PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή παγίου μονομερώς από τη Vodafone



YAziDis
17-05-16, 19:07
Καλησπέρα σας,
Σήμερα που μπήκα στο λογαριασμό μου στη vodafone παρατήρησα ότι μου έχουν αλλάξει το πάγιο στο Ευέλικτο 300 που έχω, και από 27,00 ευρώ το μήνα, μου το αλλάξανε στα 27,99, ενώ εξακολουθώ να έχω 2 ετή δέσμευση.
Παρατηρώντας τον λογαριασμό μου διάβασα το παρακάτω:

Επιπρόσθετα, από τον Απρίλιο 2016 και εφεξής, αυξάνονται τα μηνιαία πάγια των παρακάτω προγραμμάτων, με ακριβή ημερομηνία ισχύος ανά συνδρομητή την αντίστοιχη ημερομηνία μηνιαίας τιμολόγησης της σύνδεσής του. Συγκεκριμένα τα ονομαστικά μηνιαία πάγια των ακόλουθων οικιακών προγραμμάτων αυξάνονται κατά €0,99 ή κατά €1,00, αναλόγως προγράμματος και διαμορφώνονται ως εξής: Vodafone Home adsl plus σε €26,70, Vodafone Home double play GR σε €35,99, Vodafone Home double play GR +300 σε €43,20, Vodafone Home double play ευέλικτο 300 σε €27,99, Vodafone Home double play ευέλικτο 700 σε €36,99, Vodafone Home double play ευέλικτο 1000 σε €43,99, Vodafone Home double play GR +300 (έως 50 Mbps) σε €51,20, Vodafone Home telephony GR σε €25,60, Vodafone Home telephony GR +300 σε €32,90, Vodafone Home telephony ευέλικτο 700 σε €27,99, Vodafone Home telephony ευέλικτο 1000 σε €33,99, Vodafone Home double play lite (old) σε €24,63, Vodafone Home double play lite σε €26,70, Vodafone Home double play lite (ΚτΠ) σε €21,10, Vodafone Home double play Vodafone Family σε €31,99, Vodafone Home double play σε €43,20, Vodafone Home telephony lite σε €22,50, Vodafone Home telephony σε €32,90 και Vodafone Home telephony unlimited σε €20,50, Vodafone Home double play GR (έως 50 Mbps) σε €47,99, Vodafone Home double play (έως 50 Mbps) σε €53,99, Vodafone Home double play ευέλικτο 300 (έως 50 Mbps) σε €44,99, Vodafone Home double play ευέλικτο 700 (έως 50 Mbps) σε €49,99, Vodafone Home double play ευέλικτο 1000 (έως 50 Mbps) σε €51,99.
Στις ανωτέρω χρεώσεις συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ 23%. Σημειώνουμε ότι τυχόν αποδιδόμενες μηνιαίες εκπτώσεις παγίου, υπολογίζονται επί των ανωτέρω νέων ονομαστικών τιμών.






Δεν καταλαβαίνω με πιο δικαίωμα έγινε μονομερώς η αλλαγή της χρέωσης της τιμής, και εφόσον έγινε, γιατί δεν αναγράφει πουθενά για δικαίωμα υπαναχώρησης σε περίπτωση που δεν το δέχεται ο συνδρομιτής.
Προσωπικά θα στείλω email στην ΕΕΤΤ και στον συνήγορο του καταναλωτή για συμόρφωση της.

ariadgr
17-05-16, 19:20
http://www.adslgr.com/forum/threads/918223
Δυνάμει των ανωτέρω αλλαγών οι συνδρομητές που επηρεάζονται έχουν το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως, εντός ενός (1) μηνός από την παρούσα ανακοίνωση.

