠΛΗΡΩΣΩ
ακόμα και τους πρώτους μήνες της συνδρομής σας
και να σας δείξω ΠΩΣ ακριβώς μπορείτε να το κάνετε
να "δουλέψει".

Αλλά σε καμία περίπτωση μην θεωρήσετε ότι προσπαθώ
να σας ΠΟΥΛΗΣΩ. Δεν θα κερδίσω κάτι απ' το να
προσελκύσω 2-3 άτομα με κόστος να χάσω την
αξιοπιστία μου. Δεν με ενδιαφέρει.

Απλά προσπαθώ να σας ενημερώσω. Τίποτα άλλο.

χχχχχ

mavlok
04-10-04, 16:05
Αυτή τη στιγμή έχω ΠΑΝΩ από 1,000 ευρώ στο λογαριασμό μου εκεί.


Αυτα ειναι καθαρο κερδος σου το οποιο μπορεις να το παρεις ανα πασα στιγμη ή δεν εχεις αφαιρεσει συνδρομες, και γενικα οτι αλλα εξοδα (εαν) υπαρχουν?

xxxxx
04-10-04, 18:58
Κοίταξε mavlok,

Αν σκεφτείς ότι είμαι μέλος 2 χρόνια
και πως η μηνιαία συνδρομή είναι $19.95
είμαι σίγουρα κερδισμένος, αλλά υπάρχουν
και κέρδη που έχω ΉΔΗ κάνει ανάληψη και
λεφτά που έχω ξοδέψει για προώθηση της
ιστοσελίδας μου.

Δεν μπορώ να κάνω κάποιον ακριβή υπολογισμό
αλλό είμαι σίγουρα κερδισμένος τουλάχιστον
κατά 300%.

χχχχχ

WebSeeker
04-10-04, 19:15
Η λέξη πυραμίδα φαίνεται έχει απαγορευτεί στην Ελλάδα
Ακόμα και γι'αυτές τις Αιγύπτου να αναφερθείς θα σε πάνε μέσα :lol:

Οποιος αναφέρεται σε εύκολο κέρδος από τις "πυραμίδες" μάλλον πρέπει να του έχουν μείνει ακόμα οι πληροφορίες με τις καρτ-ποστάλ και τα γραμματόσημα

Εδω μιλάμε για affiliates και multi-tier συστήματα ... και πρέπει να πω ότι αν δεν δουλέψετε δεν θα πάρετε ΤΙΠΟΤΑ.
Είναι ακριβώς όπως μία κανονική δουλειά με την μόνη διαφορά ότι δεν υπάρχει ρίσκο

Στο σύστημα της SFI είχα γραφτεί το 2001 αλλά το παράτησα γιατί εκείνη την εποχή με απασχολούσαν άλλα πράγματα

Στην SFI αυτό που μου αρέσει είναι ότι έχει αρκετό υλικό για να διαβάσεις
Είμαι εκεί περίπου 25 ημέρες και έχω 4 άτομα από κάτω μου
Εξ αυτών είναι 2 Αμερικάνοι ( αυτοί γράφτηκαν στις 4 πρώτες ημέρες )
Ενας από αυτούς έχει γίνει ήδη MIQ και έχει κάνει αγορές
Εχω περίπου 105$ + 32$ bonus που πιστεύω ότι είναι καλά γι'αυτό το χρονικό διάστημα

Το καλό ( ή το κακό ) είναι ότι τα προιόντα τα πουλάς κυρίως στους Αμερικάνους ( εκτός από μερικά που μπορείς να τα δώσεις παντού , internet domain names , ebooks και άλλα )

Αυτό που κάνω εγώ είναι να προωθώ το πρόγραμμα σε άλλους χρήστες. Δεν πουλάω τα προιόντα (αυτή ήταν η δική μου επιλογή αλλά κάλιστα μπορεί ο καθένας να επιλέξει τι θα προωθήσει). Σε μερικές μέρες θα βάλω και στην Πάντειο μια ανακοίνωση σχετικά με το πρόγραμμα. Με αυτό τον τρόπο δημιουργείς μία αλυσίδα και επωφελείσαι από όσα μέλη αγοράσουν για τον εαυτό τους , ή πουλήσουν σε άλλους

Όπως είπε και ο ΧΧΧΧ το σύστημα είναι εδώ και 5 χρόνια και είναι αξιόπιστο 100%
Εχω βρει και έναν Ελληνα που είναι στο President’s Club του προγράμματος ( έχει 4000 χρήστες από κάτω του )

Αυτό που προσφέρω εγώ εκτός από την θεωρητική βοήθεια είναι παράλληλη προώθηση από μένα σε όσους γράφονται μέσω του λογαριασμού μου. Αυτό σημαίνει ότι αναλαμβάνω και τον δικό τους λογαριασμό μαζί με τον δικό μου σε Search Engines κτλ. μιας και όταν βγάλουν χρήματα θα πάρω και γω ένα μικρό ποσοστό
Οποτε όλοι κερδίζουμε

Αποφάσισα ότι θα του δώσω ευκαιρία για ένα χρόνο τουλάχιστον και αν δεν με ικανοποιήσει τότε βλέπουμε. Το μυστικό εδώ είναι ότι πρέπει να την δείτε σαν μία κανονική δουλειά. Δεν θα βγάλετε χρήματα αν κάτσετε και το κοιτάτε.

Σημείωση : Δεν πληρώνεις τίποτε για να συμμετάσχεις στο πρόγραμμα αυτό . Γραφτείτε και άμα δεν σας αρέσει αφήστε το ή ακολουθήστε την opt-out διαδικασία για να διαγράψετε τον λογαριασμό σας . Απλά και Εύκολα. Είναι το μόνο πρόγραμμα που πραγματικά δούλεψε για μένα και έχω δει αρκετά στο internet από το 1994 αλλά και πιο πριν με τις BBS

( με τα 300 baud modem στον Amstrad 6128 -128K Silicon Disk-AMX Mouse-Lightpen- , Spectrum+ με Cartridges , Oric Atmos , Dragon32 , 286-12Mhz , 1200 Maxan Modem και αργότερα USR Courier 56K με leased σε ένα Pentium PRO κτλ. ……… είπα και την ιστορία μου )


Οποιος ενδιαφέρεται ας κάνει private message για λεπτομέρειες
Αν οι moderators το επιτρέψουν κάνω και post το URL αλλά όπως είπα και στην αρχή σέβομαι τους κανόνες οπότε μόνο private προς το παρόν

catfish
05-10-04, 01:08
μα τι είναι πυραμίδα;;;;;; :?:

Ducklord
06-10-04, 13:30
Αλόχα! Ας διευκρινήσουμε τη λέξη "πυραμίδα" για τον catfish και όλους όσους πιθανόν ενδιαφέρονται...

ΤΙ ΕΙΝΑΙ:
Πυραμίδα ονομάζεται ένα "σύστημα" συναλλαγών που ξεκινά απο ένα άτομο (η κορυφή της πυραμίδας) και εξαπλώνεται "προς τα κάτω". Τα πρώτα πυραμιδοειδή συστήματα εκμετάλλευσης, απο όσο γνωρίζω, καθιερώθηκαν μέσω "φυσιολογικού" ταχυδρομείου, μα τώρα, με τους ηλεκτρονικούς τρόπους επικοινωνίας, γνωρίζουν νέα άνθιση.

ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ:
Εγώ φτιάχνω ένα μύνημα με πέντε ονόματα και το στέλνω στους πέντε αυτούς ανθρώπους. Στον καθένα λέω να μου στείλει €5, να αφαιρέσει το πρώτο όνομα απο τη λίστα και να προσθέσει το δικό του. Μετά, θα πρέπει να το στείλει σε 5 άτομα τα οποία επαναλαμβάνουν τη διαδικασία. Απο τους πρώτους πέντε "κονομάω" €25 για το τίποτα. Οι ίδιοι τα δίνουν σε άλλους 5 ο καθένας, μα κρατάνε και κάποια "μίζα" για τον κόπο τους. Τα υπόλοιπα τα δίνουν σε εμένα. Έχω, λοιπόν, τα 5 αρχικά άτομα να μου στέλνουν €5 το μήνα, και άλλους 25 που βρήκαν αυτοί να μου στέλνουν απο €4 ο καθένας - δηλαδή το... μηνιαίο εισόδημά μου φτάνει στα €125! Η διαδικασία συνεχίζεται και, σύντομα, έχω ένα εισόδημα χιλιάδων για να μην κάνω απολύτως τίποτα. Έχω, απλά, "ξαμολήσει" τους "στρατολόγους" μου να βρίσκουν κόσμο και να μου στέλνουν φράγκα, κρατώντας μια δική τους μίζα.

Η ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ ΤΩΝ ΠΥΡΑΜΙΔΩΝ
Σήμερα ο συγκεκριμένος "πυραμιδικός" τρόπος marketing, διότι έτσι χαρακτηρίζεται, εφαρμόζεται και απο εταιρίες που ασχολούνται με ψιλο-αμφιλεγόμενους εμπορικούς τομείς - π.χ. "συμπληρώματα διατροφής". Τις περισσότερες φορές, τα προϊόντα είναι απλώς μια δικαιολογία ώστε να νομιμοποιείται η ύπαρξη της πυραμίδας και να είναι δικαιολογημένο "το κεφάλι" που την ξεκίνησε ("Μα εγώ δεν κάνω πυραμίδα, εταιρία πωλήσεως προϊόντων έχω!"). Για να συμπληρώνουν περισσότερα χρήματα στο εισόδημά τους και να καλύπτεται το κόστος των προϊόντων, οι "νέες πυραμίδες" ζητούν και συνδρομές απο τα μέλη τους, για το δικαίωμα να συμμετάσχουν σε μια "εμπορική ευκαιρία".

ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ / ΑΧΡΗΣΤΕΣ / ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΠΑΓΛΑΡΩΣΟΥΜΕ ΑΔΕΛΦΙΑ;
Εεε.... Μάλλον ναι, μα όχι πάντα. Η απάντηση είναι δύσκολη. Πόσο χρήσιμο είναι το Red Bull? Έχουν εμφανιστεί θάνατοι απο αυτό; Ε, το ίδιο είναι και οι πυραμίδες: λόγω του οτι είναι ένα πραγματικά κερδοφόρο είδος προβολής προϊόντων, ορισμένες εταιρίες που όντως έχουν προϊόντα που, όμως, δεν θα μπορούσαν να πουλήσουν τόσο εύκολα διά της συνηθισμένης, εμπορικής οδού, προτιμούν τη μέθοδο της πυραμίδας. Έτσι και εισόδημα έχουν για να προωθήσουν τα προϊόντα τους, και υπαλλήλους - τους οποίους, μάλιστα, δεν πληρώνουν εξαρχής μα... αυτοί πληρώνουν συνδρομή μέχρι να αποδειχθούν αποδοτικοί! Έτσι, αν και οι 9 εταιρίες αυτού του στιλ μπορεί να είναι παράνομες, πάντα μπορεί να υπάρχει και μια 10η εξαίρεση.

ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΟ ΧΟΜΠΙ;
Προσέξτε την ιεραρχία της πυραμίδας που ανέφερα στην αρχή: Σχεδόν όλοι μπορούν να έχουν κάποιο κέρδος απο ένα πυραμιδικό τρόπο μάρκετινγκ. Όλα τα μέλη. Ναι, μικρέ Μπάμπη, και εσύ. Το πρόβλημα είναι πως πάντα, επίσης, θα υπάρχουν και τα... τελευταία κορόϊδα! Οι τελευταίοι "στρατολογημένοι" που ΔΕΝ θα βρουν άτομα να "στρατολογήσουν" καταλήγουν να πληρώνουν οι ίδιοι την συνδρομή τους για τη συντήρηση της πυραμίδας μα να μην βλέπουν κέρδη. Ξέρετε στα σίγουρα πως θα βρείτε καμιά 20αριά άτομα να τους προωθήσετε προϊόντα που ίσως, ακόμη και σε εσάς, να φαίνονται άχρηστα; Μπορείτε να το κάνετε όταν παίζει πάντα οι πιθανότητα αυτοί οι ίδιοι να είναι τα "τελευταία κορόϊδα" και να... "μπούν στο λούκι"; (μετάφραση: μην στρατολογείτε φίλους, γνωστούς και συγγενείς).

Φιλικά
Παπιάρχοντας

kalm
06-10-04, 13:54
Κάποια στιγμή ασχολήθηκα με το δικτυακό marketing (με όχι ιδιαίτερη επιτυχία ομολογουμένως). Μπορώ λοιπόν να σας δώσω τον ορισμό πότε ένα πολυεπίπεδο σύστημα είναι νόμιμο και πότε παράνομο. Ως γνωστό αυτά τα συστήματα στηρίζονται στην ιεραρχία. Δηλαδή κάποιο παλιότερο μέλος εισάγει κάποιο νέο. Η διαφορά λοιπόν βρίσκεται στο αν το σύστημα προσφέρει τη δυνατότητα σε αυτόν που είναι πιό χαμηλά (νέο μέλος) να βγάλει περισσότερα χρήματα (εννοείτε έχοντας δουλέψει περισσότερο) από αυτόν που βρίσκεται πιό ψηλά (παλιότερο μέλος). Αν ναι το σύστημα είναι καθόλα νόμιμο. Αν όχι μιλάμε για κάτι παράνομο (κοινώς "πυραμίδα"). Όποιος θέλει να ασχοληθεί ας προσέξει αυτή τη λεπτομέρεια.

WebSeeker
06-10-04, 23:08
Μιας και βλέπω ότι ενδιαφέρει μερικούς να κάνω μερικές διευκρινήσεις

Κατ’αρχήν συμφωνώ με τον ducklord σε αρκετά πράγματα αλλά στις περιγραφές του αναφέρεται στις πραγματικές πυραμίδες που είναι παράνομες και σκοπό έχουν να συγκεντρώσουν αρκετά χρήματα οι κεφαλές και να την κάνουν για Μεξικό

Όπως είπα και σε προηγούμενο post και μόνο η λέξη πυραμίδα είναι απαγορευμένη στην Ελλάδα. Αυτό γιατί οι περισσότεροι δεν έχουν ασχοληθεί με το internet αρκετά ή τουλάχιστον με το συγκεκριμένο θέμα ώστε σαν αποτέλεσμα έχει να υιοθετηθούν οι προηγούμενες απόψεις. Οπότε μιας και ήδη έχουμε σετάρει το ‘φίλτρο’ στο μυαλό μας για την λέξη ‘πυραμίδα’ οτιδήποτε χαρακτηριστεί έτσι τρώει ένα trashcan

Πυραμίδες είναι πλέον όλο το internet
Όλα τα affiliate συστήματα στον κόσμο βασίζονται σε αυτό το σκεπτικό
Υπάρχουν μονοδιάστατα ( δουλεύεις για την εταιρεία , παίρνεις μερίδιο για τις πωλήσεις και δεν γράφεις κανένα από κάτω σου )
2 – Tier ( το ίδιο με το μονοδιάστατο αλλά τώρα παίρνεις και μικρότερο μερίδιο και από τις πωλήσεις του από κάτω σου )
3-4-5-6 Tier ( περισσότερα επίπεδα )
και multi-tier ( απεριόριστα επίπεδα )


Η περιγραφή του kalm για την νομιμότητα είναι ή λάθος διατυπωμένη ή απλά λάθος
Δηλαδή αν κάποιος Α γράψει τον Β και ο Β ξεσκιστεί και βρει 10 πελάτες και πάρει 20$ από το καθένα = 200$ , τι παράνομο βρίσκει αν ο Α έχει 1000 από κάτω του και παίρνει 0,50$ από κάθε πώληση = 500$ ? Αυτό κάνει το σύστημα παράνομο ?

( εχω γράψει 5 σελίδες απάντηση με αναλυτική περιγραφή αλλά θα την στέλνω σιγά σιγά να μην καεί το ποντίκι απο το scrollaρισμα )

Ας στείλει κανα post κάποιος και στέλνω και γω μετά

WebSeeker
07-10-04, 02:30
Λοιπόν διαβάστε πως έχουν πραγματικά τα πράγματα



Ποιο είναι το χαρακτηριστικό της νομιμότητας ?
-------------------------------------------------------------------------
Η εταιρεία βέβαια. Αν μια εταιρεία είναι ήδη 5 χρόνια ( όπως αυτή που περιγράφω εγώ από το 1ο post ) με ΒΒΒ επιβεβαίωση , πάνω από 600 προιόντα και εκατομμύρια ανθρώπους να προωθούν τα προιόντα της με επιτυχία , δεν θα μπορούσε κανένας να πει ότι δεν είναι νόμιμο
Η χώρα ( η Αμερική ) που οι αγωγές είναι μόδα και επικερδές επάγγελμα για χιλιάδες δικηγόρους δεν είναι δυνατόν να αφήσει οποιονδήποτε τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα ανοιχτό



Πως γράφεσαι ?
-------------------------------------------------------------------------
Για να γραφτείς πρέπει να ξέρεις κάποιον ήδη ( και αυτό όχι για λόγους μυστικότητας ) αλλά γιατί δεν μπορείς να πας κατευθείαν στην εταιρεία με αποτέλεσμα ο μεταπωλητής να χάσει το κέρδος του ( η εταιρεία έτσι κι αλλιώς βγάζει )
ΔΕΝ πληρώνεις τίποτα ( ούτε 0.01 cent ) οπότε αυτό το που λέει ο Ducklord ‘Οι τελευταίοι "στρατολογημένοι" που ΔΕΝ θα βρουν άτομα να "στρατολογήσουν" καταλήγουν να πληρώνουν οι ίδιοι την συνδρομή τους για τη συντήρηση της πυραμίδας μα να μην βλέπουν κέρδη’ αναφερόμενος βέβαια σε άλλου τύπου πυραμίδες δεν ισχύει.για την περίπτωση που συζητάω

Μπορείς κάλλιστα να βγάζεις χρήματα χωρίς να δώσεις τίποτα στην εγγραφή και πουλώντας είτε εσύ τα προϊόντα ή αυτοί που γράψεις από κάτω σου, αλλά μέχρι εκεί
Δεν μπορείς να έχεις μερίδιο σε όλη την ‘πυραμίδα’
Οπότε βλέπεις αν τα κέρδη σε ικανοποιούν και προχωράς αν όχι μένεις εκεί που είσαι
Αν πιστεύεις στις δυνατότητες σου το προχωράς από την αρχή

Αρα πραγματικά δεν έχεις ΤΙΠΟΤΑ να χάσεις . Δεν σε spamαρουν , δεν πουλάν τα στοιχεία σου σε άλλους και σε εκπαιδεύουν κιόλας στο internet marketing . Διαγράφεις τον λογαριασμό σου αν πατήσεις στο opt-out link και αυτό είναι όλο.

