PDA

Επιστροφή στο Forum : Cosmote/Huawei Hybrid Access Gateway HA35 - Βοήθεια !!



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

winware
23-05-16, 13:09
Καλησπέρα σε όλους.

Πριν λίγες μέρες παρέλαβα το Huawei HA-35-10 Hybrid (Speed Booster) για βελτίωση της ADSL γραμμής (0.7Mbps UP / 7.5Mbps DOWN).
Πράγματι το ΗΑ-35 στο τομέα της ταχύτητας τα σπάει: 5.7Mbps UP / 55.2 Mbps DOWN (συνδυαστικές ταχύτητες ADSL+LTE και full σήμα 4G).

Να σημειώσω εδώ - έχει σημασία - ότι στο τοπικό μου δίκτυο έχω συνολικά συνδεδεμένες 37 συσκευές (IP Cameras, computers, smart devices, ΙοΤ κλπ),
Ο αρχικός ενθουσιασμός μου δυστυχώς "πάγωσε" απο μια σειρά θεμάτων για τα οποία ζητώ και τη βοήθεια των guru αυτού του forum.
Παραθέτω τα ερωτήματα παρακάτω όπως ακριβώς τα εστειλα με email στο ΟΤΕ Business Support χωρίς μέχρι στιγμής να έχω πάρει απαντήσεις:

1. **DEAL BREAKER** Δεν αναγνωρίζει/καταχωρεί περισσότερες από 32 LAN Devices στη σχετική λίστα (Home Network > LAN Devices > LAN Device-Settings)
Η επιλογή [+NEW Device] δεν εμφανίζεται πάνω απο το όριο των 32 LAN συσκευών και έτσι δεν υπάρχει δυνατότητα manual προσθήκης συσκευής.
Συνεπώς, για όλες τις συσκευές (επιπλέον των 32 που αναγνωρίζει αυτόματα) που ΔΕΝ εμφανίζονται στη σχετική λίστα, ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα Port Forwarding για προσβαση μέσω INTERNET (όπως για παράδειγμα μιας IP κάμερας). Να σημειώσω εδώ ότι - παρά το γεγονός ότι δεν εμφανίζονται στη σχετική λίστα - ΟΛΕΣ οι συσκευές (συνολικά 38) είναι προσβάσιμες μέσω LAN.

2. Δυνατότητα/Επιλογή ΝΑΤ Loopback
Μια συσκευή συνδεδεμένη στο τοπικό δίκτυο να έχει πρόσβαση σε κάποια άλλη συσκευή του ίδιου τοπικού δικτύου μέσω της εξωτερικής της διεύθυνσης (External IP/WAN IP).
Δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατόν και δημιουργεί πολλά προβλήματα – για παράδειγμα, εφαρμογή smartphone για παρακολούθηση IP cameras (παραμετροποιημένη με τις External IP των καμερών για πρόσβαση μέσω Internet) ΔΕΝ μπορεί να “φορτώσει” τις κάμερες όταν το smartphone συνδεθεί στο ίδιο τοπικό δίκτυο μέσω WiFi.

3. Remote Administration
Πώς γίνεται η πρόσβαση στο WEB interface του HUAWEI HA-35 μέσω Internet?

4. Ρύθμιση χρόνου “Auto-Logout” απο το web interface του Huawei HA-35
O default χρόνος μπορεί για πολλούς απο τους χρήστες να είναι υπερβολικά μικρός και να απαιτεί πολλαπλά Logins – κάτι ιδιαίτερα ενοχλητικό!

5. Υπάρχει τρόπος να λειτουργήσει το ΗΑ-35 σε bridge mode, δηλαδή σαν απλό modem σε σύνδεση με κάποιο άλλο Router/Gateway ?
Αυτός ο τρόπος σύνδεσης είναι και ο προτιμώμενος για μένα – τον χρησιμοποιώ ήδη με το Speedport Entry2ι + ASUS RT-AC87U (χωρις VoIP τηλεφωνία) με άριστα αποτελέσματα.
Το προσπάθησα παλύ αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Πιθανολογώ ότι ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ.

5. Υπάρχει κάποιο firmware update νεότερο του αρχικού V100R001C78B014a.bin (22.04.2016)?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια ανταπόκρισή σας.

AssVas
25-05-16, 22:50
Based on τι έχουμε μαζέψει / προωθήσει / "λύσει" στα άλλα CPE του ΟΤΕ εδώ πέρα, θεωρώ αναμενόμενο αυτό που αντιμετωπίζεις . Δεν ξέρω όμως λόγω της φύσης της υπηρεσίας και της τιμής κατά πόσο θα μπορέσει να σε βοηθήσει κάποιο μέλος άμεσα, μιας και λογικά θα το έχει αγοράσει μικρή και συγκεκριμένη μερίδα.

Με λίγο ψάξιμο είδα πως δε το δίνουν για isdn συνδέσεις ακόμα , ούτε σε συνδέσεις με στατική IP . Στο Manual (UK) -> https://www.cosmote.gr/fixed/documents/10280/127930577/HA35_Hybrid_Access_Gateway_User_Guide-v21.pdf/2954497f-fa5d-45f7-96ef-1e0e6085ab8f
Δεν αναφέρει loopback πάντως (ούτε και το 724 το υποστήριζε). Ο ρυθμός που βγαίνουν τα firmware (αν κρίνουμε από τα άλλα CPE) αγγίζει month+ .

Το θετικό είναι πως στους όρους σύμβασης αναφέρει πως δεν υπάρχει δέσμευση / συμβολαίου (Δηλαδή αν δε κάνω λάθος το σπάμε όποτε θέλουμε).
Because of υπαναχώρηση πρώτων ημερών, σκέφτομαι να μπω στη διαδικασία να το πάρω καθαρά από περιέργεια και για να σε βοηθήσω (λένε πως το καλό επιστρέφει).
Θα ρωτήσω και φίλους μήπως και το πήρε κανένας μήπως είμαστε τυχεροί .

winware
26-05-16, 11:41
AssVass, ευχαριστώ για την απάντηση.
Πράγματι, όλα όσα αναφέρεις σχετικά με το Speed Βooster είναι σωστά.

Σχετικά με τα ερωτήματα που έθεσα στο αρχικό μήνυμα, η τεχνική υποστήριξη του ΟΤΕ μου απάντησε πριν λίγο.

