PDA

Επιστροφή στο Forum : Mπορώ να ανταλλάξω το router της vodafone;



albul
29-05-16, 12:41
Καλημέρα σε όλους:

Το router ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η108Ν της Vodafone είναι παιχνιδάκι και το wi-fi του δεν "πιάνεται" στο διπλανό δομάτιο. Ξέρει κανείς άμα μπορώ να τον ανταλλάξω με ένα Netgear π.χ. και άμα έτσι θα δω τα κανάλια τηλεωράσεις;; Ευχαριστώ πολή. Αλέξη.

iznodur
10-06-16, 10:21
Καλημέρα σε όλους:

Το router ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η108Ν της Vodafone είναι παιχνιδάκι και το wi-fi του δεν "πιάνεται" στο διπλανό δομάτιο. Ξέρει κανείς άμα μπορώ να τον ανταλλάξω με ένα Netgear π.χ. και άμα έτσι θα δω τα κανάλια τηλεωράσεις;; Ευχαριστώ πολή. Αλέξη.

Με την τηλεόραση παίζει να υπάρχει πρόβλημα, κατά τα άλλα μπορείς να βάλεις ότι θέλεις

Balk
14-06-16, 20:01
Με την τηλεόραση παίζει να υπάρχει πρόβλημα, κατά τα άλλα μπορείς να βάλεις ότι θέλεις

Πέραν του προβλήματος με τη Vodafone TV που θα προκύψει, το adsl modem ανήκει στην εταιρεία και στο έχει παραχωρήσει με χρησιδάνειο. Αν φύγεις και στο ζητήσει θα πρέπει να τους το πληρώσεις.

johnadm
15-06-16, 11:20
Λογικα μπορείς να χρησιμοποιησεις και καποιο modem απο OTE-TV αλλαζοντας καποιες ρυθμισεις.

Σε μένα δούλεψε με ένα Bauteck οπου αλλαξα τις ρυθμισεις στο Vlan της τηλεορασης σε 8/37 και Connection type: Bridge.

shocked
24-06-16, 23:35
σε συμβουλευω να το κρατησεις διοτι αν αλλαξεις παροχο αργοτερα θα πρεπει να στειλεις το ρουτερ της βονταφον πισω στα κεντρικα.
αν δεν το στειλεις θα στο χρεωσουν.

simiztzis
25-06-16, 20:24
Είναι μια χαρά το ρούτερ, το μόνο που δοκίμασε να αλλάξεις είναι το όνομα του ασύρματου και τον κωδικό

tsavman
25-06-16, 21:17
Μπορεί να φταίει και το κανάλι εκπομπής, να είναι πολύ φορτωμένο.
Κάνε ένα scan με το wi-fi analyzer να δεις τι παίζει.

utp
20-10-16, 20:06
Θέλω να πάρω ενα ρουτερ απο την vodafone μονο και μονο γιατί λενε οτι υπάρχει απομακρυσμενη διαχείρηση για οτι συμβει. Η σύνδεση ανήκει στους γονεις μου που δεν έχουν ιδέα για την παραμικρή ρύθμιση του. Σε κάποιο τεχνικό πρόβλημα παλιότερα τους ειπαν απο την Τ.Υ να κανουν reset και έκτοτε τους ειπαν να ξανά περάσουν χειροκίνητα τις ρυθμισεις επειδή δεν ειχαμε ρουτερ της voda, εγώ έλειπα απο το σπίτι και φυσικά δεν γνώριζε κανεις να το ρυθμίσει. Στο ερώτημα μου τώρα, ισχυει οτι μέσω του my account έχω την δυνατοτητα για ρύθμιση του wifi? Γενικά σε γραμμές που δεν είναι voip ,όπως η δική μου, υπάρχει απομακρυσμένη διαχείρηση του ρουτερ απο την εταιρία και απο το my account(οσο αφορα το wifi)?

cranky
20-10-16, 20:50
Σε μένα, που έχω δικό μου ρούτερ, βγάζει αυτό


Ρυθμίσεις ασύρματου (Wi-Fi) δικτύου


Σε ενημερώνουμε ότι δεν εντοπίσαμε συνδεδεμένο εξοπλισμό Vodafone σταθερής.


Για να προχωρήσεις σε ρύθμιση του ασύρματου δικτύου σου, θα πρέπει να συνδέσεις πρώτα τον εξοπλισμό που σου έχουμε αποστείλει, ακολουθώντας τις οδηγίες συνδεσμολογίας που περιλαμβάνονται στη συσκευασία ή που θα βρεις εδώ.« Οδηγίες ρύθμισης εξοπλισμού». Μόλις συνδέσεις τον εξοπλισμό ενδέχεται ορισμένες ρυθμίσεις να γίνουν αυτόματα.


Ενδέχεται το σύστημα να προβεί σε ρυθμίσεις του εξοπλισμού σου.

utp
22-10-16, 09:51
Οσοι εχουν της vodafone μπορουν να μας πουνε τι γινεται?

vaggoulas
22-10-16, 12:50
175848

Ορίστε ;)

utp
23-10-16, 11:22
175848

Ορίστε ;)

Ωραιος. Είσαι voip ή κανονική γραμμή?

vaggoulas
23-10-16, 14:32
Pots είμαι αλλά δεν παίζει ρόλο.
Όποιο router να έχεις από vodafone το βλέπεις και το ρυθμίζεις από το ecare αρκεί να είναι στην γραμμή και να έχει πάρει ip από το δίκτυο.

utp
23-10-16, 18:08
Της vodafone τραβανε τα στοιχεια αυτόματα μόλις συγχρονισουν και παίρνουν ίντερνετ ή θέλουν ρύθμιση απο το interface? Με ενδιαφερει πολύ αυτό γιατί θα γίνεται χρηση απο ηλικιωμένους χωρίς καμια δυνατότητα ρύθμισης του ρουτερ.

vaggoulas
23-10-16, 19:17
Plug and play είναι. Εκτός αν είναι vdsl από καμπίνα οτε που εκεί πρέπει να περάσεις username/password για να σου δώσει πρόσβαση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.