PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση ντουί e27



hammered
17-06-16, 23:13
Θέλω να αλλάξω ένα ντουί παλιού τύπου(αυτάκια) σε ντουί e27(στριφτό).
Έχει σημασία ποιο καλώδιο συνδέω πού;

Στο google που έψαξα στα αγγλικά λένε ότι η λάμπα θα δουλέψει και με το "λάθος" τρόπο, αλλά υπάρχει κίνδυνος ηλεκτρικού σοκ όταν θα αλλάζεις την λάμπα. Ισχύει κάτι τέτοιο; Νομίζω έλεγαν να μην συνδεθεί το "hot" καλώδιο στο στριφτό στοιχείο. Υποθέτω ότι hot ονομάζουν το θετικό.

sdikr
17-06-16, 23:22
Δεν θα υπάρχει κάποιο θέμα όπως και να τα βάλεις, δυστυχώς δύσκολα θα βρεις περιπτώσεις που τα καλώδια πάνε απο τον ασφάλεια μέχρι το ντουι σωστά και με σωστά χρώματα σε παλιά σπίτια.

Απλά βεβαιώσου οτι δεν έχει και γείωση και πάντα με τον γενικό κατεβασμένο, η ασφάλεια μόνο δεν φτάνει

hammered
18-06-16, 00:02
Απλά βεβαιώσου οτι δεν έχει και γείωση και πάντα με τον γενικό κατεβασμένο, η ασφάλεια μόνο δεν φτάνει

Ο γενικός εννοείται κατεβασμένος. Αλλά τι εννοείς με την γείωση; Μόνο 2 καλώδια έχει στο παλιό ντουί.

sdikr
18-06-16, 00:06
Ο γενικός εννοείται κατεβασμένος. Αλλά τι εννοείς με την γείωση; Μόνο 2 καλώδια έχει στο παλιό ντουί.

Τότε δεν έχει γείωση

vasilimertzani
18-06-16, 14:51
Εννοειται και υπαρχει προβλημα αν θα μπει λαθος .η φαση θα παει στο σπειρωμα της λαμπας που στο 80% των περιπτώσεων ειναι εκτεθημενο.
Δεν μπαινουν στην τυχη τα καλωδια.

jjokeris
18-06-16, 16:12
Το ρευμα ειναι εναλλασσόμενο,δεν εχεις προβλημα όπως και να το βαλεις.

nyannaco
18-06-16, 18:32
Το ρευμα ειναι εναλλασσόμενο,δεν εχεις προβλημα όπως και να το βαλεις.
Καλα, πιασε τη φαση και τα ξαναλεμε (αν μπορεις).
Περα απο την πλακα, με το ρευμα δεν παιζουμε γιατι σκοτωνει, κι αν δεν ξερουμε δεν δινουμε συμβουλες, μην παρουμε κανεναν στο λαιμο μας.

jjokeris
18-06-16, 19:13
Καλα, πιασε τη φαση και τα ξαναλεμε (αν μπορεις).
Περα απο την πλακα, με το ρευμα δεν παιζουμε γιατι σκοτωνει, κι αν δεν ξερουμε δεν δινουμε συμβουλες, μην παρουμε κανεναν στο λαιμο μας.

Τι σχεση εχει αυτό που λες με το αν εχει διαφορά το πως θα βαλει το ντουί?!?!?!?!?
Φυσικά και αν πιασεις την φάση θα σε χτυπήσει το ρεύμα!!! Και παντα δεν είσαι σίγουρος αυτο καλώδιο την φάσης είναι η φάση και ο ηλεκτρολόγος που κανε την εγκατασταση δεν τα έβαλε ανάποδα.
Και στο κάτω κάτω αν "αγγιξεις"την φάση δεν θα είναι σίγουρο ότι θα πεθάνεις κάτι.Το πιο πιθανό να τρομάξεις και ίσως ένα σημαδακι στα δαχτυλα αλλά αν είσαι σε σκάλα το πιο πιθανό να πέσεις (οπότε εκει έχεις πρόβλημα). Εχω δουλέψει ψυκτικός και με είχε χτυπήσει ρεύμα.Κάποιες φορές "χαϊδεύμαμε" τα κάλώδια για να επιβεβαιώσουμε την φάση.

Tiven
18-06-16, 19:13
Όσοι λένε για το καλώδιο, σκεφτείτε πως λειτουργεί ένα φωτιστικό με πρίζα.

