PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα στο κατέβασμα



Dimeos
31-05-16, 16:54
Uptime: 0 days, 1:28:17
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 20.117
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,0 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 2,0 / 9,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 16,0 / 6,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 7 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 10 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 14 / 0
FEC Errors (Up/Down): 4.294.967.289 / 884
CRC Errors (Up/Down): 4.294.967.289 / 2
HEC Errors (Up/Down): 0 / 2

αυτα ειναι τα στατιτικά.....όμως στη πραγματικότητα δεν μπορεί να κατεβάσει ένα αρχείο των 1.4G..........

τι να κάνω;

lycos112gr
31-05-16, 23:42
Δοκίμασε να κατεβάσεις ένα μεγάλο αρχείο από άλλο site. Μπορεί να μη φταίει η Forthnet αλλά ο server από όπου το κατεβάζεις. Αν όντως κατεβάζεις από αλλού ίσως να δοκιμάσεις με έναν download manager (αν υποστηρίζεται η λειτουργία αυτή από τον server).

Επίσης με τη ταχύτητα κατεβαίνει ;

sweet dreams
01-06-16, 19:46
Uptime: 0 days, 1:28:17
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 20.117
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,0 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 2,0 / 9,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 16,0 / 6,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 7 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 10 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 14 / 0
FEC Errors (Up/Down): 4.294.967.289 / 884
CRC Errors (Up/Down): 4.294.967.289 / 2
HEC Errors (Up/Down): 0 / 2

αυτα ειναι τα στατιτικά.....όμως στη πραγματικότητα δεν μπορεί να κατεβάσει ένα αρχείο των 1.4G..........

τι να κάνω;

Tα λάθη είναι εξωπραγματικά για τόσο Uptime: ( 0 days, 1:28:17 ), ειδικά τα CRC Errors (Up/Down): 4.294.967.289 / 2.
Κάνε έναν έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825) της εσωτερικής σου εγκατάστασης η οποία περιλαμβάνει και δοκιμή με άλλο ρούτερ.
Δοκιμή στην ταχύτητα του κατεβάσματος κάνεις με αυτόν (http://www.adslgr.com/forum/threads/918985-Γιατί-πιάνω-λιγότερο-απ-όσο-κλειδώνω?p=5876865#post5876865) τον τρόπο για να διαπιστώσεις τυχόν προβλήματα.

Dimeos
01-06-16, 21:38
ξεχασα να πω ότι έχω και αρκετές αποσυνδέσεις.μίλησα με forthnet η οποία μου έριξε τη ταχύτητα από το 20 στο 16.....οι αποσυνδέσεις μειώθηκαν μεν....αλλα υπάρχουν. έχω ένα ρούτερ 7ετιας thompson (αύριο θα παραλάβω τον εξοπλισμό που μου στέλνει η forthnet).
τελικά έβαλα το ρούτερ που μου είχε δώσει η wind και εδώ και 5 ώρες, δλδ από τότε που το έβαλα, καμιά αποσύνδεση.
αν πάει έτσι ίσως ζητήσω να μου ξανανεβάσουν την ταχύτητα, αλλά δεν με νοιάζει και πολύ αφου δεν κατεβάζω ταινίες και τέτοια.
όσο για τη ταχύτητα κατεβάσματος, όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, πρέπει να φταίει ο surver της huawei, αφού όταν κατεβάζω άλλα αρχεία τα πάει σφαίρα.
έκανα και μέτρηση όπως αναφέρει ο sweetdream και είναι οκ.

sweet dreams
01-06-16, 21:42
Όταν βάλεις το καινούργιο ρούτερ πάνω, τσεκάρισε και τι γίνεται με τα λάθη (http://www.adslgr.com/forum/threads/820677-πολλα-crc-και-hec-erros?p=5418561#post5418561) της γραμμής.

