PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέο Design.



NeK
02-06-03, 03:34
Καλησπέρα σε όλους.

Όπως θα προσέξατε το site άλλαξε τον σχεδιασμό του και ελπίζουμε προς το καλύτερο.

Εκτός από τα γενικότερα σχόλια σας, θα θέλαμε για κάποια συγκεκριμένα σημεία την γνώμη σας.

Τα σημεία είναι τα εξής:

1. Το χρώμα όλων σχεδόν των συνδέσεων (Links) είναι μπλε, μήπως κουράζει; Θα θέλατε να αλλάξει σε κάτι άλλο, όπως μαύρο;

2. Το χρώμα των συνδέσεων στα Νέα είναι επίσης μπλε, μήπως θα προτιμούσατε κάτι άλλο;

3. Το πλαίσιο με τα "Τελευταία Μηνύματα" είναι πλέον στο κάτω μέρος της οθόνης, αυτό εγίνε γιατί ενώ είναι πολύ λειτουργικό για τον εξοικιωμένο χρήστη, είναι όμως πολύ αποπροσανατολιστικό και μπερδεύει τον νέο χρήστη και γενικά σπάει άσχημα τον σχεδιασμό της πρώτης σελίδας, γιαυτό ζητάμε από τους χρήστες να κάνουν αυτή τον μικρό συμβιβασμό, να scrollάρουν λίγο. Ευχαριστούμε.

4. Σκεφτόμουν να προγραμματίσω το "Τελευταία Μηνύματα" ώστε να μπορεί κανείς να επιλέγει πόσα μηνύματα θέλει να εμφανίζονται (5,10,20,50 κλπ) και η προτίμηση αυτή να την κρατάει στην βάση δεδωμένων του το site για το κάθε μέλος του, μπορεί αν γίνει κάτι τέτοιο να μπεί επιπλέον μία προτίμηση που να λέει αν θέλει να εμφανίζει και το όνομα του κάθε Forum που δίχνει το topic. Καταρχάς θα θέλατε να δίχνει και το Forum Name; (όμως θα υπερβαίνει το οριζόντιο μήκος με αποτέλεσμα να βγάζει δύο γραμμές σε κάθε message). Και τέλος αν θέλετε να αυξήσουμε το Topic Name γιατί τώρα είναι στους 50 χαρακτήρες για να μην σπάει στα 800x600 αν και δεν νομίζω να έχετε πρόβλημα όπως είναι τώρα.

5. Το σχήμα και χρώμα των Blocks (τα μενου δεξιά και αριστερά) σας αρέσουν; Μήπως έχετε κάτι καλύτερο να προτίνετε;

Ευχαριστούμε και περιμένουμε τις γνώμες σας!

holy
02-06-03, 04:30
E 3-4 pragmatakia px
a) panw otan diallegeis tis epilosges arxikh forum chat klp klp molis kaneis click asprizei to tetragwnaki apo pisw gnwmh mou thatan kalitero an apla allaze xrwmma oi epiloges mono Forum chat klp kai oxi to background...
b) aristera ta koutakia mou fenonte poli kolimena sta aristera kai antistoixa deksia ta alla exw 19ara othoni me 1280/1024 analisi alla prin den mou ta ebgaze toso kolimena sthn akrh...
g) an mporousate na megalwsete ligo ti gramatoseira kai kiriws sta proswpika minimata px mouxe steilei enas ena minima kai den to eixa dei epeidi itan toso mikro to megethos kai sigkektimena to mh anagnwsmena minimata o ari8mos peftei apo katw... Isws na megalwnate ligo to Koutaki kai thn gramatoseira...
d) gnwmh mou einai oti thatan kalo to topic review na ksanampei panw giati einai to prwto pragma pou koitaw egw toulaxiston kai isws to pio simantiko gia ta members kai kalo thatan na to blepoun amesws.
e) to diafimistiko emena proswpika den mou exei kanei kali entipwsh kai gnwmh mou thatan oti isws na eprepe na figei kai sth thesh tou na mpei kanena flashaki gia to adsl gr klp...........

