PDA

Επιστροφή στο Forum : τιμη πάγιου ADSL εχει μειωθει απο σημερα



Σελίδες : [1] 2

grgr
01-10-04, 09:36
τιμη πάγιου ADSL εχει μειωθει απο σημερα για ολους τους συνδρομητες παλιους και νέους

Sofa Surfer
01-10-04, 09:59
Αυτό μπήκα να δω και γω αλλα μου φαίνεται πως δεν έχουν αξιωθεί οι admins να τις αλλάξουν

dreadlord
01-10-04, 10:05
Παιδια, καλημερα καταρχας, κουλ κατα δευτερον, ενταξει δεν ειναι φλας γκορντον οι ανθρωποι, υπομονη λιγο

lazar
01-10-04, 10:14
Π
η
γ
ή
;

ermis333
01-10-04, 11:30
Χρέωση
Προσβάσεις ADSL Τέλος Ενεργοποίησης Μηνιαίο τέλος
high stream 384*
384 Kbps/ 128 Kbps 34,99 € 19,90 €
high stream 512*
512 Kbps/ 128 Kbps 34,99 € 35,90 €
high stream 1024*
1024 Kbps/ 256 Kbps 34,99 € 63,90 €


http://www.oteshop.gr/home/adslconnection.htm

Dslmaniac
01-10-04, 12:35
Επιτέλους φθήνηνε το Adsl στην Ελλάδα.

George978
01-10-04, 12:47
παλι ακριβο ειναι, τα 384 ουτε το θεο μπαρμπα να εχεις δε τα βλεπεις, αντε 300 και μαλλον πολλα βαζω.

mistac75
01-10-04, 12:49
Επιτέλους φθήνηνε το Adsl στην Ελλάδα.

Για κάνε έναν σούμα λογαριασμό μηνός:
19,90(ADSL ΟΤΕ) + 10,49(ΠΑΓΙΟ PSTN ΓΡΑΜΜΗΣ ΟΤΕ ΤΟΝ ΜΗΝΑ) + 0.88(OTE-ΤΕΛΗ ΣΥΝΤΗΡ. ΤΗΛ. ΣΥΣΚΕΥΗΣ) + 24,90(FORTHNET ADSL) + 18% = 66,2806 € Σου φαίνεται φτηνό για έναν μήνα; Εμένα πάντως όχι.
Άντε να είναι 5-6 € λιγότερο αν βάλει κάποιος Vivodi μέσω ΟΤΕ (γιατί ακόμα η Vivodi δεν καλύπτει όλες τις περιοχές των μεγάλων πόλεων). Δηλ. 60-61 €. Πάλι πολλά είναι.
Αλλά θα μου πεις κάτι είναι και αυτή η μείωση. Σε σύγκριση όμως με έξω μέρα με την νύχτα ακόμα. :cry: :cry:

Yngwiedis
01-10-04, 12:53
Να ζητήσεις αφαίρεση του κόστους για συντήρηση τηλεφωνικής συσκευής.
Άχρηστο είναι.

mistac75
01-10-04, 12:55
Να ζητήσεις αφαίρεση του κόστους για συντήρηση τηλεφωνικής συσκευής.
Άχρηστο είναι.

Συγνώμη αλλά αυτό νόμιζα ότι είναι πάγιο κάθε μήνα. Δεν είναι; Δηλ. μπορώ να το κόψω;

Yngwiedis
01-10-04, 12:59
Ναι μπορείς.
Υποτίθεται οτι είναι για να σου κάνει ο ΟΤΕ service στην τηλεφωνική συσκευή ΑΝ την έχεις πάρει απο αυτόν.
Αλλά ποιός παίρνει πλέον συσκευή από τον ΟΤΕ ;

mistac75
01-10-04, 13:11
Ναι μπορείς.
Υποτίθεται οτι είναι για να σου κάνει ο ΟΤΕ service στην τηλεφωνική συσκευή ΑΝ την έχεις πάρει απο αυτόν.
Αλλά ποιός παίρνει πλέον συσκευή από τον ΟΤΕ ;

Σ' ευχαριστώ Yngwiedis. Θα το κόψω ευθύς αμέσως.

waste
01-10-04, 13:20
επισης δεν μπορείς να προσθετεις το πάγειο του PSTN διότι αυτο το παγειο είναι για το τηλέφωνο, όχι για την ΑΔΣΛ. όλοι θα χρεώνουν κάποιο πάγειο για την τηλεφωνική γραμμη αυτο δεν το γλυτώνεις

Shaman
01-10-04, 13:54
επισης δεν μπορείς να προσθετεις το πάγειο του PSTN διότι αυτο το παγειο είναι για το τηλέφωνο, όχι για την ΑΔΣΛ. όλοι θα χρεώνουν κάποιο πάγειο για την τηλεφωνική γραμμη αυτο δεν το γλυτώνεις

Θα συμφωνήσω!
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ορισμένοι μετράνε και το πάγιο της γραμμής στο κόστος της ADSL... :?:
(εκτός αν κάποιος έβαλε την τηλεφωνική γραμμή μόνο και μόνο για να έχει ADSL - που δεν το νομίζω....)