WebSeeker
07-10-04, 02:31
Πως δουλεύει ?
-------------------------------------------------------------------------
Επιλέγεις ένα η περισσότερο προιόντα για να τα πουλάς εσύ ή διαλέγεις να γράφεις άλλους και να τα πουλάνε εκείνοι , παίρνοντας έτσι ένα μικρό ποσοστό και συ από τις πωλήσεις. Ποσοστό μπορεί να πάρεις από όλους όσους γράφονται κάτω από σένα ( εξ ου και η λέξη πυραμίδα ) . Συγκεκριμένα το σύστημα της SFI δουλεύει ως εξής :
Πουλώντας ένα προιόν ή μια υπηρεσία κερδίζεις σε πόντους και λεφτά
Μέρος των χρημάτων από όλες τις πωλήσεις όλων των affiliate αθροίζεται και διαιρείται ανά των αριθμό των affiliate και έτσι μπορεί να πάρεις χρήματα από πωλήσεις των όλων των άλλων ( πρέπει να είσαι MIQ και πάνω για να πάρεις χρήματα με την επιλογή bonus pool )

Η πληρωμή γίνεται με επιταγή που έρχεται στο όνομα σας και την εξαργυρώνεις στην τράπεζα. Μερίδιο από τις πωλήσεις παίρνεις ανά πώληση αλλά και ανά μήνα ( π.χ. από την υπηρεσία του internet isp)

Πλήρη κάλυψη από το θέμα του υλικού προώθησης offline και online
Από πληροφορίες , άρθρα , ebooks , mp3 ομιλίες , banners , σλόγκαν , κείμενο για διαφημίσεις , για tshirt μέχρι και έτοιμα flyers με τον δικό σου URL όλα ΔΩΡΕΑΝ από την στιγμή που γράφεσαι



Ιδιότητες που αποκτάς στο πρόγραμμα
-------------------------------------------------------------------------
1. Affiliate = Απλά γράφεσαι στο πρόγραμμα
Δικαιώματα : Μερίδιο από τις πωλήσεις σου και τις πωλήσεις που κάνει αυτός που γράφεις από κάτω σου. Παίρνει μερίδιο από την πρώτη πώληση. Δηλαδή αν ο ίδιος αγοραστής ξαναγοράσει δεν παίρνεις μερίδιο.
Συνδρομή : ΔΩΡΕΑΝ
2. MIQ = Multi Income Qualified
Δικαιώματα : 4πλασιασμός των πηγών των μεριδίων . Συμμετοχή στο TOP100 Bonus Pool. Δυνατότητα για μηνιαία μερίδιο από τα προιόντα μαζί με επιπλέον bonus αν οι απο κάτω σου βάλουν αρκετά άτομα από κάτω από τον λογαριασμό τους. Ο MIQ παίρνει μερίδιο από κάθε επαναλαμβανόμενη πώληση
Συνδρομή : 1 πώληση στον εαυτό σου ή από 3ο άτομο ανά μήνα
3. PTL = Powerline Team Leader
Δικαιώματα : Περισσότερα μερίδια και αρκετά bonus από όλους από κάτω σου
Συνδρομή : 3-5 πωλήσεις τον μήνα από 4 πελάτες ( με τον όρο πελάτες εννοούν δικούς σου πελάτες ή πελάτες των ατόμων που έγραψες από κάτω σου . Πιάνεται και ο εαυτός σου αν αγοράσεις κάτι )
4. GL = Group Leader ( Η μεγαλύτερη θέση )
Δικαιώματα : Ακόμα περισσότερα ποσοστά μεριδίων
Συνδρομή : Πρέπει να έχεις περίπου 100 πωλήσεις ανά μήνα και πολλά επίπεδα bonus

WebSeeker
07-10-04, 02:32
Ποια είναι τα πλεονεκτήματα σε σχέση με μία κανονική ατομική επιχείρηση ?
-------------------------------------------------------------------------
1. Δεν έχεις ρίσκο ( δεν βάζεις χρήματα σαν κεφάλαιο , δεν πληρώνεις ΦΠΑ , λογιστή , δεν πληρώνεις επιμελητήριο )
2. Δεν αγοράζεις τα προιόντα , δεν στοκάρεις , δεν παίζεις με το διπλανό κατάστημα για 10 Ευρώ
3. Δεν χρειάζεσαι βιτρίνα , δουλεύεις από το σπίτι σου όταν εσύ θέλεις και όσο θέλεις
4. Μπορείς να το συνδυάσεις με την υπάρχουσα δουλειά σου γιατί απλά 2 ώρες την ημέρα κατά μέσο όρο είναι αρκετές
5. Τα χρήματα έρχονται στην ώρα τους ( από ότι μου έχει πει Ελληνας που έχει 4000 μέλη από κάτω του ) . Έψαξα και προτείνω την Eurobank γιατί έχει μικρότερο valeur




Ποια είναι τα μειονεκτήματα και γιατί δεν έχει σχέση με τις ‘πυραμίδες που οι περισσότεροι Ελληνες ξέρουν ?
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Τα προιόντα ειδικά αλλά και μερικές υπηρεσίες (π.χ. Internet ISP ) δεν απευθύνονται σε Ελληνες αλλά σε Αμερικάνους . Μπορείς να πουλήσεις internet domains , ebooks , συνδρομές κα. , αλλά τα περισσότερα είναι για την περιοχή της Αμερικής. Αυτό μπορεί να είναι και καλό γιατί μιας και οι αγορές γίνονται με πιστωτική στην Ελλάδα δεν θα ευδοκιμούσε ιδιαίτερα τέτοιου είδους πώληση αλλά και γιατί αποφεύγεις σχόλια του στυλ ότι είναι κλασσική πυραμίδα κτλ.

Γενικότερα τα προιόντα είναι :

- Books

- Business Resources (Affiliate Mastery , Eagle Co-op , Internet Domains )

- Business Tools

- Food

- IAHBE

- Magazine Rack ( συνδρομές σε 800 περιοδικά μερικά από αυτά : ( Computer Games , Computer Gaming World , Computer Shopper , Dr. Dobb's Journal , Electronic Gaming Monthly , Game Informer , Game Pro , Mac Addict , Mac Home Journal , MacWorld , Maximum PC , Microsoft Systems Journal , PC Gamer , PC Magazine , PC World , Wired . )

- Natural Cleaning (Veriuni Sample Pack , Veriuni All-Purpose Cleaner , Veriuni Automatic Dishwashing Gel , Veriuni Basin, Tub & Tile Cleaner , Veriuni Furniture Protector & Polish , Veriuni Glass and Window Cleaner Veriuni Hand Dishwashing Detergent , Veriuni Laundry Detergent / Softener , Veriuni Stain Treatment , Veriuni Super Citrus Cleaner , Veriuni Toilet Bowl Cleaner , Deluxe Handgrip Sprayer , Empty Quart Bottle, Personal Care )

- Pet Care ( Canine Buffered Aspirin Chewables , Canine Super Potency Megavites & Colostrum Chewables , Canine Synoviflex Joint Health Chewables , Veriuni Pet Shampoo )

- Telecommunications (The Neighborhood, built by MCI , Veriuni Dial Up Accelerator , Veriuni Dial-Up ISP Service , Veriuni Long Distance Telephone Service , Veriuni Wireless Service)

- Wellness/Nutrition (Veriuni Advanced Antioxidant with Red Wine Extract , Veriuni Advanced Liquid Nutrition , Veriuni Advanced Weight Loss , Veriuni Advanced Whey Protein , Veriuni BioEnergized Green Tea , Veriuni D.E.C. , Veriuni Detox , Veriuni Tea Ball)

Μπορείς
- να αγοράζεις για τον εαυτό σου και να παίρνεις και τoυς πόντους σου
- να πουλάς σε άλλους απο το δικό σου eshop ( σου δίνουν δικό σου URL )
- να παίρνεις μερίδιο από πωλήσεις που έχουν κάνει άλλοι που έχεις γράψει

WebSeeker
07-10-04, 02:32
Για πείτε μου τώρα γιατί ΝΑ ΜΗΝ ασχοληθείς με αυτό τον τρόπο μεταπώλησης ?
Θα σας πω εγώ μερικές εκδοχές σχετικά με και ποιος τύπος δεν θα κερδίσει χρήματα με την SFI
( σίγουρα υπάρχουν και άλλες αλλά αυτές που έχω στο μυαλό μου είναι οι εξής :

1. Ο κλασσικός ζαμάν φου
2. Αυτός που πιστεύει ότι εμπόριο είναι ότι βλέπει και ότι πιάνει
3. Αυτός που επειδή δεν έχει εταιρική business card που λέει διευθυντής νομίζει ότι δεν είναι τίποτα
4. Αυτός που απαξιεί γιατί δεν είναι του ΕΠΙΠΕΔΟΥ του
5. Αυτός που καταριέται κάθε τι δεν είναι μέσα στην φιλοσοφία της ‘καφετέριας - ασε τους άλλους να δουλεύουν’
6. Αυτός που πιστεύει ότι τα μόνα επαγγέλματα που δουλεύουν είναι το φαγητό , η διασκέδαση και οτιδήποτε σχετικό με γυναίκες
7. Αυτός που πιστεύει ότι το internet είναι ο αντίχριστος
8. Αυτός που πιστεύει ότι επειδή έκανε την τιμή στην εταιρεία να γραφτεί πρέπει να παίρνει και το μηνιαίο cheque με μεγάλα νούμερα
9. Αυτός που περιμένει από το joker και το lotto να φτιάξει την ζωή του γιατί η τύχη είναι τυφλή , η κοινωνία άδικη και το σύστημα είναι φτιαγμένο για να τον καταπιέζει
10. Ο ξερόλας και τέλος
11. Αυτός που δεν ξέρει Αγγλικά όντως θα δυσκολευτεί

Η δουλειά με την SFI είναι όπως μία κανονική δουλειά. Εχετε ανοίξει ποτέ δουλειά και περιμένατε να βγάλετε χρήματα από τον πρώτο μήνα ?

