PDA

Επιστροφή στο Forum : elastix 2.5 κλείσιμο γραμμής



mazout
18-05-16, 15:11
Καλησπέρα,

Έχω κάνει εγκατάσταση ένα elastix 2.5 και τώρα τελευταία παραπονιούνται ότι κόβετε η γραμμή προτού προλάβουν να το απαντήσουν.

Υπάρχουν 3 BRI που πέφτουν πάνω σε μια κάρτα ALLO. Όλες οι κλήσεις πάνε σε ένα queue που χτυπάει σε 4 τηλέφωνα.

Έχω παράπονα ότι μερικές φορές όταν παίρνει κάποιος τηλ ακούει το εισαγωγικό μήνυμα (IVR) και όταν μπαίνει στο queue ακούει μουσική (παράλληλα χτυπάνε 2 φορές τα τηλέφωνα) και μετά κόβετε η γραμμή προτού τα απαντήσουν. Δεν μου έχουν πει ποτέ ότι έχει κοπεί η γραμμή όσο μιλάνε.

Τι μπορεί να φταίει?? Το πρόβλημα όπως πάντα είναι ότι δεν το κάνει πάντα και δεν μπορώ να καταλάβω.

Ευχαριστώ

kronos911
18-05-16, 15:52
Θα πρέπει να βρεις από το log μέσου ποιας bri θύρας ήρθε η κλήση, τον λόγο (εάν αναφέρετε) της πτώσης.

mazout
18-05-16, 16:14
Θα πρέπει να βρεις από το log μέσου ποιας bri θύρας ήρθε η κλήση, τον λόγο (εάν αναφέρετε) της πτώσης.

Μου είπανε ότι το έχει κάνει και στις 3 isdn γραμμές.

Και δεν έχουν ιδέα το πότε έγινε. Παίρνουν πολλές κλήσεις και τους είπανε ότι γίνετε αυτό καμιά φορά.

kronos911
18-05-16, 16:44
Επανεκκίνηση στο κέντρο και στα ΝΤ επιτρέπεται?

mazout
19-05-16, 10:21
Επανεκκίνηση στο κέντρο και στα ΝΤ επιτρέπεται?

Δεν σε έπιασα....

Αν εννοείς αν μπορώ να κάνω επανεκκίνηση το κέντρο, αυτό περιμένω να περάσει λίγο η ώρα για να χαλαρώσουν και να το κάνω.

- - - Updated - - -

To έκανα restart.

Σήμερα με πήραν πάλι ότι το έκανε ξανά.

Καμιά ιδέα που να ψάξω??

- - - Updated - - -

To έκανα restart.

Σήμερα με πήραν πάλι ότι το έκανε ξανά.

Καμιά ιδέα που να ψάξω??

kronos911
19-05-16, 11:58
Απόσπασμα από το log, για να δούμε τι γίνετε.

mazout
19-05-16, 15:07
Απόσπασμα από το log, για να δούμε τι γίνετε.

Σήμερα το παρατήρησα και εγώ. Παίρνεις τηλ ακούς το IVR πατάς το 1 που είναι για προαγγελίες (μπαίνει στο queue), ακούς μουσική και σε κάποια φάση σταματάει και μετά ρίχνει την γραμμή.

Επίσης σήμερα μου είπαν για πρώτη φορά έπεσε η γραμμή ενώ μιλούσαν.

Για το log που λες θύμισε μου από που να το βρω και να στο δώσω.

Ευχαριστώ

kronos911
19-05-16, 16:28
log = /var/log/asterisk/full ή /var/log/asterisk/full-YYYMMDD

@ ADSLgr.com All rights reserved.