Μήπως να βάλουμε και τα τηλεφωνήματα μέσα??

ggeorgan
01-10-04, 14:21
Εγώ δεν θα συμφωνήσω. Οι τιμές έχουν νόημα μόνον συγκρινόμενες με άλλες τιμές, για παράδειγμα του εξωτερικού. Αν, λοιπόν, εκεί σου δίνουν DSL χωρίς να σου δίνουν φωνητική τηλεφωνία, αφήνουμε το πάγιο φωνητικής τηλεφωνίας έξω από την σύγκριση. Αν, όμως, σου δίνουν και φωνητική τηλεφωνία μαζί με το DSL, τότε πρέπει να υπολογίσουμε και το πάγιο και στις δύο τιμές που συγκρίνουμε.

mistac75
01-10-04, 14:45
επισης δεν μπορείς να προσθετεις το πάγειο του PSTN διότι αυτο το παγειο είναι για το τηλέφωνο, όχι για την ΑΔΣΛ. όλοι θα χρεώνουν κάποιο πάγειο για την τηλεφωνική γραμμη αυτο δεν το γλυτώνεις

Έστω! Πάλι όμως 50-55 € το μήνα είναι και πάλι πολλά. Μωρέ αν δεν πέσει γύρω στα 30 € μαζί με ΦΠΑ δεν θα δούμε άσπρη μέρα.
Παρόλαυτά όμως το πάγιο της τηλ. γραμμής έτσι και αλλιώς σου έρχεται κάθε 2μηνο οπότε αναπόφευκτα θα μετρήσεις και αυτό στην σούμα.

giwrgosth
01-10-04, 15:15
Και γω θα διαφωνήσω γιατι δεν χρειάζομε τηλέφωνο σπίτι και πληρώνω τη γραμμή μόνο για DSL.
’ρα προσθέτω αναγκαστικά στο κόστος του DSL και το πάγιο του ΟΤΕ, αφού δεν γίνετε διαφορετικά.

Yngwiedis
01-10-04, 15:21
Πάρε γραμμή aDSL από Vivodi τότε...

Shaman
01-10-04, 15:24
Και γω θα διαφωνήσω γιατι δεν χρειάζομε τηλέφωνο σπίτι και πληρώνω τη γραμμή μόνο για DSL.
’ρα προσθέτω αναγκαστικά στο κόστος του DSL και το πάγιο του ΟΤΕ, αφού δεν γίνετε διαφορετικά.

Περιπτώσεις σαν τη δική σου αποτελούν εξαιρέσεις. Εσύ φυσικά να τα μετρήσεις αλλά τουλάχιστον το 95% των ελληνικών σπιτιών διαθέτουν ήδη μια τηλεφωνική γραμμή.

Shaman
01-10-04, 15:26
Εγώ δεν θα συμφωνήσω. Οι τιμές έχουν νόημα μόνον συγκρινόμενες με άλλες τιμές, για παράδειγμα του εξωτερικού. Αν, λοιπόν, εκεί σου δίνουν DSL χωρίς να σου δίνουν φωνητική τηλεφωνία, αφήνουμε το πάγιο φωνητικής τηλεφωνίας έξω από την σύγκριση. Αν, όμως, σου δίνουν και φωνητική τηλεφωνία μαζί με το DSL, τότε πρέπει να υπολογίσουμε και το πάγιο και στις δύο τιμές που συγκρίνουμε.

Η σύγκριση που κάνεις έχει νόημα μόνο αν περιμένεις να επιλέξεις τη χώρα που θα ζήσεις με βάση τις τιμές της ADSL...
Εγώ που για τα επόμενα χρόνια θα ζω σίγουρα στην Ελλάδα συγκρίνω το κόστος της ADSL με το αντίστοιχο κόστος της dial-up ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

ggeorgan
01-10-04, 15:45
Οπότε, ορθώς και δεν συνυπολογίζεις το κόστος του παγίου. Όμως, αν είχατε εκεί που μένεις και Vivodi (με δική της πρόσβαση εννοώ), δεν θα επηρέαζε την απόφασή σου το κόστος του παγίου ;
Επίσης, μπορεί εσύ να υπολογίζεις πως θα ζεις σίγουρα στην Ελλάδα, αλλά αν εξακολουθήσουμε τις ανοησίες με την υπερτιμολόγηση των τηλεπικοινωνιών, δεν αποκλείεται να μην βρίσκεις δουλειά στην Ελλάδα και να δω πώς θα ζήσεις τότε. Έχει σημασία να μην είναι το κόστος παραγωγής στην χώρα μας υψηλότερο από αλλού, αλλιώς θα γίνουμε πρώην Σοβιετική Ένωση πολύ γρήγορα. Δεν έχεις ακούσει να μιλάνε για την ανταγωνιστικότητα ;

Tony_Ts
01-10-04, 15:49
επισης δεν μπορείς να προσθετεις το πάγειο του PSTN διότι αυτο το παγειο είναι για το τηλέφωνο, όχι για την ΑΔΣΛ. όλοι θα χρεώνουν κάποιο πάγειο για την τηλεφωνική γραμμη αυτο δεν το γλυτώνεις

Θα συμφωνήσω!
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ορισμένοι μετράνε και το πάγιο της γραμμής στο κόστος της ADSL... :?:
(εκτός αν κάποιος έβαλε την τηλεφωνική γραμμή μόνο και μόνο για να έχει ADSL - που δεν το νομίζω....)

