PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα στην αναμονή κλήσεως



ekrepali
17-06-16, 21:07
Αντιμετωπίσω πρόβλημα στην αναμονή κλήσεως όταν λαμβάνω κλήση από συνδρομητές OTE Voip ή κινητό Wind.

Ακούω το "μπιπ-μπιπ" στο ακουστικό μου (δηλαδή η κλήση από OTE ή κινητό Wind προς Vodafone δρομολογείται σωστά), αλλά η Vodafone δε στέλνει σήμα κατηλλειμένου (και αυτοί που με καλούνε δεν ακούνε απολύτως τίποτα και νομίζουν πως η γραμμή μου είναι νεκρή). Το σπαστικό είναι ότι μετά συνεχίζουν να με καλούν ξανά και ξανά και ξανά... με αποτέλεσμα να μη μπορώ να συνεννοηθώ μ'αυτόν που μιλάω!

Έχω κάνει ένα σωρό άλλες δοκιμές για παράδειγμα...
- Κλήση από Forthnet σε κατηλλειμένη γραμμή Vodafone
- Κλήση από ΟΤΕ (με pots) σε κατηλλειμένη γραμμή Vodafone
- Κλήση από κινητό OTE σε κατηλλειμένη γραμμή Vodafone

Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις, η Vodafone στέλνει επιτυχώς σήμα κατηλλειμένου.

Αντιστοίχως έχω δοκιμάσει:
- Κλήση από ΟΤΕ Voip σε κατηλλειμένη γραμμή Vodafone κινητή
- Κλήση από ΟΤΕ Voip σε κατηλλειμένη γραμμή Forthnet

Σ'αυτές τις περιπτώσεις, ο συνδρομητής ΟΤΕ Voip λαμβάνει κανονικά σήμα κατηλλειμένου.

Έχω δηλώσει βλάβη και στους 2 παρόχους. Ο ΟΤΕ μου απέστειλε μήνυμα ότι ολοκληρώθηκαν οι απαιτούμενοι έλεγχοι κι έπειτα μου τηλεφώνησαν και μου είπαν ότι η βλάβη δεν υφίσταται στη δική τους πλευρά. Μου ξεκαθάρισαν πως εφόσον ο συνδρομητής της Vodafone ακούει το μπιπ-μπιπ στο ακουστικό του, αυτό και μόνο αποτελεί επιβεβαίωση ότι η κλήση δρομολογείται σωστά, άρα είναι πρόβλημα της Vodafone που δε στέλνει σήμα κατηλλειμένου.

Η δε Vodafone, με την οποία έχω μιλήσει 3ς φορές... υποστηρίζει πως όλα στη πλευρά της λειτουργούν σωστά, και το πρόβλημα υφίσταται στον ΟΤΕ.

Τέτοιο ping-pοng με τηλεφωνικούς παρόχους έχω να το ζήσω πάνω από 15 χρόνια... και πραγματικά διστάζω να το τραβήξω παραπέρα (πχ να καλέσω τεχνικούς για να ελέγξους τις τηλεφωνικές γραμμές), φοβούμενος μη χρεωθώ τέλη άσκοπης μετάβασης.

Υπάρχει λοιπόν κάποιος που να έχει πρόσβαση σε Vodafone Σταθερή και OTE Voip (ή κινητό Wind);

Εάν ναι... please δοκιμάστε να κάνετε μια κλήση από OTE Voip σε κατηλλειμένη γραμμή Vodafone, ώστε να επιβεβαιώσω αν το πρόβλημα υφίσταται παντού ή αν υφίσταται μόνο στις δικές μου τηλεφωνικές γραμμές.

Ευχαριστώ, και συγγνώμη αν σας κούρασα!

edit: Μόλις διαπίστωσα ότι το πρόβλημα δεν υφίσταται μόνο σε κλήσεις από OTE Voip προς Vodafone, αλλά κι από κινητό Wind προς Vodafone (και ποιος ξέρει άλλα πόσα θα ανακαλύψω στη πορεία). Άρα το πρόβλημα είναι 100% στη πλευρά της Vodafone, οπότε μένει να εξακριβωθεί αν επρόκειτο για γενική βλάβη ή για βλάβη στη γραμμή μου.

vOOz
21-06-16, 10:51
pots η voip εχεις?

ekrepali
21-06-16, 17:23
Vodafone Pots και OTE Voip

vOOz
29-06-16, 01:54
δεν ξερω αν εχεις βρει ακρη μεχρι τωρα, αλλα για να μην μπερδευτουν και οι υπαλληλοι εκει, πες οτι την ταδε ωρα απο τον ταδε αριθμο πηρα και ενω μου εδειχνε οτι δεν χτυπαει, σε εμενα εβγαζε ηχο 2ης κλησης σε αναμονη.
περα απο θεμα σηματος κατειλημμενου, σκεφτομαι μηπως εχει καποιο προβλημα η γραμμη σου γενικα. Δεν εχεις παρατησει καποιο αλλο συμπτωμα? Θορυβο ή παρασιτα?
Επισης με βονταφον τι ελεγχος εγινε? Σου στειλανε τεχνικο?

