PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ WIRELESS



Σελίδες : [1] 2

CMS
27-04-07, 11:36
Θεωρώ το πρόβλημα της λειτουργίας του WIRELESS WIFI σοβαρό. Είναι σαφές ότι οι ταχύτητες download του WIFI της τάξης των 1000 kB/s έστω και με το πρωτόκολλο 802.11g είναι πολύ χαμηλότερες εκείνων των συνδέσεων με UTP καλώδιο απευθείας στον router.

Ασχολούνται πολλοί με το θέμα και παντού στον κόσμο αναφέρονται προβλήματα. Το θέμα φαίνεται δεν είναι μόνο στο firmware (ρυθμίσεις TCP/IP, κανάλια κτλ) αλλά και στην τεχνολογία των κεραιών (πόλωση κτλ). Ειδικά στο ADSL+2 το προβλημα αποκτά μεγαλύτερη σπουδαιότητα αφού δεν μπορούν να εξυπηρετηθούν ταχύτητες των 1000 kB/s. Θα παρακαλούσα να γράψουμε στο thread όλα εκείνα που γνωρίζουμε για το θέμα και θα συγκεντρώσουμε από παντού χωρίς όμως άλλες αναφορές σε άλλα θέματα.

Είναι καλό επίσης πέραν των αναφορών, άρθρων , ρυθμίσεων να αναφέρετε και τις δικές σας εμπειρίες στο πρωτόκολλο 802.11g στην λειτουργία με διαφορετικούς τύπους router ...(linksys, usr κτλ)

ieros
27-04-07, 14:52
Πέρα από το πρόβλημα της ταχύτητας μέσω 802.11g (το οποίο δεν γνωρίζω αν οφείλεται στο πρωτόκολλο ή στο PIRELLI), άλλο ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το Wireless, είναι οτι δεν μπορώ να βρω συμβατό Range Extender με το PIRELLI για την επέκταση του WLAN.

Μετά από δοκιμές με το USR5441 (Wireless MAXg Range Extender) και στο PIRELLI
Security settings->Allowed Client Type: WPA/WPA2 - PSK, δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει.

Απ΄ότι κατάλαβα το πρόβλημα υφίσταται στα Data Encryptions TKIP και AES.

Το USR5441 υποστηρίζει WPA-PSK(TKIP) or WPA-PSK(AES) αλλά ΟΧΙ WPA-PSK(TKIP and AES).
Έτσι συμπεραίνω ότι το PIRELLI έχει ταυτόχρονα TKIP και AES, κάτι που δεν μπορώ να αλλάξω στα settings του.

Παρακάλω όποιος έχει υπόψιν του κάποιο Range Extender συμβατό με το PIRELLI (δηλ. να υποστηρίζει WPA-PSK(TKIP and AES) και WPA2-PSK(AES) ) ας με βοηθήσει γιατί είμαστε πολλοί στην οικογένεια που χρειαζόμαστε πρόσβαση στο internet και αυτή τη στιγμή υπάρχει πρόσβαση μόνο με ένα Notebook (δύο PC είναι out of range...)

PS.
Σα νέο μέλος κι εγώ θέλω να δώσω τα συγχαρητήριά μου σε όσους συνεισφέρουν σ'αυτό το
forum, με το διαμοιρασμό των γνώσεων και των εμπειριών τους, γιατί πραγματικά ο αναγνώστης (που ξέρει να φιλτράρει κάποια πράγματα) μόνο κερδισμένος μπορεί να βγει.

Avesael
29-04-07, 14:35
Ρε παιδιά...Κανένα νέο για το πρόβλημα του wireless που είναι πιο αργό στο download απο ότι με UTP; (Που πήγε το νήμα;;;)

Νομίζω ότι είναι αρκετά σοβαρό πρόβλημα και καλό θα ήταν να το δοκίμαζαν κι άλλοι χρήστες για να κοιτάξουμε και να συγκρίνουμε....

CMS
29-04-07, 22:08
Ρε παιδιά...Κανένα νέο για το πρόβλημα του wireless που είναι πιο αργό στο download απο ότι με UTP; (Που πήγε το νήμα;;;)

Νομίζω ότι είναι αρκετά σοβαρό πρόβλημα και καλό θα ήταν να το δοκίμαζαν κι άλλοι χρήστες για να κοιτάξουμε και να συγκρίνουμε....

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=93736

Ο Θεός να βάλει το χέρι του ... :worthy:

Εχω ρωτήσει MICROSOFT ... ACER ... και καθηγητές μου στα δίκτυα ...

Το προβλημα είναι σοβαρό ...

Αναφέρονται προβλήματα στην συνεργασία των πρωτοκόλλων TCP/IP και 802.11g ...

Χώρια τα προβλήματα των πολώσεων των κεραιών, χώρια οι επιφάνειες ανάκλασης, χώρια η ύπαρξη άλλων δικτύων και συσκευών ... χώρια πολλά που φαίνεται ότι επηρεάζουν ... και να μην το ξεχάσω ... wireless και φούρνος μικροκύματων ίσον ΑΔΥΝΑΤΗ ΕΞΙΣΩΣΗ ...

Αλλά από ότι φαίνεται το πρόβλημα είναι κυρίως στο TCP/IP σε συνεργασία με το 802.11g ...:hmm:

Avesael
29-04-07, 22:20
Άρα π@π@ρι@ ασύρματη σύνδεση για ίντερνετ...:( .Θα πρέπει να έχουμε καθαρά 20mbit για να παίζει στα 10!:down:

Avesael
29-04-07, 22:22
Πριν λίγο είχα 7mbps σε speedtest.net με UTP και καπάκι 1.5mbps με wireless...:mad:

Νικαετός
29-04-07, 22:26
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=93736



Αλλά από ότι φαίνεται το πρόβλημα είναι κυρίως στο TCP/IP σε συνεργασία με το 802.11g ...:hmm:

Με το πρωτόκολλο .11n, άραγε θα λύνονται τα προβλήματα? Περιμένω ένα linksys με .11n για συνεργασία με το airport extreme ...Θα το δοκιμάσω, απλά ρωτώ μήπως έχουμε ακούσει κάτι.

CMS
29-04-07, 22:27
Άρα π@π@ρι@ ασύρματη σύνδεση για ίντερνετ...:( .Θα πρέπει να έχουμε καθαρά 20mbit για να παίζει στα 10!:down:

Ούτε τότε ... και δεν ξέρω και το 802.11n τί διαφορές θα γράψει ... οι moderators θεώρησαν το θέμα σοβαρό , για τον λόγο αυτό το κατέταξαν σε γενική κατηγορία αφού αφορά όλους και όλα ...
είναι καλό να δούμε την επιστημονική γνώμη αρμοδίων ... καθώς και των κατασκευαστών ...

