PDA

Επιστροφή στο Forum : P2P & FTP speeds



Eskaz
24-04-07, 07:10
Καλημέρα παιδιά βλέπω αρκετά threads έχετε πρόβλημα με ταχύτητα p2p δοκιμάσατε σε τπτ sites/ftp?
γιατι σε π2π δεν ξεπερνάει το 20-30kb(prive εννοείτε ενώ σε ftp πχ ftp.otenet.gr κατεβάζω με 222kb το max δοκίμασα αρκετές φορές όπως επίσης στο Azureus εχω το DHT disable, enable encryption κτλπ, αυτο εγινε αυτές τις μέρες τι παίζει? weird

thama
24-04-07, 07:26
Φιλέ, δοκίμασε να μειώσεις το upload limit που έχεις στο μισό από όσο το έχεις. Για 256 γραμμή, μην το ζορίσεις πάνω από 20 [με το overhead είναι ικανό να σου την σκοτώσει τη γραμμή]. Για να δεις το βέλτιστο, ξεκίνα απο χαμηλά, γύρω στα 15, και ανέβαζε προοδευτικά, μέχρι να δεις που αρχίζει να επιδρά ανάποδα....

Η εξήγηση του φαινομένου βρίσκεται μεσα στο IP protocol. Ο πομπός στέλνει, το πακετάκι ταξιδεύει μέχρι τον προορισμό του, και ο λήπτης πρέπει να στείλει μέσα σε ένα εύλογο χρόνο ένα σήμα ACK [Ναι έλαβα το πακέτο και ήταν σωστό]. Αν ο πομπός δεν λάβει αυτό το σήμα, τότε θεωρεί οτι δεν πήγε το πακέτο και το ξαναστέλνει. Σε γραμμές με μπουκωμένο upload, καταλαβαίνεις οτι τα μισα ΑCK φεύγουν πιο αργά, ο "πομπος" έχει ήδη θεωρήσει ότι πέρασε αρκετός χρόνος χωρίς να έχει λάβει ACK, οπότε ξαναστέλνει το πακέτο.

Eskaz
24-04-07, 07:28
φίλε μια ζωή max το έχω, πρώτη φορά μου κάνει τέτοιο σκηνικό και πάλυ δεν ανέβαζε τίποτα..
ευχαριστώ πάντως θα το έχω υπόψιν

Eskaz
24-04-07, 07:35
τώρα δεν ξέρω άλλαξα ip κάνοντας reboot το router και με full up/dl :)

lamesaint
28-04-07, 16:02
αμα συνεχίσεις πάντως να έχεις πρόβλημα πρόσεξε τα εξής:
α) μείωσε το upload σε 15 το πολύ
β) βάλε το patch του lvllord αν έχεις Windows XP SP2

Ntavelis
28-04-07, 18:08
Το patch που λέει και ο φίλος lamesaint.

Eskaz
28-04-07, 23:52
thank you both works fine:)

chrismasgr
01-05-07, 12:48
To patch που μπορώ να το βρω;

Πύρρος
01-05-07, 14:51
http://www.google.com/search?q=lvllord

Είναι το πρώτο link.

chrismasgr
01-05-07, 15:15
Αυξήθηκε λίγο η ταχύτητα όχι όπως ήταν πριν πέσει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.