PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενταξει το 9.2.30 του Jetspeed



Σελίδες : [1] 2

turboirc
30-09-04, 20:20
Εκανα το update, ολα μια χαρα. Επιτελους εβαλαν ορισμο για πολλαπλα IP και μετατροπες port στο ΝΑΤ, καθως και destination ports για τα triggers.

sdikr
01-10-04, 05:38
Μήπως ξαναανοίξαν και το telnet;

Bayern7
01-10-04, 06:27
Eννοείς configuration μέσω telnet, αντί μέσω web? (telnet 192.168.1.1 κ.ο.κ; )

Aν ναι, τότε το κάνει... :)

turboirc
01-10-04, 07:31
?
Σε ποια port?

sonic
01-10-04, 09:11
Άλλαξε το security και χάθηκα, δεν μπορώ να κανω port mapping, η μάλλον κάνω αλλα δεν λειτουργεί :(

turboirc
01-10-04, 12:41
Δουλευει απλα βαζεις τις ιδιες ports στο external με το internal
Πχ απο 700-750 και στο internal το ιδιο.

sonic
01-10-04, 21:49
Μπορείς να δώσεις λίγο την διαδικασία? Γιατί κάτι κάνω λάθος και μου έχουν σπάσει τα νεύρα.

ikonsgr
01-10-04, 22:09
NAIIII EINAI ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΑΙΔΙΑ!! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ανοιξαν το !$#$ telnet! Μπορειτε, είτε μεσω hyperterminal είτε απο dos παραθυρο να μπείτε στην κονσόλα και να το αλλάξετε τα φώτα!!! :lol: :lol: Τελικά γίνονται και θαυματα... 8)

nnn
02-10-04, 00:07
Όλα καλά,δεν χρειάστηκε κανένα σετάρισμα,μετέφερε αυτόματα τις προηγούμενες ρυθμίσεις στο νέο firmware.

Έχω και την εντύπωση ό,τι είναι και λίγο πιο γρήγορη η σύνδεση τώρα,δεν είμαι ακόμα σίγουρος αλλά αυτή την αίσθηση μου δίνει.

Και τώρα που έχει και Log που καταγράφει διάφορα από το firewall και το ids το τι έχουν δει τα μάτια μου από διάφορες ξεκάρφωτες ip και διάφορα χτυπήματα δεν λέγεται.

Jetspeed 500i.

turboirc
02-10-04, 00:07
ΤΙ PORT ? EMENA ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ στο 23 !!!

sonic, δωσε πχ Ιnternal IP 192.168.1.21 , TCP, External Port Range 700-710 και Internal 700-710 και γινονται forward και οι 10 θυρες.

ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΟΡΤ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ, ΕΚΑΝΑ ΝΜΑP SCAN !!

PORT 50002!

ikonsgr
02-10-04, 14:14
Σ'εμένα η κονσόλα δουλευει στο 23 που είναι και η πορτα του telnet φυσικά. Βέβαια στην πραγματικότητα αυτό που σου βγάζει είναι το cli και οχι η κονσόλα. Δυστηχώς δεν αναγνωρίζει την εντολή ενεργοποιησης κονσόλας (console enable). Πάντως απ'οτι είδα μέχρι τώρα, η μόνη δυντότητα που δεν είχες μέσα απο το webinterface και την έχεις απο το cli είναι η αλλαγή ή/και η απενεργοποιηση του port και του webserver του jetspeed.Kαι για του λογου το αληθές:

turboirc
02-10-04, 14:17
ναι το ξερω
αλλα τι εννοεις κονσολα
τι εβγαζε πριν ?

ikonsgr
02-10-04, 14:17
Προσεξτε οτι το Port του webserver του jetspeed είναι πλέον το 100!

turboirc
02-10-04, 14:24
Web server configuration:

EmWeb release: R6_1_0
Enabled: true
Archive: //expand/isfs/derived_data.dat
Interface: eth0_bridge
HTTP port: 80
UPnP port: 2800
Telnet port: 0
Auxiliary HTTP port: 8008
Permitted HTTP security classes: all
Permitted UPnP security classes: all
Permitted Telnet security classes: all
Management IP address: 0.0.0.0
SMTP gateway IP address: 0.0.0.0
SMTP gateway port: 25
SMTP domain: host.local

Τι εννοουσες κονσολα ομως ?

