PDA

Επιστροφή στο Forum : Συχνές αποσυνδέσεις



Bhaal
13-06-16, 20:12
Καλησπέρα, παιδιά.

Τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες έχω συχνές κι επαναλαμβανόμενες αποσυνδέσεις όταν παίζω online (Guild Wars 2). Στο άνοιγμα των ιστοσελίδων παρατηρείται επίσης μια μικρή καθυστέρηση.
Άκουσα ότι γίνονται έργα, αλλά στην περιοχή Ευελπίδων - Κυψέλη που μένουμε δεν έχω δει κάτι. Πρόκειται για βασική σύνδεση adsl έως 24Mbps (ο λογαριασμός αναφέρει Home Double Play 24 L).

Γύρω στον Απρίλιο είχε προκύψει πάλι πρόβλημα με τη σύνδεση, και ύστερα από τηλεφωνική επικοινωνία είπαν ότι το πρόβλημα διορθώθηκε - κανένας δεν μας είπε ΤΙ ακριβώς πρόβλημα υπήρχε.
Τώρα σκέφτομαι να καλέσω τεχνικό του ΟΤΕ, αλλά πριν το κάνω είπα να ρωτήσω πρώτα εσάς μήπως και γνωρίζει κανείς πώς μπορεί να προκύψει ξαφνικά τέτοιο πρόβλημα.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Υ.Γ. router έχω αυτό που δίνει ο ΟΤΕ, ένα ZTE ZXHN H108NS. Μήπως θα ήταν καλή ιδέα να το αλλάξω;

sweet dreams
13-06-16, 21:57
Tα προβλήματα τις περισσότερες φορές, αν όχι πάντα, δεν προειδοποιούν, ξαφνικά παρουσιάζονται. Πάρε για αρχή τον πάροχο, καλή ιδέα είναι να ζητήσεις και αντικατάσταση εξοπλισμού για να πάρεις καινούργιο ρούτερ αλλά ρώτησε πρώτα αν με την αλλαγή θα σε βάλουν και σε VoIP τηλεφωνία, αργά ή γρήγορα θα πάμε όλοι εκεί αλλά εσύ μπορεί να θέλεις να το αργήσεις λίγο γι' αυτό τσεκάρισε το.

iNs
14-06-16, 19:29
Αν δηλώσεις βλάβη είναι υποχρεωμένοι να έρθουν οι τεχνικοί να το κοιτάξουν. Μπορεί να φταίει το ρουτερ, μπορεί το κουτί, 1002.

deniSun
16-06-16, 20:12
Καλησπέρα, παιδιά.

Τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες έχω συχνές κι επαναλαμβανόμενες αποσυνδέσεις όταν παίζω online (Guild Wars 2). Στο άνοιγμα των ιστοσελίδων παρατηρείται επίσης μια μικρή καθυστέρηση.
Άκουσα ότι γίνονται έργα, αλλά στην περιοχή Ευελπίδων - Κυψέλη που μένουμε δεν έχω δει κάτι. Πρόκειται για βασική σύνδεση adsl έως 24Mbps (ο λογαριασμός αναφέρει Home Double Play 24 L).

Γύρω στον Απρίλιο είχε προκύψει πάλι πρόβλημα με τη σύνδεση, και ύστερα από τηλεφωνική επικοινωνία είπαν ότι το πρόβλημα διορθώθηκε - κανένας δεν μας είπε ΤΙ ακριβώς πρόβλημα υπήρχε.
Τώρα σκέφτομαι να καλέσω τεχνικό του ΟΤΕ, αλλά πριν το κάνω είπα να ρωτήσω πρώτα εσάς μήπως και γνωρίζει κανείς πώς μπορεί να προκύψει ξαφνικά τέτοιο πρόβλημα.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Υ.Γ. router έχω αυτό που δίνει ο ΟΤΕ, ένα ZTE ZXHN H108NS. Μήπως θα ήταν καλή ιδέα να το αλλάξω;

Έτσι όπως το περιγράφεις το πιο πυθανό είναι να έχει πρόβλημα το ρούτερ σου.
Δεν υπάρχει βλάβη που να ευθύνεται ο πάροχος κατά την οποία γίνονται αποσυνδέσεις όταν παίζεις ένα παιχνίδι ή πχ βλέπεις yt κλπ.
Αν έχεις αποσυνδέσεις όλες τις στιγμές, ακόμα και όταν δεν χρησιμοποιείς το δίκτυο, τότε ναι.

