PDA

Επιστροφή στο Forum : δεν αναβει το λαπτοπ



jakjak
18-06-16, 21:59
το λαπτοπ μιας φιλης χαλασε .
βγαζει μαυρη οθονη με μια λευκη γραμμουλα πανω αριστερα που αναβοσβηνει.
αναβοσβηνει για καμια δεκαρια δευτερα και επειτα σβηνει και παλι το ιδιο ...

πατησε κατα λαθος κατι σε αναβαθμιση σε win 10 και επειτα εσβησε το πισι .
απο τοτε το λαπτοπ επαθε κοκομπλοκο . βεβαια μιλαμε για ασχετη , οποτε ας μην παρουμε και μετρητοις τα λεγομενα της ....

προσπαθω να μπουταρω απο σιντι με win αλλα δεν κανει τιποτα .
πατωντας f2 ή f12 ανοιγει κανονικα το bios .

εχετε καμια ιδεα ???

sdikr
18-06-16, 22:06
Κάτι δεν πήγε καλά με την αναβάθμιση, με τι μάρκα είναι, μήπως και υπάρχει ακόμα η δυνατότητα εργοστασιακής επαναφοράς
Αλλιώς θα χρείαστει να κάνει ξανα εγκατάσταση τα windows

jakjak
18-06-16, 22:10
toshiba satelite . νομιζω το 850 ειναι .

να ξαναμπουν win δεν ειναι προβλημα.
το προβλημα ειναι οτι δεν μπουταρει το σιντι με τα win , ωστε να ξαναπεραστουν.
μπηκα στο bios , εβαλα boot απο σιντι αλλα τιποτα ...

cranky
18-06-16, 22:23
μπηκα στο bios , εβαλα boot απο σιντι αλλα τιποτα ...
Το cd είναι το εργοστασιακό, ή το έκαψες εσύ ;
Αν το έκαψες εσύ, ξανακάψε το στην πιό αργή ταχύτητα.

Μπορείς να το δοκιμάσεις σε άλλο υπολογιστή ;

jakjak
18-06-16, 22:27
το σιντι εννοειται οτι ειναι εργοστασιακο !!! νομιζω tdk ειναι το εργοστασιο ... :lol:

δοκιμασα 2-3 σιντι που εχουν παιξει σε αλλο πισι ...

sweet dreams
19-06-16, 00:23
toshiba satelite . νομιζω το 850 ειναι .

να ξαναμπουν win δεν ειναι προβλημα.
το προβλημα ειναι οτι δεν μπουταρει το σιντι με τα win , ωστε να ξαναπεραστουν.
μπηκα στο bios , εβαλα boot απο σιντι αλλα τιποτα ...

Aν κάνεις Format θα χάσεις τα αρχεία που είναι μέσα αλλά πιστεύω ότι αυτό το ξέρεις, τι Windows έχει;;; κατέβασε το αντίστοιχο ISO από την Microsoft και φτιάξε Bootable USB (https://www.pcsteps.gr/14678-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-boot-usb/)για να δοκιμάσεις.

sdikr
19-06-16, 12:35
toshiba satelite . νομιζω το 850 ειναι .

να ξαναμπουν win δεν ειναι προβλημα.
το προβλημα ειναι οτι δεν μπουταρει το σιντι με τα win , ωστε να ξαναπεραστουν.
μπηκα στο bios , εβαλα boot απο σιντι αλλα τιποτα ...

Δοκίμασε καθώς το ανάβεις να πατήσεις το 0 μερικές φορές, είναι το κουμπί που έχουν τα toshiba για recovery

jakjak
22-06-16, 19:49
Δοκίμασε καθώς το ανάβεις να πατήσεις το 0 μερικές φορές, είναι το κουμπί που έχουν τα toshiba για recovery

ουτε ετσι ...

jjokeris
22-06-16, 20:22
Ξεκινα το και πατα F8 για να μπεις σε safe mode.Μπορείς?Μπαίνει?

jakjak
23-06-16, 19:48
Ξεκινα το και πατα F8 για να μπεις σε safe mode.Μπορείς?Μπαίνει?

οχι.
μονο με f2 μπαινει στο bios . δεν εκτελει καμια αλλη εντολη.

sdikr
23-06-16, 19:50
Στο Bios σου εμφανίζει τον δίσκο;

jakjak
24-06-16, 00:41
ναι κανονικα ολα .
βαζω να τρεξει απο το dvd αλλα δεν κανει τιποτα .