EvilHawk
02-10-04, 14:26
ναι το ξερω
αλλα τι εννοεις κονσολα
τι εβγαζε πριν ?

Για αρκετές εκδόσεις τίποτα, ήταν κλειδωμένο!

ikonsgr
02-10-04, 14:29
ναι το ξερω
αλλα τι εννοεις κονσολα
τι εβγαζε πριν ?

Πριν δεν έβγαζε τίποτα, αφού το telnet ήταν μπλοκαρισμένο! Η κονσόλα είναι το ποιο προχωρημένο επίπεδο του cli μέσα απο το οποίο μπορείς να σκαλισεις και να πάιξεις με τον router πολύ βαθύτερα... 8)
Αυτό που μ'ανυσηχεί τώρα είναι οτι απο χθες που έβαλα το καινούριο firmware 2 φορές έχει μπλοκάρει η adsl γραμμή και έχει κάνει μόνο του επανεκκινηση! Αφληστε που το Logfile βγάζει 10 μυνήματα/δευτερόλεπτο "Disallowed Destination IP" και "Νοt enough resources" ! Αυτό το δευτερο ειδικά το βγάζει συνέχεια με το e-mule!! Tι σημαίνουν αυτά ρε παιδιά? Αν συνεχιστει μου φαίνεται θα βάλω πάλι το παλιό bios , βελτιώσαν και προσθέσαν ένα κάρο πράγματα αλλά έτσι οπως το βλέπω αφαιρέσαν το σημαντικότερο: Σταθερή και απροσκοπτη λειτουργία!!! :roll:

turboirc
02-10-04, 14:31
Βγαλε το security logging και βαλε max connections 200 στο emule

ikonsgr
02-10-04, 14:37
Λες όλη την ώρα να την τρώει ενημερώνoντας το security logging και να μην του μένει χρόνος να ασχοληθεί με τις συνσδέσεις του? Φοβερός router!! :lol:
200max connections έχω φίλε turboirc, στο emule, αλλά με το που τα active connections γίνουν πάνω απο 30-40 η αποκριση του router σε οποιαδήποτε άλλη σύνδεση (ftp,http) γίνεται τόσο αργή που στην καλύτερη περίπτωση θυμίζει εποχές 14400bps modem ενώ στην χειρότερη... timeout!!Αληθεια ξέρει κανείς τι επεξεργαστή έχει το jetspeed500? Mήπως τον Ζ80 στο 1Μhz? :lol: :lol:

EvilHawk
02-10-04, 14:39
Auxiliary HTTP port: 8008
Permitted HTTP security classes: all
Permitted UPnP security classes: all
Permitted Telnet security classes: all
Management IP address: 0.0.0.0
SMTP gateway IP address: 0.0.0.0


Θα πρότεινα να αλλάξετε και τίς ρυθμίσεις εδώ και να όρίσετε πρόσβαση μόνο απο εσωτερική ip για μεγαλύτερη ασφάλεια!

turboirc
02-10-04, 14:42
Βγαλε το Zone Alarm, υποψιαζομαι οτι το χρησιμοποιεις
Evilhawk εχεις δικιο, αν και το Jetspeed δινει ετσι και αλλιως access μονο σε εσωτερικη ΙΡ

ikonsgr
02-10-04, 14:46
EvilHawk,αυτές οι αλλαγές γίνονται μόνο μέσα απο το cli έτσι? Αλήθεια μήπως ξερεις και κανέναν router που να μην χρειάζεται να κλείσεις το e-mule για να δεις μια ιστοσελίδα? :lol: Αλήθεια αν καταργούσα το ΝΑΤ και την pppοΕ wan συνδεση που έχω τώρα, και το έστηνα με RFC1483 και software proxy (έχω και 3 pc τρομάρα μου!!8) )δηλαδή να χρησιμοποιήσω το jetspeed σαν απλό Modem και οχι σαν router,μήπως θα έλυνε το πρόβλημα με το "τσιμεντάρισμα" της σύνδεσης απο το e-mule?

turboirc
02-10-04, 14:48
Σου ειπα δεν ειναι θεμα του Jetspeed, εγω το εχω σαν ρουτερ + emule και δουλευει κανονικα.
Τι firewall εχεις ?

