PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλή ταχύτητα συγχρονισμού, μεταπτώσεις και άλλα ωραία....



vforvendetta85
18-06-16, 16:41
Τους τελευταίους μήνες, σε σύνδεση που για κανά 2 χρόνια ήταν φυσιολογική, παρατηρήθηκε αρχικά χαμηλή ταχύτητα συγχρονισμού. Τις τελευταίες μέρες η κατάσταση είναι τραγική με ταχύτητες όχι πάνω από 1 Mbps download και upload περίπου 0.6, ping πολύ ψηλά (ενδεικτικά 83 ms σε google.gr και με packet loss ενίοτε) και πολλά χαμένα hops σε tracert.
Επίσης σε download από ftp forthnet πάνω από 300 ΚΒ/s (με ταυτόχρονη λήψη 3 και 4 αρχείων) δεν έχω δει, χωρίς να μπορεί να σταθεροποιηθεί η ταχύτητα. Το modem (technicolor 5130) είναι καρφωμένο χωρίς φίλτρο στην πρίζα, μιλάμε πάντα για δοκιμές με ενσύρματη σύνδεση και στην πολυκατοικία (4 διαμερίσματα) δεν είδα κάτι ύποπτο ή περίεργο στον κατανεμητή.

Δηλώθηκε βλάβη και υποψιάζομαι πως ευθύνεται το ζεύγος στο ΚΑΦΑΟΥ, μιας και η forthnet δεν βλέπει κάποιο πρόβλημα μέχρι το σπίτι.

Κάθε γνώμη δεκτή!

Pokas
18-06-16, 19:10
Τους τελευταίους μήνες, σε σύνδεση που για κανά 2 χρόνια ήταν φυσιολογική, παρατηρήθηκε αρχικά χαμηλή ταχύτητα συγχρονισμού. Τις τελευταίες μέρες η κατάσταση είναι τραγική με ταχύτητες όχι πάνω από 1 Mbps download και upload περίπου 0.6, ping πολύ ψηλά (ενδεικτικά 83 ms σε google.gr και με packet loss ενίοτε) και πολλά χαμένα hops σε tracert.
Επίσης σε download από ftp forthnet πάνω από 300 ΚΒ/s (με ταυτόχρονη λήψη 3 και 4 αρχείων) δεν έχω δει, χωρίς να μπορεί να σταθεροποιηθεί η ταχύτητα. Το modem (technicolor 5130) είναι καρφωμένο χωρίς φίλτρο στην πρίζα, μιλάμε πάντα για δοκιμές με ενσύρματη σύνδεση και στην πολυκατοικία (4 διαμερίσματα) δεν είδα κάτι ύποπτο ή περίεργο στον κατανεμητή.

Δηλώθηκε βλάβη και υποψιάζομαι πως ευθύνεται το ζεύγος στο ΚΑΦΑΟΥ, μιας και η forthnet δεν βλέπει κάποιο πρόβλημα μέχρι το σπίτι.

Κάθε γνώμη δεκτή!

πρέπει να γίνει μέτρηση απευθείας στον κατανεμητή με απομονωμένο το σπιτι.
είναι πολύ πιθανό να φταίει το ζεύγος που λες. τι απόσταση έχεις απο το Α/Κ και τι ταχύτητες πιάνουν οι υπόλοιποι στην πολυκατοικία αν γνωρίζεις;

vforvendetta85
18-06-16, 20:12
Έβγαλα screenshot, αλλά ξέχασα να το ανεβάσω. :(

Στα 36 db είναι το line att down και συνήθως η ταχύτητα ήταν περίπου στα 10 και κάτι mbps.

BARKOULETOS
19-06-16, 16:36
Και σε μενα τα ιδια, παλια εβλεπες στην σελιδα του ρουτερ 20 μερες συνδεση τωρα το μαξ 1-2 μερες και αποσυνδεσεις σε διαφορες ωρες, δεν ειναι θεμα ωρων αιγχμης... Χαλασε και η Φορθνετ ισως καιρος να παμε για αλλα...

androu
26-06-16, 13:25
Και εγώ μια απο τα ίδια. Μου ρίξανε την ταχύτητα 2 mbit κάτω τώρα έχω 5 -6 δλδ (το 2016) και βραδινές ώρες έχω και εγώ αποσυνδέσεις. Μου είπαν να φέρω ηλεκτρολόγο να δεί την εσωτερική γραμμή του σπιτιού :/

michaelen
26-06-16, 13:57
εμενα με πηραν απο το τμημα προσφορων και μου ειπαν οτι στην περιοχη μου υπαρχει προβλημα στο δικτυο και οτι θα εχω χαμηλη ταχυτητα και γενικα προβληματα και αυτο που μου προτεινουν ειναι να παω σε vdsl μονο με 10ευρω και 24 μηνες δηλαδη καπου κοντα στα 65ευρω (μαζι με tv) εγω τους ειπα
οτι αυτο ειναι εκβιασμος και εαν υπαρξουν προβληματα θα κινηθω νομικα εχω κρατησει το ονομα του πωλητη και την ωρα που μιλησα.

nikos1982
26-06-16, 21:47
εγω αλλο σκεφτομαι.πως θα ζητήσουν να πληρώσουμε για παροχες που δεν μας παρέχουν σύμφωνα με το συμβόλαιο που εχουμε κανει.καθε μηνα τσουπ να ο λογαριασμος.μετα φταιει ο πελατης αν παει και κανει μανουρα !!!

vforvendetta85
10-07-16, 23:17
Με τα πολλά (δεν μπορώ άλλη μια φορά να ασχολούμαι με τις παραλείψεις......), ανέβασαν το snr margin στα 11 db, η ταχύτητα είναι στα 4,5 Mbps (με 39 down line att..... :dots: ) αλλά τουλάχιστον εδώ και 2 μέρες παρουσιάζει μια σταθερότητα.
πλέον υποψιάζομαι πως πρέπει να επισκεφτεί ένας ηλεκτρολόγος το σπίτι.....

BARKOULETOS
18-07-16, 23:50
Και για να επανελθω απο τις αποσυνδεσεις καθε 1-2 μερες εχω φτασει 5-6 την μερα!!

Με αυτα τα νουμερα καταλαβενετε αν ειναι κατι λαθος? Αν και δεν εχει αλλαξει κατι ολα αυτα τα χρονια...

Uptime: 0 days, 0:04:58

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.068 / 6.152

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 5.846

Data Transferred (Sent/Received) [kB/MB]: 916,00 / 20,56

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 18,0 / 37,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 12,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 917.493 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 4 / 0

FEC Errors (Up/Down): 30.490 / 121.931

CRC Errors (Up/Down): 1.281 / 2.996

HEC Errors (Up/Down): 0 / 9.556

@ ADSLgr.com All rights reserved.