PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL @ Θεσσαλονίκη - Ποιά περιοχή έχει τα λιγότερα προβλήματ



pdrake
30-09-04, 13:05
Γειά σας παιδιά!

Για επαγγελματικούς λόγους μετακομίζω από Αθήνα στη Θεσσαλονίκη, όπου σπούδασα και έχω ωραίες αναμνήσεις.

Επειδή η ADSL σύνδεση μου έχει γίνει απαραίτητη, σε ποιά περιοχή υπάρχουν τα λιγότερα προβλήματα και διαθέσιμες συνδέσεις για ADSL?

Υ.Γ. Site για ενοικίαση σπιτιών στη Salonika υπάρχουν;

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!

zardoz
30-09-04, 13:31
Φίλε pdrake

Σχεδόν όλο το "κέντρο" της θεσσαλονίκης (και τις 40 εκκλησιές που είμαι)
εγώ το δρομολογούν στα κεντρικά (BRAS ERMOU), άσχετα αν λένε άλλο κέντρο
στο internet. Στο BRAS ERMOU γενικά δεν παρατήρησα πρόβλημα, εκτός από
τα τυπικά τιγκαρίσματα (που τώρα ξε-τιγκάρησαν).

Για τις άλλες περιοχές πρέπει να δείς διαθεσιμότητα, γιατί θα περιμένεις
πολύ.

Για σπίτια δές τον http://www.aggelioxoros.gr/

gagtzer
30-09-04, 13:37
Κανένας να μας πει για Χαριλάου;Μόλις έκανα αίτηση για γραμμή και λέω να βάλω FORTHnet 256.Φίλε zardoz βλέπω κι εσύ αυτή έχεις.Τι λέει από download,ping κτλ;

Billis
30-09-04, 14:42
Ανήκω στο κέντρο Βυζαντίου, στο οποίο υπάγεται η Καλαμαριά (ολόκληρη ή τμήματα). Είμαι συνδρομητής στη FORTHnet. Από ταχύτητα είμαι ΟΚ, διακοπές είχα ελάχιστες, μικρής χρονικής διάρκειας και χωρίς να δημιουργήσουν προβλήματα.

Για να μάθεις διαθεσιμότητα πάντως πάρε τηλέφωνο κατ'ευθείαν τον ΟΤΕ, μην εμπιστευθείς την online ερώτηση. Και πάρε περισσότερες από μία φορές, ποτέ δεν ξέρεις πόσο αξιόπιστη θα είναι μία μόνο απάντηση.

conne
30-09-04, 14:52

Nick2k2
30-09-04, 15:19
Και γω ανήκω στο ίδιο κέντρο και εδώ και κοντά στους 10 μήνες που έχω σύνδεση ποτε μα ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα ταχύτητας παρόλο που πόρτες δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα εδώ και πολλούς μήνες.Μόνο για ένα διάστημα υπήρχαν κάτι προβλήματα με αποσυνδέσεις αλλά φτιάχτηκε σχετικά γρήγορα και απο τότε όλα καλα.Το θετικό είναι οτι είναι μικρό το κεντράκι και έτσι είναι σχετικά δύσκολο να πιτάρει. :wink:

mistac75
30-09-04, 15:37
Εγώ μένω Συκιές. Από τον Φεβρουάριο που έβαλα την ADSL no problem.

nikgr
30-09-04, 16:22
Η άνω Τούμπα /Τριανδρία ρε παιδιά που υπάγονται στον ΟΤΕ Τούμπας τί λένε?
Σκέφτομαι να βάλω κι εγώ και το site μου λέει πως υπάρχει διαθεσιμότητα.

yiapap
30-09-04, 21:26
A.Τούμπα χωρίς να είναι χάλια εδώ και ένα χρόνο είναι σταθερά... ΚΑΚΑ
Μόνο ειδικές ώρες πάνω από 38KB/s σε server που είναι 4 hop μακριά σε μισθωμένη, χωρίς load και στον ίδιο ISP :?

yiapap
30-09-04, 21:29
Φίλε pdrake

Σχεδόν όλο το "κέντρο" της θεσσαλονίκης (και τις 40 εκκλησιές που είμαι)
εγώ το δρομολογούν στα κεντρικά (BRAS ERMOU), άσχετα αν λένε άλλο κέντρο
στο internet. Στο BRAS ERMOU γενικά δεν παρατήρησα πρόβλημα, εκτός από
τα τυπικά τιγκαρίσματα (που τώρα ξε-τιγκάρησαν).