ας προσθέτουμε ότι μπορέσουμε στο κατάλληλο thread ... προβλήματα αναφέρουν και με τις συχνότητες μετάδοσης των δεδομένων οι οποίες παρεμβάλλονται από αρμονικές άλλων εκπομπών ... ας γράψουμε ότι μπορούμε εκεί ...

και επίσης όλοι μας να δούμε τις διαφορές με διαφορετικά routers και κάρτες/computers ...

Κουράγιο φίλε μου ....

CMS
29-04-07, 22:32
Με το πρωτόκολλο .11n, άραγε θα λύνονται τα προβλήματα? Περιμένω ένα linksys με .11n για συνεργασία με το airport extreme ...Θα το δοκιμάσω, απλά ρωτώ μήπως έχουμε ακούσει κάτι.


Good luck Νικαετός ...:oneup:

Στείλε νέα μόλις κάνεις test ... Κοντεύει να τρελλαθεί ο κόσμος και φαίνεται ότι και οι κατασκευαστές δεν προλαβαίνουν τις εξελίξεις στο adsl ...

Νικαετός
29-04-07, 22:51
Good luck Νικαετός ...

Ευχαριστώ. Εδώ βέβαια πρέπει να πω, πως με το g στις ταχύτητες που είμαι τώρα (2048- Ο Θεός να την κάνει) δεν είχα πρόβλημα. Μόνο στις μεταφορές μεγάλων αρχείων στο εσωτερικό δίκτυο. Παρήγγειλα τα .11n, αλλά ακόμα ψάχνω τον εναλλακτικό που θα με ...καταδεχτεί, μιας και κανένας δεν μου φέρνει γραμμή grrr.

(Εγώ πάντως θα είμαι έτοιμος...LOL). Πάντως το n από όσο θυμάμαι παίζει με διαφορετικό τρόπο οπότε έχει (έτσι λέει η apple) λιγότερες παρεμβολές και μεγαλύτερη ταχύτητα http://www.apple.com/airportextreme/)

Αυτά και σόρρυ για το οφ τόπικ .

CMS
01-05-07, 02:25
Το πρόβλημα των ταχυτήτων που υποστηρίζονται από τα πρωτόκολλα του WiFi δηλαδή τα 802.11b και 802.11g και τα μεταγενέστερα δεν είναι στις ρυθμίσεις των καναλιών, εμποδίων , σήματος κτλ ...

Καίρια βρίσκονται σε δύο ρυθμίσεις του TCP/IP και συγκεκριμένα τις MTU (Maximum Transmission Unit) και την TCP Receive Window ... και οι δύο πρέπει να ρυθμιστούν με τιμές διαφορετικές των defaut και συγκεκριμένα τιμές 1500 και 128480 αντίστοιχα ... οι ρυθμίσεις αυτές επιτυγχάνονται με την χρήση ενός καλού TWEAKER π.χ. του TWEAKMaster στο menu του wireless network connection ... μετά το save και το restart τα πρωτόκολλα όλα συνεργάζονται άψογα... για του λόγου το αληθές ... μέτρηση από speedtest.net όπου ποτέ με wireless δεν ξεπέρασα τα 1500kbps μέχρι σήμερα ...

http://www.speedtest.net/result/120014492.png

ένα γρήγορο κατέβασμα από server της MICROSOFT επιβεβαίωσε κατέβασμα αρχείου με ταχύτητα 900kB/s ... δεν πρόλαβα να τρέξω torrent γιατί τα μάτια μου κλείνουν ...
ες αύριον τα σπουδαία ...

Avesael
01-05-07, 04:00
Το δοκίμασα και είδα κάποια διαφορά.Το κακό είναι ότι οι ταχύτητα ψιλοσέρνεται αυτή τη στιγμή...
Παρόλα αυτά συγχαρητήρια φίλε CMS! :oneup:

subliminal
02-05-07, 13:26
Οι αλλαγες αυτες μπορουν να γινουν και χωρις tweaker με απευθειας επεμβαση στα καταλληλα κλειδια στην registry.

http://support.microsoft.com/kb/314053



MTU
Κλειδί: Tcpip\Parameters\Interfaces\Αναγνωριστικό_προσαρμογέα
Τύπος τιμής: REG_DWORD - Αριθμός
Έγκυρη περιοχή: 68 - η MTU του υποκείμενου δικτύου
Προεπιλογή: 0xFFFFFFFF
Περιγραφή: Αυτή η παράμετρος αντικαθιστά την προεπιλεγμένη μέγιστη μονάδα μετάδοσης (Maximum Transmission Unit - MTU) σε μια διασύνδεση δικτύου. Η MTU είναι το μέγιστο μέγεθος πακέτου σε byte που μεταδίδει η υπηρεσία μεταφοράς μέσω του υποκείμενου δικτύου. Το μέγεθος περιλαμβάνει την κεφαλίδα της υπηρεσίας μεταφοράς. Ένα αυτοδύναμο πακέτο IP είναι δυνατό να καλύπτει πολλά πακέτα. Οι τιμές που είναι μεγαλύτερες από την προεπιλεγμένη για το υποκείμενο δίκτυο έχουν ως αποτέλεσμα να χρησιμοποιηθεί η προεπιλεγμένη μέγιστη μονάδα μετάδοσης (MTU) του δικτύου από την υπηρεσία μεταφοράς. Οι τιμές που είναι μικρότερες από 68 θα έχουν ως αποτέλεσμα τη χρήση μιας μέγιστης μονάδας μετάδοσης (MTU) με τιμή 68.




TcpWindowSize
Κλειδί: Tcpip\Parameters
Τύπος τιμής: REG_DWORD - Αριθμός byte
Έγκυρη περιοχή: 0 - 0xFFFF
Προεπιλογή: Η μικρότερη τιμή 0xFFFF
Ή
(Το μεγαλύτερο τετραπλάσιο του μέγιστου μεγέθους δεδομένων TCP στο δίκτυο
Ή
η τιμή 8192 στρογγυλοποιημένη σε ένα ζυγό πολλαπλάσιο του μεγέθους δεδομένων TCP του δικτύου.)
Η προεπιλογή είναι 8760 για Ethernet.
Περιγραφή: Αυτή η παράμετρος καθορίζει το μέγιστο μέγεθος του παραθύρου λήψης TCP του υπολογιστή. Το παράθυρο λήψης καθορίζει τον αριθμό byte που είναι δυνατό να μεταδώσει ένας αποστολέας χωρίς να λάβει επιβεβαίωση. Γενικά, τα μεγαλύτερα παράθυρα λήψης βελτιώνουν την απόδοση σε δίκτυα υψηλής ταχύτητας (καθυστέρηση * εύρος ζώνης). Για μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα, το παράθυρο λήψης πρέπει να είναι ζυγό πολλαπλάσιο του μέγιστου μεγέθους τμήματος (Maximum Segment Size - MSS) του TCP.


