PDA

Επιστροφή στο Forum : Απειλές από forthnet για ανύπαρκτη οφειλή



zafx
19-05-16, 14:29
Καλησπέρα σε όλους,

το θέμα έχει ως εξής: Το Νοέμβριο του 2014 ο πατέρας μου είχε κάνει μια σύνδεση ίντερνετ στην εν λόγω εταιρεία με προπληρωμή για 12 μήνες, για την αδερφή μου που τότε βρισκόταν στην Πάτρα. Για να μην τα πολυλογώ, η σύνδεση έχει διακοπεί κανονικότατα από το Νοέμβριο του 2015 (ή έτσι νομίζαμε γιατί η αδερφή μου μετακόμισε τέλος του μήνα), όλες οι οφειλές έχουν εξοφληθεί στο ακέραιο και στην ώρα τους και από τον Ιανουάριο του 2016 έχουν ζαλίσει τον πατέρα μου στα τηλέφωνα ότι και καλά τους χρωστάει 40€. Παίρνει ο πατέρας μου τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών τους και του λένε ότι όχι, δεν χρωστάτε τίποτα, αγνοήστε το. Σταματάνε για μερικούς μήνες και τώρα αρχίζουν και ξαναπαίρνουν από δικηγορικό γραφείο παρακαλώ, απειλώντας για μηνύσεις και ιστορίες.

Ξαναπαίρνει τηλέφωνο τώρα και του λένε οτι ναι, ξέρετε η διακοπή της σύνδεσης έγινε στις 1.12 και όχι στις 19.11 που είχατε ζητήσει και γι αυτό χρωστάτε 40€. Το θέμα είναι ότι ο πατέρας μου είχε τηλεφωνήσει πολύ νωρίτερα από 1 μήνα και επανειλημμένα πριν τη λήξη της σύνδεσης για να ζητήσει διακοπή, και παρά τα όσα του λεγανε οι διάφορες τηλεφωνήτριες (των οποίων τα ονόματα και οι ημερομηνίες/ώρες τηλεφωνημάτων είναι καταγεγραμμένα) τους ενοχλούσε επίμονα για να είναι σίγουρος ότι θα κάνουν εν τέλει τη διακοπή. Μια από τις τηλεφωνήτριες μάλιστα (όνομα και ημερομηνία διαθέσιμα και πιθανότατα και η ηχογραφημένη συνομιλία που έχει η εταιρεία) του είπε το εξής "Α, το πακέτο σας λήγει στις 19 του μήνα; Ε τότε πάρτε τηλέφωνο στις 18 για διακοπή"

Update: Τον πήραν τηλέφωνο από την εταιρεία και του είπανε τώρα ότι πάλι έχει μηδενική οφειλή και ότι δήθεν (γιατί δεν πιστεύω τίποτα από όσα λένε) πήραν και το δικηγορικό γραφείο και τους είπαν να μην μας ξαναενοχλήσουν. Μπορώ να τους ζητήσω να μου στείλουν εγγράφως, ενυπόγραφα και με ημερομηνία αυτά τα οποία είπαν ότι ισχύουν δια τηλεφώνου;

Και ερωτώ. Τι μπορώ να κάνω για να προφυλαχθώ; Που μπορώ να τους καταγγείλω; Δεν είναι τα χρήματα το ζήτημα. Είναι θέμα αρχής. Έχω βαρεθεί να ασχολούμαι με την εν λόγω μη-εταιρεία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.