PDA

Επιστροφή στο Forum : Crypto Crypto F360 Port Forwarding



iasonx
24-04-07, 16:35
Υπάρχουν κάποιες οδηγείες για να ανοιξω πόρτες στο Crypto F360?

Ευχαριστώ

iasonx
06-05-07, 00:20
Υπάρχει κάποιος που να έχει στην κατοχή του αυτόν το router? αν ναι με τι "πελάτη" δουλεύετε τα torrents? έχετε πρόβλημα με κλειστές πόρτες?

Ιάσον

sTaNLeY
10-06-07, 11:29
Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω με το F360 ψάχνομε να βρώ πώς θα τα ανοίξω

sTaNLeY
10-06-07, 11:34
Στο NAT -> Virtual Servers ήταν...

likudio
19-06-07, 01:37
έχω το Crypto F360 και forthnet 2play και έχω πρόβλημα με τα torrents.χωρίς να κάνω κάποια ειδική ρύθμιση μου κατεβάζει απαράδεκτα αργά για 10mbit σύνδεση max 20-30kb/sec (client bitcomet) ενώ με το Crypto F200 μου έχει πιάσει και 750kb/sec στα 8mbit.μπορεί να λυθεί το πρόβλημα αυτό χωρίσ να γίνει forward σε κάποια address?είδα οδηγίεσ για το f330 στη σελίδα
http://www.portforward.com/english/r...0/BitComet.htm
και λέει οτι πρέπει να έχεισ static ip address για να γίνει ενώ εγώ δεν εχω.μπορεί να με βοηθήσει καποιοσ που ξέρει?

HOTSPACEGR
20-06-07, 12:33
ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ:hmm:

atheak
21-06-07, 19:57
Σήμερα παρέλαβα το Crypto F360 από Forthnet . Επειδή έχω ήδη modem USR 9107 τεστάροντας το Crypto από περιέργεια και για να δω αν δουλεύει ανακάλυψα ότι το σετάρισμα μοιάζει αρκετά με αυτό του USR9107. Οπότε για τσεκάρετε το how to για το 9107/9108 για τους virtual servers. Πιστεύω ότι θα σας βοηθήσει αρκετά για να βγάλετε άκρη.
Δείτε και το link από το http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/USRobotics/9108-SureConnect/BitComet.htm

trige
23-06-07, 14:32
έχω σύνδεση 2play και θελω να κάνω πόρτα για το μtorrent ή για το Bitcomet πού μπορω να κοιτάξω για αυτό....?

Unreal
24-06-07, 08:04
Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει σοβαρότατο bug στο Crypto F360 για ISDN όσο αφορά το NAT. Ότι και να κάνω εγώ με Crypto F360 Annex B (για ISDN) δεν μπορώ να συνδεθώ σε κάποια sites (π.χ www.plaisio.gr, www.microsoft.com) και ακόμα και να βάλω την IP του PC στο DMZ host πάλι τα ίδια.

Έχει κανείς άλλος το F360 για ISDN?

trige
25-06-07, 03:36
άνοιξα ένα νέο θέμα ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ CRYTO F360 KAI PORTS...!!!

sdikr
25-06-07, 11:30
Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει σοβαρότατο bug στο Crypto F360 για ISDN όσο αφορά το NAT. Ότι και να κάνω εγώ με Crypto F360 Annex B (για ISDN) δεν μπορώ να συνδεθώ σε κάποια sites (π.χ www.plaisio.gr (http://www.plaisio.gr), www.microsoft.com (http://www.microsoft.com)) και ακόμα και να βάλω την IP του PC στο DMZ host πάλι τα ίδια.

Έχει κανείς άλλος το F360 για ISDN?

δοκίμασες με Nslookup να δείς τι παίζει;

Unreal
25-06-07, 11:55
δοκίμασες με Nslookup να δείς τι παίζει;
Βρίσκει την IP address αλλά μετά δεν συνδέεται. Το πρόβλημα τελικά είναι στην υλοποίηση του PPPoA από το firmware. Έτσι και βάλω PPPoA ο router αρχίζει τα περίεργα και κολλάει και πολύ συχνά όταν μπαίνω στο web interface του. Με PPPoE δουλεύει μια χαρά.

flasatos
18-07-07, 13:53
Βρίσκει την IP address αλλά μετά δεν συνδέεται. Το πρόβλημα τελικά είναι στην υλοποίηση του PPPoA από το firmware. Έτσι και βάλω PPPoA ο router αρχίζει τα περίεργα και κολλάει και πολύ συχνά όταν μπαίνω στο web interface του. Με PPPoE δουλεύει μια χαρά.