Οποιος γραφτεί και με κανονική προώθηση πρέπει να περιμένει περίπου ( από δική μου έρευνα ) περίπου 1000$ το μήνα μετά από 5-6 μήνες




Ιδανικές καταστάσεις για να γραφτεί κάποιος στην SFI
-------------------------------------------------------------------------
1. Webmaster , η τελειότερη περίπτωση . Προώθηση παγκοσμίως και αν το site έχει και κίνηση , σχεδόν σίγουρη επιτυχία
2. Internet users που ξέρουν τουλάχιστον τα βασικά
3. Επίμονοι και αισιόδοξοι χαρακτήρες
4. Πρώην πωλητές σε οποιοδήποτε δουλειά
5. Οσοι έχουν γνωστό σε πανεπιστήμιο / ΤΕΙ ίδρυμα εσωτερικού / εξωτερικού
6. Ολοι οσοι έχουν εμπιστοσύνη στον εαυτό τους

Εγω μπορώ να βοηθήσω από την μεριά του internet αλλά και ο ίδιος δεν πρέπει να κάθεται και να περιμένει

WebSeeker
07-10-04, 02:33
Μερικές λεπτομέρειες για την προώθηση στο internet
-------------------------------------------------------------------------
1. Σου δίνουν δικό σου URL της μορφής ( http://www.moreinfo247.com/8771064/FREE - αυτό είναι το δικό μου
2. Επειδή αυτό που αλλάζει είναι το νούμερο ( εγώ είμαι ο 8.771.064 ) και επειδή επιπλέον χρησιμοποιούν https οι διευθύνσεις αυτές δεν εμφανίζονται στο internet
Αυτό είναι καλό από την μία γιατί έτσι δεν χάνεις τον πελάτη που θέλει να ξανά-αγοράσει από σενα , είναι κακό από την άλλη γιατί δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να σε κατατάξουν κάπου καλά οι μηχανές αναζήτησης
3. Εχω φτιάχνω άσχετες σελίδες σε free και commercial web hosting όπου βάζω όλες τις λεπτομέρειες και τις κάνω submit στις μηχανές αναζήτησης. Ετσι έχω καλά αποτελέσματα και σε σχετικά μικρό διάστημα

Ρε παιδιά έφτασα στην 5η σελίδα του word για την απάντηση μου
Για σκέψου 5 σελίδες για να υποστηρίξω και να αναλύσω ένα σύστημα που δεν μου έχει δώσει ιδιαίτερα χρήματα ( περίπου 140$ ) και ασχολούμαι και χρόνια με το internet και είχα εμπειρία και από την Am... που την παράτησα , λες να σημαίνει κάτι αυτό ?




Το ρίσκο είναι παράγοντας της επιτυχίας . Αν δεν ρισκάρεις ( τον χρόνο σου , τα χρήματα , τις γνώσεις σου ) δεν κάνεις τίποτα



Μπορεί να μην βγάλετε χρήματα ?
Βεβαίως και μπορεί αλλά δεν θα είναι ότι το σύστημα δεν δουλεύει αλλά το ότι εσείς δεν προσπαθήσατε αρκετά. Πως είναι δυνατόν να δουλεύει για 50ρηδες και μητέρες που κάθονται στο σπίτι και μεγαλώνουν παιδιά και να μην δουλεύει σε σας, που κινήστε μέσα στα πράγματα ?



Με την SFI αυτό που ρισκάρεις είναι ο χρόνος σου και ειλικρινά πιστεύω ότι αξίζει
Γι’αυτό και εχω προσανατολιστεί προς τα εκεί

sdikr
07-10-04, 03:10
και εγω να ρωτήσω κάτι,
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ RICH;

Μου αρέσει όταν βλέπω παρουσιάσεις και κάλα σου λένε ο mr. smith έβγαλε 10000 δολάρια σε ένα μήνα, που είναι ο mr smith ααα επέλεξε να μην γίνουν γνωστά τα στοιχεία του.

Λογικά τώρα, το κέφαλι πέρνει κάποιο ποσοστό απο την πώληση που έχουν κάνει αυτοι που είναι απο κάτω του, αλλά και αυτοί που είναι απο κάτω αυτού πέρνουν απο αυτούς που είναι απο κάτω αλλά πρέπει να δώσουν και στο κεφάλι
Δηλαδή η εταιρία τους πληρώνει κιόλας;

Ενω για παράδειγμα κάνεις μια προσωπική εταιρία, support ας πούμε, είσαι κάλος στην δουλεία σου, οι ευχαριστημένοι πελάτες δίνουν την κάρτα σου σε άλλους,
ποιο έχει ποιο πολλές πιθανότητες να βγάλει λεφτά;

Για να ξεκινήσεις support το κάνεις και απο το σπίτι σου, αν θέλεις να κάνεις εμπόριο θέλεις επαγγελματική στέγη (που εδώ αφήνει και το ερώτημα πόσο νόμιμο είναι να πουλάς μέσω Internet στην ελλάδα χωρίς επαγγελματική στέγη)

EvilHawk
07-10-04, 08:56
WebSeeker οι moderators αποφασίσαμε να έχουμε μια διακριτική παρουσία σε αυτό το thread!

Αυτό τον ρόλο είχε εξάλλου και η παρέμβαση του Ducklord!

Θα σε παρακαλούσα, απο εδώ και πέρα, όσο γίνεται να ενημερώνεις αυτούς που αναλαμβάνουν το ρίσκο και ενδιαφέρονται για λεπτομέρειες με προσωπικά μηνύματα.

gassim
07-10-04, 09:24
Πρίν σπεύσει κάποιος να "επενδύσει" τον χρόνο του και φυσικά τα χρήματα του ας ρίξει μια ματιά στο παρακάτω....

http://www.geocities.com/apatesgr/

gassim
07-10-04, 11:00
Εγώ εχω μια άλλη απορία, webseeker πως είναι δυνατόν τέλη σεπτέμβρη να ρωτάς αν κάποιος έχει ακουστά το πρόγραμμα και αρχές οκτώβρη να μας έχεις έτοιμη πεντασέλιδη διάλεξη?

cirrusthevirus
07-10-04, 12:41
Παιδιά,
Και μόνο το ψυχολογικό αντίκτυπο που θα έχει στο χαρακτήρα σας το multilevel marketing, πυραμίδα η πως στο δι@ολο λέγεται, το καθιστά ανάξιο τομέα ενασχόλησης. Απο προσωπική εμπειρία (φίλοι και γνωστοί μου που ασχολήθηκαν με εταιρίες όπως amway, oriflame κ.α.) γνωρίζω πως όσοι θα ασχοληθούν με τη δουλειά αυτή (παράνομη ή νόμιμη) θα εθιστούν με την πιθανότητα του εύκολου και γρήγορου κέρδους, με αποτέλεσμα η συζήτηση τύπου -είμαι σε μια εταιρία.. μπες και σύ..- να είναι το μόνο που σκέφτονται στην καθημερινή τους ζωή. Τελικά είναι πολύ πιθανό θα δουν πως δεν αξίζει να χαλάνε τις σχέσεις τους για τέτοια πράγματα.

Κοινώς: δε γουστάρω να πρήζω όποιον συναντάω, για μ@λ@κίες.
..καλύτερα στην οικοδομή..

panos72
07-10-04, 13:25
όπως πολύ σωστά είπε και ο sdikr, οι εταιρείες αυτές κινούνται στα όρια της νομιμότητας από την στιγμή που όσους εγώ τουλάχιστον γνώρισα, κανένας δεν δήλωνε κάποιο εισόδημα από αυτή του την απασχόληση. αυτό βέβαια δημιουργεί και τα σχετικά ερωμητατικά ως προς την διακίνηση των προιόντων χωρις παραστατικά κλπ...

αν αφήσουμε κατά μέρος τα τυπικά αυτά ζητήματα, υπάρχει κι ένα πιο ουσιαστικό που το έθιξε ο cirrusthevirus. Με κανέναν από αυτούς τους ανθρώπους που στο παρελθόν είμασταν γνωστοί / φίλοι σήμερα δεν μιλάμε. Για τον απλούστατο λόγο ότι μου ζαλίσανε τα @@ με τα προιόντα τους :wink: Αν ξαφνικά αρχίσετε να δέχεστε τηλεφώνηματα από ένα ξεχασμένο επί δεκαετίας ξάδερφο, μην νομίσετε ότι σας συμπάθησε ξαφνικά και γουστάρει την παρέα σας, απλά γράφτηκε στην amway και ξεσκονίζει όλες τις παλιές του ατζέντες :!:

από την άλλη, αν είσαστε ο άνθρωπος που γεννήθηκε πωλητής, αν μπορείτε να πουλήσετε πάγο στους Εσκιμώους, και αν δεν σας πειράζει να γίνετε ξαφνικά αυτός που τον βλέπουν και αλλάζουν πεζοδρόμιο, τότε αυτή η δουλειά μπορεί να γίνει για σας η καλύτερη επιχείρηση που θα μπορούσατε να φτιάξετε ποτέ και να γεράσετε πλούσιοι και απομονωμένοι στην βίλα σας στο Σεν τροπέ.

WebSeeker
07-10-04, 13:33
To sdikr : Αν και φαντάζομαι ότι δεν το είπες για μένα αλλά για τους άλλους που υπόσχονται λαγούς και πετραχήλια σε λίγες μέρες , εγώ δεν είπα ότι είμαι rich . Ισα ισα το αντίθετο. Τα 140$ δεν είναι τίποτα. Αυτό που βέβαια μου έκανε εντύπωση είναι ότι ο Ελληνας που βρήκα στο President’s club και έχει 4000 άτομα από κάτω του λέει ότι δουλεύει ακόμα στην κανονική του δουλειά με 1200$ το μήνα ( ο μισθός της κανονικής του δουλειάς ) . Το παράκαμψα γιατί και γω να ήμουνα στην θέση του , θα ήθελα να έχω 8 ώρες να δουλεύω κάπου και να μην είμαι συνέχεια σπίτι


To evilhawk : Καλά κάνετε οι moderators και έχετε επίβλεψη του topic . Και βέβαια θα το κάνω αυτό με τα προσωπικά μηνύματα . Το είπα από την αρχή αλλά έβαλα και την προηγούμενη URL στο προηγούμενο post μιας και δεν είχα όρεξη να γράφω άλλα , και γιατί πιστεύω ότι ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και αν δεν έχει κοινή λογική να προστατευθεί από απάτες θα είναι συνέχεια θύμα.

