PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως βρέθηκα να ανήκω σε 2 εταιρίες?



dimitrisalexa
23-05-16, 15:57
Καλησπερα σας.Είχα δεί μια προσφορά στην vodafone για double play και έκανα αίτηση φορητότητας απο forthnet.Την ημέρα που θα ενεργοποιόταν η vodafone με ενημερώνει τηλεφωνικά η forthnet και μου κάνει μια κάλυτερη προσφορά.Εγω ρώτησα τον υπάλληλο αν υπαρχει κάποιο θέμα καθώς εκεινη την ημερα θα ενεργοποιόταν η vodafone,και αφου το αρνήθηκε δέχτηκα την προσφορά.Ωστόσο με πηρε τηλεφωνο η vodafone(HOL) και μου είπε εφόσον εκείνη την ημέρα ενεργοποιήθηκε η vodafone αν θα εσπάγα το συμβόλαιο , θα πλήρωνα έναντι 150 ευρώ .Επομένως σκέφτηκα να παραμείνω στην HOL .Παρόλα αυτά πληροφορήθηκα απο υπαλληλο της forthnet πως η αποδοχή της προσφόρας τηλεφωνικα σημαίνει ανανέωση συμβολαίου αρα είμαι υποχρωμένος να καταβάλω το ποσο των 72.98 ευρω επειδή αποδέχτηκα την προσφορά.Αξίζει να σημειωθεί πως η forthnet ενημερώθηκε για την ακύρωση της προσφοράς μου την ίδια ημέρα.Επομένως βρέθηκα να χρωστάω σε δυο εταιρίες ενω πρακτικά είμαι στην HOL .Οταν ενημέρωσα το τμήμα εξυπηρέτησης της HOL πληροφορήθηκα πως η συμπεριφορά της forthnet είναι παράνομη,και πως άν κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ μπορώ να γλυτώσω το ποσό των 72.98 που μου επέβαλε η forthnet..Ισχύει κάτι τέτοιο???

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

jkoukos
23-05-16, 16:24
Η Vodafone έχει δίκιο. Κανονικά έπρεπε να κάνεις εγγράφως αίτημα ακύρωσης φορητότητας στην Vodafone. Αυτό προβλέπεται από τον κανονισμό.
Τώρα κάνεις έγγραφο αίτημα στην Forthnet, αναλύοντας τα πραγματικά γεγονότα και ζητάς να γίνει απομαγνητοφώνηση της ηχογραφημένης συνομιλίας. Θα πρέπει να αναφέρεις την πραγματική ημερομηνία και ώρα της συνομιλίας και ιδανικά τον ονοματεπώνυμο ή τον κωδικό του υπαλλήλου.
Περιμένεις μέχρι 20 μέρες και σε περίπτωση που δεν έχεις θετική απάντηση, προχωράς σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Έπρεπε να σε είχαν ενημερώσει για το ακριβή τρόπο και φυσικά όχι αυτό που σου είπαν.

dimitrisalexa
23-05-16, 16:28
Εστειλα ακυρωτικο fax..επειδη ομως δεν γνωριζω ουτε ονοματεπωνυμο υπαλληλου ξερω μονο ποτε με καλεσε ακριβη ωρα ..τι κανω σε αυτη την περιπτωση;;;

jkoukos
23-05-16, 16:31
Το αίτημα ακύρωσης, σύμφωνα με τον κανονισμό (http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/FAQS/Number/#20new), μπορεί να γίνει μέχρι 3 εργάσιμες μέρες πριν την ημερομηνία ενεργοποίησης.

dimitrisalexa
23-05-16, 16:34
Το γνωριζω αυτο..σ αυτη την περιπτωση τι μου προτεινεις να κανω...;;

jkoukos
23-05-16, 16:37
Στο έγραψα. Το λάθος ήταν αυτό που σου είπαν από την Forthnet. Γράψε μόνο την ακριβή ώρα και μέρα της συνομιλίας και θα την βρούνε.

