PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη πακετου συνδεσης



BARKOULETOS
21-05-16, 20:15
Εχω στο ονομα μου συνδεση COSMOTE Home DP24 L (07/14) - 18 μήνες

και θελω να την κανω COSMOTE Home Double Play 4 L μια προσφορα που εχει με 25,90

Που μπορω να δω αμα ειμαι αοριστου στο mycosmote? Μιλησα με το επισημο τσατ αλλα δεν μπορουσαν να με βοηθησουν...

To (7/14) που λεει ειναι οτι ξεκινησε Ιουλιο του 14 ή κατι αλλο?

Αν ειμαι αοριστου μπορω να το επιλεξω το πακετο ως απλη αγορα ή πρεπει να περασω απο το καταστημα... Δηλαδη αν αγορασω το πακετο για το ιδιο νουμερο θα μου το περασει ως αναβαθμιση ή θα γινει καμμια στραβη και θα υπαρχουν και οι δυο συνδεσεις??

Υπαρχει περιπτωση να βρω τηλεφωνικα ή σε καταστημα, 4ρι ή 24ρι νταμπλ με απεριοριστα σταθερα σε καλυτερη τιμη??

deniSun
22-05-16, 17:18
Τα παλιά προγράμματα είχαν διάρκεια ενός χρόνου.
Τα τωρινά έχουν δέσμευση 18μήνες.
Μπορείς να πάρεις τηλ και να ρωτήσεις πότε λήγει το συμβόλαιό σου, αν δεν θυμάσαι πότε έκανες την τελευταία αλλαγή.
Μετά την λήξη του συμβολαίου συνεχίζεις αυτόματα ανά μήνα ως αυτόματη ενημέρωση του συμβολαίου σου.
Επειδή θέλεις να πας σε μικρότερο πακέτο, αν δεν έχει λήξει το προηγούμενο θα σου χρεώσουν ένα ποσό για την υποβάθμιση.
Αν ήθελες να πας σε μεγαλύτερο πακέτο, ακόμα και αν δεν έληξε αυτό που έχεις, δεν χρεώνεσαι τίποτε γιατί θεωρείται ως αναβάθμιση.

nmavro73
30-05-16, 13:46
Αυτό το πακέτο που λες ειναι για όσους κάνουν φορητότητα πισω στον ΟΤΕ νομίζω. Αν λήξει το συμβόλαιο σου ίσως σε πανε στα 29,90
Μου τη δίνει τρελά που για τους υπάρχοντες συνδρομητές δεν εχουν καλές προσφορές. Εγω πληρώνω 72 το διμηνο. Ρώτησα για την 29,9 και λένε δεν γινεται! Ειναι πολλα ομως 36 το μηνα

deniSun
30-05-16, 14:30
Αυτό το πακέτο που λες ειναι για όσους κάνουν φορητότητα πισω στον ΟΤΕ νομίζω. Αν λήξει το συμβόλαιο σου ίσως σε πανε στα 29,90
Μου τη δίνει τρελά που για τους υπάρχοντες συνδρομητές δεν εχουν καλές προσφορές. Εγω πληρώνω 72 το διμηνο. Ρώτησα για την 29,9 και λένε δεν γινεται! Ειναι πολλα ομως 36 το μηνα

Μόλις λήξει το πακέτο σου μπορείς να κάνεις ανανέωση σε αυτά που υπάρχουν εκείνη την στιγμή ως προσφορά.
Αν τρέχει το πακέτο σου (δεν έχει λήξει ακόμα) δεν μπορείς να επωφεληθείς από την προσφορά που ισχύει στο δικό σου πακέτο.
Θα πρέπει να κάνεις κάποια μεταβολή προς τα πάνω πχ να πάρεις κάποιο ακριβότερο πακέτο ώστε να επωφεληθείς της προσφοράς από εκείνο.
Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αλλά αν πχ το πακέτο σου έχει δέσμευση πχ για 18 μήνες και τα νέα έχουν χαμηλότερη τιμή για 24, νομίζω ότι μπορείς να τα αποκτήσεις λόγω της μεγαλύτερης δέσμευσης που σου κάνουν.

nmavro73
30-05-16, 20:42
Δεν μπορεις ρώτησα ήδη.

matelas
01-06-16, 17:50
Μιας και υπάρχει το θέμα να πω κ' εγώ το συμπέρασμα μου απο απόπειρα ανανέωσης/αλλαγής προγράμματος.