Το πρόβλημα που περιγράφεις με αργό φόρτωμα σελίδων μπορεί να οφείλεται και πάλι στο ρούτερ ή να είναι τοπικό πρόβλημα με τους δρομολογητές ή τους dns του κέντρου σου.

Bhaal
22-06-16, 17:21
Οι αποσυνδέσεις οφείλονταν σε δικό τους πρόβλημα - είπαν.

Την περασμένη Πέμπτη το έφτιαξαν και είπαν ότι θα στείλουν τεχνικό αν το πρόβλημα επιμείνει. Μέσα στο Σαββατοκύριακο είχαμε πάλι αποσυνδέσεις, και σήμερα ήρθε τεχνικός.
Ήλεγξε τη συνδεσμολογία, αλλάξαμε και καλώδιο στο ρούτερ και η λύση που βρήκε ήταν να κατεβάσει την ταχύτητα από τα έως 8mbps στα έως 6mbps ώστε η σύνδεση να είναι σταθερή και να μην γίνονται οι διακοπές και οι αποσυνδέσεις.

Τεχνικές γνώσεις επί του θέματος δεν έχω, αλλά ΑΥΤΟ σ' εσάς φαίνεται λογικό; Δηλαδή, το επόμενο βήμα ποιο θα είναι; Να επιστρέψουμε στην εποχή του dial up;

Διευκρίνηση: Τα "εως" είναι το νούμερο της πραγματικής ταχύτητας, διότι το συμβόλαιο και ο λογαριασμός αναφέρουν "έως 24Mbps".

Υ.Γ. Και γιατί οι τεχνικοί της Cosmote αρνούνται να δώσουν ονοματεπώνυμο; Δεν θα πρέπει να γνωρίζουμε ποιος Βλαδίμηρος* ακριβώς ήταν που ήλεγξε την σύνδεση;

* Το όνομα τυχαίο και καμία σχέση με το αληθινό όνομα του εν λόγω τεχνικού.

deniSun
22-06-16, 17:38
Οι αποσυνδέσεις οφείλονταν σε δικό τους πρόβλημα - είπαν.

Την περασμένη Πέμπτη το έφτιαξαν και είπαν ότι θα στείλουν τεχνικό αν το πρόβλημα επιμείνει. Μέσα στο Σαββατοκύριακο είχαμε πάλι αποσυνδέσεις, και σήμερα ήρθε τεχνικός.
Ήλεγξε τη συνδεσμολογία, αλλάξαμε και καλώδιο στο ρούτερ και η λύση που βρήκε ήταν να κατεβάσει την ταχύτητα από τα έως 8mbps στα έως 6mbps ώστε η σύνδεση να είναι σταθερή και να μην γίνονται οι διακοπές και οι αποσυνδέσεις.

Τεχνικές γνώσεις επί του θέματος δεν έχω, αλλά ΑΥΤΟ σ' εσάς φαίνεται λογικό; Δηλαδή, το επόμενο βήμα ποιο θα είναι; Να επιστρέψουμε στην εποχή του dial up;

Διευκρίνηση: Τα "εως" είναι το νούμερο της πραγματικής ταχύτητας, διότι το συμβόλαιο και ο λογαριασμός αναφέρουν "έως 24Mbps".

Υ.Γ. Και γιατί οι τεχνικοί της Cosmote αρνούνται να δώσουν ονοματεπώνυμο; Δεν θα πρέπει να γνωρίζουμε ποιος Βλαδίμηρος* ακριβώς ήταν που ήλεγξε την σύνδεση;

* Το όνομα τυχαίο και καμία σχέση με το αληθινό όνομα του εν λόγω τεχνικού.