Όταν αλλάζεις την λάμπα απλά προσέχεις πως την πιάνεις, επίσης κλείνεις διακόπτη/γενικό. Απλά πράγματα για να μην σε νοιάζει καν τι δουλειά έχει κάνει ο ηλεκτρολόγος.

sdikr
18-06-16, 21:21
Καλα, πιασε τη φαση και τα ξαναλεμε (αν μπορεις).
Περα απο την πλακα, με το ρευμα δεν παιζουμε γιατι σκοτωνει, κι αν δεν ξερουμε δεν δινουμε συμβουλες, μην παρουμε κανεναν στο λαιμο μας.

Το σωστό είναι αυτό που λές, δυστυχώς όμως η πραγματικότητα στα ποιο πολλά σπίτια εδώ είναι οτι δεν ξέρεις ποια είναι η φάση, συνήθως έχουν και απλά άσπρα καλώδια πλακέ για τα φώτα, μην βάλουμε τις πρίζες που μπορείς να βάλεις το βίσμα με όποια φορά θέλεις.

Το σίγουρο είναι ενα, δεν πιάνουμε πότε με γυμνά χέρια κανένα καλώδιο, ούτε φάση ούτε ουδέτερο αλλά ούτε και γείωση γιατί πότε δεν ξέρεις τι γίνεται μέσα στους τοίχους

sweet dreams
19-06-16, 00:42
Εννοειται και υπαρχει προβλημα αν θα μπει λαθος .η φαση θα παει στο σπειρωμα της λαμπας που στο 80% των περιπτώσεων ειναι εκτεθημενο.
Δεν μπαινουν στην τυχη τα καλωδια.

Αυτό, βέβαια το σωστό είναι πάντα όταν αλλάζουμε λάμπες ή κάνουμε οτιδήποτε που να έχει σχέση με το ρεύμα να κατεβάζουμε τον γενικό.

171741

patch
19-06-16, 00:52
Εννοειται και υπαρχει προβλημα αν θα μπει λαθος .η φαση θα παει στο σπειρωμα της λαμπας που στο 80% των περιπτώσεων ειναι εκτεθημενο.
Δεν μπαινουν στην τυχη τα καλωδια.

Ποιό είναι το πρόβλημα;
Όταν κλείνει το κύκλωμα ποιο καλώδιο είναι φάση και ποιο ουδέτερος;

- - - Updated - - -


Καλα, πιασε τη φαση και τα ξαναλεμε (αν μπορεις).
Περα απο την πλακα, με το ρευμα δεν παιζουμε γιατι σκοτωνει, κι αν δεν ξερουμε δεν δινουμε συμβουλες, μην παρουμε κανεναν στο λαιμο μας.

Ίδια ερώτηση, όταν κλείσει το κύκλωμα ποιο καλώδιο είναι τί;
......

Στον ΟΠ στην θεωρία έχει σημασία, στην πράξη κατέβασε ρεύμα και βαλτα όπως γουστάρεις

hammered
19-06-16, 10:28
Κοιτάχτε:
1. Στο άλλαγμα του ντουί σκοπεύω να κλείσω το γενικό
2. Στο άλλαγμα της λάμπας κλείνω το διακόπτη στον τοίχο που ελέγχει το συγκεκριμένο ντουί
3. Το ντουί που πήρα εξωτερικά δεν έχει εκτεθειμένο κανένα μεταλλικό στοιχείο. Είναι όλο πλαστικό. Ο μόνος τρόπος για να ακουμπήσω τα μέταλλα είναι ηθελημένα να βγάλω την λάμπα και να βάλω το δάκτυλο μέσα. Επίσης, το γυαλί της λάμπας είναι μονωτικό υλικό έτσι δεν είναι;

mpirarxos
20-06-16, 21:28
Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω δεν παίζουμε με το ρεύμα. Κλείσε γενικό σφίξε πολύ καλά τις βίδες και άλλαξε το ντουί. Αν θες πριν αλλάξεις το ντουί με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι τσέκαρε τις κλέμες να δεις που είναι η φάση να συνδέσεις το φωτιστικό σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή. Αν πιστεύεις ότι δεν μπορείς να το κάνεις για τον Α ή Β λόγο τότε απλά κλείσε γενικό και ένωσε. Αν ήταν μεταλλικό το ντουί θα έπρεπε να έχεις και γείωση στη γραμμή αλλιώς δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα

nyannaco
21-06-16, 08:16
Ποιό είναι το πρόβλημα;
Όταν κλείνει το κύκλωμα ποιο καλώδιο είναι φάση και ποιο ουδέτερος;