Hodad
23-05-16, 16:49
Κατά τα γραφόμενά σου την ημέρα που σου έγινε η αντιπροσφορά από Forthnet ενεργοποιήθηκες και στη Vodafone (είχες υπηρεσίες από εκείνη) σωστά;
Αυτό από μόνο του είναι απόδειξη παραπλάνησης/λάθος ενημέρωσης.
Κάνε ότι σου πε ο jkoukos.

dimitrisalexa
23-05-16, 17:19
Σας ευχαρίστω πολύ εκ το προτέρων για τον χρόνο σας..
και μια τελευταια ερώτηση αυτό το εγραφο που θα κάνω που θα το στείλω γνωρίζουμε ?

Hodad
23-05-16, 17:29
Με ένα mail στο info@forthnet.gr ή fax στο 211 9559399. Δεν υπάρχει κάποια πρότυπη αίτηση. Αναφέρεις αυτά που σου υπέδειξε ο συμφορουμίτης παραπάνω.

dimitrisalexa
23-05-16, 18:06
Μόλις τους έστειλα email και ο θεός βοηθός.

dimitrisalexa
25-05-16, 16:30
Kαλησπέρα στην παρέα και πάλι,σήμερα με πήρε υπάλληλος απο την forthnet και μου ειπε εντός λίγων εργάσιμων ημερών θα επικοινωνήσει ο αρμόδιος για το αίτημα μου για την απομαγνητοφωνηση της κλήσης ..τι να κάνω απο εδώ και πέρα ?? είτε μου απαντήσουν θετικά η αρνητικά...
ευχαριστω ...

jkoukos
25-05-16, 16:50
Σε αρνητική απάντηση, προχωράς σε σχετικό αίτημα στην ΕΕΤΤ, όπως έγραψα προηγούμενα και σύμφωνα με τις οδηγίες (http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/kataggelia.html).

dimitrisalexa
26-05-16, 14:49
ωραία σε ευχαριστώ και πάλι ...θα χρειαστώ την βοήθεια σου και πάλι σε περιπτωση που γίνει αρνητικό το αίτημα μου και χρειαστεί να κάνω καταγγελία ..:)

- - - Updated - - -

με πήρε η υπάλληλος απο την forthnet σήμερα και μου είπε πως δεν θα πληρώσω κάτι για σπάσιμο συμβολαίου και τέτοια αλλα θα δώσω 100 ευρω επειδή έκανα υποβάθμιση της γραμμης απο vdsl που είχα και το συμβόλαιο ήθελε άλλες 20 ημέρες για να λήξει για το vdsl ..μπορώ να κάνω κάτι ???η είμαι καταδικασμένος να πληρώσω τα 100 ευρω ??? :/

jkoukos
26-05-16, 15:06
Μισό λεπτό να τα πάρουμε με την σειρά και να τα ξεκαθαρίσουμε.
1. Είχες υπηρεσία VDSL από την Forthnet.
2. Έκανες αίτημα φορητότητας στην Vodafone. Ερώτηση: Είχε λήξει ή όχι το συμβόλαιο στην Forthnet, όταν έκανες το αίτημα;
3. Έχεις αντιπροσφορά από Forthnet, την ημέρα που θα ενεργοποιούνταν η σύνδεση στη Vodafone και σου λένε κακώς ότι δεν θα έχεις πρόβλημα. Ερώτηση: Η αντιπροσφορά ήταν για ADSL;
4. Ολοκληρώνεται η φορητότητα στην Vodafone και σε ενημερώνουν ότι αν φύγεις από αυτήν θα πληρώσεις πέναλτυ 150€.
5. Αποφασίζεις να μείνεις στην Vodafone και ενημερώνεσαι από Forthnet ότι θα πληρώσεις πέναλτυ 72,98€. Ερώτηση: Για ποιον λόγο είναι το ποσό, εφόσον στον επίσημο τιμοκατάλογο (http://www.forthnet.gr/media/2play/forthnet_2play_price-list-2015_(11_15).pdf) της εταιρείας αναφέρεται ότι η προωρη διακοπή είναι 100€;
6. Σήμερα σου ζητούν 100€, σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο, λόγω υποβάθμισης της υπηρεσίας VDSL. Ερώτηση: Πότε αιτήθηκες ή για ποιον λόγο έγινε η υποβάθμιση και σου ζητάνε αυτό το ποσό;