ekrepali
29-06-16, 08:23
^
Έκανα μερικές καταγραφές την περασμένη βδομάδα και τους ενημέρωσα. Χτες με πήρανε τηλέφωνο και μου είπανε ότι τσεκάρανε τις κλήσεις κι ότι δρομολογήθηκαν κανονικά (ουσιαστικά πέταξαν το μπαλάκι σε μένα).

Τεχνικό δεν έστειλαν (κι ούτε ζήτησα). Είναι τόσο περίεργο το θέμα που φοβάμαι ότι δε θα βρει τίποτα και θα με χρεώσουν με άσκοπη μετάβαση.

Όσο για τη γραμμή του σπιτιού μου... δεν έχω καθόλου παράσιτα (και δεν πειράξει καθόλου τις γραμμές του σπιτιού ή τις πρίζες τα τελευταία 2 χρόνια). Το μόνο θεματάκι που έχω τους τελευταίους 5-6 μήνες είναι μια μικρή ηχώ (στα πρώτα 2-3 δευτερόλεπτα της κλήσης). Επίσης όταν με καλούν και απαντάω απ'το ασύρματο... ο καλών δε με ακούει καθόλου για τα πρώτα 2 δευτερόλεπτα.

Θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να αλλάξω φίλτρα, splitters και τηλεφωνικές συσκευές.

edit: - Άλλαξα φίλτρα και splitter. Καμία διαφορά.
- Έκανα δοκιμές αφήνοντας μόνο 1 τηλεφωνική συσκευή συνδεδεμένη σε όλο το σπίτι. Καμία διαφορά.
- Δοκίμασα να απενεργοποιήσω (#43#) και να ξαναενεργοποιήσω (*43#) την αναμονή κλήσης. Τίποτα.
- Η ηχώ που ανέφερα πιο πάνω, τελικώς υφίσταται μόνο όταν μιλάω με κάποιον που έχει voip γραμμή. Διαρκεί μόνο 2-3 δευτερόλεπτα στην αρχή της κλήσης (όπως στο Skype).

Πραγματικά δεν υπάρχει κάτι που να μην έχω δοκιμάσει. Πιστεύω ότι το πρόβλημα υφίσταται στη Vodafone, αλλά μου φαίνεται πως δεν πρόκειται ποτέ να βγάλω άκρη.

ekrepali
18-07-16, 19:22
Update:
- Οι εισερχόμενες κλήσεις από κινητά Wind, πλέον λαμβάνουν κανονικά σήμα κατηλλειμένου. Δε ξέρω τι, πώς και γιατί.
- Όσοι με καλούν από ΟΤΕ Voip (έχω κάνει δοκιμές με 3ς διαφορετικούς συνδρομητές) εξακολουθούν να μη λαμβάνουν σήμα κατηλλειμένου.
- Η Vodafone έλεγξε πάλι τις δρομολογήσεις των κλήσεων και δεν εντόπισε κάποιο πρόβλημα.
- Εντός των επόμενων ημερών θα με καλέσει τεχνικός για να κλείσουμε ραντεβού.

ΥΓ: Τις τελευταίες 2 βδομάδες, όταν το τηλέφωνο είναι κατηλλειμένο και με καλεί 2η γραμμή (οποιασδήποτε εταιρίας, συμπεριλαμβανομένου του ΟΤΕ)... αντί να ακούω την διακριτική ειδοποίηση "μπιμ-μπιπ" ανα μερικά δευτερόλεπτα, ακούω αυτό εδώ (http://picosong.com/tFvF/). :facepalm:

Ζήτησα να το στείλω στο τεχνικό τμήμα με κάποιο mail, και μου είπαν ότι δε χρειάζεται επειδή θα το ακούσει ο τεχνικός από κοντά.

update:
Ήρθε τεχνικός και κατέληξε στο ίδιο συμπέρασμα. Ότι υπάρχει συστεμικό πρόβλημα στις γραμμές voip του OTE (κάτι το οποίο ο ΟΤΕ το αρνείται). Περιμένω ενημέρωση για το τι μέλλει γενέσθαι.

ekrepali
21-07-16, 21:10
Δήλωσα ξανά βλάβη στον ΟΤΕ για το τηλέφωνο του μαγαζιού (ΟΤΕ Voip). Το πήρανε ζεστά το θέμα αυτή τη φορά.