- - - Updated - - -



Ίδια ερώτηση, όταν κλείσει το κύκλωμα ποιο καλώδιο είναι τί;Η φάση παραμένει φάση (230V RMS), και ο ουδέτερος παραμένει ουδέτερος (~0V), είτε με κλειστό είτε με ανοιχτό κύκλωμα.

- - - Updated - - -


Και στο κάτω κάτω αν "αγγιξεις"την φάση δεν θα είναι σίγουρο ότι θα πεθάνεις κάτι.Το πιο πιθανό να τρομάξεις και ίσως ένα σημαδακι στα δαχτυλα αλλά αν είσαι σε σκάλα το πιο πιθανό να πέσεις (οπότε εκει έχεις πρόβλημα). Εχω δουλέψει ψυκτικός και με είχε χτυπήσει ρεύμα.Κάποιες φορές "χαϊδεύμαμε" τα κάλώδια για να επιβεβαιώσουμε την φάση.Χωρίς καμμία προσωπική αιχμή, αυτό από μόνο του σε καθιστά παντελώς ακατάλληλο για να δίνεις ηλεκτρολογικές συμβουλές.

jjokeris
21-06-16, 09:39
Η φάση παραμένει φάση (230V RMS), και ο ουδέτερος παραμένει ουδέτερος (~0V), είτε με κλειστό είτε με ανοιχτό κύκλωμα.

- - - Updated - - -

Χωρίς καμμία προσωπική αιχμή, αυτό από μόνο του σε καθιστά παντελώς ακατάλληλο για να δίνεις ηλεκτρολογικές συμβουλές.

:oneup:

Tiven
21-06-16, 10:09
Χωρίς καμμία προσωπική αιχμή, αυτό από μόνο του σε καθιστά παντελώς ακατάλληλο για να δίνεις ηλεκτρολογικές συμβουλές.

Δεν είναι τόσο δραματικά τα πράγματα με την ηλεκτρική ενέργεια. Δεν πεθαίνεις τόσο εύκολα.

mezger
21-06-16, 12:08
Κοιτάχτε:
1. Στο άλλαγμα του ντουί σκοπεύω να κλείσω το γενικό
2. Στο άλλαγμα της λάμπας κλείνω το διακόπτη στον τοίχο που ελέγχει το συγκεκριμένο ντουί
3. Το ντουί που πήρα εξωτερικά δεν έχει εκτεθειμένο κανένα μεταλλικό στοιχείο. Είναι όλο πλαστικό. Ο μόνος τρόπος για να ακουμπήσω τα μέταλλα είναι ηθελημένα να βγάλω την λάμπα και να βάλω το δάκτυλο μέσα. Επίσης, το γυαλί της λάμπας είναι μονωτικό υλικό έτσι δεν είναι;

Αν στην αλλαγή της λάμπας ξεχάσεις να κλείσεις τον διακόπτη (όχι και πολύ απίθανο, ειδικά αν είναι κανένας διπλός), και είναι συνδεδεμένη η φάση στο σπείρωμα, όταν ξεβιδώνεις την παλιά και όταν βιδώνεις την καινούργια το σπείρωμα της λάμπας θα είναι live, και στις τελευταίες/πρώτες βόλτες μάλλον εκτεθειμένο. Εκεί υπάρχει κίνδυνος αν αντί για το γυαλί ακουμπήσεις κατα λάθος το μέταλλο. Λίγο τραβηγμένο σενάριο, αλλά better safe than sorry.

Edit: υπάρχει και το σενάριο να έχει κάνει την εγκατάσταση (ή να έχει βάλει χέρι) άτομο της σχολής "έλα μωρέ ίδια είναι όπως και να τα βάλεις", και αντί να κόβει ο διακόπτης τη φάση να κόβει τον ουδέτερο. Σ'αυτήν την περίπτωση το ένα καλώδιο στη λάμπα θα είναι live ακόμα και με κλειστό το διακόπτη. Δε νομίζω να έκανε ποτέ ηλεκτρολόγος τέτοιο πράγμα, αλλα never say never.

patch
21-06-16, 12:20
Η φάση παραμένει φάση (230V RMS), και ο ουδέτερος παραμένει ουδέτερος (~0V), είτε με κλειστό είτε με ανοιχτό κύκλωμα.