Οι απαντήσεις του OTE έχουν ως εξείς:

1. Όπως και στους Speedport εξοπλισμούς η τιμή ~32 LAN συσκευές είναι ο μέγιστος αριθμός που το router λειτουργεί απροβλημάτιστα. Εάν επιθυμείτε την διασύνδεση περισσότερων συσκευών, διατηρώντας την ποιότητα της υπηρεσίας θα σας προτείναμε την χρήση κάποιου δεύτερου router για να επεκτείνετε το δίκτυο. Υπενθυμίζουμε ότι ο συγκεκριμένος εξοπλισμός δίνεται για την Home Booster υπηρεσία (απευθύνεται σε οικιακούς χρήστες).

2. Η NAT loopback δυνατότητα στον εξοπλισμό δεν είναι ενεργή και πιθανόν να δοθεί σε επόμενο update του firmware.

3. Η απομακρυσμένη διαχείριση λειτουργεί κανονικά χωρίς πρόβλημα και ρυθμίζεται από το menu Network Security -> ACL

4. Δεν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής του χρόνου που κάνει timeout το interface του router.

5. Εάν η συσκευή ρυθμιστεί σε bridge mode δεν θα μπορεί ουσιαστικά να λειτουργήσει σαν home booster (χρήση και του όγκου δεδομένων μέσω κινητής).

6. Δεν υπάρχει ακόμη διαθέσιμη νεότερη έκδοση του firmware του εξοπλισμού.

Με βάση την υπόδειξη (Νo.1) για χρήση δεύτερου Router, κατάφερα τελικά να πετύχω τις υψηλές ταχύτητες του HUAWEI Speed Booster σε όλες τις συσκεύες LAN με την ακόλουθη συνδεσμολογία:

HUAWEI HA35 Speed Booster
IP=192.168.2.1
WAN < OTE ADSL Line
LAN1 > ASUS WAN
LAN2/LAN3/LAN4=Not Connected
WLAN=Off
UPnP=Off
DHCP Server=192.168.2.2 <> 192.168.2.50
Port Forwarding/NAT=Not Used
DDNS=On

ASUS RT-AC87U
IP=192.168.1.1
WAN < LAN1 of HUAWEI Speed Booster
WAN Connection Type: Automatic or Static IP=192.168.2.2
LAN Ports & WLAN: Διασυνδέσεις συσκευών τοπικού δικτύου LAN
WLAN=On
UPnP=Off
DHCP Server=192.168.1.2 <> 192.168.1.249
Port Forwarding/NAT: Ενεργό, σύμφωνα με τις απαιτήσεις των δικτυακών συσκευών
DDNS=On

Ομως δεν έχω καταφέρει να έχω απομακρυσμένη πρόσβαση σε συσκευές του οικιακού LAN (μέσω Internet & External IP).
Υποψιάζομαι οτι πρέπει να "παιξω" με τα Port Forwarding rules και των 2 routers και ίσως με τους κανόνες ACL του Huawei.
Ακόμα, δεν είμαι βέβαιος αν πρέπει στο δεύτερο router (ASUS) να είναι ενεργοποιημένο το DDNS.

Νομίζω ότι είμαι/είμαστε σε πολύ καλό δρόμο.
Και κάτι ακόμα σημαντικό: Με τη συνδεσμολογία αυτή ΔΕΝ θα υπάρχει στο μέλλον πρόβλημα με VoIP τηλεφωνία (τώρα έχω ακόμα τη κλασσική PSTN γραμμή) γιατί το Huawei Hybrid λειτουργεί σαν κανονικό gateway και όχι σαν απλό modem (bridged mode connection).

Aυτά προς το παρόν και ελπίζω να βοήθησα κάποιους σε αυτό το forum.

pankostas
26-05-16, 20:43
Σχετικά με την απομακερυσμενη πρόσβαση. Όντως πρέπει να ενεργοποιήσεις νεο acl και Θα επιλεξεις http και wan. Τα παραπάνω τα βρίσκεις internet-> network security.
Στο θέμα μας τώρα. Έβαλα Noip για να βλέπω την ip που παίρνει το ρουτερ. Αν έχω ενεργοποιημένη την κινητή μου δείχνει μια ip η οποία φαίνεται στο bonding tunnel και με αυτή η δεν μπορώ να μπω στο interface του ρουτερ .
Αν απενεργοποιησω την κινητή τότε μου δείχνει την ip που φαίνεται στην σελίδα internet -> Internet settings, και με αυτή την ip μπαίνω κανονικά στο interface του ρουτερ από απόσταση.
Πήρα τηλ. στην τεχνική υποστήριξη αλλά δεν μπόρεσαν να με βοηθήσουν. Ίσως θέλει κάποια ρύθμιση με port forward από το ρουτερ ή μέσω ΟΤΕ . Δεν έβγαλα ακρη.

wnet
26-05-16, 21:24
................2. Δυνατότητα/Επιλογή ΝΑΤ Loopback
Μια συσκευή συνδεδεμένη στο τοπικό δίκτυο να έχει πρόσβαση σε κάποια άλλη συσκευή του ίδιου τοπικού δικτύου μέσω της εξωτερικής της διεύθυνσης (External IP/WAN IP).
Δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατόν και δημιουργεί πολλά προβλήματα – για παράδειγμα, εφαρμογή smartphone για παρακολούθηση IP cameras (παραμετροποιημένη με τις External IP των καμερών για πρόσβαση μέσω Internet) ΔΕΝ μπορεί να “φορτώσει” τις κάμερες όταν το smartphone συνδεθεί στο ίδιο τοπικό δίκτυο μέσω WiFi................

.

Σε παρόμοιο πρόβλημα μου, απλά στην εφαρμογή του τηλεφώνου ρύθμισα και δεύτερη συσκευή (camera) που ουσιαστικά ήταν ή ίδια κάμερα αλλά με το τοπικό IP....
Έτσι, όταν είμαι στο δίκτυο μου απλά διαλέγω την "άλλη" κάμερα....

pankostas
27-05-16, 03:02
Σχετικά με την απομακερυσμενη πρόσβαση. Όντως πρέπει να ενεργοποιήσεις νεο acl και Θα επιλεξεις http και wan. Τα παραπάνω τα βρίσκεις internet-> network security.
Στο θέμα μας τώρα. Έβαλα Noip για να βλέπω την ip που παίρνει το ρουτερ. Αν έχω ενεργοποιημένη την κινητή μου δείχνει μια ip η οποία φαίνεται στο bonding tunnel και με αυτή η δεν μπορώ να μπω στο interface του ρουτερ .
Αν απενεργοποιησω την κινητή τότε μου δείχνει την ip που φαίνεται στην σελίδα internet -> Internet settings, και με αυτή την ip μπαίνω κανονικά στο interface του ρουτερ από απόσταση.
Πήρα τηλ. στην τεχνική υποστήριξη αλλά δεν μπόρεσαν να με βοηθήσουν. Ίσως θέλει κάποια ρύθμιση με port forward από το ρουτερ ή μέσω ΟΤΕ . Δεν έβγαλα ακρη.

