PDA

Επιστροφή στο Forum : 2play Πρόβλημα



pakisantreas
26-04-07, 14:50
Καλησπέρα παιδία. Την Τρίτη (24/4) μου ενεργοποιήθηκε και μένα η υπηρεσία.Αλλά έχω ένα πρόβλημα. Έχω το 9112 της USROBOTICS. Μερικές φορές το ίντερνετ κολλάει. Σα να κόβεται απότομα. Την πρώτη μέρα είχα πρόβλημα με την ethernet της motherboard.Μόλις το συνέδεα εκεί μετά από λίγο το pc έκανε μόνο του reboot αφού έβγαζε μπλε οθόνη πρώτα.Τελικά το έβαλα σε άλλη ethernet και όλα φάνηκαν να δουλέυουν.Έπιανα μεγάλες ταχύτητες (πάνω από 800 σε azureus) αλλα και πάλι ανά χρονικά διαστήματα έπεφτε η σύνδεση και ψιλοκόλαγε και το pc. Επίσης να σας πω ότι πήγα να το βάλω και με usb σύνδεση το μόντεμ αλλά δε δούλευε. Εκανε εγκατάσταση αλλά δεν εμφάνιζε νέα σύνδεση.Τίποτα απολύτως.Και το λαμπάκι πάνω στο μόντεμ που είναι για τη usb σύνδεση δεν άναβε ποτέ.

Τώρα το έχω στην καλή ας πούμε ethernet αλλά και πάλι σήμερα 2 φόρες έπεσε το ιντερνετ. Εχω απογοητευτεί λίγο. Καμιά πρόταση??

ευχαριστώ πολύ.

nrg_polini
26-04-07, 14:55
Μηπως εχει προβλημα ο υπολογιστης σου; Δοκιμασε με κανενα laptop αμα μπορεις να βρεις..

pakisantreas
26-04-07, 14:59
Δοκίμασα με ένα laptop.Το usb και πάλι δε δουλεύει ούτε εκεί. Η ethernet και εκεί δεν ήταν σταθερή. Και στο pc πάντως 2 μέρες δεν είχα πρόβλημα κανένα. κοβόταν η σύνδεση την πρώτη μέρα και σήμερα πάλι.Δε γίνεται δηλαδή στάνταρ ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

kuti
26-04-07, 16:05
οταν λες οτι το eth δεν ειναι σταθερο βλεπεις εσυ να σου λεει οτι αποσυνδεθηκε το καλωδιο δικτυου και μετα απο λιγο οτι συνδεθηκε το καλωδιο?

παιζει να ειναι ελλατωματικο το κομματι που εχεις:hmm:

pakisantreas
26-04-07, 16:12
Οχι. δε δείχνει οτι αποσυδνέεται το καλώδιο. η σύνδεση ethernet παραμένει.το ιντερνετ πέφτει.

kuti
26-04-07, 16:39
Τηλεφωνο στην υποστηριξη εκανες? για παρε να το δουνε:hmm:

pakisantreas
26-04-07, 16:57
Πήρα και μου είπε μπορεί να είναι πρόβλημα του splitter.Τώρα το έχω απευθειάς το μόντεμ στην πρίζα. για να δουμε....

kuti
26-04-07, 17:02
αν ειναι ετσι εισαι τυχερος την γλυτωνεις φτηνα με ενα splitter;)

αν οχι ξανα τηλ στην φορτθνετ:oneup:

pakisantreas
26-04-07, 17:25
Τίποτα. πάλι αποσύνδεση. θα δοκιμάσω τώρα με ένα fritz box που βρήκα να δω αν αποσυνδέεται και αυτο.

vigor83
27-04-07, 13:38
Από όσο έχω παρατηρήσει στο δικό μου DSLAM, γίνεται Force IP change μία φορά την εβδομάδα κάθε Παρασκευή απόγευμα.

