PDA

Επιστροφή στο Forum : μικτονομιση



Σελίδες : [1] 2

grgmls
28-04-07, 18:15
ενω εχω παραλαβει εξοπλισμο για zisto dsl
ενω το νεο τηλεφωνο 211400...... οπου θα γινει η συνδεση
καλειται μεν δεν κουδουνιζει δε
ενω τα καλωδια στην πριζα του σπιτιου μου(εκτος απο αυτο που φερνει το τηλεφωνο του οτε)
δεν δινουν σημα
οταν παιρνω τηλεφωνο το 13800 και ολα τα εσωτερικα,και το 2111201212
κατι μουρμουρανε για καποια μικτονομιση που πρεπει να γινει

τι ειναι αυτη η μικτονομιση????????

No-Name
28-04-07, 18:17
Η μεικτονόμιση είναι η διαδικασία μέτρησης (και σύνδεσης)της γραμμή σου από τεχνικό στο κατανεμητή της πολυκατοικίας σου :)

grgmls
28-04-07, 18:22
δηλαδη οταν γινει θα εχω σημα στα καλωδια μεσα στο διαμερισμα?

No-Name
28-04-07, 18:24
Ναι θα έρθει ο τεχνικό και θα αποσυνδεσει τη γραμμή του ΟΤΕ και θα συνδεσει της Τελλάς ώστε να λειτουργεί η νέα γραμμή σου με το 211κτλ

grgmls
28-04-07, 18:36
εγω εχω ζητησει να μην πειραχτει η γραμμη του οτε (θελω να μεινει το παλιο μου τηλεφωνο)αλλα να μου δοσουν συνδεση σε νεα γραμμη της tellas που ειναι αυτο το 211400....

γιατι να ξηλωσει τον οτε ,επι πλεον καλωδια υπαρχουν 2 ζευγη

μη με τρομαζεις

No-Name
28-04-07, 18:37
ΟΚ σε αυτή τη περίπτωση απλά να συνδεσει τη Γραμμή της τελλάς στο 2ο ζεύγος καλωδίων που καταλήγει στο διαμέρισμα.

Αυτά θα τα πέις και στον τεχνικό που θα έρθει για αυτή τη δουλεια

k_koulos
28-04-07, 18:39
αν έχεις την υποδομή [επιπλέον ζεύγη] δεν σου πειράζει τον ΟΤΕ, απλά φρόντισε να είσαι παρόν για να μην γίνει κατα λάθος κανα μπέρδεμα!

chrismasgr
29-04-07, 01:06
Και πόσο καιρό κάνει περίπου μέχρι να έρθει από την ώρα που δίνει το οκ ο οτε; Περιμένω και εγώ για την ίδια δουλειά.

turboirc
29-04-07, 12:40
Εμένα έκανε 40 μέρες. Ο ΟΤΕ εδωσε οκ 5/1 , αυτός ήρθε 15/2. Παιδιά υπομονή. Κάποτε θα 'ρθει.

Γιαυτό είναι καλύτερα με φορητότητα, για να μην μπαίνεις σε αυτήν την ηλίθια διαδικασία που ουσιαστικός υπαίτιος είναι ο ΟΤΕ που αλλάζει σκόπιμα τα καλώδια.

chrismasgr
29-04-07, 13:03
40 ημέρες;;; Οσο για την φορητότητα μετά έμαθα ότι είναι πιο γρήγορα . Ευχαριστώ γείτονα.:)

giorgos25
01-05-07, 00:35
και εγώ για το ίδιο περιμένω από 04-04-07:evil: :evil: :evil: έχουν πολύ δουλειά!!!!!2 χερια με 10 δάκτυλα και 2 άπαυτα να ξύσουν δεν προλαβαίνουν, πρέπει να τους κάνουμε δώρο καμια τσουγκράνα :rofl: :rofl: :rofl: :lol: :lol: :lol:

chrismasgr
01-05-07, 11:01
Εγώ που μίλησα με τεχνικό της tellas του είπα ότι έχω 3 ζεύγη καλωδίων .Το ένα είναι του δικό μου οτε το δεύτερο του οτε της μητέρας μου και το τρίτο είναι ελεύθερο για tellas και μου απάντησε θα μιλήσω με τον οτε να μας πει ποιό καλώδιο είναι. Αλλά δεν μου είπε ότι θα με πάρουν τηλέφωνο για ραντεβού αλλά θα με πάρουν για να μου πουν ότι το σύνδεσαν. Έτσι γίνεται; Γιατί εγώ ξέρω ότι θα είναι ραντεβού για την σύνδεση. Και σ'ενα φίλο μου δεν του κλείσανε ραντεβού αλλά τον πήρανε τηλέφωνο και του είπανε ότι είναι οκ.