Elpizw na min kourasa
Filika

jimsliakas
02-06-03, 15:21
Μια χαρα ειναι ετσι παιδια..Μπραβο.Μην το αλαξετε

Πληκτροκράτορας
02-06-03, 15:32
Φίλε Δημήτρη, το γούστο αλλά και η λειτουργικότητα είναι υποκειμενικά. Για εσένα μπορεί όλα να είναι εντάξει, όμως σίγουρα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Είναι επομένως κάπως εγωιστικό να λες "μην το αλλάξετε", σκέψου και όλους τους άλλους... :wink:

Φιλικά...

Cafeeine
02-06-03, 19:06
Το μονο που θα ήθελα να φτιάξετε παιδιά είναι να φαίνονται οι ελληνικοί χαρακτήρες στο reply , Κατα τ'άλλα απο μένα ενταξει!

mprizes45
02-06-03, 19:36
Το μονο που θα ήθελα να φτιάξετε παιδιά είναι να φαίνονται οι ελληνικοί χαρακτήρες στο reply , Κατα τ'άλλα απο μένα ενταξει!

Τι εννοείς dear? Γιατί εγώ ελληνικά τα βλέπω στο reply. Ή κάνω λάθος??
Μπορεί να είναι πρόβλημα του browser σου.

Φιλικά
Μιχάλης

grrrrr
02-06-03, 20:46
εμένα δεν μ αρέσει καθόλου το νέο look αλλά αυτά είπαμε είναι υποκειμενικά

1.Please δώσε λίγο χώρο από τ αριστερά
cellpadding="….."
2.καλο θα ήταν να είναι ομοιόμορφη η εμφάνιση τής πρώτης σελίδας με τα χρώματα του forum
3. το "topic review" δέν δείχνει Ελληνικά
4.Οι γραμματοσειρές της πρώτης σελίδας no comment

xtdcxdoom7
03-06-03, 01:05
NTAKSEI MORE!!! NTAKSEI1!!! OLA KALAA EINAI MONO MIN KANEIS OLA TA LINKS MPLE BALE KAI KANA ALLO XROMA KAI SOE KAI LIGO XORO ANAMESA STA BARS APO PANO ALLA NTAKSEI MORE!!!!! MIA XARA EINAI OLA PETAEI I OMADA








PALI ME XRONIA ME KAIROUS PALI DIKIA MAS THA NAI ( ADSL ) :wink:

Cafeeine
03-06-03, 02:25
3. Το πλαίσιο με τα "Τελευταία Μηνύματα" είναι πλέον στο κάτω μέρος της οθόνης, αυτό εγίνε γιατί ενώ είναι πολύ λειτουργικό για τον εξοικιωμένο χρήστη, είναι όμως πολύ αποπροσανατολιστικό και μπερδεύει τον νέο χρήστη και γενικά σπάει άσχημα τον σχεδιασμό της πρώτης σελίδας, γιαυτό ζητάμε από τους χρήστες να κάνουν αυτή τον μικρό συμβιβασμό, να scrollάρουν λίγο. Ευχαριστούμε.


Υπάρχει δυνατότητα να ρυθμίζεται αυτό απο τον χρήστη?, ή να υπάρχει εναλλακτική πρώτη σελίδα για όποιους βολευει?
Απλα μια ιδέα που μού'ρθε...

xtdcxdoom7
03-06-03, 09:35
den nomizo oti auto tha apotelouse problima gia kanena apo tous dio xristes .



panta filika
apo banania









PALI ME XRONIA ME KAIROUS PALI DIKIA MAS THA NAI ( ADSL) :wink:

jimsliakas
03-06-03, 12:15
Φίλε Δημήτρη, το γούστο αλλά και η λειτουργικότητα είναι υποκειμενικά. Για εσένα μπορεί όλα να είναι εντάξει, όμως σίγουρα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Είναι επομένως κάπως εγωιστικό να λες "μην το αλλάξετε", σκέψου και όλους τους άλλους... :wink:

Φιλικά...