Με απλά λόγια όταν πάω στο whatismyip μου δείχνει μια ip η οποία δεν είναι του dsl αλλά του bonding tunnel με την οποία δεν μπορώ να μπω στο ρουτερ από μακριά.
Όταν απενεργοποιω την κινητη, τότε το whatismyip μου δείχνει την ip της adsl σύνδεσης και με αυτην μπαινω κανονικά στο ρουτερ.
Το περίεργο είναι ότι όταν είμαι στο τοπικό δίκτυο στο σπίτι , οποία ip και να βάλω από τις δύο, μπαίνω κανονικά στο interface του ρουτερ.
Ενώ όταν είμαι εκτός δικτύου θα πρέπει να βάζω μόνο την ip της adsl σύνδεσης. Άλλα δυστυχώς η ddns υπηρεσία που δοκίμασα δείχνει την ip του bοnding tunnel και όχι της adsl.
Μπορεί να βοηθήσει καποιος? Είναι θέμα port forward?

winware
27-05-16, 12:24
Τελικά, success!!

Για όσους λοιπόν μερακλήδες ενδιαφέρονται να χρησιμοποιήσουν το COSMOTE Home Speed Booster σε οικιακό τοπικό δίκτυο με πολλές συσκευές και μεγαλες δυνατότητες παραμετροποίησης, η χρήση δεύτερου Router υψηλών επιδόσεων είναι τελικά απολύτως απαραίτητη.

Στη δική μου περίπτωση, το δεύτερο Router είναι το εξαιρετικό ASUS RT-AC87U
Η συνδεσμολογία που ακολούθησα με επιτυχία έχει ως εξής:

1. HUAWEI HA35 Hybrid - Cosmote Home Speed Booster
IP=192.168.2.1
WAN < OTE ADSL Line
LAN1 > ASUS WAN
LAN2/LAN3/LAN4=Not Connected
WLAN=Off
UPnP=Off
DDNS=On
DHCP Server=192.168.2.2 <> 192.168.2.10
Port Forwarding=Not Used
DMZ=192.168.2.2

2. ASUS RT-AC87U
IP=192.168.1.1
WAN < LAN1 of HUAWEI HA35 Speed Booster
WAN Connection Type: Automatic or Static IP=192.168.2.2
LAN Ports & WLAN: Διασυνδέσεις συσκευών τοπικού δικτύου LAN
WLAN=On
UPnP=Off
DDNS=On
DHCP Server=192.168.1.2 <> 192.168.1.249 (επιλογή χρήστη)
Port Forwarding/NAT: Ενεργό, σύμφωνα με τις απαιτήσεις του κάθε χρήστη.

Το "κλειδί" της επιτυχίας είναι η ρύθμιση DMZ στο Huawei Hybrid - περνάει όλες τις πόρτες στο δεύτερο Router, το οποίο και κάνει τη διαχείρηση ΟΛΩΝ των συσκευών του τοπικόυ δικτύου (Port Forwarding, VPN αν υποστηρίζεται κλπ).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

1. Απαιτείται δημιουργία νέου κανόνα ACL (HTTP/WAN) στο HUAWEI Speed Booster.
(Internet-> Network Security). Thank you Pankostas!

2. ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα απομακρυσμένης σύνδεσης στο web interface του Huawei Speed Booster γιατί ΟΛΕΣ οι κλήσεις/πόρτες δρομολογούνται (λόγω DMZ) στο δεύτερο Router. Ομως πλέον αυτό δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία γιατί το Huawei παραμετροποιείται μιά φορά στην αρχή και μετά το ξεχνάς. Βέβαια αν χρειαστεί, μπορεί να συνδεθεί κάποια απο τις ελεύθερες θύρες του (LAN2/3) απ' ευθείας σε ένα PC ή notebook.

3. Η πρόσβαση σε συσκευές απο τοπικό δίκτυο LAN μέσω external IP δεν είναι προς το παρόν εφικτή.
Η δυνατότητα NAT Loopback σύμφωνα με τον ΟΤΕ θα ενεργοποιηθεί με μελλοντική αναβάθμιση του λογισμικού (firmware) του Huawei Hybrid. Το πρόβλημα αυτό ξεπερνιέται με τη δημιουγια και δεύτερης εικονικής συσκεής με LAN IP. Ετσι πάντα κάποια απο τις "δύο" θα είναι ενεργή (Thanks for the tip, wnet)

4. Με τη συνδεσμολογία αυτή ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα και με ευρυζωνική (VoIP) τηλεφωνία γιατί το Huawei Hybrid λειτουργεί σαν κανονικό Gateway και όχι σαν απλό modem (bridged mode connection).

5. Στη πίσω πλευρά του Huawei Hybrid (speed booster), πίσω απο αποσπώμενο καπάκι, υπάρχουν 2 υποδοχές SMA για σύνδεση εξωτερικών κεραιών με σκοπό τη βελτίωση της λήψης LTE/4G. Οι κεράιες αυτές ΔΕΝ περιλαμβάνονται στο πακέτο του Huawei αλλά πιθανόν να είναι χρήσιμες σε περιοχές με χαμηλό σήμα. Δεν γνωρίζω αν τις διαθέτει η COSMOTE αλλά βρίσκονται εύκολα με μία αναζήτηση στο Internet.

** ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ, ΟΛΑ ΚΑΛΑ**

pankostas
27-05-16, 15:25
Πολύ καλός οδηγός . Μπράβο. Έχω ένα Tp Link w8980 το οποίο το είχα αφησει στην άκρη. Κάποια στιγμή μπορεί να το δοκιμάσω με τον οδηγο σου. Αν έχω καποια απορία θα σε ρωτήσω.Πάντως αν είχε ένα ppoee pass through θα ήταν πιο εύκολο.
Αυτό που μένει να καταφέρουμε ειναι να μην ριξει ο ΟΤΕ σε 20gb Τον Αυγουστο. Βασικά πρέπει να ανέβει το όριο .

anthip09
28-05-16, 13:15
Επειδή με ενδιαφέρει λόγω όχι ικανοποιητικής λήψης 4g (1 γραμμή) ποια κεραια θα προτείνατε για ενίσχυση σήματος? θα εκτιμούσα κάποιο λίνκ αν είναι εύκολο. Ευχαριστώ

DexterHo
28-05-16, 19:40
Καλησπέρα παιδιά, μόλις πήρα κι εγώ το Cosmote Hybrid γιατί με απλή ADSL στη περιοχή μου κλείδωνα στα 7-8mbps. O οδηγός του winware φαίνεται πολύ χρήσιμος, μάλλον θα χρησιμοποιήσω αυτές τις ρυθμίσεις όταν αρχίσω να περνάω πόρτες αύριο.
Γενικά δουλεύει αρκετά καλά, μου έδωσε ταχύτητες κοντά στα 22/6 (μέσω speedtest πάντα) και είναι εμφανές στο browsing και στο streaming ότι είναι πολύ πιο γρήγορο. Έχω δύο θεματάκια όμως.
1.Gaming
Ο βασικός λόγος που το πήρα έιναι για να το τεστάρω να δω τι θα μου δώσει σε gaming καλύτερα από πριν που η κατάσταση ήταν ψιλοαπελπιστική σε συγκεκριμένα games. Είχα διαβάσει ότι συνδέσεις 3G και Satellite είναι ασταθής για gaming και μετά από 1-2 ώρες δοκιμής φαίνεται πως έτσι είναι. Έχει πολλά spikes κατα τη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά έχει και κομμάτια smooth gameplay καλύτερα από πριν. Είναι αρκετά ενοχλητικό πάντως. Υπάρχει κάποιος τρόπος μέσω τον ρυθμίσεων να βελτιώσω τα προβλήματα αυτά προτού το επιστρέψω? Ίσως στο Internet -->Bandwidth Control?
2.Αποσυνδέσεις
Έχω συχνό πάγωμα του διαμοιρασμού internet. Το router έχει τις ενδείξεις κανονικά φωτισμένες ότι έχω DSL on, αλλά δε δίνει ούτε σε wireless ούτε σε LAN. Όταν προσπαθώ να μπω στις ρυθμίσεις του router ούτε εκεί μπαίνει. Μόνη λύση να κάνω switch off το router. Το έχει συναντήσει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα? Έχει ήδη συμβεί 3 φορές τις τελευταίες 5 ώρες.
Ευχαριστώ!

pankostas
28-05-16, 22:33
Ζητά να πας σε fast path αν δεν είσαι ήδη. Εμένα το ping ανέβηκε σε σχέση με το speedport entry 2i αλλά δεν παίζω παιχνίδια

Panagioths
30-05-16, 12:11
Πολύ καλός οδηγός winware, μπράβο!
Απορία για την Παρατήρηση 3 που γράφεις:

3. Η πρόσβαση σε συσκευές απο τοπικό δίκτυο LAN μέσω external IP δεν είναι προς το παρόν εφικτή.
Η δυνατότητα NAT Loopback σύμφωνα με τον ΟΤΕ θα ενεργοποιηθεί με μελλοντική αναβάθμιση του λογισμικού (firmware) του Huawei Hybrid. Το πρόβλημα αυτό ξεπερνιέται με τη δημιουγια και δεύτερης εικονικής συσκεής με LAN IP. Ετσι πάντα κάποια απο τις "δύο" θα είναι ενεργή (Thanks for the tip, wnet)
Πως έφτιαξες εικονική συσκευή με lan ip ??

winware
30-05-16, 12:43
Σχετικά με κεραίες LTE/4G για χρήση με HUAWEI HA35 Hybrid (Home Speed Booster)

1. Huawei Original (με αμφίβολα αποτελέσματα)

https://www.amazon.co.uk/Huawei-External-Antenna-Increases-Strength/dp/B01CU9XQX6/ref=sr_1_6?ie=UTF8&qid=1464600605&sr=8-6&keywords=huawei+LTE+antenna

2. Εξωτερική/Κατευθυντική Ιστού (πολύ καλή και future-proof)
Broadband Directional antenna for LTE 650-2700MHz (18701)

http://www.wimo.com/lte-4g-antennas_e.html#18701

Σχετικά με δεύτερη/εικονική συσκευή:


Device 1 (LAN IP): 192.268.1.xxx:Port
Device 2 (External IP): http://{myhome.homeip.net:Port} <-- DDNS address pointing to your home network device

όπου Device1 & Device 2 είναι ή ίδια δικτυακή συσκευή

Αναλόγως της είδους σύνδεσης του client (πχ. smartphone), τοπικά ή μέσω internet, θα έχουμε ένεργή (εικόνα, σε περίπτωση κάμερας) μία απο τις δύο "συσκευές"

Ελπίζω να βοήθησα.

anthip09
30-05-16, 13:17
Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις.

Panagioths
30-05-16, 14:10
Σχετικά με κεραίες LTE/4G για χρήση με HUAWEI HA35 Hybrid (Home Speed Booster)

1. Huawei Original (με αμφίβολα αποτελέσματα)

https://www.amazon.co.uk/Huawei-External-Antenna-Increases-Strength/dp/B01CU9XQX6/ref=sr_1_6?ie=UTF8&qid=1464600605&sr=8-6&keywords=huawei+LTE+antenna

2. Εξωτερική/Κατευθυντική Ιστού (πολύ καλή και future-proof)
Broadband Directional antenna for LTE 650-2700MHz (18701)

http://www.wimo.com/lte-4g-antennas_e.html#18701

Σχετικά με δεύτερη/εικονική συσκευή:


Device 1 (LAN IP): 192.268.1.xxx:Port
Device 2 (External IP): http://{myhome.homeip.net:Port} <-- DDNS address pointing to your home network device

όπου Device1 & Device 2 είναι ή ίδια δικτυακή συσκευή

Αναλόγως της είδους σύνδεσης του client (πχ. smartphone), τοπικά ή μέσω internet, θα έχουμε ένεργή (εικόνα, σε περίπτωση κάμερας) μία απο τις δύο "συσκευές"

Ελπίζω να βοήθησα.