Τι χάνω;
Όλη η Β.Ελλάδα δεν πάει στον BBRAS Ερμού;
Τι εννοείς "τιγκάρει" ο BBRAS?
:|

zardoz
01-10-04, 20:43
Κανένας να μας πει για Χαριλάου;Μόλις έκανα αίτηση για γραμμή και λέω να βάλω FORTHnet 256.Φίλε zardoz βλέπω κι εσύ αυτή έχεις.Τι λέει από download,ping κτλ;

Τα καλά νέα για 256/128 Forthnet...

α) Από uptime είμαι υπερευχαριστημένος. Μάλιστα αν δεν ρίξω την γραμμή δεν μου
την ρίχνει ούτε για να αλλάξει ip (πχ 7 ημέρες τώρα έχω το ίδιο)

β) Από download speed είμαι ψιλοευχαριστημένος - οταν κατεβάζεις χωρίς να
ανεβάζεις τίποτε (π.χ FTP) πιάνεις άνετα 30-32Κ στη forthnet, 26-28K στη s*mantec

Τα κακά νέα

α) Aν παίζεις με P2P στην 256/128 πρέπει να ρίξεις το UL γύρω στα 8Κ ώστε να μην
μπουκώνει το DL. Λένε ότι στην 384 δεν έχει τόσο πρόβλημα, στην 256 σου λέω έχει.

β) Δεν παίζω παιχνίδια οπότε δεν παίζω με gameservers. Διάφορα pings που δοκίμασα
αλλού είναι ... απαράδεκτα

Γενικά

Να ξέρετε ότι η 256 αξίζει όχι για το bandwidth αλλά πρακτικά για το always
on. Η διαφορά με την 384 υπάρχει π.χ 10Κ παραπάνω αλλά η διαφορά στην τιμή δεν
τα δικαιολογεί. Αν πέσει η 384 στην τιμή των 256, θα πάω στην 384.

yiapap
02-10-04, 12:53
α) Aν παίζεις με P2P στην 256/128 πρέπει να ρίξεις το UL γύρω στα 8Κ ώστε να μην
μπουκώνει το DL. Λένε ότι στην 384 δεν έχει τόσο πρόβλημα, στην 256 σου λέω έχει.
Ισχύει ακριβώς το ίδιο στην 384. Οι τρεις παράγοντες του "μπουκώματος" είναι:
1. Η ταχύτητας ανεβάσματος (128Kbps- σταθερή)
2. Η ποιότητα του modem
3. Το overhead του P2P. Δλδ ενώ λες 8KB/s upload, στην πραγματικότητα θα δεις με ένα προγραμματάκι τύπου DUMeter ότι η ταχύτητα παίζει μεταξύ 7KB/s και 14KB/s που είναι και το απόλυτο μέγιστο.

apolos
02-10-04, 17:55
Brε pdrake, με βάση τις ταχύτητες που πιάνει η κάθε περιοχή θα διαλέξεις απίτι;
Μείνε καλύτερα κοντά στη δουλειά σου ή στην Καλαμαριά να ζεις σαν άνθρωπος.
Διαφορά στην ποιότητα ζωής >> Διαφορά στις ταχύτητες.
8)

kadronarxis
02-10-04, 18:57
Και Ηλιούπολη-Δυτικά, πρόβλημα δεν υπάρχει με τις ταχύτητες.Λίγο τα Pings είναι αυξημένα, but we can move on with.

Τ/Κ Παύλου Μελά.

Άντε γερά.

pdrake
13-10-04, 12:31
Apolos, καλά τα λες, αλλά έχω εθιστεί :-)

Καλαμαριά δεν έχει ADSL? Πρέπει να είναι ωραία εκεί!

Την άλλη εβδομάδα ψάξιμο :-)

Επίσκεψη σε σπίτια και μετά στον ΟΤΕ της γειτονιάς!