ikonsgr
02-10-04, 14:49
Βγαλε το Zone Alarm, υποψιαζομαι οτι το χρησιμοποιεις

Δεν χρησιμοποιώ κανένα firewall ουτε και του jetspeed. Απλώς έχω συνεχώς το ΝΑΤ με ένα συνεχώς Updated antivirus και το adaware. Δουλεψα ένα διαστημα το firewall του jetspeed αλλά το routing γινότον πάναργο... :roll:

turboirc
02-10-04, 14:55
Τοτε φταιει το emule, βαλε max new connections/10 sec : 5

ikonsgr
02-10-04, 14:55
Σου ειπα δεν ειναι θεμα του Jetspeed, εγω το εχω σαν ρουτερ + emule και δουλευει κανονικα.
Τι firewall εχεις ?

Ναι αλλά με ΠΟΣΑ active connections στο e-mule? Διοτι στο δικό μου όταν δουλευει κανονικά έχει γύρω στα 150 connections οπώτε είναι αδύνατο να βγει οτιδήποτε άλλο στο Internet! Αν περιορίσω τα max connections στο e-mule π.χ. στα 20 τότε μπορώ να ανοιξω και καμμιά ιστοσελιδα. Αρα σίγουρα το προβλημα βρίσκεται στο οτι στη πράξη το jetspeed ΔΕΝ σηκώνει πολλά connections ταυτόχρονα. Δεν προλαβαίνει να τα διαχειριστεί και οποιαδήποτε καινουρια σύνδεση παέι να γίνει βγαίνει timeout!

turboirc
02-10-04, 14:59
Ειπαμε Max Connections 200
Ποσα αρχεια κατεβαζεις απο emule ?

ikonsgr
02-10-04, 15:01
Τοτε φταιει το emule, βαλε max new connections/10 sec : 5

To είχα στα 10,το έβαλα στα 5,μπορέι να βελτιωθεί κάπως η κατάσταση, αν και οπως σου είπα και πριν, αποδεδειγμένα το πρόβλημα είναι στον αριθμό των active connections και οχι στον ρυθμό. Αλλιώς δεν εξηγείται το γεγονός οτι κοβωντας τις συνδέσεις του e-mule σε λιγες 10δες μπορούν να συνδεθούν ταυτόχρονα και άλλες εφαρμογές στο internet.

turboirc
02-10-04, 15:05
Τι να σου πω, εγω δεν εχω προβλημα με γενικα 10-20 downloads στο emule.

ikonsgr
02-10-04, 15:05
Ειπαμε Max Connections 200
Φίλε μου, και 100 να βάλω πάλι μολις και μετα βίας μπορεί να ανοιξει καποια ιστοσελιδα ενώ συνηθως βγάζει timeout.


Ποσα αρχεια κατεβαζεις απο emule ?
E,κάτσε να μετρήσω, 10,20,50,100... :lol: Και να φανταστείς οτι ακόμα και με τόσα ταυτόχορνα "κατεβάσματα" μόλις που πιάνω μέση ταχύτητα 10kb/sec(μιλάμε για μήνες όμως και μέρα νύχτα έτσι? :wink: )

EvilHawk
02-10-04, 15:08
To θέμα με τα connections έχει συζητηθεί άπειρες φορές , ειδικά τον πρώτο καιρό που το jetspeed ήταν η "μοναδική" επιλογή! Θεωρητικά αντέχει μεχρι τα 250 connections!


δηλαδή να χρησιμοποιήσω το jetspeed σαν απλό Modem και οχι σαν router,μήπως θα έλυνε το πρόβλημα με το "τσιμεντάρισμα" της σύνδεσης απο το e-mule? Μάλλον ναί, μπορείς κάλιστα να χρησιμοποιήσεις και το ICS αλλα θα χρειαστείς 2 κάρτες δικτύου για ethernet λύση!

Ρίξτε ένα search στο φόρουμ υπάρχει πολύ πράγμα..! :wink:

mario_z
02-10-04, 21:47
Με το τελευταιο firmware αρχισαν προβληματα. Reboot καθε 3 και λιγο και στο τελος δεν ελεγε να παρει IP με τιποτα! Εβαλα ξανα το προηγουμενο firmware για να λειτουργισει και παλι! Ελεος! Ξερει κανεις τι παιζει? Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις....

turboirc
02-10-04, 21:50
Εγω πιανω 20-30 kb και το κλεινω καθε βραδυ.
Μαλλον κατεβαζεις αρχεια χωρις πολλα sources ή εχεις κακες ρυθμίσεις.