xmperop1
01-05-07, 22:22
Εγώ που μίλησα με τεχνικό της tellas του είπα ότι έχω 3 ζεύγη καλωδίων .Το ένα είναι του δικό μου οτε το δεύτερο του οτε της μητέρας μου και το τρίτο είναι ελεύθερο για tellas και μου απάντησε θα μιλήσω με τον οτε να μας πει ποιό καλώδιο είναι. Αλλά δεν μου είπε ότι θα με πάρουν τηλέφωνο για ραντεβού αλλά θα με πάρουν για να μου πουν ότι το σύνδεσαν. Έτσι γίνεται; Γιατί εγώ ξέρω ότι θα είναι ραντεβού για την σύνδεση. Και σ'ενα φίλο μου δεν του κλείσανε ραντεβού αλλά τον πήρανε τηλέφωνο και του είπανε ότι είναι οκ.

Σε κοροιδεύουν αδιάντροπα.
Πως μπορεί να ξέρει ο ΟΤΕ ποιό είναι το τρίτο καλώδιο του σπιτιού σου?
Χρειάζεσαι ηλεκτρολόγο να στο βρεί η τεχνικό της tellas να το βρεί και να σε συνδέσει.

Jazzer
01-05-07, 22:25
Ότι τους "κατέβει" λένε στον κόσμο πολλές φορές οι εταιρίες, έλεος πια...:down:

MyLord
02-05-07, 10:15
Εμένα η γραμμή έχει ενεργοποιηθεί από τις 27/04 και περιμένω κι εγώ την πολυπόθητη μεικτονόμιση...
Σήμερα μου ήρθε και το router χωρίς καμία απολύτως προειδοποίηση...
Πάλι καλά άκουσα το κουδούνι κι άνοιξα αλλιώς ένας θεός ξέρει πότε θα ξαναερχόντουσαν...
Πάντως όταν καλώ το τηλέφωνο που είναι να πάρω (211400....) μου λέει ότι δεν υπάρχει.

chrismasgr
02-05-07, 16:11
Από σήμερα όταν καλώ καλεί κανονικά .Αυτό σημαίνει ότι έγινε η μεικτονόμιση ; Εάν ναι τότε ποιό ζεύγος καλωδίων βάλανε γιατί ναι μεν καλεί αλλά δεν χτυπάει και είναι και νεκρό.

turboirc
02-05-07, 17:06
Οχι, αυτό σημαίνει ότι σε ενεργοποίησαν.
Θα σε πάρει τεχνικός να σου ρθει. Σου είπα πόσες μέρες περίμενα εγώ.

:whistle:

chrismasgr
02-05-07, 17:13
Οχι, αυτό σημαίνει ότι σε ενεργοποίησαν.
Θα σε πάρει τεχνικός να σου ρθει. Σου είπα πόσες μέρες περίμενα εγώ.

:whistle:


Εντάξει αυτό που λές το καταλαβαίνω. Όμως πήρα τηλέφωνο την tellas μου είπε ότι είναι εντάξει μέχρι το βράδυ το πολύ αύριο θα μου ενεργοποιήσουν τους κωδικούς και επειδή του είπα για το πρόβλημα ότι καλεί αλλά είναι νεκρό και επίσης του είπα ότι δεν έβαλα μπριζάκι αλλά καλώδιο που καταλήγει σε κλιπς και πάει στο σπλίτερ μου είπέ να βάλω μπριζάκι και θα το κοιτάξουν για βλάβη. Εσύ τι συμπέρασμα βγάζεις ; Έγώ κατάλαβα ότι είναι όλα οκ και έχω πρόβλημα με το μπριζάκι. Εκτός επειδή είμαι πολύ ψηλός 2,03 και ξέρεις τι λένε για τους ψηλούς.:p

grgmls
02-05-07, 17:52
Εντάξει αυτό που λές το καταλαβαίνω. Όμως πήρα τηλέφωνο την tellas μου είπε ότι είναι εντάξει μέχρι το βράδυ το πολύ αύριο θα μου ενεργοποιήσουν τους κωδικούς και επειδή του είπα για το πρόβλημα ότι καλεί αλλά είναι νεκρό και επίσης του είπα ότι δεν έβαλα μπριζάκι αλλά καλώδιο που καταλήγει σε κλιπς και πάει στο σπλίτερ μου είπέ να βάλω μπριζάκι και θα το κοιτάξουν για βλάβη. Εσύ τι συμπέρασμα βγάζεις ; Έγώ κατάλαβα ότι είναι όλα οκ και έχω πρόβλημα με το μπριζάκι. Εκτός επειδή είμαι πολύ ψηλός 2,03 και ξέρεις τι λένε για τους ψηλούς.:p