Εννοείς φτιάχνεις εικονική συσσκευή/προφίλ στις ρυθμίσεις της εφαρμογής που βλέπει τις κάμερες. ΟΚ αυτό είναι γνωστός τρόπος, έλεγα μήπως υπήρχε κάτι διαφορετικό. Σ' ευχαριστώ! :)

tasvel
16-06-16, 02:02
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
Που εχει θυρα SMA το Huawei HA-35 για να συνδεθει με την κεραια ρε παιδια γιατι θα τρελλαθω!



Σχετικά με κεραίες LTE/4G για χρήση με HUAWEI HA35 Hybrid (Home Speed Booster)

1. Huawei Original (με αμφίβολα αποτελέσματα)

https://www.amazon.co.uk/Huawei-External-Antenna-Increases-Strength/dp/B01CU9XQX6/ref=sr_1_6?ie=UTF8&qid=1464600605&sr=8-6&keywords=huawei+LTE+antenna

2. Εξωτερική/Κατευθυντική Ιστού (πολύ καλή και future-proof)
Broadband Directional antenna for LTE 650-2700MHz (18701)

http://www.wimo.com/lte-4g-antennas_e.html#18701

Σχετικά με δεύτερη/εικονική συσκευή:


Device 1 (LAN IP): 192.268.1.xxx:Port
Device 2 (External IP): http://{myhome.homeip.net:Port} <-- DDNS address pointing to your home network device

όπου Device1 & Device 2 είναι ή ίδια δικτυακή συσκευή

Αναλόγως της είδους σύνδεσης του client (πχ. smartphone), τοπικά ή μέσω internet, θα έχουμε ένεργή (εικόνα, σε περίπτωση κάμερας) μία απο τις δύο "συσκευές"

Ελπίζω να βοήθησα.

anthip09
16-06-16, 11:28
Εχει απο πίσω και πανω ένα καπάκι το οποίο αφαιρείται και εχει μέσα 2 υποδοχές νομίζω

tasvel
16-06-16, 15:32
ΡΕ ΣΥ! ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ!!! ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!


Εχει απο πίσω και πανω ένα καπάκι το οποίο αφαιρείται και εχει μέσα 2 υποδοχές νομίζω

anthip09
16-06-16, 17:10
ΡΕ ΣΥ! ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ!!! ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

Να σαι καλά . Αν βάλεις καμιά κεραία για πες μας αν έχει αποτέλεσμα, μήπως καρφώσω και γω καμία. ;)

dleyteris
24-06-16, 15:56
Έστειλα στο επίσημο email του ΟΤΕ κάποιες απορίες μου σχετικά με ένα προιον του ΟΤΕ ημερομηνια 06/06/2016 14:29:12 ήρθε απαντητικό email ότι παραλάβαμε την φόρμα επικοινωνίας κτλπ... Και μέχρι σήμερα 24 Ιουνίου (18 ημερολογιακές μέρες ) δεν έχω λάβει καμία απαντηση.

Κανείς εκεί στον οτε δεν βλέπει τα e-mail?

Παρακάτω παραθέτω το e-mail

Καλησπέρα σας,Ονομάζομαι......και είμαι κάτοχος της τηλ/κής σύνδεσης με υπαριθμόν...
Αναφορικα με την υπηρεσία Speed Booster την οποία απέκτησα πρόσφατα θα ήθελα να με ενημερώσετε για τα παρακάτω :

1. Ποιο είναι το πλάνο πολιτικής που θα ακολουθήσει ο όμιλος σας αναφορικά με την χορήγηση όγκου δεδομένων μηνιαία? Υπάρχει πιθανότητα να αυξηθεί?

2. Επειδή αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει δυνατότητα για realtime ενημέρωση για τον όγκο δεδομένων που έχω καταναλώσει θα ήθελα να γνωρίζω αν και πότε θα είναι διαθέσιμη η εν λόγω λειτουργικότητα στο cosmote myaccount.Σε προφορικό ερώτημα μου στην εξυπηρέτηση πελατών έλαβα γνώση ότι δεν υπάρχει επίση ενημέρωση για το πότε αυτή η δυνατότητα θα προστεθεί.

Μετά τιμής

pankostas
25-06-16, 01:24
Λειτουργεί κανονικά πόσα gb απομένουν. Σχετικά με το άλλο αν απαντήσουν ενημέρωσε μας.

dleyteris
25-06-16, 04:14
Εγώ που δεν έχω cosmote (κινητό) δεν τα εμφανιζει ούτε στην εφαρμογή ούτε στο my account

pankostas
25-06-16, 08:30
Ένα speedtest που έκανα μόλις τώρα. Το adsl τώρα είναι κλειδωμένο στα 12500.

Ούτε εγώ έχω κινητό cosmote. Σαν κινητό δήλωσα το νούμερο της κάρτας του speedbooster. Δεν το γνωρίζουν εκεί στο 13888? Αν δεις στη φώτο γράφει "υπόλοιπα MB μέσω του προγράμματος σου Cosmote mobile Internet για speed booster".
Η φώτο που ανέβασα και δείχνει το υπόλοιπο είναι του speedbooster. Όχι άλλου κινητού.
Φίλε η sim που έχει μέσα αν την βάλεις σε κάποιο κινητό δέχεται κανονικά μηνύματα κτλ. Το νούμερο της μπορείς να το δεις στον λογαριασμό. Δεν σου έχει έρθει λογαριασμός?
Δεν θυμάμαι ακριβώς πως έκανα την διαδικασία. Αλλά ακολούθησα τα βήματα του site για δημιουργία my cosmote κινητής. Δοκίμασε το.

dleyteris
25-06-16, 22:49
Ουσιαστικα εκανα αλλο ενα account cosmote με αλλο email
Εβγαλα την sim απο speedbooster την εβαλα σε αλλο κινητο εστειλα ενα sms και ετσι βρηκα τον αριθμο.
Βαση αυτου του αριθμου εκανα εγγραφη

pankostas
26-06-16, 09:32
Οπότε κανονικά φαίνεται το υπόλοιπο έτσι? Το νούμερο μπορούν να στο πουν και από το 13888 για όποιον άλλο ενδιαφέρεται.

dleyteris
26-06-16, 14:19
Ναι όλα οκ..