Bayern7
03-10-04, 05:20
Παρασκευή πρωί κατά τις 11:20 έχασε το στγχρονισμό του με το dslam (ΡΟΣΤΑΝ-Θεσσαλονίκη) και ενώ είχα περάσει το νεο firmware το προηγούμενο βράδυ. Μέχρι τις 4 που δεν το χα πάρει χαμπάρι δεν είχε μπορέσει να συγχρονιστεί. Μετά από ενα reset από to webinterface επανήλθε, και μέχρι τώρα δεν έχει ξανακάνει τίποτα... :)

ikonsgr
03-10-04, 13:48
Με το τελευταιο firmware αρχισαν προβληματα. Reboot καθε 3 και λιγο και στο τελος δεν ελεγε να παρει IP με τιποτα! Εβαλα ξανα το προηγουμενο firmware για να λειτουργισει και παλι! Ελεος! Ξερει κανεις τι παιζει? Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις....

Σήμερα το πρωί κλείνω το e-mule για να μπω στο adslgr 8) , μετά απο 2-3 λεπτά ... timeout! Μπαίνω στο webinterface να δω τι γινεται, τίποτα, καμμία απόκριση! Πάνω που είμαι έτοιμος να κάνω reset στο router απο το κουμπί,επανέρχεται κανονικά η επικοινωνία. Βλέπω τα στατιστικά,ελάχιστα rx,tx packets δηλαδή το Jetspeed κατάλαβε ότι είχε κολήσει, και μετά απο λιγα λεπτά έκανε reset μονο του!!Αυτό σίγουρα ΔΕΝ το έκανε με το προηγούμενο ios. Απο την άλλη ομως ΔΕΝ κολούσε και συχνά με το προηγούμενο ios. Με το 9.2.3 έχει κανει τουλάχιστον 3 reset απο μόνο του μέσα σε 2 μέρες!!

dihonoia
03-10-04, 19:38
Εμενα επειτα απο το update και ενω μου κρατησε ολες τις ρυθμισεις στο jetspeed, το e-mule μετα βιας κατεβαζει και παρατηρησα οτι στο VERBOSE μου βγαζει συνεχεια μυνηματα του τυπου :

Error: Client UDP socket, failed to receive data from 80.224.208.10:4672: Error 10054: An existing connection was forcibly closed by the remote host.

Handshake not finished - while processing packet: OP_MULTIPACKET; 80.102.229.197 '[FunnyNick] Green Sock Puppet' (eMule v0.44b,Connected/None)

Γνωριζει κανεις κατι για αυτο; Ειχα ταχυτητες στο μουλαρι γυρω στο 25-30 και με το καινουργιο firmware επεσε στα 0-5!!!!!

turboirc
03-10-04, 20:47
Πριν απο το update firmware, επαναφερετε το modem στις αρχικές ρυθμίσεις!

dihonoia
03-10-04, 21:01
Ποια η διαφορα; Να το κανω update παλι με το τελαιυταιο firmware και ας το εχω κανει update ηδη, ή να του ξαναπερασω το παλιο (8.2...) πρωτα και μετα:

ikonsgr
04-10-04, 09:43
Δεν ξέρω αν το παρατήρησε κανένας,αλλά το πρόβλημα πρέπει να είναι με τον συγχρονισμό της adsl γραμμής.Παρατήρησα ότι πριν κάνει reset το jetspeed απο μόνο του,το λαμπάκι που δείχνει την λειτουργία της adsl αντι να αναβοσβύνει έμενε συνεχώς αναμένο.

yorgosk
04-10-04, 10:42
κι εγώ έχω προβλήματα. με 200 connections στο emule (όπως είχα και πριν το firmware upgrade) παίρνω συνεχως timeout errors. και το emule κατεβάζει με 10-20 αλλά όχι περισσότερο. είχε το σύστημα έναν τρόπο λειτουργίας που έπαψε να υπάρχει με το firmware upgrade, αυτό είναι το πρόβλημα νομίζω και τώρα πρέπει να αρχίσουμε πάλι τα κόλπα για να σταθεροποιηθεί το πράγμα ξανά (αν αυτό είναι δυνατο ...). τι κάνω λοιπόν? λιγότερα connections στο emule? πόσα? 100? 10? 2? :-P

τι άλλο μπορώ να κάνω?