Dimeos
01-06-16, 21:49
Όταν βάλεις το καινούργιο ρούτερ πάνω, τσεκάρισε και τι γίνεται με τα λάθη (http://www.adslgr.com/forum/threads/820677-πολλα-crc-και-hec-erros?p=5418561#post5418561) της γραμμής.
σε αυτο το ρούτερ της wind δεν μπορώ να βρω που λεει τα λάθη.....

nioubis
01-06-16, 23:03
Σέρνετε η forthnet ρε παιδιά? Στα πατησια facebook youtube twitch δεν νιώθουν...

Dimeos
09-06-16, 19:06
για να επανέλθω στο θέμα. μόλις μου ανέβασαν την ταχύτητα ξεκίνησαν οι αποσυνδέσεις ακόμα και με το ρούτερ που μου έστειλαν.
ξαναέριξαν την ταχύτητα στο 15.8 και πάλι αποσυνδέσεις αλλά λιγότερες....μόλις άλλαξα ρούτερ, αυτό της wind, το οποίο πήγε τη ταχύτητα στο 15.1 και εδώ και 5 ώρες μια χαρά.
επομένως όταν είναι στο 15.1 μάλλον τσουλάει....όταν πάει στο 15.8 αποσυνδέσεις.
τι λέτε να φταίει;
αύριο θα έρθει τεχνικός να το τσεκάρει....ρωτάω για να ξέρω τι να του πω.
Downstream Upstream

SNR Margin :8.5 16.6 db

Line Attenuation 9.5 2.9 db

Data Rate 15194 1020 kbps

sweet dreams
09-06-16, 19:15
Ο τεχνικός υποτίθεται ότι θα κάνει έλεγχο στον κατανεμητή και στην πρίζα που έχεις το ρουτερ για να δει τυχόν απώλειες και προβλήματα που υπάρχουν, τι να του πεις εσύ;;; αυτός θα σου τι βρήκε και τι πρέπει να κάνεις.

Dimeos
09-06-16, 19:17
Ο τεχνικός υποτίθεται ότι θα κάνει έλεγχο στον κατανεμητή και στην πρίζα που έχεις το ρουτερ για να δει τυχόν απώλειες και προβλήματα που υπάρχουν, τι να του πεις εσύ;;; αυτός θα σου τι βρήκε και τι πρέπει να κάνεις.
όταν ημουν στη wind είχαν έρθει δύο φορές και τα είχαν βρει ολα οκ και δεν ήξεραν τι μπορεί να φταίει.......αν μου πει τα ίδια αύριο και ο άλλος τεχνικός να πω στη forthnet να μου αλλάξει χαλκό (αν το λέω σωστα);

sweet dreams
09-06-16, 19:23
όταν ημουν στη wind είχαν έρθει δύο φορές και τα είχαν βρει ολα οκ και δεν ήξεραν τι μπορεί να φταίει.......αν μου πει τα ίδια αύριο και ο άλλος τεχνικός να πω στη forthnet να μου αλλάξει χαλκό (αν το λέω σωστα);

Εσύ προσωπικά δεν μπορείς να προτείνεις καμία επιδιόρθωση;;;; σε υποτιθέμενη βλάβη, για τον χαλκό συγκεκριμένα που αναφέρεις ούτε η ίδια η Forthnet μπορεί να κάνει κάτι αλλά να το δώσει σαν βλάβη στο ΟΤΕ, ο χαλκός ανήκει στον ΟΤΕ.
Εσύ από την πλευρά σου έκανες έλεγχο της εσωτερικής σου εγκατάστασης ώστε να έχεις σχηματίσει μια προσωπική εικόνα της κατάστασης;;;;;

Dimeos
09-06-16, 19:34
Εσύ προσωπικά δεν μπορείς να προτείνεις καμία επιδιόρθωση;;;; σε υποτιθέμενη βλάβη, για τον χαλκό συγκεκριμένα που αναφέρεις ούτε η ίδια η Forthnet μπορεί να κάνει κάτι αλλά να το δώσει σαν βλάβη στο ΟΤΕ, ο χαλκός ανήκει στον ΟΤΕ.
Εσύ από την πλευρά σου έκανες έλεγχο της εσωτερικής σου εγκατάστασης ώστε να έχεις σχηματίσει μια προσωπική εικόνα της κατάστασης;;;;;
όχι δεν έχω κάνει....έχω κάνει μονο να αποσυνδέσω τις συσκευές και να αφήσω μονο το ρούτερ και πάλι τα ίδια. τα υπόλοιπα που έχεις αναφέρει σε κάποιο λινκ, εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να τα κάνω γιατί ειμαι,όπως έχεις καταλάβει, άσχετος.