Ισχύουν όσα έγραψα παραπάνω;

dimitrisalexa
26-05-16, 21:03
Για να τα ξεκαθαρίσω...
1.Είχα vdsl στην Forthnet όπου η σύμβαση έληγε στις 23 ιουνίου
2.Άλλαξα εταιρία και πήγα στην hol αλλα με adsl γραμμή
και αυτή μου λέει τα άλλα που θα πλήρωνες σαν ρύτρα δν θα τα πληρώσεις γτ έχεις δίκιο ότι σου κάναμε αντιπροσφορά την ίδια ημέρα που ενεργοποιήθηκες στην άλλη εταιρία
3.Μου λεεί να πληρώσω 100 την υποβάθμιση της vdsl σε adsl και επειδη η συμβαση τις vdsl έληγε στις 23 ιουνιου ένα μηνα μετά πρέπει να τα πληρώσεις.

vaggoulas
27-05-16, 00:02
Για να τα ξεκαθαρίσω...
1.Είχα vdsl στην Forthnet όπου η σύμβαση έληγε στις 23 ιουνίου
2.Άλλαξα εταιρία και πήγα στην hol αλλα με adsl γραμμή
και αυτή μου λέει τα άλλα που θα πλήρωνες σαν ρύτρα δν θα τα πληρώσεις γτ έχεις δίκιο ότι σου κάναμε αντιπροσφορά την ίδια ημέρα που ενεργοποιήθηκες στην άλλη εταιρία
3.Μου λεεί να πληρώσω 100 την υποβάθμιση της vdsl σε adsl και επειδη η συμβαση τις vdsl έληγε στις 23 ιουνιου ένα μηνα μετά πρέπει να τα πληρώσεις.

Έκανες διακοπή πριν την λήξη του συμβολαίου σου. Έχεις penalty.

dimitrisalexa
27-05-16, 00:22
αμα δεν τα πληρώσω ??? ...ασε που δε εχω κιολας αυτο το καιρο να τα δωσω

jkoukos
27-05-16, 18:40
Δυστυχώς έκανες πρόωρη διακοπή και πρέπει να τα πληρώσεις, με πιθανότητα να έχεις δικαστικά τραβήγματα.
Το σίγουρο είναι ότι αν στο μέλλον θελήσεις να επιστρέψεις πάλι στην Forthnet, τότε αναγκαστικά θα τα πληρώσεις διαφορετικά σύνδεση δεν θα έχεις.
Στη θέση σου θα έκανα έναν διακανονισμό ώστε να τα εξοφλήσω τμηματικά.

ekrepali
28-05-16, 17:17
Ήδη η ΕΕΚΤ (Ένωση Εταιρειών Κινητής Τηλεφωνίας) ετοιμάζει ένα είδος "Τειρεσία" για τους κακοπληρωτές. Αργά ή γρήγορα, κάτι ανάλογο θα γίνει και στη σταθερή τηλεφωνία. Οπότε ακόμα κι αν δε σε κυνηγήσει δικαστικά η Forthnet, σε 2 χρόνια θα έχεις πρόβλημα να βρεις καλό φτηνό συμβόλαιο διότι:
- Η Vodafone θα γνωρίζει ότι έχεις αφήσει απλήρωτη τη Forthnet, και δε θα καίγεται να σου κάνει χαμηλή προσφορά.
- Ο ΟΤΕ δεν πρόκειται να ρίξει ποτέ τις τιμές του.
- H Cyta θα υπάρχει ως τότε;

Oπότε θα σου απομένει μόνο η Wind. :scratch

terko
28-05-16, 23:19
Ήδη η ΕΕΚΤ (Ένωση Εταιρειών Κινητής Τηλεφωνίας) ετοιμάζει ένα είδος "Τειρεσία" για τους κακοπληρωτές. Αργά ή γρήγορα, κάτι ανάλογο θα γίνει και στη σταθερή τηλεφωνία. Οπότε ακόμα κι αν δε σε κυνηγήσει δικαστικά η Forthnet, σε 2 χρόνια θα έχεις πρόβλημα να βρεις καλό φτηνό συμβόλαιο διότι:
- Η Vodafone θα γνωρίζει ότι έχεις αφήσει απλήρωτη τη Forthnet, και δε θα καίγεται να σου κάνει χαμηλή προσφορά.
- Ο ΟΤΕ δεν πρόκειται να ρίξει ποτέ τις τιμές του.
- H Cyta θα υπάρχει ως τότε;

