PDA

Επιστροφή στο Forum : Cosmote 24Mbps - νέα γραμμή Ηλιούπολη



theshadowgr
12-06-16, 10:50
Καλημέρα σε όλους,


Αντιμετωπίζω πρόβλημα με την ταχύτητα συγχρονισμού της γραμμής μου, δηλώνω σχεδόν κάθε 2 μέρες βλάβη στον ΟΤΕ αλλά το αποτέλεσμα είναι σχεδόν τίποτα.
Πολύ συνοπτικά έγινε ενεργοποίηση του πακέτου 4L στην γραμμή μου και κλείδωνα στα 4096 / ~800-890 έκανε μια μέρα αποσυνδέσεις ανά 15 λεπτά δηλώνω βλάβη, φτιάχνει η κατάσταση μετά από 1 μέρα. Στην συνέχεια ζήτησα αλλαγή πακέτου στο 24L, έγινε όντως η αλλαγή σε 1-2 μέρες, ταχύτητα 6400 / ~800-890 . Βλάβη πάλη για χαμηλή ταχύτητα, κλείνουν το ticket με αλλαγή από fast σε interleave, ταχύτητα 7700 / 826 . Ξανά τηλέφωνο για βλάβη χθες μου λένε πως το download είναι normal και θα δώσουν βλάβη για το upload. Πάνω στον ίδιο χαλκό είχα πριν forthnet με ταχύτητες σταθερά στα ~12000 / 1024 interleave. Μπορεί να μου πει κάποιος από τα παρακάτω στατιστικά της γραμμής τι μπορεί να συμβαίνει; Επισυνάπτω στατιστικά από το speedport 2i & το asus dsl-n14u.

171573171574171575

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων

Pokas
12-06-16, 11:45
Καλημέρα σε όλους,


Αντιμετωπίζω πρόβλημα με την ταχύτητα συγχρονισμού της γραμμής μου, δηλώνω σχεδόν κάθε 2 μέρες βλάβη στον ΟΤΕ αλλά το αποτέλεσμα είναι σχεδόν τίποτα.
Πολύ συνοπτικά έγινε ενεργοποίηση του πακέτου 4L στην γραμμή μου και κλείδωνα στα 4096 / ~800-890 έκανε μια μέρα αποσυνδέσεις ανά 15 λεπτά δηλώνω βλάβη, φτιάχνει η κατάσταση μετά από 1 μέρα. Στην συνέχεια ζήτησα αλλαγή πακέτου στο 24L, έγινε όντως η αλλαγή σε 1-2 μέρες, ταχύτητα 6400 / ~800-890 . Βλάβη πάλη για χαμηλή ταχύτητα, κλείνουν το ticket με αλλαγή από fast σε interleave, ταχύτητα 7700 / 826 . Ξανά τηλέφωνο για βλάβη χθες μου λένε πως το download είναι normal και θα δώσουν βλάβη για το upload. Πάνω στον ίδιο χαλκό είχα πριν forthnet με ταχύτητες σταθερά στα ~12000 / 1024 interleave. Μπορεί να μου πει κάποιος από τα παρακάτω στατιστικά της γραμμής τι μπορεί να συμβαίνει; Επισυνάπτω στατιστικά από το speedport 2i & το asus dsl-n14u.

171573171574171575

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων

έχεις κάνει έλεγχο της εσωτερικής σου καλωδίωσης; έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις πρίζα το router, να δοκιμάσεις με άλλο router, να αποσυνδέσεις τις υπόλοιπες τηλεφωνικές συσκευές απο τις πρίζες, να βάλεις το router μόνο του χωρις splitter και φίλτρα;
Αν πιάνουν και τα χέρια σου πρέπει να κάνεις μια δοκιμή απευθείας στον κατανεμητή απομονώνοντας το υπόλοιπο σπίτι.