Αυτό που θα έλεγα μιας και ξέρω τα πράγματα ότι δεν είναι έτσι όπως τα παρουσιάζουν μερικοί εδώ ( πιθανόν καμένοι από άλλα συστήματα όπως της Am… ) , γιατί δεν γράφεται ένας moderator στο σύστημα της SFI με λάθος στοιχεία , λάθος τηλέφωνο , μόνο και μόνο για review και μετά ας μας πει την γνώμη του
Το γεγονός ότι ρισκάρω το nickname μου από το 2002 που έχω γραφτεί για το θέμα της SFI για μένα είναι κάτι


To gassim : Προτείνω σε όλους να πάνε εδώ στο link του gassim http://www.geocities.com/apatesgr/
Εχει αρκετές πληροφορίες , μεταφράσεις από ξένα περιοδικά , λίστα από αμφιλεγόμενες εταιρείες και μιας και αναφέρει ότι το έχουνε μηνύσει καλό θα είναι να το κάνετε offline download , απλά για να έχετε τα στοιχεία αυτά διαθέσιμα. Είναι από τα μοναδικά Ελληνικά που έχω δει και ασχολούνται με αυτό το post

To gassim directly : Αγαπητέ gassim γιατί μου τα χαλάς με το 2ο post ?
To site παρότι είναι το καλύτερο που έχω δει δεν ανέφερε πουθενά την SFI αλλά δεν είναι εκεί το θέμα
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πας να το παίξεις Πουαρώ για να πέσω σε αντιφάσεις .
Όταν έκανα το post ήμουνα ήδη στο πρόγραμμα . Τις 5 σελίδες τις έγραψα χτες το βράδυ , συνέχισα το πρωί , το άφησα μέχρι το βράδυ έκανα μερικές ερωτήσεις στο live help που έχουν γιατί δεν είχα καταλάβει κάτι σχετικά με τους πόντους και τα χρήματα και έκανα το post το βράδυ

Αν όμως πρόσεχες καλύτερα είπα όντως μια ανακρίβεια
Πως είναι δυνατόν να κάνω το post στις 28-09 και να λέω ότι γράφτηκα χτες ( δηλαδή στις 27-09 ) ενώ πιο κάτω λέω ότι ‘Είμαι εκεί περίπου 25 ημέρες και έχω 4 άτομα από κάτω μου’
Η λέξη ‘χτες’ είναι η ανακρίβεια γιατί η ημερομηνία εγγραφής μου είναι η 2-Σεπ-04


To : cirrusthevirus & panos72
Εχεις δίκιο . Μακριά τα MLM από γνωστούς . Γιατί ναι μεν το προωθώ αλλά κρατάω και μια πισινή. Συμφωνώ μαζί σου . Είναι εθισμός. Όχι τόσο για το εύκολο κέρδος αλλά περισσότερο γιατί το ότι ‘επιτέλους κάτι που δουλεύει’
Σε οποιαδήποτε περίπτωση πρέπει να έχετε την λογική σας πάνω από όλα . Επιρρεπή άτομα ( βλέπε τέως ή νυν τζογαδόροι και άλλοι ) ΜΗΝ ασχοληθείτε , θέλει αυτοέλεγχο. Μέχρι και γω παρασύρθηκα στην αρχή αλλά πλέον θα ασχοληθώ με αυτό που πραγματικά μου αρέσει . Το internet και τα συναφή του . Περεπιπτόντως σχεδιάζω να βγάλω ένα βιβλίο για internet , πιστεύεται ότι πρέπει να το κάνω στα Ελληνικά ή στα Αγγλικα , audiobook , ebook ή κανονικό εκτυπωμένο ?

To all : Το πρόγραμμα της SFI είναι απλά ένα ακόμα affiliate σύστημα . Θα χαρώ ιδιαίτερα να βρω κάποιον να μου πει ότι τον εκμεταλλεύτηκαν γιατί έτσι θα γλιτώσω και γω τον χρόνο που θα επενδύσω μαζί τους.

Είχατε ποτέ site ?
Είχατε ποτέ κάνει κανα affiliate με κάποιο άλλο site ?
Ξέρετε ότι τα περισσότερα είτε λέγονται Google ( με το adsense μονοδιάστατο affiliate ) είτε αρκετά προγράμματα στο Commission Junction (cj.com) ( 2-tier ή περισσότερα tier) είτε ακόμα και το amazon.com κάνουν το ίδιο ?
Στο amazon.com μάλιστα το ωραίο είναι ένας που μου είπε περιχαρής ότι πούλησε πράγματα αξίας 17,000$ σε δύο χρόνια με κέρδος 550$

Λοιπόν ΔΕΝ λέω ότι θα βγάλετε χρήματα ΕΥΚΟΛΑ με το σύστημα της SFI
Δεν λέω ότι εγω τα τσάκωσα , άλλωστε είμαι από τις 02-Σεπ-04 στο πρόγραμμα
Δεν βλέπω ΤΙΠΟΤΑ κακό στο πρόγραμμα ,
ΔΕΝ υπάρχουν συναντήσεις όπως με τα προγράμματα της Am… ,
ΔΕΝ πληρώνεις για να συμμετάσχεις ,
ΔΕΝ δίνεις τα πραγματικά σου στοιχεία αν δεν θέλεις ( τα αλλάζετε στα πραγματικά όταν είναι να πάρετε τα χρήματα )
ΔΕΝ σε εισαγάγουν σε παρα-θρησκευτική οργάνωση
ΔΕΝ εκμεταλλεύονται τα στοιχεία σου ( τουλάχιστον τα δικά μου )

Και αν το πάρουμε και από την άλλη
Ας πούμε ότι είναι τελείως μούφα … τι θα χάσει κάποιος που θα μπει με ψεύτικα στοιχεία , χωρία να πουλήσει τίποτα και χωρίς πληρώσει τίποτα . Ειλικρινά και ο Μελ Γκίπσον να ήταν εδώ με την Τζούλια στο ‘Θεωρίες Συνομωσίας’ δεν ξέρω αν θα έβγαζαν απάντηση σ’αυτό

Εντάξει ειλικρινά προσπαθώ να το προωθήσω ….
Το αρχικό post δεν ήταν για να πάρω κάποιο μέλος αλλά για να δω αν παίζει κάτι στην Ελλάδα

Θα με χάλαγε έτσι όπως εξελίχθηκε να πάρω μέλη για το σύστημα αυτό ? Όχι καθόλου βέβαια.

Μήπως είμαι κουτοπόνηρος και πάω να περάσω πλάγια προώθηση του συστήματος ?
Για μερικούς μπορεί να είμαι , αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι είδα κάτι που με την εμπειρία μου διαπίστωσα ότι έχει προοπτικές και το υποστηρίζω προς το παρόν
Αν δω ότι σε ένα χρόνο ( αυτό είναι το goal που έχω βάλει ) δεν έχει δώσει καρπούς τότε θα είμαι ο πρώτος που θα αρχίσω να φωνάζω

Ηδη φωνάζω στο forum τους και μου κλείδωσαν το topic . Διαμαρτυρήθηκα και μου είπαν να ανοίξω καινούργιο. Αμα μου στερήσουν το δικαίωμα να φωνάζω πατάω το κουμπάκι ‘cancel’ και για χαρα νταν. Μου είπαν ότι φοβίζω τους καινούργιους με τις διάφορες τεχνικές αμφιβολίες μου. Είδα αδυναμίες στο σύστημα ( π.χ. μπορεί να είναι 9.000.000 άτομα που προωθούν το σύστημα , αλλά πόσα από αυτά είναι ενεργά ? Μήπως είναι απλά ο αριθμός που πατήθηκε το submit button ? Τι ποσοστό από τους ενεργούς κερδίζουν πάνω από 1000$ το μήνα ? Γιατί ο μεγαλύτερος αριθμός χρηστών ταυτοχρόνως είναι 107 το 2002 , αν ήταν ας πούμε 500,000 ενεργοί δεν θα ήταν τουλάχιστον 500 το max των χρηστών ? )

Παρ’ολο όμως που είχα τις αμφιβολίες μου προτίμησα να το δοκιμάσω και να δω ο ίδιος. Δεν είδα τίποτα αρνητικό για την SFI στο internet , ούτε στα newsgroups ούτε στα forum. Εχω κάνει δουλειές στο παρελθόν και ξέρω το ρίσκο αλλά και τις ιδεατές απολαβές . π.χ. είχα δουλειά που έβγαζα Χ.ΧΧΧ.ΧΧΧ δρχ το μήνα αλλά πόσα από αυτά ήταν κέρδος …. Κάπου στις 140-150.000 δρχ.

Λοιπόν όλα είναι σχετικά . Αυτό και τέρμα . Ααα και για την ιστορία είχα 3-4 prive μηνύματα που ενδιαφέρθηκαν . Γράφτηκε μάλλον ο ένας . Δεν βλέπω να έχει μέλλον τουλάχιστον στην Ελλάδα οπότε μάλλον το βλέπω το adsense να το αλλάζω για country targetting μόνο USA

Να είστε καλά και μακριά από κακοτοπιές

PS. Το gassim : Είδες έγραψα 3 σελίδες σε 1 ώρα

mitsos3000
07-10-04, 14:00
Το multi level marketing είναι μια αρρώστια του μυαλού - οι περισσότεροι κάποια στιγμή ωριμάζουν και την ξεπερνάνε.

Αν είστε γεννημένοι πωλητές γιατί να μην δουλέψετε ως πωλητές σε μια επιχείρηση;

Ειδικά για τις «πωλήσεις μέσω Internet», σε τι διαφέρει το site σας από του διπλανού που πουλάει τα ίδια προϊόντα; Ή μήπως καταφεύγετε σε spamming για να βρείτε αγοραστές;

gassim
07-10-04, 14:08
ευγε...τα λέ με σε ενα χρόνο :D

xxxxx
07-10-04, 14:21
Το δικτυακό marketing είναι μεγάλη επινόηση.
Απλά, η προϋπόθεση είναι να ΥΠΑΡΧΕΙ ένα πραγματικό
προϊόν αξίας, πάνω στο οποίο οικοδομείται το δίκτυο
των αντιπροσώπων και τα επιπέδα πληρωμών (tiers).