Oπότε θα σου απομένει μόνο η Wind. :scratch

Για να συμβεί αυτό θα πρέπει πρώτα να συμφωνήσουν όλες οι εταιρείες να σταματήσουν τον σημερινό φρενήρη ρυθμό των προσφορών και των πολλαπλών αντιπροσφορών μεταξύ τους.

chrismarine
05-06-16, 23:06
Mια από τα ίδια και σε εμένα .
έκανα αίτηση στην vodafone για φορητοτητα από forthnet triple play (αορίστου) με παίρνει η forthnet μετά από μια εβδομάδα + περίπου και μου κάνει αντιπροσφορά που δέχομαι , την επομένη μου στέλνει μήνυμα η vodafone ότι η γραμμή θα ενεργοποιηθεί την δευτέρα 6/6/16 ,αφού έχω στείλει αίτημα ακύρωσης !!? ,την επομένη μήνυμα από vodafone ότι το αίτημα δεν έγινε δεκτό εκπρόθεσμο κτλ μάλιστα με ενημέρωσαν τηλεφωνικώς ότι η forthnet ενώ έχει παραδώσει την γραμμή μου έκαναν ακυρη αντιπροσφορά .
την ίδια ημέρα μου στέλνουν ρουτερ της vodafone ,και ταυτόχρονα μήνυμα από ελτα για παραλαβή ρουτερ forthnet ?????? (είχα πρόβλημα και το ζήτησα στην αντιπροσφορά ) , επίσης ίδια ημέρα μου έρχονται 3 λογαριασμοί με διαφορετικά ποσά στον καθένα από nova-forthnet ενώ έχω εξοφλήσει εμπρόθεσμα όλες τις εκκρεμότητες ,μπαινω στο forthnet account και δεν βγάζω άκρη με τις λογιστικές αλχημείες που κάνουν !!
θα κάνω υπομονή μέχρι αύριο που θα ενεργοποιηθεί η γραμμή μου στην vodafone καθώς δεν ενοχλεί που θα αλλάξω εταιρία μιας και η πρόταση της forthnet ήταν σχεδόν ισάξια με της vodafone ειδικά μετά το τελευταία λογιστικά tips που εφαρμόζουν λέω μακριά από φορθνετ !!
Αν και τελικα δεν είμαι και τόσο σίγουρος ποια εταιρία θα παρέχει υπηρεσίες την δευτέρα 6/6 !!!!!!!!!!!!!???????

Hodad
06-06-16, 02:01
Σύμφωνα με αυτά που περιγράφεις η Vodafone θα σου παρέχει υπηρεσίες.

Προσοχή στην προθεσμία ακύρωσης αίτησης που ανέφερε ο jkoukos εξαρχής γενικά σε προσφορές-αντιπροσφορές.

nikosnikolakis
06-06-16, 12:19
Συνιστώ να κάνετε αίτηση στον ΟΤΕ που επεξεργάζεται τα αιτηματα πιο αργά, και πάντα τηλεφωνικά, χωρίς να υπογράψετε κανενα συμβολαιο.

Hodad
06-06-16, 12:33
Καλό :p

chrismarine
06-06-16, 13:20
Σύμφωνα με αυτά που περιγράφεις η Vodafone θα σου παρέχει υπηρεσίες.

Προσοχή στην προθεσμία ακύρωσης αίτησης που ανέφερε ο jkoukos εξαρχής γενικά σε προσφορές-αντιπροσφορές.