Τις περισσότερες φορές αυτό κάνουν.
Μειώνουν την ταχύτητα ώστε να κλειδώνεις σταθερά.
Το λογικό θα ήταν να εντοπίζουν το πρόβλημα και να το διορθώνουν.
Αλλά αυτό θέλει επέμβαση στον χαλκό τις περισσότερες φορές πράγμα που ποτέ σχεδόν δεν κάνουν.


Σχετικά με τα στοιχεία του τεχνικού... δεν μου έχει συμβεί ποτέ.
Αντίθετα μου έχει τύχει να μου αφήσει και το κινητό του (το εταιρικό) αλλά και το απευθείας νούμερο στο κέντρο.
Εννοείται το όνομα και το επίθετό του για να τον ζητήσω.

Τώρα σχετικά με το πρόβλημά σου...
Μία φορά μου έχει τύχει σε γνωστό με ΠΟΛΥ μεγάλες διασυνδέσεις να ζητήσει αλλαγή ζεύγους από τον ΟΤΕ, και μάλιστα δύο φορές, και να του το κάνουν.
Όλες τις άλλες φορές... απλά οι πελάτες τρώνε γείωση.

sweet dreams
22-06-16, 17:40
Το κατέβασμα και "κλείδωμα" είναι η εύκολη λύση γι' αυτούς, το "εως" αναφέρεται γιατί είναι έτσι η τεχνολογία ADSL/VDSL, ή ταχύτητα εξαρτάται από την απόσταση, το πλήθος των συνδέσεων, την ποιότητα των καλωδίων, τον εξοπλισμό και την εσωτερική μας εγκατάσταση.
Θα πρέπει να κάνεις έναν έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825) της εσωτερικής σου εγκατάστασης για να βεβαιωθείς ότι δεν φταίει κάτι από την δική σου πλευρά.

Παρεμπιπτόντως, αλλαγή εξοπλισμού ζήτησες;;

Bhaal
22-06-16, 18:05
Αν αυτή είναι η εύκολη λύση, η δύσκολη ποια είναι;

Ο τεχνικός κοίταξε τα [εξωτερικά] καλώδια της γραμμής καθώς και τη σύνδεση εντός του σπιτιού. Τα βρήκε όλα εντάξει.

Αλλαγή εξοπλισμού δεν ζήτησα. Εκείνο που μ' ενδιαφέρει πρωτίστως είναι να λυθεί το πρόβλημα, και η αλλαγή ρούτερ γίνεται μετά. Σε τελική ανάλυση, θα προτιμήσω ν' αγοράσω ένα ρούτερ παρά να έχω νταραβέρι με τον ΟΤΕ και γι αυτό το θέμα.

sweet dreams
22-06-16, 18:11
Η δύσκολη λύση είναι να το ψάξουν περισσότερο.
Οι επιλογές για τις ενέργειες που μπορείς να κάνεις εξαρτώνται και από την εμπιστοσύνη που έχεις στους ελέγχους των άλλων ή αν θέλεις να έχεις και μόνος σου εικόνα της εγκατάστασης.
Ο έλεγχος περιλαμβάνει και δοκιμή με διαφορετικό ρούτερ, αν δεν θέλεις να ζητήσεις από τον πάροχο βρες από κάπου αλλού.

Bhaal
22-06-16, 18:53
Edit:

Δοκίμασα την ταχύτητα στο TestMySpeed.com -για κάποιο περίεργο λόγο το speedtest δεν βγάζει την κεντρική σελίδα ώστε να ξεκινήσω το τεστ- και το αποτέλεσμα είναι η ταχύτητα να παραμένει σταθερή στα 5Mbps. ΣΤΑ 5Mbps! Έκανα update στον Flash player και η ταχύτητα είναι αισθητά μειωμένη - το downloading διήρκεσε 40 δευτερολέπτα παραπάνω για ένα αρχείο της πλάκας. Ξεφτίλα.