Εάν είναι ένα προϊόν που αξίζει (που έτσι κι αλλίως
θα το αγόραζε ο καταναλωτής) τότε δεν υπάρχει πρόβλημα
για κανέναν. Ακόμα και γι' αυτούς που βρίσκονται στη
"ΒΑΣΗ" της "πυραμίδας".

Το μυστικό είναι να διαφημίζεται το ΠΡΟΪΟΝ.
ΟΧΙ την ευκαιρία εύκολου και γρήγορου πλουτισμού.

Εγώ με αυτήν την προσέγγιση έχω καταφέρει να
βγάλω όντως κάποια χιλιάδες ευρώ online.
Είναι δύσκολο για τους αρχάριους αλλά για κάποιους που
έχουν εμπειρία ετών (εγώ ασχολούμαι εδώ και 5 χρόνια)
είναι εφικτό και ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟ!

Φυσικά το 30% των κερδών τα τρώει η dialup του ΟΤΕ
και εκεί είναι το δράμα.

gassim
07-10-04, 15:11
Αυτοι που είναι στην βάση της πυραμίδας πως επωφελούνται απο την ποιότητα του προϊόντος?

WebSeeker
07-10-04, 15:54
To gassim : 02-Σεπ-2005 ρίξε μου ένα prive msg αν ξεχαστώ
Ο τελευταίος τις αλυσίδας κερδίζει όπως και ο πρώτος . Εφόσον το προιόν είναι καλό είναι πιο εύκολο να το πουλήσει .

Το : mitsos3000
- Το σνομπάρεις το internet ?

- Τι εννοείς "πωλητές σε κάποια επιχείρηση" ? Δούλεψα πωλητής στην δική μου επιχείρηση για 4 χρόνια.

- Το ξέρεις ότι οι επιχειρήσεις πληροφορικής είναι σε black list επίφοβων εταιρειών για δάνεια , επιχορηγήσεις κα. ? Το μεγαλύτερο ποσοστό είναι χρεοκοπημένο και πάει για φούντο και τα υπόλοιπο παραμένει και συνεχίζει να υφίσταται γιατί η τράπεζα λέει ( π.χ. μου χρωστάει 7 δις , αν τις σταματήσω το feeding θα πάρω το μετοχικό που είναι 1 δις και θα χάσω τα άλλα 6 , οπότε ας του δίνω για λίγο ακόμα μπας και επανακάμψει ……… ) . Ενας φίλος διευθυντής σε multi-δράμα απελύθη γιατί ανέβηκαν οι συγγενείς του ιδιοκτήτη (franchasing κατάστημα) από το χωριό οπότε ποια θέση είναι κατάλληλη … του διευθυντή βέβαια

- Αν είμαι καλός πωλητής εννοείς όπως είπε ένας φίλος πιο πάνω την ικανότητα μου να πουλάω πάγο στους Εσκιμώους ? Δυστυχώς δεν είμαι μέχρι ‘Ιόλη΄ μπορώ να του πουλήσω για πιο παγωμένο δεν ξέρω

- Τι εννοείς ‘σε τι διαφέρει το site σας από του διπλανού που πουλάει τα ίδια προϊόντα’ ? Μπας και νομίζεις ότι οι νόμοι του εμπορίου είναι διαφορετικοί στο internet απ ότι στο κανονικό . Αμαν με την πιπίλα του internet . Ότι κάνεις στον κανονικό κόσμο κάνεις και στο internet . Τρόπος επικοινωνίας είναι , δεν είναι virtual world. Το δικό μου site διαφέρει με το διπλανό site ακριβώς όπως η εταιρεία που εργάζεσαι ( αν εργάζεσαι σε εταιρεία ) με την διπλανή εταιρεία που έχει τα ίδια ακριβώς προιόντα

- Μόνο το spamming ξέρεις ως τρόπο προώθησης ?
Εχεις αγοράσει κάτι που σου προτείνανε μέσω email spam ? Εγω όχι ? Λες να το κάνω και γω ?

- Ξέρεις ποια είναι η πραγματική αρρώστια του μυαλού και του χαρακτήρα ?
Η ανώριμη , αβίαστη και κατά ριπάς αξιολόγηση πραγμάτων που δεν γνωρίζουμε
Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι ξερόλες τις πληρορικής

Εχω ένα βασικό κανόνα που διέπει όλα τα πράγματα
Για την κατάσταση που είσαι τώρα ή θα βρίσκεσαι αύριο , για όλα φταίει το μυαλό σου και οι αποφάσεις που έχεις πάρει ( και 1% η τύχη)

Είσαι ευχαριστημένος έτσι όπως είσαι τώρα ? … μπράβο σου … έχεις πάρει τις σωστές αποφάσεις . Κάτσε εκεί που κάθεσαι

Θέλεις παραπάνω ? Ωραία … αλλά θα ξαναμπείς στο τρυπάκι της διαδικασίας ..επιλέγω και προχωρώ

Αναρωτιέμαι αν το πρότεινε ο ΑΝΤ1 πόσο awareness και social status θα έδινε και πόσοι από όλους εδώ και εκτός που καταριούνται το SFI θα πήγαιναν να γραφτούν πρώτοι , πρώτοι.

Βάλε proxy , λάθος στοιχεία , νέο email και πήγαινε γράψου για να μπορείς μετά να πεις ότι είναι βλακεία ή όχι . Αν όχι μην τα βάζεις όλα στην ίδια κατσαρόλα . Εχεις στοιχεία ότι το πρόγραμμα της SFI . Βοήθησε με και στείλε μου τις αποδείξεις.

Αυτά

Ρε παιδιά , δεν κλειδώνετε το topic ? Κουράστηκα να υπερασπίζομαι μόνος μου ( με μόνη εξαίρεση τον xxxxx ) το θέμα

Σε ένα χρόνο όπως είπαμε με το gassim τα ξαναλέμε . Μέχρι τότε αυτό που εύχομαι είναι …. Υγεία σε όλους.

PS. Καλά ούτε ένας δεν έχει γραφτεί σε κανένα affiliate πρόγραμμα για να πει την γνώμη του ? Τα MLM είναι τα ίδια με την διαφορά των επιπέδων

cirrusthevirus
07-10-04, 15:55
> Αυτοι που είναι στην βάση της πυραμίδας πως επωφελούνται απο την ποιότητα του προϊόντος?

Το χρησιμοποιούν μάλλον. :)

gassim
07-10-04, 21:01
webseeker πρός θεού δεν εχω τίποτα προσωπικό μαζί σου (ασε που δεν σε ξέρω κιόλας) απλά υπερασπίζεσαι μια μέθοδο πωλήσεων που έχει αποδειχτεί εδω και χρόνια οτι μπάζει απο παντού.
Δεν είναι στενοκεφαλιά να κρατιέσαι μακρυά απο μεθόδους που εχουν ήδη δοκιμαστεί και εχουν αποδειχτεί λανθασμένες αν οχι επικίνδυνες, με ενα απλό search στο google θα βρείς δεκάδες mlmsurvivors clubs, τι είναι αυτό που κάνει το sfi διαφορετικό? τίποτα θα σου απαντήσω απο την στιγμή που στηρίζεται στο σύστημα πυραμίδα, εξ ορισμού για κάθε "επιτυχημένο" θα υπάρχει ενας μεγάλος αριθμός αποτυχημένων. Ετσι γίνεται και δεν υπαρχει αλλος δρόμος, μιας και ολοι οι κάτοικοι του πλανήτη να μπουν στο συστημα, κάποιοι θα είναι τελευταίοι (αντε μετά να σε δώ να προσπαθείς να πείσεις εξωγήινους).
Ο super επιτυχημένος που γνώρισες με τους 4000 απο κάτω του, αντε και 2-3 βαθμίδες πιο κάτω απο αυτόν είναι οκ...τι γίνεται με τους πιο κάτω όμως? Φυσικά το σύστημα δεν φταίει ποτέ, φταίνε αυτοί που έχασαν τον ενθουσιασμό τους, δεν έπρηξαν αρκετούς γνωστούς τους για να μπούν μέσα και σε τελικη ανάλυση δεν δούλεψαν αρκετα.
Αυτό με τις "συμβατικές" επιχειρήσεις δεν εποτελεί επιχείρημα υπέρ του MLM, πόσο μάλλον η απόλυση του γνωστού σου απο την multirama. Το οτι δεν πάνε καλά 2 μαγαζιά δεν σημαίνει οτι θα δουλέψει το mlm.
Επικεντρώνεις στο θέμα του internet (που ολοι εδω μεσα ξέρουν λίγο πολυ τι είναι και τι μπορει να προσφέρει) λες και υπερασπιζόμενος το mlm υπερασπίζεσαι τις πωλήσεις μεσω internet.Λέει χαρακτηριστικά "το σνομπάρεις το internet?" μια ερώτηση που ξέρουμε ολοι οτι η απάντηση ειναι "οχι", το σύστημα της πυραμίδας είναι που σνομπάρω, το internet είναι το μέσο και για μένα δεν εχει καμια διαφορά αν το σύστημα δουλεύει μεσω inernet ή μέσω τηλεφώνου ή μέσω κανονικού ταχυδρομείου, παντου υπάρχουν οι "πάνω" και για κάθε "πάνω" πρεπει να υπάρχει ενας μεγάλος αριθμός "κάτω" που θα τον κρατάνε "πανω".
Φυσικά και πρέπει ο ανθρωπος να "ψάχνεται" για το καλύτερο, το μυστικό όμως είναι στο "επιλέγω πρίν προχωρήσω".
Προσωπικά δεν βλέπω τον λόγο να κλειδωθεί το topic, οι συζητήσεις γίνονται κόσμια και εντός θέματος. Φυσικά ο webseeker θα προτιμούσε ολοι να ξετρελαθούν με την ιδέα της πυραμίδας, να τρεξουμε ολοι να γραφτούμε και να γινει πλουσιος αλλά τι να κάνουμε.....η ζωή είναι σκληρή για τους εμπόρους.

