PDA

Επιστροφή στο Forum : S.O.S. !!!! ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ 1000+€



Σελίδες : [1] 2

ckbond
29-09-04, 19:23
Παιδιά βοήθεια, μόλις με πήραν από την HOL και μου είπανε ότι χρωστάω 1000 και κάτι € για την σύνδεση anyDSL που είχα στην αρχή για περίπου 3 μήνες.
Εγώ θυμάμαι ότι όντως είχα την anyDSL αλλά με ογκοχρέωση 1GB και θα πλήρωνα από εκεί και πέρα τα παραπανίσια ΜΒ που θα κατέβαζα.

Παιδιά ζητάω την βοήθεια σας και θα ήθελα να προσπαθήσετε να θυμηθείτε αν στην αρχή που βγήκε το πρόγραμμα με ογκοχρέωση στην HOL είχε τα πακέτα με 1GB και με 3GB, γιατί αυτοί πάνε να με τρελάνουν ότι δεν είχαν ποτέ τέτοια προγράμματα.

Παίδες βοηθήστε γιατί θα μου «έρθει» ο θάνατος !!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΎ

troll
29-09-04, 19:30
Συγνώμη φίλε μου αλλά εσύ δεν είχες κάποιο συμβόλαιο που να λέει σε πρόγραμμα ήσουν;

sdikr
29-09-04, 19:34
http://home.hol.gr/online/holofyou/index.aspx?mid=3770

Και μου φαίνεται πως ήταν έτσι απο την αρχή μήπως τα μπερδέυεις με τις οτενετ?

ckbond
29-09-04, 19:42
Συγνώμη φίλε μου αλλά εσύ δεν είχες κάποιο συμβόλαιο που να λέει σε πρόγραμμα ήσουν;


Έχω και γράφει για Home anyDSL…



Και μου φαίνεται πως ήταν έτσι απο την αρχή μήπως τα μπερδέυεις με τις οτενετ?

Δεν το μπερδεύω με τις Otenet γιατί δεν με ενδιέφερε καθόλου, είμαι σχεδόν σίγουρος γι’ αυτά που λέω γιατί με τον πωλητή που μίλαγα το είχα αναφέρει !!!

poussou
29-09-04, 19:47
Θα σε στεναχωρίσω αλλά μάλλον θα πρέπει να αρχίσεις απο τώρα τις

οικονομίες..... :roll: :roll: :roll: :?

porosis
29-09-04, 20:07
είδα στο site της HOL ότι το Home anyDSL έχει χρέωση ανά MB και δεν έχει "προπληρωμένο" gb. Δεν πλήρωνες πάγιο σωστά; (η hol δεν έχει άλλο πακέτο με ογκοχρέωση εκτός από το pay-as-you-go (πο-πο) )

λοιπόν:
το 1MB κοστίζει 0,01534€ (μαζί με το ΦΠΑ)
1000€ / 0,01534 = 65189MB δηλαδή 65GB σε τρεις μήνες άρα 21GB το μήνα. Αυτό σημαίνει ότι μάλλον τσάκισες την γραμμή στα P2P (700MB την ημέρα μέσος όρος).

Αν δεν έκανες τόσο μεγάλη χρήση, τότε κάτι δεν πάει καλά στην Hol ή κάποιος άλλος χρησιμοποιούσε την συνδρομή σου (την μοιραζόσουν με άλλον;).

Αν τώρα πράγματι κατέβαζες ότι έβρισκες μπροστά σου, μάλλον η επιλογή του συγκεκριμένου πακέτου δεν ήταν και η πλέον συμφέρουσα :? Την επόμενη φορά FLAT RATE.

sdikr
29-09-04, 20:09
Δεν το μπερδεύω με τις Otenet γιατί δεν με ενδιέφερε καθόλου, είμαι σχεδόν σίγουρος γι’ αυτά που λέω γιατί με τον πωλητή που μίλαγα το είχα αναφέρει !!!

Αν θυμάσαι το όνομα του πες του τα ένα χεράκι, αλλά δυστηχώς δεν σε βλέπω να γλυτώνεις τα 1000

ckbond
29-09-04, 20:19
Το είδα και εγώ το site της HOL, αλλά δεν αναφέρομε στο τωρινό κόστος αλλά όταν ξεκίνησαν τα πακέτα με ογκοχρέωση…
Όχι δεν την μοιράζομε με κανέναν την σύνδεση και λόγο ότι την είχα δοκιμαστικά δεν κατέβαζα ότι έβρισκα μπροστά μου και μάλιστα ούτε καν τον υπολογιστή δεν άφηνα ανοιχτό, όπως τώρα που είναι ανοιχτός αρκετές ημέρες 24/24ωρο για P2P… τα 65GB είναι ένα άλλο θέμα που θα πρέπει να «συζητήσω» με τον πωλητή που έκανα την αγορά…

P.S.
Τώρα έχω αλλάξει την σύνδεση μου σε HOL Any Access 300...

GP
29-09-04, 22:16
Ούτε εγώ θυμάμαι να έχει η HOL πακέτα με 1 και 3GB. Ότι έχει τώρα είχε από την αρχή στην ογκοχρέωση...

ioneyez
29-09-04, 22:34
Τι περιμένεις από μια εταιρεία που παρουσιάζει ένα απλό proxy σαν καινοτομία! Μπράβο HOL καλά τα τσέπωσες... Τουλάχιστον ο (π)ΟΤΕ βάζει ένα ανώτατο όριο χρέωσης που και πάλι είναι ένα εξωφρενικό ποσό αλλά υπάρχει για τέτοιες ακριβώς περιπτώσεις. Βρε ουυυστ!

kalm
30-09-04, 00:22
Η HOL στα management tool (δες και το link) http://tools.hol.gr/online/holoftools/index.aspx?mid=1744 σου δίνει τη δυνατότητα να δεις ανάλυση των συνδέσεων σου. Βλέπεις πόσο κατέβασες και πότε. Το έλεγξες;

ckbond
30-09-04, 08:05
Η HOL στα management tool (δες και το link) http://tools.hol.gr/online/holoftools/index.aspx?mid=1744 σου δίνει τη δυνατότητα να δεις ανάλυση των συνδέσεων σου. Βλέπεις πόσο κατέβασες και πότε. Το έλεγξες;