Γίνεται να ενοποίησω 2 account cosmote σε ενα;

dleyteris
03-07-16, 17:47
Εν τέλει και για υφιστάμενους και για νέους συνδρομητές τελικά θα μείνουν 40GB μέχρι 31.12.2016.
Ενημέρωση τώρα από εξυπηρέτηση πελατών

pankostas
06-07-16, 02:19
Ρε μπας και μας διαβάζουν? Τέλος του μήνα είχα αποφασίσει να το κόψω. Θα μου έλειπαν οι καλές ταχύτητες αλλά 20gb δεν θα μου έφταναν.

DEX21r
07-07-16, 17:49
Παιδιά έχει κανείς άλλος θέμα μετά από port forward? Μόλις ενεργοποιώ κάποια rules που κάνουν forward αρκετές θύρες το modem δε ξαναμπαίνει στις ρυθμίσεις. Μόλις κάνω search για 192.168.1.1 φορτώνει κανά δεκάλεπτο και μετά όταν καταφέρει και δείξει την αρχική οθόνη δε loggαρει με τίποτα. Μόνο reset γίνεται για να καταφέρω να ξαναέχω πρόσβαση στις ρυθμίσεις και μόλις ξαναενεργοποιώ τα rules γίνεται το ίδιο.

dleyteris
08-07-16, 11:44
Εγώ το πρόβλημα που έχω είναι με το Vodafone full sima
Ενώ με το speedport 2I μπαίνει κανονικά και δουλεύει άψογα ...
Με το υβριδικό router δεν δουλεύει πάντα το full sima

grgasteus
08-10-16, 17:07
έβαλε κανείς κεραίες να μας πεί αποτελέσματα ;
είμαι στο τσακ να τις πάρω ή να το πετάξω ή να το πετάξω με τις κεραίες :)

dleyteris
08-10-16, 18:08
έβαλε κανείς κεραίες να μας πεί αποτελέσματα ;
είμαι στο τσακ να τις πάρω ή να το πετάξω ή να το πετάξω με τις κεραίες :)

Ειχα ρωτησει επισημα εξυπηρετηση πελατων .
Δεν το γνωριζαν και με πηραν πισω μετα απο κανα 4 ωρο
Επισημα δεν μπορουμε να βαλουμε κεραιες για αυξηση του 3G H 4G ηταν η απαντηση απο τεχνικη εξυπηρετηση.

τωρα τι να σου πω... αν το δοκιμασει κανενας ας μας πει

jap
27-10-16, 12:04
Παιδιά κάτοχος του εν λόγω router κι εγώ από χτες, όλα δουλεύουν κατά τα αναμενόμενα. Για 3 μπάρες σε 4G πρέπει να βγω στο μπαλκόνι, αλλά λόγω καλωδίων αυτό δεν παίζει, οπότε θα ψαχτώ κι εγώ για κεραία. Λέω για κάτι κινέζικες να δοκιμάσω, τα λεφτά δεν είναι πολλά. Οι υποδοχές που έχει SMA είναι; Και θέλει κεραία με 2 τέτοια βύσματα (είδα κάποιες τετράγωνες), δύο ξεχωριστές και πώς τοποθετημένες (θέλω με καλώδιο για να μπουν μακριά, ξέρω ότι το καλώδιο μειώνει την ενίσχυση) ή μία θα κάνει δουλειά; Θεωρητικά αν ξέρει κάποιος γιατί φαίνεται δεν έχει βάλει κανείς.

tasosko
28-11-16, 02:32
Τελικά, success!!

Για όσους λοιπόν μερακλήδες ενδιαφέρονται να χρησιμοποιήσουν το COSMOTE Home Speed Booster σε οικιακό τοπικό δίκτυο με πολλές συσκευές και μεγαλες δυνατότητες παραμετροποίησης, η χρήση δεύτερου Router υψηλών επιδόσεων είναι τελικά απολύτως απαραίτητη.

Στη δική μου περίπτωση, το δεύτερο Router είναι το εξαιρετικό ASUS RT-AC87U
Η συνδεσμολογία που ακολούθησα με επιτυχία έχει ως εξής:

1. HUAWEI HA35 Hybrid - Cosmote Home Speed Booster
IP=192.168.2.1
WAN < OTE ADSL Line
LAN1 > ASUS WAN
LAN2/LAN3/LAN4=Not Connected
WLAN=Off
UPnP=Off
DDNS=On
DHCP Server=192.168.2.2 <> 192.168.2.10
Port Forwarding=Not Used
DMZ=192.168.2.2

2. ASUS RT-AC87U
IP=192.168.1.1
WAN < LAN1 of HUAWEI HA35 Speed Booster
WAN Connection Type: Automatic or Static IP=192.168.2.2
LAN Ports & WLAN: Διασυνδέσεις συσκευών τοπικού δικτύου LAN
WLAN=On
UPnP=Off
DDNS=On
DHCP Server=192.168.1.2 <> 192.168.1.249 (επιλογή χρήστη)
Port Forwarding/NAT: Ενεργό, σύμφωνα με τις απαιτήσεις του κάθε χρήστη.

Το "κλειδί" της επιτυχίας είναι η ρύθμιση DMZ στο Huawei Hybrid - περνάει όλες τις πόρτες στο δεύτερο Router, το οποίο και κάνει τη διαχείρηση ΟΛΩΝ των συσκευών του τοπικόυ δικτύου (Port Forwarding, VPN αν υποστηρίζεται κλπ).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

1. Απαιτείται δημιουργία νέου κανόνα ACL (HTTP/WAN) στο HUAWEI Speed Booster.
(Internet-> Network Security). Thank you Pankostas!

2. ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα απομακρυσμένης σύνδεσης στο web interface του Huawei Speed Booster γιατί ΟΛΕΣ οι κλήσεις/πόρτες δρομολογούνται (λόγω DMZ) στο δεύτερο Router. Ομως πλέον αυτό δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία γιατί το Huawei παραμετροποιείται μιά φορά στην αρχή και μετά το ξεχνάς. Βέβαια αν χρειαστεί, μπορεί να συνδεθεί κάποια απο τις ελεύθερες θύρες του (LAN2/3) απ' ευθείας σε ένα PC ή notebook.