Φιλε σου λεω τη γνωμη μου...Εμενα παντος μου αρεσε....Τωρα για το "Μην το αλλαξετε" ειναι παλι δικια μου γνωμη...
Το topic εγινε για να δουν οι moderators τη δικια μας γνωμη..Εμενα αυτη ηταν η δικια μου...
Το οτι δεν αρεσε σε μεροικους...σεβαστο.....

peterdub
03-06-03, 13:35
Πολύ καλό, Μπράβο, keep up the good work !!!

Πληκτροκράτορας
03-06-03, 14:07
Φιλε σου λεω τη γνωμη μου...Εμενα παντος μου αρεσε....Τωρα για το "Μην το αλλαξετε" ειναι παλι δικια μου γνωμη...
Το topic εγινε για να δουν οι moderators τη δικια μας γνωμη..Εμενα αυτη ηταν η δικια μου... Το οτι δεν αρεσε σε μεροικους...σεβαστο.....Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Η άποψη του καθενός είναι πάντα σεβαστή, απλά είπα αυθόρμητα αυτό που σκέφτηκα. No hard feelings, eh?

NeK
03-06-03, 15:00
e) to diafimistiko emena proswpika den mou exei kanei kali entipwsh kai gnwmh mou thatan oti isws na eprepe na figei kai sth thesh tou na mpei kanena flashaki gia to adsl gr klp...........

Να βγάλουμε το διαφημιστικό; Και από που θα βγάζουμε τα έξοδα μας; Από έρρανο; :)



g) an mporousate na megalwsete ligo ti gramatoseira kai kiriws sta proswpika minimata px mouxe steilei enas ena minima kai den to eixa dei epeidi itan toso mikro to megethos kai sigkektimena to mh anagnwsmena minimata o ari8mos peftei apo katw... Isws na megalwnate ligo to Koutaki kai thn gramatoseira...

Πρώτη φορά το ακούω αυτό, έχει κανείς άλλος τέτοιο πρόβλημα;



Το μονο που θα ήθελα να φτιάξετε παιδιά είναι να φαίνονται οι ελληνικοί χαρακτήρες στο reply , Κατα τ'άλλα απο μένα ενταξει!

Τι browser χρησιμοποιείς; Γιατί το έχω ελέγξει σε διάφορους υπολογιστές με διάφορα λειτουργικά, με Mozilla και με Internet Explorer 6.0 και τα ελληνικά φαίνονται μιά χαρά.



2.καλο θα ήταν να είναι ομοιόμορφη η εμφάνιση τής πρώτης σελίδας με τα χρώματα του forum

:?: :?: Και νόμιζα ότι πια είναι 10 φορές πιο ασορτί τα χρώματα από πριν ;-)



4.Οι γραμματοσειρές της πρώτης σελίδας no comment

Γιατί; Δεν είναι ωραία η γραμματοσειρά; Και για ποιά ακριβώς αναφέρεσαι; Για τους τίτλους ή το κείμενο;



Υπάρχει δυνατότητα να ρυθμίζεται αυτό απο τον χρήστη?, ή να υπάρχει εναλλακτική πρώτη σελίδα για όποιους βολευει?
Απλα μια ιδέα που μού'ρθε...

Αυτό είναι σχεδόν, για μένα, πολύ δύσκολο να το κάνω γιατί πρέπει να αλλαχτεί σχεδόν όλος ο κώδικας (php) για την πρώτη σελίδα.

chatasos
03-06-03, 20:18
Μπορεί κάποιος να ελέγξει την σελίδα
http://www.adslgr.com/modules.php?name=Forums
χρησιμοποιώντας Mozilla (την τελευταία beta version)?

Ενώ μου εμφανίζει κανονικά header/footer, δεν μου εμφανίζει τα forums. Στην θέση τους φαίνεται απλά ένα "Πληροφορίες" χωρίς όμως να υπάρχει κάτι από κάτω...

ΥΓ1: Με ΙΕ το βλέπω μια χαρά.
ΥΓ2: Και με Mozilla το έβλεπα μια χαρά, μέχρι πρόσφατα...

NeK
03-06-03, 20:36
Μπορεί κάποιος να ελέγξει την σελίδα
http://www.adslgr.com/modules.php?name=Forums
χρησιμοποιώντας Mozilla (την τελευταία beta version)?

