PDA

Επιστροφή στο Forum : Καινούριο Laptop για Windows XP ~ Τι να προσέξω;



georgep800
03-06-16, 10:01
Καλημέρα,
Θέλω να πάρω ένα νέο laptop στο οποίο θα του βάλω απαραίτητα Windows XP SP3 μιας και εξειδικευμένα προγράμματα πάνω στην δουλειά μου λειτουργούν μονάχα σε αυτό.
Υπάρχει κάτι βασικό που θα πρέπει να προσέξω στην αγορά του; Ξέρω ότι δεν θα βρω drivers για το μηχάνημα, παρόλα αυτά όμως η εγκατάσταση και η λειτουργία του λειτουργικού θα μπορέσει να γίνει κανονικά; Εννοώ τα Windows XP σε ένα καινούριο μηχάνημα.

Επίσης τα χαρακτηριστικά που θέλω να έχει το laptop είναι 4GB Ram και διπύρηνος επεξεργαστής. Κάποια συγκεκριμένη πρόταση; Ή να πάρω ένα οποιοδήποτε με αυτά τα χαρακτηριστικά;
Thanks!

mike_
03-06-16, 10:37
Αν ψάξεις για κανένα refurbished σε αξιοπρεπή κατάσταση με core2duo cpu, 4gb ram, του βάλεις έναν ssd, του αλλάξεις μπαταρία (αν απαιτείται) και του κάνεις και έναν καλό καθαρισμό (αν δεν έχει γίνει), δεν λύνεις το θέμα με τους drivers;

georgep800
03-06-16, 10:56
Αν ψάξεις για κανένα refurbished σε αξιοπρεπή κατάσταση με core2duo cpu, 4gb ram, του βάλεις έναν ssd, του αλλάξεις μπαταρία (αν απαιτείται) και του κάνεις και έναν καλό καθαρισμό (αν δεν έχει γίνει), δεν λύνεις το θέμα με τους drivers;

Ο βασικότερος λόγος είναι ότι σε μεγάλο μέρος του μηχανήματος θα επιδοτηθεί απο την εταιρία που δουλεύω και αναγκαστικά πρέπει να είναι καινούριο.

Οπότε το θέμα είναι το εξής. Πρακτικό θέμα με τους drivers θα έχω αν πάρω σαν δεδομένο ότι δίκτυο θα έχω με εξωτερική κάρτα wifi; Τα άλλα περιφερειακά μπορεί να μην λειτουργούν(ενσωματωμένη κάμερα/card reader κτλ), όμως το λειτουργικό θα τρέχει κανονικά; Μου διαφεύγει κάτι;

mike_
03-06-16, 11:11
Αν δεν βρεις drivers για usb πως θα συνδέσεις την εξωτερική κάρτα;

pan05
03-06-16, 11:14
Εφόσον δεν έχεις το μηχάνημα, δεν μπορείς να ξέρεις από τώρα τι θα παίζει και τι όχι.

Αγοράζεις ένα μηχάνημα με μοντέρνο λειτουργικό και χρησιμοποιείς το VirtualBox (https://www.virtualbox.org) για να φτιάξεις εικονικό μηχάνημα μέσα σε αυτό με τα Windows XP εφόσον σου χρειάζονται.

georgep800
03-06-16, 11:23
Αν δεν βρεις drivers για usb πως θα συνδέσεις την εξωτερική κάρτα;

Εννοείς ότι δεδομένου driver της μητρικής δεν θα έχω να εγκαταστήσω, δεν θα μπορώ να λειτουργήσω και της USB, σωστά;


Εφόσον δεν έχεις το μηχάνημα, δεν μπορείς να ξέρεις από τώρα τι θα παίζει και τι όχι.

Αγοράζεις ένα μηχάνημα με μοντέρνο λειτουργικό και χρησιμοποιείς το VirtualBox (https://www.virtualbox.org) για να φτιάξεις εικονικό μηχάνημα μέσα σε αυτό με τα Windows XP εφόσον σου χρειάζονται.

