PDA

Επιστροφή στο Forum : Fritzbox 7140 annex b και σύνδεση netmod (μόνο τηλ, όχι internet) δεν δίνει σήμα



MerNion
12-06-16, 17:45
Καλησπέρα,

πήρα ένα μεταχειρισμένο 7140 για να συνδέσω την τηλεφωνία του OTE, σε αντικατάσταση ενός Fritzbox fon ata 1020 που είχα παλαιότερα και ενώ χρησιμοποίησα ακριβώς την ίδια συνδεσμόλογία που είχα στο fon ata και το netmod με το 7140 τώρα και το netmod, δεν δουλεύει.
Στο παλίο fon ata συνέδεα κατ'ευθείαν το S0 του netmod με το tel του fon ata και έδινε κανονικά τηλεφωνικό σήμα και στις 2 αναλογικές συσκευές που ήταν στα fon1 και fon2. Στο 7140 τώρα που συνέδεσα με το ίδιο καλώδιο το S0 του netmod με το dsl/tel του 7140, δεν δίνει σήμα. Διάβασα κάτι για ένα y-shape καλώδιο, το οποίο βεβαια δεν το είχε μαζί το 7140 που αγόρασα, αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρει να χρησιμοποιήσω το 7140 σαν dsl router καθώς έχω ήδη άλλο μηχάνημα για αυτό. Ξέρουμε αν οφείλετε σε αυτό το πρόβλημα; Μήπως dsl/tel του 7140 εχει αλλιως τα pin του τηλεφώνουν απ' οτι το fon ata και δεν κάνει η απευθείας σύνδεση με απλό ethernet του dsl/tel με το S0 του netmod;

Ευχαριστώ

uncle_nontas
12-06-16, 19:55
Καλησπέρα,

πήρα ένα μεταχειρισμένο 7140 για να συνδέσω την τηλεφωνία του OTE, σε αντικατάσταση ενός Fritzbox fon ata 1020 που είχα παλαιότερα και ενώ χρησιμοποίησα ακριβώς την ίδια συνδεσμόλογία που είχα στο fon ata και το netmod με το 7140 τώρα και το netmod, δεν δουλεύει.
Στο παλίο fon ata συνέδεα κατ'ευθείαν το S0 του netmod με το tel του fon ata και έδινε κανονικά τηλεφωνικό σήμα και στις 2 αναλογικές συσκευές που ήταν στα fon1 και fon2. Στο 7140 τώρα που συνέδεσα με το ίδιο καλώδιο το S0 του netmod με το dsl/tel του 7140, δεν δίνει σήμα. Διάβασα κάτι για ένα y-shape καλώδιο, το οποίο βεβαια δεν το είχε μαζί το 7140 που αγόρασα, αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρει να χρησιμοποιήσω το 7140 σαν dsl router καθώς έχω ήδη άλλο μηχάνημα για αυτό. Ξέρουμε αν οφείλετε σε αυτό το πρόβλημα; Μήπως dsl/tel του 7140 εχει αλλιως τα pin του τηλεφώνουν απ' οτι το fon ata και δεν κάνει η απευθείας σύνδεση με απλό ethernet του dsl/tel με το S0 του netmod;

Ευχαριστώ
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω πως το y-cable το χρειάζεσαι όντως. Εγώ πχ που θέλω ΜΟΝΟ dsl από το fritz, απευθείας δεν κάνω δουλειά, αλλά με το ycable δουλεύει κανονικά. Και επίσης νομίζω πως ναι, είναι διαφορετικά τα pins, κάπου πρέπει να το είχε πάρει το μάτι μου. Βρες ένα και κάνε δοκιμή, ή αν είσαι κοντά Ριζούπολη/Περισσό μπορούμε να κάνουμε μια δοκιμή με το δικό μου.

MerNion
12-06-16, 20:15
Ωραία.. Επειδή δεν παίζει να βρω τέτοια ώρα (και γενικά) τέτοιο καλώδιο, βρήκα αυτό το διάγραμαμ με τα pins (για το 7390 βέβαια):
https://en.avm.de/service/fritzbox/fritzbox-7390/knowledge-base/publication/show/56_Pin-assignment-of-cables-adapters-and-ports-for-telephony-devices

Ειναι άραγε ίδια και στο 7140; Τι μας λέει αυτό το διάγραμμα; Τι με τι πρέπει να συνδέσω στο S0 και στο DSL/TEL του 7140 για να παίξει..;
S0 - 7140
3 - 7
4 - 1
5 - 2
6 - 8
;;;;;;

jkoukos
13-06-16, 13:26
Σύμφωνα με το σχέδιο, όπως τα γράφεις είναι. Για όλα τα Fritz ισχύει το σχέδιο αυτό.

MerNion
13-06-16, 17:05
Εφτιαξα ένα καλώδιο με αυτή την συνδεσμολογία και δούλεψε μια χαρα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.