PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλο Αγορά νέου Router



oasis21
02-06-16, 09:09
γεια σας συγχαρητήρια σε ολους θα ηθελα να σας ρωτησω κατι εχω συνδεση οτε pstn με ταχυτητα να κλειδωνει στα 7,200 το μοντεμ που εχω ειναι το Speedport Entry 2i επειδη στο σπιτι συνδεονται 3 ενσυρματες συσκευές στο ρουτερ και 6 ασυρματες με αποτελεσμα οταν συνδεονται ολα ταυτοχρονα το ρουτερ να μπουκωνει εχω καταληξει σε δυο ρουτερ α)ASUS DSL-N14U http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n14u-pstn-isdn-modem-router-adsl2-wireless-n-300mbps-p-PER.617275 και β)TP-LINK TD-W8970 http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w8970-300mbps-wireless-n-gigabit-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612494 θα ηθελα να ρωτησω πιο απο τα δύο θα μπορεσει να διαχειριστεί καλυτερα το προβλημά μου ? η αν μου προτεινεται καποιο αλλο να αγορασω ευχαριστώ εκ των προτερων

babis3g
02-06-16, 11:21
εγω προτεινω αυτο αν δεν εισαι σε πολυ μακρυνη γραμμη
http://www.adslgr.com/forum/threads/915224-%CE%9D%CE%B5%CE%BF-ASUS-DSL-AC52U-AC750-%28adsl-vdsl%29
διαβασε hardware και προς το τελος ο κωδικος για την προσφορα στα 80 μολις ευρω (νομιζω 1622 αν θυμαμαι), και μελλοντικο με ac / vdsl και αλλaγη SNR και σιγουρα με ddr3 128 ram δεν θα κολλησει με τις συσκευες που εχεις
Το Ν14 και 8970 μπορει να καλλανε και αυτα γιατι το 2ι του οτε εχει πιο πανω μνημη ram ... βαλε στατιστικα να δουμε (snr, errors, speed, line attenuation)

ΑΝ δεν μπορεις να δωσεις τοσα χρηματα κοιτα και το Asus N17 που βγαινει καποτε προσφορα στα 65

Αλλα για να σιγουρεψουμε και το θεμα με την γραμμη ανεβασε τα τωρινα στατιστικα απο το 2ι για να σου πω σιγουρα

ΤΟ Ν14 vs 8970 ειναι

Το Ν14 εχει αλλαγη snr αν το σηκωσει η γραμμη σου (βαλε στατιστικα) για πιο πανω ταχυτητα
Το 8970 αν εχεις μακρυνη γραμμη θα ειναι πιο σταθερο
και τα 2 εχουν πιο χαμηλη μνημη και δεν θα ελεγα παρε τα

oasis21
02-06-16, 12:06
ευχαριστω για την απαντηση δυστυχως ειμαι 2,3 χλμ απο το κεντρο παρο ολα αυτα σου στελνω το status γιατι με εχουν τρελλανει τα παιδια μου επειδη κολλαει :) 171205

- - - Updated - - -


ευχαριστω για την απαντηση δυστυχως ειμαι 2,3 χλμ απο το κεντρο παρο ολα αυτα σου στελνω το status γιατι με εχουν τρελλανει τα παιδια μου επειδη κολλαει :) 171205 και πρέπει να κανω κατι άμεσα ευχαριστω και παλι

babis3g
02-06-16, 12:10
Η γραμμη με αυτο το modem ειναι σταθερη και ηδη ειναι καλυτερο απο θεμα γραμμης/σταθεροτητας (ηδη τα λαθη ειναι χαμηλα και το snr εχει κατεβει που σημαινει αλλο modem μπορει να εχει θεμα) ... νομιζω οτι οταν μπουνε ολες οι συσκευες ταυτοχρονα δεν οφειλεται σε αδυναμια του modem αλλα στο οτι γινεται χρηση ολου του bandwidth που εχει η γραμμη σου χαμηλη ταχυτητα
Θα ελεγα να μην παρεις αλλο modem και να περιμενεις καποιον αλλο με το ιδιο modem να σου δωσει συμβουλη με το QoS για να βαλεις σε σειρα του χρηστες και να μην προχωρησεις ακομα σε αγορα modem ...

Κανα ειδικος αλλη γνωμη? :)

δεν νομιζω να φταιει το 2i (εκτος αν δεν εχει τοσο καλο σημα σε ασυρματο αλλα σιγουρα αν μπουν και οι 6 ταυτοχρονα και κατεβαζουν δεν το σηκωνει η γραμμη και οχι το 2ι)

- - - Updated - - -

Τωρα που ξανα κοιταω για καποιο λογo σε εχουν πολυ χαμηλα σε ταχυτητα ... παρε τους τηλεφωνο και πες τους οτι οταν μπαινουν 6+ συσκευες δεν εχει δυναμη η γραμμη γιατι εχει χαμηλη ταχυτητα, αν σου ανεβασουν ταχυτητα νομιζω το προβλημα σου θα λυθει και δεν θα θελεις αλλο modem

oasis21
02-06-16, 12:37
Η γραμμη με αυτο το modem ειναι σταθερη και ηδη ειναι καλυτερο απο θεμα γραμμης/σταθεροτητας (ηδη τα λαθη ειναι χαμηλα και το snr εχει κατεβει που σημαινει αλλο modem μπορει να εχει θεμα) ... νομιζω οτι οταν μπουνε ολες οι συσκευες ταυτοχρονα δεν οφειλεται σε αδυναμια του modem αλλα στο οτι γινεται χρηση ολου του bandwidth που εχει η γραμμη σου χαμηλη ταχυτητα
Θα ελεγα να μην παρεις αλλο modem και να περιμενεις καποιον αλλο με το ιδιο modem να σου δωσει συμβουλη με το QoS για να βαλεις σε σειρα του χρηστες και να μην προχωρησεις ακομα σε αγορα modem ...