Το πληρες path για τα κλειδια ειναι
[HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters\Interfaces\[Adapter ID]]

ilsak
02-05-07, 14:39
Φιλοι CMS και subliminal, πολυ χρήσιμα όσα αναφέρετε για το wi-fi.
Θα σας παρακαλούσα, αν είναι εύκολο, να μου πείτε με απλά βήματα πώς να κάνω μόνος μου αυτές τις ρυθμίσεις, καθότι οι γνώσεις μου στους υπολογιστές δεν είναι και πολλές. :oops:

Ευχαριστώ πολύ!

subliminal
02-05-07, 14:42
Φιλοι CMS και subliminal, πολυ χρήσιμα όσα αναφέρετε για το wi-fi.
Θα σας παρακαλούσα, αν είναι εύκολο, να μου πείτε με απλά βήματα πώς να κάνω μόνος μου αυτές τις ρυθμίσεις, καθότι οι γνώσεις μου στους υπολογιστές δεν είναι και πολλές. :oops:

Ευχαριστώ πολύ!


Βασικα το credit παει ΟΛΟ ΑΠΟΚΛΕΣΤΙΚΑ στον CMS. Εγω απλα ηθελα να πω οτι μπορουν να γινουν οι ρυθμισεις και χωρις tweaker.

subliminal
02-05-07, 14:50
Θα σας παρακαλούσα, αν είναι εύκολο, να μου πείτε με απλά βήματα πώς να κάνω μόνος μου αυτές τις ρυθμίσεις, καθότι οι γνώσεις μου στους υπολογιστές δεν είναι και πολλές.


Εφοσον λες οτι δεν εισαι και τοσο εξοικειωμενος με περιεργες ρυθμισεις σε registry κτλ (και καλα κανεις) θα προτεινα να χρησιμοποιησεις τον tweaker διοτι θα μπορεις και ευκολα να επιστρεψεις στις default ρυθμισεις αν χρειαστει.

Κατεβασε το απο εδω (http://www.tweakmaster.com/download.php)

Να κατεβασεις το standard edition (2ο link).

Εν συνεχεια, αφου τρεξεις το προγραμμα, πηγαινε στο

Advanced Optimazation Settings
και εκει επελεξε την καρτελα με το ασυρματο δικτυο σου.

Τα settings που ψαχνεις και τα οποια αναφερει ο φιλος CMS ειναι στο κεντρο (maximum transmission unit, tcp receive window). Αλλαζεις τις τιμες με τα dropdown lists και τις βαζεις σε αυτες που προτεινει ο CMS. Πατας οκ και κανεις restart.

Καλη τυχη

ilsak
02-05-07, 14:54
Βασικα το credit παει ΟΛΟ ΑΠΟΚΛΕΣΤΙΚΑ στον CMS. Εγω απλα ηθελα να πω οτι μπορουν να γινουν οι ρυθμισεις και χωρις tweaker.

Ok! Να υποθέσω ότι για κάποιον σαν και εμένα θα είναι πολύ πιο εύκολο να κατεβάσω τον tweakmaster? Θα το "φροντίσει" μόνος του? :rolleyes:

hadmaria
02-05-07, 14:55
Γεια σας,

Έχω πρόσφατα αγοράσει τα πιο κάτω προιόντα της D-Link αλλά έχω κάποιο πρόβλημα στην εγκατάσταση τους.
Μπορείται σας παρακαλώ να με βοηθήσετε.

ΑΝΤ24-CΒ06Ν
ΑΝΤ24-1201
DWL-2100AP

Αγόρασα 2 ποσότητες απο κάθε είδος και αυτό που χρειάζομαι είναι να ενωθώ με το DSL που έχο στο γραφείο απο το σπίτι. Η απόσταση είναι 600 μέτρα και το οπτικό πεδίο είναι καθαρό.
Τα έχω όλα ενώσει αλλά δεν φαίνεται να πιάνουν σήμα. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα να τρέξω για να δώ που είναι το λάθος?:sorry:

Σας ευχαρηστώ
:rolleyes:

ilsak
02-05-07, 14:59
Εφοσον λες οτι δεν εισαι και τοσο εξοικειωμενος με περιεργες ρυθμισεις σε registry κτλ (και καλα κανεις) θα προτεινα να χρησιμοποιησεις τον tweaker διοτι θα μπορεις και ευκολα να επιστρεψεις στις default ρυθμισεις αν χρειαστει.

Κατεβασε το απο εδω (http://www.tweakmaster.com/download.php)

Να κατεβασεις το standard edition (2ο link).

Εν συνεχεια, αφου τρεξεις το προγραμμα, πηγαινε στο

Advanced Optimazation Settings
και εκει επελεξε την καρτελα με το ασυρματο δικτυο σου.

Τα settings που ψαχνεις και τα οποια αναφερει ο φιλος CMS ειναι στο κεντρο (maximum transmission unit, tcp receive window). Αλλαζεις τις τιμες με τα dropdown lists και τις βαζεις σε αυτες που προτεινει ο CMS. Πατας οκ και κανεις restart.

Καλη τυχη

Ευχαριστώ πολύ! :respekt:

subliminal
02-05-07, 15:10
Οποιος εχει κανει αυτες τις ρυθμισεις και εχει κανει και test μπορει να μου πει πως παιζει το video streaming? (βασικα να μην εχει προβληματα το video streaming με ενδιαφερει)

EvadeMe
02-05-07, 18:48
Λοιπον εκανα τις ρυθμισεις και παροτι το speedtest με μετραει στα 4mbits απο εκει που με μετραγε 1.5Mbit αλλα ακομα και οταν με μετραγε 1.5 κατεβαζα με full 10mbits απο rapidshare με flashget.
Τωρα παρατηρω ασταθεια στην ταχυτητα και δεν πιανω πανω τις ταχυτητες που επιανα.Πιανω 400-900kbytes/sec στο ιδιο download και παρατηρω καποια ασταθεια στις τιμες.

Δεν ξερω αν παιζει ρολο η ρυθμιση η ειναι η ωρα τετοια που ειναι υπερφορτωμενο το δικτυο ειτε της On ειτε το rapidshare.

P.S. Το streaming μια χαρα.

subliminal
02-05-07, 20:16
Σχετικα με το MTU και TcpWindowSize,

ενα αρθρο που το βρηκα ενδιαφερον και λεει και αυτο τα ιδια...

http://mobilesociety.typepad.com/mobile_life/2006/10/tcp_settings_fo.html

sdikr
02-05-07, 20:27
Το πρόβλημα των ταχυτήτων που υποστηρίζονται από τα πρωτόκολλα του WiFi δηλαδή τα 802.11b και 802.11g και τα μεταγενέστερα δεν είναι στις ρυθμίσεις των καναλιών, εμποδίων , σήματος κτλ ...