Έχω το double play 24M, 24Mbps, 250 λεπτά σταθερά, 30 λεπτά κινητά. Επειδή ξεπερνάω τα κινητά έρχεται περίπου 70-80€ το δίμηνο. Έτσι πήρα στο 13888 για να δω πως θα μειώσουμε την τιμή με κάποιο πρόγραμμα που να έχει περισσότερα λεπτά σε κινητά, αν είναι εφικτό.

Ρώτησα λοιπόν αν γίνεται στο ίδιο πρόγραμμα να βάλουμε 30 λεπτά επιπλέον στα κινητά, ο πωλητής (κάνοντας πολύ καλά τη δουλειά του) πρότεινε να πάμε στο Double Play 24 XL με απεριόριστα σταθερά και 360 λεπτά κινητά, 24Mbps. Η τιμή που μου έδωσε είναι 40€ το μήνα. Με την ευκαιρία να αναφέρω πως το ίδιο πρόγραμμα στο cosmote.gr αναφέρει -20%, 34.18€ για 24 μήνες. Τι παίζει εδώ;

Το συμπέρασμα είναι πως μου πρότεινε να πληρώνω 80€ το δίμηνο. Σχεδόν όσο πληρώνω και τώρα δηλαδή. Περίμενα κάτι καλύτερο.

ekrepali
01-06-16, 22:54
Αν είσαι τυχερός και υπέγραψες το συμβόλαιο πριν τις 1 Σεπτεμβρίου 2014, έχεις το δικαίωμα να το καταγγείλεις (https://www.cosmote.gr/fixed/documents/10280/115157230/anakoinoshgiaallaghxreoshssepaliaprogrammata.docx/9f0512e2-1ff8-49fa-bb94-26cc963f762d), λόγω αύξησης τιμών χρέωσης.


Με την ευκαιρία να αναφέρω πως το ίδιο πρόγραμμα στο cosmote.gr αναφέρει -20%, 34.18€ για 24 μήνες. Τι παίζει εδώ;
Αυτό ισχύει για νέους συνδρομητές και για συνδρομητές που ανεβαίνουν από χαμηλότερο πακέτο.

matelas
02-06-16, 01:22
Αν είσαι τυχερός και υπέγραψες το συμβόλαιο πριν τις 1 Σεπτεμβρίου 2014, έχεις το δικαίωμα να το καταγγείλεις (https://www.cosmote.gr/fixed/documents/10280/115157230/anakoinoshgiaallaghxreoshssepaliaprogrammata.docx/9f0512e2-1ff8-49fa-bb94-26cc963f762d), λόγω αύξησης τιμών χρέωσης.

Δεν έχει νόημα να καταγγείλω κάτι, είχα ανανεώσει αρχές του 2015 για 12 μήνες. Πλέον είναι αορίστου.



Αυτό ισχύει για νέους συνδρομητές και για συνδρομητές που ανεβαίνουν από χαμηλότερο πακέτο.

Νομίζω πως είμαι συνδρομητής που ανεβαίνω απο χαμηλότερο πακέτο.

alexisnik199111
02-06-16, 10:11
Τα παλιά προγράμματα είχαν διάρκεια ενός χρόνου.
Τα τωρινά έχουν δέσμευση 18μήνες.


υπαρχει καποιος λογος για αυτην την αλλαγη?

matelas
03-06-16, 00:09
υπαρχει καποιος λογος για αυτην την αλλαγη?

Αν εννοείς για την αλλαγή προγράμματος νομίζω πως είναι προφανές. Έγινε αορίστου αυτό που είχα και ψάχνω νέο και πιο φθηνό.

alexisnik199111
03-06-16, 14:21
Αν εννοείς για την αλλαγή προγράμματος νομίζω πως είναι προφανές. Έγινε αορίστου αυτό που είχα και ψάχνω νέο και πιο φθηνό.

οχι μιλαω για την αλλαγη απο 12μηνο σε 18μηνο

BARKOULETOS
04-06-16, 18:19
Λοιπον πηγα σε ενα Γερμανο να βγαλω ακρη...

Το συμβολαιο οντως εχει ληξει και μαλιστα η τιμη αυξηθηκε και πηγε στην τιμοκαταλογου, αν και ειμαι σχεδον βεβαιος οταν εκανα ανανεωση οτι ηταν για παντα...! ΟΜΩΣ αν και αοριστου δεν μπορω να βαλω την προσφορα που θελω!

Η μονη "προσφορα" που τσεκαραμε στην σελιδα μου οτι μπορει να γινει ειναι με δυο ευρω φθηνοτερα να παρω 360' λεπτα σε κινητα! Που δεν με ενδιαφερει καθολου...