(έχει παρέλθει η προθεσμία)

YAziDis
17-05-16, 19:29
Κότσος πιάστηκα και δεν το είδα πουθενά αυτό. Σορυ!

dimitris.taxideytis
17-05-16, 19:30
H ανακοινωση βγηκε στις 2 Φεβρουαριου. Δικαιωμα υπαναχωρησης ειχες εως τις 2 Μαρτιου.

https://statheri.vodafone.gr/company/announcements Η λιστα με τις ανακοινωσεις

και η ανακοινωση που σε αφορα

https://statheri.vodafone.gr/company-news/271898/anakoinosi-timologiakon-emporikon-allagon

(το αποσπασμα που παραθετεις ειναι απο την συγκεκριμενη ανακοινωση)

αρα οι οποιες ενστασεις σου, δεν εχουν βαση...

ekrepali
17-05-16, 22:18
Yπομονή 1-2 μήνες. Έρχονται νέοι φόροι σε σταθερή τηλεφωνία και internet... οπότε με λεπτούς χειρισμούς, θα μας δωθεί η ευκαιρία να πετύχουμε καλύτερα συμβόλαια. :whistle:

jjokeris
17-05-16, 22:40
Παντα ειχα την απορία...πρεπει να παρακολουθω τις ανακοινώσεις των εταιρειων της vodafone,του ΟΤΕ,της Εθνικης Τραπεζας,της Alphabank κλπ μήπως αλλάξει κάτι ώστε να προβάλω τις αντιρρήσεις μου? Όλοι αυτοί,και πολύ περισσότερο οι κινητες τηλεφωνίες, έχουν και το email μου ΑΛΛΑ και το ΤΗΛΕΦΩΝΟ μου!!! Ας στειλουν ένα μνμ ή ενα μειλ ενημερωτικό.Οταν εχουν καμια πα%$$ριά διαφημιστική να προωθήσουν ξερουν να στέλνουν.Οταν κανουν αλλαγή στο πάγιο απλά πρεπει να το ακούσεις κάπου ή καθε φορά να διαβαζεις τα ψηλα γραμματα!!!!

YAziDis
17-05-16, 22:46
Yπομονή 1-2 μήνες. Έρχονται νέοι φόροι σε σταθερή τηλεφωνία και internet... οπότε με λεπτούς χειρισμούς, θα μας δωθεί η ευκαιρία να πετύχουμε καλύτερα συμβόλαια. :whistle:

Πες το ψεμματα. Αλλα ουτε 1-2 μηνες δεν χρειαζετε να περιμενεις. Προσφορα και ζητηση. Υπηρεσια πουλανε και οχι υλικο αγαθο. Οταν φτασει η ωρα για τις ανανεωσεις και περνουν τηλεφωνο θα φανε καλα.

jkoukos
18-05-16, 11:02
Παντα ειχα την απορία...πρεπει να παρακολουθω τις ανακοινώσεις των εταιρειων της vodafone,του ΟΤΕ,της Εθνικης Τραπεζας,της Alphabank κλπ μήπως αλλάξει κάτι ώστε να προβάλω τις αντιρρήσεις μου? Όλοι αυτοί,και πολύ περισσότερο οι κινητες τηλεφωνίες, έχουν και το email μου ΑΛΛΑ και το ΤΗΛΕΦΩΝΟ μου!!! Ας στειλουν ένα μνμ ή ενα μειλ ενημερωτικό.Οταν εχουν καμια πα%$$ριά διαφημιστική να προωθήσουν ξερουν να στέλνουν.Οταν κανουν αλλαγή στο πάγιο απλά πρεπει να το ακούσεις κάπου ή καθε φορά να διαβαζεις τα ψηλα γραμματα!!!!
Ο νόμος τους υποχρεώνει, οι ανακοινώσεις τροποποίησης των όρων να γίνονται στην επίσημη ιστοσελίδα και στον μηνιαίο λογαριασμό μας. Αν δεν το κάνουν είναι παράνομοι. Αναφέρεται εξάλλου και στους όρους του συμβολαίου μας.

jjokeris
18-05-16, 16:11
Ο νόμος τους υποχρεώνει, οι ανακοινώσεις τροποποίησης των όρων να γίνονται στην επίσημη ιστοσελίδα και στον μηνιαίο λογαριασμό μας. Αν δεν το κάνουν είναι παράνομοι. Αναφέρεται εξάλλου και στους όρους του συμβολαίου μας.