Αρχικά με κάλεσε εκπρόσωπος του ΟΤΕ στο κινητό, για να τους περιγράψω αναλυτικά το πρόβλημα... κι έπειτα τηλεφώνησε στο σταθερό του σπιτιού (Vodafone) και έβαλε 2ο εκπρόσωπο να κάνει κλήση (δεν έλαβε σήμα κατηλλειμένου).

Σε μπελάδες τους έβαλα. Ευρυζωνική τηλεφωνία και κουραφέξαλα. :lol:

vOOz
22-07-16, 19:54
δηλαδη παιζει να ναι θεμα απο τον ΟΤΕ?

ekrepali
23-07-16, 01:15
Eίτε:
α) είναι θέμα ΟΤΕ (μακάρι για να ξεμπερδέψω κάποια στιγμή επιτέλους) ή
β) υπάρχει κάποια ασυμβατότητα μεταξύ OTE Voip και Vodafone και δε γίνεται σωστά η μεταφορά των δεδομένων (σ'αυτή τη περίπτωση ελπίζω να λύσουν το θέμα μεταξύ τους, αντί να ρίξουν πάλι ο ένας το μπαλάκι στον άλλον).

ekrepali
29-11-16, 14:36
Update:

Τον Αύγουστο ο ΟΤΕ παραδέχτηκε ότι το πρόβλημα υφίσταται στη δική τους πλευρά. Τελικώς η βλάβη επιδιορθώθηκε στα μέσα Νοεμβρίου... και σήμερα μού έστειλαν και πιστωτικό λογαριασμό (αποζημίωση). :p

:closed:

euri
29-11-16, 14:52
Ωραία. Ευχαριστούμε για την ενημέρωση :oneup:

Μήπως σου είπαν και τι ακριβώς ήταν το πρόβλημα;

ekrepali
29-11-16, 23:31
Όχι. Στην αρχή έστελναν αραιά και πού τυποποιημένα sms ότι εξακολουθούν να εργάζονται για την επίλυση της βλάβης.

Τέλη Σεπτεμβρίου πήρανε αρκετές φορές τηλέφωνο στο σπίτι μου (Vodafone) για να κάνουν δοκιμές. Σε κάποια φάση ο τεχνικός του ΟΤΕ έλαβε το σήμα κατηλλειμένου... είπε "ΟΚ, βρήκαμε τι φταίει" και μου το έκλεισε απ'ευθείας.

Από τότε, ούτε μιλιά ούτε ακρόαση... μέχρι που μου έστειλαν sms πριν 2 βδομάδες ότι έφτιαξαν τη βλάβη.

Αυτό που μένει τώρα να τσεκάρω (για να μη με πιάσουν κορόιδο) είναι το ύψος της αποζημίωσης (34ευρώ). Δε καταλαβαίνω πώς προκύπτει... καθώς στους όρους του συμβολαίου λέει:

"εφόσον η βλάβη υπερβαίνει τις δύο (2) εργάσιμες ημέρες από τη δήλωση της βλάβης-ο ΟΤΕ υποχρεούται να πιστώνει αυτόματα τον Συνδρομητή, με την αναλογία του μηνιαίου τέλους που αντιστοιχεί στο σύνολο των ημερών χωρίς Υπηρεσίες, από την επόμενη ημέρα της δήλωσης της βλάβης μέχρι και την ημέρα αποκατάστασής της".

Κανονικά θα πρέπει να μου επιστρέψουν πάνω από 100ευρώ. :lol:

valen_gr
30-11-16, 03:39
Η σηματοδοσια στα IMS συστηματα δεν ειναι απλη υπόθεση. Προφανως έγιναν δοκιμές απο πλευρας του ΟΤΕ σε συνεργασία με VF ώστε να διορθώσουν το όποιο πρόβλημα είχαν.
Σχετικά με την πιστωση σου, υποθέτω αυτο που παραθέτεις για την βλαβη αφορα περιπτώσεις που έχεις απωλεια υπηρεσίας. Εσυ, δεν ειχες απωλεια υπηρεσιας. Ειχες δυσλειτουργία σε μια ψηφιακη ευκολία.
Δεν νομιζω οτι δικαιολογεί την ιδια πιστωση με καποιον που θα ειχε πχ ολικη απωλεια υπηρεσιας για το ιδιο διαστημα..

ekrepali
30-11-16, 16:46
Ειχες δυσλειτουργία σε μια ψηφιακη ευκολία.
Δεν νομιζω οτι δικαιολογεί την ιδια πιστωση με καποιον που θα ειχε πχ ολικη απωλεια υπηρεσιας για το ιδιο διαστημα..
Όντως έχεις δίκιο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.