το οτι καλει σημαινει οτι το ο αριθμος εχει ενεργοποιηθει αλλα οχι μεσα στο σπιτι σου
αν ελεγξεις τα ελευθερα καλωδια στην κεντρικη πριζα θα δεις οτι ειναι νεκρα δηλ δεν εχουν ουτε ρευμα ουτε σημα
ολα τα αλλα που σου λενε ειναι "μα@@@κιες"
ειμαι στην ιδια κατασταση εχω παρει καποια τηλεφωνα και εχω ακουσει

α. εχει η γινει η συνδεση ως τον κατανεμητη και απο εκει πρεπει να το συνδεσω μονος μου

β. οτι σε μια βδομαδα θα ερθει τεχνικος να κανει την συνδεση ,σιγα μην ηρθε

γ. εχει καταγραφει για να γινει μικτονομιση ,ποιος ξερει ποτε

συμπερασμα

η tellas αλλα και οι αλλοι υποθετω, σου σερβιρουν σουπα και σου λενε περιμενε να βρουμε κουταλι

chrismasgr
02-05-07, 18:05
Το β μου το έχουν σερβίρει και μένα.

xmperop1
02-05-07, 18:09
Εντάξει αυτό που λές το καταλαβαίνω. Όμως πήρα τηλέφωνο την tellas μου είπε ότι είναι εντάξει μέχρι το βράδυ το πολύ αύριο θα μου ενεργοποιήσουν τους κωδικούς και επειδή του είπα για το πρόβλημα ότι καλεί αλλά είναι νεκρό και επίσης του είπα ότι δεν έβαλα μπριζάκι αλλά καλώδιο που καταλήγει σε κλιπς και πάει στο σπλίτερ μου είπέ να βάλω μπριζάκι και θα το κοιτάξουν για βλάβη. Εσύ τι συμπέρασμα βγάζεις ; Έγώ κατάλαβα ότι είναι όλα οκ και έχω πρόβλημα με το μπριζάκι. Εκτός επειδή είμαι πολύ ψηλός 2,03 και ξέρεις τι λένε για τους ψηλούς.:p

Φίλε μου στείλε pm αν προλάβω αύριο να έρθω να στο φτιάξω γιατί έχεις μπλέξει με αλήτες.

chrismasgr
02-05-07, 19:17
Τι να μου φτιάξεις; Το μπριζάκι; :) Σ'ευχαριστώ πολύ για την πρόθεση σου αλλά το έφτιαξα. Απλά έχω άλλα δύο μπριζάκια και δεν χωρούσε άλλο και είπα να τραβήξω κατευθεία καλώδιο στο spliter. Τώρα όμως το ξύλωσα και έβαλα μπριζάκι αν και είναι στον αέρα.Και όπως είπε turboirc περιμένω την μεικτονόμιση γιατό και είναι νεκρό το σήμα.Σ'ευχαριστώ πάντως.

xmperop1
02-05-07, 19:29
Μα για τη μικτονόμηση μιλάω απο τον κατανεμητη της πολυκατοικίας σου μεχρι το διαμέρισμα σου.
Αρκεί να σε έχουν ενεργοποιήσει.

chrismasgr
02-05-07, 19:44
Κοίτα άμα το να καλώ το zistoτηλέφωνο να καλεί αλλά να μην χτυπάει λέγεται ενεργοποίηση τότε ναι είμαι ενεργοποιημένος. Αλλά σ'ευχαριστώ θα περιμένω την tellas να μην σε βάζω σε κόπο.Να είσαι καλά.

xmperop1
02-05-07, 20:11
Νο προβλεμ.

grgmls
04-05-07, 14:08
σημερα ηρθε τεχνικος και εφερε σημα μεσα στο σπιτι
δεν δοκιμασα ακομη το dsl
ελπιζω να μην εχει προβλημα

RHOMBUS
04-05-07, 16:04
Αυτή η μικτονόμηση που λέτε ρε παιδιά παίζει και για μεταφορά αριθμού από ΟΤΕ --> TELLAS ?
(φορητότητα).
Γιατί κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Από 25/4 μου λένε ότι έχω ενεργοποιηθεί, καλώ από έξω το τηλέφωνό μου και ενώ ακούγεται σήμα ότι καλεί το τηλέφωνο δεν κουδουνίζει και φυσικά είναι νεκρό!!
Κάθε μέρα εδώ και 15 μέρες παίρνω τηλέφωνο στην Τρελλάς και κανείς δεν μου ανέφερε κάτι για μικτονόμηση ούτε για ραντεβού τεχνικού τίποτα. Το μόνο που μου λένε είναι ότι είμαι ενεργοποιημένος και οι μετρήσεις μου είναι εντάξει και ότι κανονικά θα έπρεπε να έχω τηλέφωνο !!!! Τι σκ@τ@ γίνεται ?

