PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως μπορω να συνδεθω στο internet μεσω ασυρματου δικτυου?



stalker70
25-04-07, 18:33
Θα ήθελα σας παρακαλώ πολύ την βοήθειά σας ...

Προσπαθω να συνδεθω σε ενα ασυρματο δίκτυο που έχει ο αδελφός μου στην απεναντι πολυκατοικία. Βρισκω το δικτυο του και συνδεομαι κανονικα. Μου δείχνει οτι υπαρχει εξαιρετικο σημα, μου δινει ΙP, DHCP και ολα τα σχετικα για τα οποια βεβαια δεν ειμαι και πολυ σχετικος...
Παρ'ολα αυτα δεν μπορω να συδεθω στο ιντερνετ.
Τι αλλο πρεπει να κανω για να συνδεθω στο ιντερνετ αξιοποιώντας το ασυρματο δίκτυο?

Ευχαριστω πολύ για την βοήθεια.

Reef
25-04-07, 19:06
τι εννοεις δεν μπορεις να συνδεθεις?

stalker70
25-04-07, 19:17
κανω κλικ στο εικονιδιο του explorer για να συνδεθω στο ιντερνετ αλλα δεν ανοιγει καμια σελιδα... Δεν φορτωνει τιποτα ενω είμαι συνδεδεμενος με το ασυρματο δίκτυο του αδελφου μου.

Reef
25-04-07, 19:34
τι router εχει ο αδερφος σου? μηπως εχει καποια επιλογη μεσα απ το μενου του ρουτερ του να μη σ αφηνει να δεις το διαδικτυο παρα μονο το τοπικο δικτυο

k_koulos
25-04-07, 19:56
δες και αν παίρνει DNS αυτόματα,

stalker70
25-04-07, 20:00
Εχει το router telindus 1133 και ναι δινει DNS αυτοματα.

Εγω μηπως πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις στον explorer μου?

Reef
25-04-07, 20:03
εσυ οχι, πες στου να κοιταξει στο μενου του router αν εχει καποια επιλογη που να αναφερει αν σου επιτρεπεται η προσβαση στο internet ή οχι

stalker70
25-04-07, 20:12
OK φιλε μου... θα το κοιταξω...

Σας ευχαριστω ολους παντως!!!

teslafun
25-04-07, 22:23
Πρέπει να ρυθμίσεις στον υπολογιστή σου σαν gateway την IP του router

stalker70
26-04-07, 22:07
Πρέπει να ρυθμίσεις στον υπολογιστή σου σαν gateway την IP του router

Αυτο πως το κανω?

alxandros
26-04-07, 23:50
Θα πας στο Control Panel -> Network connections. Εκεί θα δείς το Local Area Connection. Θα κάνεις δεξί click -> properties και θα επιλέξεις εκεί που λέει Internet Protocol (TCP/IP) και θα πατήσεις το κουμπί Properties. Στο παράθυρο που θα σου ανοίξει στο 3o πεδίο λέει Default Gateway. Εκεί θα πρέπει να συμπληρώσεις την IP του router.

pasific
27-04-07, 06:11
πρεπει να ρυθμισεις και τον explorer εκει που λεει εργαλεια, επιλογες ιντερνετ, συνδεσεις, επιλεγεις (να μην γινετε ποτε κληση μιας συνδεσης) και στις ρυθμισεις τοπικου δυκτιου βαζεις (αυτοματος εντοπισμος δικτιου)

@ ADSLgr.com All rights reserved.