PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά Router



nikoslykos
21-06-16, 14:01
Παιδια θελω να αγορασω modem/router γιατι με το zte δεν ειμαι ευχαριστημενος. Εχετε να μου προτεινετε καποιο αξιοπρεπες σε σχετικα normal τιμη ; εχω βρει το Asus DSL-N14U. Αξιζει ; Και επισης ενα θεμα που εχω. Μου ειπαν οτι μεχρι το 2018 το τηλεφωνο θα γινει voip. Το συγκεκριμενο ξερετε αν θα μπορεσω να το συνδεσω με το speedport για να παιζει μονο το voip ; διαβασα το thread στα sticky αλλα δε ξερω αν θα παιξει το συγκεκριμενο. Βεβαια αν εχει καποιος να μου προτεινει και καποιο αλλο ευπροσδεκτο !!!

Pokas
21-06-16, 14:08
Παιδια θελω να αγορασω modem/router γιατι με το zte δεν ειμαι ευχαριστημενος. Εχετε να μου προτεινετε καποιο αξιοπρεπες σε σχετικα normal τιμη ; εχω βρει το Asus DSL-N14U. Αξιζει ; Και επισης ενα θεμα που εχω. Μου ειπαν οτι μεχρι το 2018 το τηλεφωνο θα γινει voip. Το συγκεκριμενο ξερετε αν θα μπορεσω να το συνδεσω με το speedport για να παιζει μονο το voip ; διαβασα το thread στα sticky αλλα δε ξερω αν θα παιξει το συγκεκριμενο. Βεβαια αν εχει καποιος να μου προτεινει και καποιο αλλο ευπροσδεκτο !!!

Ρίξε μια ματιά στα Draytek. είμαι πολύ ευχαριστημένος. υπάρχουν οδηγοί μέσα στο forum πως να λειτουργούν και τα δύο, τηλεφωνία απο speedport, internet απο άλλο router.

babis3g
21-06-16, 14:36
Για το Ν14 εχουμε μεγαλο θεμα εδω
http://www.adslgr.com/forum/threads/927668-ASUS-DSL-N14U
τα παιδια τo βρισκουν μολις στα 35 ευρω απο τα μαγαζια wind, του περνας το τελευταιο λογισμικο, επανφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και εχεις ιδιο σαν 50 ευρω
Ισως αν εισαι τυχερος να σηκωνει και η γραμμη σου και αλλαγη snr (απο τα λιγα ετοιμη μεσα στο μενου, χωρις μπλεξειματα με telnet & tools)

Ναι θα παιξει ανετα με voip ote & επισης και ipvt (οποιος εχει) το modem οτε πρεπει να ειναι επανω γιατι να κανει την τηλεφωνια μιας και το Ν14 δεν εχει ενσωματωμενο voip
οι οδηγοι εδω
http://www.adslgr.com/forum/threads/909707-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-Speedport-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-VoIP-Cosmote-%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%89-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%BF-router-(ASUS)?p=5880121#post5880121
http://www.adslgr.com/forum/threads/909707-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-Speedport-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-VoIP-Cosmote-%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%89-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%BF-router-(ASUS)?p=5880693#post5880693
http://www.adslgr.com/forum/threads/869778-ASUS-DSL-N17U-adsl-vdsl?p=5940657#post5940657

Αν σκοπευεις να δωσεις γυρω στα 50-55 (το βρισκεις στα 35) για το Ν14 κοιτα και το Ν17

vdsl/adsl, giga lan, 2 usb, snr tweak, ram128ddr3, 750mhz processor μολις 65 ευρω τωρα στο newsletter eshop (link στις τελευταιες σελιδες του Ν17)
τιποτα για αυτα που εχει επανω του

Επειδη αναφερθηκαν τα draytek ειναι πραγματι πολυ πιο φοβερα απο λογισμικο με απειρες ρυθμισεις, τα εχω και εχω κανει πολλα post στο αναλογο section και εγω ειmαι ΥΠΕΡ ευχαριστημενος (η αληθεια να λεγεται) ... αλλα το πιο φτηνο adsl εναι γυρω στη 100αρα ισως επειδη απευθυνονται προς επαγγελματιες αφου εχουν πολυ περισσοτερες δυνατοτητες ... αλλα για οικιακη χρηση πλεον βρισκεις tp link / asus και με vdsl απο 60-100 ευρω και με πιο δυνατη μνημη ... η δικη σου τσεπη ειναι :)

nikoslykos
21-06-16, 15:30
Ωραια θα κοιταξω για το N14U τοτε. Να παω να το παρω λες απο τη wind ; Αλλα δεν θα εχει παραμετροποιημενο firmware απτη wind πανω ;

- - - Updated - - -

Βασικα το βρηκα 40€ οποτε μια χαρα !

babis3g
21-06-16, 15:38
ωραια ... τωρα ειδα που εκανες update

διαβασε το λινκ που εβαλα αφου σκοπευεις να χαλασεις καποια χρηματα, μπορεις να βρεις κατι που να μην σου αρεσει (απο αναφορες των χρηστων) και να μην το θελεις. αλλα για 40 ευρω δεν ειναι ασχημο

Θα εχει πανω του τις ρυθμισεις wind, αλλα οπως ειπα περνας το τελευταιο λογισμικο σαν αναβαθμηση (στο Ν14 link ειναι ολα γραμμενα και τα link αναβαθμησεως) και κανεις reset απο το κουμπακι πισω, μετα την αναβαθμηση ... θα φυγουν ολα και θα εχει παραπνω ρυθμισεις πλεον

nikoslykos
21-06-16, 17:16
Καλα απο που θα το παρω ειναι το λιγοτερο :) Το μονο αρνητικο που διαβασα ειναι οτι δεν εχει πολι καλο wifi. Αλλα δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα μονο ο πατερας μου μπαινει απτο λαπτοπ που ειναι σε αποσταση 4 μετρων απτο router. Αλλα φανταζομαι σε σχεση μαυτα που δινουν οι isp ειναι πολυ καλυτερο... ετσι δεν ειναι ; Απλα αυτο που μαρεσει πολυ ειναι οτι μπορεις να αλλαξεις το SNR πανευκολα :) γιατι απτον ΟΤΕ μου βγαζουν το λαδι για να το κανουν και οταν το κανουν τα κανουν χειροτερα... Αν το αλλαζω μονος μου ομως υπαρχει περιπτωση να μου πουνε τιποτα ; επισης πρεπει να πω στον ΟΤΕ να μου βαλουν ελευθερο προφιλ για να γινει αυτο ; αν θυμαμαι καλα με εχουν κλειδωσει τωρα σε 12αρι προφιλ με 8snr. Πρεπει να τους πω να με βαλουν σε 24αρι προφιλ με ελευθερο snr ;

babis3g
21-06-16, 17:34
το ασυρματο νομιζω ειναι σχετικα καλο, ισως σε μακρυνη αποσταση να εχει θεμα αλλα στα 4 μετρα δεν νομιζω
Το snr (και για αυτο ειπα αν εισαι τυχερος) αν δεν εισαι μακρυα απο το κεντρο πιστευω να αποδωσει, αν εισαι μακρυα μπορει να κλειδωσει πιο λιγο και μετα να παιδευεσαι να το φερεις στα ισια του, οποτε να νη σε βοηθησει το συγκεκριμενο
Ανεβασε τωρινα στατιστικα απο το modem που εχεις να δουμε
Αν εισαι σε κλειδωμενο προφιλ απο ταχυτητα, υποψην δεν θα αλλαξει το snr (κανενα modem)

@ ADSLgr.com All rights reserved.