PDA

Επιστροφή στο Forum : HELP! πρόβλημα με Radeon 9700 pro



Kthulhu
30-09-04, 13:56
Δεν ξέρω αν σας έχει τύχει, αλλά τον τελευταίο καιρό μου γίνεται το εξής:

Έχω στο μηχάνημά μου μια Radeon 9700 pro από μικρό κατασκευαστή (δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή τη μάρκα, είμαι στη δουλειά)
Συνήθως όταν παίζω παιχνίδια αλλά καμιά φορά και στο Desktop των windows, χωρίς να κάνω τίποτα, ξαφνικά το σύστημα παγώνει και λίγα δευτερόλεπτα μετά το monitor μπαίνει σε power save mode και δεν βγαίνει με τίποτα. Χρειάζεται Hard Reset για να έρθει στα ίσια του το μηχάνημα, δεν λειτουργεί ούτε CRTL-ALD-DEL ούτε τίποτα.

Το πρόβλημα δεν έγκειται σε drivers, επειδή μου συνέβει μια φορά μόλις είχα ολοκληρώσει την εγκατάσταση των windows XP, πριν προλάβω να εγκαταστήσω οτιδήποτε.

Είχε κανείς κανένα τέτοιο πρόβλημα; Ξέρετε μήπως με σώσει καμία αναβάθμιση Bios; ή μήπως η κάρτα πάει για φούντο και πρέπει να ξηλωθώ για μια καινούρια;

WAntilles
30-09-04, 14:05
Δεν ξέρω αν σας έχει τύχει, αλλά τον τελευταίο καιρό μου γίνεται το εξής:

Έχω στο μηχάνημά μου μια Radeon 9700 pro από μικρό κατασκευαστή (δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή τη μάρκα, είμαι στη δουλειά)
Συνήθως όταν παίζω παιχνίδια αλλά καμιά φορά και στο Desktop των windows, χωρίς να κάνω τίποτα, ξαφνικά το σύστημα παγώνει και λίγα δευτερόλεπτα μετά το monitor μπαίνει σε power save mode και δεν βγαίνει με τίποτα. Χρειάζεται Hard Reset για να έρθει στα ίσια του το μηχάνημα, δεν λειτουργεί ούτε CRTL-ALD-DEL ούτε τίποτα.

Το πρόβλημα δεν έγκειται σε drivers, επειδή μου συνέβει μια φορά μόλις είχα ολοκληρώσει την εγκατάσταση των windows XP, πριν προλάβω να εγκαταστήσω οτιδήποτε.

Είχε κανείς κανένα τέτοιο πρόβλημα; Ξέρετε μήπως με σώσει καμία αναβάθμιση Bios; ή μήπως η κάρτα πάει για φούντο και πρέπει να ξηλωθώ για μια καινούρια;

Έχω ακριβώς την ίδια κάρτα με σένα.

Αυτό μου το έκανε και μένα μέχρι πριν από 7-8 μήνες.

Λογικά ήταν θέμα των CATALYST.

Διότι κάθε μήνα έβαζα τους καινούριους όποτε έβγαιναν, και κάποια στιγμή το πρόβλημα δεν ξαναπαρουσιάστηκε.

Kthulhu
30-09-04, 14:20
Δεν ξέρω αν σας έχει τύχει, αλλά τον τελευταίο καιρό μου γίνεται το εξής:

Έχω στο μηχάνημά μου μια Radeon 9700 pro από μικρό κατασκευαστή (δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή τη μάρκα, είμαι στη δουλειά)
Συνήθως όταν παίζω παιχνίδια αλλά καμιά φορά και στο Desktop των windows, χωρίς να κάνω τίποτα, ξαφνικά το σύστημα παγώνει και λίγα δευτερόλεπτα μετά το monitor μπαίνει σε power save mode και δεν βγαίνει με τίποτα. Χρειάζεται Hard Reset για να έρθει στα ίσια του το μηχάνημα, δεν λειτουργεί ούτε CRTL-ALD-DEL ούτε τίποτα.

Το πρόβλημα δεν έγκειται σε drivers, επειδή μου συνέβει μια φορά μόλις είχα ολοκληρώσει την εγκατάσταση των windows XP, πριν προλάβω να εγκαταστήσω οτιδήποτε.

Είχε κανείς κανένα τέτοιο πρόβλημα; Ξέρετε μήπως με σώσει καμία αναβάθμιση Bios; ή μήπως η κάρτα πάει για φούντο και πρέπει να ξηλωθώ για μια καινούρια;

Έχω ακριβώς την ίδια κάρτα με σένα.

Αυτό μου το έκανε και μένα μέχρι πριν από 7-8 μήνες.

Λογικά ήταν θέμα των CATALYST.

Διότι κάθε μήνα έβαζα τους καινούριους όποτε έβγαιναν, και κάποια στιγμή το πρόβλημα δεν ξαναπαρουσιάστηκε.

Όμως έχω τους τελευταίους Omega εγκατεστημένους...

Θα δοκιμάσω τους Catalyst της ATI, μπας και βγάλω άκρη.

Ίσως να είναι και θέμα υπερθέρμανσης, μπορεί να έχει αρχίσει να τα φτύνει το ανεμιστηράκι...

WAntilles
30-09-04, 14:35
Εγώ είχα καταλήξει ότι ήταν πρόβλημα με IRQ sharing (έχω 5+1 κάρτες στο μηχανάκι).

Για δοκίμασε να αλλάξεις slots σε κάρτες PCI.

Πάντα το 1ο slot έχει κοινό IRQ με το AGP και πολλές φορές και το 2ο.

Kthulhu
30-09-04, 15:07
Εμ, έχω τρεις (και ο κούκος) κάρτες στο μηχανάκι: κάρτα γραφικών, ήχου και DSL Modem (ναι, εσωτερικό, ξέρω, μην μου κολλάτε! :evil: )

Θα το παλέψω πάντος κι έτσι. Γιατί έχω την εντύπωση πως το modem είναι στην δεύτερη PCΙ, θα το βάλω τρίτη να 'μαι σίγουρός...

Thanks πάντως :wink:

@ ADSLgr.com All rights reserved.