3. Η πρόσβαση σε συσκευές απο τοπικό δίκτυο LAN μέσω external IP δεν είναι προς το παρόν εφικτή.
Η δυνατότητα NAT Loopback σύμφωνα με τον ΟΤΕ θα ενεργοποιηθεί με μελλοντική αναβάθμιση του λογισμικού (firmware) του Huawei Hybrid. Το πρόβλημα αυτό ξεπερνιέται με τη δημιουγια και δεύτερης εικονικής συσκεής με LAN IP. Ετσι πάντα κάποια απο τις "δύο" θα είναι ενεργή (Thanks for the tip, wnet)

4. Με τη συνδεσμολογία αυτή ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα και με ευρυζωνική (VoIP) τηλεφωνία γιατί το Huawei Hybrid λειτουργεί σαν κανονικό Gateway και όχι σαν απλό modem (bridged mode connection).

5. Στη πίσω πλευρά του Huawei Hybrid (speed booster), πίσω απο αποσπώμενο καπάκι, υπάρχουν 2 υποδοχές SMA για σύνδεση εξωτερικών κεραιών με σκοπό τη βελτίωση της λήψης LTE/4G. Οι κεράιες αυτές ΔΕΝ περιλαμβάνονται στο πακέτο του Huawei αλλά πιθανόν να είναι χρήσιμες σε περιοχές με χαμηλό σήμα. Δεν γνωρίζω αν τις διαθέτει η COSMOTE αλλά βρίσκονται εύκολα με μία αναζήτηση στο Internet.

** ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ, ΟΛΑ ΚΑΛΑ**

Μια απορια το DMZ=192.168.2.2 πως ακριβως το περασες με την mac adress?
και εγραψες απαιτείται δημιουργία νέου κανόνα ACL (HTTP/WAN) απο κατω ζηταει καποιες ip...εβαλες τιποτα η το αφησες κενο?

gtkarch
05-02-17, 23:05
Κι εγώ έχω απορία εάν πρέπει να βάλουμε ip στον νέο κανόνα ACL (HTTP/WAN).

Επίσης από απομακρυσμένο υπολογιστή, ποιά είναι ακριβώς η σύνταξη της διεύθυνσης για να έχουμε απομακρυσμένη διαχείριση. Έχω δοκιμάσει ό,τι μπορούσα να σκεφτώ αλλα επί ματαίω... (π.χ. http://myddns.net:80, http://myddns.net:80/html/index.html, https://myddns.net:80, https://myddns.net:80/html/index.html αλλά τίποτα). Προσπαθώ με html/index.html διότι η αρχική σελίδα από τοποικό υπολογιστή είναι http://192.168.1.1/html/index.html

JowivK
10-02-17, 00:21
Hi to the experts! Does anyone of you know how to reconfigure the LAN port of this router to a normal LAN port instead of STB. I don't use STB, I don't use TV but I need to use the LAN port for my printer. The very helpful support team at 13888 tod me there is a guide omewher how to do this, but couldn't tell me where. Can you?

MikePan01
16-03-17, 17:19
Στο manual του βρηκα τα εξης:
WLAN
The HA35 supports multiple WLAN protocols, including 802.11b/g/n (2.4 GHz). Adopting
802.11n multiple-input multiple-output antennas (MIMO) technology, the HA35 delivers a
wireless transmission rate of up to 300 Mbps with its dual antennas. In addition, the HA35
supports multiple wireless encryption modes to provide a secure, reliable, and high-speed
WLAN.
Aρα οι 2 κεραίες πισω ειναι για το wifi και ΟΧΙ για το 4G σημα.
Δοκίμασε κανείς να του βάλει εξωτερική κεραία και ειχε αποτέλεσμα?

jap
16-03-17, 20:24
Το συμπέρασμα πώς το έβγαλες; Άλλες κεραίες για το ένα, άλλες για το άλλο. Μετά την παραπάνω ερώτηση το ρισκάρισα, τι κεραία έβαλα και τι πέτυχα το έγραψα εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/930749-Cosmote-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CF%85%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-ADSL-VDSL-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-4G-Home-Speed-Booster?p=6113691#post6113691), δες τα post 300 και 302. Παρακάτω στο ίδιο thread θα δεις και κάποιες άλλες κεραίες.

sdikr
16-03-17, 20:57
Hi to the experts! Does anyone of you know how to reconfigure the LAN port of this router to a normal LAN port instead of STB. I don't use STB, I don't use TV but I need to use the LAN port for my printer. The very helpful support team at 13888 tod me there is a guide omewher how to do this, but couldn't tell me where. Can you?

Hi this is usually on a menu line vlan, or portbinding, there you will have to change the 4th port to be with the the internet service (you will see what check boxes are checked for the other ports and wifi)

MikePan01
17-03-17, 01:25
To συμπέρασμα το έβγαλα απο την φράση <<the HA35 delivers a wireless transmission rate of up to 300 Mbps with its dual antennas>> και απο το γεγονός οτι συνδεσα κατι κεραίες που είχα χωρίς το παραμικρό αποτέλεσμα στο 4G. Επίσης και μονος σου λες οτι δεν είδες αλλαγή στην ταχύτητα πράγμα που επιβεβαιώνει ακομα περισσότερο τους φοβους μου οτι το συγκεκριμενο μοντέλο δεν εχει υποδοχή κεραίας για βελτίωση του 4G
181318

jap
17-03-17, 07:57
Εγω δεν καταβαινω το ιδιο. Δυο κεραίες εσωτερικές για να δουλεύει το mimo (wi-fi). Δεν λέει πουθενά οτι αυτές είναι που βγάζει εξω, μάλιστα δεν αναφέρει τίποτα. Τύπικα για το LTE μπαίνει μια τέτοια διπλή κεραία (σχημα ρόμβου), εμένα όπως ανεφερα μου ανέβασε μισή μπάρα το σήμα, λίγο την ταχύτητα, δεν πειραματίστηκα με θέση κλπ γιατί τα gb έφευγαν αέρα πατερα.

cyberten
17-03-17, 10:18
To συμπέρασμα το έβγαλα απο την φράση <<the HA35 delivers a wireless transmission rate of up to 300 Mbps with its dual antennas>> και απο το γεγονός οτι συνδεσα κατι κεραίες που είχα χωρίς το παραμικρό αποτέλεσμα στο 4G. Επίσης και μονος σου λες οτι δεν είδες αλλαγή στην ταχύτητα πράγμα που επιβεβαιώνει ακομα περισσότερο τους φοβους μου οτι το συγκεκριμενο μοντέλο δεν εχει υποδοχή κεραίας για βελτίωση του 4G
181318

Οι κεραίες που αναφέρει είναι εσωτερικές όπως συμβαίνει σε πολλούς ρουτερ που δεν έχουν εξωτερικές κεραίες. Παραδείγματα υπάρχουν πάρα πολλά και από μεγάλα ονόματα στο χώρο π.χ. Cisco http://www.cisco.com/c/en/us/products/collateral/routers/800-series-routers/data_sheet_c78-519930.html

- - - Updated - - -


Ουσιαστικα εκανα αλλο ενα account cosmote με αλλο email
Εβγαλα την sim απο speedbooster την εβαλα σε αλλο κινητο εστειλα ενα sms και ετσι βρηκα τον αριθμο.
Βαση αυτου του αριθμου εκανα εγγραφη

Τον γράφει στα συμβόλαιά σας τον αριθμό.