Επειδή όμως έβλεπα κι εγώ αποσυνδέσεις με το 9112, πήγα στις ρυθμίσεις WAN-ATM PVC-VC1 και στο Connection Type έθεσα να κρατάει πάντα ενεργή την σύνδεση (προηγουμένως ήταν στο "Auto-Trigger By Traffic"). Επίσης έβαλα Idle Time 32767 δηλαδή την ανώτερη τιμή που σημαίνει ότι θα μου ρίξει την σύνδεση εάν δεν χρησιμοποιήσω το internet για ~23 ημέρες (αν και δεν ξέρω αν έχει νόημα αυτή η ρύθμιση από τη στιγμή που κρατάει πάντα ενεργή την σύνδεση). Από τότε δεν έχω προβλήματα με αποσυνδέσεις.

Επίσης γύρισα σε PPPoE/LLC και όλα φαίνονται να δουλεύουν πιο γρήγορα (pings,torrents,browsing). Μάλιστα το Link Type γύρισε σε Fast Path από Interleaved.

Τέλος τσέκαρε στο ADSL Status μήπως έχεις θόρυβο στη γραμμή (δηλ. Noise Margin<10).

Ελπίζω να βοήθησα.

pakisantreas
27-04-07, 13:46
Σε ευχαριστώ πολυ.απλά αν μπορείς πες μου λίγο τι ακριβώς βάζω στις ρυθμίσεις του wan γιατί και εμένα στο trigger by traffic ειναι και δε βλέπω επιλογή always connected.

Α! κσι πως αλλάζει το Link type? Εμένα με PPPOE/LLC έχει παραμείνει στο interleaved.

Το noise margin είναι 24/20


(αν σε βοηθάει είμαστε και στην ίδια περιοχή)

kuti
27-04-07, 14:12
πας στο wan απο κατω atm pvc πατας το VC1 και εκει πριν το u/n θα το βρεις:oneup:

pakisantreas
27-04-07, 14:19
Το έχω βρει που είναι.επιλογή always connected δεν βρήκα στο connection type

pakisantreas
27-04-07, 15:07
Το έβαλα στο auto recconected αλλά το Link type παραμένει Interleaved.Αυτό πως αλλάζει??

kuti
27-04-07, 15:09
τοτε αστο σε auto recconect

Inteleaved πρεπει να ειναι

pakisantreas
27-04-07, 15:30
Σας ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια. αν κάποιο παιδί με παρόμοιο πρόβλημα έχει να προτείνει κάτι άλλο ευχαρίστως!! και αν συνεχίζει να κόβεται εδω είμαστε!!

kuti
27-04-07, 15:39
Σας ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια. αν κάποιο παιδί με παρόμοιο πρόβλημα έχει να προτείνει κάτι άλλο ευχαρίστως!! και αν συνεχίζει να κόβεται εδω είμαστε!!


Με μπερδεψες λιγο . τελικα εφτιαξε ή συνεχιζει.? αν συνεχιζει παρε φορτθνετ δικια της γραμμη ειναι να το δει:hmm:

pakisantreas
27-04-07, 16:30
Δεν έχει κοπεί μέχρι στιγμής σήμερα και χτες το βραδυ. Ελπίζω να βοηθήσουν και οι ρυθμίσεις και να παραμείνει ετσι.

kuti
27-04-07, 16:56
ευχαριστα νεα, ;)

vigor83
27-04-07, 17:30
Auto-Reconnected είναι η επιλογή όπως αναφέρθηκε. Μόλις το βάλεις θα παρατηρήσεις ότι θα αναβοσβήνει συνεχώς το λαμπάκι του internet έστω κι αν δεν κατεβάζεις κάτι.

Το Link Type δεν μπορείς να το αλλάξεις. Είναι θέμα του DSLAM. Να σου πω την αλήθεια δεν πρόσεξα αν με PPPoA ήταν σε interleaved (έτσι νομίζω πάντως). Τώρα είναι σε Fast Path.

Saltsas
30-06-07, 03:04
ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι...έχω και την ethernet και την usb θύρα στο pc μου...κατεβάζω με 150 max....:mad: πρέπει κάτι να βγάλω ή να κάνω κάποια ρύθμιση για να κατεβάζω κανονικά?

@ ADSLgr.com All rights reserved.