- - - Updated - - -

Χωρίς καμμία προσωπική αιχμή, αυτό από μόνο του σε καθιστά παντελώς ακατάλληλο για να δίνεις ηλεκτρολογικές συμβουλές.

Κάποια στιγμή πρέπει να μετρήσεις ουδέτερο γείωση όταν είναι κλειστό το κύκλωμα

- - - Updated - - -


Αν στην αλλαγή της λάμπας ξεχάσεις να κλείσεις τον διακόπτη (όχι και πολύ απίθανο, ειδικά αν είναι κανένας διπλός), και είναι συνδεδεμένη η φάση στο σπείρωμα, όταν ξεβιδώνεις την παλιά και όταν βιδώνεις την καινούργια το σπείρωμα της λάμπας θα είναι live, και στις τελευταίες/πρώτες βόλτες μάλλον εκτεθειμένο. Εκεί υπάρχει κίνδυνος αν αντί για το γυαλί ακουμπήσεις κατα λάθος το μέταλλο. Λίγο τραβηγμένο σενάριο, αλλά better safe than sorry.

Και το RCD τι δουλειά κάνει στο πίνακα;

mezger
21-06-16, 12:30
Και το RCD τι δουλειά κάνει στο πίνακα;

Ότι κάνει ένας αερόσακος, με κάνει να αισθάνομαι καλύτερα που υπάρχει, και εύχομαι να μη χρειαστεί ποτέ.

nyannaco
21-06-16, 12:53
Κάποια στιγμή πρέπει να μετρήσεις ουδέτερο γείωση όταν είναι κλειστό το κύκλωμαΑν μετράς ό,τιδήποτε παραπάνω από λίγα Volts, έχεις προβληματική γείωση.

WAntilles
21-06-16, 15:30
Καλά όλα αυτά που λέτε οι επαγγελματίες, αλλά όταν υπάρχουν κάποιοι συνάδελφοί σας εγκληματίες κυριολεκτικά, που έχουν βάλει και τα 2 καλώδια μαύρα ή και τα 2 κόκκινα, τότε τί κάνουμε;

Υπάρχει τρόπος (π.χ. με ένα πολύμετρο) να βρούμε ποιό καλώδιο είναι η φάση και ποιό η επιστροφή;

sdikr
21-06-16, 15:32
Καλά όλα αυτά που λέτε οι επαγγελματίες, αλλά όταν υπάρχουν κάποιοι συνάδελφοί σας εγκληματίες κυριολεκτικά, που έχουν βάλει και τα 2 καλώδια μαύρα ή και τα 2 κόκκινα, τότε τί κάνουμε;

Υπάρχει τρόπος (π.χ. με ένα πολύμετρο) να βρούμε ποιό καλώδιο είναι η φάση και ποιό η επιστροφή;

Με την γλώσσα :p

nyannaco
21-06-16, 15:50
Καλά όλα αυτά που λέτε οι επαγγελματίες, αλλά όταν υπάρχουν κάποιοι συνάδελφοί σας εγκληματίες κυριολεκτικά, που έχουν βάλει και τα 2 καλώδια μαύρα ή και τα 2 κόκκινα, τότε τί κάνουμε;

Υπάρχει τρόπος (π.χ. με ένα πολύμετρο) να βρούμε ποιό καλώδιο είναι η φάση και ποιό η επιστροφή;Με ένα απλό δοκιμαστικό κατσαβίδι.

Tiven
21-06-16, 16:02
Αν υπάρχει άνθρωπος που πιάνει τα μέταλλα την ώρα που αλλάζει λάμπα, νομίζει κανείς πως θα σωθεί ακόμα και σωστά να έχει συνδέσει ο ηλεκτρολόγος τα πάντα;
Καλύτερα να την πάθει και να μάθει για το μέλλον, αρκεί να έχει ρελέ η εγκατάσταση.