Καίρια βρίσκονται σε δύο ρυθμίσεις του TCP/IP και συγκεκριμένα τις MTU (Maximum Transmission Unit) και την TCP Receive Window ... και οι δύο πρέπει να ρυθμιστούν με τιμές διαφορετικές των defaut και συγκεκριμένα τιμές 1500 και 128480 αντίστοιχα ... οι ρυθμίσεις αυτές επιτυγχάνονται με την χρήση ενός καλού TWEAKER π.χ. του TWEAKMaster στο menu του wireless network connection ... μετά το save και το restart τα πρωτόκολλα όλα συνεργάζονται άψογα... για του λόγου το αληθές ... μέτρηση από speedtest.net όπου ποτέ με wireless δεν ξεπέρασα τα 1500kbps μέχρι σήμερα ...

http://www.speedtest.net/result/120014492.png

ένα γρήγορο κατέβασμα από server της MICROSOFT επιβεβαίωσε κατέβασμα αρχείου με ταχύτητα 900kB/s ... δεν πρόλαβα να τρέξω torrent γιατί τα μάτια μου κλείνουν ...
ες αύριον τα σπουδαία ...

Μήπως παλιότερα είχες τρέξει το ίδιο εργαλείο για να αλλάξεις ρυθμίσεις για το καλώδιο;

γιατί 1500 είναι το default των windows και 64χχχχ

Πρόσοχη με αυτά τα tweak και αν για κάποιο λόγο θέλετε να γυρίσετε πίσω

netsh int ip reset test.log (c Evilhawk) και restart

EvadeMe
03-05-07, 02:43
Οντως οι ρυθμισεις ετσι δουλευουν για το το speedtest

http://www.speedtest.net/result/120988545.png (http://www.speedtest.net)

Ειμαι με wireless me 50-70% signal strength παλια με εδειχνε 1.5Mbit αν και κατεβαζα κανονικα με 10mbits.

Σιγουρα δεν εχει αρνητικα? Παρατηρω πολλες διακυμανσεις της ταχυτητας με αυτες τις ρυθμισεις
αν και μπορει να ειναι η ιδεα μου.

subliminal
11-05-07, 11:19
Μιας και το thread στο οποιο ρωτουσα κλειδωθηκε, επαναφερω την ερωτηση μου εδω...



Το πρόβλημα των ταχυτήτων που υποστηρίζονται από τα πρωτόκολλα του WiFi δηλαδή τα 802.11b και 802.11g και τα μεταγενέστερα δεν είναι στις ρυθμίσεις των καναλιών, εμποδίων , σήματος κτλ ...

Καίρια βρίσκονται σε δύο ρυθμίσεις του TCP/IP και συγκεκριμένα τις MTU (Maximum Transmission Unit) και την TCP Receive Window ... και οι δύο πρέπει να ρυθμιστούν με τιμές διαφορετικές των defaut και συγκεκριμένα τιμές 1500 και 128480 αντίστοιχα ... οι ρυθμίσεις αυτές επιτυγχάνονται με την χρήση ενός καλού TWEAKER π.χ. του TWEAKMaster στο menu του wireless network connection ... μετά το save και το restart τα πρωτόκολλα όλα συνεργάζονται άψογα... για του λόγου το αληθές ... μέτρηση από speedtest.net όπου ποτέ με wireless δεν ξεπέρασα τα 1500kbps μέχρι σήμερα ...

http://www.speedtest.net/result/120014492.png

ένα γρήγορο κατέβασμα από server της MICROSOFT επιβεβαίωσε κατέβασμα αρχείου με ταχύτητα 900kB/s ... δεν πρόλαβα να τρέξω torrent γιατί τα μάτια μου κλείνουν ...
ες αύριον τα σπουδαία ...





Αν κανετε το test ενω ειστε με wireless συνδεση παιρνετε αυτα τα αποτελεσματα γιατι χρειαζετε να κανετε καποιες ρυθμισεις στο tcp/ip πρωτοκολλο ωστε να συνεργαζετε καλα με το πρωτοκολλο του wireless(802.11g). Και εγω επαιρνα τετοιες ταχυτητες στο speedtest μεχρι που εκανα την ρυθμιση.

Kατεβαστε ενα tweak program οπως το TweakMaster η το TCPoptimizer και βαλτε στο MTU την τιμη 1492 και στο TCP receive window : 255552.

Ετσι τα πρωτοκολλα θα συνεργαζονται φυσιολογικα και θα δειτε τα εξης:


Μετρηση με wireless.

P.S. Για περισσοτερες πληροφοριες μπορειτε να μου κανετε pm οσο αναφορα την ρυθμιση του wireless.


Τελικα ποιά είναι τα σωστά settings?

1. 1500 - 128480
2. 1492 - 255552

????

CMS
11-05-07, 13:31
Οι ρυθμίσεις 1500 MTU και 128480 στο TCP Receive Window είναι υπεραρκετές ... για συνδέσεις ADSL2+ μέχρι 10Mbps … δεν χρειάζεται άλλη αύξηση της κατ’ ουσίαν buffer TCP RECEIVE WINDOW …

Αποτελούν στην ουσία βελτιστοποίηση των παραμέτρων μεγεθών των πακέτων δεδομένων (MTU) που τρέχουν μεταξύ sender / receiver σε wireless συνδέσεις ADSL2+ και της buffer (TCP Receive Window Size) που δέχεται τα δεδομένα αυτά συγχρονίζοντας τη λήψη και έλεγχο/correction των δεδομένων πριν την συνέχιση της διαδικασίας νέα αποστολή και error track …

Τέτοια προβλήματα υπάρχουν σε όλες τις wireless συνδέσεις που εμπλέκονται ασύρματα routers, mobiles, satellites κτλ κτλ. Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις εμπλέκεται το TCP/IP και χρήζει ρυθμίσεων στις ανωτέρω παραμέτρους (υπάρχουν και άλλες παράμετροι) ώστε να συνεργαστούν τα πρωτόκολλα στην μετάδοση αλλά κυρίως στην λήψη των δεδομένων.. Οι λόγοι των προβλημάτων που διαμορφώνουν και τις ρυθμίσεις είναι δύο ; το bandwidth και το latency ... αυτά τα δύο διαμορφώνουν την ανάγκη και τον σωστό υπολογισμό παραμετροποίησης των δύο μεταβλητών ...

Οι ρυθμίσεις που προτάθηκαν στο forum δεν κατέβηκαν ελαφρά τή καρδία ...