Ναι φίλε μου, αλλά εξ’ αρχής είχα πρόβλημα και δεν έβλεπα τι κατέβαζα και τι ανέβαζα και πότε, είχα χρησιμοποιήσει και το On Line Help για αυτό το πρόβλημα αλλά και αυτοί δεν ήξεραν γιατί δεν εμφανίζετε. Ακόμα και τώρα εμφανίζει το μήνυμα «απαγορευμένη ομάδα θυρών» στην διάρκεια και φυσικά είναι μηδενικές οι τιμές στα υπόλοιπα.
Έτσι και εγώ χρησιμοποίησα το DU Meter το οποίο δεν έδηξε παραπάνω από 3-4 GB, αλλά δυστυχώς δεν έχω κρατήσει την μηνιαία αναφορά που κάνει. :( :( :(

pts
30-09-04, 09:57
Πάντως, άσχετα από αυτήν την περίπτωση, τα προγράμματα που βασίζονται στην ογκοχρέωση είναι μεγάλη παγίδα για όποιους δεν τα παρακολουθούν συστηματικά, κυρίως λόγω του ανεξέλεγκτης εισερχόμενης κίνησης. Θέλει μεγάλη προσοχή νομίζω όταν τα παίρνουμε.

Δεν πιστεύω ότι οι providers τα δίνουν από την καλή τους την καρδία. Από κάπου σίγουρα έχουν υπολογίσει ότι θα εισπράξουν την διαφορά. Και αυτό το κάπου δεν είναι σίγουρα μόνο η αύξηση του αριθμού των συνδρομητών τους αλλά και η είσπραξη επιπλέον εσόδων από αφηρημένους πελάτες.

mrsaccess
30-09-04, 10:13
Μήπως μπορείς να χρησιμοποιήσεις το management tool από τον υπολογιστή κάποιου φίλου σου;

Αν δεν μπορείς ούτε από εκεί πάρε την HOL και απαίτησε ευγενικά (αλλά απαίτησε) να σου στείλουν κάποια μορφή logs που να δείχνει την χρήση της γραμμής σου. Είναι υποχρεωμένοι να έχουν (γιατί αλλιώς πως σε χρεώνουν αν δεν ξέρουν πόσο κατέβασες).

Εξήγησε τους ότι εσύ στο pc σου έχεις δει πολύ μικρότερη κίνηση από ότι ισχυρίζονται.

Και τέλος τόσο καιρό γιατί δεν σου ήρθε κάποιος λογαρασμός; Κάθε μήνα δεν έρχονται;

Sofos
30-09-04, 11:10
Δυστυχώς έφαγες μεγάλο πακέτο φίλε και δύσκολα θα βρείς το δίκιο σου!

zlimvos
30-09-04, 12:35
Η HOL στα management tool (δες και το link) http://tools.hol.gr/online/holoftools/index.aspx?mid=1744 σου δίνει τη δυνατότητα να δεις ανάλυση των συνδέσεων σου. Βλέπεις πόσο κατέβασες και πότε. Το έλεγξες;



Ναι φίλε μου, αλλά εξ’ αρχής είχα πρόβλημα και δεν έβλεπα τι κατέβαζα και τι ανέβαζα και πότε, είχα χρησιμοποιήσει και το On Line Help για αυτό το πρόβλημα αλλά και αυτοί δεν ήξεραν γιατί δεν εμφανίζετε. Ακόμα και τώρα εμφανίζει το μήνυμα «απαγορευμένη ομάδα θυρών» στην διάρκεια και φυσικά είναι μηδενικές οι τιμές στα υπόλοιπα.
Έτσι και εγώ χρησιμοποίησα το DU Meter το οποίο δεν έδηξε παραπάνω από 3-4 GB, αλλά δυστυχώς δεν έχω κρατήσει την μηνιαία αναφορά που κάνει. :( :( :(

Αμα σε προγραμμα με ογκωχρεωση οπως το δικο σου τοτε, δεν δουλευε το tool τους που σου δειχνει τι εχεις κατεβασει, και μπορεις να το αποδειξεις (η μαλλον αμα δεχτουνε οτι οντως δεν δουλευε) τοτε εχεις ενα πολυ γερο πατημα για να κυνηγησεις το θεμα.. Πως να ξερεις πως να κουμανταρεις την κινηση σου , η ποιος σου λεει οτι σε χρεωνανε οτι γουσταρουνε οταν δεν σου εχει reporting?
Μην ξεχνας οτι τα accounting records που θα διαβαζε εκεινο το tool ειναι ακριβως τα ιδια βαση των οποιων θα σε χρεωνανε..

Tony_Ts
30-09-04, 14:36
Πως να ξερεις πως να κουμανταρεις την κινηση σου , η ποιος σου λεει οτι σε χρεωνανε οτι γουσταρουνε οταν δεν σου εχει reporting?
Κι ακόμα περισσότερο πως ξέρουν εκείνοι για να σε χρεώσουν;

Προτείνω να μιλήσεις πάλι μαζί τους και να τους υποδίξεις το πρόβλημα που υπάρχει. Αν δεχτούν ότι όντως υπάρχει τότε το ζητάς να στο στείλουν κι εγγράφως! Φυσικά δεν ξεχνάς να ρωτήσεις το όνομα κι επίθετο του συνομιλιτή σου! Αν τελικά πάει "μακρυά η βαλίτσα" μπορείς να αμφισβητήσεις τη χρέωση κι αυτά θα είναι τα στοιχεία σου!

wintech2003
30-09-04, 16:02
Γι'αυτο φώναζα απο την αρχή...

Μην πάτε σε πακέτα με ογκοχρέωση..

δεν μ'ακουγατε...

τωρα δύσκολα θα βρεις το δίκιο σου.. εγω σου προτεινω να ξεκινήσεις να μαζευεις λεφτα, γιατι ότι και να σου λεμε εδω εμεις, στην τελική έχεις να κάνεις με μια εταιρία και όχι ενα φιλαράκι, και καλώς ή κακώς παίζεις με τους δικούς της όρους.

nnn
01-10-04, 00:48
Adsl με ογκοχρέωση/ογκοχρέωση μπρρρ :death .

Κυνήγησε το όσο περισσότερο μπορείς.

pelasgian
01-10-04, 01:31
Τα πράγματα είναι απλά, δεν τους πληρώνεις. Αν το κυνηγήσουν δικαστικά βρες ένα δικηγόρο. Αν δεν το κυνηγήσουν κάνε ιδιωτικό συμβιβασμό εξηγώντας τους ότι δεν κατέβασες 70 Gb σε τρεις μήνες (δηλαδή περί τα 700 Μb) την ημέρα, γιατί απλά αυτό είναι πολύ απίθανο με P2P με 384. Στείλτους γραπτώς και συστημένα ότι διαφωνείς με την ογκοχρέωση που σου αποδίδουν στη βάση στοιχείων που έχεις και ότι τους ζητάς τα δικά τους στοιχεία για επαλήθευση. Γράψτους ότι στη βάση των δικών σου στοιχείων τους οφείλεις φέρει πειν 150 ευρώ και δες τι θα σου ανταπαντήσουν .

