PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα σύνδεση vodafone



clioII16v
14-05-16, 16:16
Καλησπέρα. Είμαι στο δίκτυο της forthnet και ετοιμάζομαι για μετακίνηση στη vodafone για σταθερό και internet 24Mbps μόνο (δε με ενδιαφέρει η tv). Ήθελα να κάνω μια ερώτηση:
Η forthnet δουλεύει το δίκτυο της με snr 6. Ο οτε με snr 9. Η vodafone με τί snr δουλεύει; (μιλάμε πάντα για ελεύθερο προφίλ και όχι κλειδωμένο). Επιπλέον η τηλεφωνία της είναι voip ή κανονική; Γιατί θέλω στη γραμμή να δουλέψω και fax και δεν γνωρίζω αν μπορεί να δουλέψει με voip. Αν κάποιος γνωρίζει με διαφωτίζει!!! Ευχαριστώ πολύ...

nyannaco
14-05-16, 16:51
Default SNR 11, αλλα το κατεβαζουν αμα το ζητησεις.
Η τηλεφωνια μεχρι στγμης τουλαχιστον ειναι VoIP.

clioII16v
14-05-16, 17:22
Default SNR 11, αλλα το κατεβαζουν αμα το ζητησεις.
Η τηλεφωνια μεχρι στγμης τουλαχιστον ειναι VoIP.

Ευχαριστώ nyannaco για την απάντηση. Δηλαδή αμα ζητήσεις στο κατεβάζουν και στο 6 ή σου βγάζουν πρώτα το λάδι και μετά; Επίσης να υποθέσω δε γνωρίζεις αν λειτουργεί fax σε voip τηλεφωνία;

goku
14-05-16, 17:27
Ευχαριστώ nyannaco για την απάντηση. Δηλαδή αμα ζητήσεις στο κατεβάζουν και στο 6 ή σου βγάζουν πρώτα το λάδι και μετά; Επίσης να υποθέσω δε γνωρίζεις αν λειτουργεί fax σε voip τηλεφωνία;

Έβαλα πρόσφατα Vodafone και την ημέρα που συνδέθηκα καπάκι τηλεφώνησα και άλλαξα το snr σε 6, μου το άλλαξαν αμέσως, να σκεφτείς το ρούτερ έκανε αποσύνδεση (για να συγχρονίσει με το νέο snr) την στιγμή που μιλούσα ακόμη στο τηλέφωνο με τον τεχνικό, δεν πρόλαβα να κλείσω το τηλέφωνο και το ρούτερ συγχρόνισε άμεσα με snr 6. Εννοείται φυσικά ότι έχω ξεκλείδωτο προφίλ και η γραμμή μου είναι καλή. Επίσης δεν δίνει voip η vodafone, θα έχεις κανονική τηλεφωνία. Να έχεις υπόψη ότι η voda δεν δίνει δωρεάν ρούτερ πλέον, θα πρέπει να βάλεις δικό σου που σημαίνει ότι θα πρέπει να αγοράσεις αν δεν έχεις.

clioII16v
14-05-16, 17:58
Έβαλα πρόσφατα Vodafone και την ημέρα που συνδέθηκα καπάκι τηλεφώνησα και άλλαξα το snr σε 6, μου το άλλαξαν αμέσως, να σκεφτείς το ρούτερ έκανε αποσύνδεση (για να συγχρονίσει με το νέο snr) την στιγμή που μιλούσα ακόμη στο τηλέφωνο με τον τεχνικό, δεν πρόλαβα να κλείσω το τηλέφωνο και το ρούτερ συγχρόνισε άμεσα με snr 6. Εννοείται φυσικά ότι έχω ξεκλείδωτο προφίλ και η γραμμή μου είναι καλή. Επίσης δεν δίνει voip η vodafone, θα έχεις κανονική τηλεφωνία. Να έχεις υπόψη ότι η voda δεν δίνει δωρεάν ρούτερ πλέον, θα πρέπει να βάλεις δικό σου που σημαίνει ότι θα πρέπει να αγοράσεις αν δεν έχεις.