- - - Updated - - -

τι πιθανοτητες εχει να καηκε ο σκληρος ???

cranky
24-06-16, 10:31
βαζω να τρεξει απο το dvd αλλα δεν κανει τιποτα .
τι πιθανοτητες εχει να καηκε ο σκληρος ???
Πολύ λίγες.
Πιθανότερο είναι να κάηκε το dvd.

Αυτό, το δοκίμασες ;

κατέβασε το αντίστοιχο ISO από την Microsoft και φτιάξε Bootable USB (https://www.pcsteps.gr/14678-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-boot-usb/)για να δοκιμάσεις.

jakjak
25-06-16, 17:35
Αυτό, το δοκίμασες ;

δεν γινεται τιποτα !!! ουτε με αυτο !!!

sweet dreams
25-06-16, 21:59
δεν γινεται τιποτα !!! ουτε με αυτο !!!

Τι εννοείς δεν γίνεται τίποτα;;; Δεν ξεκινάει το Bootable USB;;; σε άλλο υπολογιστή το δοκίμασες;;;
Mπες στο Bios και κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, βάλε για πρώτη επιλογή Βoot από το USB και δοκίμασε πάλι.

jakjak
26-06-16, 20:57
εφτιαξα το στικακι . το δοκιμασα στο δικο μου λαπτοπ και μου ειπε πατα ενα πληκτρο για μπουταρισμα απο το στικακι . πατησα και μπηκε στην διαδικασια κανονικα .
εργοστασιακες ρυθμισεις εχω βαλει ...
οτι και να εχω κανει βγαζει μαυρη οθονη με μια λευκη παυλα , πανω αριστερα και μετα απο καμια δεκαρια δευτερα σβηνει και αντε παλι ...
στο βιος μπαινει και δειχνει κανονικα ....
οποτε γραφικα δεν ειναι ...
λετε να ειναι καμια μνημη ???

sweet dreams
26-06-16, 21:25
Kάνε έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/885411-Οδηγίες-ελέγχου-μνήμης-RAM-με-το-Memtest86) στην μνήμη και αν είναι εντάξει αφαίρεσε εντελώς τον δίσκο και δοκίμασε μόνο με το Stick, δοκίμασε και reset στο Bios.

jakjak
26-06-16, 21:41
Kάνε έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/885411-Οδηγίες-ελέγχου-μνήμης-RAM-με-το-Memtest86) στην μνήμη και αν είναι εντάξει αφαίρεσε εντελώς τον δίσκο και δοκίμασε μόνο με το Stick, δοκίμασε και reset στο Bios.

τι εννοεις reset στο bioς ?? πως γινεται αυτο ? αν εννοεις επαναφορα ρυθμισεων , το εκανα .

ΩΠΑΑΑ !!!
εβγαλα τον σκληρο και αλλαξε τροπαριο . τωρα κατι κανουμε !
μου εβγαλε μενου εγκλαταστασης !!!
τι κανω τωρα ???
κουμπωνω πανω τον σκληρο ετσι οπως ειναι αναμενο ή παω και παιρνω καινουριο σκληρο???

sweet dreams
26-06-16, 21:45
τι εννοεις reset στο bioς ?? πως γινεται αυτο ? αν εννοεις επαναφορα ρυθμισεων , το εκανα .

Βγάλε την μπαταρία της μητρικής για λίγο και βάλτην πάλι.

jakjak
26-06-16, 21:46
ξαναδιαβασε τι εγραψα γιατι το διορθωσα ...

sweet dreams
26-06-16, 21:57
ξαναδιαβασε τι εγραψα γιατι το διορθωσα ...

Κάτι έχει γίνει λοιπόν με τον σκληρό και κολλάει το σύστημα, το είχα πάθει και εγώ σε σταθερό, θα πρέπει να βάλεις τον δίσκο σαν εσωτερικό σε σταθερό και να τον τσεκάρεις ότι είναι εντάξει και να του κάνεις εκεί και διαμόρφωση. Αν δεν είναι SSD καλύτερα να επιλέξεις αργή διαμόρφωση.

jakjak
26-06-16, 22:55
προσπαθησα να τον βαλω στον σταθερο και κοντεψε να χαλασει και αυτος !!!!
οποτε θα παραγγειλω εναν ssd και λεω να βρασω κολυβα για τον σκληρο ....