Στη ζωή δεν παίρνεις αυτό που είναι δίκαιο, αλλά αυτό που παζαρεύεις :wink:

blizard
01-10-04, 02:55
Συγνώμη αλλά εγώ δεν μπορώ να πιστέψω ότι σου ζητάνε τόσα λεφτά για dsl !!!
Αν το έκαναν όντος απλά δεν ξέρουν τι τους γίνεται, και συνέχισε τις προσπάθειες μέχρι να μιλήσεις σε κάποιον λογικό άνθρωπο .
Και μην δεχτείς με τίποτα κάποιο συμβιβασμό με πάνω από 200 (για 3 μήνες ιντερνετ)

(βασικά κράτα και όσα στοιχεία μπορείς από αυτά που σου λένε... ίσως έχουν πολύ ενδιαφέρον)

Miltos_01
01-10-04, 06:46
Καλά όλα ΑΠΑΤΗ έχουν καταντήσει σε αυτόν τον τόπο??? Άκου 1000 Euros για μια 3μηνη σύνδεση ADSL...ό,τι και να κατέβασε ο ckbond.
Σαν δεν ντρεπόμαστε λέω εγώ...καημένε ckbond από ότι βλέπω θα βάλεις και εσύ βαθιά το χέρι στην τσέπη!!!

mrsaccess
01-10-04, 11:46
Ρε παιδιά, μην τον τρελάνουμε τον άνθρωπο!

Δεν νομίζω ως ιδιωτική εταιρία η HOL να προτιμά να κλέψει ένα πελάτη και να ρισκάρει να χάσει τους μελλοντικούς που θα ακούσουν την ιστορία του.

Πάρε τηλέφωνο. Ζήτα να μιλήσεις με κάποιο υπεύθυνο/προϊστάμενο. Λένε ότι τους χρωστάς 1000€ και ίσως κινηθούν νομικά εναντίον σου. Δεν μπορείς να μιλάς με το helpdesk. Αυτοί είναι εκεί για άλλο λόγο.

Εξήγησε το πρόβλημα σου αλλά μην αρχίσεις τα θα έρθω να τα σπάσω.

Επέμεινε σε logs. Ακόμα ζήτα εξήγηση για τους λογαριασμούς. Δεν γίνεται μια μέρα θυμάμαι ότι μου χρωστάς λεφτά από κάτι μήνες πριν και σε παίρνω τηλ λες και είμαι χονδρέμπορας. Ζήτα τους ξεχωριστούς λογαριασμούς για κάθε μήνα χρήσης της υπηρεσίας. Έτσι θα δεις και αν είναι μοιρασμένο το download ή σε ένα μήνα.

Τα 60GB με την 384 χρειάζονται περίπου ένα μήνα να κατέβουν, λίγο λιγότερο ίσως. Δεδομένου ότι λες πως τώρα ξεσκίζεσαι στο download, μήπως η HOL άργησε ένα μήνα για να σε περάσει από την ογκοχρέωση στο flatrate; Και αυτό το μήνα εσύ κατέβαζες σαν τρελός; Και πάλι δικό τους λάθος είναι αλλά λίγο δύσκολα θα το δεχτούν. Εσύ επέμεινε πάντως.

Τέλος και κάτι μάλλον απίθανο. Μήπως έχεις κάνα wireless ξεκλείδωτο και ο γείτονας κατέβαζε στην υγειά σου;;;

kalm
04-10-04, 12:07
Κανένα νέο από τον ckbond που ξεκίνησε το topic? Με ενδιαφέρει προσωπικά μια και έχω και εγώ πακέτο με ογκοχρέωση. Αντιμετώπισα πρόσφατα και εγώ πρόβλημα με κάποια χρέωση που ήταν υπερβολική αλλά μου τη διορθώσανε από τη HOL. Από ότι φαίνεται δεν είναι τελείως "στρωμένο" το σύστημα χρέωσης. Ειδικά στο χρόνο που υποτίθεται οτι μένεις συνδεδεμένος (είναι βέβαια μόνο πληροφοριακός) δεν ξέρει τι του γίνεται. Από το support μου συστήσανε να βγάζω το βύσμα της γραμμής κάθε φορά που τελείωνω τη σύνδεση στο internet (πράγματι έτσι δείχνει τον πραγματικό χρόνο σύνδεσης). Για τον όγκο (που είναι και η ουσία) με σύγκριση μετρήσεων από άλλα προγράμματα (Norton internet security, network activity diagram) δεν υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις (εκτός από την περίπτωση που είπα παραπάνω). Σε κάθε περίπτωση όμως θέλει προσοχή και τακτικό έλεγχο... :wink:

lazar
04-10-04, 12:52
Δεν θά 'πρεπε να έχει μία δεικλίδα ασφαλείας; Όπως γίνεται με την χρονοχρέωση, όπου πάνω από κάποιο όριο σε χρεώνουν ένα μέγιστο ποσό, που φυσικά είναι μεγαλύτερον του flat rate,αλλά μέσα σε λογικά πλαίσια.

EvilHawk
04-10-04, 13:17
Δεν θά 'πρεπε να έχει μία δεικλίδα ασφαλείας; Όπως γίνεται με την χρονοχρέωση, όπου πάνω από κάποιο όριο σε χρεώνουν ένα μέγιστο ποσό, που φυσικά είναι μεγαλύτερον του flat rate,αλλά μέσα σε λογικά πλαίσια.

Αν δεν κάνω λάθος, διορθώστε άν κάνω, η μόνη εταιρεία που έχει ανώτερο όριο χρεώσης είναι η Οtenet! :wink:

kalm
04-10-04, 13:21
Δεν θά 'πρεπε να έχει μία δεικλίδα ασφαλείας; Όπως γίνεται με την χρονοχρέωση, όπου πάνω από κάποιο όριο σε χρεώνουν ένα μέγιστο ποσό, που φυσικά είναι μεγαλύτερον του flat rate,αλλά μέσα σε λογικά πλαίσια.