Έχω δοκιμάσει και αυτή την λύση(έχω εγκαταστήσει το vm workstation), την έχω απορρίψει όμως λόγω το αρκετών προβλημάτων που παρουσιάζει λόγο της πολυπλοκότητας της εφαρμογής που τρέχω.

sdikr
03-06-16, 11:31
Ο βασικότερος λόγος είναι ότι σε μεγάλο μέρος του μηχανήματος θα επιδοτηθεί απο την εταιρία που δουλεύω και αναγκαστικά πρέπει να είναι καινούριο.

Οπότε το θέμα είναι το εξής. Πρακτικό θέμα με τους drivers θα έχω αν πάρω σαν δεδομένο ότι δίκτυο θα έχω με εξωτερική κάρτα wifi; Τα άλλα περιφερειακά μπορεί να μην λειτουργούν(ενσωματωμένη κάμερα/card reader κτλ), όμως το λειτουργικό θα τρέχει κανονικά; Μου διαφεύγει κάτι;

Είναι λίγο δύσκολο να στο απαντήσει κάποιος αυτό, τουλάχιστον μέχρι 2ης ή και 3ης γενιάς Ι3,Ι5 δεν θα έχεις κάποιο σοβαρό θέμα εκτός του να μην έχει υποστήριξη για legacy bios το μηχάνημα.

georgep800
03-06-16, 12:30
Είναι λίγο δύσκολο να στο απαντήσει κάποιος αυτό, τουλάχιστον μέχρι 2ης ή και 3ης γενιάς Ι3,Ι5 δεν θα έχεις κάποιο σοβαρό θέμα εκτός του να μην έχει υποστήριξη για legacy bios το μηχάνημα.

Δηλαδή με ένα τέτοιο μηχάνημα θα μπορώ τουλάχιστον να τρέξω τα ΧΡ και να λειτουργήσω touchpad, πληκτρολόγιο και USB; Τα βασικά δηλαδή; Όπως ανέφερες κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με βεβαιότητα, πράγμα λογικό, όμως υφίσταται κάτι τέτοιο; Να πάρω μήπως κάτι σαν το LENOVO B50-80 80LT00FSPB που ανήκει στα μηχανήματα που αναφέρεις μήπως και κάνω με αυτό την δουλειά μου; Ή είναι το ρίσκο πάνω κάτω το ίδιο με το αν πάρω κάποιο διπύρηνο ή κάποιο τετραπύρηνο;

sdikr
03-06-16, 12:34
Δηλαδή με ένα τέτοιο μηχάνημα θα μπορώ τουλάχιστον να τρέξω τα ΧΡ και να λειτουργήσω touchpad, πληκτρολόγιο και USB; Τα βασικά δηλαδή; Όπως ανέφερες κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με βεβαιότητα, πράγμα λογικό, όμως υφίσταται κάτι τέτοιο; Να πάρω μήπως κάτι σαν το LENOVO B50-80 80LT00FSPB που ανήκει στα μηχανήματα που αναφέρεις μήπως και κάνω με αυτό την δουλειά μου; Ή είναι το ρίσκο πάνω κάτω το ίδιο με το αν πάρω κάποιο διπύρηνο ή κάποιο τετραπύρηνο;

Αυτός είναι 4ης γενιάς, δεν σου έχω απάντηση, σε γενικές γραμμές πάντως usb, touchpad δουλεύουν

georgep800
03-06-16, 13:06
Αυτός είναι 4ης γενιάς, δεν σου έχω απάντηση, σε γενικές γραμμές πάντως usb, touchpad δουλεύουν

Οκ, κατάλαβα! Κάτι τελευταίο. Για το ASUS X540SA-XX005D έχεις άποψη; Είναι φθηνότερο και με καλύβει ως αναφορά τα χαρακτηριστικά του. Να πάρω το ρίσκο με αυτό;

sdikr
03-06-16, 13:20
Οκ, κατάλαβα! Κάτι τελευταίο. Για το ASUS X540SA-XX005D έχεις άποψη; Είναι φθηνότερο και με καλύβει ως αναφορά τα χαρακτηριστικά του. Να πάρω το ρίσκο με αυτό;

