PDA

Επιστροφή στο Forum : Τεχνικό θέμα με νέα σύνδεση



teomw
09-06-16, 13:05
Ειχα κανει αιτηση για νεα τηλεφωνικη συνδεση σε σπιτι που δεν εχω ξαναβαλει τηλεφωνο πριν μερικες μερες, και τελος παντων χθες ηρθε ο τεχνικος να με συνδεσει. Λεει δυστυχως εγω δεν μπορω να σας συνδεσω γιατι η κολωνα ειναι αρκετα μακρια απο το σπιτι σας και αυριο Παρασκευη θα ερθει αλλο συνεργειο να περασει υποδομη και να σας συνδεσει.
Το προβλημα ειναι οτι μου ειπε σημερα να βρω σωληνα 2" 5 μετρα γαλβανιζε, γιατι αρνειται λεει να με συνδεσει στον σωληνα που εχω για τη ΔΕΗ γιατι ειναι λιγο στραβος. Σε ολα τα σπιτι της περιοχης ολοι ειναι συνδεδεμενοι στον ιδιο σωληνα εκτος απο 1-2.
Πηρα 100 τηλεφωνα σε ολα τα σιδηρικα μαγαζια της πολης μου, κανενας δεν εχει τετοιο σωληνα και ενας που ειχε τον ειχε σε εξωφρενικη τιμη 60 ευρω + το κοστος να μου το φερει!!
Τι να κανω εγω σαυτη την περιπτωση ? Παιρνω στον οτε απο τον εναν με στελνουν στον αλλο. Το αστειο ειναι πως ολες οι κολωνες της περιοχης κοντευουν να πεσουν που ειναι μεσα στα χωραφια, και εχουν προβλημα επειδη ο δικος μου εχει ελαχιστη κλιση.
Να τους αφησω αυριο να ερθουν και να απαιτησω να μπει στο σωληνα της ΔΕΗ αλλιως θα παω να αναιρεσω την αιτηση συνδεσης ?

GeorgeH
09-06-16, 13:59
Νομίζω πως η υποδομή για νέα σύνδεση παρόλο που είναι δουλειά του ΟΤΕ, στην περίπτωση που δεν πληρούνται οι προδιαγραφές όπως απαιτείται σε υπάρχουσα κολώνα ή αν πρέπει να μπει νέα, τότε πραγματι θα χρειαστεί να επωμιστείς κάποιο κόστος. Η πρόσβαση στην τηλεφωνία/ιντερνετ κλπ είναι αναγκαίο κοινωνικό αγαθό αλλά σε επαρχίες/χωριά/κάμπους/βουνά που υπάρχουν δυσκολίες το κόστος για τις κολώνες δεν το πληρώνει ο ΟΤΕ αλλά ο ιδιοκτήτης.

teomw
09-06-16, 14:03
Νομίζω πως η υποδομή για νέα σύνδεση παρόλο που είναι δουλειά του ΟΤΕ, στην περίπτωση που δεν πληρούνται οι προδιαγραφές όπως απαιτείται σε υπάρχουσα κολώνα ή αν πρέπει να μπει νέα, τότε πραγματι θα χρειαστεί να επωμιστείς κάποιο κόστος. Η πρόσβαση στην τηλεφωνία/ιντερνετ κλπ είναι αναγκαίο κοινωνικό αγαθό αλλά σε επαρχίες/χωριά/κάμπους/βουνά που υπάρχουν δυσκολίες το κόστος για τις κολώνες δεν το πληρώνει ο ΟΤΕ αλλά ο ιδιοκτήτης.

Δεν καταλαβες σωστα, κολωνα υπαρχει καμια 50 μετρα πιο κατω και μου ειπαν οτι δεν θα χρεωθω τιποτα για την επεκταση, το προβλημα μου ειναι οτι ο τεχνικος δεν θελει να μου περασει το καλωδιο απο το σωληνα που περναει και το καλωδιο της δεη, ενω σχεδον σε ολα τα σπιτια και τα 2 ειναι στον ιδιο σωληνα, και ολα αυτα επειδη ειναι λιγο στραβος ο σωληνας!

MIKU
09-06-16, 14:45
Πίεσέ τον να στο βάλει εκεί!!!ΕΛΕΟΣ!

teomw
09-06-16, 14:49
Πίεσέ τον να στο βάλει εκεί!!!ΕΛΕΟΣ!