Θεωρητικά, η δυνατότητα online παρακολούθησης του λογαριασμού είναι μια δεικλίδα ασφαλείας. Στην πράξη όμως τί γίνεται αν λείπεις για μια-δυό βδομάδες και ο μετρητής γράφει (έστω από λάθος) συνέχεια;
Πιστεύω πως αυτό που είπες είναι το πιο σωστό, αλλά δεν είναι και η μόνη λύση. Πχ. θα μπορύσαν να βάλουν κάποιο όριο (πχ. 1,5 GB) μετά το οποίο (αφού σε ειδοποιούσαν με email) θα έπρεπε να δώσεις (την ηλεκτρονική σου) συγκατάθεση για να προχωρήσει σε μεγαλύτερο όγκο. Ούτως ή άλλως όποιος καταφεύγει στη λύση της ογκοχρέωσης δεν αποσκοπεί σε κατέβασμα πολλών GB (δεν τον συμφέρει, θα πρέπει να επιλέξει flat). Αυτό δεν σημαίνει βέβαια οτι κάποια χρονική δεν μπορεί να χρειαστεί να κατεβάσει παραπάνω, οπότε θα πρέπει να του δίνουν τη δυνατότητα.

EvilHawk
04-10-04, 13:29
πό το support μου συστήσανε να βγάζω το βύσμα της γραμμής κάθε φορά που τελείωνω τη σύνδεση στο internet (πράγματι έτσι δείχνει τον πραγματικό χρόνο σύνδεσης).


Αχαχαχα σωστή αντιμετώπιση αυτή! Ρε τι άλλο θα ακούσουμε! :lol: :lol:

EvilHawk
04-10-04, 13:53
Αν δεν κάνω λάθος, διορθώστε άν κάνω, η μόνη εταιρεία που έχει ανώτερο όριο χρεώσης είναι η Οtenet!
Τελικά Otenet, Forthnet, SPARKnet έχουν μέγιστη χρέωση στα μή flat rate προγράμματα τους! Δηλάδή όλοι εκτός απο την HOL?

kalm
04-10-04, 13:58
Έτσι είναι. Η μόνη διαφορά είναι πως σε αυτά τα πακέτα προαγοράζεις όγκο (πχ. 1 GB) ενώ στην HOL όχι. Χρεώνεσαι μόνο όσο κατεβάσεις.

EvilHawk
04-10-04, 14:11
Έτσι είναι. Η μόνη διαφορά είναι πως σε αυτά τα πακέτα προαγοράζεις όγκο (πχ. 1 GB) ενώ στην HOL όχι. Χρεώνεσαι μόνο όσο κατεβάσεις.


Ναι αλλά άν ξεπράσεις το όριο, δεν έχουν περιορισμό στο πόσή ώρα ή τό πόσο θα κατεβάσεις, μονάχα ανώτερη χρέωση! Μεγάλη παγίδα αυτό της Hol τελικά...!

kalm
04-10-04, 14:59
[quote]
Ναι αλλά άν ξεπράσεις το όριο, δεν έχουν περιορισμό στο πόσή ώρα ή τό πόσο θα κατεβάσεις, μονάχα ανώτερη χρέωση! Μεγάλη παγίδα αυτό της Hol τελικά...!

Δεν μπορώ να πω πως είναι παγίδα. Όπως είπα και πιο πάνω υπάρχει το εργαλείο του online ελέγχου οπότε ανά πάσα στιγμή ξέρεις πόσο έχεις κατεβάσει. Εννοείτε πως όταν χρησιμοποιείς ογκοχρέωση το ελέγχεις τακτικά. Απλά υπάρχει ο κίνδυνος του λάθους τον οποίο πρέπει οι εταιρείες να προσπαθήσουν να εξαλείψουν. Σε τελική ανάλυση δεν βλέπω τι διαφορά υπάρχει από τη χρήση ενός κινητού για παράδειγμα. Ίσα-ίσα εδώ υπάρχει τρόπος να ελέγξεις τις χρεώσεις και με δικά σου προγράμματα. Βέβαια αν θα βρεις το δίκιο σου σε περίπτωση λάθους, αυτό είναι άλλο θέμα (εγώ ευτυχώς το βρήκα).

EvilHawk
04-10-04, 15:29
Η μή ύπαρξη ανώτατου ορίου χρέωσης είναι ΠΑΓΙΔΑΡΑ όχι απλά παγίδα!
Ότι εργαλεία ελέγχου και να σου δώσουν είναι πολύ εύκολο να την πατήσεις!
Τρανό παράδειγμα η ύπαρξη αυτόυ του thread!

Απορώ με τί κριτήρια θα μπορούσε να διαλέξει κάποιος ένα τέτοιο σύστημα χρέωσης, όταν ο ανταγωνισμός προσφέρει κλιμακούμενα όρια και ανώτερο όριο χρέωσης που μπορεί να καλύψει τον καθένα που δεν ενδιαφέρεται για flat rate!

cartman
04-10-04, 16:28
Καλησπέρα σε όλους.

Έχοντας διατελέσει επί δύο χρόνια support engineer στην Βρεττανία, πρέπει να αναφέρω την προσωπική μου άποψη, ότι είναι λίγο δύσκολο να έχει γίνει λάθος χρέωση. Βέβαια, δεν είναι και αδύνατο.

Ακόμη θα ήθελα να δηλώσω ότι για αυτόν ακριβώς το λόγο υπάρχουν και οι ογκοχρεώσεις. Επείδη μια σύνδεση ογκοχρέωσης προυποθέτει ενά πολύ υπεύθυνο χρήστη (άτομο που παρακολουθεί συνέχεια τη γραμμή του και κρατάει logs για τυχόν λάθη) εκεί στηρίζονται οι εταιρίες παροχής και προσφέρουν τέτοιου είδους πακέτα (τα οποιά παρεπιπτώντος είναι και ιδιαίτερα φθηνά άρα και δημοφιλή).

Το λογισμικό που χρησιμοποιείται για τη χρέωση, αγοράζεται συνήθως έτοιμο, από εταιρίες που έχουν εξειδικευτεί στα συγκεκριμένα προιόντα και συνήθως λειτουργούν άψογα. (Υπάρχει βέβαια πάντα η πιθανότητα κακού χειρισμού άρα και λάθους, σε πολύ μικρό ποσοστό όμως αφού τα συγκεκριμένα συστήματα είναι πλήρως αυτοματοποιημένα).

