PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόσταση από το dslam



puntomania
27-04-07, 18:14
Θέλω κάποιος να μου πι πια είναι η max απόσταση που μπορεί να έχει μια γραμμή dsl από το κέντρο? Αν δεν κάνω λάθος θεωρητικά κάπου στα 5-6 χιλιόμετρα σωστά!
Αυτό να υποθέσω όμως ότι ισχύ για χάλκινο καλώδιο που ξεκινά από το κέντρο του οτε και έρχεται στο σπίτι!


Τι γίνετε όμως στις περιπτώσεις που ο οτε συνδέει μια περιοχή ασύρματα με link? Ισχύ πάλι το θέμα της απόστασης? Δηλαδή τα σήματα που περνάνε μέσα από το link δεν ενισχύονται?

Για δώστε μου τα Φώτα σας.

nickthegreek_
28-04-07, 01:10
H ADSL δουλεύει θεωρητικά μέχρι 5 km σε απόσταση απο το κέντρο που βρίσκεται το DSLAM. Για να δουλέψει σε λίγο μεγαλύτερη απόσταση σαφώς παίζει κύριο ρόλο το πάχος του καλωδίου (συνήθως για μεγάλες αποστάσεις χρησιμοποιούν 0,6), και όλα αυτά εννοείται πάνω στο δίκτυο του χαλκού του ΟΤΕ. Πάνω σε αυτό λειτουργεί η ADSL εξάλλου, και αυτό εκμεταλλεύεται. Κ όταν λέμε αύξηση της απόστασης με πιο χοντρό καλώδιο, μην νομίζεις τπτ 8 χμ.Άντε κανένα μισό χιλιόμετρο, το πολύ 1 παραπάνω.Και όσον αφορά τα ασύρματα radio του ΟΤΕ όσες περιοχές καλύπτονται απο αυτά, δεν γίνεται να γευτούν την ADSL καθώς δεν γίνεται να περάσει ασυρματικά. Αυτά τα λίγα.. Πιστεύω να βοήθησα

deniSun
28-04-07, 10:39
1,5 Mbps για απόσταση 5,5 km
2,0 Mbps για απόσταση 4,9 km
6,3 Mbps για απόσταση 3,6 km
8,4 Mbps για απόσταση 2,7 km

puntomania
28-04-07, 12:39
Χμμ με κουβέντα που είχα με το διευθυντή του οτε εδώ σε μένα.. μου είχε πι πως 2 χωριά που συνδέονται ασύρματα με το κέντρο γίνετε να περάσει dsl..εκτός και αν το εννοούσε διαφορετικά.

Έχει διαφορά το παρακάτω:

Dslam> κέντρο > ασύρματο λινκ > τελικώς χρήστης

Με το:

Κέντρο > ασύρματο λινκ > dslam > τελικώς χρήστης

Το dslam πάντα πριν το κέντρο δεν μπαίνει?

Προφέσσορας_Χάος
29-04-07, 23:16
1,5 Mbps για απόσταση 5,5 km
2,0 Mbps για απόσταση 4,9 km
6,3 Mbps για απόσταση 3,6 km
8,4 Mbps για απόσταση 2,7 km
ερώτηση...για κάποιον που ειναι στα 5 km και καλύπτεται απο ιδιόκτητο που δίνει 10mbps...θα πάρει 10 ή 2 mbps...;΄μάλλον 2 γιατι δεν αλλάζει ουσιαστικά κάτι στην απόσταση των dslam..

deniSun
30-04-07, 16:13
Οι τιμές που έδωσα δεν είναι απόλυτες.
Λογικά θα πάρεις κοντά στα 2Mbps.
Όταν λέει ένα πάροχος ότι υποστηρίζει την περιοχή σου δεν μπορεί να ξέρει σε τι απόσταση βρίσκεσαι από το dslam ώστε να σου πει πόσο περίπου θα μπορείς να πιάνεις.

anon
30-04-07, 16:27
Yπάρχουν και αναμεταδότες, όπως αυτός εδώ (http://www.versatek.com/products/ver170r1.htm), αλλά άντε να πείσεις τον ΟΤΕ να βάλει κάτι τέτοιο. Ακόμη και εαν το πληρώσεις... Και όσο για την τροφοδοσία του, απλά ένα επιπλέον ζεύγος (τηλεφωνικό) που μπορεί απο τον πελάτη να φέρνει το απαραίτητο ρεύμα... Επεκτείνει κατα 2.5 περίπου χλμ δηλαδή απο 5 πας σε μέγιστο 7.5 περίπου.