Ευχαριστώ πολύ goku, με κατατόπισες πλήρως... Modem-Router έχω αρκετά, δεν υπάρχει πρόβλημα... Μήπως ξέρεις με τί τσιπάκι παίζει η vodafone στο Dslam (συνήθως εννοώ γιατί φαντάζομαι δε θα είναι όλα ίδια...)

nyannaco
14-05-16, 18:10
Δεν ξερω τι παιζει με τα DSLAM, αλλα αφου εχεις διαφορα modem θα δικασεις ποιο συνεργαζεται καλυτερα.

goku
14-05-16, 18:30
Ευχαριστώ πολύ goku, με κατατόπισες πλήρως... Modem-Router έχω αρκετά, δεν υπάρχει πρόβλημα... Μήπως ξέρεις με τί τσιπάκι παίζει η vodafone στο Dslam (συνήθως εννοώ γιατί φαντάζομαι δε θα είναι όλα ίδια...)

Στο κέντρο (DSLAM) που είμαι εγώ χρησιμοποιεί infineon. Επίσης νομίζω δίνουν interleaved από προεπιλογή, όταν καλέσεις για να αλλάξεις το snr ζήτα να στο κάνουν fast path, αν θέλεις φυσικά, εγώ απλώς το αναφέρω.

bill27
14-05-16, 18:43
Εγω εχω hol-vodafone απο το 2009 και η τηλεφωνια μου ειναι voip,αλλα νομιζω πως πλεον και εδω τωρα δινουν POTS

goku
14-05-16, 18:53
Εγω εχω hol-vodafone απο το 2009 και η τηλεφωνια μου ειναι voip,αλλα νομιζω πως πλεον και εδω τωρα δινουν POTS

Επειδή είμαι από χωριό και γνωριζόμαστε όλοι μεταξύ μας, το τελευταίο καιρό έχουν βάλει πολλοί Vodafone (φέτος έφερε κέντρο εδώ στο χωριό και έχω στήσει το ρουτεράκι σε πολλούς, αν όχι σε όλους), και σε κανέναν δεν έβαλε voip. Φυσικά σε άλλες πόλεις μπορεί να γίνεται κάτι άλλο, πάντως περίεργο μου φαίνεται που δίνει voip σε μερικούς.

bill27
14-05-16, 19:12
Επειδή είμαι από χωριό και γνωριζόμαστε όλοι μεταξύ μας, το τελευταίο καιρό έχουν βάλει πολλοί Vodafone (φέτος έφερε κέντρο εδώ στο χωριό και έχω στήσει το ρουτεράκι σε πολλούς, αν όχι σε όλους), και σε κανέναν δεν έβαλε voip. Φυσικά σε άλλες πόλεις μπορεί να γίνεται κάτι άλλο, πάντως περίεργο μου φαίνεται που δίνει voip σε μερικούς.

Εχουν αρκετοι εδω voip,και δεν μενω σε χωριο,10 λεπτα απο το κεντρο της Λαρισας ειμαι.Αλλα οπως σου ειπα τωρα πρεπει να δινει POTS.

clioII16v
14-05-16, 20:16
Στο κέντρο (DSLAM) που είμαι εγώ χρησιμοποιεί infineon. Επίσης νομίζω δίνουν interleaved από προεπιλογή, όταν καλέσεις για να αλλάξεις το snr ζήτα να στο κάνουν fast path, αν θέλεις φυσικά, εγώ απλώς το αναφέρω.

Οκ. Αν δεν κάνω λάθος τα Thomson v8 έχουν infineon καθώς νομίζω είχε και το γέρικο Draytek 2820n! Τέσπα, θα τα δοκιμάσω όλα και βλέπουμε! Βλέπω απλά οτι οι γνώμες διίστανται για το VoIP και αρχίζω να ανησυχώ...

valen_gr
14-05-16, 21:26
Αν εισαι σε κεντρο Δαγκλή οπως φαινεται στο προφιλ σου, και ζητησεις απλο double play και οχι καποια υπηρεσια που βγαινει αποκλειστικά σε VoIP, θα παρεις POTS.

clioII16v
14-05-16, 23:38
Αν εισαι σε κεντρο Δαγκλή οπως φαινεται στο προφιλ σου, και ζητησεις απλο double play και οχι καποια υπηρεσια που βγαινει αποκλειστικά σε VoIP, θα παρεις POTS.

