PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντικατάσταση αποκωδικοποιητή OTETV, Pirelli με τον υβριδικό KaonMedia



TeoT
18-05-16, 21:44
Ανοίγω νέο θέμα για την αντικατάσταση του αποκωδικοποιητή Pirelli με τον υβριδικό KaonMedia σε ευρυζωνικη σύνδεση.
Σήμερα παρέλαβα με Courier μετα απο τηλεφωνικη συνενόηση τον υβριδικό KaonMedia. Εγινε εγκατάσταη κανονικά , πήρε και κάποιες αναβαθμίσεις και ξεκίνησε να δουλεύει κανονικά.
Το πρώτο σοκ που εφαγα είναι η αρίθμηση των καναλιών... εφυγε τα 1,2,3 κλπ και εγινε τριψήφια και αντε αυτο σιγια σιγα συνηθιζεται....
Το δεύτερο η ποιότητα της εικόνας . Χάθηκε η οξύτητα ... τα πρόσωπα ειναι αλοιφή ... ακόμη και στο National HD που είχε πολύ καλή ποιότητα εικόνας παρότι εγω λόγω ADSL δεν το εχω σε HD η εικόνα ηταν αψογη ... Τώρα έχει χασει την οξύτητα που είχε.
Ενώ έχει πολύ καλλίτερο μαύρο απο τον Pirelli που υστερούσε σε καλό μαυρο σε σχέση με τον αρχικό Tilgin , εχει πολύ καλλίτερη ποιότητα χρωμάτων .... πασχει σε οξύτητα.
Δοκίμασα τις ρυθμίσεις ήταν στο 1080i το έβαλα 720p, 1080p αλλα δεν άλλαξε τίποτα και τον ξαναέβαλα στο 1080i που ηταν αρχικά.
Οσοι έχεται αλλάξει αποκωδικοποιητή είχατε το ίδιο πρόβλημα???

- - - Updated - - -

Κανεις?
Οσοι εχετε αλλαξει δεν ειχατε αλλαγες στην ποιοτητα εικόνας ??? Εχετε την ιδια, χειρότερη , καλλίτερη????
Για να ξερω αν ειναι να το βλάβη να μου στειλουν καινούριο.

shocked
21-05-16, 01:11
αν και δεν εχω την υπηρεσια ουτε τη συσκευη, πιστευω θα μπορουσες να καλεσεις την εξυπηρέτηση και να τους αναφερεις τα θεματα που εχεις εντοπισει και να ζητησεις αντιακτασταση.
γιατι αν λες οτι σε 1080 και ειναι χαλια τοτε κατι δε παει καλα.

εδω στο pc μου που δεν εχω hd οθονη, οταν βλεπω 1080p ταινιες η ευκρινια ειναι αψογη.

imcan
09-06-16, 20:03
Κάθε δέκτης έχει διαφορετικό SW και είναι αναμενόμενο να υπάρχουν μικροδιαφορές στην οξύτητα των χρωμάτων, το βάθος του μαύρου, την φωτεινότητα, την ένταση του ήχου αλλά όχι στο βαθμό που αναφέρεις.

Έχω δει και τους δύο δέκτες και δεν έχω παρατηρήσει τεράστια διαφορά.
Ξέρω επίσης ότι δεν έχει αλλάξει το bit-rate με το οποίο στριμάρονται τα κανάλια, τουναντίον θα έλεγα, για τους Hybrid δέκτες έχουν χρησιμοποιηθεί καινούργιοι ποιο σύγχρονοι encoders.
Έχεις ελέγξει το HDMI καλώδιο ή /και άλλη θύρα στην τηλεόραση ??


Σχετικά με την αλλαγή στην αρίθμηση αυτή έγινε για να είναι κοινή με την δορυφορική υπηρεσία. Επίσης μπορείς να ορίσεις Αγαπημένα κανάλια, να τα βάλεις με τη σειρά που θέλεις και να πλοηγήσε με CH+/- μόνο σε αυτά

@ ADSLgr.com All rights reserved.