Αυτός δυστυχώς δεν έχει οδηγούς για κάρτα γραφικών, απο τα λίγα που είδα

iakoboss7
03-06-16, 13:22
ασχετα απο μηχάνημα δες αυτο παντως, σαν εντελως ολοκληρωμένο iso ισως κατσει καλυτερα στα πιο συγχρονα μηχανηματα. http://www.ryanvm.net/forum/viewtopic.php?t=10321&postdays=0&postorder=asc&start=0

georgep800
03-06-16, 13:31
Αυτός δυστυχώς δεν έχει οδηγούς για κάρτα γραφικών, απο τα λίγα που είδα

Εννοείς για τα ΧΡ ή γενικά;


ασχετα απο μηχάνημα δες αυτο παντως, σαν εντελως ολοκληρωμένο iso ισως κατσει καλυτερα στα πιο συγχρονα μηχανηματα. http://www.ryanvm.net/forum/viewtopic.php?t=10321&postdays=0&postorder=asc&start=0

Χμμμ ενδιαφέρον φαίνεται!!

sdikr
03-06-16, 13:33
Εννοείς για τα ΧΡ ή γενικά;



Χμμμ ενδιαφέρον φαίνεται!!

Για xp και για vista δεν έχει οδηγούς η intel, έχει απο 7 και πάνω

georgep800
03-06-16, 13:37
Για xp και για vista δεν έχει οδηγούς η intel, έχει απο 7 και πάνω

Αυτό όμως δεν ισχύει και για όλα τα άλλα νεότερα μηχανήματα; Όταν ανέφερες πιο πάνω για τα "2ης ή και 3ης γενιάς Ι3,Ι5", εννοούσες ότι για κάποια απο αυτά υπάρχουν drivers για την κάρτα γραφικων;

sdikr
03-06-16, 13:45
Αυτό όμως δεν ισχύει και για όλα τα άλλα νεότερα μηχανήματα; Όταν ανέφερες πιο πάνω για τα "2ης ή και 3ης γενιάς Ι3,Ι5", εννοούσες ότι για κάποια απο αυτά υπάρχουν drivers για την κάρτα γραφικων;

Για 2η γενιά πχ υπάρχουν (https://downloadcenter.intel.com/product/53422/Intel-Core-i3-2100-Processor-3M-Cache-3-10-GHz-), ανάλογα θα πρέπει να ψάξεις και για τα υπόλοιπα

iakoboss7
03-06-16, 13:52
και για 3η γενια

pan05
03-06-16, 13:57
Έχω δοκιμάσει και αυτή την λύση(έχω εγκαταστήσει το vm workstation), την έχω απορρίψει όμως λόγω το αρκετών προβλημάτων που παρουσιάζει λόγο της πολυπλοκότητας της εφαρμογής που τρέχω.

Το είχες στήσει σωστά; Είχες χρησιμοποιήσει τη σωστή αρχιτεκτονική των XP που χρειάζεσαι (x86/x64); Έχεις εγκαταστήσει τα VMware Tools στο Guest; Από τη στιγμή που το VM έχει στηθεί σωστά δεν βρίσκω λόγο να μην παίζει κάτι που θα έπαιζε και σε ένα απλό μηχάνημα (2 cores, 4 gb RAM) όπως αυτό που ψάχνεις.

iakoboss7
03-06-16, 13:59
το μοναδικο λαπτοπ που βρηκα στο σκρουτζ https://www.skroutz.gr/s/4701998/Toshiba-Satellite-Pro-A50-A-10K-i3-3120M-4GB-500GB.html με 3ης γενιας (2ης δεν βρηκα).

georgep800
03-06-16, 15:10
Για 2η γενιά πχ υπάρχουν (https://downloadcenter.intel.com/product/53422/Intel-Core-i3-2100-Processor-3M-Cache-3-10-GHz-), ανάλογα θα πρέπει να ψάξεις και για τα υπόλοιπα

Χμμ κατάλαβα. Πάντως πρακτικά αν δεν βάλω τον driver της καρτας γραφικών απλά δεν θα μπορώ να αυξήσω την ανάλυση, έτσι; Κατα άλλα θα λειτουργεί, σωστά;


Το είχες στήσει σωστά; Είχες χρησιμοποιήσει τη σωστή αρχιτεκτονική των XP που χρειάζεσαι (x86/x64); Έχεις εγκαταστήσει τα VMware Tools στο Guest; Από τη στιγμή που το VM έχει στηθεί σωστά δεν βρίσκω λόγο να μην παίζει κάτι που θα έπαιζε και σε ένα απλό μηχάνημα (2 cores, 4 gb RAM) όπως αυτό που ψάχνεις.

