PDA

Επιστροφή στο Forum : VDSL στο Πανόραμα Βούλας.



NikosLawyer
05-06-16, 03:30
Καλημερα σας. Παραθετω στατς απο το ρουτερ μου και θελω μια εκτιμηση καθως εχω εκνευριστει απο την ανειλικρινεια που εχω υποστει απο τη Φορθνετ παρα το γεγονος οτι την στηριζω σαν εταιρεια χρονια. Οι ιδιοι με πηρατε τηλ πριν 1,5 μηνα για να μου βαλετε VDSL 50 άρι και δεσμευτηκατε χιλιες φορες οτι θα πιανω 50 καρφωτα. Αυτο μου φαινεται τρελο ψεμα και μου ειχε φανει και τοτε καθως μενω πανοραμα βουλας και καπου 1,8 χιλιομετρα απο το αστικο κεντρο ΑΛΛΑ με διαβεβαιωσατε οτι παιρνω απο καμπινα που ειναι κοντα στο σπιτι μου. αποτελεσμα? Τις πρωτες βδομαδες συγχρονιζα στα 30 με 32 download και επιανα πραγματικα γυρω στα 28 με 30....Η γραμμη στην αρχη λειτουργουσε καλα.Καλεσα τεχνικο σας στο χωρο μου, ασχοληθηκε μονο λιγα λεπτα μετρωντας δηθεν το δρομο εξω απο το σπιτι μου και αφου ΚΑΙ ΚΑΛΑ ειδε οτι μεχρι το σπιτι μου ερχονται 50 Mbps, μου ειπε ενα ''δικο σας ειναι το θεμα στο σπιτι'' οποτε πρεπει να πληρωσετε 30 ευρω την εταιρεια και εφυγε. Ελα που μετα ομως εγινε χειροτερη η κατασταση. Τις επομενες μερες και βδομαδες, ξεχαστε τα 30 mbps που επιανα...Πλεον υπαρχει τρομερη ασταθεια στο ιντερνετ και τις περισσοτερες φορες αδυνατει το ρουτερ να συνδεθει καν! για πολλες ωρες δεν εχω ιντερνετ και αλλες πάλι έχω αλλα με φοβερα χαμηλες ταχυτητες....αλλες φορες 10 αλλες 15 αλλες 20 και αλλες 7 mbps....Εχω κανει απειρα τηλεφωνα στη φορθνετ και ακρη δε βρισκεται...το μονο που προτεινατε σήμερα ειναι να ξαναστειλετε τεχνικο για να δει αραγε τι?? παλι μια εξωτερικη μετρηση και να με χρεωσει 30 ευρω? Σημειωτεον οτι την πρωτη φορα που ηρθε ο τεχνικος σας, δεν μου εδειξε ΚΑΝ τη μετρηση που εκανε και εγω πιστευω οτι ειπε ΨΕΜΑΤΑ οτι ερχοταν μεχρι το σπιτι μου 50 mbps καθως ειναι για να γελαει καποιος οτι στο πανοραμα της βουλας υπαρχουν τετοιες ταχυτητες.....Ηλεκτρολογος δικος μου με προχειρη ματια στο σπιτι ειπε οτι δε βλεπει καποιο προβλημα σε καλωδιωσεις οπως υπεθεσε η φορθνετ. Θελω να δειτε τα στατς του ρουτερ μου (technicolor 788) και δειτε και το attenuation μου....ειναι δυνατον να παιρνω απο καμπινα όταν ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ ΟΤΙ το αστικο μας κεντρο ειναι ΠΕΡΙΠΟΥ 1800 μετρα απο το σπιτι μας? Να αναφερω κι ολας οτι κανω πολλες φορες ανοιξε κλεισε το ρουτερ μου για να λειτουργησει.... Παραθετω στατς χθεσινα (τα καλα μου στατς οταν δηλαδη καταφερα για λιγο να συνδεθω στο ιντερνετ σε μια οκ ταχυτητα) και μετα σας βαζω και σημερινα (οταν καταφερα και συνδεθηκα μετα απο ωρεs που παλευα )