Θα ήθελα, απλά να προτρέψω τους μελλοντικούς και νυν χρήστες ADSL να είναι πολύ προσεκτικοί και να έχουν κατανοήσει πλήρως τις ανάγκες τους καθώς και των υποχρεώσεων που αναλογούν, πρωτού προβούν σε οποιαδήποτε αγορά προιόντος ή υπηρεσίας, ώστε να μην βρεθούν σε ανάλογη θέση.

Για την συγκεκριμένη περίπτωση: Κάποια P2P προγράμματα είναι ιδιαίτερα καταστροφικά από πλευράς bandwidth αφού φαίνεται ότι κατεβάζεις 2 αρχεία των 5 ΜΒ το καθένα και ουσιαστικά λόγω overheads αντί για περίπου 10 - 12 ΜΒ κίνησης που θα ανέμενε κάποιος ουσιαστικά η κίνηση έχει ξεπεράσει το 1GB. Ένα από αυτά τα προγράμματα ήταν η νεότερη έκδοση του Morpheus που κατέστρεψε ανθρώπους κυριολεκτικά και όλοι φυσικά μετά το γύρισαν σε Grokster.

Για τον φίλο που αντιμετωπίζει το πρόβλημα: Πρόσεχε στην περίπτωση που θα το πας δικαστικά (πολλοί θερμόαιμοι εδώ μέσα εξέφρασαν αυτήν την άποψη), διότι μπορεί να σου κοστίσει πολύ παραπάνω από 1000€ σε χρήμα αλλά και χρόνο και αμφιβάλλω αν θα κερδίσεις στο τέλος. Ειδικά δε εάν υπάρχει επίσημο log της HOL (που σίγουρα υπάρχει) και δείχνει το IP σου και το MAC Address του υπολογιστή σου να έχει κάνει τέτοιου μεγέθους κίνηση, δεν υπάρχει περίπτωση να κερδίσεις τίποτα και είναι πολύ πιθανό να σε χρεώσουν και τα δικά τους δικαστικά έξοδα.

Προς αυτούς που είπαν οτι δεν γίνονται 700ΜΒ την ημέρα με σύνδεση 384:

Με κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς:

716800 KB / 48KB = περίπου 4,5 ώρες
έαν θεωρήσεις ότι πρακτικά η 384 κατεβάζει στο μισό του μεγίστου δηλ. 24ΚΒ/δευτ. τότε θέλεις γύρω στις 9 ώρες / ημέρα, πράγμα ιδιαιτέρως εφικτό, αν αφήνεις τον υπολογιστή σου ανοικτό το βράδυ να κατεβάζει....

Καλή τύχη φίλε, και προσοχή από εδώ και πέρα σε όλους μας.

Φιλικά,
Cartman.

EvilHawk
04-10-04, 16:48
Σωστός ο cartman! :wink:

ckbond
04-10-04, 16:52
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας και για τις συμβουλές σας.

Τελικά μάλλον βρέθηκε η μ@#$&*ια που έχει γίνει…:evil:
Όταν ξεκίνησα με την ογκοχρέωση μου έδωσαν τις ρυθμίσεις και το username έπρεπε να είναι Any:ckbond…… όταν λοιπόν άλλαξα το πακέτο της σύνδεσης μου σε κανονική σύνδεση οι σουρουκλεμέδες δεν μου είπαν να αλλάξω το username και αντί για Any να βάλω Hol, οπότε αυτό συνέχιζε να χρεώνει μέχρι και σήμερα ότι κατέβαζα!!!
Με λίγα λόγια τα 70GB δεν είναι για τους πρώτους 2-3 μήνες, αλλά μέχρι σήμερα.
Οπότε προσοχή όσοι αλλάζετε από ογκοχρέωση σε full σύνδεση να αλλάξετε το username… !!!
Ακόμα βέβαια δεν μου έχει δοθεί κάποια επίσημη απάντηση από την HOL, είναι στο ψάξιμο η υπόθεση…

Πάντως μετά από αυτό μου ανέβηκε λίγο το ηθικό και περιμένω να δω τι θα γίνει…
Βέβαια το κακό είναι ότι είμαι χωρίς internet στο σπίτι, μέχρι να ξεδιαλύνει το θέμα και γι’ αυτό μέσα στο σαββατοκύριακο δεν είχα μπει καθόλου στο forum, τώρα είμαι στην δουλειά και ξέκλεψα λίγο χρόνο για να μπω και να γράψω το post…

Και πάλι σας ευχαριστώ, και ότι νεότερο υπάρξει θα σας ενημερώσω :D :mrgreen: :D

buffos
04-10-04, 18:23
Κατσε γιατι θα σαλτάρω.
Απο την στιγμή που άλλαξες πακέτο και σταμάτησες την προηγούμενη συνδρομή σου έπρεπε να σταματήσει και η πρόσβαση στο πακέτο εκείνο.
Η λογική λέει οτι δεν θα επιμένουν σε αυτή την χρέωση αφου απλά δεν έχεις συνδρομή για εκείνο το πακέτο.
Ερωτηση:
Για την νέα σου συνδρομή έχεις πληρώσει μέχρι σήμερα που μιλάμε κάποια στιγμή πάγιο?

kalm
04-10-04, 20:27
Η μή ύπαρξη ανώτατου ορίου χρέωσης είναι ΠΑΓΙΔΑΡΑ όχι απλά παγίδα!
Ότι εργαλεία ελέγχου και να σου δώσουν είναι πολύ εύκολο να την πατήσεις!
Τρανό παράδειγμα η ύπαρξη αυτόυ του thread!

Απορώ με τί κριτήρια θα μπορούσε να διαλέξει κάποιος ένα τέτοιο σύστημα χρέωσης, όταν ο ανταγωνισμός προσφέρει κλιμακούμενα όρια και ανώτερο όριο χρέωσης που μπορεί να καλύψει τον καθένα που δεν ενδιαφέρεται για flat rate!

Το να μιλάς για παγίδα (παγιδάρα) θέλει λίγο εξήγηση. Εννοείς οτι:
1)η εταρεία μπορεί να σε χρεώσει παραπάνω;
ή
2)μπορεί να κάνεις περισσότερη χρήση από ότι ήθελες;

Για το πρώτο αν συμβεί θα είναι από λάθος και για αυτό θα πρέπει να κάνεις ελέγχους με δικό σου πρόγραμμα. Για το δεύτερο τι να πω. Αν δεν ξέρει κάποιος αριθμητική....
Θα πρέπει λοιπόν να εξηγήσεις πως μπορείς να την πατήσει κανείς κατά τη γνώμη σου.