Δεν προσπαθησα νομιζεις ? Οχι μονο δεν δεχτηκε, αλλα καθοταν 10 λεπτα και μου εξηγουσε λες και ηταν εργολαβος πως να τοποθετησω το νεο σωληνα και που να κανω τρυπες για να περαστουν τα καλωδια απ αυτον.

MIKU
09-06-16, 14:50
[QUOTE=teomw;5954001]Δεν προσπαθησα νομιζεις ? Οχι μονο δεν δεχτηκε, αλλα καθοταν 10 λεπτα και μου εξηγουσε λες και ηταν εργολαβος πως να τοποθετησω το νεο σωληνα και που να κανω τρυπες για να περαστουν τα καλωδια απ αυτον.[/QUOTE

Ααααα καλά!!Ααν το βάλει στον τοίχο με ούπα??

teomw
09-06-16, 15:55
Ααααα καλά!!Ααν το βάλει στον τοίχο με ούπα??

Δεν γινεται, γιατι το καλωδιο ο ηλεκτρολογος το εβαλε διπλα στο ρολοι της δεη για να βγαινει απο πανω. Μου φαινεται θα καρφωσω ενα σωληνα που βρηκα 3 μετρα που μεταβιας ειναι 1'' και αν δεν τους αρεσει να καψουν τα εγκεφαλικα τους κυτταρα και να βρουνε τροπο, γιατι με βλεπω τελικα να μην εχω ουτε τηλεφωνο, και να πληρωσω και κανα 100αρι να κοψω το συμβολαιο του double play.

- - - Updated - - -

Μολις με πηραν τηλεφωνο απο τον ΟΤΕ, να με ρωτησουν αν εβαλα τον στυλισκο!
Τους εξηγησα οτι δεν βρισκω πουθενα, και οταν επεμενα για την ΔΕΗ και οτι σε ολη τη γειτονια το καλωδιο περναει απο τον στυλισκο της ΔΕΗ μου ελεγαν οτι αυτα ειναι παρανομα, αυτα τα εκαναν ¨αλλοι" (ΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ??) και οτι δεν γινεται με τιποτα, ε τους λεω αναγκαστικα θα ακυρωσω την αιτηση τι να πω.
Απ οτι φαινεται θα μεινω να μπαινω στο internet με τα megabyte και να πληρωνω χρυσαφι το μηνα το ιντερνετ.

MIKU
09-06-16, 16:01
Δεν γινεται, γιατι το καλωδιο ο ηλεκτρολογος το εβαλε διπλα στο ρολοι της δεη για να βγαινει απο πανω. Μου φαινεται θα καρφωσω ενα σωληνα που βρηκα 3 μετρα που μεταβιας ειναι 1'' και αν δεν τους αρεσει να καψουν τα εγκεφαλικα τους κυτταρα και να βρουνε τροπο, γιατι με βλεπω τελικα να μην εχω ουτε τηλεφωνο, και να πληρωσω και κανα 100αρι να κοψω το συμβολαιο του double play.

- - - Updated - - -

Μολις με πηραν τηλεφωνο απο τον ΟΤΕ, να με ρωτησουν αν εβαλα τον στυλισκο!
Τους εξηγησα οτι δεν βρισκω πουθενα, και οταν επεμενα για την ΔΕΗ και οτι σε ολη τη γειτονια το καλωδιο περναει απο τον στυλισκο της ΔΕΗ μου ελεγαν οτι αυτα ειναι παρανομα, αυτα τα εκαναν ¨αλλοι" (ΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ??) και οτι δεν γινεται με τιποτα, ε τους λεω αναγκαστικα θα ακυρωσω την αιτηση τι να πω.
Απ οτι φαινεται θα μεινω να μπαινω στο internet με τα megabyte και να πληρωνω χρυσαφι το μηνα το ιντερνετ.

Δε μπορείς να καρφώσεις τη σωλήνα??

teomw
09-06-16, 16:04
Δε μπορείς να καρφώσεις τη σωλήνα??

Σωληνες εχω να ανοιξω μαγαζι που λεει ο λογος, αλλα ηταν κατηγορηματικος οχι οχι οχι μου ελεγε πριν προλαβω να ολοκληρωσω, θελουν αποκλειστικα και μονο τετοιο στυλο με 2" παχος.
Αρα ειτε πρεπει να παρω μικρο 3 μετρα και να φερω ατομα να σκαψουν και να περασουν νεα τσιμεντα για να στερεοποιηθει, ειτε να πεταξω 60 ευρω και να τον γαντζωσω στο πισω μερος της χελωνας και να κανω το σταυρο μου οτι δεν θα εχει προβλημα επειδη ειναι ετσι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.