Ναι, σωστά έχει στηθεί, δεν ειναι εκεί το θέμα. Το πρόβλημα βρίσκεται όταν είμαι στο VM και τρέχω τα εξειδικευμένα προγράμματα. Η RAM φθάνει στο όριο και κολλάνε τα πάντα!!


το μοναδικο λαπτοπ που βρηκα στο σκρουτζ https://www.skroutz.gr/s/4701998/Toshiba-Satellite-Pro-A50-A-10K-i3-3120M-4GB-500GB.html με 3ης γενιας (2ης δεν βρηκα).

Σαν χαρακτηριστικά μου κάνει! Σαν τιμή όμως ξεφεύγει!!

sdikr
03-06-16, 15:18
Χμμ κατάλαβα. Πάντως πρακτικά αν δεν βάλω τον driver της καρτας γραφικών απλά δεν θα μπορώ να αυξήσω την ανάλυση, έτσι; Κατα άλλα θα λειτουργεί, σωστά;



Ναι, σωστά έχει στηθεί, δεν ειναι εκεί το θέμα. Το πρόβλημα βρίσκεται όταν είμαι στο VM και τρέχω τα εξειδικευμένα προγράμματα. Η RAM φθάνει στο όριο και κολλάνε τα πάντα!!



Σαν χαρακτηριστικά μου κάνει! Σαν τιμή όμως ξεφεύγει!!

Δεν είναι τόσο απλό, αν το πρόγραμμα για κάποιο λόγο ψάχνει directx θα έχεις θέμα,

georgep800
03-06-16, 16:02
Δεν είναι τόσο απλό, αν το πρόγραμμα για κάποιο λόγο ψάχνει directx θα έχεις θέμα,


Χμμμ τωρα κατάλαβα!

Κάτι το οποίο εχω κάνει και ίσως απαντάει σε αυτό. Σε windows 7 με κανονικά στημένο το σύστημα(drivers κτλ), εγκατέστησα εικονική μηχανή και πάνω σσε αυτή τα ΧΡ. χωρίς να περάσω τίποτε άλλο(drivers) εγκατέστησα το πρόγραμμα το οποίο και τρέχει κανονικά. Να πάρω σαν δεδομένο ότι δεν ψάχνει directx; Και στο καινούριο σύστημα ίδια συμπεριφορά δεν θα εχει;

sdikr
03-06-16, 16:11
Χμμμ τωρα κατάλαβα!

Κάτι το οποίο εχω κάνει και ίσως απαντάει σε αυτό. Σε windows 7 με κανονικά στημένο το σύστημα(drivers κτλ), εγκατέστησα εικονική μηχανή και πάνω σσε αυτή τα ΧΡ. χωρίς να περάσω τίποτε άλλο(drivers) εγκατέστησα το πρόγραμμα το οποίο και τρέχει κανονικά. Να πάρω σαν δεδομένο ότι δεν ψάχνει directx; Και στο καινούριο σύστημα ίδια συμπεριφορά δεν θα εχει;

Οχι, εκεί περνάει μέσω του vm drivers για κάρτα που έχουν τα xp, δεν έχεις 3d μεν αλλά υπάρχει κανονικά υποστήριξη για τα 2d

rc31
03-06-16, 18:52
Σε καινούριο λάπτοπ τά ΧΡ δέν θά βρουν αρκετά περιφερειακά και όσα βρουν θά τα δουλεύουν σε legacy mode με αποτέλεσμα να μην παίζουν σωστά άρα μπορεί να έχεις θέματα καί με τήν εφαρμογή που αναφέρεις

Πρόταση αγόρασε refurbished laptop από κατάστημα έτοιμο με XP όποτε θα έχεις και απόδειξη /τιμολογιο και εγγύηση και θα είσαι σίγουρος ότι θα παίζει σωστά στα ΧΡ.