Οταν ο ΟΤΕ κόβει τη γραμμή ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΟΒΕΙ ? Από το κουτί της πολυκατοικίας μου ?:hmm: :evil:

turboirc
04-05-07, 16:11
Ο ΟΤΕ όταν σου δίνει τον νέο βρόχο το κάνει μέχρι το κουτί που είναι στο σπίτι σου, από εκει και μετά ειναι θέμα ηλεκτρολόγου για να συνδέσει μέσα.

Το πρόβλημα είναι ότι ο ΟΤΕ το κάνει αυτό επίτηδες ακόμα και όταν είχες ήδη υπάρχουσα σύνδεση (π.χ. παλιό αριθμό ΟΤΕ όπως είχα και εγω) για να σε καθυστερήσει. Σε άλλο ζεύγος είχες τον παλιό αριθμό, σε άλλο τον νέο.

Μετά από λίγο καιρό που θα τρέχουν και δε θα φτάνουν ή δε θα έχουν διαθέσιμα ζεύγη, μπορεί και να συνδέουν στο ίδιο ζεύγος την νέα γραμμή.

RHOMBUS
04-05-07, 16:33
Με μπέρδεψες λίγο. Εννοείς ότι ο ΟΤΕ δίνει το ίδιο νούμερο σε άλλο ζεύγος καλωδίων οπότε πλέον πρέπει το νέο ζεύγος που κουβαλάει τον αριθμό μου (τον ίδιο αριθμό!) να συνδεθεί στο διαμέρισμά μου ενώ εγώ έχω ακόμα συνδεδεμένο με το διαμέρισμά μου το παλιό ζεύγος που τώρα είναι νεκρό ?? :hmm: :hmm:

Jim87
04-05-07, 18:39
Αυτή η μικτονόμηση που λέτε ρε παιδιά παίζει και για μεταφορά αριθμού από ΟΤΕ --> TELLAS ?
(φορητότητα).
Γιατί κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Από 25/4 μου λένε ότι έχω ενεργοποιηθεί, καλώ από έξω το τηλέφωνό μου και ενώ ακούγεται σήμα ότι καλεί το τηλέφωνο δεν κουδουνίζει και φυσικά είναι νεκρό!!
Κάθε μέρα εδώ και 15 μέρες παίρνω τηλέφωνο στην Τρελλάς και κανείς δεν μου ανέφερε κάτι για μικτονόμηση ούτε για ραντεβού τεχνικού τίποτα. Το μόνο που μου λένε είναι ότι είμαι ενεργοποιημένος και οι μετρήσεις μου είναι εντάξει και ότι κανονικά θα έπρεπε να έχω τηλέφωνο !!!! Τι σκ@τ@ γίνεται ?

Οταν ο ΟΤΕ κόβει τη γραμμή ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΟΒΕΙ ? Από το κουτί της πολυκατοικίας μου ?:hmm: :evil:

Δεν έχει σχέση με μεικτονόμηση αυτό. Μεικτονόμιση στο 99% των περιπτώσεων που έχω δει είναι σε νέο αριθμό (211) μιας και όπως είπαν θέλει αλλαγή το ζεύγος καλλωδίων για να πάρει τον νέο αριθμό.


Απλά εσύ έπεσες σε ελαττωματικό καλώδιο ίσως και γιαυτό...
+ ότι γενικά η περιοχη δεν φημίζεται για την σταθερότητα του δικτύου της...

Ελπίζω να φτιάξει όταν ξανα-ανέβει σήμερα?...

turboirc
04-05-07, 20:29
Με μπέρδεψες λίγο. Εννοείς ότι ο ΟΤΕ δίνει το ίδιο νούμερο σε άλλο ζεύγος καλωδίων οπότε πλέον πρέπει το νέο ζεύγος που κουβαλάει τον αριθμό μου (τον ίδιο αριθμό!) να συνδεθεί στο διαμέρισμά μου ενώ εγώ έχω ακόμα συνδεδεμένο με το διαμέρισμά μου το παλιό ζεύγος που τώρα είναι νεκρό ?? :hmm: :hmm:


Αν προκειται για τον ίδιο αριθμό (φορητότητα) , δεν υπάρχει καμία φυσική αλλαγή στην γραμμή σου, όταν έρθει η τελλας θα δουλέψει αμέσως. Μεικτονόμιση γίνεται μόνο σε νέες γραμμές 211.

