PDA

Επιστροφή στο Forum : αυθαίρετο κλείδωμα πιο κάτω, χωρίς ενημέρωση



apd
18-04-16, 13:10
Γυρίζοντας από απουσία μερικών ημερών, συνειδητοποίησα ότι η 24άρα γραμμή μου δεν έπαιζε στα 8-9 mbps όπως είχα συνηθίσει. Αφού τη μέτρησα σε διαφορετικές μέρες και ώρες, είδα ότι δεν ξεπερνούσε τα 3,5. Πήρα να δηλώσω βλάβη και μου επιβεβαίωσαν ότι με είχαν κλειδώσει στα 4. Από τη σύγχυσή μου εκείνη τη στιγμή δε σκέφτηκα να ρωτήσω πότε έγινε η μεταβολή, ίσως να είχε γίνει από πιο πριν και να μην το είχα προσέξει γιατί δεν κάνω μεγάλα κατεβάσματα. Πάντως 20 λεπτά μετά έλαβα μήνυμα ότι το "τεχνικό σας πρόβλημα" αποκαταστάθηκε, και η γραμμή πράγματι παίζει στα 9,5-10 τώρα. Ας σημειωθεί ότι ουδέποτε είχα θέμα αποσυνδέσεων και φυσικά δεν είχα ζητήσει να με "κλειδώσουν" χαμηλότερα. Με δεδομένο ότι είμαι σε περιοχή όπου δύσκολα βρίσκεις καινούρια σύνδεση, αναρωτιέμαι, τι κόλπα είναι αυτά από τον ΟΤΕ;

mike_871
18-04-16, 22:35
να γλιτωσει bt Kappa

tolis1989
02-05-16, 22:55
Αν ήταν Huawei το dslam ενδεχομένως έγινε κάποιο αυτόματο optimisation και επομένως έγινε το reprofile χαμηλότερα.

apd
03-05-16, 15:49
Έστω, αλλά (κουβέντα να γίνεται) για ποιο λόγο θα μπορούσε να γίνει αυτό, αφού η γραμμή λειτουργούσε σταθερά και χωρίς προβλήματα;

parkost
09-05-16, 21:58
να σας πω και τη δικη μου εμπειρια που εν μερη εχει σχεση με το θεμα.πριν τα Χριστούγεννα παρατηρησα ότι ειχα μια δυο αποσυνδεσεις.να σημειωσω ότι ειχα δει συνεργειο του ΟΤΕ-COSMOTE να σκαβει..ζω σε χωριο στη βορεια Ελλαδα ..και επειδή μιλαμε ο ενας με τον αλλον ξερουμε λιγο πολύ τι ταχυτητα κτλ. εχει ο καθενας. συνεχιζω το θεμα με τις αποσυνδεσεις..εκανα τη βλακεια και επικοινωνησα με το πενταψηφιο νουμερο και ανεφερα το θεμα με τις μια δυο αποσυνδεσεις που παρατηρησα. μου ειπαν ότι εντος 24ωρου το ζητημα θα λυθει.τι κανανε οι κυριοι? μου χαμηλωσαν το κλειδωμα και φυσικα μου κοψανε και ταχυτητα.πριν κλειδωνα με το zte108ns στα 21-22 και κατεβαζα με 2.1-2.2 mb και μετα το τηλεφώνημα κλειδωνα στα 17-17.5 και κατεβαζα με 14-14,5 mb . αφου λοιπον καταλαβα την τακτικη της cosmote που λεει "ποναει χερι,κοβει χερι" τους ξαναπηρα τηλεφωνο και τους ειπα να με επαναφερουν εκει που ημουν πριν και πως αναλαμβανω την ευθυνη να εχω αποσυνδεσεις κτλ. μου εστειλαν τεχνικο,μου αλλαξαν μοντεμ/ρουτερ,μου αλλαξαν ακομη και πορτα όμως ποτε δεν ξανακλειδωσα εκει που κλειδωνα πριν το αρχικο τηλεφώνημα.στο τηλεφωνο μου ελεγαν ότι είναι καλη η ταχυτητα μου και ότι είμαι πανω από το μεσο ορο της περιοχης μου..εμενα που είμαι χρονια με conn-x και που ψάχνομαι με τις ταχύτητες γιατι κατεβαζω συνεχως.το συμπερασμα και ταυτόχρονα η συμβουλη μου..παρτε τηλεφωνο στο πενταψηφιο της cosmote αφου πρωτα εξετασετε όλα τα ενδεχομενα και αφου πρωτα ρωτήσετε καποιον που ξερει σιγουρα πιο πολλα από εσας για το θεμα.εγω το ζητημα με την ταχυτητα στην 24αρα adsl συνδεση μου το ελυσα με άλλο ρουτερ πιο παλιο που δεχεται εντολες μεσω telnet.αυτό το καταφερα αφου εψαξα...ρωτησα κι'εδω στο forum και κυριως γιατι δεν εμεινα σε αυτά που μου ελεγαν από την εξυπηρετηση της cosmote για "μεσο ορο" κτλ. τωρα κλειδωνω στα 21-22-23-23,5 και κατεβαζω με 18.5-19,5-20,7 mb..αναλόγως το κλειδωμα .εμεινα στην cosmote γιατι εδώ στην περιοχη μου δεν υπαρχουν αλλοι παροχοι..συνεχιζω να εχω conn-x αλλα όπως εγω θελω..και βεβαια συνεχιζω να κατεβαζω συνεχως. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.