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να κοψω την γραμμη και να κανω νεα συνδεση! Ετσι απο οτι μου ειπαν θα γινει να παρω νεα τιμη. Αλλα μου ειπαν οτι μπορει να μην υπαρχει διαθεσιμη συνδεση που δεν το φοβαμαι αυτο γιατι το κεντρο αυτο δεν εχει πολυ κοσμο...

Το κακο ειναι οτι δεν μπορω να κανω φορητοτητα γιατι δεν υ[παρχει αλλο δικτυο στην περιοχη...

mariossss
04-06-16, 21:54
Λοιπον πηγα σε ενα Γερμανο να βγαλω ακρη...

Το συμβολαιο οντως εχει ληξει και μαλιστα η τιμη αυξηθηκε και πηγε στην τιμοκαταλογου, αν και ειμαι σχεδον βεβαιος οταν εκανα ανανεωση οτι ηταν για παντα...! ΟΜΩΣ αν και αοριστου δεν μπορω να βαλω την προσφορα που θελω!

Η μονη "προσφορα" που τσεκαραμε στην σελιδα μου οτι μπορει να γινει ειναι με δυο ευρω φθηνοτερα να παρω 360' λεπτα σε κινητα! Που δεν με ενδιαφερει καθολου...

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να κοψω την γραμμη και να κανω νεα συνδεση! Ετσι απο οτι μου ειπαν θα γινει να παρω νεα τιμη. Αλλα μου ειπαν οτι μπορει να μην υπαρχει διαθεσιμη συνδεση που δεν το φοβαμαι αυτο γιατι το κεντρο αυτο δεν εχει πολυ κοσμο...

Το κακο ειναι οτι δεν μπορω να κανω φορητοτητα γιατι δεν υ[παρχει αλλο δικτυο στην περιοχη...

μπορεις να παρεις 20% που λεει το σιτε αν κανεις ανανεωση μεσω του τσατ στην σελιδα τους ετσι εκανα και εγω σε 2 γραμμες και την δεχτηκαν. μου ηρθε και ο πρωτος λογαριασμος με την εκπτωση. Δοκιμασε το.

BARKOULETOS
05-06-16, 20:59
Ποιο τσατ στο mycosmote? Μου φανηκαν ασχετοι, ουτε αν η συνδεση ειναι αοριστου μπορουσαν να τσεκαρουν...

Παντως τωρα που ξαναμπηκα στο mycosmote στις προσφορες μονο για μενα (χαχα) βλεπω τα ιδια πραγματα που ειδα και στον Γερμανο...

matelas
10-06-16, 02:12
Μιας και υπάρχει το θέμα να πω κ' εγώ το συμπέρασμα μου απο απόπειρα ανανέωσης/αλλαγής προγράμματος.

Έχω το double play 24M, 24Mbps, 250 λεπτά σταθερά, 30 λεπτά κινητά. Επειδή ξεπερνάω τα κινητά έρχεται περίπου 70-80€ το δίμηνο. Έτσι πήρα στο 13888 για να δω πως θα μειώσουμε την τιμή με κάποιο πρόγραμμα που να έχει περισσότερα λεπτά σε κινητά, αν είναι εφικτό.

Ρώτησα λοιπόν αν γίνεται στο ίδιο πρόγραμμα να βάλουμε 30 λεπτά επιπλέον στα κινητά, ο πωλητής (κάνοντας πολύ καλά τη δουλειά του) πρότεινε να πάμε στο Double Play 24 XL με απεριόριστα σταθερά και 360 λεπτά κινητά, 24Mbps. Η τιμή που μου έδωσε είναι 40€ το μήνα. Με την ευκαιρία να αναφέρω πως το ίδιο πρόγραμμα στο cosmote.gr αναφέρει -20%, 34.18€ για 24 μήνες. Τι παίζει εδώ;

Το συμπέρασμα είναι πως μου πρότεινε να πληρώνω 80€ το δίμηνο. Σχεδόν όσο πληρώνω και τώρα δηλαδή. Περίμενα κάτι καλύτερο.

Και αφού με βάση τα παραπάνω έκανα αίτηση φορητότητας προς τη vodafone, τηλέφωνο απο τον οτε για καλύτερη προσφορά. 24mbps, 250 λεπτά σταθερά, 80 λεπτά κινητά και 200 λεπτά προς όλα τα δίκτυα για το καρτοκινητό μου (+ 200 προς ένα καρτοκινητό της επιλογής μου) με 24€ το μήνα. + δωροεπιταγή 30€ για το Γερμανό.



Ποιο τσατ στο mycosmote? Μου φανηκαν ασχετοι, ουτε αν η συνδεση ειναι αοριστου μπορουσαν να τσεκαρουν...