Χθες μου είπαν για σπίτι όπου κάνεις μπάνιο χωρίς θερμοσίφωνα αναμμένο και σε χτυπάει το ρεύμα ("χαλαρό τίναγμα" οπότε οι ιδιοκτήτες δεν ασχολούνται :lol: ) είτε από το νερό είτε από τις βρύσες. Λες και είμαστε στο 1950 και εσείς κάθεστε και λέτε να κοιτάς φάση και ουδέτερο πριν αλλάξεις λάμπα. Έλεος απλά.

nyannaco
21-06-16, 16:35
Το θέμα ξεκίνησε από το πώς είναι σωστό να γίνει η σύνδεση, και κατέληξε στο αφού ότι μια λάθος κατάσταση υπάρχει, δεν πειράζει να τη διαιωνίζουμε :nono:

WAntilles
21-06-16, 16:40
Με ένα απλό δοκιμαστικό κατσαβίδι.

Α ΟΚ, ευχαριστώ.

Λες ότι προφανώς θ' ανάψει μόνο στην φάση.

nyannaco
21-06-16, 16:42
Α ΟΚ, ευχαριστώ.

Λες ότι προφανώς θ' ανάψει μόνο στην φάση.Ακριβώς.

alekan
21-06-16, 16:47
Καλά όλα αυτά που λέτε οι επαγγελματίες, αλλά όταν υπάρχουν κάποιοι συνάδελφοί σας εγκληματίες κυριολεκτικά, που έχουν βάλει και τα 2 καλώδια μαύρα ή και τα 2 κόκκινα, τότε τί κάνουμε;

Υπάρχει τρόπος (π.χ. με ένα πολύμετρο) να βρούμε ποιό καλώδιο είναι η φάση και ποιό η επιστροφή;

Δ.Υ. ήταν ο ηλεκτρολόγος;

patch
21-06-16, 18:21
Καλά όλα αυτά που λέτε οι επαγγελματίες, αλλά όταν υπάρχουν κάποιοι συνάδελφοί σας εγκληματίες κυριολεκτικά, που έχουν βάλει και τα 2 καλώδια μαύρα ή και τα 2 κόκκινα, τότε τί κάνουμε;

Υπάρχει τρόπος (π.χ. με ένα πολύμετρο) να βρούμε ποιό καλώδιο είναι η φάση και ποιό η επιστροφή;

Αχρωματοψία έχεις σίγουρα :p
Ξυσε την πρώτη επένδυση του πλακέ καλωδίου

Tiven
21-06-16, 20:56
Το θέμα ξεκίνησε από το πώς είναι σωστό να γίνει η σύνδεση, και κατέληξε στο αφού ότι μια λάθος κατάσταση υπάρχει, δεν πειράζει να τη διαιωνίζουμε :nono:

Ενώ απλά αν δεν ακουμπάς μέταλλο κλείνεις διακόπτες προστατεύεις τον εαυτό σου και από τους κακούς ηλεκτρολόγους. Τόσο απλό και αποδοτικό.

hammered
25-06-16, 10:51
Καλά την αλλαγή δεν την έκανα ακόμα. Αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι που μου έπιασε το μάτι.


Η φάση παραμένει φάση (230V RMS), και ο ουδέτερος παραμένει ουδέτερος (~0V), είτε με κλειστό είτε με ανοιχτό κύκλωμα.


Κάτσε τώρα, πως γίνεται αυτό; Δηλαδή πως γίνεται ακόμα και με κλειστό διακόπτη να συνεχίζει το καλώδιο της φάσης να "έχει ρεύμα"?
Υπόψην ότι έχω τις βασικές γνώσεις φυσικής και δεν μπορώ να καταλάβω την quoted πρόταση.

PS: Θα καλέσω ηλεκτρολόγο έτσι κι αλλιώς για άλλο πράγμα οπότε θα τον βάλω να αλλάξει και το ντουί για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

mpirarxos
25-06-16, 14:06
Καλά την αλλαγή δεν την έκανα ακόμα. Αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι που μου έπιασε το μάτι.




Κάτσε τώρα, πως γίνεται αυτό; Δηλαδή πως γίνεται ακόμα και με κλειστό διακόπτη να συνεχίζει το καλώδιο της φάσης να "έχει ρεύμα"?
Υπόψην ότι έχω τις βασικές γνώσεις φυσικής και δεν μπορώ να καταλάβω την quoted πρόταση.