Αν ξήλωσες μία γραμμή οτε για να βάλεις μια νέα γραμμή ζιστο 211, τότε ο ΟΤΕ, ενώ θα μπορούσε να κάνει το ίδιο με την φορητότητα, δηλαδη να αφήσει τα ζεύγη, σου ξηλώνει το ζεύγος που δούλευε στην γραμμή του και σου 'φτιάχνει' άλλο το οποίο θέλει την σύνδεση με την γραμμή που πάει στο σπίτι σου.

RHOMBUS
07-05-07, 11:05
Αν προκειται για τον ίδιο αριθμό (φορητότητα) , δεν υπάρχει καμία φυσική αλλαγή στην γραμμή σου, όταν έρθει η τελλας θα δουλέψει αμέσως. Μεικτονόμιση γίνεται μόνο σε νέες γραμμές 211.

Αν ξήλωσες μία γραμμή οτε για να βάλεις μια νέα γραμμή ζιστο 211, τότε ο ΟΤΕ, ενώ θα μπορούσε να κάνει το ίδιο με την φορητότητα, δηλαδη να αφήσει τα ζεύγη, σου ξηλώνει το ζεύγος που δούλευε στην γραμμή του και σου 'φτιάχνει' άλλο το οποίο θέλει την σύνδεση με την γραμμή που πάει στο σπίτι σου.

Σε μένα έγινε μάλλον ακριβώς το αντίθετο. Ενώ έχω φορητότητα ο ΟΤΕ μου ξήλωσε τη γραμμή και τώρα είμαι 18 μέρες με νεκρό τηλέφωνο.. Η Τρελλάς λέει ότι από πλευράς της είναι όλα εντάξει και είμαι ενεργοποιημένος.. Το πρόβλημα είναι ότι η Τρελλάς δίνει βλάβη στον ΟΤΕ και ενώ ο ΟΤΕ έχει υποχρέωση να την φτιάξει σε 48 ώρες δεν το έχει κάνει ούτε μετά από 10 μέρες. Τι σκ@τ@ να κάνω ?

chrismasgr
07-05-07, 15:09
Εμένα μου είπανε για σήμερα ότι θα με συνδέσουνε και θα έχω τηλέφωνο και να πάρω κάποια στιγμή για κωδικούς. Ακόμα και τώρα το τηλέφωνο είναι νεκρό. Να με δουλεύουν; :hmm:

MyLord
07-05-07, 15:52
Εμένα ήρθαν κατά τις 12 και έκαναν την πολυπόθητη μεικτονόμιση.
Φυσικά internet δεν έχω και κατά τις 2:30 που πείρα τηλέφωνο να ζητήσω κωδικούς μου είπαν ότι δεν τους έχουν ενημερώσει ότι έγινε η σύνδεση και λειτουργεί το τηλέφωνο οπότε δε μπορούν να μου δώσουν κωδικούς γιατί λέει δεν είναι σωστό να μου ενεργοποιήσουν πλήρως την γραμμή και το internet και να αρχίσει η χρέωση πριν γίνει η σύνδεση κι έρθει η γραμμή στο σπίτι.
Μου είπαν να πάρω το απόγευμα κατά τις 7 να ξαναρωτήσω να μου πουν αν έγινε κάτι...
Ελπίζω να μην έχω προβλήματα.

ΒΤW. Δε θα έπρεπε να παίρνει ip το router με τα user:pass zisto:zisto?

chrismasgr
07-05-07, 16:15
Σε πήραν τηλέφωνο πριν ότι θα έρθουν;

MyLord
07-05-07, 16:24
Μόνο για το ραντεβού από την Παρασκευή με είχαν πάρει.
Σήμερα απλά ήρθαν και χτύπησαν το κουδούνι.
Τώρα αν δεν άνοιγα δεν ξέρω αν θα έπερναν τηλέφωνο ή αν θα ετοίμαζαν την γραμμή χωρίς να την συνδέσουν μέσα στο σπίτι.
Μπορεί απλά να φεύγαν και να έπρεπε να κληστεί νέο ραντεβού.
Αλλά τα παραπάνω είναι για νέα γραμμή με αριθμοδότηση tellas και όχι για υπάρχουσα γραμμή και φορητότητα.