Ρώτησα το ίδιο και η κοπέλα που βγήκε στο chat ζήτησε να με καλέσει. Κάλεσε σε 1 λεπτό και με ενημέρωσε. Δεν κατάλαβα γιατί ήταν τόσο δύσκολο απλά να μου δώσει την πληροφορία στο chat.

johnmegarythmos
11-06-16, 17:23
μπορεις να παρεις 20% που λεει το σιτε αν κανεις ανανεωση μεσω του τσατ στην σελιδα τους ετσι εκανα και εγω σε 2 γραμμες και την δεχτηκαν. μου ηρθε και ο πρωτος λογαριασμος με την εκπτωση. Δοκιμασε το.

καλησπερα αυτο με την εκπτωση 20% δεν το ηξερα οτι μπορουνε να το παρουνε υπαρχοντες συνδρομητες αλλα μονο για νεα νουμερα! πως ακριβως γινεται; θα ηθελα να το μαθω ; το κλικαρεις απο το mycosmote ; εμενα η γραμμη εχει ηδη εκπτωση για τα εκτος παγιου λογω αναπηριας της μητερας μου νομιζω 30 ευρω τον διμηνο δεν θυμαμαι ακριβως , μπορω αμα κανω εγραφη στο mycosmote για το σταθερο τηλεφωνο να παρω εκπτωση 20% ? σε κατι ; και σε τι ακριβως δινει εκπτωση; ή θα χασω την εν λογω προσφορα; .

μου ειχανε πει παλια οτι αμα κανω εγραφη στο mycosmote και ζητησω μηνιαιο λογαριασμο θα χασω την εκπτωση λογω αναπηριας επειδη εφαρμοζεται τον διμηνο οποτε δεν εκανα το κοπο να γραφτω στο mycosmote αλλα που ξανα πηρα την εξυπηρετηση πελατων να ζητησω αναλυση κλησεων για τα εκτος παγιου μου ειπανε οτι μπορω να το αφησω οπως εχει και να μην τρεχω με εξουσιοδοτηση στο καταστημα , αλλα να ενεργοποιησω το mycosmote και να βλεπω απο εκει την αναλυση των κλησεων και μονο αμα καταργησω την εντυπη αποστολη λογαριασμου και να ενεργοποιησω την ηλεκτρονικο διμηνο λογαριασμο .. τι να πω εγω δεν εκανα τιποτα διοτι φοβαμαι μην χασω την εκπτωση .

- - - Updated - - -


Λοιπον πηγα σε ενα Γερμανο να βγαλω ακρη...

Το συμβολαιο οντως εχει ληξει και μαλιστα η τιμη αυξηθηκε και πηγε στην τιμοκαταλογου, αν και ειμαι σχεδον βεβαιος οταν εκανα ανανεωση οτι ηταν για παντα...! ΟΜΩΣ αν και αοριστου δεν μπορω να βαλω την προσφορα που θελω!

Η μονη "προσφορα" που τσεκαραμε στην σελιδα μου οτι μπορει να γινει ειναι με δυο ευρω φθηνοτερα να παρω 360' λεπτα σε κινητα! Που δεν με ενδιαφερει καθολου...

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να κοψω την γραμμη και να κανω νεα συνδεση! Ετσι απο οτι μου ειπαν θα γινει να παρω νεα τιμη. Αλλα μου ειπαν οτι μπορει να μην υπαρχει διαθεσιμη συνδεση που δεν το φοβαμαι αυτο γιατι το κεντρο αυτο δεν εχει πολυ κοσμο...

Το κακο ειναι οτι δεν μπορω να κανω φορητοτητα γιατι δεν υ[παρχει αλλο δικτυο στην περιοχη...

μπορεις απλα να κανεις μεταβιβαση της γραμμης σου σε ενα αλλο ονομα και θα ζητησεις την διατηρηση του ιντερνετ και ετσι θα επιλεξεις αλλο πακετο ιντερνετ , το εκανα και δουλευει! και δεν πληρωνεις κοστος αποσυνδεσης επειδη διατηρεις την γραμμη του ιντερνετ αλλα κοστος μεταβιβασης 18,94ευρω βλεπω οτι εχει εδω http://www.otewholesale.gr/Portals/0/Ti_Til_Sun_Lia_010214.pdf στην σελιδα 5 .
απλα θα μενεις χωρις ιντερνετ μπορει μια ημερα μεχρι να εκδοθουνε οι νεοι κωδικοι του ιντερνετ .

@ ADSLgr.com All rights reserved.