- - - Updated - - -


Μία φορά μου έχει τύχει σε γνωστό με ΠΟΛΥ μεγάλες διασυνδέσεις να ζητήσει αλλαγή ζεύγους από τον ΟΤΕ, και μάλιστα δύο φορές, και να του το κάνουν.
Όταν λες "αλλαγή ζεύγους", τι εννοείς;

deniSun
22-06-16, 20:26
Edit:

Δοκίμασα την ταχύτητα στο TestMySpeed.com -για κάποιο περίεργο λόγο το speedtest δεν βγάζει την κεντρική σελίδα ώστε να ξεκινήσω το τεστ- και το αποτέλεσμα είναι η ταχύτητα να παραμένει σταθερή στα 5Mbps. ΣΤΑ 5Mbps! Έκανα update στον Flash player και η ταχύτητα είναι αισθητά μειωμένη - το downloading διήρκεσε 40 δευτερολέπτα παραπάνω για ένα αρχείο της πλάκας. Ξεφτίλα.

- - - Updated - - -


Όταν λες "αλλαγή ζεύγους", τι εννοείς;

Σου αλλάζουν το ζεύγος καλωδίων προς το κέντρο σου.

Bhaal
22-06-16, 20:59
Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.

Τελικά έκανα το τεστ στο speedtest - το οποίο αποδέχεται ως αξιόπιστο και ο ΟΤΕ:
Download Speed: από 4,91 έως 5.17Mbps - maximum!
Upload Speed: από 0.84 έως 0.86Mbps.

:angryr:
Εμ, το καλύτερο; Έβαλα το Guild Wars 2 να τρέξει και είχα το εκπληκτικό ping της 300άρας! Όχι, παίζουμε! Με τέτοιο ping δεν λες ότι παίζεις, βέβαια, αλλά μάλλον ότι ζεις τη ζωή ...καρέ-καρέ. :wall:

Δυο πράγματα τώρα:
1) Επειδή αυτή η ιστορία διαρκεί αρκετό καιρό κι έχω εκνευριστεί απερίγραπτα... γνωρίζει κανείς το ακριβές ποσό τού προστίμου που πληρώνεις όταν φύγεις πριν την λήξη του συμβολαίου;
και
2) Αν, λέω ΑΝ, παρεμπιπτόντως φτιάξουν τη σύνδεση, έχετε να μου προτείνετε κανένα καλό router, και να μου πείτε αν θα χρειαστεί να ζητήσω νέους κωδικούς πρόσβασης, ή αν θα μπορώ να κρατήσω τους υπάρχοντες;

Σας ευχαριστώ πολύ!

LegendX
23-06-16, 17:42
Τα ίδια και εγώ. Από το μεσημέρι μου κάνει συνέχεια αποσυνδέσεις. Το upload με το ζόρι κλειδώνει στα 800 από 2500 που κλείδωνε πριν. Μου μιλάνε για βλάβη πάλι. Σχεδόν Κάθε φορά που έρχεται τεχνικός στο κουτί και πειράζει τις γραμμές θα παρουσιάσει πρόβλημα η γραμμή.
Μέχρι σήμερα τουλάχιστον πέντε φορές μου έχουν ρίξει την ταχύτητα και μου έχουν αλλάξει το path χωρίς να με ρωτήσουν. Το βλέπω μόνος μου από τις ρυθμίσεις του router ή το καταλαβαίνω από το ping που ανεβάζω σε παιχνίδια.
Κάθε φορά παίρνω τηλέφωνο ρωτάω γιατί γίνεται αυτό και μου λένε λόγο βλάβης. Από πότε η ταχύτητα κλειδώνει χαμηλότερα και αλλάζει το path λόγο βλάβης? Ποιος ξέρει πόσος κόσμος εκεί έξω πληρώνει 50 ή 30 mbps και έχει 15 ή 20.
Αυτά που περιγράφω γίνονται κάθε φορά που θα έρθει τεχνικός στο κουτί του οτε και θα πειράξει τις γραμμές. Δεν ρίχνω τις ευθύνες στους τεχνικούς, οι άνθρωποι είναι όλη μέρα στο δρόμο με βροχή και καύσωνα, όμως η γραμμή δεν αλλάζει από μόνη της κάποιος βάζει χέρι και αλλάζουν τόσο η ταχύτητα όσο και το path.