Δες αυτά, αν πάλι συνεχίζεις να έχεις πρόβλημα τότε δηλώνεις βλάβη και εκλιπαρείς για αλλαγή ζεύγους. πόσο απέχεις απο Α/Κ;

theshadowgr
12-06-16, 12:31
Δοκίμασα μόλις τώρα να συνδέσω απευθείας στην κεντρική πρίζα του σπιτιού αποσυνδέοντας την υπόλοιπη καλωδίωση προς τα επιμέρους δωμάτια 2 router (speedport 2i & zte h108l) χωρίς να υπάρχει καμία αισθητή αλλαγή στην ταχύτητα συγχρονισμού ή στα υπόλοιπα στατιστικά.
Η εικόνα του κατανεμητή είναι η παρακάτω, εικάζω πως τα 2 καλώδια με την πράσινη μονωτική είναι αυτά που πάνε στο διαμέρισμα μου, θα αγοράσω από Δευτέρα 2 κροκοδειλάκια ώστε να συνδέσω απευθείας πάνω τα καλώδια που φέρνει ο ΟΤΕ και θα ενημερώσω. Βάσει του download att απέχω ~1.8km. Σε χθεσινή επικοινωνία ο υπάλληλος στην εξυπηρέτηση μου είπε πως είμαι στο 1.5 Km.

171579

Pokas
12-06-16, 12:42
ωπα φίλος, αυτά δεν μου φαίνονται για τηλεφωνικά καλώδια! πιο πολύ σε ρεύματος μου κάνουν!

theshadowgr
12-06-16, 12:51
Λόγο διατομής το λες αυτό; Το καλώδιο που έρχεται από πάνω πάει σε ένα μεταλλικό κουτί λίγο πιο δίπλα του ΟΤΕ και επίσης όταν είχε έρθει πιο παλιά ο τεχνικός της forthnet-OTE εκεί πάνω έκαναν κάτι συνδέσεις στην φάση ενεργοποίησης της γραμμής. Θεωρείς πώς τα καλώδια είναι λάθος; Η πολυκατοικία είναι αρκετά παλιά ~1986

cranky
12-06-16, 12:53
... αυτά δεν μου φαίνονται για τηλεφωνικά καλώδια!
Κακώς.
Για ραζίμ, φαίνονται.

Pokas
12-06-16, 13:00
και η διατομή είναι μεγάλη και κατι δεν μου παει καλά, δεν βλέπω συνεστραμμένα και δεν μπορώ να ξεχωρίσω ζεύγη. αν δεν την έχεις ξανακάνει την δουλειά πρόσεχε μην πάθεις τίποτα. εαν είσαι έμπειρος φαντάζομαι θα πάρεις ένα πολύμετρο και θα μετρήσεις να δεις τι είναι αυτά τα καλώδια.
Πίστεψε με σε πολυκατοικία του 64 έχει κανονικά κατανεμητή και όχι αυτό που βλέπω. πόσα διαμερίσματα έχετε;

- - - Updated - - -


Κακώς.
Για ραζίμ, φαίνονται.

καλά ντε, μην βαράς, δεν μου φαίνονται είπα και εγώ! :p
λόγω διατομής!

theshadowgr
12-06-16, 13:03
Τι να πω, ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω γιατί κάποια καλώδια ανεβαίνουν στο διαμέρισμα από τον σωλήνα στα αριστερά και κάποια άλλα πάνε εξωτερικά από το δεύτερο καλώδιο.. 3 όροφοι - 3 διαμερίσματα . Στην κεντρική πρίζα βγαίνουν 6 καλώδια 3 κόκκινα 3 μπλε Τα 2 είναι της ενεργής γραμμής, τα άλλα 2 είναι για δρομολόγηση στις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού και έχει και άλλα 2 backup.. κάπου στον χαμό του κουτιού πρέπει να υπάρχουν και 2 μη τερματισμένα καλώδια..