Μήπως να βάλουμε και τα τηλεφωνήματα μέσα??

Δηλώνω παρόν! Τηλέφωνο έβαλα μόνο και μόνο για το ADSL. Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι υπάρχουν πάρα πολλοί που τους ενοχλεί να τους κοστίζει το πάγιο για το σταθερό σχεδόν τα διπλά από ότι για το κινητό! Επίσης να μην ξεχνάμε ότι με αυτό τον τρόπο (πάγιο τηλεφωνικής γραμμής + πάγιο ADSL) ο ΟΤΕ χρεώνει δύο φορές για το ίδιο πράγμα (καλώδιο). Δε φαντάζομαι να πιστεύει κανείς ότι κοστίζει στον ΟΤΕ 11 ευρώ η απόδοση ενός τηλεφωνικού αριθμού κι άλλα 20 η χρήση ενός DSLAM και του αντίστοιχου κυκλώματος πίσω από αυτό (ΑΤΜ κλπ).

Dslmaniac
01-10-04, 16:17
Επιτέλους φθήνηνε το Adsl στην Ελλάδα.

Για κάνε έναν σούμα λογαριασμό μηνός:
19,90(ADSL ΟΤΕ) + 10,49(ΠΑΓΙΟ PSTN ΓΡΑΜΜΗΣ ΟΤΕ ΤΟΝ ΜΗΝΑ) + 0.88(OTE-ΤΕΛΗ ΣΥΝΤΗΡ. ΤΗΛ. ΣΥΣΚΕΥΗΣ) + 24,90(FORTHNET ADSL) + 18% = 66,2806 € Σου φαίνεται φτηνό για έναν μήνα; Εμένα πάντως όχι.
Άντε να είναι 5-6 € λιγότερο αν βάλει κάποιος Vivodi μέσω ΟΤΕ (γιατί ακόμα η Vivodi δεν καλύπτει όλες τις περιοχές των μεγάλων πόλεων). Δηλ. 60-61 €. Πάλι πολλά είναι.
Αλλά θα μου πεις κάτι είναι και αυτή η μείωση. Σε σύγκριση όμως με έξω μέρα με την νύχτα ακόμα. :cry: :cry:

Ειρωνικά το είπα. Δεν έβαλα smiley για αυτό δεν το καταλάβατε.

harvard
01-10-04, 16:25
επισης δεν μπορείς να προσθετεις το πάγειο του PSTN διότι αυτο το παγειο είναι για το τηλέφωνο, όχι για την ΑΔΣΛ. όλοι θα χρεώνουν κάποιο πάγειο για την τηλεφωνική γραμμη αυτο δεν το γλυτώνεις

Θα συμφωνήσω!
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ορισμένοι μετράνε και το πάγιο της γραμμής στο κόστος της ADSL... :?:
(εκτός αν κάποιος έβαλε την τηλεφωνική γραμμή μόνο και μόνο για να έχει ADSL - που δεν το νομίζω....)

Μήπως να βάλουμε και τα τηλεφωνήματα μέσα??

Κι ομως εγω αυτο εχω κανει.
Πληρωνω τσαμπα και βερεσε το παγιο μιας ISDN γραμμης χωρις να κανω ΟΥΤΕ ΜΙΣΟ τηλεφωνημα!!!
Μακαρι να μπορουσα να κοψω αυτο το παγιο...

sdikr
01-10-04, 18:51
Αν, όμως, σου δίνουν και φωνητική τηλεφωνία μαζί με το DSL, τότε πρέπει να υπολογίσουμε και το πάγιο και στις δύο τιμές που συγκρίνουμε.

ναι 10 λίρες στην αγγλία για την απλή γραμμή

sdikr
01-10-04, 18:52
Τηλέφωνο έβαλα μόνο και μόνο για το ADSL. Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι υπάρχουν πάρα πολλοί που τους ενοχλεί να τους κοστίζει το πάγιο για το σταθερό σχεδόν τα διπλά από ότι για το κινητό! Επίσης να μην ξεχνάμε ότι με αυτό τον τρόπο (πάγιο τηλεφωνικής γραμμής + πάγιο ADSL) ο ΟΤΕ χρεώνει δύο φορές για το ίδιο πράγμα (καλώδιο). Δε φαντάζομαι να πιστεύει κανείς ότι κοστίζει στον ΟΤΕ 11 ευρώ η απόδοση ενός τηλεφωνικού αριθμού κι άλλα 20 η χρήση ενός DSLAM και του αντίστοιχου κυκλώματος πίσω από αυτό (ΑΤΜ κλπ).

Γιατί ρε παιδιά στην άλλες χώρες δεν πρέπει να έχεις γραμμή για να βάλεις adsl;

ggeorgan
01-10-04, 19:13
Καλώδιο ναι, πρέπει να έχεις. Δεν έχεις όμως αριθμό κλήσεως ούτε μερίδα πελάτου φωνητικής τηλεφωνίας στο λογιστήριο του εκεί ΟΤΕ ούτε συνδέεσαι με τα κυκλώματα φωνής.