Οκ valen_gr, ευχαριστώ για την απάντηση! Άρα είμαστε μια χαρά! Κάνω λοιπόν το σταυρό μου, ξεκινάω απο Δευτέρα φορητότητα και ο Θεός βοηθός!

dreamer25
15-05-16, 02:15
Θα σου κάνει τετοια αντιπροσφορα η φορθνετ που θα σε κάνει να το ξανασκεφτεις με τη φορητοτητα.Εκτός αν δεν είσαι ευχαριστημένος και θέλεις οπωσδήποτε να φύγεις.

dimitri_ns
15-05-16, 02:19
Τα πάντα παίζουν πάνω από voip και συναγερμοί και φαξ. Απλώς να τους το αναφέρεις για να τσεκάρουνε τα απαραίτητα checkboxes (αν δεν τα έχουνε ήδη cheked)

cranky
15-05-16, 11:40
Κι' εγώ, 8 μήνες τώρα στη Vodahol, POTS έχω.

nyannaco
15-05-16, 11:50
Κι εγω πριν εξι μηνες POTS πηρα. Με VOiP δεν πηναινα, για δικους μου λογους.

Hellmore
15-05-16, 21:06
Εχουν αρκετοι εδω voip,και δεν μενω σε χωριο,10 λεπτα απο το κεντρο της Λαρισας ειμαι.Αλλα οπως σου ειπα τωρα πρεπει να δινει POTS.

Μένω και εγώ 10 λεπτά απο το κέντρο της Λάρισας και απο την αρχή της σύνδεσής μου είμαι σε POTS. Όσο για το SNR πρόσφατα έκανε γνωστός μου σύνδεση στην Vodafone και η γραμμή ήταν με default 6 SNR. Απο περιέργια ρώτησα τον τεχνικό που βρισκόταν στον χώρο του και μου είπε ότι αν η γραμμή το "σηκώνει" μπαίνει αυτόματα σε 6άρι profile απο το DSLAM.

clioII16v
16-05-16, 08:27
Θα σου κάνει τετοια αντιπροσφορα η φορθνετ που θα σε κάνει να το ξανασκεφτεις με τη φορητοτητα.Εκτός αν δεν είσαι ευχαριστημένος και θέλεις οπωσδήποτε να φύγεις.

Ακριβώς dreamer25, είμαι 8 χρόνια συνδρομητής της Forthnet και προχτές με τσάντισε τόσο πολύ ένα κ@λ@παιδάκι στις βλάβες που είπα τέλος.Μαγκιές με τα λεφτα μου δεν γουστάρω από κανέναν. Έχει και αλλού πορτοκαλιές...;)

xxlwizard
16-05-16, 09:30
Εγώ έχω Vodafone HOL εδώ και ενάμιση χρόνο και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Το μόνο θέμα είναι ότι σε σχέση με την forthnet έχω χαμηλοτερη ταχύτητα πάνω στην ίδια γραμμή. Από αυτά που κατάλαβα από τις απαντήσεις των μελών θα πρέπει να κοιτάξω το SNR

Hellmore
16-05-16, 15:04
Εγώ έχω Vodafone HOL εδώ και ενάμιση χρόνο και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Το μόνο θέμα είναι ότι σε σχέση με την forthnet έχω χαμηλοτερη ταχύτητα πάνω στην ίδια γραμμή. Από αυτά που κατάλαβα από τις απαντήσεις των μελών θα πρέπει να κοιτάξω το SNR

Πολύ πιθανών να σε έχουν σε 11άρι profile. Πάρε στην τεχνική υποστήριξη να σε βάλουν σε 6άρι profile. Με την προϋπόθεση να το αντέχει η γραμμή σου και να μην έχεις αποσυγχρονισμούς και πολλά CRC.

