PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλο ZTE H108NS από ΟΤΕ, MTU (IP fragmentation) και firmware ερώτηση...



balema
21-05-16, 18:34
Καλησπέρα παιδιά,

Έχω 2 θέματα που δε μπορώ να καταλάβω με το router μου...

Το ένα αφορά το firmware μιας και δεν μπορώ να καταλάβω αν έχω το τελευταίο... στο info του router λέει H108NSV1.1.7u_ZRD_GR2_A68, γνωρίζει κάποιος αν έχει βγει πιο νεότερο;

Το δεύτερο αφορά το IP fragmentation, όπου το PlayStation μου λέει ότι έχω πρόβλημα, για να το λύσω αυτό έψαξα ότι (μάλλον) πρέπει να βάλω το MTU στο router μου 1400 αλλά και πάλι δεν γίνεται κάτι. Ξέρει κάποιος κάτι;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

deniSun
22-05-16, 17:22
Το mtu για τους ελληνικούς παρόχους, συνήθως ορίζεται στα 1492 (ΟΤΕ και forthnet, για τους άλλους δεν είμαι 100% σίγουρος).
Αυξάνοντάς το ή μειώνοντάς το μπορεί να έχεις πρόβλημα με την πρόσβαση σε ορισμένες σελίδες κατά περιόδους.

balema
22-05-16, 18:34
Το πρόβλημα μου είναι ότι το έχω βάλει 1492 και στο router (αυτό είχε) μου και στο playstation, αλλά ακόμα μου βγάζει ότι έχω πρόβλημα, δε μπορώ να καταλάβω τι άλλο πρέπει να κάνω. Υπάρχει κάποιος που να έχει αυτό το router για να μου πει τι του βγάζει το playstation 3 και τι ρυθμίσεις έχει κάνει;

deniSun
22-05-16, 21:19
Το πρόβλημα μου είναι ότι το έχω βάλει 1492 και στο router (αυτό είχε) μου και στο playstation, αλλά ακόμα μου βγάζει ότι έχω πρόβλημα, δε μπορώ να καταλάβω τι άλλο πρέπει να κάνω. Υπάρχει κάποιος που να έχει αυτό το router για να μου πει τι του βγάζει το playstation 3 και τι ρυθμίσεις έχει κάνει;

Στο playstasion θα μπορούσες να το αφήσεις στα 1500.
Αφορά το εσωτερικό σου δίκτυο και δεν έχει να κάνει με το πέραν του ρούτερ δίκτυο.

NinjaMiltos
22-05-16, 22:25
Είναι bug του PlayStation, το κάνει και στο W8960N.
Ότι MTU και να βάλεις στο PlayStation, πρέπει να στο βγάζει (όπως και 'μένα). Απλά το αφήνεις Auto.
Στο router το αφήνεις 1492.

balema
23-05-16, 11:58
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, απλά ρωτάω χωρίς να ξέρω αν έχει λογική αυτό που θα πω, ενός φίλου μου λειτουργεί κανονικά... δεν έχει να λέει, απλώς είναι bug σε εμένα; Επίσης αφορά bug σε σχέση με το router ή τον ISP ή και τα δύο;

Ευχαριστώ για την υπομονή σας!

NinjaMiltos
23-05-16, 20:14
Ο φίλος σου έχει το ίδιο modem/router; Πήγες το PlayStation εκεί να το δοκιμάσεις;

Θέμα router κατ' εμέ (δεν συνεργάζεται καλά με το PlayStation? Σε ποιο από τα δύο θα ρίξουμε το φταίξιμο; :lol:).
Είχα ένα Baudtec TW263R4-A0 και ένα TP-Link TD-W8961ND. Όλα OK με το MTU σε αυτά τα δύο, περνάει τα Test στο PlayStation.
Στο USRobotics 9108 και στο TP-Link TD-W8960N βγάζει "The router may not support IP Fragments".
Broadcom και τα δύο (9108 + W8960N), μπορεί να έχουν θέμα.

Μια χαρά παίζουν όμως, απλά δεν τρέχει το Test για να βγάλει τα Connection Speeds.

swordbat
22-06-19, 11:53
IP fragmentation αλλάζει αν ζητήσεις στον πάροχο να σε βάλουν στο dslam σε data κάρτα και όχι σε voice μόνο σε adsl συνδέσεις σε vdsl σε βάζουν σε data κάρτα έτσι και αλλιώς

@ ADSLgr.com All rights reserved.