Shaman
01-10-04, 20:41
Tony_Ts και harvard έχω ήδη απαντήσει στον ομοιοπαθούντα με εσάς giwrgosth ότι:

"Περιπτώσεις σαν τη δική σου αποτελούν εξαιρέσεις. Εσύ φυσικά να τα μετρήσεις αλλά τουλάχιστον το 95% των ελληνικών σπιτιών διαθέτουν ήδη μια τηλεφωνική γραμμή."

Αν δεν έχετε γραμμή στο κάτω κάτω σημαίνει πως πριν δεν είχατε καν πρόσβαση στο ίντερνετ..Δυστυχώς στην Ελλάδα, ακόμα, οι τιμές του ADSL περιορίζουν το target group τους σε hardcore users και εταιρείες. Άτομα που κάνουν τα πρώτα τους βήματα στο ιντερνετ καλύτερα να κοιτάξουν προς dial-up μεριά. Ακόμα και η ογκοχρέωση δεν πολυ-συμφέρει.

giwrgosth
01-10-04, 23:26
Tony_Ts και harvard έχω ήδη απαντήσει στον ομοιοπαθούντα με εσάς giwrgosth ότι:

"Περιπτώσεις σαν τη δική σου αποτελούν εξαιρέσεις. Εσύ φυσικά να τα μετρήσεις αλλά τουλάχιστον το 95% των ελληνικών σπιτιών διαθέτουν ήδη μια τηλεφωνική γραμμή."

Αν δεν έχετε γραμμή στο κάτω κάτω σημαίνει πως πριν δεν είχατε καν πρόσβαση στο ίντερνετ..Δυστυχώς στην Ελλάδα, ακόμα, οι τιμές του ADSL περιορίζουν το target group τους σε hardcore users και εταιρείες. Άτομα που κάνουν τα πρώτα τους βήματα στο ιντερνετ καλύτερα να κοιτάξουν προς dial-up μεριά. Ακόμα και η ογκοχρέωση δεν πολυ-συμφέρει.
Η συζήτηση δε γίνετε για το target group του dsl ή δεν ξέρω και γω τι, αλλά για το πραγματικό κόστος του dsl!
Αν λοιπόν δεν κατάλαβες, ο ΟΤΕ θέλω δε θέλω για να μου βάλει dsl απαιτεί να μου παρέχει και τηλεφωνικές υπηρεσίες τις οποίες μου τις χρεώνει εξτρά. Δεν είναι ότι αναγκαστικά στην παρέχει γιατί δε γίνετε (τεχνικά) διαφορετικά.
Έχω κινητό και κάνω τη δουλειά μου, δεν έχω ούτε καν συσκευή σπίτι, άρα το πάγιο που πληρώνω για τη τηλεφωνική γραμμή του ΟΤΕ το πληρώνω στην ουσία για να έχω DSL, οπότε το ποσό αυτό το προσθέτω στο κόστος του dsl. Θα μπορούσε να μου κόψει την τηλεφωνική γραμμή και να μου παρέχει μόνο dsl, αλλά δεν το κάνει για λόγους που όλοι ξέρουμε...
Όσο αφορά το ότι είμαι εξαίρεση το γνωρίζω, οι πιο πολλοί λογικά θέλουν και την τηλεφωνική γραμμή, αλλά στην τελική νατβατζιλίκι του ΟΤΕ είναι να σου χρεώνει πάγιο ενώ πληρώνεις τόσα χρήματα για dsl.
Όσο για τη Vivodi το ξέρω, αλλά δεν έχω πρόσβαση στις υπηρεσίες της, διαφορετικά δεν θα είχα ΟΤΕ.

Shaman
01-10-04, 23:44
Tony_Ts και harvard έχω ήδη απαντήσει στον ομοιοπαθούντα με εσάς giwrgosth ότι:

"Περιπτώσεις σαν τη δική σου αποτελούν εξαιρέσεις. Εσύ φυσικά να τα μετρήσεις αλλά τουλάχιστον το 95% των ελληνικών σπιτιών διαθέτουν ήδη μια τηλεφωνική γραμμή."

