PDA

Επιστροφή στο Forum : Το ad-aware SE χαλάει το sharing του Internet???



EgwEimai
02-10-04, 14:09
Πήγα προχτές σε μία φίλη που δουλεύει σε Δημόσια Υπηρεσία γιατί μου είπε ότι έχει προβλήματα με το Internet (άνοιγε σελίδες ότι 'ναναι, κλασική δράση spyware). Το PC είναι σε δίκτυο και πέρνει internet από κάποιον server. Μόλις το ad-aware βρήκε 150+!!! spywares του είπα να τα σβήσει. Στη συνέχεια όμως δεν βλέπει internet. Έκανα επανεκκίνηση τίποτα. Restore στο ad-aware πάλι τίποτα. Format δεν είναι δυνατόν να γίνει (δημόσιο γαρ). Τι μπορώ να κάνω???

kadronarxis
02-10-04, 15:48
Βγες για καφέ και μετά φαγητό με τη φίλη.
:mrgreen:

EvilHawk
02-10-04, 15:58
Σωστός ο kadronarxis ,και εσύ καλά θα περάσεις και την Δευτέρα θα αναλάβει να διορθώσει το πρόβλημα ο administrator!

BeholderX
02-10-04, 16:25
Δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα με το adaware, το χρησιμοποιεί τόσος κόσμος που θα είχε αναφερθεί παρόμοιο πρόβλημα άμεσα, τις πρώτες ώρες κυκλοφορίας του.

1. Μερικά αρχεία όμως που εντοπίζει το αdaware, είναι παραίτητα για ορισμένα προγράμματα για να συνδεθούν στο δίκτυο. Ενα από αυτά είναι το backweb.exe που παραδείγματος χάριν το χρησιμοποιούν αρκετά προγράμματα, μεταξύ των οποίων και το F-Secure antivirus.

Πάντως με restore γενικώς από το quarantine, θα έπρεπε να έχει λυθεί το πρόβλημα, ή αν ξανακάνετε install κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα που χρησιμοποιούν στην υπηρεσία.

2. Το Adwatch μπορεί επίσης να δημιουργήσει προβλήματα. Δοκίμασε να κάνεις uninstall όλο το Adaware. Μήπως βάλατε και κανά άλλο πρόγραμμα για scanning διαφημίσεων παρεπιπτώντος, eg AdSubstract ?

3. Υπάρχει και το system restore των windowsXP. Αυτό τουλάχιστον θα πρέπει να επαναφέρει την κατάσταση (στην προ-adaware installation κατάσταση) αν τα 1 & 2 δεν φταίνε.

sdikr
02-10-04, 17:24
Και εμένα μου έτυχε το ίδιο με το adaware, μόλις τα έσβυσα πάει το internet (ενώ το τοπικό δίκτυο το έβλεπε μια χαρά)
οσό και να προσπάθησα λύση δεν βρήκα και έγινε εγκατάσταση απο την αρχή.

EgwEimai
03-10-04, 22:57
Το θέμα είναι να μην το δει ο administrator...

cyberian
14-11-04, 13:53
Σκοτώνεις τον administrator και λύνεται το θέμα! :D

EgwEimai
14-11-04, 15:43
Σωστός ο παίχτης 8) 8) 8) 8) 8)

@ ADSLgr.com All rights reserved.