Ένας φίλος που έχει διαπίστευση MICROSOFT γνώριζε έναν «γκουρού» του τμήματος έρευνας της Microsoft … και πήρε κατευθείαν τις ρυθμίσεις αυτές αφού του ανέφερα τα χαρακτηριστικά της ADSL2+ σύνδεσής μου ... μου είπε και άλλα τρελλά (μην νομίζεις ότι τα καταλαβαίναμε όλα) κυρίως γιατί στην εταιρεία μου επιχειρούμε σε έργα μας δορυφορικές συνδέσεις με servers όπου ναι μεν τα latencies ανεβαίνουν αλλά το bandwidth παραμένει ακόμη χαμηλό ... και εκεί ρυθμίζουμε δορυφορικό router και TCP.IP ανάλογα ...

Αν θες φίλτατε subliminal να εντρυφήσεις στο αντικείμενο πλησίασε τις ιστοσελίδες και του speedguide.net

http://www.speedguide.net/faq_in_q.php?category=89&qid=185

http://www.speedguide.net/faq_in_q.php?category=89&qid=236


όπου μπορείς να ασχοληθείς λίγο με υπολογισμούς ανάλογα με την σύνδεση (bandwidth και latency) … Δεν έχω τον χρόνο να πειραματιστώ ούτε τα νιάτα σου ...:)
Οτι περισσότερο αναλύσεις αν έχεις την καλοσύνη ποστάρισέ το στο thread ...:oneup:

Είναι ενδεχόμενο όταν «καβαλήσουμε» τα 20Mbps και ανάλογα με το latency να χρειαστούμε νέες ρυθμίσεις ...

Sorry για το μεγάλο post …

CMS
11-05-07, 13:36
Είναι επίσης πλείστα τα προβλήματα με τις συχνότητες και τον τρόπο μετάδοσης του σήματος στα wireless ... πολλοί στα δίκτυα, επικοινωνίες και κεραίες ασχολούνται με το θέμα ... ένας φίλος δόκτορας στις κεραίες μου είπε ότι για να διαπιστώσω τα προβλήματα του πολωμένου σήματος στο wireless να στρίψω το laptop 90 μοίρες ... διαπίστωσα μεγάλη διαφορά τόσο στο σήμα όσο και στην υποστηριζόμενη ταχύτητα (ούτως ή άλλως αυτή που αναφέρει η κάρτα είναι εικονική) ...
είναι καλό λοιπόν να ελέγχετε ακόμα και την θέση του laptop / κεραίας κάρτας /οθόνης όταν είστε σε wireless ...

Ασε με τα μικροκύματα και τις παρεμβολές καθώς στις συχνότητες αυτές και στις αρμονικές τους οι παρεμβολές ρίχνουν το WiFi στα σκουπίδια ...

subliminal
11-05-07, 14:26
Ευχαριστω κυρίως για την παράθεση πηγών για περεταιρω μελετη. :) :oneup:

Παει καιρος που εκανα στο πανεπιστημιο antenna propagation και microwaves αλλα ειναι ευκαιρια να ριξω και εγω μια ματια για να τα θυμηθω μιας και φτασαμε πλεον στο να τα χρησιμοποιουμε κατα κόρον στην καθημερινη μας ζωη.

Να εισαι καλα φιλε CMS.

xaros
12-05-07, 14:30
Από http://www.dslreports.com/faq/tweaks/4._MTU :

For PPPoE, your MaxMTU should be no more than 1492 to allow space for the 8 byte PPPoE "wrapper," but again, experiment to find the optimal value. For PPPoE, the stakes are high: if you get your MTU wrong, you may not just be sub-optimal, things like UPLOADING or web pages may stall or not work at al.

ilsak
16-05-07, 11:05
Αντιγράφω το post μου από άλλο thread σχετικά με τις ρυθμίσεις wi-fi:

Καλημερα!

Δεν ξερω αν το καταφερε η On, αλλά επιτέλους χθες όλα έφτιαξαν. Δηλαδή:

Καταρχήν, για πρώτη φορά το speedtest.net μου έδειχνε από 7000/450 έως 9000/750 όλο το απόγευμα! Μπήκα στο router και από εκεί που συγχρόνιζε στα 17000 τώρα συγχρονίζει στα 12500/1023. Από nvidia, apple και microsoft κατέβαζα με download accelerator στα 1100 KB/s (δεν είχα ποτέ ξεπεράσει τα 400 KB/s). Στο myon πρώτη φορά μου έβγαλε τσεκ σε όλα (έφυγαν τα σφυράκια). Disconnects έχω πάνω από μία εβδομάδα να δω.

Μόνο από azureus η ταχύτητα είναι ακόμα χαμηλή, μολονότι βελτιώθηκε και αυτή, χθες μου έβγαζε down/up μέσο όρο στα 150/100 με ψηλότερες τιμές τα 200/118 (παλιά ο μέσος όρος ήταν στα 80/100 και οι παλιές ψηλότερες τιμές ήταν στα 150/115 περίπου).

Η τηλεόραση πλέον δεν κολλάει σχεδόν ποτέ.

Το θέμα είναι δεν ξέρω εάν έφτιαξε η On, ή αν πέτυχαν οι ρυθμίσεις που πέρασα στο tweakmaster:
Σύμφωνα με τα όσα είδα στο παρακάτω link πέρασα χθες τα settings 1492/255552.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=93736

To θέμα είναι ότι δεν θέλω να τα πειράξω για να δω πού οφείλεται η βελτίωση, γιατί χάρηκα τόσο πολύ χθες με το πώς πήγαιναν σφαίρα όλα.

subliminal
17-05-07, 01:04
Αν και τα settings σου ειναι λογικα, δεν νομιζω οτι ευθυνονται για την θεαματικη βελτιωση που βλεπεις. Ειδικα ο χρονισμος του router δεν μπορει να εχει καμια σχεση με τα settings για MTU και RWIN. Εξαλλου εγω εχω δοκιμασει διαφορους συνδιασμους (μετα απο πολυ ψαξιμο) και δεν εχω δει ΚΑΜΙΑ διαφορα. Μιλησα και με ενα ξαδερφο μου που χρονια κανει sysadmin δουλεια και μου ειπε οτι δεν μπορω να περιμενω θεαματικες διαφορες πειραζοντας αυτα τα setting. Απο την δικη μου εμπειρια συμφωνω απολυτα μαζι του. Βεβαια, υπαρχουν παιδια εδω μεσα που λενε οτι ειδαν πολυ μεγαλες διαφορες στο speedtest. Εγω απλα παραθετω την δικη μου εμπειρια.

Γνωμη μου παντως ειναι οτι η θεαματικη βελτιωση στην γραμμη σου οφειλεται σε αλλους παραγοντες και το οτι συνεπεσε με την αλλαγη στα settings ειναι απλα συμπτωση. Αφου ομως σου παιζει καλα, τοτε προτεινω να μην πειραξεις τιποτα!

If it ain't broken, dont't fix it! ;)

CMS
17-05-07, 11:23
Να συμφωνήσω με την πρώτη παρατήρηση του subliminal …. Σχετικά δηλαδή με τις μεταβολές του χρονισμού του router που φυσικά επιφέρουν μεταβολές στις ταχύτητες σύνδεσης ...