Αν δεν έχετε γραμμή στο κάτω κάτω σημαίνει πως πριν δεν είχατε καν πρόσβαση στο ίντερνετ..Δυστυχώς στην Ελλάδα, ακόμα, οι τιμές του ADSL περιορίζουν το target group τους σε hardcore users και εταιρείες. Άτομα που κάνουν τα πρώτα τους βήματα στο ιντερνετ καλύτερα να κοιτάξουν προς dial-up μεριά. Ακόμα και η ογκοχρέωση δεν πολυ-συμφέρει.
Η συζήτηση δε γίνετε για το target group του dsl ή δεν ξέρω και γω τι, αλλά για το πραγματικό κόστος του dsl!
Αν λοιπόν δεν κατάλαβες, ο ΟΤΕ θέλω δε θέλω για να μου βάλει dsl απαιτεί να μου παρέχει και τηλεφωνικές υπηρεσίες τις οποίες μου τις χρεώνει εξτρά. Δεν είναι ότι αναγκαστικά στην παρέχει γιατί δε γίνετε (τεχνικά) διαφορετικά.
Έχω κινητό και κάνω τη δουλειά μου, δεν έχω ούτε καν συσκευή σπίτι, άρα το πάγιο που πληρώνω για τη τηλεφωνική γραμμή του ΟΤΕ το πληρώνω στην ουσία για να έχω DSL, οπότε το ποσό αυτό το προσθέτω στο κόστος του dsl. Θα μπορούσε να μου κόψει την τηλεφωνική γραμμή και να μου παρέχει μόνο dsl, αλλά δεν το κάνει για λόγους που όλοι ξέρουμε...
Όσο αφορά το ότι είμαι εξαίρεση το γνωρίζω, οι πιο πολλοί λογικά θέλουν και την τηλεφωνική γραμμή, αλλά στην τελική νατβατζιλίκι του ΟΤΕ είναι να σου χρεώνει πάγιο ενώ πληρώνεις τόσα χρήματα για dsl.
Όσο για τη Vivodi το ξέρω, αλλά δεν έχω πρόσβαση στις υπηρεσίες της, διαφορετικά δεν θα είχα ΟΤΕ.

Εκτός του οτι τα περισσότερα σπίτια ήδη πληρώνουν το πάγιο της γραμμής, να έχεις υπόψην σου οτι, αν θες internet σπίτι σου, το πάγιο αυτό θα το πληρώνεις (είτε μπεις με ADSL είτε με dial-up).Γι'αυτό λέω πως δε θα πρέπει να το μετράμε στο κόστος μιας ADSL. It's as simple as that!

giwrgosth
01-10-04, 23:49
Όπως το δει κανείς :wink:
Εγώ προσωπικά πριν κάνω αίτηση για dsl το έβαλα και αυτό μέσα, αν και πριν τη γραμμή την είχα μόνο για νετ, οπότε και αυτό το κόστος το υπολόγιζα, έχω χρόνια να μιλήσω από το σταθερό.

Shaman
01-10-04, 23:56
Όπως το δει κανείς :wink:
Εγώ προσωπικά πριν κάνω αίτηση για dsl το έβαλα και αυτό μέσα, αν και πριν τη γραμμή την είχα μόνο για νετ, οπότε και αυτό το κόστος το υπολόγιζα, έχω χρόνια να μιλήσω από το σταθερό.

[off topic]
Nα τα προσέχεις τα κινητά..μη μιλάς με τις ώρες.Δεν τους έχω καθόλου εμπιστοσύνη :!:
[/off topic]

morfeas-dsl-
02-10-04, 00:34
Περιπτώσεις σαν τη δική σου αποτελούν εξαιρέσεις. Εσύ φυσικά να τα μετρήσεις αλλά τουλάχιστον το 95% των ελληνικών σπιτιών διαθέτουν ήδη μια τηλεφωνική γραμμή.

Δε θα το ελεγα. Και εγω τωρα που παω για σπουδες δε χρειαζομαι τηλεφωνο το ιδιο και οι πιο πολλοι φιλοι μου. Θελουμε ομως dsl

Shaman
02-10-04, 01:47
Περιπτώσεις σαν τη δική σου αποτελούν εξαιρέσεις. Εσύ φυσικά να τα μετρήσεις αλλά τουλάχιστον το 95% των ελληνικών σπιτιών διαθέτουν ήδη μια τηλεφωνική γραμμή.

Δε θα το ελεγα. Και εγω τωρα που παω για σπουδες δε χρειαζομαι τηλεφωνο το ιδιο και οι πιο πολλοι φιλοι μου. Θελουμε ομως dsl

Δηλαδή διαφωνείς οτι η συντριπτική πλειοψηφία των σπιτιών έχει μία τουλάχιστον τηλεφωνική γραμμή??

Επίσης θα πρότεινα να συνδεθείτε με wireless με το πανεπιστήμιο σας γιατί σε ΚΑΘΕ άλλη περίπτωση αυτό το πάγιο θα το πληρώνετε για να σερφάρετε απο το σπίτι σας......

(άντε να δούμε πόσες φορές θα χρειαστεί να τα πω...)

shaq141a
02-10-04, 02:18
Μου φαίνεται ότι ξεχνάτε το πιο σημαντικό.! Voice over IP ή ελληνιστί ADSL PHONE. Χωρίς το νταβατζιλίκι του ΟΤΕ έχεις γραμμή χωρίς καμία σχέση με τον ΟΤΕ.

Και εγώ το τηλέφωνο το έχω αποκλειστικά για internet. Με καλύπτουν τόσο το κινητό όσο και οι τηλεκάρτες 99%. Και ξέρω και πολλούς άλλους φοιτητές που δε χρειάζονται τηλέφωνξο αλλά το έχουν μόνο για το internet .Φαντάζομαι πως αν έβαζαν Adsl θα έκοβαν το σταθερό με τη μία.

tvelocity
02-10-04, 02:55
Δηλαδή διαφωνείς οτι η συντριπτική πλειοψηφία των σπιτιών έχει μία τουλάχιστον τηλεφωνική γραμμή??

