PDA

Επιστροφή στο Forum : Nοτεbook με AMD-64 + WUXGA οθόνη που θα βρω;



ronaldinio
01-10-04, 22:27
Όπως φαίνεται και στην επικεφαλίδα σκοπεύω να αγοράσω ένα notebook και τα προαναφερθέντα είναι τα δύο βασικά κριτήρια. Άλλα κριτήρια είναι:

Μνήμη: minimum 512 ΜΒ (απαραίτητο)
hard disk: ΑΤΑ 100 7200 rpm (καλό θα ήταν αλλά όχι απαραίτητο).

Το πιο σημαντικό είναι τα πρώτα δύο: Για κάποιο ανεξήγητο λόγο, η πλειοψηφία των κατασκευαστών συνδυάζει οθόνη WUXGA μόνο με Pentium 4, άντε και Centrino, ποτέ όμως με AMD-64. Γιατί;

Ξέρετε κάποιον κατασκευαστή στην Ελλάδα ή στην Ευρώπη που να παρέχει αυτό που ψάχνω; (ΟΧΙ Αμερική!).

ronaldinio
02-10-04, 11:07
Κανένας;

aesir
02-10-04, 11:33
Πολλοί κατασκευαστές βγάζουν AMD64 + WUXGA, όπως η HP. Eχω δει στην Αγγλία laptops με το conf που ζητάς.

ronaldinio
02-10-04, 12:19
Που; Έχω φάει όλο τον κόσμο αλλά δε βρίσκω τίποτα! Για δώσε κανά link.

Κάτι άλλο: WUXGA είναι ίδια τεχνολογία με τις Ultra Bright;

aesir
02-10-04, 12:36
Αν κοιτάξεις στα εταιρικά site θα βρεις. WUXGA είναι widescreen resolution/φορμά σε οθόνες, το Ultra Bright (πρώην Onyx Black) είναι της Sony και είναι τεχνολογία οθόνης με χρώμα, brightness και contrast που διαφέρει κατά πολύ από τις υπόλοιπες TFT (αν και έχει και περισσότερη αντανάκλαση), και το βρίσκεις είτε σε κανονικά screen είτε σε widescreen.

ronaldinio
02-10-04, 14:55
Μα αυτό κάνω. Στα εταιρικά κοιτάω και δεν βρίσκω τίποτα. Μιλάμε για Ελλάδα, άντε και Ευρώπη, έτσι; Δε θέλω από Αμερική λόγω τελωνείου και εγγύησης.

Λοιπόν για να λέω τα πράγματα ακριβώς όπως τα ξέρω:

Πήγα χτες στο πλαίσιο για να δω να παίζει ένα συγκεκριμένο notebook και πέφτει το μάτι μου στο Turbo X 15WC, βλέπω την οθόνη του και παθαίνω ατύχημα!! Τι απίστευτη οθόνη είναι αυτή!! Δεν είχε όμως AMD-64. Στα specs του για την οθόνη γράφει 15.4 WUXGA. Για αυτό έχω φάει κόλλημα με τη συγκεκριμένη τεχνολογία-ανάλυση!

aesir
02-10-04, 15:13
Πήγες σε Ευρωπαϊκά site και δεν βρήκες τίποτα; Γιατί πρόσφατα που έιχα κοιτάξει στην HP είχα βρει.

Η WUXGA δεν έχει κανένα τεχνολογικό πλεονέκτημα από τις κανονικές οθόνες πέραν τις ανάλυσης που βολεύει σε κάποιες εφαρμογές και video. Από την άλλη αν προσέξεις τις Ultra Bright στα Sony εκεί θα πάθεις πλάκα.

r3b
02-10-04, 15:18
[censored]

ronaldinio
02-10-04, 15:47
http://www.acer-euro.com/acereuro/page4.do?dau22.oid=4796&UserCtxParam=0&GroupCtxParam=0&dctx1=19&ctx1=GR&crc=549037853
(δεν είναι wide)

Έχει XGA οθόνη, όχι WUXGA


http://www.fujitsu-siemens.com/home/products/notebooks/amilo_a.html
(κατεβασε το pdf με τα specs)

Τα Fujitsu-Siemens ήταν τα πρώτα που κοίταξα. Αν προσέξεις, γράφει WXGA και όχι WUXGA!


Η WUXGA δεν έχει κανένα τεχνολογικό πλεονέκτημα από τις κανονικές οθόνες πέραν τις ανάλυσης που βολεύει σε κάποιες εφαρμογές και video. Από την άλλη αν προσέξεις τις Ultra Bright στα Sony εκεί θα πάθεις πλάκα.

Συγνώμη, θες να πεις ότι η οθόνη που είδα στο πλαίσιο ήταν τεχνολογίας Ultra Bright σαν της Sony;
Γιατί αν είναι έτσι, ψάχνω λάθος και γι αυτό φταίει το έντυπο του Πλαισίου, που γράφει ότι η οθόνη του μοντέλου Turbo X 15WC που μου άρεσε είναι WUXGA κα όχι Ultra Bright.

Επομένως τώρα τι κάνω; Η μόνη μου επιλογή είναι τα SONY; Αυτό μου λες;

aesir
02-10-04, 17:15
Και η WXGA και η WUXGA είναι wide, η μόνη διαφορά οτι η WUXGA έχει μεγαλύτερη ανάλυση, νομίζω οτι με ην WUXGA θα βγάλεις τα μάτια σου σε ένα 15.4" γιατί είναι 1900x1200.

Το Ultra Bright είναι αποκλειστικότητα της Sony και στα laptop και σε κάποια από το TFT monitors που βγάζει. Οπως είπα έχουν τρομέρη εικόνα όσον αφορά το χρώμα, το brighness και το contrast. Στο Πλαίσιο που πήγα πριν μέρες και είδα αρκετά notebooks μαζί, η απεικόνιση των Sony είναι εμφανέστατη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.