Bhaal
23-06-16, 21:59
Δεν θέλω ν' ακούσω τίποτα για τους τεχνικούς του ΟΤΕ. Κανένας, μα κανένας, δεν λεει το επώνυμό του και δεν σου λένε τι έκαναν ή τι φταίει. Τα ίδια είχαμε και σήμερα που τους τηλεφωνήσαμε για να ζητήσουμε να ξεκλειδώσουν τη ταχύτητα - για να την κλειδώσουν τελικά στα 7.
Άσε! Δεν θέλω να πω τίποτα άλλο γιατί θα μιλήσω πολύ άσχημα, και δεν το θέλω διότι σίγουρα υπάρχουν και μια δυο εξαιρέσεις που κάνουν καλά τη δουλειά τους, και θα τους αδικήσω κατάφωρα.

Έμαθα ότι τελικά το πρόστιμο για να φύγουμε νωρίτερα είναι 125 ευρώ. Αν είναι ν' απαλλαγώ απ' αυτούς θα τους τα δώσω. Να πάρουν πίσω και το ρούτερ τους, και τα καλώδιά τους. Θ' αγοράσω δικά μου. Κανένα χρησιδάνειο πια, από κανέναν.

iNs
24-06-16, 08:23
Δεν θέλω ν' ακούσω τίποτα για τους τεχνικούς του ΟΤΕ. Κανένας, μα κανένας, δεν λεει το επώνυμό του και δεν σου λένε τι έκαναν ή τι φταίει. Τα ίδια είχαμε και σήμερα που τους τηλεφωνήσαμε για να ζητήσουμε να ξεκλειδώσουν τη ταχύτητα - για να την κλειδώσουν τελικά στα 7.
Άσε! Δεν θέλω να πω τίποτα άλλο γιατί θα μιλήσω πολύ άσχημα, και δεν το θέλω διότι σίγουρα υπάρχουν και μια δυο εξαιρέσεις που κάνουν καλά τη δουλειά τους, και θα τους αδικήσω κατάφωρα.

Έμαθα ότι τελικά το πρόστιμο για να φύγουμε νωρίτερα είναι 125 ευρώ. Αν είναι ν' απαλλαγώ απ' αυτούς θα τους τα δώσω. Να πάρουν πίσω και το ρούτερ τους, και τα καλώδιά τους. Θ' αγοράσω δικά μου. Κανένα χρησιδάνειο πια, από κανέναν.

Πριν τα δώσεις σκέψου ότι και οι υπόλοιποι πάροχοι κυμαίνοντα περίπου στα ίδια πλαίσια. Δεν υποστηρίζω τον ΟΤΕ, απλώς πιστεύω πως δε θα έχεις καλύτερη σύνδεση παρά μόνο καλύτερη συνδρομή.

Επίσης πάρε τηλέφωνο στο 13888 για να αλλάξουν τη γραμμή σε fast path μήπως και πέσει το ping. Υψηλότερες ταχύτητες δε σημαίνει χαμηλότερο ping.

Στη δικιά μου περίπτωση ο τεχνικός ήταν γενικά πολύ εξυπηρετικός και μου είπε ότι αν δεν πάρεις επανειλημμένα τηλέφωνα για να έρθει εργολάβος να αλλάξει τα καλώδια της περιοχής η δουλειά σου δε θα γίνει. Έτσι κι έκανα και όντως μια Δευτέρα εμφανίστηκε το συνεργείο. Την ίδια μέρα παράλληλα με το συνεργείο αφού γύρισε όλη την περιοχή και έλεγξε σε όλα τα κουτιά τις καλωδιώσεις μου είπε το ονοματεπώνυμό του για να το ξέρω αν τον ξαναχρειαστώ και κάθισε και ήπιαμε και καφέ :respekt:

@ ADSLgr.com All rights reserved.