xxlwizard
17-05-16, 14:13
Ευχαριστώ πολύ

chrismasgr
22-05-16, 14:16
Για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι . Είμαι χρόνια πελάτης της wind και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος . Όμως μέχρι στιγμής δεν με έχουν ενοχλήσει για ανανέωση της σύνδεσης μου μιας και τέλος του μήνα λήγει .Εκτός αυτού μιάς και όλες οι εταιρείες έχουν ίδιο κοστολόγιο η vodafone μου έρχεται 7 ευρώ φθηνότερη με την χρήση της alpha bank και τους bonus πόντους . Είμαι όμως σε δίλημμα διότι ενώ εγώ κλειδώνω στα 14,4 με snr 9 ( σχετικά καλά θα έλεγα ) ο από κάτω από εμένα που έχει vodafone και τον ρώτησα δεν το είδα και πολύ ενθουσιασμένο και μου είπε ότι κλειδώνει 8-9 . Να προχωρήσω λέτε στην μεταφορά ;

bill27
22-05-16, 16:16
Για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι . Είμαι χρόνια πελάτης της wind και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος . Όμως μέχρι στιγμής δεν με έχουν ενοχλήσει για ανανέωση της σύνδεσης μου μιας και τέλος του μήνα λήγει .Εκτός αυτού μιάς και όλες οι εταιρείες έχουν ίδιο κοστολόγιο η vodafone μου έρχεται 7 ευρώ φθηνότερη με την χρήση της alpha bank και τους bonus πόντους . Είμαι όμως σε δίλημμα διότι ενώ εγώ κλειδώνω στα 14,4 με snr 9 ( σχετικά καλά θα έλεγα ) ο από κάτω από εμένα που έχει vodafone και τον ρώτησα δεν το είδα και πολύ ενθουσιασμένο και μου είπε ότι κλειδώνει 8-9 . Να προχωρήσω λέτε στην μεταφορά ;

τι snr εχει o απο κατω σου??στην βοντα παει μεχρι 6

chrismasgr
22-05-16, 18:22
Για να πω την αλήθεια δεν μου είπε . Πιστεύεις ότι μπορεί να έχει υψηλό snr ; Μπορεί να το έκαναν όμως γιατί είχε πρόβλημα η γραμμή του .

hammerd
27-05-16, 20:46
καλησπερα , εβαλα και εγω νεα συνδεση-νεα τηλ. γραμμη vodafone προχθες ,
υστερα απο κατι βλαβες εβαλα ενα παλιο modem που ειχε φιλος απο forthnet και
ειμαι οπως βλεπετε παρακατω , μπορω να παιξω και παραπανω ??

Αν εχει και κανενας καποιο firmware update ας μου δωσει link.

Technicolor TG582n

Link Information

Uptime: 0 days, 1:05:12
DSL Type: ITU-T G.992.5
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 990 / 16.602
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 178,79 / 608,49
Output Power (Up/Down) [dBm]: 10,4 / 23,1
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 12,3 / 27,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 6,5 / 5,4
System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ----
Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / GSPN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): -
Error Seconds (Local/Remote): 17 / 0
FEC Errors (Up/Down): 9.221 / 28.544
CRC Errors (Up/Down): 6 / 33
HEC Errors (Up/Down): 30 / 1.228

jkoukos
27-05-16, 21:01
Πόσο παραπάνω; Ήδη είσαι στο μέγιστο σύμφωνα με τα στοιχεία που έχεις.

hammerd
27-05-16, 21:23
το λεω γιατι στο ιδιο σπιτι υπαρχει μια δευτερη γραμμη forthnet και κλειδωνει στα 20.9 mpbs...
αλλιως δεν θα με ενοιαζε...

jkoukos
27-05-16, 21:35
Κάθε γραμμή (φυσικό καλώδιο) είναι διαφορετικό. Όμως σίγουρα σε τέτοιες περιπτώσεις μπορούμε να έχουμε σύγκριση.
Πρέπει να κάνεις δοκιμές. Καταρχήν κάνε τράμπα τα 2 router για να δεις τι συμπεριφορά έχουν στην άλλη γραμμή.
Μετά σημασία έχει και η εσωτερική καλωδίωση και πως είναι συνδεδεμένες και οι 2 γραμμές σε όλο το σπίτι. Δοκιμάζεις ον συγχρονισμό στην πρώτη πρίζα που έρχεται η γραμμή, αποσυνδέοντας πίσω από αυτήν όλα τα άλλα ζεύγη που πάνε προς τις υπόλοιπες πρίζες.
Τέλος καλό είναι να γίνει έλεγχος (http://www.adslgr.com/forum/threads/114819-%CE%88%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AE%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%87%CF%81%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%AE) και στη καλωδίωση από τον κατανεμητή της οικοδομής μέχρι μέσα στο σπίτι.

hammerd
27-05-16, 21:42
τραμπα δεν μπορει να γινει... :D
η καλωδιωση που ειμαι εγω, ειναι μονο στο κεντρικο σημειο του σπιτιου , η αλλη ειναι duplex σε ολα τα δωματια αλλα με τιποτα συνδεδεμενο επανω..
ο ελεγχος κατω μπορει να γινει , το "μεχρι μεσα στο σπιτι" πως θα γινει αφου ειναι εντοιχισμενη ?