WebSeeker
07-10-04, 22:24
‘ Φυσικά ο webseeker θα προτιμούσε ολοι να ξετρελαθούν με την ιδέα της πυραμίδας, να τρεξουμε ολοι να γραφτούμε και να γινει πλουσιος αλλά τι να κάνουμε.....η ζωή είναι σκληρή για τους εμπόρους ’

Μπα η ζωή δεν είναι σκληρή με του εμπόρους.
Αλλωστε ξέρω ότι η Ζωή θέλει εμένα και όχι τον ΑΝΤ1 !!

Του ΚΚΕ είσαι ? ( όχι ότι είναι κακό να είσαι , ελεύθερη χώρα είμαστε )

‘ Ο super επιτυχημένος που γνώρισες με τους 4000 απο κάτω του, αντε και 2-3 βαθμίδες πιο κάτω απο αυτόν είναι οκ...τι γίνεται με τους πιο κάτω όμως? ’

Αλλα Ελληνικά δεν ξέρω. Δεν πληρώνεις συνδρομή για να γραφτείς και να πουλήσεις. Δεν έχεις minimum πωλήσεων ανα μήνα . ΤΙ ΑΛΛΟ να πω ?

Ο μόνος περιορισμός είναι ότι δεν παίρνεις μερίδιο από επαναλαμβανόμενες πωλήσεις από τον ίδιο πελάτη και δεν παίρνεις μερίδιο σε unlimited tiers

Εξήγησε μου σε Ελληνικά ή Αγγλικά που αδικείται και εκμεταλλεύεται ο από κάτω μου

Με κάνεις και πιστεύω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην ανάγνωση που κάνεις στο thread.

Για πες μου τι γίνεται με τους από κάτω…
Δεν πληρώνουν συνδρομή , δεν πουλάν τίποτα = δεν γίνεται τίποτα .
Πουλάν κάτι = παίρνουν αυτοί , παίρνει και ο από πάνω

Είναι κακό ότι παίρνει ο από πάνω ? Αν δηλαδή περνάνε μερίδιο από την πώληση και δεν υπήρχε κανένας από πάνω την ευλογείς την πώληση ?

Για πες μου πως δουλεύει το εμπόριο μπας και ξέχασα ( Χονδρική - Λιανική )
Το μερίδιο του Λιανικού καταστήματος είναι το κέρδος του που το κανονίζει το ίδιο ( 1-tier ) Δίνει και ποσοστό επί των πωλήσεων στους υπαλλήλους ( 2-tier )
Αρα τι θα γίνει αν ο πωλητής δεν πουλήσει ?
Δεν θα πάρει cent και καλά θα κάνει . Τι σημαίνει αυτό ότι ο υπάλληλος είναι αδικημένος.

Δεν κάνεις followup στις απαντήσεις μου . Για το σνομπάρισμα του internet αναφερόμουνα στον mistsos3000 που είπε ‘Ειδικά για τις «πωλήσεις μέσω Internet», σε τι διαφέρει το site σας από του διπλανού που πουλάει τα ίδια προϊόντα; Ή μήπως καταφεύγετε σε spamming για να βρείτε αγοραστές;’ και όχι σε σένα

Ξέρεις τι γίνεται . Εγώ είμαι του στυλ να προσπαθώ αυτό που θέλω να κάνω και ίσως να μετανιώνω μετά παρά να μετανιώνω γιατί δεν το έκανα , ειδικά εφόσον δεν δίνω χρήματα και δεν θίγονται τα προσωπικά μου δεδομένα

Αν δεν πιστεύεις στο affiliate σύστημα ( γιατί αυτό ακριβώς είναι και το MLM ) δεν πειράζει τι να κάνουμε . Βέβαια η σχέση έμπορου - μεριδιούχου είναι η βάση του εμπορίου από τις αρχές του κόσμου ( δεν ξέρω αν είχαν φτιάξει τότε πυραμίδες ή αν ήρθαν μετά οι εξωγήινοι και τις χτίσανε …. Ρε λέτε η οικονομικές πυραμίδες να είναι δημιουργήματα των εξωγήινων ? ) αλλά και πάλι τι να κάνουμε .

Γιατί η SFI να αποτελεί εξαίρεση ?
Ελα ντε , γιατί ?
Βάλτην και αυτήν στο καζάνι. Εφόσον η λέξη MLM είναι κακή λέω να την αναφέρω ως M&M που είναι και σοκολατοκουβετάκια ?

Το δοκίμασες βρε gassim το σύστημα ?
Θα μου πεις γιατί να το δοκιμάσεις . Αφού ξέρεις όλα τα άλλα συστήματα

Να σου πω αν σου προσφέρανε μια θέση διευθυντή με 3.000.000 το μήνα και 3 μήνες προκαταβολή στο χέρι από την 1η μέρα σε μία εταιρεία που όλοι λέγανε ότι είναι η χειρότερη θα πήγαινες ή όχι ?
Εγω λέω ότι θα πήγαινες

Η συζήτηση αυτή είναι άσκοπη και γι’αυτό είπα να κλειδωθεί το thread. Από ότι βλέπεις ευχέρεια λόγου έχω , χρόνο έχω οπότε δεν έχω πρόβλημα αλλά τι προσπαθώ να κάνω ακριβώς ?
Να σε πείσω σε κάτι που από την αρχή έχεις καταδικάσει ?
Μπααα δεν θα το κάνω … αλλά είπαμε σε ένα χρόνο … ΟΚ ?

( Σημείωση : και γω δεν έχω τίποτα εναντίον σου )

Δεν λέω τίποτα άλλο

Αυτοί που θα μου κάνουν prive post θα τους γράψω από κάτω μου , θα πλουτίσω αλλά εφού πρώτα τους πιώ το αίμα .
( είχε και Blade 2 χτες και είμαι επηρεασμένος )

ΕΡΜΗΣ
07-10-04, 22:40
Του ΚΚΕ είσαι ? ( όχι ότι είναι κακό να είσαι , ελεύθερη χώρα είμαστε )

Μακάρι η χώρα που έβγαλε τη φράση "it's a free country" να έλεγε ακριβώς την ίδια κουβέντα με εσένα :twisted:

mavlok
07-10-04, 22:57
Μακάρι η χώρα που έβγαλε τη φράση "it's a free country" να έλεγε ακριβώς την ίδια κουβέντα με εσένα

Παντως, απο οσο ξερω, μπορεις σ'αυτη τη χωρα να πας στο central park και να φωναζεις οτι ο Θαμνος μαμιεται. Σε κατι αλλα μερη που μου'ρχονται, ετσι προχειρα, στο μυαλο θα ψαχναν γνωστοι και φιλοι την επομενη μερα τι απεγινες εαν επιχειρουσες κατι τετοιο...

ΕΡΜΗΣ
07-10-04, 23:22
Σωστός αλλά σκέψου μετά τα αντίποινα από τον περίγυρο σου και από τους εργοδότες σου

gassim
08-10-04, 01:15
για να καταλάβω.....οταν γράφεσαι δεν πληρώνεις συνδρομή αυτο το εμπεδώσαμε......εισαι ενας ταπεινός affiliate που παίρνεις μερίδιο απο τις πωλήσεις σου και τις πωλήσεις των απο κάτω σου, φυσικά παίρνεις μερίδιο μόνο απο την πρώτη αγορά οπότε οι συγγενείς που θέλουν να στηρίξουν τον μικρό γιαννάκη στην νεα του "επιχείρηση" αποκλείονται, πρέπει να βρεθεί νεο αίμα. Σε αυτό το επίπεδο είναι αυτονόητο οτι τα κέρδη είναι της τάξης του "δωσε στον νεο λιγο μέλι και τάξε του και την κυψέλη"


Απο το επόμενο επίπεδο αρχίζουν οι συνδρομές εεε γκουχ γκουχ οι υποχρεωτικές αγορές προϊόντων ήθελα να πω, φυσικά σε αντάλλαγμα μπαίνεις στο topten bonus pool (οπου μιλάμε για μια πισίνα τιγκα στα bonus)!!! και παίρνεις τρελά μερίδια αν πάντα δεν τα παρατήσουν οι μισοί απο αυτούς που εχεις βάλει απο κάτω (και αν δεν εχεις ακολουθήσει κι εσυ το παράδειγμα τους οσο είναι καιρός).

Το bonus των πωλητών δεν έχει και πολυ σχέση με αυτή την ιστορία για τον απλούστατο λόγο οτι οι πωλητές πέρα απο τα bonus επι των πωλήσεων έχουν σχεδόν πάντα και ενα σταθερό μισθό που είναι αδιαπραγμάτευτος, όταν ακούσεις οτι ζητάνε πωλητή που θα πληρώνεται μόνο με ποσοστά επι των πωλήσεων τρέχεις οσο το δυνατόν μακρύτερα.

Σε τελική ανάλυση ειλικρινά μακάρι να δουλεψει το συστημα για σένα να τα πούμε σε ενα χρόνο και να γραφτω κι εγω :)

(οχι δεν ειμαι του ΚΚΕ)

sdikr
08-10-04, 02:34
Να σου πω αν σου προσφέρανε μια θέση διευθυντή με 3.000.000 το μήνα και 3 μήνες προκαταβολή στο χέρι από την 1η μέρα σε μία εταιρεία που όλοι λέγανε ότι είναι η χειρότερη θα πήγαινες ή όχι ?
Εγω λέω ότι θα πήγαινες

αλήθεια; εεε τότε να πάω να τα πάρω και να φύγω!



Για πες μου πως δουλεύει το εμπόριο μπας και ξέχασα ( Χονδρική - Λιανική )
Το μερίδιο του Λιανικού καταστήματος είναι το κέρδος του που το κανονίζει το ίδιο ( 1-tier ) Δίνει και ποσοστό επί των πωλήσεων στους υπαλλήλους ( 2-tier )
Αρα τι θα γίνει αν ο πωλητής δεν πουλήσει ?
Δεν θα πάρει cent και καλά θα κάνει . Τι σημαίνει αυτό ότι ο υπάλληλος είναι αδικημένος.