Ενώ μου εμφανίζει κανονικά header/footer, δεν μου εμφανίζει τα forums. Στην θέση τους φαίνεται απλά ένα "Πληροφορίες" χωρίς όμως να υπάρχει κάτι από κάτω...

ΥΓ1: Με ΙΕ το βλέπω μια χαρά.
ΥΓ2: Και με Mozilla το έβλεπα μια χαρά, μέχρι πρόσφατα...

Με Mozilla 1.3 Release τα δίχνει φυσιολογικά.

Μπορείς να δοκιμάσεις ξανά;

chatasos
03-06-03, 20:46
Μπα, πάλι τα ίδια....

http://www.206club.gr/chatasos/test/adsl-moz.jpg

Το ανησυχητικό είναι ότι δεν δείχνει κάτι στις πληροφορίες...

chatasos
03-06-03, 21:49
Τελικά "βρήκα" τι έφταιγε....

Έσβησα κάποιες γραμμές από το cookies.txt που αφορούσαν το adslgr.com και φαίνεται οκ.

Πάντως το ότι δεν εμφάνιζε κάτι στις "Πληροφορίες" είναι σίγουρα πρόβλημα.

NeK
04-06-03, 16:16
Τελικά "βρήκα" τι έφταιγε....

Έσβησα κάποιες γραμμές από το cookies.txt που αφορούσαν το adslgr.com και φαίνεται οκ.

Πάντως το ότι δεν εμφάνιζε κάτι στις "Πληροφορίες" είναι σίγουρα πρόβλημα.


Οκ Τάσο (έτσι δε σε λένε;) σε ευχαριστώ, θα το κοιτάξουμε να δούμε τι φταίει, μάλλον κάτι με τα cookies πρέπει να παίζει.

mprizes45
04-06-03, 19:29
Το μόνο που θέλω εγώ να πω είναι να διορθωθεί μια ανορθογραφία που υπάρχει στα αριστερά της πρώτης σελίδας που λέει


Προσωπικά μυνήματα

Προφανώς μια αβλεψία. :D

Κατά άλλα είναι μια χαρά.
Φιλικά
Μιχάλης

Pope
08-07-03, 12:28
Το site πιστεύω ότι είναι γενικά καλό και λειτουργικό εκτός από ένα πράμα: έχει ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ areas. Αυτό δεν είναι αναγκαστικά κακό αφού έτσι κάποιος που ψάχνει κάτι πολύ συγκεκριμένο, πιθανότατα (αν οι θαμώνες τα κάνουν post στο σωστό area και οι admins κάνουν έλεγχο του κάθε post) να το βρει άμεσα. Από την άλλη, κάποιος που θέλει να διαβάσει τα τελευταία posts καταφέρνει να βλέπει μόνον του τελευταίου 12ώρου. Πιστεύω ότι μία μεγάλη πλειοψηφία κοιτάει το forum μία φορά την ημέρα (κατά τη διάρκεια ενός καφέ ας πούμε). Κάτω από αυτές τις συνθήκες είναι αδύνατο να κάνει ένα γρήγορο scan τα posts που προστέθηκαν όσο έλειπε.

Άλλοι, όπως εγώ :), δεν μπαίνουν καθόλου το Σαβ/κο. Οπότε χάνουμε πολλή πληροφορία την οποία θα ήταν εύκολο πιστεύω να έχουμε.

Έχω προσπαθήσει να χρησιμοποιήσω το search (το search και η αναζήτηση είναι δύο διαφορετικά πράματα?!) βάζοντας ως κρητίριο μόνον στο 'search previous' 1 day, αλλά δε δουλεύει. Επίσης, θα ήταν καλό να είχε 2, 3, 4 days.