Επίσης θα πρότεινα να συνδεθείτε με wireless με το πανεπιστήμιο σας γιατί σε ΚΑΘΕ άλλη περίπτωση αυτό το πάγιο θα το πληρώνετε για να σερφάρετε απο το σπίτι σας......

(άντε να δούμε πόσες φορές θα χρειαστεί να τα πω...)

Μα δεν έχει σχέση. Απο την στιγμή που σε αναγκάζει να πληρώσεις για μια υπηρεσία, άσχετα αν εσύ την θές ή όχι, λογικό είναι να μετράμε και το πάγιο της PSTN στο TCO της adsl! Είναι και το μόνο δίκαιο απέναντι στην vivodi, που δεν σε υποβάλει σε τέτοιους εξαναγκασμούς.

lewton
02-10-04, 10:50
Δηλώνω παρόν! Τηλέφωνο έβαλα μόνο και μόνο για το ADSL. Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι υπάρχουν πάρα πολλοί που τους ενοχλεί να τους κοστίζει το πάγιο για το σταθερό σχεδόν τα διπλά από ότι για το κινητό! Επίσης να μην ξεχνάμε ότι με αυτό τον τρόπο (πάγιο τηλεφωνικής γραμμής + πάγιο ADSL) ο ΟΤΕ χρεώνει δύο φορές για το ίδιο πράγμα (καλώδιο). Δε φαντάζομαι να πιστεύει κανείς ότι κοστίζει στον ΟΤΕ 11 ευρώ η απόδοση ενός τηλεφωνικού αριθμού κι άλλα 20 η χρήση ενός DSLAM και του αντίστοιχου κυκλώματος πίσω από αυτό (ΑΤΜ κλπ).

Eσύ Vivodi δεν έχεις;
Γιατί δεν έβαλες full LLU αφού δεν ήθελες το τηλέφωνο;

lazar
02-10-04, 13:08
Περιπτώσεις σαν τη δική σου αποτελούν εξαιρέσεις. Εσύ φυσικά να τα μετρήσεις αλλά τουλάχιστον το 95% των ελληνικών σπιτιών διαθέτουν ήδη μια τηλεφωνική γραμμή.

Δε θα το ελεγα. Και εγω τωρα που παω για σπουδες δε χρειαζομαι τηλεφωνο το ιδιο και οι πιο πολλοι φιλοι μου. Θελουμε ομως dsl

Δηλαδή διαφωνείς οτι η συντριπτική πλειοψηφία των σπιτιών έχει μία τουλάχιστον τηλεφωνική γραμμή??



Όχι αλλά, απ' ότι φαίνεται, πολλοί από αυτούς που έχουν dsl σύνδεση, έχουν τελικά τη γραμμή μόνον για internet και όχι για φωνή.

Και για τους υπολοίπους όμως ισχύει το εξής: έχω μία γραμμή με την οποία μιλώ στο τηλέφωνο και συνδέομαι στο internet και η οποία έχει πάγιο κοντά στα 35 ευρώ τον μήνα (περίπου, έχω χάσει το λογαριασμό πια με τις αλλαγές και το ΦΠΑ).
Πολλά δεν είναι για μία χώρα με το επίπεδο μισθών της Ελλάδος (να μην συγκρίνουμε με Ευρώπη που δεν το βρίσκεις σωστό);

Νικαετός
03-10-04, 15:15
Πολλά δεν είναι για μία χώρα με το επίπεδο μισθών της Ελλάδος (να μην συγκρίνουμε με Ευρώπη που δεν το βρίσκεις σωστό);


Μπράβο βρε Lazar , κάθησα και διάβασα όλα τα ποστ και αναρωτιόμουν ,μα καλά δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ,που να μιλήσει γιαυτό ? Κύριοι, μπορείτε να ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ , πληρώνουμε το ΑΚΡΙΒΩΤΕΡΟ ADSL , σε ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον κόσμο . Όλα τα άλλα είναι παραμύθια της Χαλιμάς. Εγώ κύριοι πρέπει να δουλεύω 30 ώρες το δίμηνο για να πληρώνω την 1024. (Και θεωρούμαι καλά αμειβόμενος για τα δεδομένα της Ελλάδας). Σε ποιο άλλο κράτος συμβαίνει αυτό ????

birdbrain
03-10-04, 15:30
Πάψτε τις γρίνιες και τις μιζέριες.
Εάν δεν έχετε δυνατότητα για 1024 πάρτε 256 kb. Η επιθυμίες σας ας είναι ανάλογες τις δυνατότητές σας. Εάν δεν σας φθάνει το εισόδημα, κάντε 3 η 4η δουλειά. Καιρός είναι να ωριμάσετε…Τίποτα σ αυτό τον κόσμο δεν χαρίζετε-διεκδικείται με δουλειά, όχι με απεργίες και κλέψιμο από τους άλλους μέσο τακτικές «ΣΔΟΕ».

billpeppas
03-10-04, 16:15
birdbrain , δεν νομίζω πως ο κόσμος φταίει για τις τιμές του ADSL στην Ελλάδα.