Pokas
12-06-16, 13:12
Τι να πω, ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω γιατί κάποια καλώδια ανεβαίνουν στο διαμέρισμα από τον σωλήνα στα αριστερά και κάποια άλλα πάνε εξωτερικά από το δεύτερο καλώδιο.. 3 όροφοι - 3 διαμερίσματα . Στην κεντρική πρίζα βγαίνουν 6 καλώδια 3 κόκκινα 3 μπλε Τα 2 είναι της ενεργής γραμμής, τα άλλα 2 είναι για δρομολόγηση στις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού και έχει και άλλα 2 backup.. κάπου στον χαμό του κουτιού πρέπει να υπάρχουν και 2 μη τερματισμένα καλώδια..

αυτό το κουτί είναι στο ισόγειο/υπόγειο της πολυκατοικίας ή στο διαμερισμά σου; έχω μπερδευτεί!
αν είναι αυτός σίγουρα ο κατανεμητής τότε δοκίμασε να κάνεις έλεγχο εκεί αποσυνδέοντας τα καλώδια που πάνε προς το σπίτι, έχοντας μετρήσει με πολύμετρο και δοκιμαστικό κατσαβίδι για 100% σιγουριά οτι είναι τηλεφωνία! δεν πρέπει να σου βγάζει πάνω απο περίπου 50-60 volt εκτός αν έχεις ISDN, με πολύ προσοχή και μόνο αν έχεις ξανακάνει τέτοιου είδους εργασία, αν όχι καλύτερα να φωνάξεις έναν τεχνικό ή ηλεκτρολόγο

theshadowgr
12-06-16, 13:17
Είναι στο ισόγειο πάνω απο το κουτί με τα ρολόγια της ΔΕΗ. ΟΚ θα το δοκιμάσω αύριο και μάλλον θα πάρω και 2 κλέμες για να τα ενώσω γιατί η υπάρχουσα σύνδεση ειναι με στρίψιμο και μονωτική. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια, ελπίζω να φταίει η εσωτερική καλωδίωση (που αλλάζει και πιο εύκολα) παρά το ζεύγος που μου έχουν δώσει..

Pokas
12-06-16, 13:19
Είναι στο ισόγειο πάνω απο το κουτί με τα ρολόγια της ΔΕΗ. ΟΚ θα το δοκιμάσω αύριο και μάλλον θα πάρω και 2 κλέμες για να τα ενώσω γιατί η υπάρχουσα σύνδεση ειναι με στρίψιμο και μονωτική. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια, ελπίζω να φταίει η εσωτερική καλωδίωση (που αλλάζει και πιο εύκολα) παρά το ζεύγος που μου έχουν δώσει..

Να ελπίζεις! και αν εκεί έχεις καλύτερη μέτρηση τράβα απλά νέο καλώδιο... απο εκεί στο σπίτι.
Την μέτρηση θα την κάνεις σαν να τερμάτιζε εκεί η γραμμή, να μην ενώνεται με τίποτα άλλο παρά το μοντεμ.

theshadowgr
13-06-16, 18:15
Τέλος καλό όλα καλά!
Ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ και μου άλλαξε ζευγάρι απο το καφάο. :)

Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate(Up/Down) 1021/12027 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 1117/12948 kbps
Noise Margin(Up/Down) 10/9.1 dB
Line Attenuation(Up/Down) 17.3/26 dB
Output Power(Up/Down) 12.1/19.5 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 32/96
Interleave Delay(Up/Down) 12/15 ms
INP(Up/Down) 2.5/1.5 symbols
Profile N/A
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM

Pokas
13-06-16, 19:50
Τέλος καλό όλα καλά!
Ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ και μου άλλαξε ζευγάρι απο το καφάο. :)

Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate(Up/Down) 1021/12027 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 1117/12948 kbps
Noise Margin(Up/Down) 10/9.1 dB
Line Attenuation(Up/Down) 17.3/26 dB
Output Power(Up/Down) 12.1/19.5 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 32/96
Interleave Delay(Up/Down) 12/15 ms
INP(Up/Down) 2.5/1.5 symbols
Profile N/A
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM

ωραίος ο παίχτης ! :oneup: πάλι καλά που είσαι σε ΟΤΕ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.