ευτυχως εχω καμια 10αρια επιλογες απο modem-routers να δοκιμασω οποτε οκ καποιο θα ειναι λιγο καλυτερο απο τα αλλα και θα μεινει.

jkoukos
27-05-16, 21:57
Η γραμμή από τον κατανεμητή έρχεται σε κανάλι μέσα στο σπίτι και τερματίζει στην 1η πρίζα (όπου και αν την έχει βάλει ο ηλεκτρολόγος). Από αυτήν παίρνουν σύνδεση και άλλες μέσα στο σπίτι.
Απλά λοιπόν ανοίγεις την πρίζα και αφήνεις από πίσω της συνδεδεμένη μόνο το ζεύγος που έρχεται από τον κατανεμητή.
Το αν η πρίζα που έχεις τώρα συνδεδεμένο τον router είναι η 1η ή η 2η ή 5η, θέλει ψάξιμο. Συνήθως την έβαζαν στο χωλ, ή στο καθιστικό κοντά στην είσοδο, χωρίς όμως να αποκλείεται και άλλη θέση, ανάλογα πως έρχεται το καλώδιο από κάτω και που βόλευε τον εγκαταστάτη.

Δεν είπα για μόνιμη τράμπα, αλλά μόνο για δοκιμή. 10-15 λεπτά υπόθεση και όχι παραπάνω.

vOOz
29-05-16, 00:46
Για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι . Είμαι χρόνια πελάτης της wind και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος . Όμως μέχρι στιγμής δεν με έχουν ενοχλήσει για ανανέωση της σύνδεσης μου μιας και τέλος του μήνα λήγει .Εκτός αυτού μιάς και όλες οι εταιρείες έχουν ίδιο κοστολόγιο η vodafone μου έρχεται 7 ευρώ φθηνότερη με την χρήση της alpha bank και τους bonus πόντους . Είμαι όμως σε δίλημμα διότι ενώ εγώ κλειδώνω στα 14,4 με snr 9 ( σχετικά καλά θα έλεγα ) ο από κάτω από εμένα που έχει vodafone και τον ρώτησα δεν το είδα και πολύ ενθουσιασμένο και μου είπε ότι κλειδώνει 8-9 . Να προχωρήσω λέτε στην μεταφορά ;
99% δεν θα αλλαξεις καν καλωδιο, οποτε θα μεινεις ακριβως στα ιδια

arva
29-05-16, 09:06
Είμαι στη Forthnet με συνδυαστικό πακέτο nova μέσω ΧΕΓ. Επειδή τελείωσε το 18μηνο της προσφοράς που είχα (νόμιζα εσφαλμένα ότι αυτή τη τιμή θα είχα για πάντα) αυξήθηκε το πάγιο κατά 8 € περίπου κι επειδή από 1η Ιουνίου ο ΦΠΑ θα ανέβει από το 16% στο 24% (στη nova θα ανέβει από 23% σε 24% και θα μπει και τέλος συνδρομητικής) αποφάσισα να φύγω και να ψάξω κάτι διαφορετικό. Δυστυχώς εδώ που βρίσκομαι έχει DSLAM μόνο η COSMOΤΕ αλλά από τέλη Ιουνίου θα έχει δικό της DSLAM κι η Vodafone ενεργοποιημένο (έχει περάσει οπτικές σε όλο το νησί) και στο δικό μου Α/Κ. Λόγω επαγγέλματος έχω μία πολύ καλή προσφορά. Κράτησαν και το τηλέφωνό μου (το έδωσα στα κεντρικά και με κάλεσαν από το τοπικό κατάστημα) για να με καλέσουν όταν ενεργοποιηθούν οι γραμμές της. Έχω κάποιες ερωτήσεις όμως:

1. Ποιο router-modem δίνει πλέον η vodafone; Ή δεν δίνει καθόλου πρέπει να το αγοράσεις; Ή έχει τη δυνατότητα να σου δώσει με αγορά κι αν ναι ποιο;