sweet dreams
26-06-16, 23:25
Tι σου έκανε στον σταθερό;;;

jakjak
26-06-16, 23:58
τον κολαγε και δεν μπουταριζε . καποιο αρχειο ελειπε και καλα ... και κατι τετοια .
στον σταθερο εχω 2 σκληρους . ξεκουμπωσα τον ενα και εβαλα αυτον του λαπτοπ . οποτε κατι δεν παει καλα , αφου το λειτουργικο θα επρεπε να το διαβασει απο τον δικο του σκληρο.

sweet dreams
27-06-16, 00:00
Δεν κατάλαβα, έβαλες τον σκληρό του λαπτοπ για να μπουτάρει στον σταθερό;; :hmm:

jakjak
27-06-16, 00:08
εβγαλα τα καλωδια απο τον εναν σκληρο και τα εβαλα στον σκληρο απο το λαπτοπ για να αποκτησω προσβαση .
τα win θα ανοιγαν απο τον σκληρο του σταθερου .

sweet dreams
27-06-16, 00:30
Δηλαδή όταν τον σύνδεσες κόλλησε και τον σταθερό και δεν μπουτάρει;;; μήπως κατά λάθος έβγαλες τον δίσκο που έχει το λειτουργικό;;; τι μάρκα είναι ο SSD;;;

cranky
27-06-16, 00:36
Τώρα, λέει οτι θα τον παραγγείλει τον ssd, που τά 'φτυσε ο δίσκος του λαπτοπ.

Πάντως, το χαλασμένος δίσκος να κολλάει το πισί που τον βάζεις για έλεγχο, δεν είναι σπάνιο φαινόμενο.

sweet dreams
27-06-16, 00:42
Aυτόν που κόλλησε το δικό μου του έκανα Secure erase και είναι μια χαρά με 100% Health.

jakjak
27-06-16, 19:54
Aυτόν που κόλλησε το δικό μου του έκανα Secure erase και είναι μια χαρά με 100% Health.

και πως θα κανω κατι τετοιο , ειδικα απο την στιγμη που δεν ανοιγει το πισι με αυτον επανω ??? :hmm:

sweet dreams
27-06-16, 20:19
και πως θα κανω κατι τετοιο , ειδικα απο την στιγμη που δεν ανοιγει το πισι με αυτον επανω ??? :hmm:

Δοκίμασε το Bootable USB που έφτιαξες, ξεκινάει;;; αν ξεκινάει θα κάνεις την ενέργεια από Βοοtable USB του Parted Magic, αλλιώς αποσυνδέεις το SATA καλώδιο του SSD, ξεκινάει το USB και όταν ανοίξει το πρόγραμμα τότε συνδέεις πάλι το καλώδιο και τον βλέπει.

- - - Updated - - -

Ο δίσκος τι μάρκα είναι;;; μήπως έχει κάποιο δικό του πρόγραμμα για Secure erase;;;

jakjak
29-06-16, 20:37
ο δισκος ειναι toshiba οπως και το λαπτοπ .
τελικα πηρα καινουριο ssd : http://www.skroutz.gr/s/9077210/Kingston-SSDNow-UV400-240GB.html

το προβλημα ειναι οτι δεν καταφερα να εγκαταστησω win .
καταφερα μονο τα ubuntu .
καμια ρυθμιση ειναι που δεν την θυμαμαι . το ιδιο ειχα αντιμετωπισει και με το δικο μου λαπτοπ , οταν το ειχα παρει .
ξερει κανεις τι χρειαζεται για να εγκαταστησω win ?

sweet dreams
29-06-16, 20:47
H Τοshiba έχει δικό της εργαλείο για Secure erase, κατέβασε το και διέγραψε τον δίσκο.
Τι Windows θέλεις να περάσεις;;; αυτά που είχε προεγκατεστημένα;;;;

jakjak
29-06-16, 21:14
δεν εχω θεμα ... πιο πολυ κλινω στα 10 .

sweet dreams
29-06-16, 21:25
Βοοtable USB να φτιάχνεις και από που κατεβάζουμε το αντίστοιχο ISO των 10 θυμάμαι ότι τα ξέρεις, θα πρέπει να μπεις στο Bios και να απενεργοποιήσεις το Secure Βοοt καθώς επίσης και να ενεργοποιήσεις το Legacy Support για να μπουτάρει το USB Stick.

@ ADSLgr.com All rights reserved.