Jazzer
30-04-07, 17:08
Yπάρχουν και αναμεταδότες, όπως αυτός εδώ (http://www.versatek.com/products/ver170r1.htm), αλλά άντε να πείσεις τον ΟΤΕ να βάλει κάτι τέτοιο. Ακόμη και εαν το πληρώσεις... Και όσο για την τροφοδοσία του, απλά ένα επιπλέον ζεύγος (τηλεφωνικό) που μπορεί απο τον πελάτη να φέρνει το απαραίτητο ρεύμα... Επεκτείνει κατα 2.5 περίπου χλμ δηλαδή απο 5 πας σε μέγιστο 7.5 περίπου.

Πολύ καλή και αποτελεσματική συσκευή όντως, απλά οι ΟΤΕτζήδες μπορεί να "βραχυκυκλώσουν" με κάτι τέτοιο ! :rofl:

emeliss
30-04-07, 17:41
O repeater χρειάζεται για να επεκτείνεις το μήκος της ενσύρματης γραμμής που μπορείς να στείλεις ένα σήμα. Υπάρχουν εγκατεστημένα για άλλες εφαρμογές (HDSL, LTE). Τώρα για το ερώτημα του φίλου.

Μένεις στο χωριό χ, και τα τηλέφωνά σας κάθονται στο ψ μεγαλοχώρι ή πόλη. Υπάρχει ένα κτίριο του οτε στο χωριό, όπου καταλήγουν τα καλώδια από τα σπίτια σας. Υπάρχει και ένα link που ενώνει το χωριό με την πόλη. Το λινκ έχει μια συγκεκριμένη χωρητικότητα, πχ 34Mbps. Μέρος της χωρητικότητας αυτής είναι για την τηλεφωνία.

Γίνεται να εγκατασταθεί dslam στο χωριό. Πάντα εκεί που καταλήγουν τα χάλκινα καλώδια και όχι εκεί που είναι το μητρικό τηλεφωνικό κέντρο. Για να συνδεθεί το dslam προς την πόλη θα του δώσουν μέρος της χωρητικότητας του link.

Θα μπορούσε από το χωριό να περνάει οπτική ίνα. Η διαδικασία είναι ακριβώς η ίδια. Το μέσο μετάδοσης μπορεί να είναι οπτική ίνα, ασύρματικη ζεύξη, ή ενσύρματη ζεύξη (σε κάποιες περιπτώσεις και δορυφορική ζεύξη). Δεν έχει σημασία. Αυτό που έχει σημασία είναι η απόσταση των καλωδίων από το σπίτι μέχρι και τον κατανεμητή του ΟΤΕ που καταλήγει το χάλκινο ζεύγος.

puntomania
30-04-07, 21:55
Μάλιστα.. σε μένα η κατάσταση έχει ως εξής.

Στα 300 μέτρα έχω ένα σπιτάκι του οτε όπου καταλήγουνε τα καλώδια της περιοχής. Από εκεί πάνε ασύρματα με λινκ στο κέντρο όπου υπάρχει dslam. Θυμάμαι όμως που μου είχανε αναφέρει ότι το λινκ είναι στα 2mbps και όχι στα 34!!! Παλιά υπήρχανε καλώδια περασμένα.. μέχρι το κέντρο.. μετά όμως τα αλλάξανε και βάλανε το λινκ!!!


Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι για να αποκτήσει η περιοχή μου dsl πρέπει να μπει στο σπιτάκι του οτε εδώ ένα mini-dslam και να αλλαχτεί το λινκ με ένα μεγαλύτερο σωστά?

Το μικρότερο mini-dslam πόσες πόρτες έχει? Πόσο στοιχίζει κάτι τέτοιο?

l_satsok
30-04-07, 22:30
εκει στο κεντρο οπου υπαρχει το dslam εχεις καμμια τηλεφωνικη γραμμη;
γραμμη καποιου συγγενη η φιλου σου;
βαλε εκει τη συνδεση και μεταφερε την ασυρματα μονος σου.
αν εχεις οπτικη επαφη πας και 15 χιλιομετρα.

puntomania
30-04-07, 23:36
εκει στο κεντρο οπου υπαρχει το dslam εχεις καμμια τηλεφωνικη γραμμη;
γραμμη καποιου συγγενη η φιλου σου;
βαλε εκει τη συνδεση και μεταφερε την ασυρματα μονος σου.
αν εχεις οπτικη επαφη πας και 15 χιλιομετρα.


Ξέρεις πολλά νησιά εδώ πάνω να έχουνε οπτικές επαφές 15 χιλιομέτρων!!!

k_koulos
30-04-07, 23:37
Ξέρεις πολλά νησιά εδώ πάνω να έχουνε οπτικές επαφές 15 χιλιομέτρων!!!

:rofl: :rofl: :rofl:


συγνώμη που γελάω με τον πόνο σου! αλλά η ατάκα έγραψε!

Jazzer
01-05-07, 01:40
Τι λέτε ρε παιδιά στον φίλο μας ? Σε λίγο θα του προτείνετε και οπτική ίνα !:rofl:

puntomania
01-05-07, 06:55
Τι λέτε ρε παιδιά στον φίλο μας ? Σε λίγο θα του προτείνετε και οπτική ίνα !:rofl:


Γιατί όχι... :whistle:

manoulamou
01-05-07, 09:25
Οποτε αφου απεχω 5 μετρα απο την οπτικη ινα, δεν υπαρχει προβλημα;)
http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/adsl_line_problem.php
http://www.internode.on.net/images/copyright/internode-adsl2-distance.jpg

anon
01-05-07, 10:15
Τι λέτε ρε παιδιά στον φίλο μας ? Σε λίγο θα του προτείνετε και οπτική ίνα !:rofl:

Εαν έχει πρόβλημα απόστασης, τότε δυστυχώς προς το παρόν δεν υπάρχει λύση. Ούτε με ΟΤΕ, ούτε με εναλλακτικό (το last mile ειναι αυτο του ΟΤΕ). WiMAX ακόμη δεν παίζει. Εαν έχει κάποιο φίλο - γνωστό - συγγενή πολυ πιο κοντά στο DSLAM, να βάλει εκεί την γραμμή του, και να την παίρνει μέσω ασύρματου WiFi με κατευθυντικές κεραίες (με μεγαλύτερο κόστος). Εαν έχει πολύ χοντρό δόντι, να του βάλουν άλλο χαλκό και πιθανόν με άλλη διαδρομή, μικρότερη, ώστε να παίζει.

Προφέσσορας_Χάος
01-05-07, 12:05
το ασύρματο ιντερνετ πότε το περιμένουμε αραγε...?

l_satsok
01-05-07, 14:44
εγω ηθελα να πω οτι με δυο απλα AP μπορει να παει και 15km.
δεν μπορω να ξερω αν εχει η οχι οπτικη επαφη,πιστευω πως οχι γιατι και εδω που ειμαι μονο αν εισαι κολοφαρδος βρισκεις τετοια μερη.
παντως γινεται και με ενδιαμεσο σταθμο.

εγω παιδες ετσι βολευομουνα επι 2 χρονια,με τρια AP,δυο σε client mode και το ενδιαμεσο σαν access point.
μεχρι που βαλανε εδω το πιταρισμενο dslam και τα ξυλωσα,και απο τοτε χτυπαω το κεφαλι μου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.