Τώρα για τα κριτήρια που επιλέγει κάποιος ένα τέτοιο πρόγραμμα μπορώ να σου πω τα δικά μου.

1) τιμή: από τη στιγμή που δεν κάνω "βαριά" χρήση του internet (περίπου 600 ΜΒ/μήνα) είναι πιό οικονομικό
2) ο ανταγωνισμός που λες προσφέρει συνδέσεις μόνο μέσω ΟΤΕ, ο οποίος δεν με κάλυπτε εδώ και 6 μήνες (Ν.Ιωνία). Όμως και να με κάλυπτε λόγω του πρώτου κριτηρίου (τιμή) πάλι γραμμή Vivodi θα έπερνα. Με γραμμή λοιπόν vivodi η HOL είναι η μόνη επιλογή με ογκοχρέωση.
Εν' ολίγοις για 600 ΜΒ το μήνα το internet για 256/128 μου έρχεται 28,2 €/μήνα (ΦΠΑ συμπεριλαμβανομένου).

sdikr
04-10-04, 20:49
Εν' ολίγοις για 600 ΜΒ το μήνα το internet για 256/128 μου έρχεται 28,2 €/μήνα (ΦΠΑ συμπεριλαμβανομένου).

και πόσες ώρες χάνεις για να "προσέχεις" τι κατεβάζεις;
πόσο θα σου έβγαινε δηλαδή να πάρεις την anyaccess 200;

Θα έπρεπε να έχουν κάποιο ανώτατο όριο.
Αυτό φυσικά αν θέλουν να είναι σωστοι προς αυτούς τους συνδρομητές

EvilHawk
04-10-04, 20:58
Για το πρώτο αν συμβεί θα είναι από λάθος και για αυτό θα πρέπει να κάνεις ελέγχους με δικό σου πρόγραμμα. Για το δεύτερο τι να πω. Αν δεν ξέρει κάποιος αριθμητική....

Εχεις απαντήσει μόνος σου ήδη!



Με γραμμή λοιπόν vivodi η HOL είναι η μόνη επιλογή με ογκοχρέωση.

Το μόνο κριτήριο που θα μπορούσε να δικαιολογήσει τέτοια επιλογή είναι αυτό!

Sorry αλλά τα 600MB δεν είναι ούτε το ένα τρίτο της ημερήσιας κίνησης μου! :wink:

kalm
04-10-04, 21:44
και πόσες ώρες χάνεις για να "προσέχεις" τι κατεβάζεις;
πόσο θα σου έβγαινε δηλαδή να πάρεις την anyaccess 200;

Θα έπρεπε να έχουν κάποιο ανώτατο όριο.
Αυτό φυσικά αν θέλουν να είναι σωστοι προς αυτούς τους συνδρομητές

Το "ώρες" είναι υπερβολικό. Ελάχιστα λεπτά και όχι κάθε μέρα. Αξίζει τον κόπο για 7 €/μήνα (διαφορά με anyaccess 200). Και στο κάτω-κάτω αν γλυκαθώ (κατεβάζω σταθερά μεγαλύτερους όγκους) μπορώ πάντα να αλλάξω. :wink:



Το μόνο κριτήριο που θα μπορούσε να δικαιολογήσει τέτοια επιλογή είναι αυτό!

Sorry αλλά τα 600MB δεν είναι ούτε το ένα τρίτο της ημερήσιας κίνησης μου!

Μα για αυτό υπάρχουν διαφορετικά πακέτα, επειδή υπάρχουν διαφορετικές ανάγκες. Η ουσία είναι να μην κρίνεις τις επιλογές των άλλων από τις δικές σου ανάγκες. :idea:

KyR-X
04-10-04, 22:27
Βρε παιδιά κόψτε την ογκοχρέωση, γιατί δεν έχει σχέση τελικά με το πόσα megabites έχεις γεμίσει στο φάκελο που κάνεις downaload θα πιαστείτε κορόιδα αποκτώντας account σε κάποιο online παιχνίδι και τώρα ολα αυτά απαιτούν συνθήκες γραμμών broadband, δηλαδή το meter θα δείχνει οτι κατεβάζετε Giga! αν παίζετε κάθε μέρα σε συνθήκες που περιλάμβάνουν αναγκαστικά μεγάλη διαμεταγωγή πληροφοριών, φόρτωση properties (σκηνικών) απο το Virtual κόσμο (πόλεις οχήματα), τη περιγραφή των άλλων παικτών που μπορεί να είναι πολλά megabites (ρούχα, όπλα, λογότυπα) τη γενική περιγραφή των κινήσεων των δικών σας σε σχέση με το κόσμο+με τους άλλους παίχτες, ενώ εσείς απλά θα κοιτάτε το φάκελο με τα downloads και θα νομίζετε οτι δεν έχετε κατεβάσει πολλά πράγματα.
Καλύτερα απο την ογκοχρέωση να απαιτήσουμε χαμηλότερα πάγια απο τους ISPs να γινεται χρέωση ανα εβδομάδα η και μόνο ανα ημέρα.

Η ογκοχρεωση πρέπει να καταργηθεί είναι απάτη!

edit: Π.Σ. τα σημερινά games δεν είναι CounterStrike που ολα φορτώνονται απο τη μνήμη του PC σας και απλά γίνεται update στα avatars των παικτών, συνήθως σήμερα προσπαθούν να έχουν πολλύ μικρό φόρτο στη μνήμη και ολα να περνούν απο τη γραμμή για να ξαναφορτωθούν κατά το δοκούν. Σε Virtual κόσμους έτσι κι αλλιώς δε γίνεται διαφορετικά γιατί κανένα PC δεν θα μπορούσε να έχει αρκετή μνήμη για να χωρέσει και το πιο μικρό Virtual World παιχνίδι που υπάρχει στο Internet.

Αυτά τα λέω γιατί οι πΟΤΕτζήδες και τα λοιπά λαμόγια καραδοκούν!

wintech2003
05-10-04, 00:00
KyR-X συγνώμη για την εκφραση αλλα την πέταξες την κοτσάνα :roll:

Τί ειναι αυτά που λες? ΕΛΕΟΣ!

Φυσικά και όλα τα online παιχνίδια, το μόνο που "μεταφέρουν" μέσω του Internet ειναι πληροφορίες για τον χαρακτήρα σου (π.χ. Level, Inventory κτλ) καθώς και τις συντεταγμένες στις οποίες κινείτε.
Όλα τα υπόλοιπα (π.χ. τα textures του περιβάλλοντος και τα γραφικά των χαρακτήρων/όπλων/αντιπάλων) είναι αποθηκευμένα στον σκληρό δίσκο.