sweet dreams
09-06-16, 19:42
όχι δεν έχω κάνει....έχω κάνει μονο να αποσυνδέσω τις συσκευές και να αφήσω μονο το ρούτερ και πάλι τα ίδια. τα υπόλοιπα που έχεις αναφέρει σε κάποιο λινκ, εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να τα κάνω γιατί ειμαι,όπως έχεις καταλάβει, άσχετος.

Kάποιος φίλος, γνωστός που να μπορεί να τα κάνει;;;; γιατί αλλιώς δυστυχώς θα είσαι έρμαιο του κάθε τεχνικού χωρίς να μπορείς να πεις κάτι.
Είναι πολύ βασικό να κάνεις μια μέτρηση στον κατανεμητή με τον τρόπο που περιγράφεται στον έλεγχο για να έχεις εικόνα της εσωτερικής σου εγκατάστασης, όπως λες μόνος σου ποιο πάνω έχουν έρθει και τα βρίσκουν όλα εντάξει ενώ σε σένα το πρόβλημα παραμένει, φοβάμαι μην αρχίσουν να σε χρεώνουν και για άσκοπη μετάβαση.

Dimeos
09-06-16, 19:46
Kάποιος φίλος, γνωστός που να μπορεί να τα κάνει;;;; γιατί αλλιώς δυστυχώς θα είσαι έρμαιο του κάθε τεχνικού χωρίς να μπορείς να πεις κάτι.
Είναι πολύ βασικό να κάνεις μια μέτρηση στον κατανεμητή με τον τρόπο που περιγράφεται στον έλεγχο για να έχεις εικόνα της εσωτερικής σου εγκατάστασης, όπως λες μόνος σου ποιο πάνω έχουν έρθει και τα βρίσκουν όλα εντάξει ενώ σε σένα το πρόβλημα παραμένει, φοβάμαι μην αρχίσουν να σε χρεώνουν και για άσκοπη μετάβαση.

και εγώ αυτό φοβάμαι.....η wind μετά απο ανταλλαγή emails μου πίστωσε τη χρέωση. δυστυχώς δεν έχω γνωστό.....αν είχα, θα το είχα κάνει.....

Dimeos
17-06-16, 15:53
λοιπον,ηρθε ο τεχνικος και τα βρηκε ολα οκ,δεν υπαρχει θεμα στο σπιτι μου.θεωρει οτι το προβλημα ειναι στο καφαο και ισως ο ΟΤΕ μπορει να το λυσει.μου ειπε ομως οτι επειδη οι αποσυνδεσεις ειναι λιγες(;) δεν θα το θεωρησει προβλημα ο OTE.εγω ξανατηλ στο τεχνικο τμημα,τους το ειπα και μου εβαλαν τη γραμμη σε παρακολουθηση.τωρινα δεδομενα:το προφιλ το γυρισαν στο 15 ταχυτητα στο 12 απο 20.....σταθερη οντως,καμια αποσυνδεση τρεις μερες.μου ειπαν οτι σιγα σιγα θα ανεβαζουν ταχυτητα για να εντοπισουν το προβλημα.....αυτα

Dimeos
22-08-16, 23:50
τα προβλήματα συνεχίζονταν......και τελικώς ήρθε ο ΟΤΕ ο οποίος άλλαξε τη γραμμη και τα προβλήματα λύθηκαν....συγχρονίζω στα 19 και όχι στα 20 όπως πριν....αλλα δεν με ενδιαφέρει καθόλου αυτή η απώλεια.

sweet dreams
22-08-16, 23:58
H διαφορά μπορεί να είναι και από το γεγονός ότι αρχίζουν και φορτώνονται οι γραμμές, VDSL, παρεμβολές, θόρυβος, κ.λ.π.

@ ADSLgr.com All rights reserved.