Link Information

Uptime: 0 days, 0:11:06
DSL Type: ITU-T G.993.2 Annex B (VDSL2)
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 4.999 / 31.980
Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 0 / 0
Output Power (Up/Down) [dBm]: 7,2 / 14,1
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,4 / 25,3
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,9 / 6,9
System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ----
Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): -
Error Seconds (Local/Remote): 5 / 1
FEC Errors (Up/Down): 0 / 120.256
CRC Errors (Up/Down): 17 / 128
HEC Errors (Up/Down): 0 / 1.531


Και εδω σημερινα:

Link Information

Uptime: 0 days, 3:50:41
DSL Type: ITU-T G.993.2 Annex B (VDSL2)
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 4.996 / 28.019
Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 0 / 0
Output Power (Up/Down) [dBm]: 7,1 / 14,1
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,5 / 24,4
SN Margin (Up/Down) [dB]: 18,4 / 10,3
System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ----
Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): -
Error Seconds (Local/Remote): 5 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 2.976
CRC Errors (Up/Down): 0 / 11
HEC Errors (Up/Down): 0 / 53

Και θελω να σας ρωτησω εντιμα και ντρομπρα: ΠΡΩΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ :Θα μου δωσετε εκθεση του τεχνικου σας που ηρθε στο χωρο μου που να λεει ΠΟΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΥ ΜΕΤΡΗΣΕ οτι φτάνει μέχρι την πορτα του σπιτιού μου?? ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΧΑΡΤΑΚΙ ΠΟΥ ΜΑΣ εδωσε ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΡΑΦΕΙ οτι δεχομαστε εμεις την υπαιτιοτητα και οτι ο τεχνικος σας απλα διαπιστωσε οτι η υπηρεσια απο εσας λειτουργει οκ. Θελω και τη μετρηση που εκανε ομως και ποτε δεν μου εδειξε.

ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΡΩΤΗΣΗ: Θα μου απαντησετε ειλικρινα απο που παιρνω vdsl? Παιρνω απο καμπινα και αν ναι ΠΟΙΑ ΚΑΜΠΙΝΑ? Ειμαι στο πανοραμα της βουλας, μπορω να πιασω εστω κοντα στα 50 MBPS ή απλα με δουλευετε τοσο καιρο? Γιατι εχω τοσο ψηλο attenuation αν παιρνω απο κοντινη καμπινα?

ΤΡΙΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ: Εγω τωρα που παλι θα πληρωσω απο την τσεπη μου δικο μου ηλεκτρολογο και δευτερη φορα για να τσεκαρει το σπιτι (καθως ηδη καλεσα και το βρηκε οκ το σπιτι), ΑΝ δεν εχω προβλημα στην καλωδιωση ή αν εχω και διορθωθει, το ξερετε οτι αν δεν πιασω κοντα στην ταχυτητα που με πρηξατε οτι μπορω να εχω, θα εχω καθε δικαιωμα να ζητησω αποζημιωση απο την εταιρεια αλλά και να εγειρω αγωγη εναντιον σας?

Κριμα πραγματικα γιατι σας αγαπουσα σαν εταιρεια και σας εχω στηριξει τοσα χρονια και εσεις ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ΤΕΧΝΙΚΟ ΔΩΡΕΑΝ δεν προθυμοποιηθηκατε να στειλετε αφου την πρωτη φορα που καλεσα τον δικο σας τεχνικο εκανε μια αμφιβολου ποιοτητας μετρηση( που σε κανενα δεν την εδειξε), εκατσε δυο λεπτα, χρεωσε το 30 ευρω και εφυγε. Με λιγα λογια δεν επρεπε καν να πληρωσω την πρωτη φορα καθως το προβλημα ειναι δικο σας.

Θα παρακαλουσα πολυ για καποιες σοβαρες απαντησεις και στα τρια ερωτηματα. Ευχαριστω πολυ.

Forthnet.Nova.Rep1
05-06-16, 16:40
Καλησπέρα NikosLawyer,

Για να μπορέσουμε να ελέγξουμε το ζήτημα που παρατηρείς και να σε ενημερώσουμε αναφορικά με τα παραπάνω ερωτήματα, θα χρειαστεί να έχουμε στη διάθεσή μας, κάποιο από τα στοιχεία της συνδρομής σου.
Μπορείς να μας ενημερώσεις εδώ (http://www.adslgr.com/forum/private.php?do=newpm&u=171371).

Δημήτρης, Forthnet Support

@ ADSLgr.com All rights reserved.