η απορία μου έχει να κάνει με το αίτημα ακύρωσης καθώς η forthnet μου έκανε αντιπρόταση τις 30/5/16 έστειλα αίτημα ακύρωσης στην vodafone την 1/6/16 και τις 2/6/16 με ενημέρωσαν με γραπτό sms 10:10πμ για την παραλαβή εξοπλισμού 4:43μμ για προβλεπόμενη ημερομηνία ενεργοποίησης (δευτερα 6/6/16)
την επομένη 3/6/16 νέο sms από vodafone ότι το αίτημα ακύρωσης απορρίπτεται καθώς υποβλήθηκε εκπρόθεσμα ,και πως " για αποδεκτό αίτημα θα πρέπει να αποσταλεί έως και 3 εργάσιμες (08:00-15:00) από την ημερομηνία ενεργοποίησης για την οποία σας έχουμε ήδη ενημερώσει "
Γενικότερο συμπέρασμα ειναι πως και η vodafone από την πλευρά της χρησιμοποίησε ανορθόδοξο τρόπο καθώς είχα ενημέρωση για ενεργοποίηση γραμμής 2 εργάσιμες ημέρες, πριν εάν θεωρηθεί το σαββατο εργάσιμη . όπως και να έχει εάν ενεργοποιηθώ στην vodafone φοβάμαι μήπως έχω πρόβλημα με την φορθνετ για σπάσιμο συμβολαίου ! ???

Hodad
06-06-16, 13:42
Αν έστειλες αίτημα ακύρωσης στις 1/6 πριν το μεσημέρι τότε είναι εμπρόθεσμο. Το Σάββατο δε νομίζω να πιάνεται για εργάσιμη.

Από τη στιγμή που έκανες ανανέωση συμβολαίου (και δέσμευσης) στις 30/5 τότε όταν θα ενεργοποιηθείς στη Vodafone θα σου ζητήσουν τέλος διακοπής από τη Forthnet. Ενδεχομένως να έχεις λάβει και σχετικό μήνυμα που σε ενημερώνει για μεταβολή στις 30/5-1/6. Το αν θα πρέπει να το πληρώσεις τώρα έχει να κάνει με το αν έχει γίνει κάποια παρατυπία στη διαδικασία.

Όπως έγραψα παραπάνω, με τις αντιπροσφορές και τις αιτήσεις ενεργοποίησης σε άλλο πάροχο θέλει πολύ μεγάλη προσοχή, ειδικά όταν η αίτηση γίνεται για να πετύχει κάποιος καλύτερη τιμή σε αντιπροσφορά, και βέβαια όσον αφορά αυτό που ανέφερε ο συμφορουμίτης για τον ΟΤΕ δεν ισχύει (με κάθε καλή πρόθεση, αν γνωρίζει κάτι παραπάνω ας ενημερώσει). Αίτηση ενεργοποίσης απαγορεύεται να γίνει τηλεφωνικώς (ακόμα και σε τηλεφωνική συμφωνία στέλνεται η αίτηση με κούριερ για να υπογραφεί) και επίσης είναι ο μόνος πάροχος που μπορεί να "επισπεύσει διαδικασίες".

chrismarine
06-06-16, 16:20
Αν έστειλες αίτημα ακύρωσης στις 1/6 πριν το μεσημέρι τότε είναι εμπρόθεσμο. Το Σάββατο δε νομίζω να πιάνεται για εργάσιμη.

Από τη στιγμή που έκανες ανανέωση συμβολαίου (και δέσμευσης) στις 30/5 τότε όταν θα ενεργοποιηθείς στη Vodafone θα σου ζητήσουν τέλος διακοπής από τη Forthnet. Ενδεχομένως να έχεις λάβει και σχετικό μήνυμα που σε ενημερώνει για μεταβολή στις 30/5-1/6. Το αν θα πρέπει να το πληρώσεις τώρα έχει να κάνει με το αν έχει γίνει κάποια παρατυπία στη διαδικασία.

Όπως έγραψα παραπάνω, με τις αντιπροσφορές και τις αιτήσεις ενεργοποίησης σε άλλο πάροχο θέλει πολύ μεγάλη προσοχή, ειδικά όταν η αίτηση γίνεται για να πετύχει κάποιος καλύτερη τιμή σε αντιπροσφορά, και βέβαια όσον αφορά αυτό που ανέφερε ο συμφορουμίτης για τον ΟΤΕ δεν ισχύει (με κάθε καλή πρόθεση, αν γνωρίζει κάτι παραπάνω ας ενημερώσει). Αίτηση ενεργοποίσης απαγορεύεται να γίνει τηλεφωνικώς (ακόμα και σε τηλεφωνική συμφωνία στέλνεται η αίτηση με κούριερ για να υπογραφεί) και επίσης είναι ο μόνος πάροχος που μπορεί να "επισπεύσει διαδικασίες".

