PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με εκκαθαριστικό λογαριασμό



rozak
23-05-16, 20:11
Καλησπέρα,

Ήμουν συνδρομητής της Nova/Forthnet μέχρι τον Σεπτέμβριο 2015, οπότε και μεταπήδησα στον ΟΤΕ.
Φέτος τον Μάρτιο έλαβα ειδοποίηση μέσω SMS στον κινητό μου, αναφορικά σε έκδοση λογαριασμού με χρεωστικό υπόλοιπο 128,03€.
Σε τηλεφωνική επικοινωνία με την εξυπηρέτηση πελατών (18/3/2016) μου εξηγήθηκε ότι αυτό αφορούσε το πέναλτυ αποχώρησης, λόγω πρόωρης διακοπής συμβολαίου. Κατόπιν διευκρίνισης από μεριάς μου αναφορικά στο ιστορικό ανανεώσεων του συμβολαίου (βλέπε προηγούμενο θέμα http://www.adslgr.com/forum/threads/889061-%CE%97%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CE%BB%CE%AE%CE%BE%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B1%CE%AF%CE%BF%CF%85), μου διευκρινίστηκε ότι όντως το Συμβόλαιό μου είχε λήξει πριν την ημερομηνία διακοπής του. Ως εκ τούτου μου αναφέρθηκε ότι προωθήθηκε αίτημα προς διόρθωση του λογαριασμού.
Παρόλα αυτά τα χρήματα χρεώθηκαν στην πιστωτική κάρτα, και στον επόμενο λογαριασμό αναφέρεται σαν πιστωτικό υπόλοιπο το -13,84€ αντί του ορθού -141,87€.

Μπορείτε να βοηθήσετε να ξεκαθαριστεί το θέμα (ουσιαστικά να πιστωθεί όλο το εν λόγω ποσό);

Επίσης, τι χρειάζεται να κάνω για να λάβω τα οφειλόμενα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Forthnet.Nova.Rep1
23-05-16, 20:30
Καλησπέρα rozak,

Θα ήθελες να μας ενημερώσεις με τα στοιχεία σου μέσω pm ώστε να μπορέσουμε να ελέγξουμε την αναφορά σου και να βοηθήσουμε;

Κώστας, Forthnet Support

@ ADSLgr.com All rights reserved.