chrismasgr
30-05-07, 16:38
Τζίφος τελικά η υπόθεση. Ήρθε ο τεχνικός για μεικτονόμηση και ανακάλυψε ότι είχαν συνδέσει σε λάθος διανεμητή οι οτετζήδες τα καλώδια.Τι γίνεται τώρα; Πόσο καιρό πρέπει να περιμένω πάλι;

kalex
12-06-07, 16:37
θελω να ρωτησω υπαρχει κανεις που εβαλε tellas καινουργια γραμμη και ηρθε ο τεχνικος
για την μεικτονομιση χωρις να εχει υπαρξει καμια επικοινονια για ραντεβου;

minovg
12-06-07, 18:36
θελω να ρωτησω υπαρχει κανεις που εβαλε tellas καινουργια γραμμη και ηρθε ο τεχνικος
για την μεικτονομιση χωρις να εχει υπαρξει καμια επικοινονια για ραντεβου;
Σε πόσες μέρες έρχεται ο τεχνικός για την μεικτονόμηση αφότου ο ΟΤΕτζής έχει έτοιμο τον βρόχο; Αυτοί λένε ότι καλούν πρώτα, αλλά έχουν παρατηρηθεί και φαινόμενα που σκάνε μύτη απρόσκλητοι και χωρίς καμιά προειδοποίηση. :blink:

Ένα φιλαράκι από τις 31/5 έχει έτοιμο βρόχο απότι βλέπει στον κατανεμητή της πολυκατοικίας αλλά ακόμα περιμένει τεχνικό...

chrismasgr
13-06-07, 19:10
Εμένα τουλάχιστον με πήραν τηλέφωνο και περιμένω το δεύτερο...αλλά ακύρωσα.

minovg
14-06-07, 15:19
Σε πόσες μέρες έρχεται ο τεχνικός για την μεικτονόμηση αφότου ο ΟΤΕτζής έχει έτοιμο τον βρόχο; Αυτοί λένε ότι καλούν πρώτα, αλλά έχουν παρατηρηθεί και φαινόμενα που σκάνε μύτη απρόσκλητοι και χωρίς καμιά προειδοποίηση. :blink:

Ένα φιλαράκι από τις 31/5 έχει έτοιμο βρόχο απότι βλέπει στον κατανεμητή της πολυκατοικίας αλλά ακόμα περιμένει τεχνικό...
Και ενώ ο φίλος περιμένει τεχνικό της Τελλάς για να κάνει την μεικτονόμηση, ξαφνικά χθες γυρνώντας σπίτι από τη δουλειά βρίσκει παραπεταμένο στην πολυκατοικία το παρακάτω χαρτάκι...

http://img406.imageshack.us/img406/415/55246203yk5.jpg

Ξαναήρθε ΟΤΕτζής στην πολυκατοικία; Αν ναι να κάνει τι; :blink: Αφού έχει ήδη αφήσει τον βρόχο από τις 31/5.

Μήπως είναι ο τεχνικός της Τελλάς αυτός και απλά χρησιμοποιούν ίδια χαρτάκια; :hmm: Kαι εν πάσει περιπτώσει όποιος και να ήταν, απρόσκλητοι έρχονται; Ραντεβού δε ξέρουν τι σημαίνει; :mad:

Και BTW «επικοινωνήστε μαζί μας» και να μην έχει ούτε ένα τηλ. επικοινωνίας; :blink: Τι ανοργανωσιά είναι αυτή; :worthy:

Tatiana
14-06-07, 15:32
Χμμμ αυτό σίγουρα είναι ειδοποίηση ΟΤΕ όχι ΤΕΛΛΑΣ......η ΤΕΛΛΑΣ κλείνει τηλ ραντεβού.....και έχει άλλα χαρτάκια :)

xmperop1
14-06-07, 18:43
Για να καταλάβετε τι σημαίνει και τι συμβαίνει.
Ο ΟΤΕ κατασκεύασε τον βροχο 31/5 και ενημέρωσε την TELLAS οτι έχει κατασκευαστή.
Η TELLAS επειδή ο συνδρομητής της πιθανόν παραπονέθηκε για την καθυστέρηση και λόγω αδυναμίας να τον εξυπηρετήση και για να κερδίσει χρόνο δήλωσε βλάβη τον βρόχο - μία από τις εκατοντάδες βλάβες βρόχων είναι και αυτή - και αρχίζει το γνωστό φταίει ο ΟΤΕ.
Ο ΟΤΕ ( υπάλληλος) από την μεριά του δεν μπορεί να γνωρίζει τι μπορεί να έχει συμβεί στο βρόχο και είναι υποχρεωμένος όπως κάνω και εγώ να ελέγξει όλο το κύκλωμα και να φτάσει φυσικά στον κατανεμητή της πολυκατοικίας στην περίπτωση μας η στο box αν είναι στο δρόμο.
Ο τεχνικός λοιπόν αφήνει ένα σημείωμα που σημαδεύει το όριο του βρόχου γιατί μπορεί για κάποιο λόγο το προηγούμενο μπορεί να χάθηκε η το πιθανότερο αν τελικά έχει πάει κάποιος από τον εκάστοτε πάροχο να είναι άσχετος και να μη ξέρει να διαβάσει τις ρεγκλέτες,...ναι μη σας φαίνεται παράξενο.
Βέβαια πολλές φορές για διάφορους δικούς μας λόγους δεν αφήνουμε χαρτάκι αλλά αυτό δεν αλλάζει σε τίποτα γιατί έχουν τα στοιχεία της γραμμής.
Καλά έκανε και άφησε σημείωμα, οπως αφήνω και εγώ σε κάθε περίπτωση για να φανεί ποιός κοροιδεύει ποιόν.
Επείσης αν έκανε καλά την δουλειά του θα πρέπει να έχει χρεώσει με άσκοπη μετάβαση την TELLAS.
Ο συνάδελφος προχώρησε όμως και σε κάτι ωραίο έγραψε πάνω στην ειδοποίηση τον αρ.κυκλ. βρόχου 1634058 και έτσι μπορεί ο πελάτης να ελέγξει μέσω του παρόχου του πότε ο ΟΤΕ κατασκεύασε το βρόχο πότε ειδοποιήθηκε ο πάροχος και ποιός κοροιδεύει τον πελάτη του.
Τώρα για την έλλειψη τηλ.επικοινωνίας σωστά έπραξε δεν έχει καμιά δουλειά ο πελάτης της TELLAS να επικοινωνήσει με τον ΟΤΕ,αν χρειαστή θα επικοινωνήσει η TELLAS μαζί του.