επικοινώνησα με την φορθνετ και με ενημέρωσαν πως εάν ενεργοποιηθεί η γραμμή μου από την vodafone υπάρχει περιθώριο χρόνου υπαναχώρησης από την vodafone υποβάλλοντας αίτημα στην φορθνετ καθώς δεν θα υπάρχει χρέωση ,τους ρώτησα εάν μπορώ να κάνω αντίστοιχα αίτημα υπαναχώρησης από την forthnet και μου απάντησαν πως θα έχω ποινή !

- - - Updated - - -

επίσης στην δεύτερη παράγραφο γράφεις πως αίτηση ενεργοποίησης απαγορεύεται να γίνει τηλεφωνικά χρειάζεται έγγραφη υπογεγραμμένη αίτηση , στην δική μου περίπτωση έχω δώσει έγγραφη συγκατάθεση μόνο στην vodafone , όπου έκανα με φυσική παρουσία στο κατάστημα αίτηση φορητοτητας .
στην στην φορθνετ έχω δώσει μόνο τηλεφωνική συγκατάθεση και περιμένω από κουριερ να μου σταλεί ρουτερ , μήπως να αρνηθώ την παραλαβή του ?

Hodad
06-06-16, 17:01
Υπαναχώρηση τίθεται όταν είσαι στην Α εταιρία, ενεργοποιείσαι στη Β και γυρίζεις πάλι στην Α εντός συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος.

Ειδικά για τις συμβάσεις από απόσταση ή εκτός εμπορικού καταστήματος, σε κάθε κείμενο σύμβασης, περιλαμβάνονται και τα έντυπα Δήλωσης Υπαναχώρησης. Στην περίπτωση αυτή, έχετε εκ του νόμου δικαίωμα να υπαναχωρήσετε από τη σύμβαση, αζημίως, εντός 14 ημερών από τη σύναψή της, εκτός εάν σε ειδική διάταξη ή στη σύμβαση προβλέπεται μεγαλύτερη προθεσμία.

Στη Forthnet δεν έκανες αίτηση ενεργοποίησης (γιατί προφανώς ήσουν ήδη ενεργός), συμφώνησες για ένα πακέτο προσφοράς/επέκταση συμβολαίου, ονόμασέ το όπως θες. Στην περίπτωση αυτή γίνεται και τηλεφωνικώς με ηχογράφηση καθώς η εταιρία έχει ήδη τη γραμμή σου και απλά ανανεώνει ένα πακέτο με υπηρεσίες που παρέχει η ίδια.
Αν παραλάβεις ρούτερ να ξέρεις ότι θα πληρώσεις τέλος διακοπής στη Forthnet σίγουρα καθώς αποδέχεσαι και γραπτώς με την υπογραφή παραλαβής. Αν αποφασίσεις ότι θα μείνεις στην Vodafone μην το παραλάβεις.

ekrepali
07-06-16, 16:01
Παλιά που οι φορητότητες γίνονταν σε ρυθμούς χελώνας, παίζαμε άνετα μπάλα. Τώρα έχουν στενέψει τα πράγματα, αλλά και πάλι υπάρχουν τρόποι για να μην έχετε τέτοια μπλεξίματα.

To λάθος είναι ότι "υπογράφετε" συμβόλαιο στον πάροχο που σας κάνει την αντιπροσφορά, χωρίς να δηλώνετε επιφύλαξη.