και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα αλλά με PPPoE (ethernet) παίζει μια χαρά. Το PPPoA δούλεψε λίγο αλλά μετά κόλλησε και δεν μπορούσα να ανοίξψ καμία σελίδα ενώ άλλα προγράμματα (voip, torrent) δουλευαν κανονικά.
Έχω ISDN γραμμή και με utorrent δεν μπορώ να κατεβάσω τίποτα. Μιλάμε για ταχύτητα 2κβ:down:
Πρέπει να ανοίξουμε κανμια πόρτα.:hmm:

agis68
09-08-07, 20:06
αγαπητε φιλε δες αναλυτικο μου αρθρο στο θεμα καταραμενο f360 πιστευω να βοηθηθεις....

agis68
09-08-07, 20:10
Πρώτα από όλα ηρεμείστε...Μου βγάζει και εμένα προβλήματα στη συνδεση κυρίως με Αποτυχία Πιστοποίησης (στα αγγλικά) αρκετά συχνά, αλλά εκείνο που μου τη σπάει έιναι η αδυναμία του να κρατήσει τους servers που χρειάζομαι στο ΝΑΤ....ενώ λέει ότι κρατά μέχρι 32 δεν κρατά ουτε 6! και όταν πχ έχει 5 και βάζω τον εκτο τον αντικαθιστά το καθήκι και έτσι κρατά μόνο 5....
Λοιπόν οι ρυθμίσεις:
advance settings/ WAN κάνεις edit 1 απο αυτά που έχει και λέμε: 8-35 ubr without pcr/ppp over Ethernet (μη βάλετε usb γιατί θα βαρεθειτε να περιμένετε να δουλέψει) με ενθηλάκωση LLC/SNAP bridging/ppp user-ppp code/ και ολα οπως ειναι μέχρι τέλους....
Μετά: πάτε management/access control και απενεργοποιειτε τα:FTP (LAN & WAN), HTTP (WAN),ICMP (LAN,WAN),TELNET (LAN,WAN), TFTP (LAN,WAN) (SAVE)
Στο advanced setup/LAN/βγάλτε το UPnP για λόγους ασφαλειας. σωστε και επανεκινηστε το router (ο Θεός να το κάμει!) Μετά τρέξετε διαγνωσττικό και αν έχετε όλα pass έκτος από συνδεση USB είστε μια χαρά....
Πιθανά προβλήματα:
1..Από καιρό σε καιρό (άγνωστο γιατί) εκεί που έχετε πει να παίρνει το router μη ορισμένα ip παίρνει κάποια δικά του και έτσι εσείς δεν εχετε σαν μηχάνημα το 192.168.1.2 αλλά ότι τραβήξει η κάρτα δικτυου.....τοτε χάνετε η σύνδεση....μονη λύση σε αυτό (μη πειραξετε τιποτα στο router γιατι θα ξαναμπειτε του χρόνου) είναι να κάνετε επανεκίνηση το σύστημα με το μοντεμ να δουλέυει....μην το κλεισετε!!!! μετα το reboot ολα επανέρχονται μαγικά!
2... το πρόβλημα που ανέφερα στην αρχή στο ΝΑΤ. αν γνριζετε λυσεις εδω είμαστε! ίσως μέσω command στο telnet το δοκιμασα αλλα κατι πηγεστραβα και εβγαλε fatal error.
3...Συχνά PPPlink down αλλά δεν ξέρω τις πταίει.....



NEO: Το προβλημα με ΝΑΤ λύνεται ως εξης: (θυμιζω αδυναμια να κρατησει το ρουτερ περισσοτερα απο 5 servers......αλλα όπως πολύ καλα με δίδαξε η πειρα αυτα ειναι αδυναμιες του %^$%%@@!#$$ γραφικου περιβλαλλοντος (βλεπε μικρομαλακή) Λοιπον τι θα κανετε.....ανοιγετε μεσω στο firewall software (αν εχετε) την προσβαση στο Τελνετ....και απο το ADSL router ενεργοιειτε το τελνετ απο management/access control .μετα πατε start/run/cmd
στο comand line γραψτε telnet (enter) open 192.168.1.1 (enter) και βαλτε τους κωδικους (admin)
Μπαινετε στο μενου (μην περιμενετε γραφικατουρες command line ειπαμε!!!) και το ΝΑΤειναι 6 > και εκει πολυ ομορφα προσθετετε τους servers.......πχ για emule 0.48 γραφετε emule1,2,3 κοκ ενω για emule1.28 γραφετε emule1plus, battlefield2, deltaforce κλπ....δεν ειναι αναγκη IP. Αν τις εχετε καλο ειναι γραφτε τις.....με αυτο το τροπο εχω ακριβως 32 ΝΑΤ servers οσες λεει οτι υποστηριζει!!!!




Αυτα....αντε τωρα ......μπλουμ.......ειμαι παραλία.....σπλατσ!

MariosX
12-08-07, 23:27
Οτι θελετε απο εδω:
http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Crypto/F360/F360index.htm

@ ADSLgr.com All rights reserved.