Και επειδή είπες κάτι , εσύ μην πάρεις την BMW 325 από Γερμανία που θα σου έρθει στα 15.000ευρώ , ΔΟΥΛΕΨΕ ΜΙΑ 4η ΔΟΥΛΕΙΑ και πάρε την από την Ελλ. Αντιπροσωπεία στα 32.000ευρώ.

Πιστεύω έγινα κατανοητός.

sdikr
03-10-04, 16:49
Πάψτε τις γρίνιες και τις μιζέριες.
Εάν δεν έχετε δυνατότητα για 1024 πάρτε 256 kb. Η επιθυμίες σας ας είναι ανάλογες τις δυνατότητές σας. Εάν δεν σας φθάνει το εισόδημα, κάντε 3 η 4η δουλειά. Καιρός είναι να ωριμάσετε…Τίποτα σ αυτό τον κόσμο δεν χαρίζετε-διεκδικείται με δουλειά, όχι με απεργίες και κλέψιμο από τους άλλους μέσο τακτικές «ΣΔΟΕ».

Μα και 256 να πάρεις δεν είναι φθηνά,
Εσύ έχεις ωριμάσει;
Για πές μας τι πρέπει να κάνουμε

ALiTiS
03-10-04, 17:01
seks για να ξεχασουμε την πικρα 8)

sdikr
03-10-04, 17:05
seks για να ξεχασουμε την πικρα

:shock: :shock: :wink:

Gothic
03-10-04, 18:10
Πάψτε τις γρίνιες και τις μιζέριες.
Εάν δεν έχετε δυνατότητα για 1024 πάρτε 256 kb. Η επιθυμίες σας ας είναι ανάλογες τις δυνατότητές σας. Εάν δεν σας φθάνει το εισόδημα, κάντε 3 η 4η δουλειά. Καιρός είναι να ωριμάσετε…Τίποτα σ αυτό τον κόσμο δεν χαρίζετε-διεκδικείται με δουλειά, όχι με απεργίες και κλέψιμο από τους άλλους μέσο τακτικές «ΣΔΟΕ».

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Απο τότε που έμπαιναν 2-3 υπάλληλοι του ΟΤΕς και μας έλεγαν οτι δεν είναι δημόσια υπηρεσία έχω να ρίξω τόσα γέλια!
Βρε σε καλό σου! Άντε, παω στο πηλοφόρι γιατι πρέπει να πληρώσω την ADSL του μήνα.

:roll:

Dslmaniac
03-10-04, 19:03
Καλά τέτοιοι κομήτες που εμφανίζονται ξαφνικά και πετάνε ένα post για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα μόνο γέλιο προκαλούν. Άκου επιχείρημα, κάνε 4 δουλειές.

birdbrain
03-10-04, 22:07
Αυτό το forum είναι εξαιρετικό όσον αφορά τεχνικές λεπτομέρειες, όσον αφορά ανθρώπινες ιστορίες, αληθινά είστε πολύ περίεργοι…Εγώ, σαν ξένος μένω στην Ελλάδα 8 χρόνια και ακόμα μου φαίνεστε περίεργοι και childish. Όλοι δυσανασχετείτε από τον ΟΤΕ- δίκαια-είναι σκέτοι απατεώνες-γιατί πηγαίνετε εκεί για συνδέσεις? Διαβάζω τα thread σχετικά με τον ΟΤΕ-μόνο προβλήματα-ορίστε Vivodi-άριστες τιμές και υπηρεσίες. Επιλέξτε…
Όλοι παραπονούνται για κακής ποιότητας routers και προβλήματα-κανένας δεν διαβάζει προσεκτικά πληροφορίες και τότε να κάνει την επιλογή του. Προσωπικά εδώ εγώ έβλεπα μόνο Zyxel, Zyxel κλπ. Έξω θεωρείται μέτριας ποιότητας. Μετά πολύ διάβασμα, πήρα Speedtouch 510i-το δουλεύω 4 μήνες- μέρα νύχτα- χωρίς κανένα πρόβλημα. Απλά όπου και να διάβαζα, οι χρήστες στη πλειονότητά τους είχαν καλές εντυπώσεις και κριτικές από τον Αλκατέλ-γιατί τότε να πάρω Ιντρακόμ??? Ποίος εδώ μίλησε ποτέ, πόσο καλό router είναι Speedtouch 510i-ουτε στο section Modems εδώ δεν υπάρχει…
Απλά η επιλογές είναι δικές σας.
Eίμαι σίγουρος πως σχεδόν όλοι Σας έχετε «κίτρινους» υπολογιστές-μετά αναρωτιέστε γιατί αυτό, η το άλλο δεν γίνετε και γιατί έχετε τόσα προβλήματα –εγώ δουλεύω μόνο επώνυμα μηχανήματα- το τελευταίο μου είναι HP Compaq Deskpro 322-μεχρι στιγμής είναι απλά τέλειο, ενώ κοστίζει μόνο 600 Ε-ο υπολογιστής είναι ζωντανό πλάσμα και δεν του αρέσουν πειράματα, ειδικά εάν δεν ξέρετε τι κάνετε.
Α πολύ από Σας, όντως δεν ξέρουν τι κάνουν, όσα και οι Πανεπιστήμια να έχουν τελειώσει-και μετά κλαίνε.Δίνει ένας π.χ λινκ για SP2.Εκει όμως γράφει-«μην το χρησιμοποιείστε εάν ο σκοπός σας είναι να αναβαθμίζεται μόνο ένα μηχάνημα». Ρωτάνε τον γνώστη WAntilles ή Kadronarxis- φίλε δεν κάνει-αυτός απαντάει-κάνει. Ε ποίος ξέρει καλύτερα-αυτοί από τις σελίδες της MS ή αυτοί οι δυο «γνώστες». Κάντε σοφές επιλογές, μελετήστε προσεκτικά όλα τα θέματα, πριν να παίρνεται αποφάσεις ή να βγάζετε συμπεράσματα…