Κανα ειδικος αλλη γνωμη? :)

δεν νομιζω να φταιει το 2i (εκτος αν δεν εχει τοσο καλο σημα σε ασυρματο αλλα σιγουρα αν μπουν και οι 6 ταυτοχρονα και κατεβαζουν δεν το σηκωνει η γραμμη και οχι το 2ι)

- - - Updated - - -

Τωρα που ξανα κοιταω για καποιο λογo σε εχουν πολυ χαμηλα σε ταχυτητα ... παρε τους τηλεφωνο και πες τους οτι οταν μπαινουν 6+ συσκευες δεν εχει δυναμη η γραμμη γιατι εχει χαμηλη ταχυτητα, αν σου ανεβασουν ταχυτητα νομιζω το προβλημα σου θα λυθει και δεν θα θελεις αλλο modem

ευχαριστω πολυ δυστυχώς γι αυτο ψαχνομαι διοτι εχω μιλησει και μου ειπαν οτι αμα αλλαξουν την γραμμη απο φαστ παθ θα ανεβει το πολυ μεχρι τα 7,700 διοτι με εχουν κλειδωμενο προφιλ στα 8 διοτι η περιοχη μου δεν παει πανω απο τα 8

babis3g
02-06-16, 12:46
ευχαριστω πολυ δυστυχώς γι αυτο ψαχνομαι διοτι εχω μιλησει και μου ειπαν οτι αμα αλλαξουν την γραμμη απο φαστ παθ θα ανεβει το πολυ μεχρι τα 7,700 διοτι με εχουν κλειδωμενο προφιλ στα 8 διοτι η περιοχη μου δεν παει πανω απο τα 8

ζητα να σε βαλουν σε 12αρι κλειδωμενο για δοκιμη με σνρ 11 (ξερουν αυτοι) , πες τους οτι η περιοχη παει γιατι (ταχα μας) ο γειτονας διπλα παινει 12 με οτε, απλα ειναι να πετυχεις τον καταλληλο στο τηλεφωνο

oasis21
02-06-16, 14:10
σε ευχαριστω πολυ ειδη μιλησα μαζι τους εκανα το αιτημα θα αλλαξουν το προφιλ σε 12 και μολις εχω νεα θα ποσταρο το κανουργιο προφιλ να μου πειτε τι γινεται ευχαριστω πολυ

- - - Updated - - -


σε ευχαριστω πολυ ειδη μιλησα μαζι τους εκανα το αιτημα θα αλλαξουν το προφιλ σε 12 και μολις εχω νεα θα ποσταρο το κανουργιο προφιλ να μου πειτε τι γινεται ευχαριστω πολυ

μολις μου στειλανε μηνυμα οτι αλλαξανε το προφιλ στο 12 και εγω βλεπω οτι επεσε η ταχυτητα δεν ξερω τι γινεται ρε παιδια οριστε και το ποστ 171217

babis3g
02-06-16, 15:10
το ιδιο ειναι δεν φαινεται να αλλαξαν κατι, το προφιλ που λεω εγω εχει κλειδωμενη ταχυτητα στα 12, παντως αν δεν βρεις ακρη γιατι δυσκολα αλλαζουν προφιλ αν προκειται για ταχυτητα ... και αλλο modem να παρεις νομιζω παλι θα εχεις ιδιο θεμα αν μπουν ολοι μαζι ταυτοχρονα, δεν εχεις αρκετο bandwidth (η γραμμη σου κλειδωνει μολις σε 6 mbps και αν βαλεις και το overhead πανω απο 4-5 mbps δεν παει, σκεψου 6-8 χρηστες να βλεπουν youtube / κανα Χιο να βριζει η να κατεβαζουν )
δηλαδη η γραμμη δεν τραβαει με τοσους χρηστες επανω ... ελπιζω καποιος να σε βοηθησει με το QoS του 2ι γιατι δεν το εχω να σου πω στις ρυθμισεις QoS αν βοηθησει

gravis
02-06-16, 21:29
Τα δικα μου χαρακτηριστικα τι ρουτερ σηκώνει? εχω το Η367Ν ΖΤΕ
Link Status Connect
Modulation Type VDSL2
Actual Rate(Up/Down) 5118/42326 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 9530/42342 kbps
Noise Margin(Up/Down) 15.3/5.9 dB
Line Attenuation(Up/Down) 0/21 dB
Output Power(Up/Down) 17.3/5.2 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 31/178
Interleave Delay(Up/Down) 8/8
INP(Up/Down) 1/1
Profile 8b
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 77/113
AnnexType AnnexB

@ ADSLgr.com All rights reserved.