σε δουλεία να βρισκόμαστε δηλαδή ....

turboirc
04-10-04, 10:47
Μηπως βαλατε το firmware χωρις να κανετε επαναφορα στις αρχικες ρυθμίσεις ?

mario_z
04-10-04, 10:59
Μαστορα, εγω τουλαχιστον ειχα κανει επαναφορα στις αρχικες ρυθμισεις, 100 φορες αλλα τιποτα! Παλι τα ιδια! Εβαλα το παλιο firmware μεχρι να βγαλουμε ακρη.

yorgosk
04-10-04, 11:01
εγώ τουλάχιστο επανέφερα τις αρχικές ρυθμίσεις.

αλλά και σε περίπτωση που δεν έχει γίνει αυτό, το πράγμα έχει λήξει? ή μήπως υπάρχει τρόπος να λειτουργεί το σύστημα με κάποιες διορθωτικές ρυθμίσεις μετά το upgrade ?

personal
04-10-04, 14:52
Προστέθηκε και changelog για το firmware 9.2.x.x των 500/500i στην διεύθυνση http://jetspeed.intracom.gr/js500/sw/software_gr.htm
Αντιγράφω
jetSpeed Version 9 Added features and known bugs:

- Bug with X-Ten's softphone has been fixed in SIP ALG module
- New configuration options have been added in Security section
- New version of run-time firmware adds improved system performance

Παραμένει το παλιότερο bug ή δεν έχει ενημερωθεί η σελίδα...
Known bugs:

- Any type of wan from QuickStart page will not function properly, if a wan of a
similar type, created from "WAN connections", was previously deleted.

ikonsgr
04-10-04, 15:07
Mηπως να στείλουμε μία ομαδική διαμαρτυρία στην intracom? 8)

dihonoia
04-10-04, 21:16
παντως εμενα το μουλαρι συνεχιζει να σερνεται επειτα απο την αναβαθμηση....ανοιξα τα ports που χρειαζονται(νομιζω οτι το εκανα σωστα γιατι εχει αλλαξει καπως απο την προηγουμενη εκδοση. INTERNAL/EXTERNAL και START/END εβαλα το ιδιο port...). Παρακαλω διορθωστε με αν εχω κανει λαθος.
Κατι αλλο... Στο μενου COFIGURATION->WAN CONNECTIONS->EDIT->PPP το AUTOCONNECT τι ακριβωσ ειναι; Να το αλλαξω σε TRUE;

nnn
04-10-04, 22:39
Το firewall του έγινε λίγο πιο περίεργο και θέλει περισσότερο ψάξιμο.
Η πλάκα είναι ότι όταν προσπάθησα να συνδεθώ σε κάποια ασφαλή σελίδα αφού έκανα την αναβάθμιση δεν συνδεόταν.
Βλέπω στο log να υπάρχει εγγραφή στην port 443 και καταλαβαίνω ότι πρέπει να την ανοίξω χειροκίνητα.

Athlon_XP
06-10-04, 03:55
Δυστηχώς και εγώ έκανα αναβάθμηση στο καινούργιο firmware του Jetspeed 500 και με έκανε τουλάχιστον 4 φορές disconnect με το emule να τρέχει στο background οπότε έβαλα πάλι το παλιό και ησύχασα. Τι να πω. Bugged firmware no comments.

ikonsgr
07-10-04, 20:51
Mολίς το γύρισα στο 8.3.2... Δε πη΄γαινε άλλο,μου είχε σπάσει τα νευρα!! :?

JohnGR
07-10-04, 22:30
Μια απ' τα ίδια! :( :evil:

ΕΡΜΗΣ
07-10-04, 23:01
Μία συσκευή η οποία χρειάζεται upgrade το firmware παρα πάνω απο μία φορά είναι ελατωματική από το σχεδιασμό και τη κατασκευή της

@ ADSLgr.com All rights reserved.