Αν ειναι έτσι όπως τα λές γιατι το Lineage II ειναι 1,5 GB παιχνίδι το οποίο πρέπει υπάρχει στον δίσκο σου?

Επίσης έχεις ασχοληθεί ποτε με skinning online παιχνιδιών? π.χ. στο MU μπορεις να επεξεργαστείς την εικόνα σε κάθε τι που υπάρχει μέσα στο παιχνίδι. Μπορεις π.χ. να αλλάξεις χρώματα στις πανοπλίες και στα μαγικα όπως επίσης και στα μαλλία των χαρακτήρων αλλα και σε όλο τους το ντύσιμο. Αυτό το editing το κάνεις τοπικά, και όταν παίζεις το παιχνίδι το βλέπεις φυσικά μόνο εσύ.

Οι server όλων των online παιχνιδιών είναι ως επι το πλείστον ενας SQL server που κρατάει το account information σου, καθώς και η engine του παιχνιδιού που "παράγει" τους εχθρούς κτλ.

Αυτά τα λέω διοτι ισχύει ακριβώς το αντίθετο απο αυτό που έγραψες στην τελευταία παράγραφο!

pelasgian
05-10-04, 01:28
Προς αυτούς που είπαν οτι δεν γίνονται 700ΜΒ την ημέρα με σύνδεση 384:

Με κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς:

716800 KB / 48KB = περίπου 4,5 ώρες
έαν θεωρήσεις ότι πρακτικά η 384 κατεβάζει στο μισό του μεγίστου δηλ. 24ΚΒ/δευτ. τότε θέλεις γύρω στις 9 ώρες / ημέρα, πράγμα ιδιαιτέρως εφικτό, αν αφήνεις τον υπολογιστή σου ανοικτό το βράδυ να κατεβάζει....

Φιλικά,
Cartman.

Είπαμε για p2p ok; Ακόμα και στην Αγγλία που είμαι τώρα, δεν κατεβάζω ένα cd την ημέρα. Θέλει 3-4 μέρες το dvd με τα p2p. Λίγο καλύτερα όταν βάζω Linux, αλλά σίγουρα όχι 48kb στο 384 που να κάνετε τούμπες. Εδώ με 512 και έδινε 51 με virgin και 56 με AOL.

sdikr
05-10-04, 01:38
Εδώ με 512 και έδινε 51 με virgin και 56 με AOL.

μα η virgin is still a virgin (like madona :mrgreen: ) ενώ η aol έχει ανοίξει!!
:guitar

pelasgian
05-10-04, 01:46
Τώρα που έγινε Virgin Galactic δεν μασάει τίποτα ο Braxton.

lazar
05-10-04, 08:06
Είπαμε για p2p ok; Ακόμα και στην Αγγλία που είμαι τώρα, δεν κατεβάζω ένα cd την ημέρα. Θέλει 3-4 μέρες το dvd με τα p2p.


Εάν θέλει 3-4 μέρες το 1 dvd, τότε σε 1 ημέρα έχεις κατεβάσει περισσότερα από 1 cd. 1 dvd =~ 7 cd, έτσι δεν είναι;

kalm
05-10-04, 09:37
Βρε παιδιά κόψτε την ογκοχρέωση, γιατί δεν έχει σχέση τελικά με το πόσα megabites έχεις γεμίσει στο φάκελο που κάνεις downaload θα πιαστείτε κορόιδα αποκτώντας account σε κάποιο online παιχνίδι και τώρα ολα αυτά απαιτούν συνθήκες γραμμών broadband, δηλαδή το meter θα δείχνει οτι κατεβάζετε Giga! αν παίζετε κάθε μέρα σε συνθήκες που περιλάμβάνουν αναγκαστικά μεγάλη διαμεταγωγή πληροφοριών, φόρτωση properties (σκηνικών) απο το Virtual κόσμο (πόλεις οχήματα), τη περιγραφή των άλλων παικτών που μπορεί να είναι πολλά megabites (ρούχα, όπλα, λογότυπα) τη γενική περιγραφή των κινήσεων των δικών σας σε σχέση με το κόσμο+με τους άλλους παίχτες, ενώ εσείς απλά θα κοιτάτε το φάκελο με τα downloads και θα νομίζετε οτι δεν έχετε κατεβάσει πολλά πράγματα.
Καλύτερα απο την ογκοχρέωση να απαιτήσουμε χαμηλότερα πάγια απο τους ISPs να γινεται χρέωση ανα εβδομάδα η και μόνο ανα ημέρα.

Η ογκοχρεωση πρέπει να καταργηθεί είναι απάτη!

edit: Π.Σ. τα σημερινά games δεν είναι CounterStrike που ολα φορτώνονται απο τη μνήμη του PC σας και απλά γίνεται update στα avatars των παικτών, συνήθως σήμερα προσπαθούν να έχουν πολλύ μικρό φόρτο στη μνήμη και ολα να περνούν απο τη γραμμή για να ξαναφορτωθούν κατά το δοκούν. Σε Virtual κόσμους έτσι κι αλλιώς δε γίνεται διαφορετικά γιατί κανένα PC δεν θα μπορούσε να έχει αρκετή μνήμη για να χωρέσει και το πιο μικρό Virtual World παιχνίδι που υπάρχει στο Internet.

Αυτά τα λέω γιατί οι πΟΤΕτζήδες και τα λοιπά λαμόγια καραδοκούν!