georgep800
09-06-16, 15:29
Τελικά μετά απο αρκετή σκέψη κατέληξα να πάρω νεο 2ης ή 3ης γενιάς όπως αναφέρθηκε ώστε να εξαλείψω το θέμα ασυμβατότητας. Οπότε μερικέ απορίες ακόμα:


Για 2η γενιά πχ υπάρχουν (https://downloadcenter.intel.com/product/53422/Intel-Core-i3-2100-Processor-3M-Cache-3-10-GHz-), ανάλογα θα πρέπει να ψάξεις και για τα υπόλοιπα

Απ' ότι βλέπω έχεις κάνει αναζήτηση με βάση τον επεξεργαστή. Έτσι θα πρέπει να αναζητώ, με βάση τον επεξεργαστή του μηχανήματος;


το μοναδικο λαπτοπ που βρηκα στο σκρουτζ https://www.skroutz.gr/s/4701998/Toshiba-Satellite-Pro-A50-A-10K-i3-3120M-4GB-500GB.html με 3ης γενιας (2ης δεν βρηκα).

Πως κατάφερες να καταλήξεις σε αυτό το μηχάνημα; Τι κοιτούσες στο κάθε μηχάνημα και με βάση αυτό αναζητούσες αν υπάρχουν drivers; Ρωτάω για να αναζητήσω ανάλογα.


Πρόταση αγόρασε refurbished laptop από κατάστημα έτοιμο με XP όποτε θα έχεις και απόδειξη /τιμολογιο και εγγύηση και θα είσαι σίγουρος ότι θα παίζει σωστά στα ΧΡ.

Πονεμένη ιστορία τα refurbished... Φίλος πήρε "stock" μηχάνημα και αποδείχτηκε ανακατασκευασμένο! Τώρα βλέπω ότι τα ίδια μηχανήματα βαπτίστηκαν(!!!) "εκθεσιακά/expo" για να δικαιολογήσουν την φθορά απο την χρήση. Θα μου πεις έπεσες στην περίπτωση, βρες κάποιον αξιόπιστο. Και το ερώτημα είναι το εξής. Πόση αξιοπιστία μπορεί να σου εμπνέει ένα μεταχειρισμένο, που έχει ανακατασκευαστεί και λειτουργεί κανονικά; Γιατί υπάρχει και το ενδεχόμενο να είχα κάψει πχ κάρτα γραφικών και να επισκευάστηκε(προσωρινά!?!?).

iakoboss7
09-06-16, 17:09
κατεληξα διοτι ειναι το μοναδικο με 3ης γενιας iχ...

georgep800
09-06-16, 18:46
κατεληξα διοτι ειναι το μοναδικο με 3ης γενιας iχ...


Ωραία, και την γενιά ενός i3 πως την καταλαβαίνεις; Πρέπει να αναζητήσεις ξεχωριστά ή για παράδειγμα ο κωδικός(στην προκειμένη περίπτωση 3120M) το προσδιορίζει;

sdikr
09-06-16, 19:24
Ωραία, και την γενιά ενός i3 πως την καταλαβαίνεις; Πρέπει να αναζητήσεις ξεχωριστά ή για παράδειγμα ο κωδικός(στην προκειμένη περίπτωση 3120M) το προσδιορίζει;

Σε γενικές γραμμές η intel είναι εύκολη στην μαντεψιά, πχ το 2 στην αρχή σημαίνει 2 γενιά, 3 3η κλπ

Ναι ψάχνεις στην intel να δείς αν έχει οδηγούς για xp, πάντα φυσικά εφόσον το φορητό δεν έχει κάποια άλλη κάρτα γραφικών

jakjak
18-06-16, 22:07
εγω εχω ενα lenovo g780 με i3 επεξεργαστη .
εχω χωρισει τον σκληρο στα 3 και εχω βαλει win xp , win7 , win8 !
οταν ανοιγει μου λεει με ποια win θελω να ξεκινησει .
ολα παιζουν κανονικα εκτος απο την καρτα γραφικων στα xp . εκει παιζει μονο με τα ενσωματωμενα της μητρικης και δεν αναγνωριζει την καρτα .

@ ADSLgr.com All rights reserved.