minovg
14-06-07, 19:34
Για να καταλάβετε τι σημαίνει και τι συμβαίνει.
Ο ΟΤΕ κατασκεύασε τον βροχο 31/5 και ενημέρωσε την TELLAS οτι έχει κατασκευαστή.
Η TELLAS επειδή ο συνδρομητής της πιθανόν παραπονέθηκε για την καθυστέρηση και λόγω αδυναμίας να τον εξυπηρετήση και για να κερδίσει χρόνο δήλωσε βλάβη τον βρόχο - μία από τις εκατοντάδες βλάβες βρόχων είναι και αυτή - και αρχίζει το γνωστό φταίει ο ΟΤΕ.
Ο ΟΤΕ ( υπάλληλος) από την μεριά του δεν μπορεί να γνωρίζει τι μπορεί να έχει συμβεί στο βρόχο και είναι υποχρεωμένος όπως κάνω και εγώ να ελέγξει όλο το κύκλωμα και να φτάσει φυσικά στον κατανεμητή της πολυκατοικίας στην περίπτωση μας η στο box αν είναι στο δρόμο.
Ο τεχνικός λοιπόν αφήνει ένα σημείωμα που σημαδεύει το όριο του βρόχου γιατί μπορεί για κάποιο λόγο το προηγούμενο μπορεί να χάθηκε η το πιθανότερο αν τελικά έχει πάει κάποιος από τον εκάστοτε πάροχο να είναι άσχετος και να μη ξέρει να διαβάσει τις ρεγκλέτες,...ναι μη σας φαίνεται παράξενο.
Βέβαια πολλές φορές για διάφορους δικούς μας λόγους δεν αφήνουμε χαρτάκι αλλά αυτό δεν αλλάζει σε τίποτα γιατί έχουν τα στοιχεία της γραμμής.
Καλά έκανε και άφησε σημείωμα, οπως αφήνω και εγώ σε κάθε περίπτωση για να φανεί ποιός κοροιδεύει ποιόν.
Επείσης αν έκανε καλά την δουλειά του θα πρέπει να έχει χρεώσει με άσκοπη μετάβαση την TELLAS.
Ο συνάδελφος προχώρησε όμως και σε κάτι ωραίο έγραψε πάνω στην ειδοποίηση τον αρ.κυκλ. βρόχου 1634058 και έτσι μπορεί ο πελάτης να ελέγξει μέσω του παρόχου του πότε ο ΟΤΕ κατασκεύασε το βρόχο πότε ειδοποιήθηκε ο πάροχος και ποιός κοροιδεύει τον πελάτη του.
Τώρα για την έλλειψη τηλ.επικοινωνίας σωστά έπραξε δεν έχει καμιά δουλειά ο πελάτης της TELLAS να επικοινωνήσει με τον ΟΤΕ,αν χρειαστή θα επικοινωνήσει η TELLAS μαζί του.
Σε ευχαριστώ πολύ για την πληρέστατη ενημέρωση. :)

Άρα αναμένουμε τον τεχνικό από την Τελλάς και δεν ενημερώνουμε τον ΟΤΕ εμείς.