Συμφωνώ αλλά...πρέπει κάθε μήνα να μπαίνω στο σαιτ τους ή να κάθομαι να διαβαζω τους όρους ΜΗΠΩΣ και άλλαξε κάτι? Ή θα πέσει έξω η Vodafone ή Wind ή η Cosmote εαν στείλουν ένα sms ότι γινονται αλλαγες παγιων ΜΠΕΙΤΕ να τις δείτε? Μάλλον όμως ευελπιστουν ότι μέχρι ο χρηστης να το δει θα έχει περάσει ο καιρός και αφενος θα έχουν εισπραξει τα αυξημένα ποσα άλλα και θα έχει χάσει το δικαίωμα του να φύγει χωρίς penalty!!!!!!!!!

jkoukos
18-05-16, 16:24
Δεν χρειάζεται να διαβάζεις κανέναν όρο κάθε μήνα. Μια φορά αρκεί, όταν υπογράφεις το συμβόλαιο.
To εύκολο που έχεις να κάνεις (και οι περισσότεροι το ξεχνάμε), είναι να διαβάζεις και την 2η σελίδα του μηνιαίου λογαριασμού και όχι μόνο την 1η ή/και 3η που αναφέρονται οι χρεώσεις.

Άλλους λογαριασμούς δεν έχεις (κινητή, ρεύμα, νερό κλπ); Δεν κοιτάς τα έντυπα που σου στέλνουν;
Σε ποιον οργανισμό ή εταιρεία που νοικιάζεις κάποια υπηρεσία σε πληροφορεί για τις τυχόν αλλαγές στα πάγια, εκτός των λογαριασμών που στέλνουν;
Τουλάχιστον στις τηλεπικοινωνιακές, έχουμε 2 μήνες έγκαιρη ενημέρωση και δικαίωμα αζημίως καταγγελίας της σύμβασης; Που αλλού μπορείς να το κάνεις;

jjokeris
18-05-16, 17:12
Δεν χρειάζεται να διαβάζεις κανέναν όρο κάθε μήνα. Μια φορά αρκεί, όταν υπογράφεις το συμβόλαιο.
To εύκολο που έχεις να κάνεις (και οι περισσότεροι το ξεχνάμε), είναι να διαβάζεις και την 2η σελίδα του μηνιαίου λογαριασμού και όχι μόνο την 1η ή/και 3η που αναφέρονται οι χρεώσεις.

Άλλους λογαριασμούς δεν έχεις (κινητή, ρεύμα, νερό κλπ); Δεν κοιτάς τα έντυπα που σου στέλνουν;
Σε ποιον οργανισμό ή εταιρεία που νοικιάζεις κάποια υπηρεσία σε πληροφορεί για τις τυχόν αλλαγές στα πάγια, εκτός των λογαριασμών που στέλνουν;
Τουλάχιστον στις τηλεπικοινωνιακές, έχουμε 2 μήνες έγκαιρη ενημέρωση και δικαίωμα αζημίως καταγγελίας της σύμβασης; Που αλλού μπορείς να το κάνεις;

Μαλλον δεν κατάλαβες πάλι."ΝΑΙ", την πρωτη φορά να τους διαβάζω.Και "ΟΧΙ" κάθε φορά που μου έρχεται ένας λογαριασμός δεν ξαναδιαβάζω τους όρους."ΑΛΛΑ" οι τηλεπικοινωνίες θα μπορούσαν να ενημερώνουν.Όταν καθυστέρησα έναν λογαριασμό ΟΤΕ γιατί με πήραν (αυτοματοποιημένο) τηλεφωνο για να με ενημερώσουν ότι χρωστάω?