1)Δεν παίζω online παιχνίδια προς το παρόν οπότε τα σχετικά επιχειρήματα (αν είναι σωστά) με αφήνουν αδιάφορο
2)Μάλλον θέλεις να πεις οτι μπορεί να δω στον windows explorer οτι κατεβάσα Χ ΜΒ ενώ στην πραγματικότητα να έχω κατεβάσει Χ+Α ΜΒ (όπου Α ο αριθμός των Overhead). Μα έτσι είναι και το ξέρω. Και μάλιστα ξέρω οτι προσμετράται και το upload στη χρέωση (δηλ. η συνολική διακίνηση). Ξέρεις φρόντισα να ενημερωθώ πριν προτιμήσω το συγκεκριμένο πακέτο. Εννοείτει πως πρέπει να χρησιμοποιήσεις πρόγραμμα που μετράει την κίνηση (αριθμό Κbytes up και down) για να έχεις εικόνα του όγκου.
3)Αν θεωρείς την ογκοχρέωση απάτη μην την χρησιμοποιείς, δικαίωμά σου. Υπάρχουν όμως άνθρωποι που τους εξυπηρετεί. Με ποιό δικαίωμα όμως ζητάς να καταργηθεί και για αυτούς; Σου προκαλεί κάποια ζημιά εσένα προσωπικά;
[/code]

cartman
05-10-04, 10:43
Προς αυτούς που είπαν οτι δεν γίνονται 700ΜΒ την ημέρα με σύνδεση 384:

Με κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς:

716800 KB / 48KB = περίπου 4,5 ώρες
έαν θεωρήσεις ότι πρακτικά η 384 κατεβάζει στο μισό του μεγίστου δηλ. 24ΚΒ/δευτ. τότε θέλεις γύρω στις 9 ώρες / ημέρα, πράγμα ιδιαιτέρως εφικτό, αν αφήνεις τον υπολογιστή σου ανοικτό το βράδυ να κατεβάζει....

Φιλικά,
Cartman.

Είπαμε για p2p ok; Ακόμα και στην Αγγλία που είμαι τώρα, δεν κατεβάζω ένα cd την ημέρα. Θέλει 3-4 μέρες το dvd με τα p2p. Λίγο καλύτερα όταν βάζω Linux, αλλά σίγουρα όχι 48kb στο 384 που να κάνετε τούμπες. Εδώ με 512 και έδινε 51 με virgin και 56 με AOL.

Αγαπητέ pelasgian,

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πείς. Έχετε παρακαλώ υπόψη σας ότι ενώ τα forum διευκολύνουν το διάλογο μεταξύ χρηστών, ο λόγος παρ'όλα αυτά παραμένει γραπτός. Προσπαθήστε να μη γράφετε με προφορικό στύλ διότι πολλές φορές δεν είστε σαφείς.

Φυσικά και δεν αναφέρθηκα στο τι κάνεις εσύ και το αν κατεβάζεις ένα CD την ημέρα ή όχι. Φαίνεται ότι διάβασες το μήνυμά μου εντελώς πρόχειρα και κατανόησες ότι ήθελες εσύ εντελώς αυθαίρετα.

Τα 48 ΚΒ/δευτ. είναι η θεωρητική μέγιστη τιμή μιας 384 γραμμής. Αν ξανακοιτάξεις κάλα και με προσοχή αυτή τη φορά το μήνυμά μου, θα δείς ότι ο τελικός υπολογισμός μου έχει γίνει με 24ΚΒ/δευτ. (περίπου 9 ώρες) που είναι πρακτικά εφικτός για μια 384 γραμμή στην Ελλάδα. Επίσης, το να χαρακτηρίσεις μία κατάσταση ώς εφικτή, δεν σημαίνει οτί γίνεται κατά κόρον και από όλους, αλλά ότι είναι δυνατό να γίνει.

Είσαι ασαφής επίσης γιατί αρχικά μιλάς για CD και αμέσως μετά για DVD. Μη νομίζεις αγαπητέ ότι τα πράγματα με το ADSL στην Αγγλία είναι καλύτερα απ'ότι εδώ στην Ελλάδα. Η τιμές είναι φυσικά καλύτερες (είναι 6 φορές μεγαλύτερη αγορά η αγγλική) αλλά τα προβλήματα και τα αργά downloads υπάρχουν και εκεί.

Ευχαριστώ πολύ,
Cartman.

Υ.Γ. Θα ήθελα να παρακαλέσω τους φίλους συνομιλητές για περισσότερη σαφήνεια και υπευθυνότητα όταν σχολιάζουν το μήνυμα κάποιου άλλου.

meddling_mage
08-10-04, 00:08
Εγώ διαφωνώ γενικότερα με την φιλοσοφία οποιοδήποτε πακέτου ογκοχρέωσης. Οταν τις παλαιότερες εποχές είχαμε dial up internet, κοιτάζαμε το ρολόι μας κ σκευτόμασταν πόσο γρήγορα πέρασαν 2 ώρες στο νετ, και πως καλο θα ήτανε να αποσυνδεόμασταν κ λίγο για να μην χρεωθούμε πολύ στον ΟΤΕ. Μετά απο 10 χρόνια, είμαστε τυχεροί που επιτέλους ήρθε κ στης Ελλάδα το μοντέλο του aDSL οπου με το οποίο μπορούμε να είμαστε συνδεδεμένοι 24 ώρες το 24ωρο, 365 μέρες το χρόνο, να κατεβάζουμε ό,τι θέλουμε, ελεύθερα κ χωρίς δεσμέυσεις, πληρώνοντας μόνο στον ΟΤΕ τα "προβλεπόμενα".
Όταν λοιπόν έχεις στα χέρια σου μια τέτοια γραμμή, οπου θεωρητικά έχεις ξεφύγει απο την "φυλακή" του dial up, είναι μεγάλη "χαζομάρα" να πηγαίνεις να "φυλακίζεσε" πάλι σε μέτρα κ σταθμά που δεν αρμόζουν για την totally free σύνδεση που έχεις. Παλαιότερα κοίταγες το ρολόι για την ώρα, τώρα θα κοιτάς το πηγαινελα των ΜΒ?
Οποιος βάζει aDSL την βάζει γιατι είναι 100% γνώστης του ίντερνετ, θέλει να κατεβάζει πράγματα ή τον ενδιαφέρει να είναι online συνέχεια για δικούς του λόγους.
Η ογκοχρέωση φέρνει φοβία στον χρήστη, και ουσιαστικά χρησιμοποιεί το ίντερνετ μόνο για να κάνει browsing. Αντε κ για κανενα πρόγραμμα, αλλα όχι πολλά πράγματα. Θα σκεφτεί 2 και 3 φορές να κάνει update κάποιο πρόγραμμα όταν είναι 150-200ΜΒ, και επίσης θα σκεφτεί να παίξει ενα online παιχνίδι!!! Η μεγάλη ταχύτητα, προυποθέτει και μεγάλη υπευθυνότητα. Οπου στην πραγματικότητα δεν ειναι αναγκαία κάν...
Εφόσον λοιπον όλα αυτά συμβαίνουν, τοτε ποιος ο λόγος να έχει aDSL? Και μια ISDN σύνδεση σε αυτήν την περίπτωση μπορει όλα αυτά να του τα προσφέρει, ακόμα κ πιο φθηνά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.