Ευχαριστώ όλους για τα comments

thama
13-10-04, 15:13
Aν θέλεις να έχεις τα πλεονεκτήματα του Access by Vivodi, θα πρέπει να σου τονίσω ότι προσφέρετε μόνο στην Ερμού (τετράγωνο με Κ.Ντηλ, και Β.Ηρακλείου), που ήταν και το πιλοτικό του ποΤΕ.

nikgr
13-10-04, 21:35
Ρε παιδιά η Τούμπα πότε θα βάλει καμια πόρτα?
Έκανα αίτηση και μου είπαν δεν έχουν πόρτες ούτε για PSTN ούτε για ISDN... :cry:

Τί κατάντια τελικά αυτός ο πΟΤΕς... Μ' αρέσει που διαφήμιζαν και στην infosystem το dsl... (με κάτι μανουλο'μάνουλα" :lol: )



Αφού είναι άχρηστοι... :evil:

Kerl
13-10-04, 22:10
Τι πόρτες να βάλουνε εδώ έφτασα να χτυπάω Ping 150 msec σαν modem pstn. Περιμένουνε να σιτέψει λίγο το πράγμα φαίνετε.

AstSam
13-10-04, 23:03
Τέρμα το online gaming για την Τούμπα.....άστα να πάνε
Πριν τις 12 το βράδυ και από τις 12 το μεσημέρι , πιάνουμε κάνα 20άρι και χαιρόμαστε
Από πόρτες , μέσω vivodi δοκίμασες?
Φίλος που πήγε μέσω ΟΤΕ για πόρτα του είπαν ότι δεν υπήρχε αλλά εμένα μέσω vivo κανονικά με ενεργοποίησαν :|
Το τι ακριβώς παίχτηκε ένας θεος το ξέρει
Πήρε τίποτα το αυτί σας για καμμιά προγραμματισμένη αναβάθμιση στην περιοχούλα μας? :(

nikgr
14-10-04, 00:53
Φίλε asuka_4683 στο site της vivodi μου βγάζει ότι παρέχει adsl μόνο μέσω ΟΤΕ... Αν είχε vivodi acess θα πήγαινα με τα χίλια...

Υπάρχει περίπτωση δηλαδή με OTE acess να σου βάλουνε γραμμή, ενώ με την κλασική αίτηση στον ΟΤΕ να λένε ότι δεν έχουν πόρτες? :roll:

Έλεος ρε παιδιά, δεν αντέχω άλλο αυτό την κωλοPSTN. Μέχρι 33,6kbps συνδέομαι... Ούτε καν 56Κ! :cry:

lewton
14-10-04, 01:34
Υπάρχει περίπτωση δηλαδή με OTE acess να σου βάλουνε γραμμή, ενώ με την κλασική αίτηση στον ΟΤΕ να λένε ότι δεν έχουν πόρτες? :roll:


Όχι

Kerl
14-10-04, 09:40
Εδώ και ενάμιση μήνα που ξεκίνησε το πρόβλημα πρώτα είπανε για αναβάθμιση τέλη Σπτεμβρίου , τώρα μου είπανε σε μια βδομάδα. Με την "αξιοπιστία" ΟΤΕ...

pdrake
16-11-04, 19:30
Τις τελευταίες μέρες βλέπω ότι άρχισε ο ΟΤΕ και δίνει διαθεσιμότητα ADSL σε διάφορες περιοχές - Νέα Παραλία, Βούλγαρη - που παλιότερα δεν υπήρχαν διαθέσιμες.

Έχει κανένας νέα ως προς το πώς πάνε οι νέες εγκαταστάσεις;

sdikr
16-11-04, 21:24
Έχει κανένας νέα ως προς το πώς πάνε οι νέες εγκαταστάσεις;

οχι αλλά σε λίγο θα δούμε πως θα σέρνονται οι παλιές!!

kadronarxis
26-03-05, 02:27
Είχες δίκιο εδώ sdikr.
Με τους καινούργιους χρήστες, γονάτισαν όλοι(παλιοί-νέοι).

Τι να πεις...

@ ADSLgr.com All rights reserved.