PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με WiFi(?) + χαμηλότερος συγχρονισμός (με attenuation 13.2dB, έχω attainable 15232 kbps



skar
26-04-16, 00:26
Καλησπέρα σε όλους,

η γραμμή μας ταλαιπωρεί και ώρες-ώρες είναι πραγματικό τεστ διαχείρισης θυμου για τους εξής δύο λόγους:

1) Ο πρώτος και λιγότερο σημαντικός είναι όπως λέει και ο τίτλος ότι έχω down attenuation(down) 13dB και attainable 15.232 kbps, ενώ σύμφωνα με το calculator θα έπρεπε να έχω 23.000 kbps σε ADSL2+. Επισυνάπτω και το screenshot για περαιτέρω λεπτομέρειες
169986
Είναι φυσιολογικό αυτό;

2) Βέβαια αυτό είναι μικρό πρόβλημα μπροστά στα "internet black-out" που παθαίνει η σύνδεση. Πολλές φορές, συνήθως όταν χρησιμοποιούνται στο σπίτι πολλές συσκευές (όλες ασύρματα συνδεδεμένες), η σύνδεση με το ίντερνετ απλά εξαφανίζεται. Πέφτει και δεν ανοίγει τίποτα.

Υποθέτω, χωρίς να είμαι και σίγουρος, ότι είναι θέμα του τοπικού wifi. Ισχύει αυτό; Εδώ γύρω υπάρχουν πολλά ασύρματα δίκτυα, αυτή τη στιγμή το wifi πιάνει περί τα 15 διαφορετικά.

Να πω ότι μέχρι τώρα

άλλαξα το παλιό ZTE και με το καινούριο speedport entry 2i
έχει γίνει δοκιμή σε όλα τα channels και στο auto.
το είχα σε wifi n και η συμβουλή της τηλεφωνήτριας του ΟΤΕ ήταν να το γυρίσω σε b/g. Το έκανα κι αυτό με βαριά καρδιά και φυσικά δεν άλλαξε τίποτα.
Εγινε δοκιμή 20ΜHz/40Mhz
Έβγαλα από την πρίζα το ασύρματο τηλέφωνο για να μη υπάρχουν παρεμβολές
Το συγκεκριμένο modem/router δεν έχει 5 GHz για να το δοκιμάσω και αυτό.


Όλα τα παραπάνω δεν είχαν αποτέλεσμα.

Κι όλα αυτά, ενώ έχω μείνει χωρίς συμβόλαιο πια και πληρώνω πολύ ακριβά για να μην έχω τα στοιχειώδη.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

- - - Updated - - -

*Τα FEC error είναι με περίπου 3 ωρές uptime

sweet dreams
26-04-16, 20:26
Ξεκινάς με έναν έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825) της εσωτερικής σου εγκατάστασης και ένα έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/855557-Πολλά-Rx-Errors-Rx-Drops-σέ-ΖΤΕ-H108NS-router?p=5589021#post5589021) στα καθαρά κανάλια που υπάρχουν γύρω σου.

deniSun
01-05-16, 08:46
1. Σχετικά με την ταχύτητα συγχρονισμού...
Αυτό που παίρνεις από τον κάθε calculator είναι το θεωρητικό.
Το πραγματικό είναι 2-3Μ κάτω.
Δηλαδή στην δική σου περίπτωση ~20Μ.

Βλέπω ότι σου έχουν αυξημένο snr.
Που αυτό δικαιολογεί τον χαμηλότερο συγχρονισμό.
Δηλαδή θα έπρεπε να κλειδώνεις ~17Μ.
Σε αυτό αν προσθέσεις το -2Μ που έχουν σε όσους έχουν adsl συνδέσεις ώστε να βολεύονται οι του vdsl... είσαι οκ (με τα χαρακτηριστικά αυτά).

Μπορείς να τους ζητήσεις να σου αλλάξουν το snr στο 9 που είναι το default και αν δεις αποσυνδέσεις να σου επαναφέρουν πίσω.
Φυσικά αφού ελέγξεις την εσωτερική σου καλωδίωση.

2. Σχετικά με τις διακοπές...
Πρώτα πρέπει να δεις από τα στατιστικά του ρούτερ αν έχεις αποσυνδέσεις.
Αν υπάρχουν θα πρέπει να δοκιμάσεις και με άλλο ρούτερ, να κάνεις έλεγχο της εσωτερικής σου εγκατάστασης και αν από όλα αυτά είσαι οκ να δηλώσεις βλάβη για αποσυνδέσεις και χαμηλό συγχρονισμό.

Αν έχεις αποσυνδέσεις λόγο επανεκκίνησης του ρούτερ τότε μπορεί να έχει σχέση με το ασύρματο και τον αριθμό των χρηστών που συνδέονται ταυτόχρονα, αφού τα συγκεκριμένα μηχανάκια του ΟΤΕ είναι κουβάδες.

skar
29-05-16, 21:00
Πρωτα απ΄όλα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Δεν ξέρω τι έγινε, αλλά η κατάσταση έφτιαξε.

Αφου τους πήρα για πολλοστή φορά τηλέφωνο μου είπαν ότι δήλωσαν τεχνικό θέμα και το εξετάζουν. Το ίδιο απόγευμα ήρθε μήνυμα στο κινητό ότι "το τεχνικό θέμα αποκαταστάθηκε". Κι έτσι φαίνεται:

171038

Πλέον το SNR έχει μειωθεί, η ταχύτητα έχει ανέβει στα 16 και τα errors έχουν πέσει κατά πολύ: για ίδιο uptime με το αρχικό ποστ έχω 0 FEC (vs 7000 που είχα πριν). Επίσης το ίντερνετ δεν πέφτει ποτέ από όποια και όσες συσκευές και να συνδεθούμε.

Παρότι από πλευράς μου τοποθέτησα και μία τηλ/κή πρίζα πιο κεντρικά στο σπίτι και έβαλα το ρουτερ εκεί, ώστε πλέον έχει σαφώς καλύτερο wifi σήμα παντού, εντούτοις νομίζω ότι υπήρχε κάποια βλάβη που διόρθωσαν εν τέλει από τον ΟΤΕ.

Απλά έπρεπε να περάσω τόση ταλαιπωρια για το διορθώσουν;

Πλέον μένει και μια αίτηση φορητότητας μπας και διορθωθεί το.. οικονομικό θέμα :)

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τις συμβουλές

sweet dreams
29-05-16, 21:18
Η γραμμή σου γενικά θα μπορούσε να πάει και ποιο πάνω, αλλά εξαρτάται από τον πάροχο, την περιοχή, την εσωτερική σου εγκατάσταση και τον εξοπλισμό, αν είσαι ευχαριστημένος και δεν θέλεις να το ψάξεις άλλο είσαι εντάξει.

skar
29-05-16, 21:55
Δηλαδή να τους πω να κατεβάσουν το SNR? Ως SNR λογίζεται το Noise Margin (Down) = 7.9 dB που φαίνεται παραπάνω; Να τους πω να το κατεβάσουν, κι αν ναι πόσο;

Εξοπλισμό έχω το speed port entry 2i και το έχω δοκιμάσει με διάφορα splitter και καλώδια που υπάρχουν στο σπίτι, και όλα βγάζουν το ίδιο αποτελεσμα

sweet dreams
29-05-16, 22:02
Το SNR Margin δεν θα σου το κατεβάσουν άλλο και το Speedport είναι εντάξει για τις δικές τους γραμμές. Αυτό που μπορείς να τσεκάρεις είναι τι ταχύτητα έχεις στον κατανεμητή και τι ταχύτητες υπάρχουν γενικά στην περιοχή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.