Tatiana
14-06-07, 19:41
΄Ενα τηλεφωνάκι για ραντεβού δε θα ήταν κακό βέβαια...γιατί αν περιμένεις να επικοινωνήσουν με το χαμό που γίνετε.........

minovg
14-06-07, 19:59
΄Ενα τηλεφωνάκι για ραντεβού δε θα ήταν κακό βέβαια...γιατί αν περιμένεις να επικοινωνήσουν με το χαμό που γίνετε.........
Καθημερινά πέφτει τηλεφώνημα και καθημερινά στέλνουν επείγον αίτημα για να περάσει τεχνικός... :down: :down:

kalex
15-06-07, 17:50
μου εκλεισαν ραντεβου για δευτερα για μεικτονομησι
απο τελλας μου ειπαν οτι η γραμμη ειναι ειδη ανοιχτει

δευτερα θα σας πω νεα ελπιζω πλεον απο την τελλας

να θυμασται παντα υπαρχει ελπιδα!

minovg
20-06-07, 23:20
Οι τύποι είναι κορυφαίοι ρε σεις... Από τις 05/06 έχει ενεργοποιηθεί ο βρόχος όπως οι ίδιοι παραδέχονται και ακόμα να έρθει κάποιος τεχνικός για τη μικτονόμηση!!! Εκτός αυτού μιας κοπελιάς της ξέφυγε και έβλεπε τον φίλο ενεργοποιημένο κανονικά! :blink: Ότι δηλαδή χρεώνεται κανονικά από τις 05/06 και ότι για να μη χρεωθεί αυτό το διάστημα θα πρέπει να στείλει φαξ κλπ κλπ. :blink: Πού το έμπλεξα το φιλαράκι...

Δε γνωρίζαν καν τι ρούτερ είναι να φέρουν, είπαν επίσης ότι έχει ήδη απεριόριστες κλήσεις δωρεάν ενώ έχει δηλώσει πως θέλει το πρόγραμμα DSL μόνο με το πάγιο των 29,95€... Άλλα αντ'άλλων...

Εκτός αυτών είμαι ήδη στην αναμονή 47 λεπτά με το τηλέφωνο στον ώμο και ποστάρω αυτό εδώ το ποστ... Για να ξαναεπικοινωνήσω με τους τύπους στο 13800... Ε τι να πει κανείς για την οργάνωσή τους... :down: :down:

grgmls
21-06-07, 00:36
"είπαν επίσης ότι έχει ήδη απεριόριστες κλήσεις δωρεάν ενώ έχει δηλώσει πως θέλει το πρόγραμμα DSL μόνο με το πάγιο των 29,95€... Άλλα αντ'άλλων..."

οταν υπογραφεις την αιτηση εχουν κανει μια λαδια
εχουν τσεκαρει εκτος απο το dsl και ενα τηλεφωνικο προγραμμα απεριοριστων κλησεων με 17,95 το μηνα
εγω τους πηρα τηλεφωνο και αφου τους ειπα οτι ποτε δεν ειχα ζητησει κατι τετοιο
γιατι δεν κανω ποτε τηλεφωνα κοστους μεγαλυτερα των 17,95 δεχτηκα για να μη τραβηξω τα πραγματα μακρυα να με βγαλουν απο αυτο και να με βαλουν στο προγραμα οπου οτι τηλεφωνα κανω αυτα πληρωνω

minovg
21-06-07, 02:21
"είπαν επίσης ότι έχει ήδη απεριόριστες κλήσεις δωρεάν ενώ έχει δηλώσει πως θέλει το πρόγραμμα DSL μόνο με το πάγιο των 29,95€... Άλλα αντ'άλλων..."

οταν υπογραφεις την αιτηση εχουν κανει μια λαδια
εχουν τσεκαρει εκτος απο το dsl και ενα τηλεφωνικο προγραμμα απεριοριστων κλησεων με 17,95 το μηνα
εγω τους πηρα τηλεφωνο και αφου τους ειπα οτι ποτε δεν ειχα ζητησει κατι τετοιο
γιατι δεν κανω ποτε τηλεφωνα κοστους μεγαλυτερα των 17,95 δεχτηκα για να μη τραβηξω τα πραγματα μακρυα να με βγαλουν απο αυτο και να με βαλουν στο προγραμα οπου οτι τηλεφωνα κανω αυτα πληρωνω
Αυτό που λες δεν ισχύει φίλε για νέες γραμμές με αριθμοδότηση Τελλάς γιατί πολύ απλά η αριθμοδότηση αφορά αποκλειστικά το δίκτυο της Τελλάς. (επαναλαμβάνω ότι μικτονόμηση σημαίνει αυτόματα νέα γραμμή -> αριθμοδότηση Τελλάς -> ιδιόκτητο δίκτυο Τελλάς). Η προσφροά με τα 17,95€ που λες είναι το προ-ζίστο που αφορά δίκτυο ΟΤΕ μέσω ΑΡΥΣ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.