Κατά τα άλλα, όλα καλά. Κεεπ ιτ υπ!!! :D

Nick2k2
09-07-03, 03:31
Ναι αυτό που λες είναι πρόβλημα όντως αλλά εγώ αυτό που κάνω είναι να πηγαίνω στο κεντρικό forum και να πατάω το link view posts since your last visit ας πούμε και μου βγάζει όλα τα post της προηγούμενης μέρας, ή όλα τα posts από την τελευταία φορά που επισκέφτηκα το forum.Αυτό βέβαια προυποθέτει να επισκέπτεσαι το site μια φόρα την μέρα μόνο και για να δουλέψει αυτό.Αν δηλαδή μπεις καποια φορά το σημειώνει σαν επίσκεψη και μετά με αυτό που είπα πριν δεν θα σου βγάλει όλα τα post. Βέβαια και σε αυτήν την περίπτωση υπάρχει ένα κόλπο που μπορείς να βάλεις στο search.Θα βάλεις ας πούμε *Α* στην περιοχή του search θα σου βγάλει όλα τα post που περιέχουν το γράμα Α μέσα.Μπορείς να βάλεις και όλη την αλφάβητο αν θές δηλαδή *A* OR *B* OR *Γ* κτλ. οπότε θα είσαι 100% καλυμένος και βάλε και την επiλογή searh posts from 1 day before ή όσες μέρες θες και θα σου τα βγάλει όλα.Λίγο tricky μέθοδος αλλά δουλέυει πάντα.Ελπίζω να βοήθησα.

Athlon_XP
09-07-03, 03:39
Το site είναι πάρα πολύ ωραίο αλλά βασικά καλά θα ήταν και αν γίνεται φυσικά να προσθεθεί κάποια επιλογή upload εικόνων όταν δημιουργούμε κάποιο post γιατί τις περισσότερες φορές με τα links δεν δουλεύει καλά.
:lol:

NeK
09-07-03, 04:29
Το συγκεκριμμένο "πρόβλημα" (unread messages-μη-αναγνωσμένα μηνύματα) το γνωρίζουμε πολύ καλά και σπάω το κεφάλι μου που λένε τόσο καιρό να βρω μία λύση, αλλα δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η λειτουργία στο phpBB (το οποίο είναι free), το έχει το vBulletin Board αλλά είναι πανάκριβο για να το αγοράσουμε και όπως καταλαβαίνετε ένα τέτοιο feature είναι πολύ μανίκι να το περάσουν στο phpBB χωρίς να δημιουργήσει προβλήματα με την database (CPU consumption time, όγκος κλπ.) είναι πολύ χρονοβόρο και βαρύ σαν feature.

Γιατί για κάθε χρήστη θα κρατάει μία τεράστια βάση δεδομένων για καθένα από τα posts αν είναι διαβασμένα ή όχι.

Κάντε την απλή πράξη για να καταλάβετε το μέγεθος του προβλήματος:

Συνολικοί χρήστες επί συνολικά posts

δηλαδή:

1500 * 15400 = 23.100.000 εγγραφές (!!!!) για την βάση δεδομένων και σε κάθε ανανέωση των περισοτέρων σελίδων του forum θα πρέπει το σύστημα (ο server δηλαδή) να κοιτάει ανάμεσα σε 15400+ εγγραφές για τον κάθε χρήστη!

Υπάρχουν βεβαίως άλλοι τρόποι για να γίνει με πολύ μικρή επιβάρυνση στον server αλλά αυτοί οι τρόποι είναι μαθηματικά και προγραμματιστικά δύσκολοι και σίγουρα στο phpBB (που είναι free) δεν θα τους βρούμε.

Τέλως πάντων, ήδη αυτή την στιγμή τελειοποιώ το last messages που ξέρετε καλά, να έχει επιλογή για τον κάθε χρήστη πόσα μηνύματα θέλει να εμφανίζονται (από κανένα μέχρι 500!!!) οπότε είμαστε καλυμμένοι πιστεύω.

Και ήδη είναι λειτουργήσιμο, θα το βάλω άυριο σε λειτουργία να βρούμε αν υπάρχουν τίποτα bugs και αν θα θέλατε να προσθέσουμε και άλλες επιλογές.

Thanks για τα καλά σας λόγια.