Για τις μεταβολές όμως στο TCP/IP στα MTU και TCP WINDOW Size είναι τελείως απαραίτητες για την εξυπηρέτηση των Mbps ειδικά πάνω από τα 4Mbps … Είναι θέμα μαθηματικών , καθώς οι πολλαπλασιασμοί που έχουμε αναφέρει παραπάνω ... ταχυτήτων (Mbps) και latencies (s) έχουν γινόμενα καθαρές χωρητικότητες Mbit οι οποίες αν δεν σπάσουν όπως πρέπει στα πακέτα ( λέγε με MTU) κι αν δεν αποθηκεύονται χωρίς ενδιάμεσους ελέγχους στο stack (λέγε με TCP WINDOW SIZE) ... πάπαλα το ADSL2+ … Κάποια στιγμή που είχα παίξει λίγο στις εξισώσεις τα Mbit πραγματικά ζητάγανε μεγαλύτερο stack … Το δε TCP WINDOW Size στα 128256 (με MTU 1492) είναι αρκετό για τα 10Mbps και τα latencies μεταξύ των δύο πηγών ... προσωπικά δεν είδα διαφορά με ρύθμιση MTU 1492 αντί 1500 (αντίστοιχα παίζει λίγο το TCP WINDOW SIZE) ...

BDP (bytes) = total_available_bandwidth (KBytes/sec) x round_trip_time (ms)

What does it all mean ? The TCP Window is a buffer that determines how much data can be transferred before the server stops and waits for acknowledgements of received packets. Throughput is in essence bound by the BDP. If the BDP (or RWIN) is lower than the product of the latency and available bandwidth, we can't fill the line since the client can't send acknowledgements back fast enough. A transmission can't exceed the (RWIN / latency) value, so The TCP Window (RWIN) needs to be large enough to fit the maximum_available_bandwidth x maximum_anticipaded_delay.

Να σημειώσω ότι πολλοί από εσάς χωρίς να το ξέρετε έχετε ήδη στο παρελθόν πειράξει τα TCP/IP settings … MTU και TCP WINDOW SIZE … όταν δηλαδή δίνατε σε κάποιο TWEAK ή άλλο προγραμματάκι Registry / Startup utility … εντολή για ADSL optimization, αυτό αμέσως πείραζε τις ρυθμίσεις αυτές ...

Να σημειώσω και κάτι άλλο... εκείνοι που πραγματικά είχαν διαφορές ταχύτητας στο UTP και στο WiFi και δεν είχαν κάνει τις ρυθμίσεις στο TCP/IP αμέσως θα είδαν διαφορά με τις αλλαγές ... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΜΟΝΟ ΑΥΤΕΣ ...

Οι παρεμβολές κάθε φύσης ασύρματου δικτύου με αρμονικές στο πεδίο MHz του WiFi είναι δυνατόν να τσακίσουν το WiFi … ειδικά για τις πηγές μικροκυμάτων (φούρνοι, ειδικής φύσεως πομποί κτλ) ακόμα και από το διπλανό διαμέρισμα επιφέρουν δραματικές επιπτώσεις στο WiFi … Υποτίθεται ότι στο 802.11n έχει γίνει δουλειά ειδικά στο θέμα των συχνοτήτων και παρεμβολών ακριβώς για να στηριχθούν ακόμα ψηλότερες ταχύτητες ...

Είναι δεδομένο ότι θα πρέπει εκείνοι που παρατηρούν κακή λειτουργία του WiFi να παίξουν με αλλαγή καναλιών και στον router αλλά και στην κάρτα τους ταυτόχρονα ... Υποθέτω φυσικά ότι έχετε κατεβάσει τους τελευταίους drivers για τις κάρτες πριν από κάθε αλλαγή settings της κάρτας ...

Είναι δεδομένο επίσης ότι με αλλαγή θέσης του router και του computer ή και αλλαγή ακόμα του προσανατολισμού των κεραιών router και computer (αν έχετε laptop η αλλαγή γίνεται με στροφή κατά 90 μοίρες) μπορείτε να δείτε μεταβολές καθώς το σήμα είναι πολωμένο ...

Να σημειώσω ότι αναφέρονται προβλήματα ακόμα και στην κατασκευή των καρτών wireless 802.11b/g ... είναι ενδεικτική πληθώρα προβλημάτων όπου το 802.11g ακόμα κι αν το έκανες force λειτουργία δεν λειτουργούσε ... Η λύση φυσικά είναι να δοκιμάσετε να σκατζάρετε την κάρτα με μία άλλη για να δείτε διαφορά ...

Ο γράφων στην θέση εργασίας του αδίκως πολεμούσε επί μέρες να ρυθμίσει μία κάρτα wireless είτε στα κανάλια είτε σε άλλη ρύθμιση ... μόλις την άλλαξε ... τον είδε και πάλι ο ΘΕΟΣ ... (λέγε με wireless router / access point κτλ κτλ …)

Και υπάρχουν και μερικές άλλες ρυθμίσεις στο TCP/IP και 802.11g που επιφέρουν αλλαγές ... θα τις δούμε εν καιρώ ...

Κουράγιο με το WiFi και το 802.11g, ADSL2+ ...

Αν τολμήσω να καλαμπουρίσω με τον αγωνιστικό στίχο του ΜΙΚΗ ...

"Λίγο ακόμα να σηκωθούμε λίγο ψηλότερα λίγο ψηλότερα ..."

CMS
04-07-07, 13:38
Επειδή κάποιοι ρωτούν ή έχουν επιστημονικές ανησυχίες και δεν κοιμούνται τα βράδυα :p, η θεώρηση του MTU και ο υπολογισμός του RWIN είναι σχετικά απλοί ...

Αν θεωρήσουμε δεδομένο ότι το TCP size για μετaδόσεις PPPoE είναι 1460 ...λόγω τούτου και του header τελικά το MTU συστήνεται να είναι 1492 (και με 1500 πάντως σε μένα δουλεύει μια χαρά).

Σημειωτέον ότι αν θέλετε πραγματικά να διαπιστώσετε ότι ο πάροχός σας (όπως όλοι «κόβουν» τα πακέτα μετάδοσης στον αριθμό αυτό ακόμα κι αν εσείς μπορείτε να στείλετε μεγαλύτερα πακέτα) μπορείτε να πληκτρολογήσετε « ping -f -l 1472 www.dslreports.com « και μετά μειώστε κατά 10 το 1472 μέχρι να σταματήσετε να παίρνετε το λάθος μήνυμα ότι το “"packet needs to be fragmented". Μόλις σταματήσετε να παίρνετε το μήνυμα λάθους αυξάνετε κατά 1 μέχρι είστε 1 μονάδα μακριά από το μήνυμα του λάθους ... Στο νούμερο αυτό αν προσθέσετε το 28 λόγω του IP header παίρνετε το περίφημο MTU max size … Αν π.χ. περάσετε κατευθείαν με το ping χωρίς λάθος τότε έχετε ήδη τελειώσει διότι 1472 + 28 = 1500 και αυτό είναι το MTU max size που πρέπει να δώσετε στο TWEAK settings …


Για τον υπολογισμό του RWIN τώρα ...

