PDA

Επιστροφή στο Forum : Cisco SOHO 97: Τα νεύρα μου



billpeppas
28-09-04, 22:48
:twisted:

Παιδιά , σήμερα μου ήρθε το Cisco SOHO 97 ADSL Broadband Router που είχα παραγγείλει.
Όλα καλά και χαρμόσυνα.
Μέχρι την στιγμή που το συνδέω στο PC.
Με οποιαδήποτε από τις μεθόδους που προτείνουν στο Manual , δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στο CRWS ( ούτε στο SDM ) [ ούτως ή άλλως δεν είναι Factory Active ]

Μια παρατήρηση που έχω να κάνω είναι ότι ενώ δεν έχει συνδεθεί ακόμα στην DSL γραμμή [ λόγω ότι δεν είναι έτοιμη ] , τα λαμπάκια Send & Receive [ RXD & TXD ] [ στο ADSL φυσικά ] αναβοσβήνουν συνεχώς.

Πίσω στο θέμα μας.
Είτε έχοντας την δικτύου να "παίρνει" την IP μέσω DHCP , είτε δίνοντας μια Static IP [ φυσικά μεταξύ 10.10.10.1 - 10.10.10.6 ] [ έχοντας το σωστό Subnet φυσικά ] , είτε με τον Mozilla είτε με τον Internet Explorer , δεν ανοίγει το CRWS.
Ανοίγει η 1η σελίδα όπου διαλέγεις γλώσσα.
[ έχω δοκιμάσει όλες τις γλώσσες :lol: ]
Αφού διαλέξω γλώσσα βγάζει το Pop-up Window που δείχνει την gif [ τάχα μου loading CRWS ] , έπειτα βγαίνει ένα ακόμα παραθυράκι που λέει "Detecting Router model , IOS version & IOS functions...μπλά μπλά" , αλλά κολάει εκεί [ η μπάρα συνεχώς γεμίζει , αδειάζει και ξαναγεμίζει ] [ καταλαβαίνετε , πάει στο 100% , μηδενίζεται , ξαναπηγαίνει στο 100% και ούτω καθεξής ]

Έχω εγκατεστημένη την τελευταία έκδοση της Java
[ J2SE 1.4.2.05 από http://sun.java.com ]

[ δοκίμασα και με την παλιά Sun J2RE 1.2.2 ]

Καμία ιδέα?

wintech2003
29-09-04, 00:27
Για δοκιμασε να βάλεις το Virual Machine της Microsoft το οποίο μπορεις να κατεβάσεις απο εδώ:

http://www.ultraspeedhost.com/downloads/msvm/msjavx86.exe

Ειχα και εγώ προβλημα με την Java και βάζοντας το Virtual Machine έφτιαξαν όλα.

Αλλιώς κανε ενα check για ιους...

euri
29-09-04, 01:39
Αναβάθμισε το IOS, ίσως δεν έχεις πρόβλημα με τη SUN Java. Μπορείς να μπεις για ρυθμίσεις είτε με telnet, είτε μέσω κονσόλας.

billpeppas
29-09-04, 01:46
Με telnet μου έβγαζε ως λάθος τον default administrative account που έχει βάλει η Cisco [ username cisco / password cisco ] [ LOL ]

Έκανα Password Recovery , και ενεργοποίησα νέο secret code.
Πλέον έχω terminal access.

Αλλά από βλακεία μου έσβησα μερικά πράγματα από το configuration.

Αύριο θα ασχοληθώ πάλι με το "Routerακι".

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Ελπίζω όλα να πάνε καλά αύριο , και να μην σας ξανα-απασχολήσω.

Φιλικά,
Bill Peppas

P.S. I'll download Microsofts' JAVA VM , just to be sure [ but 1st I should reconfigure the router ]

billpeppas
29-09-04, 17:10
Παιδιά , το πρόβλημα λύθηκε.
Τελικά ήταν αυτό που δεν περίμενα [ το είχα σκεφθεί αλλά δεν το είχα ως πολύ πιθανό ]:

Corrupted Software installed.

Ξαναπέρασα IOS , CRWS , έφτιαξα ένα configuration file , και όλα ok.

Thanks for the help.

@ ADSLgr.com All rights reserved.