jkoukos
18-05-16, 17:19
Δεν καταλαβαίνεις. Δεν σου λέω να διαβάσεις του όρους κάθε φορά που έρχεται ο λογαριασμός, στον οποίο ούτως ή άλλως δεν υπάρχουν όροι.
Σου λέω μαζί με την πρώτη σελίδα και την τρίτη (όπου αναφέρονται οι διάφορες χρεώσεις και φαντάζομαι τις κοιτάς), να ρίχνεις ματιά και στην ενδιάμεση δεύτερη. Εκεί πάντα στον υπάρχοντα πίνακα, μνημονεύονται οι όποιες μελλοντικές αλλαγές και σημαντικές ανακοινώσεις της εταιρείας προς τους πελάτες της.

jjokeris
18-05-16, 17:42
(...άλλου ειναι το ποστ και άλλοι διαφωνουμε!!!)
Να σου πω την αλήθεια δεν τα κοιταζω.Και στο σπιτι άλλα και στην δουλειά έχουμε τετοια πακέτα που μόνο εαν δω περίεργα ποσά, τόσο σε μένα όσο και στους άλλους στην δουλειά ,ψάχνω να βρω από που προκύπτουν οι διαφορές.

jkoukos
18-05-16, 18:12
Εε, εκεί ακριβώς είναι το σφάλμα που κάνουμε οι περισσότεροι. Βάζω και μένα μέσα, διότι χρόνια πριν δεν τα πρόσεχα.
Στους όρους του αρχικού συμβολαίου, αναφέρεται ξεκάθαρα ο τρόπος που θα μας γίνονται οι ανακοινώσεις. Και ισχύει σε όλους τους παρόχους αυτό. 2-3 φορές (για τον καθένα) το χρόνο έχουμε σχετικά θέματα μονομερών αυξήσεων στις "Ειδήσεις (http://www.adslgr.com/forum/forums/106-%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82)" του φόρουμ.
Η αλήθεια είναι ότι η πλειοψηφία δεν τα κοιτά, όμως αρκετοί από εμάς επωφελούνται, καταφέρνοντας αρκετές φορές να λαμβάνουν καλύτερες εκπτώσεις ή περισσότερες υπηρεσίες στην ίδια τιμή.

gvstrom
21-05-16, 23:35
Σε εμενα εγινε το εξης, εκανα ανανεωση συμβολαιου(με πηραν απο vodafone πριν ληξει το παλιο)εχω 2 γραμμες μετεφερα και το σταθερο. Ολα αυτα εγιναν 16απριλιου ερχεται ο πρωτος λογαριασμος και ηταν κατα 1 ευρω η καθε γραμμη παραπανω απο αυτο που ειχαμε συμφωνησει, περνω την εξυπηρετηση και μου ειπαν θα με καλεσουν πισω.Οντως με περνει ενας υπευθυνος και μου λεει οτι ανεβηκε το παγιο και στις 2 γραμμες 22απριλιου χωρις να με ενημερωσουν,προσπαθησε να μου δωσει παραπανω ιντερνετ στην μια γραμμη(1γιγα)για να ισοφαρισει την διαφορα αλλα δεν δεχτηκα, μου ειπε οτι θα προωθησει το αιτημα μου για την μονομερη αλλαγη που εκαναν μετα απο 6ημερες νεου συμβολαιου!!!!!Θα περιμενω αυτην την εβδομαδα αλλιως παω για καταγγελεια...απαραδεκτοι ειμαι 15 χρονια συνδρομητης τους και αυτη ειναι η συμπεριφορα τους και ανανεωσα για 2 χρονια και εφερα και το σταθερο και ιντερνετ σε αυτους.

jkoukos
23-05-16, 12:55
Δες το συμβόλαιο που υπέγραψες. Ένας γνωστός μου έκανε φορητότητα στην Vodafone, λίγο πριν τις αυξήσεις και στους όρους της αίτησης, υπήρχε όλη η ενημέρωση για την μελλοντική αλλαγή των προγραμμάτων. Το θυμάμαι διότι μου έκανε εντύπωση, να αναφέρονται σχετικές πληροφορίες σε αίτηση νέας σύνδεσης.

Αν δεν υπάρχει σχετική ενημέρωση, φυσικά θα προχωρήσεις στην καταγγελία, αλλά τυπικά πρώτα πρέπει να το ζητήσεις εγγράφως από την εταιρεία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.