Edit: Είχα υπολογίσει λάθος την πράξη γιατί είναι 15400 posts και όχι 1500! :)

frap
09-07-03, 10:21
Γιάννη,

αν κρατούσες στην database ποιά μηνύματα ΔΕΝ έχει διαβάσει ο κάθε χρήστης θα είχες πολύ λιγότερες εγγραφές...

Επίσης ένα παραπλήσιο feature είναι ποιά θέματα κινήθηκαν από την τελευταία σου επίσκεψη.... εκεί το μόνο query είναι post_date > last_visit.

-K.

Pope
09-07-03, 10:32
Perfect!! :D

NeK
09-07-03, 10:33
Γιάννη,

αν κρατούσες στην database ποιά μηνύματα ΔΕΝ έχει διαβάσει ο κάθε χρήστης θα είχες πολύ λιγότερες εγγραφές...

Μα για να ξεχωρίσεις ποιά δεν έχει διαβάσει ο κάθε χρήστης πρέπει να μαρκάρεις όλα υπόλοιπα μηνύματα ως διαβασμένα. Δε μπορώ να σκεφτώ κάποιον εύκολο τρόπο προς στιγμήν!



Επίσης ένα παραπλήσιο feature είναι ποιά θέματα κινήθηκαν από την τελευταία σου επίσκεψη.... εκεί το μόνο query είναι post_date > last_visit.

-K.

Ναι αυτό κάπως γίνετε θα προσπαθήσω να το προσθέσω ως επιλογή!

Δεν μου είπες όμως αν σου άρεσε η επιλογή των last messages!

chatasos
09-07-03, 10:35
Ολίγον τι άσχετο, αλλά προσωπικά θα προτιμούσα το καθαρό phpbb σαν forum και όχι το addon του phpnuke :wink:

Έτσι βέβαια δεν υπάρχει portal, αλλά τι να κάνουμε...δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα :evil: :evil: :evil:

frap
09-07-03, 11:35
Μα για να ξεχωρίσεις ποιά δεν έχει διαβάσει ο κάθε χρήστης πρέπει να μαρκάρεις όλα υπόλοιπα μηνύματα ως διαβασμένα. Δε μπορώ να σκεφτώ κάποιον εύκολο τρόπο προς στιγμήν!


Εγώ αυτό που πρότεινα ήταν να μαρκάρεις ποια μηνύματα ΔΕΝ έχει διαβάσει και να μην κρατάς τίποτε για αυτά που έχει διαβάσει. Δλδ, η πληροφορία μέσα στη βάση για κάθε χρήστη είναι για όσα μηνύματα ΔΕΝ έχει διαβάσει. Αν διαβάσει κάποιο, η σχετική εγγραφή αφαιρείται από την βάση.

Έτσι αποφεύγεις την αποθήκευση μεγάλου όγκου δεδομένων για την οποία έκανες λόγο.

Αν είναι εύκολο να προστεθεί στον κώδικα του phpbb κάτι τέτοιο δεν παίρνω θέση μιας και δεν έχω ιδέα για την οργάνωσή του.



Δεν μου είπες όμως αν σου άρεσε η επιλογή των last messages!

Αν σου πω πως δεν την έχω δει ακόμη; :? :oops:

Wolverine
09-07-03, 14:54
Nomizo pos gia ta themata pou eginan post apo thn teleutea episkepsi mpori na gini kati isos kai se sxesi me thn basi (poia bash dedomenon xrisimopoihte) kai den xreiazete na kratas gia kathe xristh akribos isos yparxoun alloi tropoi alla afto exei na kanei me to arxiko design tis database (pos einai domimena ta tables).

PS. A kai i epilogi ton last messages moy arese poly pragmatika emena mou elipe kati tetio.

TriaBita
09-07-03, 15:17
mi to skeftese periploka to 0ema,

ena table ftiaxnis me to user_id, forum_id, topic_id kai timestamp to opoio enimerwneis analoga ka0e fora pou enas user episkeptete ena topic.

H anaklhsh meta den einai kai toso dapanifora gia thn DB dedomenou oti exeis ta treia prwta pedia se index kai ta kritiria pou dinis odigoun thn DB karfi sth eggrafh pou se endiaferei.