kadronarxis
03-10-04, 22:34
Όσον αφορά την αναφορά για το sp2 και αν πρέπει να κατεβάζουμε 270 ΜΒ για να κάνουμε εγκατάσταση σε ΕΝΑ μηχάνημα, ΝΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΜΕ.
Αυτά τα λέει η Microsoft, διότι:
1) όλοι οι users δεν έχουν broadband,
2) όσοι δεν έχουν, καλό είναι να μην γονατίσουν τις dialup συνδέσεις τους για να κατεβάσουν 270ΜΒ, ας περιμένουν τα 70-90ΜΒ μέσω windows update.
3) Αν κατεβάσεις τα 270ΜΒ, τα κάνεις slipstream στο ORIGINAL cd των windows (έχω δει πειρατικές κόπιες μετά το sp2, να μην ανοίγουν to windows update), ΟΠΟΤΕ όσες άλλες φορές κάνεις format στο μηχάνημα σου να είσαι έτοιμος με το sp2.
4)Αν αρχίσουν τόσα εκατομμύρια home users, και κατεβάσουν 270ΜΒ, θα γονατίσουν οι servers της microsoft.
5) Ακόμα θα γονατίσουν και όλοι οι ISP απανταχού.

Αυτά και άντε γερά. :D

birdbrain
03-10-04, 22:52
Ε, δεν πρέπει να το κατεβάζεις-σου λένε εκεί και γιατί, σου λένε σαφέστατα. Παρασύρεις τους υπόλοιπους και μετά μόνο προβλήματα…

sdikr
03-10-04, 23:11
Προσωπικά εδώ εγώ έβλεπα μόνο Zyxel, Zyxel κλπ. Έξω θεωρείται μέτριας ποιότητας. Μετά πολύ διάβασμα, πήρα Speedtouch 510i-το δουλεύω 4 μήνες- μέρα νύχτα-

Και μιας και ζείς έξω πηγες και πήρες χειρότερη πατάτα απο το zyxel, (διαβάζουμε και εμείς τα φορουμ τα ξένα)



Όλοι δυσανασχετείτε από τον ΟΤΕ- δίκαια-είναι σκέτοι απατεώνες-γιατί πηγαίνετε εκεί για συνδέσεις? Διαβάζω τα thread σχετικά με τον ΟΤΕ-μόνο προβλήματα-ορίστε Vivodi-άριστες τιμές και υπηρεσίες. Επιλέξτε…

Γιατί εσυ έχεις και άλλες επιλογές; ξερώ μην βάλετε adsl



Eίμαι σίγουρος πως σχεδόν όλοι Σας έχετε «κίτρινους» υπολογιστές-μετά αναρωτιέστε γιατί αυτό, η το άλλο δεν γίνετε και γιατί έχετε τόσα προβλήματα –εγώ δουλεύω μόνο επώνυμα μηχανήματα- το τελευταίο μου είναι HP Compaq Deskpro 322-μεχρι στιγμής είναι απλά τέλειο, ενώ κοστίζει μόνο 600 Ε-ο υπολογιστής είναι ζωντανό πλάσμα και δεν του αρέσουν πειράματα, ειδικά εάν δεν ξέρετε τι κάνετε.

το άλλο με τον ΤΟΤΟ το ξέρεις; δηλαδή το hp δεν είναι "κιτρινο";
αλλά τοσα ξέρεις τόσα λές




Α πολύ από Σας, όντως δεν ξέρουν τι κάνουν, όσα και οι Πανεπιστήμια να έχουν τελειώσει-και μετά κλαίνε.Δίνει ένας π.χ λινκ για SP2.Εκει όμως γράφει-«μην το χρησιμοποιείστε εάν ο σκοπός σας είναι να αναβαθμίζεται μόνο ένα μηχάνημα». Ρωτάνε τον γνώστη WAntilles ή Kadronarxis- φίλε δεν κάνει-αυτός απαντάει-κάνει. Ε ποίος ξέρει καλύτερα-αυτοί από τις σελίδες της MS ή αυτοί οι δυο «γνώστες». Κάντε σοφές επιλογές, μελετήστε προσεκτικά όλα τα θέματα, πριν να παίρνεται αποφάσεις ή να βγάζετε συμπεράσματα…


Συγνώμη που λέμε τις γνώμες μας κύριε δεν θα ξαναγίνει

αντε γεια ρε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.