Παίρνετε την μέση τιμή του latency (εδώ για την ΟΝ , ίσως να είναι λίγο δύσκολο το πράγμα ... ) ...

Αν είναι π.χ. 87 το πολλαπλασιάζετε με 1,5 (87 * 1.5) = 130.5

Το αποτέλεσμα αυτό πρέπει να πολλαπλασιαστεί με την ταχύτητά σας π.χ. 10000 kbps …

130.5 * 10000 = 1305000

Διαιρείτε αυτό με το 8 (μην πετάξετε τα μισά στην θάλασσα!) ... και έτσι έχουμε 1305000 / 8 = 163125 ...

Επειδή το νουμεράκι σας αυτό πρέπει να είναι πολλαπλάσιο του 1460 στις περισσότερες περιπτώσεις ... διαιρούμε με αυτό ... άρα ... 163125 / 1460 = 111.73

Στρογγυλοποιούμε στον επόμενο ακέραιο ήτοι 112 και πολλαπλασιάζουμε με το 1460 ...

Εχουμε 1460 * 112 = 163520

Συνεπώς πρέπει να ρυθμίσουμε RWIN στην περίπτωση αυτή 163520 ...

Η αλήθεια είναι ότι σε μένα οι ρυθμίσεις πάντως για MTU 1500 και RWIN (TCP window size ) στα 128256 παίξανε μια χαρά και το WiFi απογειώθηκε ...

m.basilis
21-08-07, 23:42
Παιδια κυριολεκτικα απογειωθηκε.Εγω απο 10000 περιπου ενσυρματο εφτασε στα 6000:evil:
Παλια επαιζα στα 3000-3500 μαχ.

mousse
08-11-07, 01:03
πανω κατω καταλαβα τι πρεπει να κανω. κατεβασα το tweaker master και εδωσα ΜΤU 1500 και RWIN 128480, αλλα απ'οτι καταλαβα αυτες οι ρυθμισεις δεν ειναι σωστες μια και το downloading αυρματα παραμενει στα 350 KB/sec, ενω ενσυρματα στα 15000 KB/sec.

θα ηθελα να ρωτησω μηπως καπιος ξερει να μου πει ποιες ειναι οι ιδανικες ρυθμισεις για forthnet 2play.



εδω ειναι ενα post που ειχα κανει με το προβλημα μου, και ενας φιλος με παραθεσε στο δικο σας topic.

εχω το linksys wag200g με frothnet 2play. συνδεομαι συνηθως με ταχυτητες 15000 με 19000
αυτη την στιγμη εχω ταχητητα 15000.
το προβλημα ειναι οτι οταν κατεβαζω wirless (εγω τεστ speed κανω κατεβαζωντας το itunes) η ταχυτητα ειναι 350 - 400 το πολυ. αλλα οταν το κατεβαζω με την ethernet η ταχυτητα ειναι 1500.
τη φταιει? γιατι ασυρματα εχω τοση χαμηλη ταχητητα? το linksys που εχω ειναι adsl2+ και υποστηριζει ασυρματες ταχυτητες νομιζω εως 54 σωστα?
και θα ηθελα να μου πειτε τι να κανω για να εχω υψηλες ταχυτητες και wireless

αυτες ειναι μερικες ρυθμησεις που εχω.
Wireless Network Mode: mixed
Wireless Network Name (SSID):
Wireless Channel: 11 - 2,462 Ghz
Wireless SSID Broadcast: Enable

Security Mode: WPA personal
Authentication Type: Auto
Control TX Rate: Auto
Beacon Interval: 100
DTIM Interval: 1

CMS
08-11-07, 01:24
πανω κατω καταλαβα τι πρεπει να κανω. κατεβασα το tweaker master και εδωσα ΜΤU 1500 και RWIN 128480, αλλα απ'οτι καταλαβα αυτες οι ρυθμισεις δεν ειναι σωστες μια και το downloading αυρματα παραμενει στα 350 KB/sec, ενω ενσυρματα στα 15000 KB/sec.

θα ηθελα να ρωτησω μηπως καπιος ξερει να μου πει ποιες ειναι οι ιδανικες ρυθμισεις για forthnet 2play.



εδω ειναι ενα post που ειχα κανει με το προβλημα μου, και ενας φιλος με παραθεσε στο δικο σας topic.

εχω το linksys wag200g με frothnet 2play. συνδεομαι συνηθως με ταχυτητες 15000 με 19000
αυτη την στιγμη εχω ταχητητα 15000.
το προβλημα ειναι οτι οταν κατεβαζω wirless (εγω τεστ speed κανω κατεβαζωντας το itunes) η ταχυτητα ειναι 350 - 400 το πολυ. αλλα οταν το κατεβαζω με την ethernet η ταχυτητα ειναι 1500.
τη φταιει? γιατι ασυρματα εχω τοση χαμηλη ταχητητα? το linksys που εχω ειναι adsl2+ και υποστηριζει ασυρματες ταχυτητες νομιζω εως 54 σωστα?
και θα ηθελα να μου πειτε τι να κανω για να εχω υψηλες ταχυτητες και wireless

αυτες ειναι μερικες ρυθμησεις που εχω.
Wireless Network Mode: mixed
Wireless Network Name (SSID):
Wireless Channel: 11 - 2,462 Ghz
Wireless SSID Broadcast: Enable

Security Mode: WPA personal
Authentication Type: Auto
Control TX Rate: Auto
Beacon Interval: 100
DTIM Interval: 1

Δοκίμασε MTU ...1492
RWIN ... 254100 ...

Αλλαξε κανάλι μετάδοσης σε router και PC...

Δοκίμασε να αλλάξεις θέση στην κεραία της κάρτας του C ή οθόνης laptop...

και τα ξαναλέμε ...αν χρειάζεται ...

mousse
08-11-07, 02:14
Δοκίμασε MTU ...1492
RWIN ... 254100 ...

Αλλαξε κανάλι μετάδοσης σε router και PC...

Δοκίμασε να αλλάξεις θέση στην κεραία της κάρτας του C ή οθόνης laptop...

και τα ξαναλέμε ...αν χρειάζεται ...

μεχρι να φτασω στο topic σου ειχα κανει πολλες αλλαγες.
καναλια, drivers, εκανα βολτες στο μπαλκονι με το laptop, mode, ασφαλεια.
και απο αυτο το topic http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=69192&page=56 με παρέπεμψαν εδω.