Praktika auto pou kanis einai na kratas ena timestamp ths teleuteas episkepseos ka0e xristi sta topic pou pige.

Einai oti poio efficient ginete me to ligotero dinato xrono ulopoihshs.


TriaBita

Wolverine
09-07-03, 15:23
mi to skeftese periploka to 0ema,

ena table ftiaxnis me to user_id, forum_id, topic_id kai timestamp to opoio enimerwneis analoga ka0e fora pou enas user episkeptete ena topic.

H anaklhsh meta den einai kai toso dapanifora gia thn DB dedomenou oti exeis ta treia prwta pedia se index kai ta kritiria pou dinis odigoun thn DB karfi sth eggrafh pou se endiaferei.

Praktika auto pou kanis einai na kratas ena timestamp ths teleuteas episkepseos ka0e xristi sta topic pou pige.

Einai oti poio efficient ginete me to ligotero dinato xrono ulopoihshs.


TriaBita

Akoma kai etsi isos einai poly bari meta apo ligo. syn oti etsi xanis ligo kapia topic pou pithanos o xristis den episkeftike kai exoun enimerothei apo thn teleftea fora pou mpike. giafto ipa pos exei na kanei me ton arxiko sxediasmo ths database yparxoun poles ylopoihseis ara xorisd perisotera dedomena den einai toso aplo na pis oti afto tha doulepsi.

TriaBita
09-07-03, 16:05
Akoma kai etsi isos einai poly bari meta apo ligo. syn oti etsi xanis ligo kapia topic pou pithanos o xristis den episkeftike kai exoun enimerothei apo thn teleftea fora pou mpike. giafto ipa pos exei na kanei me ton arxiko sxediasmo ths database yparxoun poles ylopoihseis ara xorisd perisotera dedomena den einai toso aplo na pis oti afto tha doulepsi.

Ta queries pou ektelounte se ka0e page view sto phpnuke kai epipleon sto forum einai idietera 'varia' opos 0es na ta onomazeis. Praktika omos den klanoun mia, kai poso malista se ena site xamilis sxetika kinhshs opos auto. Ean to site eixe na kanei me mia userbase anw twn 500.000 xristwn tote 0a eixe noima na milousame gia 'varia' queries kai optimization.

Auta prokiptoun apo gegonota (antistixa stisimata website me userbases anw twn 100.000 xristwn) kai oxi se ena 0eoritikofilosofiko plaisio.

Gia na sinopsizoume lipon, praktika ena query parapanw to opoio exei ws kritiria 3 apo ta 4 fields enos table (otan zitaei to forum na dei pote eides last ena topic jerei kai ti user_id exeis, kai se poio forum eisai kai ti topic koitas) ta opoia fields einai kai se index,me to zori ginonte antilipta se microseconds.

Oson afora to an 0a doulepsei, den einai kati pou evgala apo to mualo mou. Einai h sinistomenh praktikh gia sites tou eidous kai me0odos thn opoia xrisimopoiw kaigw sto diko mou website kai doulevei mia xara.


TriaBita

Wolverine
09-07-03, 16:31
Afto pou eipa ego einai ti ginete me ta topic pou o xrisths den exei dei pote sto parelthon afta pos tha mpoun sto table kai epita giati na fortoseis yperbolika ton server (analogika me to trafiic tou sigekrimenou site panta) yparxoun kai aloi tropoi h logikh afou doulevi einai entaksi den einai panta h kaliterh. episis prosopika den exo doulepsi me PHP opote den ksero akrivos pos paizei ego to blepo kathara apo apopsi database kai na gini me oso to dinaton ligotero forto.

chatasos
11-07-03, 00:34
Τώρα τελευταία μου βγάζει το παρακάτω όταν κάνω post.



Could not find email template file topic_notify

DEBUG MODE

Line : 139
File : /home/empire1155/www/includes/emailer.php


Υπάρχει κανένα πρόβλημα?

Gregory
11-07-03, 01:29
Μου το βγαζει και μενα και δεν ξερω τι ειναι :? :x :o

@ ADSLgr.com All rights reserved.