χονδρική -20% (συνήθως), λιανική = χονδρική + 20%



Για πες μου τι γίνεται με τους από κάτω…
Δεν πληρώνουν συνδρομή , δεν πουλάν τίποτα = δεν γίνεται τίποτα .
Πουλάν κάτι = παίρνουν αυτοί , παίρνει και ο από πάνω

Και παραμένει η ερώτηση; ας πούμε πως έχουμε 30 βαθμίδες απο κάτω, ο 30ος πουλάει και πέρνει κατι, πρέπει να πάρει και απο ΄πάνω μέχρι να φτάσει στον 1ο πώς γίνεται;

WebSeeker
08-10-04, 20:19
Ολοι πέρνουν ένα μερίδιο. Το μερίδιο αυτό μικραίνει όσο πηγαίνει προς τα πάνω

UPDATE : Εκανα downgrade στον λογαριασμό μου. Απο MIQ έγινα απλός affiliate γιατί καλό το σύστημα αλλά οι τύπισσες στο online support δεν ξέρουν την τύφλα τους , η μία έλεγε έτσι και η άλλη γιουβέτσι. Αυτό δεν σημαίνει ότι το πρόγραμμα τους δεν δουλεύει αλλά χαλαρά πλέον για μένα. Χάνω το μερίδιο που έχω πάρει ήδη αλλά no more upgrade membership. Θα σας ενημερώνω σχετικά αν κάτι προκύψει στην πορεία

lazar
08-10-04, 22:14
Το ονομάζετε κανονικό εμπόριο, όμως διαφέρει πάρα πολύ από το εμπόριο, γιατί παραβαίνει τους νόμους του. Ο βασικώτερος είναι ο νόμος του ανταγωνισμού των προϊόντων. Τι γίνεται όταν τα προϊόντα δεν είναι καλής ποιότητος; Ο "παίκτης" είναι αναγκασμένος να τα αγοράσει, να τα χρησιμοποιήσει, αλλά και να τα προωθήσει, τη στιγμή που υπάρχουν καλύτερα, ίδιας ή παρομοίας χρήσεως, στην αγορά. Αυτό το έχω δει σε προϊόντα κάποιας τέτοιας εταιρείας και μου φάνηκε πολύ παράδοξο. Είναι, μάλιστα, ο βασικώτερος λόγος μη συμμετοχής μου σε αυτό το σύστημα.

gassim
01-01-05, 21:31
δεν πέρασε ακόμα ενας χρόνος, αλλά θα με ενδιέφερε να μάθω πως παει το πράγμα....λοιπόν πως πάνε οι δουλειές;

king_77
20-01-05, 23:56
Where's the catch???

Πως βγαζει λεφτα η εταιρια???

Εστω βρηκα 10 πελατες κ αρεσαν τα προιοντα αυτα (λεμε τωρα).
Αυτοι ψωνιζουν πανω απο 1 φορα. Μετα την 1η φορα εγω ομως δεν παιρνω φραγκο αφου θα πρεπει κ αυτοι να βρισκουν πελατες κοκ....

ΟΜΩΣ> Αυτοι συνεχιζουν να αγοραζουν κ η εταιρια βγαζει. Εγω δε σαν ποσοστο δεν παιρνω φραγκο! Εμενα γιατι μου φενεται χειροτερο κ απο πυραμιδα???

=================

Περι πυραμιδων κ αλλων επινοησεων>>>

Τελευταια χρονια μου ειχανε κανει δωρο μια προσκληση για "συνεδριακο σεμιναριο" απο την Amway. Καθωτι αυτος που μου εδωσε το μαγικο χαρτακι ειχε πληρωσει γι αυτο κοντα στο 20ευρο επρεπε να παω σαν υποχρεωση υποτιθεται...

Λοιπον εκει μεσα υπηρχαν καμια 200ρια ατομα (μπορει κ περισσοτερα) απ τα οποια τα περισσοτερα ηταν μελη που παρακολουθουσαν το "σεμιναριο".
Φυσικα ειχαν ακουμπησει το 20ρικο τους κ αυτοι.
(Ηδη η εταιρια βγαζει πουλωντας αερα!)

Τελοςπαντων λεω αντε να ακουσουμε για τις πυραμιδες κλπ αλλα ο τυπος που μιλαγε εκει απο τις 4 περιπου ωρες τις 3,5 μιλαγε για ατομα που πηραν "προαγωγη" και για τα προιοντα του! Στο πως δουλευει το συστημα αναφερθηκε για ενα 15λεπτο στο τελος κ ειπε οποιος ενδιαφερεται ας μιλησει με εναν απο τα μελη...

Φυσικα επρεπε να πληρωσεις για εντυπα και καταλογους καθως κ συνδρομη κ οπως ολοι πηγαινανε πηγαινες και εσυ στα 3μερα σεμιναρια με το αναλογο κοστος για να δεις τις φαμφαρες...

Τα προιοντα οταν ειδα ενα καταλογο ηταν αηδιες κ πραγματα τα οποια θα δοκιμαζες μια φορα και μετα στοπ. Κοινως γλυκαινεσαι με την αρχη σου που σου δωσανε ενα 50ευρο (στο πηρανε κ αυτο απο τους καταλογους ομως) κ μπαινεις στο λουκι...

Οποιος ειναι πορωμενος και εχει καμια λιστα 1000ατομων με αγοραστικες ανυσηχιες τοτε ισως κ να βγαλει κανα Ε. Αλλιως μαλλον θα βρεθει αρκετα ζημιωμενος....

Βαριεμαι κ για αλλα απλα μου θυμισατε το παραπανω σκηνικο και τις 4 τελειως ασκοπες ωρες που χαραμισα εκει.

globalnoise
14-06-05, 18:34
Επ! Καλώς τα robots! Τώρα και σε forums ε? :P Το λέω αυτό γιατί στο irc εκτός από τα IRC bots έχουμε και τα MLM bots... :D

Κάντε ρε κανά disconnect να ποιάσουμε καμιά ταχύτητα γιατί έχουν πιτάρει τα dslams...

And at last...

DI3 S0M3TiME!

-Piece

kubiak
14-06-05, 18:46
.

que?

.

sdn
28-07-05, 12:27
(μετάφραση: μην στρατολογείτε φίλους, γνωστούς και συγγενείς).

Φιλικά
Παπιάρχοντας


Πληρέστατος εκτός από το σημείο που κράτησα από την απάντηση σου. ;)

Οι φίλοι οι γνωστοί και οι συγγενείς ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ θα σας πάνε μέσα. Για τους υπολοίπους δεν είμαι σίγουρος. :lol:

Σίγουρα δεν έχει καμία σχέση με το κύκλωμα παραγωγός ==> έμποροι ==> καταναλωτές για πολλούς αλλά ένα σημαντικό λόγο. Στο παραπάνω κύκλωμα υπάρχουν καλά καθορισμένοι κανόνες. Σε απλά ελληνικά την έκανες σε έπιασαν πας μέσα. Αν σπάσει η πυραμίδα ποιος πληρώνει?

pelasgian
28-07-05, 12:54
Να υποθέσω άλλη μια πυραμίδα;...

Εύκολο χρήμα δεν υπάρχει, μην χάνετε τον χρόνο σας καλύτερα...

A-ΚΡΙ-ΒΩΣ

Αν θέλετε γρήγορα λεφτά, να πάρετε ένα 38mm και να ληστεύετε γιαγιάδες.
Πιο μεγάλη ηθική υπόσταση θα έχει αυτό από το να κοροϊδεύετε το κόσμο με πυραμίδες!

Γιατί στις πυραμίδες, δε είναι μόνο που σε κοροϊδεύουν, δεν είναι μόνο ότι σε βάζουν στη λογική ότι όλοι οι άνθρωποι που συναντάς είναι «πελάτες», σε βάζουν να γίνεις και γλοιώδης κλέφτης και απατεώνας, να πουλάς υπερτιμολογημένα σκουπίδια κοροϊδεύοντας το κόσμο!

ΜΑ-ΚΡΥ-Α

Δεν υπάρχουν εύκολα, γρήγορα και νόμιμα λεφτά!

kubiak
09-12-05, 14:41
.


Πρίν σπεύσει κάποιος να "επενδύσει" τον χρόνο του και φυσικά τα χρήματα του ας ρίξει μια ματιά στο παρακάτω....

http://www.geocities.com/apatesgr/Λοιπόν έτυχε και σε γνωστό μου που ήθελε να δοκιμάσει την τύχη του ("τσίμπησε" από τα χαρτάκια που τοποθετούν στα αυτοκίνητα).
Ευτυχώς την ψιλιάστηκε από την πρώτη επαφή και δεν πήγε στη συγκέντρωση που ετοίμαζαν σε ξενοδοχείο.
ΤΟ ΤΙ ΨΕΥΤΙΕΣ ΛΕΝΕ ΔΕΝ ΤΟ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ.
Του έδωσα και το παραπάνω λινκ και άνοιξε τα μάτια του.
Αυτό στο οποίο "κόλλησε" ο άνθρωπος είναι ο χαρακτηρισμός DROID (http://www.learnthat.com/define/view.asp?id=1553), που τους περιγράφει απόλυτα...

.

nicolaos bekiaris
31-03-08, 13:57
θα με ενδιέφερε το σύστημα αυτό! έκανα μια επιτόπια έρευνα στο δίκτυο και μου φάνηκε καλή ιστορία! εαν θες μιλάμε για περαιτέρω!

21century
31-03-08, 17:04
Σε λιγο καιρό ίσως καταφέρουμε να μιλήσουμε για εργασία εξ αποστάσεως αλλά στην χώρα μας υπάρχει μόνο το www.freelancers.gr αποτελώντας μια πολύ καλή αρχή..

@ ADSLgr.com All rights reserved.