PS: Θα καλέσω ηλεκτρολόγο έτσι κι αλλιώς για άλλο πράγμα οπότε θα τον βάλω να αλλάξει και το ντουί για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

ο διακόπτης κάνει αυτό που λέει το ονόμα του, διακόπτει. Στην περίπτωση φωτιστικών διακόπτει τη φάση να μη φτάνει στην κλέμα. Σε περίπτωση που το έχει διακόψει η κλέμα δεν έχει ρεύμα, αλλιώς έχει. Απλά αν δεν είσαι σίγουρος ότι έχει διακοπεί το ρεύμα είναι πιο ασφαλές να είσαι εναρμονισμένος με τον κατασκευαστή ώστε ακόμα και αν ακουμπήσεις το μέταλλο στο ντουί να μην έχεις πρόβλημα

nyannaco
25-06-16, 14:32
Δηλαδή πως γίνεται ακόμα και με κλειστό διακόπτη να συνεχίζει το καλώδιο της φάσης να "έχει ρεύμα"?
Κατ'αρχήν για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τυος και να μιλάμε την ίδια γλώσσα, ο διοακόπτης είναι κλειστός (κλείνει το κύκλωμα) όταν περνάει ρεύμα και ανάβει το φως, και όχι το αντίθετο.
Επειτα, το "έχει ρεύμα" που λες στην πραγματικότητα εννοεί ότι έχει τάση, ασχέτως ρεύματος (κλειστό κύκλωμα) ή μη (ανοιχτο κύκλωμα. Οταν ο διακόπτης είναι κλειστός, έχεις τάση στο φορτλιο (λάμπα) όταν είναι ανποιχτός έχεις μόνο μέχρι την είσοδο του διακόπτη.
Φιλικά. και χωρίς καμμία διάθεση να σε μειώσω, καταλαβαίνω ότι σου λείπουν στοιχειώδεις γνώσεις ηλεκτρισμού, οπότε καλύτερα για την ασφάλειά σου να μην προσπαθήσεις να κάνεις τίποτα μόνος σου.

vasilimertzani
26-06-16, 21:33
Ενώ απλά αν δεν ακουμπάς μέταλλο κλείνεις διακόπτες προστατεύεις τον εαυτό σου και από τους κακούς ηλεκτρολόγους. Τόσο απλό και αποδοτικό.

σωστα αυτα που λες.Αν ισχυαν κιολας δεν θα πεθαινε κανενας απο ηλεκτροπληξια.Παραμενουμε ομως στις υψηλοτερες θεσεις σε θανατους απο ηλεκτροπληξια στην ευρωπη(ανα κατοικο).



Καλά την αλλαγή δεν την έκανα ακόμα. Αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι που μου έπιασε το μάτι.




Κάτσε τώρα, πως γίνεται αυτό; Δηλαδή πως γίνεται ακόμα και με κλειστό διακόπτη να συνεχίζει το καλώδιο της φάσης να "έχει ρεύμα"?
Υπόψην ότι έχω τις βασικές γνώσεις φυσικής και δεν μπορώ να καταλάβω την quoted πρόταση.

PS: Θα καλέσω ηλεκτρολόγο έτσι κι αλλιώς για άλλο πράγμα οπότε θα τον βάλω να αλλάξει και το ντουί για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Ισως μου εχει διαφυγει,αλλα μιλαμε για φωτιστικο οροφης και οχι δαπεδου.Σε οροφης με 'κλειστο'(εννοεις προφανως οτι εχεις ανοιξει το κυκλωμα) διακοπτη η φαση δεν θα εχει ρευμα.
Μονο ομως για οροφης φωτιστικα ισχυει αυτο.


ο διακόπτης κάνει αυτό που λέει το ονόμα του, διακόπτει. Στην περίπτωση φωτιστικών διακόπτει τη φάση να μη φτάνει στην κλέμα. Σε περίπτωση που το έχει διακόψει η κλέμα δεν έχει ρεύμα, αλλιώς έχει. Απλά αν δεν είσαι σίγουρος ότι έχει διακοπεί το ρεύμα είναι πιο ασφαλές να είσαι εναρμονισμένος με τον κατασκευαστή ώστε ακόμα και αν ακουμπήσεις το μέταλλο στο ντουί να μην έχεις πρόβλημα

σωστος.

Tiven
27-06-16, 11:56
Δεν πεθαίνει ο κόσμος από την αλλαγή λάμπας, συνήθως γίνεται με άλλο τρόπο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.