Στην προκειμένη περίπτωση θα έπρεπε να δεχτείτε το συμβόλαιο της Forthnet (ώστε να στείλει αίτημα φορητότητας στη Vodafone), αφού πρώτα ζητήσετε ειδικό προφορικό όρο ότι θα σας παρέχουν 100% έκπτωση στα τέλη πρόωρης κατάργησης του συμβολαίου, σε περίπτωση που η Vodafone δε κάνει δεκτό το αίτημα υπαναχώρησης και αναγκαστείτε να μείνετε εκεί. :cool:

Όλα γίνονται, αρκεί να είστε σωστά προετοιμασμένοι για παν ενδεχόμενο.

Hodad
07-06-16, 16:41
Στην προκειμένη περίπτωση η Forthnet πρέπει να στείλει αίτημα ακύρωσης (όχι φορητότητα, φορητότητα κάνει η Vodafone) το οποίο υπογράφεται από τον ίδιο το συνδρομητή (μπορεί και ο ίδιος ο συνδρομητής αλλά συνήθως αναλαμβάνει ο υπάλληλος να το στείλει εκ μέρους του, φαντάζομαι γιατί έχει και εργασιακό όφελος).
Αν η Vodafone δεν κάνει δεκτό το αίτημα ακύρωσης τότε ο συνδρομητής πληρώνει το τέλος διακοπής στην Forthnet.
Αίτημα υπαναχώρησης γίνεται αφού ενεργοποιηθεί στη Vodafone και αν πληροί όλες τις προϋποθέσεις δεν πληρώνει τέλος σε κανένα.

Ειδικοί προφορικοί όροι δεν υπάρχουν και δεν είναι στην ευχέρεια του συνδρομητή να ορίσει ό,τι θέλει. Υπάρχει "γραμμή" της κάθε εταιρίας, όροι που έχουν την ευχέρεια να κάνουν οι υπάλληλοι πάλι από "γραμμή" της εταιρίας και μ@$#%κιες που λένε οι υπάλληλοι για να κάνουν συμβόλαια οπότε αν ανακαλεστεί η ηχογράφηση τότε μπορεί και να γίνει κάποια εξαίρεση.

Όπως είπε και ο ekrepali, όλα γίνονται αλλά πρέπει να είσαι καλά ενημερωμένος για να μην έχει μπλεξίματα. Ακόμα και προς το συμφέρον του συνδρομητή να είναι η κατάληξη το να ταλαιπωρείται με εξυπηρέτηση πελατών, έγγραφες αιτήσεις, ΕΕΤΤ κτλ δεν αξίζει για όλους τα 5 ευρώ π.χ. που μπορεί να κερδίσει.

ekrepali
08-06-16, 14:55
Στην προκειμένη περίπτωση η Forthnet πρέπει να στείλει αίτημα ακύρωσης (όχι φορητότητα, φορητότητα κάνει η Vodafone) το οποίο υπογράφεται από τον ίδιο το συνδρομητή.
Δίκιο έχεις. Αυτό εννοούσα τέλος πάντων.

Ειδικοί προφορικοί όροι δεν υπάρχουν και δεν είναι στην ευχέρεια του συνδρομητή να ορίσει ό,τι θέλει.
Μου έχει τύχει 2 φορές να βάλω ειδικούς προφορικούς όρους σε συμβόλαια πχ στη Forthnet το 2010 για 100% έκπτωση στα τέλη πρόωρης αποχώρησης σε περίπτωση που μείνω χωρίς τηλέφωνο/internet για περισσότερες από 48 ώρες (ενώ το συμβόλαιο αρχικά όριζε ότι θα αποζημιωθώ με 1ευρώ τη μέρα περίπου). Άμα τύχεις σε υπάλληλο με ελευθερία αρμοδιοτήτων, όλα γίνονται.


Τώρα που το σκέφτομαι υπάρχει και πιο απλός τρόπος...
- Τελειώνει το συμβόλαιο στη Forthnet και υπογράφω συμβόλαιο στη Vodafone.
- Moυ κάνει αντιπρόταση η Forthnet
- Toυς απαντάω ότι συμφωνώ να στείλουν αίτημα ακύρωσης στη Vodafone... και ότι δέχομαι την αντιπρόταση τους ως προσύμφωνο. Μέχρι να απαντήσει η Vodafone (θετικά ή αρνητικά) ζητάω να βρίσκομαι στη Forthnet χωρίς συμβόλαιο (και να πληρώνω τηλεφωνικές χρεώσεις βάσει τιμοκαταλόγου). Αν η Vodafone δεχτεί το αίτημα ακύρωσης, μπαίνει σε ισχύ το προσυμφωνημένο συμβόλαιο της Forthnet. Αν η Vodafone δε κάνει δεκτό το αίτημα ακύρωσης, πάω στη Vodafone χωρίς να πληρώσω πέναλτι στη Forthnet.