τελικα πριν μου προτεινεις τις τιμες, εκανα μια δοκιμη με το wizard του προγραμματος που προτεινες και εφτιαξε :oneup:
τωρα μια και δουλευει λεω να το αφησω οπως εχει. εχω ιδιες ταχυτητες downloading ασυρματα και ενσυρματα.
απλα θα κρατησω τις τιμες που μου εδωσες μια και το tweakermaster δεν ειναι free, και θα προσπαθησω να περασω τιε τιμες απο την registry μελλοντικα.

παντως θα ηθελα να σε ευχαριστησω πολυ για την δουλεια που κανεις σε αυτο το topic.
εγω εψαξα και σε αλλα forums αλλα εισαι ο μοναδικος που εδωσε λυση και ειναι σχετικος πραγματικα με το θεμα. :respekt:

απλα θα ηθελα να ρωτησω αν ξερεις, αυτο ειναι "προβλημα" μονο των win xp? φανταζομαι στα win vista δεν θα υπαρχει αυτη η διαφορα.

CMS
08-11-07, 11:59
απλα θα ηθελα να ρωτησω αν ξερεις, αυτο ειναι "προβλημα" μονο των win xp? φανταζομαι στα win vista δεν θα υπαρχει αυτη η διαφορα.

καλή συνέχεια λοιπόν ... δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με VISTA ,..

γενικώς ένα νέο λειτουργικό το εγκαθιστώ αρκετό καιρό μετά σε PC και laptop ... γιατί φοβάμαι την ταλαιπωρία με ειδικό software που έχω αλλά και μερικές κάρτες που χρησιμοποιώ για τις εργασίες μου των οποίων φοβάμαι πάντα το πέρασμα σε νέους drivers ...

Black_Cloud
14-11-07, 17:17
Μια ερωτηση πανω σε αυτα που γραφετε.
Αυτες οι ρυθμισεις βοηθανε μονο στην απογειωση του wireless για να πιασεις καλυτερο download και upload ή κανουν και πιο γρηγορη μεταφορα δεδομενων σε wireless δικτυο. Το ρωταω αυτο διοτι εχω ενα linksys wag200 και εχω συνδεσει ενα desktop με καλωδιο ethernet και ενα acer5920g laptop με wireless. Ενω ακομα και το laptop με wireless κατευαζει με 400kbps και κατι (μιλαω για 4mbit συνδεση απο HOL) οταν θελω να κανω μεταφορα δεδομενων απο το ενα pc στο αλλο μεσω τοπικου δικτυου ειναι υπερβολικα αργο. Παρα πολυ αργο που τα μεγαλα αρχεια π.χ.4gb ουτε καν τα μεταφερει και πολλες φορες κολλαει κατα την μεταφορα. Να αναφερω οτι το laptop εχει Vista ενω το desktop εχει winXP sp2. Θα με βοηθησουν σε κατι οι παραπανω ρυθμισεις ή ειμαι τελειως ???:offtopic::offtopic:
Ευχαριστω πολυ!!!

mulopotamitis
10-01-08, 23:19
εγω εχω λειτουργικο συστημα windows vista και εχω κατεβασει το tweakmaster, εχω ταχυτητα 15227/1023. Να πειραξω τις τιμες MTU/TCP η' να αφησω τις default των windows? και αν ειναι να τις πειραξω τι τιμες πρεπει να βαλω στο MTU/TCP για να μου δουλευει οσο γινετε σωστα το ασυρματο δικτυο??

nnn
10-01-08, 23:23
Στα Vista μην πειράξεις τίποτα, κάνουν ωραιότατο optimize από μόνα τους.

mulopotamitis
10-01-08, 23:52
α ναι? γιατι τα πειραξα ηδη, να το γυρισω στις default ρυθμισεις η' εκανα λακαμια?

nnn
11-01-08, 00:54
Γύρισε τα στις default.

mulopotamitis
11-01-08, 01:07
να κανω αλλη μια ερωτηση και sorry αν ειμαι σε λαθος thread, αλλα ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος συνδεσης του υπολογιστη με το μοντεμ, το ασυρματο η' μεσω καλωδιου ethernet? Και αν ειναι ο ενσυρματος καλυτερος εχει μεγαλη αποκλυση απο τον ασυρματο?
Thnx για τις πληροφοριες σας παιδια!

nnn
11-01-08, 01:08
Αν σε εξυπηρετεί πρακτικά ο ενσύρματος φυσικά.

mulopotamitis
11-01-08, 01:12
οκ ευχαριστω πολυ!

Meraklis
07-02-08, 23:25
Kαλησπερα
Εχω το Linksys WAG200G, το προβλημα ειναι εχω περιπου 4 φορες μικροτερη ταχυτητα download οταν συνδεω το router ασυρματα απο οταν το εχω με ethernet. Για παραδειγμα οταν κατεβαζω αρχειο απο το rapidshare κατεβαινει με 150-200ΚΒ/sec ενω οταν το συνδεω με ethernet κατεβαινει με 800-850ΚΒ/sec.
Εκανα αυτο που λεει στο post 16 αλλα δεν ειδα καποια διαφορα
Εχετε να προτεινετε και κατι αλλο
Ευχαριστω

manosdoc
08-02-08, 22:11
Kαλησπερα
Εχω το Linksys WAG200G, το προβλημα ειναι εχω περιπου 4 φορες μικροτερη ταχυτητα download οταν συνδεω το router ασυρματα απο οταν το εχω με ethernet. Για παραδειγμα οταν κατεβαζω αρχειο απο το rapidshare κατεβαινει με 150-200ΚΒ/sec ενω οταν το συνδεω με ethernet κατεβαινει με 800-850ΚΒ/sec.
Εκανα αυτο που λεει στο post 16 αλλα δεν ειδα καποια διαφορα
Εχετε να προτεινετε και κατι αλλο
Ευχαριστω

Vista !:)

neoplan
09-02-08, 01:04
Kαλησπερα
Εχω το Linksys WAG200G, το προβλημα ειναι εχω περιπου 4 φορες μικροτερη ταχυτητα download οταν συνδεω το router ασυρματα απο οταν το εχω με ethernet. Για παραδειγμα οταν κατεβαζω αρχειο απο το rapidshare κατεβαινει με 150-200ΚΒ/sec ενω οταν το συνδεω με ethernet κατεβαινει με 800-850ΚΒ/sec.
Εκανα αυτο που λεει στο post 16 αλλα δεν ειδα καποια διαφορα
Εχετε να προτεινετε και κατι αλλο
Ευχαριστω

Εγώ συνέδεα το fritz με usb και έπιανε 10-15kB ενώ με LAN πέταγε. Τρέχα βρες...

Meraklis
15-02-08, 13:38
Vista !:)

Λύση για τα XP δεν υπάρχει;

@ ADSLgr.com All rights reserved.