2. Υπάρχει η δυνατότητα ενεργοποίησης VDSL γραμμής από Α/Κ; Βρίσκομαι στα 300 μ. περίπου από το Α/Κ. Ο ΟΤΕ στο συγκεκριμένο Α/Κ έχει DSLAM με δυνατότητα aDSL μόνο.

cranky
29-05-16, 16:12
Ποιο router-modem δίνει πλέον η vodafone; Ή δεν δίνει καθόλου πρέπει να το αγοράσεις; Ή έχει τη δυνατότητα να σου δώσει με αγορά κι αν ναι ποιο;
Δεν ξέρω ποιό δίνει, αλλα το χρεώνει 20 €.
Δεν είναι υποχρεωτικό να το πάρεις.

Εγώ, κράτησα το δικό μου.

matelas
29-05-16, 17:08
Στο site αναφέρει (https://statheri.vodafone.gr/page-links/400/epiprosthetes-ypiresies) πως δίνει το ZTE ZXHN H108N, και ναι υπάρχει χρέωση 20€.

Μεταξύ άλλων πληροφοριών αναφέρει πως σε περίπτωση που το αγοράσεις δίνει:

24μηνη εγγύηση με δωρεάν αντικατάσταση σε περίπτωση βλάβης.
50% έκπτωση για κατ ’οίκον αποστολή τεχνικού (στις χρεώσιμες περιπτώσεις)

arva
30-05-16, 18:44
Μου το προσφέρουν δωρεάν...

cranky
30-05-16, 20:13
Ε, αφού είναι τσάμπα, πάρ' το. :what:

arva
04-06-16, 10:04
Εννοείται αυτό. Απλά ήθελα να μάθω αν δίνει/πουλάει συγκεκριμένο εξοπλισμό...

matelas
07-06-16, 13:03
Για να κάνω φορητότητα θα πρέπει να γνωρίζω τον αριθμό βρόχου η θα τον βρούνε αυτοί;

guzel
07-06-16, 17:13
Επένδυση 500 εκατομμύρια από την Vodafone (http://www.cretapost.gr/244663/h-vodafone-stirizi-psifiakes-ipodomes-ke-anaptixi-ependitiko-plano-500-ek-evro/) :oneup:

cranky
07-06-16, 18:23
Για να κάνω φορητότητα θα πρέπει να γνωρίζω τον αριθμό βρόχου η θα τον βρούνε αυτοί;
Θα τον βρούνε μόνοι τους.

chrismasgr
07-06-16, 21:06
Έχει ολοκληρωθεί η φορητότητα μου και έχω μια απορία . Γιατί το line attenuation στην wind ήταν 21 ενώ στην vodafone 23 ;

jkoukos
07-06-16, 21:43
Αν ισχύει το 7140 που αναφέρεις στο προφίλ, πιθανότερη αιτία είναι ασυμβατότητα του chipset που έχει (Texas Instrument), με το αντίστοιχο του DSLAM στο οποίο συνδέεσαι.
Στη Vodafone η μεγάλη πλειοψηφία είναι Globespan, ενώ στη Wind αντίστοιχα Broadcom και Infineon.
Οι τιμές της εξασθένισης υπολογίζονται από το firmware της συσκευής, ανάλογα πως μετρά τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά της γραμμής.

chrismasgr
08-06-16, 20:39
Netgear έχω . Δεν ισχύει το 7140 .

jkoukos
08-06-16, 21:45
Τα ίδια ισχύουν για όλες τις συσκευές, αν υπάρχει ασυμβατότητα μεταξύ των 2 chipset. Πάντα θα υπάρχουν μικροδιαφορές.

chrismasgr
08-06-16, 22:03
Κατάλαβα. Το θέμα είναι ότι κλειδώνω το ίδιο με την wind με την διαφορά στην wind είχα snr 9 ενώ στην vodafone 6 . Και το attenuation που ανέφερα . Τι να σου κάνω που με την vodafone την alpha bank bonus και την πάγια εντολή έχω 7+1 ευρώ έκπτωση στο λογαριασμό . Σημαντική έκπτωση για να κάνω τα στραβά μάτια δεν νομίζετε ;:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.