geor1234
15-11-16, 21:23
Μια απο τα ιδια και εγω, απαραδεκτες εταιριες, απαραδεκτες συμπεριφορες και δεν βρισκεις ακρη με τιποτα. Κακη εμπειρια παλιοτερα απο wind - vodafone οποτε λεω δεν τις ξαναπλησιαζω. Κανω συμβολαιο με Ηol και ξαφνικα βρισκομαι στην vodafone λογω εξαγορας........ Αρχιζουν σε καθε λογαριασμο τα ψιλα γραμματα και οι κρυφες αυξησεις. Φτανει το τελος συμβολαιου και τους ζηταω προσφορα για να παραμεινω. Μου την αρνηθηκαν. Αλλαζω εταιρια και σπανε τα τηλεφωνα με αντιπροσφορες. Μου τα καναν κουδουνια και τελικα αποδεχονται το γεγονος οτι δεν επιστρεφω και επιτελους μεταβιβαζουν τον βρογχο και απο εδω ξεκινα ο παραλογισμος. Ενω βρισκομαι στην cyta, με χρεωνει και η vodafone με αστειες δικαιολογιες οπως : ακυρωθηκε το αιτημα μου (απο καποιο αγνωστο χερι, η voip τηλεφωνια της cyta!!!! γινεται μεσω vodafone κλπ. Στο τηλεφωνικο τους κεντρο να μου λενε οτι πρεπει να περασω απο καταστημα για να βρεθει λυση, και στα καταστηματα οτι πρεπει να καλεσω στο τηλεφωνικο κεντρο. Επισης σε καταστημα μου αναφεραν οτι η vodafone δεν εχει ταχυδρομικη διευθυνση ελλαδα γιατι ειναι πολυεθνικη!!!!!. Στο διαταυτα και μετα απο αρκετες επικοινωνιες φτασαμε στο σημειο να φαινομαι οτι χρωσταω 3 μηνες υπηρεσιων που δεν μου παρεχονται αφου ειμαι σε αλλη εταιρια, να εχουν αποδεχθει οτι υπηρξε και καλα καποιο προβλημα στο πληροφοριακο τους συστημα, οτι δεν αλληλοενημερονται οι διαφορες υπηρεσιες μεταξυ τους της ιδιας εταιριας πχ λογιστηριο , help desk και λοιπες, οτι λυπουνται παρα πολυ για την ταλαιπωρια και το κερασακι ηταν οτι δεχθηκα και κληση απο το εισπρακτικο κομματι της εταιριας για ανεξοφλητους λογαριασμους ενω εχω ηδη δεχθει στο κινητο μηνυμα οτι μεχρι τελους του μηνα θα διορθωθει το λαθος. Ειμαι στο παραπεντε για αγωγη. Μακρια απο vodafone. Τωρα θα μου πεις και που να πας αφου ολες οι εταιριες ειναι .................... τι να πρωτοαναφερουμε ......

YAziDis
15-11-16, 22:03
Επρεπε απο πρωτη στιγμη να στειλεις επιστολη στο συνηγορο του καταναλωτη και στην ΕΕΤΤ και ολα θα περναν το δρομο τους γρηγοροτερα. Και οσον αφορα το εισπρακτικο τμημα της εταιριας απλα δε δινεις σημασια. Στειλε αν ειναι στο ΣτΚ το τι συμβαινει, για να ειδαι κομπλε και θε αναλαβουν αυτοι να στειλουν επιστολες ουτως ωστε να αναλαβει επισημο τμημα της Vodafone και να μην υπαρχει αυτο το μοαχαλο

MIKU
16-11-16, 05:41
Μακαρι να στα βγαλουν!

@ ADSLgr.com All rights reserved.