- - - Updated - - -



Γίνεται να ενοποίησω 2 account cosmote σε ενα;

Όχι δεν γίνεται αυτό (την πάτησα έτσι πριν λίγες ημέρες). Εξηγούμαι είχα απο παλιά (πριν 15 μηνες δλδ) φτιάξει account σταθερής αλλά το booster το έβαλα πριν 1 μήνα. Προσπαθώντας να το εισάγω στο ενεργό account δεν έβγαζα άκρη γιατί οι οδηγίες ήταν ελλιπής και στο πεδίο που ζήταγε το κινητό επικοινωνίας εγώ έγραφα το κινητό επικοινωνίας που ήταν στη Voda και "κόλλαγε" η εγγραφή γιατί το πεδίο "περίμενε" να του γράψω τον αριθμό του booster. Έτσι έφτιαξα ένα νέο account για το booster μην τυχόν και "χάσω" κάποιο λογαριασμό γιατί έχω διαβάσει πολλά επ'αυτού. Από τότε σχεδόν 2 εβδομάδες είτε τηλεφωνικά είτε με 'Call Back' από τη σελίδα της σταθερής ζητούσα το ίδιο πράγμα χωρίς αποτέλεσμα. Μια μέρα μου έκοψε και έκανα αιτημα 'Call Back' στην κινητή και τους εξήγησα και μου διέγραψαν το account κινητής εντός 1 ημέρας και μετά το εισήγαγα στο account σταθερής και όλα καλά. Κάνε το ίδιο - να τους εξηγήσεις ποιο προφίλ θέλεις να διαγράψεις και μετά να εισάγεις μέσα στο εναπομένον προφίλ σου την υπηρεσία του προφίλ που διέγραψες απλά το νου σου να απευθυνθείς στο 'Call Back' της αντίστοιχης ιστοσελίδας.

jap
17-03-17, 13:50
Τον γράφει στα συμβόλαιά σας τον αριθμό.


Εμένα μου τον είπαν τηλεφωνικά από το 13888, γιατί για κάμποσους μήνες ούτε λογαριασμούς λάμβανα ούτε τίποτα, και την όλη διαδικασία τηλεφωνικά την είχα κάνει.

cyberten
17-03-17, 15:45
Εμένα μου τον είπαν τηλεφωνικά από το 13888, γιατί για κάμποσους μήνες ούτε λογαριασμούς λάμβανα ούτε τίποτα, και την όλη διαδικασία τηλεφωνικά την είχα κάνει.

Κι εγώ τηλεφωνικά την έκανα την αίτηση ωστόσο με την παραλαβή του εξοπλισμού παρέλαβα και το συμβόλαιο της υπηρεσίας. Επίσης χτες που αντικατέστησα τον εξοπλισμό με άλλον πάλι που μου έδωσαν τη σύμβαση στην οποία αναγραφόταν ο αριθμός που αντιστοιχεί στο booster.

jap
17-03-17, 16:31
Δίκιο θα έχεις, δεν τα άνοιξα ποτέ αυτά τα χαρτιά να τα δω.

arva
17-03-17, 19:36
Εγώ μια απορία έχω. Μπορώ να επιλέξω ποιες συσκευές θα χρησιμοποιούν και 4G και ποιες μόνο DSL;

fasdf
17-03-17, 20:00
Εγώ πάλι έχω μια άλλη απορία.:p (sorry arva!)
Αυτό το κολοκύθι έχει κανένα hidden/service menu και αν ναι μπορεί να το βρει κανείς και να μας πει πως μπορούμε να μπούμε γιατί ουσιαστικά από εκεί θα λυθούνε οι απορίες μας για τις κεραίες. (έτσι τουλάχιστον ελπίζω εγώ)
Ο λόγος που το λέω αυτό είναι διότι από ότι είδα σε κάτι screenshots από το engineering menu του Speedport Hybrid που δίνεται στην Γερμανία από την Τelekom έχει τέτοια επιλογή για κεραίες.

Μπορείτε να το δείτε ακολούθως (το βρηκα απο το google images) :

cyberten
17-03-17, 22:48
Εγώ μια απορία έχω. Μπορώ να επιλέξω ποιες συσκευές θα χρησιμοποιούν και 4G και ποιες μόνο DSL;

Από ότι βλέπω, όχι...

- - - Updated - - -


Εγώ πάλι έχω μια άλλη απορία.:p (sorry arva!)
Αυτό το κολοκύθι έχει κανένα hidden/service menu και αν ναι μπορεί να το βρει κανείς και να μας πει πως μπορούμε να μπούμε γιατί ουσιαστικά από εκεί θα λυθούνε οι απορίες μας για τις κεραίες. (έτσι τουλάχιστον ελπίζω εγώ)
Ο λόγος που το λέω αυτό είναι διότι από ότι είδα σε κάτι screenshots από το engineering menu του Speedport Hybrid που δίνεται στην Γερμανία από την Τelekom έχει τέτοια επιλογή για κεραίες.

Μπορείτε να το δείτε ακολούθως (το βρηκα απο το google images) :

Αυτό που βρήκες δεν ήταν όμως εντός κρυμμένου μενού και αυτό φαίνεται από τη φωτογραφία που επισύναψες. Δεν μπορώ να στο απαντήσω αυτό που ζητάς, θεωρώ πως όχι.

arva
17-03-17, 23:42
Κρίμα γιατί έχω IPTV και θα μου φάει όλα τα GB της κινητής.

anderm
20-03-17, 05:45
Κρίμα γιατί έχω IPTV και θα μου φάει όλα τα GB της κινητής.

Το IPTV λειτουργεί αποκλειστικά απο την DSL μιας και περνάει από διαφορετικό WAN.

@ ADSLgr.com All rights reserved.